13 Δεκ 2015

Ο Ηλίας είναι η αγαπημένη μου ψαροταβέρνα στην Αττική.

Την ανακάλυψα κατά λάθος πριν 5 χρόνια και έκτοτε την επισκέπτομαι αρκετά συχνά.
Δεν υπάρχει ρίσκο ότι και να παραγγείλεις, όλα είναι φρέσκα και καλομαγειρεμένα.
Κορυφαία τα μύδια σαγανάκι, και πολύ καλό τηγάνι σε μικρό ψάρι και καλαμάρι.
Επίσης σχεδόν πάντα βρίσκεις αχινοσαλάτα, που την λατρεύω αλλά δεν κυκλοφορεί πολύ.

Με λίγα λόγια αποτελεί μια ασφαλή επιλογή.
Το μόνο που υστερεί σε γεύση είναι το γλυκό στο τέλος, είναι όμως κερασμένο.

26 Οκτ 2015

Καθημερινή βράδυ αποφασίσαμε με την παρέα να κατέβουμε στον Πειραιά για ουζάκι και φρέσκο ψαράκι! Το πρώτο μαγαζί που μου ρθε στο μυαλό ήταν ο Ηλίας, μιας και έχω ξαναπάει και μου χε αφήσει τις καλύτερες εντυπωσεις γι αυτο και αποφάσισα να γράψω, γιατι με επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά! Φτάνοντας εκεί το μαγαζί ήταν γεμάτο, χρειάστηκε να περιμένουμε 5 λεπτάκια, αλλά ένας ευγενικός νεαρός που μαλλον είναι και ο ιδιοκτήτης μας εξυπηρέτησε γρήγορα! Ο Ηλίας ειναι μια οικογενειακή ψαροταβέρνα και νιώθεις κατευθείαν οικεία!!

Τώρα περι του φαγητού: πήραμε σαλάτα με βραστά λαχανικά αρκετά μεγάλη μεριδα! (καρότο, κολοκύθι, χόρτα, πατάτα, πατζάρια), καραβιδόψυχα με σως (μεγάλα κομμάτια σε σχέση με άλλα μαγαζιά που βάζουν πολύ μικρή μερίδα), γαρίδες σαγανάκι( μεγάλη μερίδα και απο τα πιο ωραία πιάτα μιας και ήταν λίγο πικάντικο που μ αρέσει), χταπόδι σχάρας (ωραία ψημένο), μαρίδα φρέσκια, μπακαλιάρος φρέσκος ψητός (φρεσκότατος και νόστιμος) και για το τέλος κριθαρότο με θαλασσινά πιο ωραίο και απο της μαμάς μου!!

Αξίζει να το επισκεφτεί κανεις που του αρέσει το καλό φαγητό και ειδικά τα φρέσκα ψάρια!!! Το συστήνω ανεπιφύλαχτα!! Βλέποντας τον λογαριασμό κανόνισα με άλλη παρέα και την επόμενη βδομάδα μιας και η σχέση τιμής - ποιότητας με άφησε απόλυτα ικανοποιημένη!

Προχτές Μ. Πέμπτη δοκίμασα για πρώτη φορά την ψαροταβέρνα του Ηλία, μου είχε προταθεί πολλές φορές από φίλους αλλά λόγω απόστασης δεν τον είχα ξαναεπισκεφτεί. Πρόκειται για μια απλή και λιτή αίθουσα σε ότι αφορά το χώρο του αλλά με πολύ νόστιμο και ποιοτικό φαγητό.

Το μαγαζί είχε πολύ κόσμο, παρόλα αυτά παραγγείλαμε και φάγαμε σχετικά γρήγορα. Άψογο το σέρβις, ευγενικό και καλοσυνάτο όπως έπρεπε, άψογο και το φαγητό.
Στο ψητό λοιπόν, φάγαμε τηγανιτό καλαμαράκι κατεψυγμένο (γλύκισμα), χταποδάκι νόστιμο στο κάρβουνο(αν και λίγο σκληρό για εμάς), πατατούλες κομμένες στο χέρι (σπάνιο στις μέρες μας), μύδια γεμάτα, αχινοσαλάτα (όλα τα λεφτά) και κρασάκι χύμα ροζέ.

