21 Οκτ 2018

Η κρυφή γοητεία της τυχαίας ανακάλυψης.

Μόλις συνειδητοποίησα ότι έχουν περάσει, κιόλας, δεκατέσσερα χρόνια που δουλεύω στον Πειραιά και, παρόλα αυτά, εξακολουθεί να είναι terra incognita για μένα. Δε θα ξεχάσω τη σκηνή πριν μερικά χρόνια που ανέλαβα, τελευταία στιγμή, να πάρω δώρο για απερχόμενη διευθύντρια. Εκεί αισθάνθηκα όπως ο Χατζηχρήστος, ως επαρχιώτης, στην Ομόνοια. Άρα καταλαβαίνετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχωρίσω αν είμαι στο λιμάνι, στη Φρεαττύδα, Τουρκολίμανο, Μικρολίμανο, Ζέα κ. λπ., πόσο μάλλον να ξέρω ποια είναι η Χατζηκυριάκου, ή, κατά, που πέφτει η Σχολή Ναυτικών Δοκίμων*….

Μετά από ατελείωτες ώρες στο γραφείο**, δουλεύοντας στον υπολογιστή, καθηλωμένη σε μια καρέκλα, που όταν σηκώνομαι ανακαλύπτω ότι τα πόδια και τα χέρια μου είναι μουδιασμένα και τα μάτια μου έχουν κρακελάρει όπως στα cartoon, το μόνο που θέλω είναι να αντικρύσω φυσικό φως και κάτι που να βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των σαράντα εκατοστών. Ο καλός μου, που έχει ζήσει το συγκεκριμένο summer dream για δεκαετίες, με κάνει πάντα μια βόλτα κατά την οποία μου δείχνει μαγαζιά που βρίσκουμε μπροστά μας κι εγώ στην καλύτερη μουγκρίζω ή κουνώ αόριστα το χέρι.

Κάπως έτσι ανακαλύφθηκε ο Ηλίας φέτος το καλοκαίρι.

Δε μας τράβηξε ο χώρος γιατί δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Απλός, απλούστατος, αλλά, με μια εμφανή τάξη και καθαριότητα. Τα τραπέζια καθαρίζονται και ξαναστρώνονται άμεσα, υπάρχουν πάντα τα χρειαζούμενα όπως αλατοπίπερο, λαδόξιδο, χαρτοπετσέτες, λεμόνια που έρχονται άφθονα, ενώ έγινα μάρτυρας παραπάνω από μία φορά στο επιμελές σκούπισμα και σφουγγάρισμα του εσωτερικού χώρου την ώρα που ήταν άδειος από πελάτες. Καμία κουζινομυρωδιά, επίσης, δεν υπέπεσε στην οσφρητική αντίληψή μας.

Το φαγητό του όμως μας τράβηξε και μας ξανατράβηξε με αποτέλεσμα να είναι το μέρος που έφαγα τις περισσότερες φορές τους τελευταίους μήνες, τραπέζωσα μαμά, θεία, κολλητή που το καταευχαριστήθηκαν και αποτελεί, πλέον, το δεύτερο αγαπημένο μου ψαρομάγαζο.

Σαλάτα χωριάτικη με φρέσκα λαχανικά, εξαίσιο, πραγματικά, λάδι για πολλές βούτες και μία από τις πιο νόστιμες ντομάτες που συνάντησα. Με παξιμαδάκια, αντράκλα, κάπαρη, κρίταμα, καυτερούτσικες πιπεριές τουρσί. (7,5e). Υπερπαραγωγή. Βλίτα ζωντανά και καταπράσινα. Μερίδες πλουσιοπάροχες όπως και σε όλα τα πιάτα καλύπτουν άνετα 4 άτομα.

Μαστόρικο τηγάνι που προδίδει χέρι μαμάς ή γιαγιάς. Ψιλό ψαράκι (6,5/7e), καλαμαράκια (38 e/kg τα φρέσκα, 9 τα κατεψυγμένα), γαριδάκι (8,5e), καραβιδόψιχα (14,5e), όλα βγαίνουν τραγανά, αλάδωτα, ζουμερά με αρωματική κρούστα.

