Οικογενειακή ταβέρνα με όλα τα ψητά.

12 Οκτ 2016

Στη συγκεκριμένη ταβέρνα κάναμε το τραπέζι για το πολιτικό μας γάμο, μετά από μια προηγούμενη, εξερευνητική, επίσκεψη μας.
Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος/λιτός, διατίθεται και για γάμους- βαπτίσια.
Αγάπησα με την πρώτη ματιά την αυλίτσα του με τις καταπράσινες φροντισμένες γλάστρες του και το ωραίο συντριβανάκη του στο κέντρο.
Αν θα έπρεπε να πω κάτι αρνητικό για το χώρο θα ήταν ότι θα μπορουσε η απόσταση μεταξύ των τραπεζιών να ήταν λίιιιιγο μεγαλύτερη.
Στα του φαγητού
από ορεκτικά αξίζει να δοκιμάσετε το τζατζίκι το( χειροποίητο, καλή ποσότητα και νόστιμο), τις φλογέρες του και τυροπιτάκια του,.
Από τα κυρίως, ότι και να δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο. Θα δώσω ιδιαίτερη έμφαση στα του αρνιού. Είτε δοκιμάσετε αρνί σούβλας είτε παϊδάκια θα εκπλαγείτε ευχάριστα μιας δεν μυρίζουν καθόλου και είναι τελεία ψημένα....

Με ορεκτικά για 8 άτομα υπέρ, αρκετά κρεατικά δηλ. 2 μερίδες κοκορέτσι,2 δίσκους με αρνί σούβλας, 3 χοιρινές, μια μπιφτέκι, μια λουκάνικο, 2 κιλά παϊδάκια και,8 αναψυκτικά, 2 μισοκιλα λευκό κρασί 4μπυρες πληρώσαμε 220 ευρώ με απόδειξη.
Εν κατακλείδι είναι μια vfm ή ελληνιστί τίμια πρόταση που αξίζει να επισκεφθείτε.

08 Ιουν 2016

Ο Τάσος στο Αιγάλεω, σύνορα Αγίας Βαρβάρας, είναι ότι είναι τα Βλάχικα και τα Καλύβια, σε συσκευασία Δυτικών προαστίων.

Το μαγαζί καταλαμβάνει σχεδόν ένα τετράγωνο, έχει τουλάχιστον τέσσερις ξεχωριστούς χώρους με τραπέζια από ξύλινα έως φερ φορζέ.
Η παιδική χαρά είναι τόσο μεγάλη που τα παιδιά σίγουρα νομίζουν ότι ήρθαν σε παιδότοπο.
Το μαγαζί μας πρότεινε φιλικό ζευγάρι που διαμένει στην περιοχή, σαν must.
Σαββάτο βράδυ δυό ζευγάρια και ένα μωράκι φτάσαμε κατά τις 10.00, και είχαμε επιλογές να καθίσουμε κοντά στον παιδικό, που από τις φωνές απορρίφθηκε και στην μεγάλη αυλή.

Ο στενός μπροστινός χώρος ήταν γεμάτος, και για μέσα δεν το σκεφθήκαμε καθόλου, άσε που φιλοξενούσε και βάπτιση.
Στην πλευρά που καθίσαμε η μουσική επένδυση που είχαμε στα αυτιά μας ήταν της βάπτισης, Έφη Θώδη σε όλο της το μεγαλείο.
Στην απέναντι μεριά του κήπου υπήρχε ή αρραβώνας ή λόγος, σαφώς πιό ήπιων τόνων αυτοί.