Άξιζε σε κάθε περίπτωση η επίσκεψη μας αυτή και σίγουρα θα ξαναεπαναληφθεί, και ναι άξιζε τα λεφτά του γιατί το καλό πρέπει να το πληρώνεις!
Καλή δουλειά, μπράβο στους ιδιοκτήτες... συνεχίστε την προσπάθεια!

09 Δεκ 2014

Διαβάζω καιρό κριτικές στο ask4food και σήμερα αποφάσισα να κάνω κι εγώ την πρώτη μου προσπάθεια..

Πήγαμε στον Ηλία την Κυριακή 7/12 γύρω στις 14:30 χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση. Παρ' όλο που ήμασταν 5 και το μαγαζί ήταν ήδη γεμάτο, βρήκαμε τραπέζι μετά από 5' στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.
Επειδή, μάλλον, ενημερώσαμε ότι περιμέναμε το πέμπτο άτομο, ενώ μας έστρωσαν και μας έφεραν σερβίτσια αμέσως, άργησαν να μας πάρουν παραγγελία και έπρεπε να το ζητήσουμε.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Τα πιάτα ήρθαν σε σωστό χρόνο, με σωστή σειρά και όταν ζήτησα να μου αλλάξουν πιάτο δε χρειάστηκε να κοιτάξω δεύτερη φορά τον σερβιτόρο αφού σέρβιρε με το κεφάλι ψηλά παρατηρώντας τα πάντα.

Ο χώρος του μαγαζιού πολύ μικρός (περίπου 40 τ. μ. μέσα και 20 τ. μ. η πέργκολα). Η κουζίνα ημιopen αλλά σχεδόν καμία οσμή δεν έφτανε στο τραπέζι μας. Το κάπνισμα επιτρέπεται και στο εσωτερικό αλλά λόγω του ότι είναι ψηλοτάβανο επίσης δεν έγινε ενοχλητικό παρ΄όλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Στα βασικά τώρα. Παραγγείλαμε, χωρίς πριν να έχουμε δει κατάλογο αφού ήρθε ο ιδιοκτήτης και μας είπε/πρότεινε τα ψάρια της ημέρας κι ευτυχώς δεν μας βγήκε σε κακό.

Βέβαια ανάμεσά μας υπήρχε θαμώνας του μαγαζιού, Χιώτισσα στην καταγωγή με μεγάλη αγάπη στα ψάρια, και χαίρομαι που την εμπιστεύτηκα.

Πήραμε λοιπόν:

Μία ανάμεικτη σαλάτα βραστών 9,5 ευρώ (ακούγεται υπερβολικό αλλά ήταν τεράστια και όλα τα λαχανικά ένα κι ένα)

Μύδια αχνιστά 8,5 ευρώ (αρκετά ακριβά και κακή επιλογή αφού είναι εκτός εποχής-καλοφτιαγμένα όμως και θα τα ξανάπαιρνα σε κανα 6μηνο)

Καλαμαράκια τηγανητά 7,5 ευρώ (κατεψυγμένα όπως μας ενημέρωσαν εξαρχής αφού είχαν και φρέσκο αλλά μεγάλα με λευκό κρέας, καλοτηγανισμένα και μαλακά)

Πατάτες τηγανητές 3 ευρώ (γεμάτο βαθύ πιάτο, τραγανές χωρίς λάδια)
2 Lt κρασί 3,5 ευρώ/lt

Και για το τέλος άφησα τα καλύτερα!

