Ελληνική παραδοσιακή κουζίνα υπό τους ήχους ζωντανής λαϊκής και ρεμπέτικης μουσικής στην πλατεία Ηρώων.

02 Σεπ 2017

Κυριακη μεσημερακι και μετα απο καφεδακι στην εξωτικη Παχη Μεγαρων ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι ετσι για το ουζακι και την μπύρα

Πρωτη επιλογη το Χαιδαρι δεδομενου οτι ηταν η κοντινοτερη περιοχη για φαγητο μεσα στην Αθηνα οποτε θα μπορουσαμε να πιουμε κι ενα ποτηρακι παραπανω αφου δεν θα ειχαμε πολυ οδηγηση στην συνεχεια. Σαν βερος Χαιδαριωτης ενας απο την παρεα επελεξε να μας παει αυτος σε μαγαζι μιας και ηξερε τα κατατοπια.

Ετσι κατα τις τρεις βρεθηκαμε στον κεντρικο δρομο του Χαιδαριου με τρεις επιλογες μαγαζιων αλλα με την επικρατεστερη κατα την γνωμη των γνωστων ιθαγενων φιλων να κλεινει προς το " πες το κι εγινε. " λογω ποιοτητα φαγητου.

Μπηκαμε λοιπον στο μαγαζι κατα τις τρεις και δεν κατσαμε εξω γιατι η ζεστη ηταν αφορητη και ακομα και στην σκια η αντηλια ηταν πολυ ενοχλητικη.

Μεσα το μαγαζι ηταν οπως φανηκε στην αρχη ενα κλασσικο μαγαζι με τον εσωτερικο χειμερινο του χωρο και τον εξωτερικο χωρο που το καλοκαιρι ανοιγει για να κανει αυλη και το χειμωνα κλεινει για να μεγαλωσει το μαγαζι. Και γιατι λοιπον αδερφε βαζεις τεσσερα σε ενα τοσο απλο μαγαζι ? Αυτη ειναι η πρωτη εικονα..... μεσα το μαγαζι ( που ειχα την τυχη να μπω για να παω μεχρι την τουαλετα ) ειναι ενας πολυ ομορφος χωρος διακοσμημενος με διαφορα στοιχεια οπως παλια τραπεζια καβες κρασιων κλπ κλπ. Πολυ ομορφος και αξιολογος χωρος ομολογουμενως.

Η υποδοχη του μαγαζιου καλη αμεση και αδιαφορη. Δεν ειχε και τον τραγικο κοσμο το μαγαζι εκεινη την ωρα για να κρινω την αμεσοτητα αλλα γενικα δεν υπηρχε ο ζεστος σερβιτορος και γενικα επικρατουσε μια νωχελικοτητα σε ολο το προσωπικο του μαγαζιου. Το στρωσιμο του τραπεζιου δεν αργησε σαφως και η παραγγελια ηρθε σχετικα γρηγορα. Αλλα γενικα δεν σου αφηνε καποια ζεστασια η ολη εξυπηρετηση.

Ας παμε τωρα στο πολυδιαφημισμενο φαγητο του εν λογω εστιατοριου.

Πρωτο πιατο που πηραμε ετσι για το ουζακι ηταν η κλασσικη τυροκαυτερη που οσο κι αν γινομαι κουραστικος και να επαναλαμβανομαι μονο τυροκαυτερη δεν την λες. Μια καλα φιασιδομενη τυροσαλατα που δεν ειχε τιποτα πικαντικο ουτε καν για τους τυπους. Σαφως θα βαλω 2 αντι για ενα για να επαινεσω το ψημενο ψωμι που φαγωθηκε μαζι με την τυροκαυτερη.

Δευτερο πιατο οι πατατες τηγανητες. Τηγανισμα αδιαφορο με πολυ ανεπαισθητη την διαφορα του φρεσκου απο το προτηγανησμενο και σαφως μια μεριδα για σπουργιτια. Αν τις μετραγα πρεπει να ηρθαν περι τις 14 πατατες δηλαδη ουτε καν 3 στον καθενα γιατι ημασταν πεντε ατομα. Για πατατες τηγανητες αχαρακτηριστη ποσοτητα.

