Παραδοσιακή ταβέρνα με διάφορα κρεατικά στη σχάρα.

02 Νοε 2017

Θα επρεπε να υπαρχει μια ειδικη ονομασια για τις περιοχες που βρισκονται στις πλαγιες του Υμηττου. "Περίχωρα Υμηττού", "πρόποδες Υμηττού" ή κάτι παρόμοιο.

Το Μαντρι για παράδειγμα, θεωρητικά βρισκεται στην "Ανω Γλυφαδα". Αλλά μόνο κατ' ευφημισμον ειναι Ανω Γλυφαδα η περιοχη αυτη. Μιλαμε για Υμηττό, για προεκταση του τερματος της Ανω Γλυφαδας, βασικα του απωτατου οριου του Δημου Γλυφαδας, και συγκεκριμενα της Τερψιθεας. Η Τερψιθεα οριζεται βορειως του Ελληνικου κ της οδου Γουναρη.

Στην ταβέρνα αυτή λοιπόν, θα πάτε κατ' αρχήν για τη θέα. Επειδή κάποιος, κάπου σας μίλησε για την ταβέρνα αυτή πάνω στο βουνό και σας άνοιξε την όρεξη για ανάβαση και παϊδάκια. Κι έτσι ξεκινάτε. Γιατί, μεταξύ μας, ωραιότατα παϊδάκια και σουβλιστά μπορείτε να βρείτε και σε άλλα σημεία του νοτίου τομέα (πρόσφατα έγραψα για τον Στέλιο στον Άλιμο), αλλά ουχί πάνω στον Υμηττό. Αυτό είναι μια εμπειρία από μόνο του.

Η συντομότερη οδός είναι να πιάσετε την ανηφόρα απο την Ιασωνιδου, να διασχισετε τα Σουρμενα, να περασετε καθετως την Γουναρη και να συνεχισετε την αναβαση, κυριολεκτικα μεχρι εκει που υπαρχει δρομος. Η ασφαλτος καποια στιγμη τελειωνει και φτανουμε σε ενα κακοστρωμενο τσιμεντενιο δρομακι. Ευτυχως υπάρχουν καποιες ταμπελες. Το τοπιο εδώ γινεται εντελως βουκολικο, με λιγα χτισματα τριγυρω, χαμηλα σπιτια με αυλες και μποστανια, και πιο ψηλα το Μαντρι. Που απο απλο μαντρι, εγινε ταβερνα. Μην πατε με χαμηλωμενο αυτοκινητο. Οχι οτι δεν θα φτασετε, αλλα θελει πολλη προσοχη.

Το πρωτο που προσεχεις φυσικα, με το που φτανεις, ειναι η απιστευτη θεα, εκ του μακροθεν σε ολη την παραλιακη περιοχη της Γλυφαδας και του Αλιμου, με τον ηλιο κ τον Σαρωνικο να λαμπιριζουν στο βαθος. Εξισου ενδιαφερον ειναι το τοπιο του βουνου, οχι ιδιαιτερα δασωμενο, ωστοσο προσφερεται για μια μινι περιπλανηση αν είστε περιπετειωδεις. Τα μικρά παιδιά, από την άλλη, έχουν ξαμολυθεί στο βουνό και παίζουν εδώ κι εκεί. Με λίγα λόγια, η ολη βολτα ειναι μιας πρωτης ταξεως ημερησια εκδρομη.

Το εστιατοριο αυτο καθαυτο ειναι μια περιποιημενη ταβερνα, ανακαινισμενη, οπως διαβαζω εδω. Διαθετει εσωτερικους χωρους και εξωτερικη αυλη, μπορει να φιλοξενησει πολλα ατομα και κοινωνικες εκδηλωσεις. Η θεα απο τα περισσοτερα σημεια ειναι ανεμποδιστη στη θαλασσα. Το παρκιγκ σχετικα ευκολο, σε διαφορα ανοιγματα γυρω απ την ταβερνα. Τις καθημερινες λειτουργει απο τις 7, τα Σαββατοκυριακα μεσημερι-βραδυ. Τα σκ η κρατηση ειναι παραπανω απο απαραιτητη. Για να μην φλυαρούμε, πρόκειται για ένα από αυτά τα μερη μαζικης, οικογενειακης εστιασης.

Καταλαβαινετε λοιπον την κατασταση: πανικος! Γι' αυτό και το 3/4 στον χώρο. Σιγουρα τις καθημερινες θα ειναι καλυτερα, αλλα προσωπικα δν βλεπω λογο να ξεκινησει κανεις ν ανεβει το βουνο ενα βραδυ καθημερινής, αντι για ενα ΣΚ μεσημερι, που η θεα φαίνεται πιο καθαρά. Πάντως, παρά τον χαμό, υπάρχει καθαριότητα, τα τραπέζια μαζεύονται μόλις αδειάσουν, υπάρχει υποδοχή που τοποθετεί τον κόσμο και γενικά μια μικρή τάξη μέσα στο χάος.