Από την άλλη πλευρά που είναι ο παιδικός υπήρχε άλλη μουσική επένδυση.
Τώρα ή εγώ έχω γεράσει, ή αυτή η μουσική δεν είναι του γούστου μου, ή να είσαι ανάμεσα σε πενήντα τραπέζια με δέκα γκαρσόνια να τρέχουν γύρω σου δεν σου κάνει και το καλύτερο περιβάλλον για να φας. Μάλλον όλα μαζί.
Χωρίς να έχω ξαναπάει μας υποδέχθηκαν με χαμόγελα, μας έβαλαν σε μεγάλο τραπέζι, μια που είχαμε και καροτσάκι, και όλη η παραγγελία μας ήρθε εν ριπή οφθαλμού.
Δεν έχω παράπονα από την εξυπηρέτηση παρόλο που μερικά πράγματα κάποιους ίσως τους ξυνίσουν.

Α) προφορική παραγγελιοληψία χωρίς καταλόγους
Β) Μπλοκάκι για τον λογαριασμό
Ο σερβιτόρος έρχεται με το μπλοκάκι του και σε ρωτάει τι θέλεις να φας?
Τώρα εγώ χωρίς κατάλογο που να ξέρω τι έχει?
Είχαμε κάποια στανταράκια που μας είπαν τα παιδιά, αλλά μετά?
Στο τέλος τον λογαριασμό θα μπορούσα να τον παζαρέψω, αφού 24% ΦΠΑ δεν είναι καθόλου αμελιταίο πόσο. Αλλά πρωτάρης είπαμε.
Μέσα σε όλο αυτό τον κακό χαμό, φάγαμε και ευχαριστηθήκαμε μάλιστα πολύ ελαφρύ γουρουνόπουλο σούβλας, ήθελε το αλατοπιπεράκι του, κοκορέτσι σε μικρό πιατάκι και εξοχικό ή εξωτικό, υπήρχε μια διαφωνία μιας που παραγγείλαμε εξοχικό και περιμέναμε τον μεζέ αυτό με την πιπερίτσα και ντοματούλα του, αλλά ήρθε ένα πολύ μαλακό κρεατένιο κατασκεύασμα(συγνώμη εξηγώ άμεσα).
Μου βγαίνει λίγο ο Κωνσταντίνου από την ταινία της Βουγιουκλάκη στην περιγραφή του προφιτερόλ.

Λοιπόν, ψιλοκομμένες φέτες χοιρινού με πιπέρια διαφόρων ειδών σε εξαιρετικά λεπτό έντερο. Κάτι σαν σπληνάντερο, κρεατένιο.
Όσοι δεν καταλάβατε, ας πάτε να το φάτε, εμείς πάντως πήραμε και δεύτερη μερίδα.
Τα κρέατα τα συνοδέψαμε με φρέσκια τηγανιτή πατάτα, πλούσια σαλάτα χωριάτικη, αξιοπρεπή τυροκαυτερή και το ψητό τους ψωμάκι.
Καταφέραμε να πιούμε 6 φιάλες Fischer.

Τελικά αν αφήσεις το περιβάλλον μακριά, τρως καλά.
Αρνητική εντύπωση ο σερβιτόρος που γέμιζε τα μπουκάλια του νερού, άδεια και μισογεμάτα με λάστιχο πιεστικό μπροστά μας στην αυλή. (Ευτυχώς δεν το αγγίξαμε, ζητήστε εμφιαλωμένο. )
Πληρώσαμε 75€ και φύγαμε πεζοί για να χωνέψουμε.
Για το φαγητό ξαναπάω, αχ αυτό το... εξωτικό, την μουσική πως θα αντέξω δεν ξέρω, μάλλον ωτασπίδες ή καλύτερα ακουστικά με τις επιλογές μου.

23 Μάρ 2016

Είχαμε ακούσει πολλά γι'αυτο το μαγαζί οπότε είπαμε να το επισκεφτουμε Κυριακη αργά το μεσημέρι.. θα ξεκινησω από το χώρο... εντάξει πιο cult νομίζω δε γίνεται... από κάθε άποψη... γι'αυτο κ το 1/4!!! Το αποκορύφωμα τα λευκά τραπεζομάντηλα λες κ πας σε γάμο του '80 τα οποία παρεμπιπτόντως δε τα αλλάζουν κιόλας όταν αλλάζουν οι πελάτες... πράγμα απαράδεκτο!!! Κ προχωρώ στα πιάτα που παραγγειλαμε... (Να σημειωσω ότι κατάλογο δε φέρνουν)...

