Παραδοσιακή ταβέρνα με διάφορα κρεατικά στη σχάρα.

19 Ιαν 2019

Αν αρχίσω την κριτική μου για το ΜΑΝΤΡΙ διερωτώμενος σαν τον Άμλετ «Να πάει κανείς ή να μην πάει;» η απάντηση είναι σαφής: Να πάει, αλλά υπό όρους. Και εξηγούμαι πάραυτα:
Να πάει αν του αρέσουν τα μαγαζιά με θέα και έχει εξαντλήσει τον κατάλογο των χώρων με θέα στην Ακρόπολη ή το Σαρωνικό. Η θέα από το ΜΑΝΤΡΙ δεν σου κόβει την ανάσα, είναι όμως ενδιαφέρουσα. Με το φως της ημέρας έχεις όλη τη νότια Αθήνα με τη θάλασσα στο βάθος στο πιάτο, με το φως της νύχτας χαζεύεις τα φώτα των πλοίων και των αεροπλάνων που προσεγγίζουν την πρωτεύουσα.
Να πάει αν διαθέτει αξιόπιστο GPS και αφού έχει διαβάσει προσεκτικά τα όσα σωστά έχει γράψει η φίλη ram στη δική της κριτική. Εκτός κι αν είναι σαδομαζοχιστής με γεμάτο ρεζερβουάρ βενζίνης στην τετρακίνητη τζιπάρα του. Από τη στιγμή που θα εγκαταλείψει την κεντρική λεωφόρο Κύπρου που διασχίζει την Αργυρούπολη δεν θα χρειαστεί πάνω από μια ώρα για να φθάσει ρωτώντας περίοικους και σκυλιά για το δρόμο. Θα τον αποζημιώσει όμως το άνετο πάρκινγκ (άνευ βαθμολογίας τύπου «τόσα στα 10», δεν τίθεται θέμα).
Να πάει, ειδικά Σαββατοκύριακο, μόνον εφόσον έχει προνοήσει για κράτηση με υποσημείωση «παρακαλώ στον έξω χώρο», γιατί διαφορετικά το πλεονέκτημα της θέας ενδέχεται να ακυρωθεί, άσε που μπορεί να πέσει σε εκδήλωση – γάμος, βαφτίσια, δεξίωση – και να φάει πόρτα.
Να πάει, τέλος, εφόσον είναι ορκισμένος κρεατοφάγος, στο ΜΑΝΤΡΙ ούτε ψαρονέφρι δεν υπάρχει στον κατάλογο. Η ονομασία της επιχείρησης είναι άλλωστε δηλωτική της φιλοσοφίας της.
Δίνει λοιπόν ο καλός θεούλης και στρίβετε κάποτε στην οδό Βαρδουσίων (άλλο σημαδιακό και τούτο) της πέρα Αργυρούπολης, Άνω Γλυφάδας ή Τερψιθέας, διαλέγετε αυτό που σας βολεύει. Τέτοια μαγαζάρα στην άκρη του πουθενά σίγουρα δεν μπορείτε να φανταστείτε. Το όνομα ΜΑΝΤΡΙ μόνο ως homage στο παρελθόν μπορώ να το φανταστώ, αφήνω συνειδητά ανοικτό πεδίο δόξης λαμπρό για το φίλο μας ξέρετε ποιον, να ανατρέξει την διαδρομή της ύπαρξής του μέχρι την εποχή του Καραϊσκάκη. Πραγματικά θα ήθελα να ‘ξερα κατά πόσο είναι 100% νόμιμη το κατασκεύασμα, γιατί οικοδόμημα δεν είναι. Η μεταλλική αψιδοκατασκευή με ημιπολύτιμους λίθους στην είσοδο ολίγον κιτς, αλλά την περνάτε γρήγορα και βρίσκεστε σε ένα χώρο με πολύ γυαλί και ξύλο, ολίγη ψάθα και ακόμα λιγότερο τσιμέντο. Ωραίο είναι, δεν μπορώ να πω, με τα τραπέζια τοποθετημένα αραιά και – δυστυχώς – μικρές και αφρόντιστες τουαλέτες.
Υποδοχή επαγγελματική, προσωπικό επαρκές και εκπαιδευμένο, τραπέζια καλοστρωμένα με art de la table που φέρνει σαφώς σε χώρο συνεστιάσεων, αμέσως νεράκι Υμηττού σε γυάλινο μπουκάλι, από κοντά και ο κατάλογος, δύο σελίδες όλος κι όλος, πράγμα που επίσης δεν είναι κακό, οι επιλογές είναι υπεραρκετές για ναό κρεοφαγίας.
Η κουζίνα δεν πρόκειται να σας συναρπάσει, αν οι προσδοκίες σας έχουν ανέβει σε επίπεδο BASE GRILL, φροντίστε να τις κατεβάσετε. Όπως έχουν γράψει και οι προλαλήσαντες, αυτό που πραγματικά αξίζει είναι τα παϊδάκια όλα τα υπόλοιπα μέτρια, δηλαδή κοκορέτσι σωστά φτιαγμένο αλλά κρύο και η προβατίνα σκέτη απογοήτευση, σε κάνει να αναπολείς το ΓΑΒΡΙΛΗ στον Κουβαρά. Το αρνίσιο κότσι κάτι έλεγε, όμως και αυτό ήρθε χλιαρό, η απόσταση από το πάσο ως τα τραπέζια είναι προφανώς μεγάλη για το σέρβις. Τα υπόλοιπα – σαλάτες, κολοκυθάκια, αλοιφές και λοιπά ορεκτικά – μέτρια, (σαν) του εμπορίου. Τιμητική εξαίρεση η μελιτζάνα στο πήλινο. Καλούτσικο κόκκινο χύμα κρασί Νεμέας, κέρασμα ανάλογα με το πώς θα σας κόψει ο σερβιτόρος σας, από παγωτό μέχρι γιαούρτι με μέλι, πάρτε μια κουταλιά και σταματήστε μετά καλύτερα για γλυκό στην Αργυρούπολη.
Ο λογαριασμός γύρω στα 20 ευρώ το άτομο, συνολικά σίγουρα όχι μια ανεπανάληπτη εμπειρία, αλλά για μια φορά pas mal. Είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.