Βακαλάος 9 ευρώ (ένα μεγάλο πιάτο γεμάτο με ολόφρεσκες μικρές ροδέλες ψαριού με υπέροχο λευκό κρέας... ο καλύτερος που έχω φάει.. τη σκορδαλιά την ήθελα λίγο πιο ξινή αλλά γούστα είναι αυτά)

Ουρές πεσκανδρίτσας ψητές (46 ευρώ/κιλό- μας έβαλε 5 και τις χρέωσε ως 1/2 κιλό ακριβώς όσο είχαμε ζητήσει δλδ αν και πρέπει να ζύγιζαν παραπάνω-το εκτίμησα δεόντως και ήταν ολόφρεσκες με σκληρό λευκό κρέας συνοδευμένες από πηχτό λαδολέμονο)

Αν πάτε και έχει, πάρτε πεσκανδρίτσες!!!

Στο τέλος μας κέρασαν 2 μεγάλες πιατέλες με χαλβά σιμιγδαλένιο με γλυκό κουταλιού on top αφού ήταν σχετικά άγλυκος και πορτοκαλόπιτα ζουμερή κι αρωματική.
The verdict: 81,60 ευρώ ήτοι 17 το άτομο το οποίο ήταν πολύ λιγότερο απ' ότι περιμέναμε.

Δεν πήραμε βέβαια μεγάλο ψάρι και ήμασταν 5 όπότε μοιραστήκαμε το κόστος των ''ορεκτικών'' αλλά οι μερίδες ήταν κάτι περισσότερο από ικανοποιητικές και όλα εξαιρετικής ποιότητας.

Θα ξαναπάω σίγουρα για τον βακαλάο και τις ουρές πεσκανδρίτσας.
Απόδειξη κανονικά.

ΥΓ: δεν κράτησα εγώ την απόδειξή οπότε αν έχω πέσει λίγο έξω στις τιμές ζητώ συγγνώμη (γενικώς όμως έχω καλή μνήμη.. ειδικά σε ό, τι αφορά σε φαγητό)

29 Οκτ 2014

Στην Ελλάδα της κρίσης και στην Αθήνα των μερικών εκατομμυρίων ανθρώπων, αν αποφασίσουν τριακόσια - τετρακόσια άτομα να κατεβούν στις πέντε-έξι ταβέρνες του τέλους της Χ''Κυριακού, θα κάνουν ουρές.

Μάλλον η κρίση καλά κρατεί, γιατί στις 25/10/14 και ημέρα Σάββατο, κατά τις 14:30, επισκεφτήκαμε τον « Ηλία » και ουρές δεν είδαμε.

Ο χώρος δεν είναι «χώρος», είναι το πεζοδρόμιο κλεισμένο με νάιλον.
Δεν αντέχει σε κριτική, κάτι που μας είναι αδιάφορο ως παρέα (Στην παρέα μου, αν πληρούνται τα απαραίτητα περί καθαριότητος και υγιεινής, αδιαφορούμε γιά την αρχιτεκτονική ή το στυλ) οπότε πάμε στα σημαντικότερα.

Επί της υποδοχής, ένας ευγενέστατος νεαρός μας έβαλε σε ένα γωνιακό τραπέζι και μας έφερε σχεδόν αμέσως σερβίτσια και νεράκι βρύσης.

Ζητήσαμε κατάλογο, έκανε πως δεν άκουσε, κάναμε πως δεν καταλάβαμε.

Ξαναζητήσαμε κατάλογο και μας πρότεινε να μας πει αυτός τί προσφέρει το κατάστημα. Ξανακάναμε πως δεν καταλάβαμε, γιατί είχαμε ακούσει-μάθει-διαβάσει πως θεωρείται top στα μαγαζιά της περιοχής και θέλαμε να το διαπιστώσουμε.

Τον κατάλογο, τον ζηταω γιατί θέλω να αποφασίζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ το τί θα φάω, γιά να κάνω ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ τις επιλογές μου...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ.

Δεν μπορώ να σε ρωτάω τιμές και ποσότητες την ώρα που μου λες το ποίημα.