Τριτο πιατο μια στριφτοπιτα που ηταν η κλασσικη σκοπελιτικη τυροπιτα που θα μπορουσες να την πεις νοστιμη και καλοτηγανισμενη. Το τυρι ωραια λιωμενο και γενικα ενα αξιολογο πιατο

Επομενο πιατο μια μεριδα κολοκυθακια τσιψ ( οπως τα ελεγε στον καταλογο ) Προφανως ο καταρτιζων τον καταλογο δεν εχει φαει ποτε στην ζωη του τσιψ. Μια μεριδα βραστα κολοκυθακια ηρθαν που δεν ειχαν καμια σχεση με τηγανι με τραγανο και με νοστιμο κολοκυθι. Τραγικα.....

Επομενο πιατο μια μεριδα γεμιστα μανιταρια που θα τα ελεγες και καλα αν ειχαν φροντισει ισως το μανιταρι που ηταν η βαση να ηταν λιγο πιο λεπτο και να μην υπερτερουσε μακραν της γεμισης στην γευση. Κατα τα αλλα κακο πιατο δεν το ελεγες

Μαζι με αυτα πηραμε και μια ποικιλια κρεατικων Σερβιρισμενη με λιγες παταες τηγανητες και μια πιτα ( Μια μονο πιτα) που σαφως ηταν καλοψημενα και ποιοτικα κρεατα. Το μπιφτεκι οπως πρεπει χωρις να το εχουν λιωσει, το λουκανικο γευστικοτατο και οι πανσετουλες οι χοιρινες πολυ αξιολογες. Δεν θα σχολιασω την ποσοτητα γιατι δεν ακουσα αν οι φιλοι μου παραγγειλαν μεριδα για δυο η για τεσσερα ατομα. Αν ηταν για δυο ηταν οκ αν ηταν για τεσσερα ηταν φοβερα ελλειπης. Παντως γευστικα ψητα.

Στο τελος για γλυκο το μαγαζι μας κερασε απο ενα παγωτινι χωνακι. Να ειναι καλα οι ανθρωποι.

Για ολα αυτα μαζι με δυο η τρεις μπυρες και ενα ουζο πληρωσαμε το ποσο των 80 € ( περιπου στα 65 χωρις ποτα ) Αν υποθεσω οτι εγω αυτα συνηθως τα χρειαζομαι για δυο ατομα για να χορτασω ( σαφως και δεν φυγαμε σκασμενοι απο εκει ) θα το θεωρησω τσιμπημενο γευμα.

Ενταξει ειναι ενα μαγαζι πανω στην περατζαδα του Χαιδαριου αλλα απο θεμα φαγητου δεν νομιζω, χωρις να λεω οτι ηταν κατι το απαισιο, οτι εχει κατι διαφορετικο να προσφερει. Δεν νοιμιζω να το προτεινα σε καποιον που θα με ρωτουσε σε σχεση με αλλα μαγαζια της περιοχης που εχω δοκιμασει.

21 Απρ 2016

Επίσκεψη μεσημέρι Κυριακής 10/4/16, παρέα τριών ενηλίκων και δύο παιδιών.
Καθαρό περιβάλλον και για καπνίζοντες και για μή καπνίζοντες (αλλά τέτοια εποχή πώς να τους διαχωρίσεις) αλλά και τα τραπεζάκια πάνω στην πλατεία κάτω από τα δέντρα μιά χαρά είναι.

Σαλατούλα καλή, σκοπελίτικη πίτα (λίγο λαστιχένια) αλλά χωρίς τηγανήλα, χοιρινή τηγανιά (κάποια κομμάτια ήταν αρκετά σκληρά), κότσι (πάρα πολύ καλό), τζατζικάκι (καλό), μπιφτέκι (από τα καλύτερά τους, αφράτο και γευστικό) λευκό κρασί καλό (1 1/2lt) και για το τέλος κερασμένα γλυκάκια (σοκολατοπιτα, πανακοτα με κυδωνι.. και ραβανι)
Το καλύτερο βέβαια είναι και η Live μουσικούλα που μπορείς να ακούσεις και αν πιείς και λίγο παραπάνω ρίχνεις και καμιά γυροβολιά στην πίστα.

