Παραδοσιακή ταβέρνα με διάφορα κρεατικά στη σχάρα.

15 Ιουν 2017

Το μαντρι βρισκεται στη Γλυφαδα μεν, ανεβασμενο στο βουνο δε.
Καμια σχεση δηλαδη με παραλιακη, ενω θα χρειαστει να κανετε ενα αρκετο κακο κομματι δρομου στα τελευταια μετρα, μην πατε με χαμηλωμενο αυτοκινητο.
Το parking του ειναι ευρυχωρο οπως και γενικοτερα το μαγαζι που μπορει να φιλοξενησει μεγαλες εκδηλωσεις.
Οταν καθησετε, θα εχετε ως θεα την Γλυφαδα και τη θαλασσα στο βαθος.

Στα περισσοτερα ορεκτικα κυριαρχει το τυρι.
Απλα συμπαθητικος ο μπεκρη-μεζε.
Το φαγητο ειναι οτι θα περιμενατε σε μια ταβερνα, τα γνωστα της ωρας δηλαδη.
Εμας μας ηρθαν εως επι το πλειστον παραψημενα, ξεχωρισαμε παντως τα μπριζολακια που ηταν ζουμερα και εύγευστα.

Το service αρκετα καλο και φαινεται να τα βγαζει περα με πολυ κοσμο.
Οι τιμες δεν θα σας προβληματισουν.

16 Φεβ 2015

Στo "ΜΑΝΤΡΙ", πήγα για πρώτη φορά ενα κρύο βράδυ Σαββάτου, έχοντας ακούσει και διαβάσει τις καλές κριτικές.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι όλα τα λεφτά είναι η τοποθεσία του με αποτέλεσμα η όλη θέα του να σου κόβει την ανάσα. Οσοι πάτε πρώτη φορά προετοιμαστείτε και κάντε μια μικρή αναζήτηση στους χάρτες της Google για την οδό ΒΑΡΔΟΥΣΙΩΝ 29 στην ΓΛΥΦΑΔΑ διαφορετικά συμβουλευθείτε το GPS σας.

Στα της αίθουσας τωρα στα θετικά της συγκαταλέγεται ότι χωρίζεται σε καπνίζοντες και μη καπνίζοντες, έκατσα στους μη καπνίζοντες για να απολαύσω την θέα στο Σαρωνικό.

Από εκεί και πέρα μιλάμε για μια κλασσική αίθουσα όπου το μέγα φάουλ της είναι το ύψος ορισμένων τραπεζιών σε σχέση με τις καρέκλες που υπάρχουν.

Αν είσαι κάτω απο 1,80 θα νιώθεις σαν νάνος με ότι αυτό συνεπάγεται για να ευχαριστηθείς το φαγητό σου. Για αυτό αν έχετε την πολυτέλεια να διαλέξετε που θα κάτσετε προσέξτε το αυτό... θα το καταλάβετε από την πλάτη της καρέκλας όπου θα έρχεται στο ίδιο ύψος με το τραπέζι.

Στους μη καπνίζοντες έχει και ένα "ψεύτικο" τζάκι καλά καμουφλαρισμένο με ξύλα γύρω του όπου η απουσία κάπνας αλλά και η μονότονα επαναλαμβανόμενη φλόγα σε κάνει να το καταλάβεις μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, θεωρώ ότι καλύτερα θα ήταν να μην το είχε καθόλου καθώς δεν εξυπηρετεί σε κάτι πλην του ντεκόρ άσε που υπάρχει και κανονικό τζάκι στους καπνίζοντες.

Με το που κάτσαμε ήρθε το νεράκι σε καράφα και όχι εμφιαλωμένο και μετά από λίγο το τέλεια φρυγανισμένο ψωμί με λαδάκι και ρίγανη. To προσωπικό ήταν όλα τα λεφτά, άψογο, εξυπηρετικότατο, χαμογελαστό και χωρίς ψεύτικες ευγένειες και φιοριτούρες.

Για το φαγητό τώρα το κρέας ήταν ολόφρεσκο ψημένο στα κάρβουνα, τηρώντας τα στάνταρ ελληνικών εστιατορίων όπου ως συνήθως καταστρέφεται η εύγευστη σταβλίσια σπαλομπριζόλα από το πολύ ψήσιμο. Για αυτό μην κάνετε το λάθος να μην ζητήσετε να σας την αφήσει ζουμερή και να μην σας την στεγνώσει.