Ομολογώ πως ο νεαρός ήταν ευγενέστατος, οπότε μας άκουσε να του ζητάμε τα παρακάτω:

Τέσσερις φέτες ψωμί χωριάτικο και τέσσερις μαύρο, ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και ρίγανη... 3.00 €

Σαλάτα χωριάτικη, αρκετά μεγάλη... 7.80 €

Χόρτα - πατζάρια - πατάτα βραστή... 9.50 €

Γαριδάκι Συμιακό, όντως γλύκισμα, σε πιατάκι ανάλογο ( του γλυκού δηλαδή )... 10.50 €

Τρία μεγαλούτσικα πλοκάμια χταπόδι, ομολογώ υπέροχο... 13.50 €

Καβουρόψυχα σε πιατάκι του καφέ, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ... 7.90 €

Δύο υπέροχες μερίδες πατάτες τηγανητές... 6.00 €

Ένα κιλό μπαρμπούνια, περίπου δεκαπέντε κομμάτια... 46.00 €

Μία μερίδα τηγανητά καλαμαράκια με μπόλικη λαδίλα... 7.50 €

Ένα καραφάκι ούζο, μια μπύρα και ένα κουτάκι αναψυκτικό... 12.00 €

Συνολικά, λοιπόν, πληρώσαμε 123.70 €.

Το γεγονός πως έχουμε « συνηθίσει » να πληρώνουμε τον κούκο αηδόνι, δεν σημαίνει πως αυτό είναι λογικό. Στην περίπτωσή μας, σίγουρα δεν ήταν κούκος. Δεν ήταν, όμως, ούτε αηδόνι.

Οι ποσότητες που σερβίρει το κατάστημα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ γιά τις χώρες της Κεν. και Βορ. Ευρώπης.

Τώρα, αν στην Ψωροκώσταινα κάποιοι θεωρούν λογικό να πληρώνουν ένα μεροκάματο για μια μερίδα χταπόδι, γούστο τους και καπέλο τους.
Εγώ πάντως, δεν θα το ξανακάνω.

Υ. Γ. Αυτό που μου έκατσε πιο πολύ απ'όλα στο λαιμό και δεν μπορώ να το καταπιώ ακόμη, ήταν τα σχεδόν δέκα ευρώ για την παντζαροχορτοπατατοσαλάτα.
Το επόμενο Σάββατο, θα ξαναπάω στην γειτονιά.

10 Οκτ 2014

Στον "Ηλία" ήθελα να πάω πολύ καιρό. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές των μελών του ask4food και ψάχνοντας πάντα για μέρη (οχι όμως εστιατόρια) με κάλο θαλασσινό φαγητό, τον είχα πάντα στο μυαλό μου. Πολλές κριτικές και μεγάλος μέσος όρος για την περιοχή του Χατζηκυριακιου. Είχα ακούσει και καλά σχόλια για τηγανητά θαλασσινά και ψάρια.

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου, σήμερα το μεσημέρι.
Αρχικά όταν καθίσαμε μας πλησίασε ένας ευγενικότατος κύριος που με κάποια δόση υπερβολής (ως προς της ποσότητες) μας παρουσίασε το σημερινό μενού (δεν υπήρχε κατάλογος). Στα θετικά οτι μας σταμάτησε όταν θεώρησε οτι τα πιάτα που είχαμε ήδη παραγγείλει ήταν αρκετά.