Και από τιμές καλές και όχι κοπανημένες, λόγω ορχήστρας (64,20€ με απόδειξη), άνετα ξαναπάς.

13 Μάρ 2017

Το Πες Το Κι Έγινε είναι η καλύτερη ταβέρνα - μουσικό μεζεδοπωλείο του Χαϊδαρίου.
Εξωτερικά φαίνεται και είναι πολύ όμορφο μαγαζί. Το μαγαζί ουσιαστικά χωρίζεται σε δύο τμήματα, το μέσα και το έξω, κλειστά και τα δυο. Το έξω είναι πολύ ωραίο άνετο αλλά δεν βλέπεις καθόλου την ορχήστρα. Μέσα είναι πολύ πιο στριμωχτά αλλά έχεις την ορχήστρα φάτσα φόρα.

Επειδή είμαι πολύ συχνός επισκέπτης του μαγαζιού θα κάνω μια συνολική αποτίμηση των φαγητών.

Έχει εξαιρετικά ορεκτικά, αναφέρω τα αγαπημένα μου: Σμυρνέικη τηγανιά, Μωραΐτικος μεζές, Παστουρμαδόπιτα, Λουκάνικο χωριάτικο, Κολοκυθοκεφτέδες, Τηγανιά με κοτόπουλο κ. α.

Τα κυρίως του φανταστικά, πολύ καλά ψημένα και μεγάλες μερίδες. Εμένα το αγαπημένο μου είναι το ψαρονέφρι αλλά πολύ ωραία είναι τα μπιφτέκια που έχει σε διάφορες versions βέβαια (σκέτα, γεμιστά, αλά κρεμ). Επίσης έχει φανταστικό φιλέτο κοτόπουλο, πολύ γευστικό και τρυφερό.

Τώρα αν θέλετε να πάτε παρεούλα έχει και ποικιλίες, οι οποίες είναι μεγάλες και το εννοώ μεγάλες. Η ποικιλία έχει μπιφτέκι, κοτόπουλο, λουκάνικο, ψαρονέφρι, πανσέτα και πιτούλες από 2-3 κομμάτια το καθένα. Μια παρέα 4 ατόμων σκάει, και το λέω εγώ που δεν σκάω και εύκολα. Η ποικιλία κάνει 26€ τουτέστιν 6,5€ το άτομο.

Από σαλάτες τα σπάει, σας προτείνω να πάρετε Χωριάτικο Καρβέλι, το οποίο είναι χωριάτικη σαλάτα μέσα σε ζεστό ψωμί καρβέλι ψημένο στον ξυλόφουρνο με λιαστή ντομάτα και ξύδι μπαλσάμικο (το αντέγραψα από τον κατάλογο). Απλά απίστευτο!!!

Η εξυπηρέτηση είναι απλά άριστη χωρίς πολλά λόγια.

Συνοψίζοντας είναι ένα όμορφο μαγαζί - αναλόγως που θα κάτσεις και τι θες βέβαια - με φανταστικά φαγητά που σίγουρα θα απολαύσετε.

Αναφέρω ενδεικτικά κάποιες τιμές που θυμάμαι:

Σμυρνέικη τηγανιά, Μπεκρή μεζέ, Μωραΐτικος μεζές και τα τοιαύτα: 7,5€
Ψαρονέφρι: 8€ - 11€
Μπιφτέκι - Μπριζόλα: 6,5€ με 9€
Φιλέτο κοτόπουλο: 9€

12 Δεκ 2016

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2016 - Μεσημέρι.