Εμείς 4 άτομα πηραμε: ανάμικτη σαλάτα, πατάτες, τζατζίκι, φλογερες, κοντοσούβλι, φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκι γεμιστό, 1/2κ. λευκό κ 1 coca cola!

Όλα ήταν μέτρια σε γεύση, τίποτα άσχημο αλλά κ τίποτα τρομερό! Ήρθαν αρκετά γρήγορα τα πρώτα, τα κρέατα άργησαν φυσιολογικά! Όλα αυτά έκαναν 50€, οπότε 12,5€ το άτομο.. Δεν τα λες πολλά δεδομένου ότι χορτασαμε κ αφησαμε κ κάτι! Να αναφέρω ότι στην αρχή φέρνει ψωμάκι ψημένο με λαδοριγανη κ στο τέλος μία πιατέλα λουκουμάδες με μέλι κ τριμμένα καρύδια κ άλλη μία με χαλβά, ζελέ και κρέμα καραμελέ! Κάναμε 3 φορές νόημα για λογαριασμό κ όταν ήρθε τον έκανε στο χέρι κ απόδειξη δεν έφτασε ποτέ στο τραπέζι μας! Αυτά..

21 Νοε 2015

Πήγαμε το προηγούμενο Σάββατο, βραδάκι,2 τετραμελής οικογένειες. Το μαγαζί πολύ άνετο με προηγούμενων εποχών διακόσμιση. Τα πιτσιρίκια μας ξετρελάθηκαν με τον παιδότοπο στο βάθος της αίθουσας και η αλήθεια είναι οτι δεν μας απασχόλησαν ούτε λεπτό απο τη στιγμή που έφαγαν και σηκώθηκαν απο το τραπέζι. Στο διαταύτα..... πήραμε 1σαλατα ανάμεικτη, 3πατάτες, 1τυροκροκέτες, 1λουκάνικο, 2χοιρινες μπριζόλες, μισό κοτόπουλο στη σχάρα, 2 μερίδες καλαμάκι κοτόπουλο και 1.5 κιλό κρασί.

Όλες οι μερίδες ήταν σχετικά μικρές με εξαίρεση τα καλαμάκια κοτόπουλο, που ήταν όντως μεγάλα. Όλα ήρθαν σχεδόν άμεσα και ζεστά. Οι γεύσεις μέτριες γενικότερα αλλά πρέπει να πω οτι οι χοιρινές και το λουκάνικο ήταν όπως ακριβώς τα ήθελα.

Πολύ καλό και το λευκό κρασί που είπιαμε. Μας κέρασε και 0,5 κιλό ακόμη. Στο τέλος έφερε μια πιατέλα με λουκουμάδες, οι οποίοι ήταν χάλια και μια πιατέλα με γλυκό μήλο, κρέμα καραμελέ, χαλβά. Πληρώσαμε 85 ευρώ! Η τιμή μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, καθώς ναι μεν περάσαμε καλά, αλλά μάλλον τα ακριβοπληρώσαμε. Κερασάκι στην τούρτα οτι δεν μας έφερε απόδειξη!!!

Καμία διάθεση για παράπονα απο την παρέα, οπότε αποχωρίσαμε. Δεν νομίζω να ξαναπάω.

08 Μαι 2015

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας* αποτελούμενη απο 7, κατέληξε στον Τάσο. Και λέμε κατέληξε γιατί μετά κόπων κ βασάνων, γυρνώντας στην περιοχή, βρήκαμε κάποιο ανοιχτό μαγαζί ημέρα Δευτέρα!