24 Νοε 2018

Μπήκαν μωρέ μπηκάααααααν τα γίδια στο Μαντρί...

Και όπου γίδια εννοώ εμένα, τους γονείς μου και τη θεία μου.

Βλέπετε αύριο είναι της Αγίας Αικατερίνης, εορτάζω δηλαδή, και είπα να πάρω τους άμεσους συγγενείς για βόλτα.

Ξενέρες, κακοτράχαλος δρόμος, σκυλιά που γαβγίζουν, παράγκες και ωραία θέα.

Ήθελα πραγματικά να μου αρέσει-αφού ήταν δική μου ιδέα- και ήμουν πολύ θετική, αλλά... πολλά τα αλλά... Φτάσαμε σήμερα 24/11 νωρίς- κατά τη μιάμιση-το μεσημέρι, μας υποδέχτηκε ένας πολύ ευγενικός κύριος γύρω στα 45+ με γυαλιά. Είχα κάνει κράτηση για μια ώρα αργότερα γιατί τα είχα υπολογίσει διαφορετικά, όμως ρωτήσαμε αν μπορούσαμε να κάτσουμε στη τζαμαρία που είχε ένα τεσσάρων θέσεων και μας απάντησε καταφατικά. Εξάλλου, ο χώρος εκείνη την ώρα ήταν σχεδόν άδειος.

Ξενέρα νούμερο 1: Δεν είχαν κοκορέτσι, θα έβγαζαν το βράδυ λέει. Δηλαδή ρε φίλος, το βράδυ ποιος θα πάει στο βουνό να τον φάνε οι λύκοι για το κοκορέτσι, αλλά τέλος πάντων.
Και χόρτα δεν έχουν. ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ; Μέχρι και το πιο ταπεινό οβελιστήριο έχει, ήμαρτον!

