Χειροποίητες πίτσες, ρακόμελα και χώρος για ιδιωτικά πάρτι.

03 Μαι 2018

Δεν το ονομάζεις Coupepe Bake and Shake. Εκτός κι αν θες καμουφλάζ για την γκουρμεδιάρικη πίτσα σου και ο χώρος σου δεν επαρκεί για όλους. Tότε ναι, κουπεπέ και αιλιλί.

Μου τα έλεγε το φιλαράκι που έχει πάει αρκετές φορές, μέχρι που με πήρε από το αυτί να πάμε και από τότε σχεδόν το λες και το νέο μας στέκι.
Βλέπεις έχει όλα τα φόντα για να είναι τέτοιο, στην Πεντέλη που αποτελεί σταθερά εδώ και χρόνια τον μικρό κοντινό μου βουνίσιο παράδεισο όταν θέλω να ξεσκάσω. Βόλτα - πρωινό καφεδάκι - ρομαντζάδα - φάσμα επιλογών για τα νηστικά αρκούδια - ποτά - αστεράτη θέα της Αθήνας από το Αστεροσκοπείο και πεφταστέρια, παρέα με ραδιόφωνα, μπύρες και μουσικές, από αυτές τις δικές μας, των 80's και 90's, όλα τα έχει.

Ο ιδιοκτήτης, που νομίζω του ανήκει και το απέναντι Dada's, βρήκε το κατάλληλο spot - μπακλαβάς γωνία, και μονοπωλιακά συγκεντρώνει όλο το χαρτί καθημερινά. Αν πας λάθος ώρα, ατύχησες. Ομοίως και το παρκάρειν πέριξ της πλατείας. Πρωί, απομεσήμερο ή νωρίς γύρω στις 20΄00 έχεις πιθανότητες να βολευτείς κάπου χωρίς να γίνεις η δυσάρεστη σκιά των άλλων που ήδη έχουν καθήσει και τρωγοπίνουν με την παρέα τους.

Η εξυπηρέτηση οκ, μερικές φορές είναι λίγο "ήξεις αφίξεις" από ό, τι έχω δει, και μπορεί να φέρει γκρίνια στον ιδιότροπο. Εγώ πχ έχω εξυπηρετηθεί έως τώρα από 4-5 διαφορετικά παιδιά και ποτέ δεν είχα ουσιώδη παράπονα, τουναντίον σε ό, τι ζητήσαμε ανταποκρίθηκαν πρόθυμα. Τηρουμένων και των αναλογιών ( είδος, ώρες, μέρες, κόσμος, απαιτήσεις ) τα καταφέρνουν αρκετά καλά και με ευγένεια. Γενικά και χρήσιμα tips:

- Ευκρινέστατο αυτοκόλλητο στην πόρτα για γκαβούς, no smoking inside, ντουμάνι μέσα. Το χειμώνα ανυπόφορη η κατάσταση και το σέρβις δεν δύναται να κάνει τίποτε γι'αυτό ( - ).
- Μακρόστενος, ασφυκτικά γεμάτος από τον κόσμο χώρος, ασφυκτικότερος με τα κολλητά τοποθετημένα τραπέζια, μεγάλες παρέες χοντρούληδες άνθρωποι άγαρμποι ή κλειστοφοβικοί θα ζοριστούν ( - ).
- Οχλαγωγία, δυνατή μουσική, σκουντήγματα και αδιάκοπο πηγαινέλα, ημικρανία εν όψει μετά το 2ωρο πολύ πιθανή ( - ).
- Ωραίο μενού για όλες τις ώρες, τιμές κοντά στον ανταγωνισμό με τάση ανοδική, όμως στην Πεντέλη δεν περιμένεις και κάτι φθηνότερο ( + - ).
- Η πίτσα και μισή μισή, επιτέλους, γιατί εγώ βαριέμαι γρήγορα και θέλω να έχω επιλογές. ( + ).
- Άνοιξη έως φθινόπωρο, ιδανικά το κάνεις στέκι σου, άμα βέβαια σε ακούνε και τα οικονομικά σου γιατί από εδώ δεν ξεκολλάς χωρίς να έχεις καταναλώσει 2 πίτσες μίνιμουμ ( + ).
- Β. Π. φάτσες ολούθε με την σχετική ξινίλα στη μούρη που δεν βρίσκουν τραπέζι στις 22'00 δεν πρέπει να σας πτοήσουν, δεν φταίμε εμείς μανδάμ, να πάτε αλλού.
- Υπέροχη η δική τους σπιτική λευκή σανγκρία. Δεν το γράφω με κεφαλαία θα μου το κόψει η διεύθυνση, βάλτε τα εσείς. Ένας λόγος να επιστρέφω στο Κουπεπέ για πάντα ( + ).
- Κατηγορίες pizza: red, bianca, sweet, ολικής, new ( gourmet ), υλικά και συνδυασμοί που δεν έχεις μάλλον ξαναδεί κάπου αλλού. ( + ).