Τα μύδια τους είναι ένα κεφάλαιο από μόνα τους. Στρουμπουλά με σωστό άχνισμα, μια ιδέα σκόρδου, ωμό ελαιόλαδο και κομματάκια σάρκας λεμονιού. (9e).

Η σχάρα του παίζει δυνατά επίσης. Χταπόδι μαστιχωτό κι αρωματικό. Ρίξτε ξύδι κατά βούληση κι απολαύστε το (14e). Ουρές πεσκανδρίτσας ή πως ένα ταπεινό ψάρι αποκτά γεύση αστακού (46e/kg). Μια θεϊκά ψημένη γλώσσα που κρατούσε τους χυμούς της και μοσχοβολούσε θάλασσα. Το πηχτό καλοδουλεμένο λαδολέμονο μπορεί και να αποδειχτεί περιττό.

Ποικιλία από ούζα και μπύρες μεταξύ αυτών και η Μάμος που φορέθηκε πολύ φέτος αν και την ωραιότερη μπύρα την ήπια στο Λεβίδι Αρκαδίας, λέγεται Κάρμα και είναι από τη Νεμέα.

Τα νέα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί θα σας καλοδεχτούν εξυπηρετώντας σας με ταχύτητα, ευγένεια και κέφι, ίσως και λίγο άγχος κάποιες στιγμές. Στο τέλος θα προσφερθεί πιατέλα με φρέσκα δροσερά φρούτα. Θα ήθελα όμως να υπάρχει και ένα γλυκάκι. Ίσως αυτό να αποτελεί το μοναδικό μου παράπονο.

Αποφύγετε την παγίδα των τουριστικών προκάτ μαγαζιών με θέα θάλασσα, ψάξτε τα κρυμμένα μαγαζάκια που κρύβει ο Πειραιάς κι ευχαριστηθείτε τίμιο, απέριττο, αφτιασίδωτο ψαράκι και θαλασσινά. Ο Ηλίας αξίζει της προσοχής σας.

* Δύο πράγματα είναι καταραμένα σ’ αυτή τη ζωή. Ο βιβλικός όφις και η εφηβεία. Όσον αφορά στο πρώτο δηλώνω, ευθαρσώς, ότι βρίσκω τα φίδια γοητευτικά και παρεξηγημένα και για το δεύτερο ότι κατανοώ και συμπάσχω. Μόλις η κόρη συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να διαλέξει κατεύθυνση έπαθε ένα blockage και άκουσα κάτι ιδέες περί θεωρητικής (αν είναι δυνατόν! Παιδί που διαβάζοντας την Ιθάκη του Καβάφη αναφώνησε… ωχ τώρα κι αυτός! Τι τις ήθελε τις μεταφορές…δεν έγραφε 1,2,3 πράγματα εκεί να τελειώνουμε) ενώ κόντεψε να με αφήσει στον τόπο με τη δήλωση… Σκέφτομαι και την Ναυτικών Δοκίμων! Ευτυχώς λύσαμε την παρεξήγηση (της άρεσαν οι ανδρικές στολές. Της εξήγησα ότι οι γυναικείες είναι διαφορετικές) κι έτσι δε θα τη δω να παρελαύνει ως Αλίκη στο Ναυτικό.

** Για να κατορθώσω να πάρω τις 3 πολυπόθητες εβδομάδες άδειας, σημαίνει ότι τις έχω αναπληρώσει με το παραπάνω. Έτσι λοιπόν και ξανακούσω… Ζωάρα κάνεις, Διακοπάρες, Αμάν τόσον καιρό λείπεις, πότε γυρνάς επιτέλους, θα ξεχάσω ότι είμαι κυρία της καλής κοινωνίας κι αντί για πένες au gratin και λικεράκι, θα τρατάρω χαστούκια! Έγινα σαφής?