Δεν ήταν κανείς από την παρέα από την περιοχή κ κανείς δεν το ήξερε το μαγαζί, οπότε με το που μπήκαμε μέσα εντυπωσιαστήκαμε από τον χώρο! Αν είσαι στη δεκαετία του 80' οκ λογικό, κάπως έτσι θα είναι οι κοσμικές ταβέρνες! Το 2015 εμάς μας φάνηκε τουλάχιστον αστείος και cult, θα έλεγα στα όρια του κιτς. Με αγωνία περιμέναμε αν θα ακουστεί ο Στάθης Ψάλτης από τα ηχεία να λέει "εδώ ραδιοπειρατικός σταθμός της καψούρας κυρίες και κύριοι κουφάλεν…βασικά καλησπέρα σας να πούμε…". Καρέκλες κ τραπέζια τύπου φέρ φορζέ έτοιμα για το γάμο, άσπρες τέντες και συντριβάνι στο κέντρο (wtf), αλλά και στην άκρη, φώτα πολύχρωμα και λουλουδικά παντού. Ιδιαίτερα στην είσοδο είχε και στεφάνι από λουλούδια (οκ αυτό μπορεί να είχε ξεμείνει από πρωτομαγιά) εντάξει τον πιάσαμε το Μάιο!!!! Αλλά αυτά ειναι γούστα! Για το cult του θέματος και μόνο επειδή καμιά φορά γουστάρουμε cultίλες χώρος 3/4 νορμάλ 1/4. ΜΟ 2/4.
(τώρα που το σκεφτήκαμε θα μπορούσε το μαγαζί να επενδύσει σ'αυτό το cult στοιχείο και να γίνει ιδιαίτερη ταβέρνα! )

Η εξυπηρέτηση άριστη! Μιλάμε τρέχουν, νερά, κρασιά, φαγητά, οτι ζητήσεις στα μπαμ! Δε χαζεύουμε κ δε χαρίζουμε... Μας εντυπωσίασε οτι δεν σημείωσε τιποτα από την παραγγελία μας (τεράστια θα δεις παρακάτω) και τα έφερε ολα σωστά. Εξυπηρέτηση λοιπόν 4/4

Γεύση με αντιθέσεις, αλλά φαγητά χωρίς καμμία εκπληξη και τίποτα που δε το περιμένεις, όλα της ώρας, η κλασσική ταβέρνα μπριζόλα, τζατζίκι, πατάτα, παϊδάκι.

Πήραμε (όπως πάντα) τα πάντα:
Τυροσαλατα 3€: καλό κ αυτό 3/4
Πατάτες 3€: καλές 3/4
Τυροκροκέτες 3.5€: πολύ λαδερές 2/4
Φλογέρες 4€: καλές 3/4

Μια πιατέλα με κοκορέτσι, γαρδούμπα, κοντοσούβλι 19.5€: τιποτα το ιδιαιτερο και μας φάνηκε πανάκριβο για την ποσότητα και την ποιότητα 2.5/4

Χοιρινή μπριζόλα 8€: στεγνή δεν ηταν καλή 2/4
Μπιφτέκια 8€: ωραια 3/4
Λουκάνικο 6€: δεν άρεσε 2/4
Κοτόπουλο παιδάκια 7€: καλό 3/4

Ηπιαμε ροζέ κρασι πολύ

Στο τέλος κέρασε γλυκά. λουκουμάδες με σοκολάτα, λουκουμάδες με μέλι ζελεδάκι, χαλβαδάκι, κρεμ καραμελέ και βρασμένο μήλο. Το μήλο φοβερό, οι λουκουμάδες καλοί, τα υπόλοιπα όχι.
Για ολα τα παραπάνω σε διάφορες ποσότητες το κάθε ένα, πληρώσαμε 168€ / 25€ το άτομο, πάρα πολλά!