Πάμε λοιπόν. Αν ξεπεράσεις τα παραπάνω, βρίσκεσαι σε έναν νεανίζοντα χώρο που εμένα μου θύμισε εφηβικό play room με ροκ νότες και καρτουνίστικα ή σινεφίλ αντικείμενα. Ένα πλήθος ψιλοάσχετα διακοσμητικά έχουν δώσει κάτι ανάλαφρα χαριτωμένο χωρίς να χρυσοπληρωθεί κάποια δήθεν τάχα μου ντεκορατρίς, ενώ τα Χριστούγεννα ήταν ακόμη ομορφότερο. Λογικό που η νεολαία και η νεανίζουσα μέση ηλικία είναι το νο1 target group. Η πλατεία πάλι, δεν χρήζει περιγραφής, είναι απλά η φάση "πάμε πλατεία" να αράξουμε και να τα π(ι)ούμε.

Προσπερνάω καφέ, σνακς, σάντουιτς, κρέπες κτλ. μιας και τις βραδυνές ώρες όλοι ανεξαιρέτως παίζουν με πίτσα και κρασί, ή μπύρα ή κοκτέιλ ή Aperol.
Mοιραία μπήκε σε crash test και σύγκριση με το αντίπαλον δέος, που θα είναι η επόμενη κριτική μου. Ζύμη πολύ λεπτή και crispy, πραγματικά ιταλικού τύπου, ίσως δεν την λες χορταστική ακριβώς γι' αυτό το λόγο, αλλά η περίσσεια των υλικών το αντισταθμίζει.
Ανάλογα με το χέρι και το κέφι του πιτσαγιόλου ( χαχα ) την υπολογίζω σε 35 - 37 cm, δεν έβγαλα και υποδεκάμετρο να μετρήσω, όμως το μάτι μόλις την δει χορταίνει και δεν θέλω πονηρές σκέψεις, έτσι ;;
Κάθεται σε ειδική αφ'υψηλού βάση, προσοχή τις παραγγέλνετε μία μία γιατί αλλιώς δεν θα χωρέσουν και καλό είναι να μην κρυώνουν. Ένας μίζερος κι άλλος ένας θέλουν 1. Ένας νορμάλ την καταφέρνει 1 μόνος του. Ένας φαγανός σίγουρα 1 και κλέβει τσόντα κι από τον διπλανό του. Εγώ ανήκω στην... κατηγορία. Κατάλαβες.

Στόχοι που εξολοθρεύτηκαν έως τώρα:
*Βianca γαλοπούλα, με καπνιστό το αλλαντικό, μοτσαρέλα, παρμεζάνα, κόκκινη και πράσινη πιπεριά και κρέμα γάλακτος ( 11,70 e ). Όμορφη, γλυκιά, νόστιμη, απλή, αναμενόμενη, για όσους αρέσκονται στα συνηθισμένα και δεν ρισκάρουν εύκολα, πάμε παρακάτω.
*Gourmet προσούτο ( 12,90 e ) με σάλτσα ντομάτας και φρέσκια, μοτσαρέλα, βασιλικό και προσούτο λεπτό, αέρινα κομμένο. Εδώ αρχίζουμε να μιλάμε. Ιδιαίτερη, κομψή, φίνα, ο βασιλικός απλόχερα της δίνει το άρωμά του, δείχνει συνηθισμένη αλλά στις λεπτομέρειες δεν είναι.