Δυο άτομα παραγγείλαμε:
Σαλάτα, ανάμεικτη, καλή ποσότητα και ωραίες γεύσεις και εμφάνιση - 6€

Μύδια καπνιστά (παστά) νοστιμότατα, αλλά πιατάκι του γλυκού - 5€

Συμιακο γαριδάκι πεντανόστημο και καλοτηγανησμένο, αλλά πιατάκι του γλυκού επίσης - 10,50!!!!! (πανάκριβο για τέτοια ποσότητα).
1/2 κιλού κοτσομουρακι τηγανητό πολύ νόστιμο και καλοτηγανισμένο επίσης 19€ (κι εδώ πιστεύω οτι η τιμή αντιστοιχεί στην προ κρίσης εποχή... )

2 Μπυρες 6€

Χρεώθηκε και κουβερ (ψωμι) 2€

Σύνολο 48,50 για 2 άτομα νομίζω οτι είναι πολλά κι ας φάγαμε καλά.
(σε διπλανά τραπέζια είδα οτι υπήρχε και κριθαράκι με μύδια. Δε μας το είπαν στη αρχή οπότε δε το παραγγείλαμε)

Ο χώρος δε λέει τίποτα είναι πάνω στο δρόμο.
Κατά τη γνώμη μου αν και η ποιότητα είναι πολύ καλή για έναν κάτοικο Μοσχάτου - Τζιτζιφιών δεν αξίζει τον κόπο να πάμε στο Χατζηκυριακιο... ποιότητα - ακριβή (ίσως και καλύτερα), υπάρχει και στη γειτονιά μου.

26 Σεπ 2014

Εξαιρετικό φαγητό που μας αφήνει πάντα τις καλύτερες εντυπώσεις! Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους! Ιδανικό για οικογενειακές και επαγγελματικές συγκεντρώσεις και φυσικά για φιλικές.

Δοκιμάστε τα ολόφρεσκα ψάρια του, την μοναδική φάβα, τα πεντανόστιμα μύδια, το κριθαρώτο της κ. Μαρίας και τις απολαυστικότατες σαλάτες! Θυμηθείτε να είστε προσεκτικοί στις παραγγελίες σας γιατί τα πιάτα του "Ηλία" είναι πλούσια!!

Όσο για τα κέρασμα του μαγαζιού; Πορτοκαλόπιτα χειροποιήτη!!

Για χρόνια θαμώνας του "Γιάννη" 100 μ μακρύτερα, δοκίμασα για πρώτη φορά τον Ηλία και έφυγα με ανάμικτες εντυπώσεις.

Πρώτα τά αρνητικά. Ο χώρος μικρός, τα τραπέζια πολύ κοντά και το μισό μαγαζί περιφραγμένο με νάιλον. Οχι και ότι καλύτερο. Προσθέστε και το ότι τις μυρωδιές της κουζίνας τις φέρνετε πίσω στο σπίτι και έχετε την εικόνα.

Και μετά έρχεται το φαγητό. Το καλύτερο που έχω κάνει μέχρι σήμερα σε ψαροταβέρνα ανεξαρτήτως τιμής. Η αχινοσαλάτα κορυφαία, το Συμιακό γαριδάκι ένα γλύκισμα, το τηγανητό καλαμάρι άψογο, οι σουπιές με κριθαράκι καλές (λίγη σουπιά παραπάνω θα έδινε πιο έντονη γεύση) και το σαγανάκι γαρίδες σωστό (αν και με υπερβολικά πολλή -αλλά φρέσκια- σάλτσα)

Το service εξαιρετικό. Τα πιάτα ήρθαν διαδοχικά, στους σωστούς χρόνους, και με χαμόγελο. Το κόστος ισορροπημένο (25-30) ευρώ το άτομο. Κανένα πρόβλημα με την καθαριότητα.

Ξαναπηγαίνω αυτό το Σαββατοκύριακο. Θα δοκιμάσω διαφορετικά πιάτα και αν η εμπειρία είναι ανάλογη, θα βάλω τον Ηλία στα αγαπημένα μου.

........

Και πράγματι ξαναπήγα με μια παρέα 6 ατόμων και τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά από ότι στην πρώτη μου επίσκεψη.

Πρώτα απ'όλα τα θετικά. Ο καιρός ήταν υπεροχος, με αποτέλεσμα τα νάυλον να έχουν σηκωθεί, ο χώρος να έχει ανοίξει και οι μυρωδιές να εξαφανιστούν τελείως. Περιβάλλον όπως θα έπρεπε να είναι σε ένα ταβερνάκι της γειτονιάς.