Γεύση λοιπόν με ολα τα παραπάνω, νομιζω κατι παραπάνω απο 2/4 θα ήταν λάθος. Και μας εντυπωσίασε πολύ οτι τα κρέατα γενικά δεν ηταν καλά. Άσχημη η χοιρινή? μα καλά υπάρχει? τραγικό το λάχανο? αυτά δεν ειναι σωστά για ένα μαγαζί που μάθαμε έχει μεγαλώσει γενιές ολόκληρες στην περιοχή!

Value for money, καλά εδώ έχουμε θέμα! Με την εξυπηρέτηση στο άριστα και τα υπόλοιπα μέτρια έως κακά, μαλλον πολύ ειναι το 2/4. Αυτό το λέμε καλοπροαίρετα και δεν θελουμε να τους τιμωρήσουμε για κατι που δεν περιγράφεται παραπάνω, αλλά δυστυχώς έτσι είναι, κρίμα. Μπορώ να πω οτι η εντύπωση που μας έμεινε φεύγοντας ειναι: ωραία βρήκαμε επτά χριστιανούς και για απόψε να τους τα πάρουμε...

Αν θα ξαναπάμε? Μα καλά πλάκα κάνεις?

* η παρέα της Δευτέρας αποτελείται απο 3 έως 9 νέους, πάντα με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό. -

27 Φεβ 2015

Δεν ήταν ποτέ στις πρώτες μου επιλογές. Δε λεω έχει όνομα στην περιοχή αλλά αυτό δεν λέει κάτι απο μόνο του.

Ο χώρος τόσο ο εσωτερικός όσο και ο εξωτερικός δεν είναι κάτι το τρομερό. Μέσα είναι μια ταβέρνα άλλης εποχής και έξω μοιάζει με ένα παρατημένο ακλάδευτο κήπο.

Το σέρβις του είναι καλό δεν μπορώ να πω. Απλώς συγκαταλέγεται στις ταβερνες-fast food. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο στις γεύσεις του που να με ξετρέλανε. Μάλιστα απογοητεύτηκα όταν ήρθαν αυτά τα κολοκυθάκια τηγανιτά με κορκούτι. Η απογοήτευση ήταν διπλή όταν μας κέρασαν λουκουμάδες και διαπιστώσαμε οτι το κουρκούτι των κολοκυθιών είχε ίδια γεύση με τους λουκουμάδες....

Είναι τόσο μεγάλο το μαγαζί που γίνεται πανικός, ειδικά αν τύχει κάποιος να κάτσει στην πίσω πλευρά του μαγαζιού που έχει μια μίνι παιδική χαρά δεν πρόκειται να περάσει ωραία. Οι τσιρίδες, τα σπρωξίματα και τα τρεχαλητά των παιδιών που θέλουν να παίξουν σου παίρνουν πραγματικά το κεφάλι. Για εμάς που δεν έχουμε παιδιά δεν είναι μια διασκεδαστική έξοδος αλλά μια βασανιστική!

22 Φεβ 2015

Πηγαίνω εκεί από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου παιδί, δηλαδή κοντά στα 25+ χρόνια...

Σημειωτέον κάνω συνολικά 50 χιλιόμετρα για να πάω και να έρθω από του Τάσου...

Μία ταβέρνα που περιμένεις τι θα βρεις και τι δεν θα βρεις.

Θα βρεις για εμένα τα καλύτερα παϊδάκια ever, θα βρεις τα πιο καθαρά πιάτα και την καλύτερη ποιότητα (μέχρι και η ντομάτα είναι ξεφλουδισμένη), θα βρεις την ταχύτερη εξυπηρέτηση...

Δεν θα βρεις περίσσιες πολυτέλειες αν θες να το παίξεις μπρούκλης...

05 Φεβ 2015

Εχω επισκευτει πολλες φορες αυτο το μαγαζι.
Εχει πολυ ευκολη προσβαση, ευκολο παρκαρισμα. Παλαιοτερα πηγαινα πιο συχνα τωρα τελευταια σπανιοτερα.