Στο δια ταύτα, κρέας και μόνο περιλαμβάνει ο σύντομος κατάλογος:
1. Σπιτικά πιάτα (αρνάκι κλέφτικο, κότσι, προβατίνα κοκκινιστή.. ), 2. Μεζέδες κρέατος (τηγανιά κρασάτη, τηγανιά μουστάρδας, συκωταριά τηγανιτή, λουκάνικο), 3. Σούβλας (κοκορέτσι, κοντοσούβλι χοιρινό και προβατίνα), 4. στα Κάρβουνα (όλα τα γνωστά κρεατικά + προβατίνα για όποιον ενδιαφέρεται). Κάποια ορεκτικά και σαλάτες.

Εγώ είχα περιέργεια εδώ κι ένα χρόνο περίπου να επισκεφθώ το Μαντρί. Μου το είχαν προτείνει φίλοι, παλιοί κάτοικοι της Άνω Γλυφάδας, που ξέρουν τα μυστικά της περιοχής. Η ευκαιρία δόθηκε μια Κυριακή του Οκτωβρίου, απογευματάκι. Έπειτα από τηλεφωνική κράτηση (μας ενημέρωσαν ότι είχαν τραπέζι από τις 4 και μετά), ανηφορίσαμε στον Υμηττό.

Το τραπέζι που μας έδωσαν ήταν των 6 ατόμων. Παρατήρησα ελάχιστα μικρότερα τραπέζια, τουλάχιστον στην πρώτη εσωτερική σάλα όπου καθίσαμε εμείς, που σημαίνει ότι το μαγαζί είναι προσανατολισμένο στις μεγάλες παρέες. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και φιλική, από ανθρώπους που ξέρουν καλά την δουλειά τους και παρά το γεγονός ότι γινόταν της τρελής. Ακόμα και την ώρα που πήγαμε υπήρχε αναμονή.

Αφού κάναμε ένα γρήγορο πέρασμα από τον κατάλογο και ενημερωθήκαμε ότι όλα της σούβλας είχαν τελειώσει, καταλήξαμε σε:

- Χοιρινά μπριζολάκια (8)
- Μερίδα παϊδάκια (11)
- Ντάκο (6)
- Χοιρινή τηγανιά κρασάτη (7)

Να πω την αλήθεια, ήθελα να δοκιμάσω το κοντοσούβλι, αλλά ατύχησα. Την επόμενη που θα παω, θα σας πω για περισσότερα πιάτα.

Τα κυρίως, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλά, εύγευστα, φρέσκα και ζεστά. Οι μερίδες μέτριας ποσότητας, συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες (λίγες ανά μερίδα). Ο ντάκος νόστιμος, μόνο που δεν ήταν ντάκος ακριβώς, αλλά παξιμάδι με κομμένη ντομάτα και φέτα. Όπως και να 'χει, τον φάγαμε ευχάριστα. Η χοιρινή τηγανιά ήταν το μόνο που μας απογοήτευσε. Το κρέας ήταν λιπαρό, μύριζε και ήρθε μέσα σε μια όχι νόστιμη, κοκκινιστή σάλτσα. Δοκίμασα 2-3 μπουκιές και το υπόλοιπο, προς απογοήτευσή μου, το αφήσαμε.

Στις τιμές, δεν το λες φτηνό. Αν εξαιρέσουμε τα πιάτα με κοτόπουλο, την πανσέτα και τα μπριζολάκια στα 7-8 ευρώ, όλα τα υπόλοιπα κρεατικά κοστίζουν από 9 ευρώ και πάνω, με την σταβλίσια, την χοιρινή- γίγας και το κλέφτικο πάνω από 15. Της σούβλας επίσης (μερίδες) στα 7-8.

Υπολογίστε λοιπόν γύρω στα 18 - 22 ευρώ το άτομο για να είστε μέσα. Σίγουρα προτείνεται για μεγάλες παρέες. Σίγουρα θα ευχαριστηθείτε περισσότερο μια μέρα με λιγότερο κόσμο. Όπως και νά' χει είναι μια μικρή πρόκληση η επίσκεψη στην ταβέρνα αυτή. Θα την πρότεινα, πρώτα για τη θέα και μετά για το φαγητό. Εμείς, επειδή τυχαίνει να μένουμε κοντά, πιστεύω ότι θα ξαναπάμε.

15 Ιουν 2017

Το μαντρι βρισκεται στη Γλυφαδα μεν, ανεβασμενο στο βουνο δε.
Καμια σχεση δηλαδη με παραλιακη, ενω θα χρειαστει να κανετε ενα αρκετο κακο κομματι δρομου στα τελευταια μετρα, μην πατε με χαμηλωμενο αυτοκινητο.
Το parking του ειναι ευρυχωρο οπως και γενικοτερα το μαγαζι που μπορει να φιλοξενησει μεγαλες εκδηλωσεις.
Οταν καθησετε, θα εχετε ως θεα την Γλυφαδα και τη θαλασσα στο βαθος.

Στα περισσοτερα ορεκτικα κυριαρχει το τυρι.
Απλα συμπαθητικος ο μπεκρη-μεζε.
Το φαγητο ειναι οτι θα περιμενατε σε μια ταβερνα, τα γνωστα της ωρας δηλαδη.
Εμας μας ηρθαν εως επι το πλειστον παραψημενα, ξεχωρισαμε παντως τα μπριζολακια που ηταν ζουμερα και εύγευστα.

Το service αρκετα καλο και φαινεται να τα βγαζει περα με πολυ κοσμο.
Οι τιμες δεν θα σας προβληματισουν.