Πήραμε λοιπόν δύο "γιορτινές" σαλάτες στα 6 ευρώ η μία, που αποτελούνταν από μαρούλι, ντομάτα, ρόδι, κρουτόν, μια κλασική ροζ σως από πάνω και "παρμεζάνα" που δεν ήταν παρμεζάνα αλλά γραβιέρα ούτε καν grana padano... Γεύση 3/4 αλλά ας μη γράφουν παρμεζάνα στον κατάλογο και ας είχε λίγο ρόδι παραπάνω. Πήρα δύο γιατί η μία ήταν για δύο άτομα και σε τραπέζι δεν θέλεις να είσαι "λειψή" οικοδέσποινα.

Μια παντζαροσαλάτα με γιαούρτι και καρύδια, 6 ευρώ πάλι, λίγο μικρότερη από τη γιορτινή, με μάλλον φρέσκα παντζάρια, άρεσε και στους τέσσερις μας. 3/4

Δύο πατάτες τηγανητές, στα 3 ευρώ η μερίδα, φρέσκες αλλά πλατιές. Μας άρεσαν, εγώ θα ήθελα τις κλασικές και όχι αυτές. Σαν σχήμα μου θύμισαν εκείνες που σερβίρονται στη φοιτητική εστία της Παντειάρας. 3/4

Τζατζίκι στα 3 ευρώ, μπόλικο, αφήσαμε κιόλας, πολύ καλό και σπιτικό. 4/4

Πήραμε κοντοσούβλι στα 7 ευρώ, εμένα μου άρεσε, οι γονείς μου όμως είπαν πως τους μύριζε αρκετά. 2/4

Μανιτάρια σκορδάτα στα 6 ευρώ, το καλύτερο πιάτο έβερ, φρέσκα μανιτάρια champignon με σκορδάτη σάλτσα. Τα λάτρεψαν όλοι 4/4

Μελιτζάνα στο φούρνο με τυρί, 1/4, δεν άρεσε γενικά και την έφαγα εγώ σχεδόν όλη. Τέσσερις κουταλίτσες ήταν και η σάλτσα ντομάτας που είχε μου θύμισε εκείνη την πλαστικοποιημένη σάλτσα που περιεχόταν παλιά στη συσκευασία των ζυμαρικών (λαζανιών) της Knorr. Εμένα μου αρέσει κατά ένα περίεργο τρόπο, οι υπόλοιποι δεν ήταν φίλοι.

Ξενέρα νούμερο 2. Το ψωμί, 0,60x4= 2,40, τους είπαμε να το ψήσουνε, μας ήρθε ένα ωραίο καλαθάκι μεν, με 2 ψητές φέτες ψωμιού και 3 πολύ μικρές μπαγκέτες ψωμιού ίσα με το δάχτυλο μου. 1/4

Ξενέρα νούμερο 3: το ημίγλυκο ροζ χύμα κρασί (3,75 το μισό κιλό), όπως και το λευκό ξηρό (επίσης στα 3,75 το μισό κιλό) δεν ήταν καλά. Δεν πίνουμε πολύ, ούτε έχουμε τον πιο λεπτό ουρανίσκο του κόσμου, αλλά δεν ήταν εύγευστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τις θετικές εντυπώσεις του κόσμου από κριτικές στο ίντερνετ.0/4

Ξενέρα νούμερο 4: Το ένα κιλό παϊδάκια (στα 29,50... στάχτη και burberry), ήταν τίγκα στο κόκκαλο και το λίπος, με ελάχιστο κρέας. 1/4 επιεικώς.

Επειδή με διακατέχει ένα κατοχικό σύνδρομο και δεν αφήνω φαγητό στο πιάτο, τα έφαγα όλα και δεν διαμαρτυρήθηκα, αφού είχα και την θεία μου μαζί, δεν μπορείς να πάρεις έναν άνθρωπο που άφησε τις επαγγελματικές του δραστηριότητες για να σου ευχηθεί και να ακούει λογομαχίες και εντάσεις. Λέω και εγώ θα μας αποζημιώσουν με το κέρασμα... Είχα διαβάσει που λέτε πως σέρβιραν πορτοκαλόπιτα (μέχρι και μια κριτική στις 18/11 το έγραφε φετινή). ΑΜ ΔΕ.