*Red peperone ( 12,90 e ), με σάλτσα ντομάτας, πεπερόνι, βασιλικό, μοτσαρέλα και παρμεζάνα. Ανεβαίνουμε σκαλί, εδώ το παιχνίδι το κάνει η παρμεζάνα με την πιπεράτη αψάδα της, αγαπάμε πεπερόνι, μας άρεσε πάρα πολύ.
*Chicken run ( 12,90 e ), όπου κάποιος σκέφτηκε να πειράξει τη σαλάτα του Καίσαρα και την έβαλε να τρέξει μέσα σε πίτσα. Σατανικός συνδυασμός που δεν με ιντρίγκαρε αρχικά αλλά μου άρεσε τελικά: caesars sauce, κυβάκια ψητό κοτόπουλο ( δε θέλω ερωτήσεις, στήθος ήταν ), ντομάτα, μοτσαρέλα και θεϊκό προβολόνε. Σε επόμενο γύρο τρεξίματος θα την επέλεγα ξανά.

Ποιάν άφησα τελευταία και καλύτερη; Από την ενότητα new, αυτή με τον τίτλο "Του καστανά", εγώ θα την λέω "του Σατανά".
Μάλλον κάποιος βελζεβούλης εισάκουσε τις προσευχές μου και ταίριαξε μέσα στην ίδια πίτσα και κάστανο και παστράμι και λάδι τρούφας και μετσοβόνε σε ισορροπία Κομανέτσι.... Δηλαδή εντάξει. Ποιός το σκέφτηκε αυτό να τον αγκαλιάσω, ποιός;;
Ακριβούτσικη στα 14 e, ήλπιζα ότι οι άλλοι της παρέας θα με άφηναν στην ησυχία μου να την απολαύσω αλλά.... πάλι οι ίδιες ιστορίες. Άλλος ρισκάρει άλλος απολαμβάνει, εμείς θα πάρουμε κάτι απλό και μετά τρώνε τα δικά μου, κούραση πια!
Μετά φόβου Θεού και πίστεως, η πιο γκουρμέ πίτσα που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Επόμενοι στόχοι στο ραντάρ: οι gourmet spek και bresaola, η απλή spek με gorgonzola και αχλάδι και η ομώνυμη Coupepe με βατόμουρο και ροκφόρ...
Να προσθέσω ακόμη ότι η δική τους σαγκρία στα 4 e είναι λίγο τσιγκούνικη ως ποσότητα, έχουμε επίσης δοκιμάσει αξιοπρεπέστατο Mοσχοφίλερο σε ποτήρι στα 3 e αλλά και 2 από τις πιο απλές σαλάτες τους, την caesars και την bacon, τιμές 8 και 7 e αντίστοιχα, συμπαθητικές μα υπάρχουν και πιο ενδιαφέρουσες στο μενού, γνώμη μου είναι καλύτερα επικεντρωθείτε στην πίτσα.

Με νορμάλ κατανάλωση ( πίτσα και κρασί/ μπύρα/ σαγκρία ) κινείστε γύρω στα 15 - 17 ευρώ/ άτομο, με πιο λιτοδίαιτη παρέα μπορεί και 13 - 15 e όπως εμείς κάποια φορά. Για γλυκό, προλάβετε έως τις 00.00 το Morris Brown λίγο πιο κάτω και απέναντι, με τα θεϊκά παγωτά του και δοκιμάστε αν πετύχετε τσιχλόφουσκα, macaron λεμόνι ή σορμπέ σοκολάτα. Θα πρότεινα και μελομακάρονο ή τσουρέκι-λευκή σοκολάτα-κάστανο αλλά ήταν χειμωνιάτικες γεύσεις αυτές....
Τί παθαίνω πάλι βραδιάτικα... Εννοείται ότι το Coupepe προτείνεται.