Το service γρήγορο και ευγενικό, αλλά οι αφίξεις των πιάτων τυχαίες.

Αλλά το φαγητό αυτή την φορά, μία πολύ ανάμικτη εμπειρία. Η κουζίνα (κυρίως τα τηγάνια) όχι και στα καλύτερά της. Πιο συγκεκριμμένα:

Η φάβα εξαιρετική
Η βραστή σαλάτα αδιάφορη αλλά πλούσια

Το τηγανητό καλαμαράκι έχοντας ρουφήξει περισσότερο λάδι απ'ότι έπρεπε, απείχε πολύ από την τελειότητα της προηγούμενης φοράς

Το συμιακό γαριδάκι, τέλειο αλλά -περιέργως- λίγο
Το τηγανητό μαριδάκι καλοτηγανισμένο αλλά προφανώς με πολύ αλεύρωμα, που το έκανε πολύ σκληρό

Καραβιδόψυχα απαράδεκτα άνοστη (και ναι, ποιός άνθρωπος στα καλά του παίρνει καραβιδόψυχα σε ταβερνάκι, αλλά έλα που κάποιος στην παρέα την λατρεύει)

Και το λάθος της βραδιάς. Μπαρμπούνι μεγάλο, πραγματικά κατεστραμένο από κακό ψήσιμο (προφανώς σε πλάκα)

Κάπου φταίμε και εμείς για κάποιες από τις επιλογές μας (όπως η καραβιδόψυχα ή τα μπαρμπούνια ενώ μας προτάθηκαν μάγουλα ροφού) αλλά τελικά φύγαμε με μια εικόνα μετριότητας στο μυαλό. Θα ξαναδοκιμάσουμε και θα τα ξαναπούμε.

16 Μάρ 2014

Στο συγκεκριμενο μαγαζι πηγαινουμε οικογενειακως απο τοτε που ζουσε ο μπαμπας Ηλιας. Τωρα εχει αναλαβει ο μεγαλυτερος γιος της οικογενειας με την γλυκητατη μαμα του στην κουζινα και συνεχιζει να κρατα ψηλα την ποιοτητα και την γευση!

Οπως εχουν πει και οι προηγουμενοι γραφοντες στον Ηλια δεν θα πας για το περιβαλλον, ουτε για την θεα. Να διευκρινισω βεβαια οτι ο χωρος αν και διακοσμητικά αδιαφορος ειναι πεντακαθαρος (οπως και οι τουαλετες). Θα πας για φρεσκοτατους, καλοτηγανισμενους και πεντανοστιμους ψαρομεζεδες!

Και αναλυω:
Σαλατες: φρεσκες και σε πολυ μεγαλη ποσοτητα χωρις τσιγκουνιες σε υλικα και λαδι,
Καλαμαρακια, μαριδακι και γενικα μικρα ψαρια αψογα τηγανισμενα χωρις ιχνος λαδιλας,
Χταποδι ψητο σε μεγαλη ποσοτητα οχι βρασμενο πριν,
Φαβα απαιχτη, δεν εχω φαει καλυτερη
Σαγανακι γαριδες πολυ καλο και πλουσια ποσοτητα,
Πεσκανδριτσα τηγανιτη με σκορδαλια η χωρις, σταθερη αξια.
Αυτα πανω κατω αποτελουν την συνηθη παραγγελια μας εκτος και αν
υπαρχει και καποιο πιατο ημερας.

Κρασι λευκο ελαφρυ, νερο βρυσης, ψημενο ψωμακι με λαδοριγανη
και κερασμα στο τελος συνηθως χαλβας και πορτοκαλοπιτα.
Κρατηση απαραιτητη ιδιως αν ερχεστε απο μακρια.
Το συστηνω με κλειστα ματια.