Είχε διαθέσιμα γλυκά στον κατάλογο κάτι καρυδόπιτες, κορμό σοκολάτας και σουφλέ σοκολάτας. Ρωτήσαμε για γιαούρτι με γλυκό, ούτε καν. Μας έφεραν λοιπόν ως κέρασμα την ξενέρα νούμερο 5, ένα μισό μήλο κομμένο σε λεπτές φετούλες, με τη ΦΛΟΥΔΑ (αυτό έκανε πολύ κακή εντύπωση στον πατέρα μου) και 4 ροδέλες καθαρισμένου πορτοκαλιού, με κανέλα και μέλι. Κρίμα το μέλι δηλαδή.

Δηλαδή βρε φιλενάδε θα σου δώσω 85,40 ευρώ για σχετικά ωραία παρελκόμενα και ένα μάτσο λίπη με κόκαλα, δεν μπορείς να μου καθαρίσεις το ευλογημένο το μήλο;

Ξενέρα νούμερο 6, ούτε καφέ σερβίρουν. Πήγαμε για καφέ και γλυκό στην Αγγέλου Μεταξά. Μετά την εκδρομή στο... μαντρί.

Τώρα ο χώρος, θα τον προτιμούσα πιο ζεστό μεταφορικά και κυριολεκτικά, αν και είναι δύσκολο λόγω της αχανούς έκτασης του. Αυτό που βρήκα λίγο περίεργο, ήταν που εκείνη τη στιγμή προσέθεταν επιπλέον χριστουγεννιάτικους στολισμούς, θα μπορούσε να γίνει αυτό πριν ανοίξει το κατάστημα.

Εμένα οι τουαλέτες μου φάνηκαν καθαρές, όμως τη μητέρα μου την χάλασε που το χαρτί δεν έβγαινε αυτόματα και είχαν ένα ρολό χαρτί πάνω του, "το πιάνει ο καθένας" και είχε δίκιο. Ο πατέρας μου δε, ενημέρωσε πως έχει χαλάσει το καζανάκι στις αντρικές τουαλέτες και έλαβε ως απάντηση πως "το ξέρουμε". Στο τραπέζι μας σκοτώσαμε και μια αράχνη, αλλά οκ εξοχή είναι πες, αυτά συμβαίνουν.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το προτείνω, ευγενικό το προσωπικό οκ, ωραία θέα στη θάλασσα (που όμως βλέπεις και τις παράγκες από κει γύρω), κακοτράχαλος ο δρόμος και ο χώρος στάθμευσης (καλά τόσα χρεώνουν δεν μπορούν να ρίξουν λίγη άσφαλτο;) και σε μια φάση πριν ανεβούμε στο πάρκινγκ μας κυνηγούσε ένα τσομπανόσκυλο αγριεμένο, δεν θα ήθελα να περάσω πεζή από κει.

Για μια φορά να το δείτε, να απολαύσετε τη θέα εντάξει, να πάτε, αλλά να έρθετε από την άλλη άκρη του λεκανοπεδίου Αττικής όπως εμείς καλή ώρα, όχι. Δεν αξίζει τόσο. Πρέπει να βελτιωθούν οι μερίδες, η ποιότητα τους, οι τιμές, το κέρασμα στο τέλος και τα μικροπροβλήματα του χώρου. Βέβαια, λογικό να εφησυχάζονται με την πελατεία που το προτιμά, τους έχοντες cayenne και jeep...

Τελευταία παρατηρώ πως όσο πιο μακριά πάω για φαγητό, τόσο απογοητεύομαι.

02 Νοε 2017

Θα επρεπε να υπαρχει μια ειδικη ονομασια για τις περιοχες που βρισκονται στις πλαγιες του Υμηττου. "Περίχωρα Υμηττού", "πρόποδες Υμηττού" ή κάτι παρόμοιο.

Το Μαντρι για παράδειγμα, θεωρητικά βρισκεται στην "Ανω Γλυφαδα". Αλλά μόνο κατ' ευφημισμον ειναι Ανω Γλυφαδα η περιοχη αυτη. Μιλαμε για Υμηττό, για προεκταση του τερματος της Ανω Γλυφαδας, βασικα του απωτατου οριου του Δημου Γλυφαδας, και συγκεκριμενα της Τερψιθεας. Η Τερψιθεα οριζεται βορειως του Ελληνικου κ της οδου Γουναρη.