Track 1, https: //www. youtube. com/watch?v=iIpfWORQWhU, A Flock of Seagulls - I ran ( so far away ) για νυχτερινές ακροάσεις στο Αστεροσκοπείο, ακουγόταν και στην αγαπημένη μου sci fi σειρά του Netflix, Dark.

17 Απρ 2018

Πηγαίνουμε σε αυτό το μαγαζί περίπου από την εποχή που άνοιξε. Έξυπνος επιχειρηματίας γιατί ηταν το πρώτο στην Πλατεία της Ν. Πεντέλης και φυσικό είναι να μάζεψε όλο τον μπουχτισμένο από τα σουβλάκια κόσμο.

Γενικά ωραίο μαγαζί - πάντα γεμάτο (χειμώνα-καλοκαίριι). Ειδικά καλοκαιρινό βραδάκι κάνει ουρές μέχρι να κάτσεις.

Συνήθως το προτιμούμε για ένα καφεδάκι Κυριακή πρωί ή καμιά πίτσα βράδυ.
Κάνει την καλύτερη πίτσα θεωρώ στην περιοχή. Έχει ωραίες σαλάτες. Δεν έχω δοκιμάσει κρέπες και σάντουιτς.

Αυτό που δεν μπορώ να ανεχτώ με τίποτα είναι ότι το μαγαζί δεν έχει μάνατζμεντ. Γκαρσόνια που δεν έρχονται ποτέ, δεν σου δίνουν σημασία και πελάτες που σηκώνονται από τα τραπέζια για να πληρώσουν ή να κυνηγήσουν τον/την σερβιτόρα για παραγγελία.
Είναι πολύ τυχερός γιατί δεν έχει ανταγωνισμό.

Αλλά και λίγος σεβασμός στον κόσμο που αφήνει τα λεφτά του δεν βλάπτει.

21 Αυγ 2017

Έχω επισκεφτεί επανειλημμένως το συκγεκριμένο εστιατόριο-πιτσάρια, εως τώρα χωρίς ουσιώδη παράπονα λαμβάνοντας υπ'οψιν το χαρακτήρα, την τοποθεσία αλλά και τη σχέση ποιότητας- τιμής.

Δυστυχώς το τελευταίο διάστημα (1με 1μιση χρόνο) παρατηρώ εγω όπως και η παρέα μου τεράστια διαφορά στη γεύση αυτών που προσφέρει.

Η πίτσα του του εν λόγω μαγαζιού ήταν πραγματικά απο τις ωραιότερες που έχω φάει... δυστυχώς οι τελευταίες επισκέψεις(που δεν ήταν λιγες διότι δεν ακυρώνεις ενα μαγαζί εξ'αιτίας μιας άτυχης στιγμής) χαρακτηρίζονται απο λέξεις όπως "άνοστη", "αδιάφορη", "καμία σχέση", "μα τι έγινε γιατί χάλασε έτσι το coupepe"και λοιπά στενάχωρα σχόλια που πραγματικά με θλίβουν διότι τα μαγαζιά στην αθήνα που προσφέρουν ωραία πίτσα ειναι πραγματικά μετρημένα στα δάχτυλα. Η κριτική μου κάθε άλλο παρά αρνητικό χαρακτήρα εμπεριέχει, έκφράζει απλά απορία και συνεπώς απογοήτευση για το λόγο που προανέφερα. Το μαγαζί συνεχίζει βέβαια να έχει παρα πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα άρα ίσως ειναι δική μου λανθασμένη εντύπωση προς υπεράσπισή μου όμως αναφέρω οτι οι τελευταίες επισκέψεις έγιναν με διαφορετική παρέα και η γνώμη όλων ήταν ίδια.