Πολυ καλο σαν χωρος, ειδικα το καλοκαιρι και αν εχεις παιδια.

Πολυ καλο φαγητο σουβλας και ψησταριας σε πολυ γρηγορο χρονο σερβιρισματος.

Τις τιμες του δεν θα τις ελεγα φτηνες. Η τιμη ανα ατομο μικραινει οσο περισσοτερα ατομα εχει η παρεα.
Αυτα του ειδους τα μαγαζια δεν ειναι στις πρωτες επιλογες μου γιατι μου θυμιζουν Fast-food. Τρως πολυ φαγητο σε πολυ λιγο χρονο.

Απο την στιγμη που θα παραγγειλεις σε 10 λεπτα εχεις σερβιριστει (ειδικα αν παραγγειλεις σουβλας) και σε 15-20 λεπτα εχεις φαει (αν δεν θες να τα φας κρυα).

01 Σεπ 2014

ο τασος ειναι απο τις πιο παλιες ταβερνες που ξερω στον κορυδαλλο, η πρωτη μου αναμνηση ηταν πριν 26 χρονια και η πιο προσφατη επισκεψη μου ηταν 15 αυγουστου 2014. Πηγαμε χωρις να κλεισουμε τραπεζι και προς εκπληξη μου τρομαξαμε να βρουμε, ηταν γεματος τετοια μερα που η Αθηνα ελειπε.

Ο χωρος ηταν οπως τον θυμομουν ταβερνα που θυμιζει δεκαετια 70 - 80 με πρασινο γυρω και ενα μικρο χωρο με κουνιες για τα παιδια στρωμενο με χαλακι να μην χτυπησουν, ειχε παντου ανεμιστηρες που ψεκαζαν νερο αν και στο σημειο που κατσαμε δεν ειχε, τελος παντων πριν ερθει ο σερβιτορος ειχανε ηδη στρωσει το τραπεζι με πιατικα ποτηρια κτλ αμεσως μετα παραγειλαμε

πηραμε λοιπον

1 μερ κολυθοκεφτεδες,
1πατατες -
1 χωριατικη-
1 κοκορετσι-
1 μεριδα μπιφτεκι
3μεριδες μπριζολα χοιρινη
και περιπου 4-5 μπυρες

ηταν ολα σε μετριες ποσοτητες και ειδικα οι χοιρινες θαλεγα μικρες σε μεγεθος.
γενικα το φαγητο ηταν καλης ποιοτητας οχι οτι καλυτερο εχω φαει αλλα καλη

η εξυπηρετηση ηταν αψογη και γρηγορη δεδομενου οτι ηταν γεματος παιρνει αριστα,
οταν ζητησαμε λογιαριασμο μας ρωτησαν για κερασμα να εφερναν καρπουζι το οποιο και αποδεχτηκαμε

για ολα αυτα πληρωσαμε 76 ευρω περιπου 19 ευρω το ατομο με λιγα λογια ακριβα, δεν παραγειλαμε τιποτα το ιδιαιτερο

θα το σκεφτω πολυ αν θα ξαναπαω δεδομενου οτι με αυτα τα λεφτα σε ταβερνες εκτος αττικής φαγαμε πιο πλουσια και καλυτερα ήμασταν και σε υπαιθρο η επιλογη δικη σας,

11 Μαι 2014

Ο ορισμός της οικογενειακής ταβέρνας. Καλή ποιότητα φαγητού. Χώρος όχι ιδιαίτερος, ο κήπος όμως είναι συμπαθητικός.

Η εξυπηρέτηση καλή και γρήγορη, οι σαλάτες και τα πρώτα ήρθαν σε λιγότερο από 10 λεπτά αν και το εστιατόριο ήταν γεμάτο λόγω Πρωτομαγιάς. Δώσαμε περίπου 15 Ευρώ το άτομο με περίπου 5 μπύρες και αναψυκτικά