Στην ταβέρνα αυτή λοιπόν, θα πάτε κατ' αρχήν για τη θέα. Επειδή κάποιος, κάπου σας μίλησε για την ταβέρνα αυτή πάνω στο βουνό και σας άνοιξε την όρεξη για ανάβαση και παϊδάκια. Κι έτσι ξεκινάτε. Γιατί, μεταξύ μας, ωραιότατα παϊδάκια και σουβλιστά μπορείτε να βρείτε και σε άλλα σημεία του νοτίου τομέα (πρόσφατα έγραψα για τον Στέλιο στον Άλιμο), αλλά ουχί πάνω στον Υμηττό. Αυτό είναι μια εμπειρία από μόνο του.

Η συντομότερη οδός είναι να πιάσετε την ανηφόρα απο την Ιασωνιδου, να διασχισετε τα Σουρμενα, να περασετε καθετως την Γουναρη και να συνεχισετε την αναβαση, κυριολεκτικα μεχρι εκει που υπαρχει δρομος. Η ασφαλτος καποια στιγμη τελειωνει και φτανουμε σε ενα κακοστρωμενο τσιμεντενιο δρομακι. Ευτυχως υπάρχουν καποιες ταμπελες. Το τοπιο εδώ γινεται εντελως βουκολικο, με λιγα χτισματα τριγυρω, χαμηλα σπιτια με αυλες και μποστανια, και πιο ψηλα το Μαντρι. Που απο απλο μαντρι, εγινε ταβερνα. Μην πατε με χαμηλωμενο αυτοκινητο. Οχι οτι δεν θα φτασετε, αλλα θελει πολλη προσοχη.

Το πρωτο που προσεχεις φυσικα, με το που φτανεις, ειναι η απιστευτη θεα, εκ του μακροθεν σε ολη την παραλιακη περιοχη της Γλυφαδας και του Αλιμου, με τον ηλιο κ τον Σαρωνικο να λαμπιριζουν στο βαθος. Εξισου ενδιαφερον ειναι το τοπιο του βουνου, οχι ιδιαιτερα δασωμενο, ωστοσο προσφερεται για μια μινι περιπλανηση αν είστε περιπετειωδεις. Τα μικρά παιδιά, από την άλλη, έχουν ξαμολυθεί στο βουνό και παίζουν εδώ κι εκεί. Με λίγα λόγια, η ολη βολτα ειναι μιας πρωτης ταξεως ημερησια εκδρομη.

Το εστιατοριο αυτο καθαυτο ειναι μια περιποιημενη ταβερνα, ανακαινισμενη, οπως διαβαζω εδω. Διαθετει εσωτερικους χωρους και εξωτερικη αυλη, μπορει να φιλοξενησει πολλα ατομα και κοινωνικες εκδηλωσεις. Η θεα απο τα περισσοτερα σημεια ειναι ανεμποδιστη στη θαλασσα. Το παρκιγκ σχετικα ευκολο, σε διαφορα ανοιγματα γυρω απ την ταβερνα. Τις καθημερινες λειτουργει απο τις 7, τα Σαββατοκυριακα μεσημερι-βραδυ. Τα σκ η κρατηση ειναι παραπανω απο απαραιτητη. Για να μην φλυαρούμε, πρόκειται για ένα από αυτά τα μερη μαζικης, οικογενειακης εστιασης.

Καταλαβαινετε λοιπον την κατασταση: πανικος! Γι' αυτό και το 3/4 στον χώρο. Σιγουρα τις καθημερινες θα ειναι καλυτερα, αλλα προσωπικα δν βλεπω λογο να ξεκινησει κανεις ν ανεβει το βουνο ενα βραδυ καθημερινής, αντι για ενα ΣΚ μεσημερι, που η θεα φαίνεται πιο καθαρά. Πάντως, παρά τον χαμό, υπάρχει καθαριότητα, τα τραπέζια μαζεύονται μόλις αδειάσουν, υπάρχει υποδοχή που τοποθετεί τον κόσμο και γενικά μια μικρή τάξη μέσα στο χάος.

Στο δια ταύτα, κρέας και μόνο περιλαμβάνει ο σύντομος κατάλογος:
1. Σπιτικά πιάτα (αρνάκι κλέφτικο, κότσι, προβατίνα κοκκινιστή.. ), 2. Μεζέδες κρέατος (τηγανιά κρασάτη, τηγανιά μουστάρδας, συκωταριά τηγανιτή, λουκάνικο), 3. Σούβλας (κοκορέτσι, κοντοσούβλι χοιρινό και προβατίνα), 4. στα Κάρβουνα (όλα τα γνωστά κρεατικά + προβατίνα για όποιον ενδιαφέρεται). Κάποια ορεκτικά και σαλάτες.

Εγώ είχα περιέργεια εδώ κι ένα χρόνο περίπου να επισκεφθώ το Μαντρί. Μου το είχαν προτείνει φίλοι, παλιοί κάτοικοι της Άνω Γλυφάδας, που ξέρουν τα μυστικά της περιοχής. Η ευκαιρία δόθηκε μια Κυριακή του Οκτωβρίου, απογευματάκι. Έπειτα από τηλεφωνική κράτηση (μας ενημέρωσαν ότι είχαν τραπέζι από τις 4 και μετά), ανηφορίσαμε στον Υμηττό.

Το τραπέζι που μας έδωσαν ήταν των 6 ατόμων. Παρατήρησα ελάχιστα μικρότερα τραπέζια, τουλάχιστον στην πρώτη εσωτερική σάλα όπου καθίσαμε εμείς, που σημαίνει ότι το μαγαζί είναι προσανατολισμένο στις μεγάλες παρέες. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και φιλική, από ανθρώπους που ξέρουν καλά την δουλειά τους και παρά το γεγονός ότι γινόταν της τρελής. Ακόμα και την ώρα που πήγαμε υπήρχε αναμονή.

Αφού κάναμε ένα γρήγορο πέρασμα από τον κατάλογο και ενημερωθήκαμε ότι όλα της σούβλας είχαν τελειώσει, καταλήξαμε σε:

- Χοιρινά μπριζολάκια (8)
- Μερίδα παϊδάκια (11)
- Ντάκο (6)
- Χοιρινή τηγανιά κρασάτη (7)

Να πω την αλήθεια, ήθελα να δοκιμάσω το κοντοσούβλι, αλλά ατύχησα. Την επόμενη που θα παω, θα σας πω για περισσότερα πιάτα.

Τα κυρίως, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλά, εύγευστα, φρέσκα και ζεστά. Οι μερίδες μέτριας ποσότητας, συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες (λίγες ανά μερίδα). Ο ντάκος νόστιμος, μόνο που δεν ήταν ντάκος ακριβώς, αλλά παξιμάδι με κομμένη ντομάτα και φέτα. Όπως και να 'χει, τον φάγαμε ευχάριστα. Η χοιρινή τηγανιά ήταν το μόνο που μας απογοήτευσε. Το κρέας ήταν λιπαρό, μύριζε και ήρθε μέσα σε μια όχι νόστιμη, κοκκινιστή σάλτσα. Δοκίμασα 2-3 μπουκιές και το υπόλοιπο, προς απογοήτευσή μου, το αφήσαμε.

Στις τιμές, δεν το λες φτηνό. Αν εξαιρέσουμε τα πιάτα με κοτόπουλο, την πανσέτα και τα μπριζολάκια στα 7-8 ευρώ, όλα τα υπόλοιπα κρεατικά κοστίζουν από 9 ευρώ και πάνω, με την σταβλίσια, την χοιρινή- γίγας και το κλέφτικο πάνω από 15. Της σούβλας επίσης (μερίδες) στα 7-8.

Υπολογίστε λοιπόν γύρω στα 18 - 22 ευρώ το άτομο για να είστε μέσα. Σίγουρα προτείνεται για μεγάλες παρέες. Σίγουρα θα ευχαριστηθείτε περισσότερο μια μέρα με λιγότερο κόσμο. Όπως και νά' χει είναι μια μικρή πρόκληση η επίσκεψη στην ταβέρνα αυτή. Θα την πρότεινα, πρώτα για τη θέα και μετά για το φαγητό. Εμείς, επειδή τυχαίνει να μένουμε κοντά, πιστεύω ότι θα ξαναπάμε.