13 Μάρ 2014

Τί να πω για τον Ηλία... Μόνο τα καλύτερα αν θέλω να είμαι δίκαιη.

Το έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές μιας και ο άντρας μου είναι γέννημα-θρέμμα Χατζηκυριακιώτης.

Είναι μια εξαιρετική ψαροταβέρνα που χρησιμοποιεί άψογες πρώτες ύλες για όλα τα πιάτα που προσφέρει με σεβασμό στους πελάτες της.

Έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλα τα πιάτα που σερβίρονται. Έχω κυριολεκτικά ερωτευτεί την καραβιδόψιχα που σερβίρεται με σως χωριστά (θα ήθελα να τη φάω με το κουτάλι αν γινόταν, πάντα παίρνουμε έξτρα μπωλάκι και δεν το χρεώνουν) και την πεσκαντρίτσα (καθαρισμένες τηγανητές ουρές που προτείνω ακόμα και σε εχθρούς του ψαριού). Αυτά κατά τη γνώμη μου είναι τα πιάτα που δεν πρέπει να λείπουν από καμιά παραγγελία, αν και ελαφρώς ακριβά.

Ό, τι ψάρι σερβίρεται (μικρό ή μεγάλο) είναι φρέσκο, αλλιώς δε σερβίρεται. Το ξέρω και από πρώτο χέρι μιας και ο κουνιάδος μου, που είναι ψαροντουφεκάς, πουλάει εκεί ψάρια αρκετά συχνά.

Το μαγείρεμά τους (ψήσιμο ή τηγάνισμα) είναι για σεμινάριο.

Το ψητό χταπόδι είναι πραγματικά ψητό και όχι βραστόψητο, γι' αυτό και είναι λίγο σκληρό (όπως οφείλει να είναι).

Προτιμήστε κατεψυγμένο τηγανητό καλαμάρι, διότι είναι πιο μαλακό.

Φρέσκες νοστιμότατες τηγανητές πατατούλες χωρίς μυρωδιά λαδίλας

Οι σαλάτες είναι αρκετά γενναίες, ακόμα και τα βραστά χόρτα.

Το χύμα λευκό κρασί του είναι ελαφρύ και δυστυχώς ευκολόπιοτο.

Τα αναψυκτικά είναι κουτάκια 330ml και όχι δείγμα αναψυκτικού σε γυάλινο μπουκάλι 250ml.

Στο τέλος κερνούν πάντα γλυκό, συνήθως πορτοκαλόπιτα (υπέροχη) και χαλβά σιμιγδαλένιο (συμπαθητικός).

Ο χώρος δε λέει τίποτα, δε βλέπεις θάλασσα όπως στις περισσότερες ψαροταβέρνες της Πειραϊκής, δε θα δοκιμάσεις όμως σε καμία ψαροταβέρνα της Πειραϊκής τέτοιες γεύσεις (όχι γκουρμεδιάρικες, αλλά τόσο θεϊκές).

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη, τα πιάτα έρχονται στους σωστούς χρόνους και με τη σωστή σειρά, οι σερβιτόροι είναι τσακαλάκια, ακούστε τις συμβουλές τους και δε θα χάσετε. Αν το παρακάνετε στην παραγγελία, θα σας φρενάρουν. Με το καλημέρα φρυγανισμένο ψωμάκι με λαδορίγανη και κανάτα νερό. Με το λογαριασμό πάντα νόμιμη απόδειξη.

Συνήθως πληρώνουμε 25-30 ευρώ το άτομο μαζί με ποτό/αναψυκτικό, αναλόγως το μέγεθος της υπερβολής στην παραγγελία. Δεν τα θεωρώ πολλά για ψαροφαγία τέτοιας ποιότητας.

Τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επιβραβεύονται.
Τονίζω ότι ιδιαίτερα τα Σαββατοκύριακα η κράτηση είναι απαραίτητη.

Θα ξαναπάω και θα ξαναπάω και θα ξαναπάω...