Καταφθάνουμε στο μαγαζί 4 άτομα, στο οποίο έχουμε κάνει κράτηση από την προηγούμενη μέρα, αρκετά νωρίς. Πάρκινγκ στους γύρω δρόμους, αν και όχι τόσο άνετα. Έχουμε ζητήσει από πριν να μας βάλουν στην εσωτερική αίθουσα. Είχα επισκεφτεί το μέρος στο παρελθόν 2-3 φορές και είχα μείνει ευχαριστημένος σε μεγάλο βαθμό και αν και είχα καιρό να το επισκεφτώ είπα να το ξανακάνω.

Το μέρος, ελαφρώς αλλαγμένο, αλλά κρατάει τον ίδιο χαρακτήρα που θυμόμουν. Έχει διαμορφωθεί πιο σωστά η έξω αίθουσα η οποία ήταν με πλαστική τέντα την τελευταία φορά που είχα πάει όμως τώρα ήταν φτιαγμένη σωστά, προσεγμένη και με τις σόμπες της.

Στην υποδοχή μας υποδέχονται ευγενικά περιμένοντας όμως να ακούσουν ότι έχουμε κάνει κράτηση (ειδάλλως δεν υπήρχε περίπτωση να μας δεχτούν). Με το που λέμε το όνομα, σβέλτα μας πηγαίνουν στο τραπέζι μας. Μέχρι να καθίσουμε καταφτάνει η κανάτα με το νερό. Το τραπέζι ήταν ήδη στρωμένο με 4 σερβίτσια (πιάτο, πιρούνι, μαχαίρι, ποτήρι κρασιού, ποτήρι νερού).

Ο κατάλογος αρκετά μεγάλος με πολλές επιλογές. Καταλήξαμε στα ακόλουθα:
(Για λόγους ευκολίας θα τα αναφέρω απλά ονομαστικά)

Σαλάτα με το όνομα του μαγαζιού
Μανιτάρια γεμιστά με τυριά και μπέικον
Σαγανάκι (πολύ καλό)
Χοιρινό λαιμό με ντομάτα, τυριά, μπέικον -ψημένα στη λαδόκολλα
Ποικιλία κρεατικών 2 ατόμων (ικανοποιητικότατη σε μέγεθος και περιεχόμενο)
2.5kg κρασί κόκκινο

Στο τέλος μας έφεραν σαν επιδόρπιο κερασμένα σοκολατόπιτα και σαραγλί.
Τελική τιμή περί των 60 ευρώ, κατά τη γνώμη value4money.

Εάν εξαιρέσω τη φασαρία, λόγω της ζωντανής μουσικής (κιθάρα, μπουζούκι, φωνή - συμμετέχει στη κιθάρα ο Αργύρης Παπαγεωργίου από “Τα Παιδιά από τη Πάτρα”) και του πολύ κόσμου - σε κάποιους αρέσει αυτό το είδος διασκέδασης - σίγουρα θα το επισκεπτόμουν και πάλι στο μέλλον.

03 Μάρ 2016

Πηγα το προηγουμενο σαββατο 20,2 μαζι με τους συναδελφους μου! Ο χωρος μου αρεσε αν και δεν εχει μεγαλη ανεση μεταξυ των τραπεζιων! το προσωπικο ηταν γρηγορο αλλα οχι φιλικο κατι που με ενοχλει αφανταστα σε τετοια μαγαζια!

Το φαγητο παροτι μου το εκθιαζαν δεν το βρηκα κατι το ιδιαιτερο! τα πιτακια της γιαγιας που θεωριτικα ειναι πιατο του μαγαζιου το βρηκα ανοστο! εγω προσωπικα πηρα μοσχαρισια μπριζολα κ τονισα 2 φορες στον σερβιτορο οτι την θελω ελαχιστα ψημενα! ε!!! το ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετο! τουλαχιστον οι συνοδευτικες πατατες δεν ηταν προτηγανισμενες! η τιμη φαινομενικα ηταν οκ για τα μεγεθος του πιατου αλλα οχι για την γευση!

Στρ. Καραϊσκάκη 17, Χαϊδάρι

210 5820728

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι