Κρεπερί, σ' ένα παλιό νεοκλασικό με κήπο. Κρέπες με ονόματα παραμυθιών, τοιχογραφίες και αντικείμενα από παραμύθια.

08 Αυγ 2017

Ένα δροσερό απογευματόβραδο του Ιούνη περνάμε το κατώφλι του Παραμυθιού με το αμόρε, το οποίο αρχικά είχε όρεξη για βάφλα και τελικά πήγαμε σε κρεπερί.

Η πρώτη παρατήρηση είχε να κάνει με τη διαφορετικότητα του χώρου σε σύγκριση με το μέσο χώρο εστίασης στη Γλυφάδα. Το Παραμύθι δεν θυμίζει καθόλου Γλυφάδα. Θυμίζει κάτι από νησάκι εξωτερικά και κάτι από γλυκούτσικη καφετέρια του Κέντρου εσωτερικά. Χώρος καθαρός, προσεγμένος, με ήρεμα χρώματα προς το λευκό και μια χαλαρωτική αίσθηση να αχνοαποπνέεται.

Με την είσοδο μας στο μαγαζί έρχεται ένας ιδιαίτερα συμπαθής και ευγενικός σερβιτόρος και μας προτείνει που μπορούμε να καθίσουμε. Τι γλυκούλης σερβιτόρος!

Κατόπιν, μας φέρνει τους καταλόγους με το μενού. Καλά ε, χωρίς να πει πολλά, τον έχω κατασυμπαθήσει! Κρέπες, αλμυρές και γλυκές, βάφλες, λίγες σαλάτες και μερικά ακόμη παρελκόμενα συνθέτουν το παζλ. Κρέπες στα 7-10€, στο περίπου. Οκ, τσιμπημένες, αν και φοβόμουν ότι θα ήταν ακόμη πιο ακριβές. Τόσο είναι και στο Feticcio περίπου αν δεν απατώμαι. Την πιο γνωστή κρεπερί των Νουπου*.

Οι κρέπες έχουν ονόματα εμπνευσμένα από παραμύθια και είναι άπειρες σε αριθμό. Πρέπει να υπάρχουν σίγουρα πάνω από 50 διαφορετικές επιλογές (σε αλμυρές και γλυκές μαζί).

Ο ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε 2 ποτήρια νερό και έκανε υπομονή να αποφασίσουμε για την αλμυρή κρέπα που θα πάρουμε. Τον ρώτησα για το μέγεθος των κρεπών και μου είπε ότι θα μείνουμε ικανοποιημένοι. Μας είπε μάλιστα, ότι στη γλυκιά θα μπορέσει να βοηθήσει και εκείνος καθώς είναι πιο πολύ του γλυκού. Έδινε ρέστα γενικά το παλικάρι, ευγένεια και εξυπηρετικότητα στο φουλ!

Από τις αλμυρές κρέπες διαλέξαμε την «Τρεις μουσικοί». Είχε σπανάκι, ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος. Της προσθέσαμε και καραμελωμένα κρεμμύδια τα οποία δεν χρεώθηκαν. Κόστος στα 8€. Η κρέπα ήρθε σε σχήμα φακέλου. Το μέγεθος της ήταν φυσιολογικό, σίγουρα όχι τεράστιο όπως θα περίμενα μετά την περιγραφή του γλυκύτατου νέου φίλου μου. Γευστικά ήταν αρκετά ως πολύ καλή, αν και μου έλειψε η ελαφριά αίσθηση ξεροψημένου που έχουν στις άκρες τους οι τρίγωνες κρέπες. Τα υλικά ήταν σε καλή ποσότητα και αρκετά καλής ποιότητας. Νόστιμη επιλογή!

Ο γλυκούλης σερβιτόρος με ρώτησε, με ύφος σιγουριάς, αν έμεινα ικανοποιημένος από το μέγεθος της κρέπας και του είπα ότι μου φάνηκε εντάξει, αλλά όχι και μεγάλη. Στεναχωρήθηκα λίγο που τον στεναχώρησα, αλλά αυτή ήταν η αλήθεια.

Στη συνέχεια αρχίσαμε να περιεργαζόμαστε το μενού, που μας είχε αφήσει ο μελιστάλακτος σερβιτόρος να το κρατήσουμε από την αρχή της επίσκεψής μας, για να διαλέξουμε τη γλυκιά μας κρέπα. Όταν καταλήξαμε (να πάρουμε μια συγκεκριμένη με 1-2 τροποποιήσεις) καλέσαμε τον γλυκούλη για να παραγγείλουμε. Μας πρότεινε τότε, με πολύ ευγενικό τρόπο και τονίζοντας μας ότι οι γλυκές είναι η ειδικότητα του, να φτιάξουμε μια μόνοι μας και μας είπε και τι υλικά προτείνει να βάλουμε. Εμείς προσθέσαμε την κρέμα bueno στις επιλογές μας (δεν αναγράφεται κάπου στο μενού, μα έχουν) και δεν αλλάξαμε κάτι παραπάνω. Μας εξήγησε ότι μπορούμε να επιλέξουμε το είδος και το σχήμα της κρέπας (απλό φύλλο ή φύλλο σοκολάτας - τρίγωνη, τετράγωνη ή πουγκί). Για να μην τα πολυλογώ, η εξαιρετική ευγένεια και καλοσυνατοσύνη του μας έκαναν να αλλάξουμε σε ένα βαθμό την παραγγελία μας.

Η βοήθεια του τελικά ήταν σημαντική. Επιλέξαμε μια κρέπα με φύλλο σοκολάτας, κρέμα bueno, μερέντα, μπισκότο, μπανάνα, μία μπάλα παγωτό βανίλια και μία μπάλα παγωτό μπισκότο. Η κρέπα μας ήταν από πολύ έως ιδιαίτερα πολύ νόστιμη και το μέγεθος της, αλλά και η πλούσια γέμιση υλικών, μας χόρτασαν πολύ καλά.

Παίρνοντας τα πιάτα ο γλυκύτατος σερβιτόρος μας ρώτησε πως μας φάνηκε και εμένα προσωπικά αν ήταν χορταστική αυτή τη φορά. Του είπα ότι αυτή ήταν πιο χορταστική και πολύ νόστιμη. Με ύφος σιγουριάς επιχείρησε να μας εξηγήσει το λόγο που συνέβη αυτό.

Είχαμε αρχίσει ήδη να σκεφτόμαστε και να νιώθουμε ότι έχουμε περισσότερη επαφή με το σερβιτόρο από ότι επιδιώκουμε.

Κατόπιν ζητήσαμε το λογαριασμό. Η γλυκιά κρέπα είχε χρεωθεί 11,6€. Σαν πολλά δεν είναι? Μια άλλη κρέπα στο μενού με το ίδιο φύλλο, μια σοκολάτα (βάλαμε 2), 2 φρούτα (βάλαμε ένα), χωρίς μπισκότο και με δύο μπάλες παγωτό, όπως ή δική μας κόστιζε 9,5€.

Το συμπέρασμα μας από το συγκεκριμένο γεγονός:

Η εξαιρετική σχέση σερβιτόρου-πελάτη μας έκανε να αλλάξουμε την παραγγελία μας σε κάτι πιο ακριβό. Ο σερβιτόρος χωρίς να μας ρωτήσει τις προτιμήσεις μας, μας πρότεινε μια γλυκιά κρέπα που απλώς έχει τα πάντα όλα μέσα.

Ίσως να είναι πολύ πονηρεμένη η παραπάνω σκέψη, ίσως να είναι και δημιούργημα του νοσηρού μυαλού μου. Τα γεγονότα είναι όμως ότι είχαμε περισσότερη επαφή με τον σερβιτόρο από ότι επιδιώξαμε-θέλαμε και ότι δώσαμε πιο πολλά χρήματα για την κρέπα από όσα θα δίναμε αν δεν τον ακούγαμε.

Η γλυκιά κρέπα σίγουρα ήταν πολύ νόστιμη και η αλμυρή επίσης. Το μέγεθος τους δεν ήταν κολοσσιαίο, ενώ το κόστος τους, μολονότι ήταν τσιμπημένο, είναι συνηθισμένο για τα δεδομένα της περιοχής και της πόλης (ααα ρε Valentino που σας χρειάζεται! ).

Συμπερασματικά: πολύ όμορφος χώρος, καθόλου δήθεν σε σχέση με την πλειοψηφία των μαγαζιών στη Γλυφάδα, αρκετά νόστιμες κρέπες σε συνηθισμένες τιμές, πολύ ευγενική εξυπηρέτηση. Απλώς, αν δεν θέλετε να πληρώσετε λίγα παραπάνω λεφτά χωρίς νόημα, διαλέξτε μόνοι σας αυτά που θα παραγγείλετε, χωρίς βοήθεια από το σερβιτόρο, σε περίπτωση που το υπερβολικό σκεπτικό που ανέπτυξα πιο πάνω κρύβει λίγη αλήθεια.

Πρόταση: καλοκαιρινό-φθινοπωρινό απογευματάκι στα νότια? Καφέ στην όμορφη αυλή του Παραμυθιού (3€ ο φρέντο ο εσπρέσο) και όταν θα έρθει η λιγούρα (που πάντα έρχεται η ρημάδα), μια κρεπούλα στη μέση!

Δοκιμάστε και το σχήμα πουγκιού, στη γλυκιά σας κρέπα, με μια μπάλα παγωτό μέσα, η οποία αναμιγνύεται με όλα τα υλικά και μάλλον δημιουργεί κολασμένο αποτέλεσμα.

ΥΓ. εξυπηρέτηση και vfm για 2,5/4.

*Νουπου= ΝΠ= Νότια Προάστια. Πάλι νιανιά θα τα κάνω όλα?