Δύο άτομα παράγγειλαμε μια μεσογειακή σαλάτα (6€) δύο σταβλίσιες μοσχαρίσιες σπαλομπριζόλες (16€ η μία), μια πιπεριές και 1/2 κιλό κρασί και πληρώσαμε 47,5€.

Στο τέλος μας κέρασαν και πορτοκαλόπιτα!

Θεωρώ ότι η τιμή ήταν καλή για αυτά που φάγαμε.

Σημειωτέον ότι την μισή και πλέον σπαλομπριζολα την πήραμε σε πακέτο καθώς πραγματικά σκάσαμε..

Όταν λένε οτι είναι μισού κιλού η κάθε μια το εννοούν για αυτό προσοχή!

Αν θα το επισκεπτόμουν ξανά...

Ναι!! Καθώς πρόκειται για ένα πολύ καλή χασαποταβέρνα όπου με μικρές διορθώσεις μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη.

Προσωπικά θα δοκιμάσω να πάω Κυριακή μεσημέρι για να απολαύσω και την θέα, αλλά θα πάω νωρίς γιατί από ότι έχω ακούσει γίνεται πανικός από τον κόσμο...

12 Οκτ 2014

Είχα καιρό να πάω στην ταβέρνα (ίσως και 2 χρόνια) και χθες το βράδυ (ΠΑ 11/10/2014) πρότεινα σε φιλικό μου ζευγάρι να πάμε εκεί, μιας και είχαμε κέφι για κρεατικά και οι φίλοι δεν είχαν πάει ποτέ αλλά είχαν ακούσει πολλά από μένα. Βέβαια, είναι προτιμότερο να πάει κανείς μεσημέρι για να απολαύσει και την υπέροχη θέα πάνω από όλη τη Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη αλλά και μεγάλο τμήμα του Σαρωνικού. Το μεσημέρι, όμως, διατρέχει τον κίνδυνο αφενός να μην βρει τραπέζι αφετέρου να πέσει σε εκδήλωση κλπ.

Για όσους δεν έχουν ξαναπάει, η καλλίτερη διαδρομή είναι από τη Βουλιαγμένης, Ιασωνίδου, στο τέρμα λίγο αριστερά την Μυκάλης που συνεχίζει ως Βορείου Ηπείρου μέχρι το τέλος της στην πλατεία με την εκκλησία, στη συνέχεια ΚαραΪσκάκη, και στο πρώτο δεξιά την Μικράς Ασίας, η οποία στην αρχή, αμέσως μετά το τέλος του σχεδίου πόλης, είναι ασφαλτοστρωμένη αλλά συνεχίζει με μπετόν μέχρι την κάθετο Μάχης της Κρήτης, στην οποία στρίβουμε αριστερά και υπάρχουν πινακίδες που μας οδηγούν με λίγα ζιγκ ζαγκ μέχρι την ταβέρνα. Είναι λίγο περιπετειώδης η διαδρομή αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για όποιον θέλει να φάει σωστό και καλοψημένο κρέας. Η μία από τις δύο κλειστές αίθουσες (το καλοκαίρι και τις ηλιόλουστες μέρες τα τραπέζια μεταφέρονται στη μεγάλη βεράντα) δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο από πλευράς διακόσμου.

Στη χθεσινή επίσκεψη ήταν μόνο 4 τραπέζια κατειλημμένα και αυτά κοντά στα παράθυρα με τη (νυκτερινή) θέα αλλά έχει και αυτή ενδιαφέρον όταν προσπαθείς να καταλάβεις τους φωτισμένους δρόμους και τις περιοχές που φτάνει το μάτι. Στον ευπαρουσίαστο κατάλογο καταγράφονται πολλά φαγητά και μεζέδες που δεν είναι πάντα διαθέσιμα, όπως χθες πχ το κοντοσούβλι στις δύο εκδοχές του και άλλα. Οι τιμές δεν είναι απλής ταβέρνας και νομίζω ότι είναι τσιμπημένες για την εποχή.

Παραγγείλαμε τη γιορτινή σαλάτα με ρόκα και τυρί (6 ευρώ), σαγανάκι σε πήλινο (6), φέτα ψητή (6), πατάτες (3) και οι μεν γυναίκες αποφάσισαν να μοιραστούν την τεράστια αλλά νόστιμη και σωστά ψημένη σταβλίσια μπριζόλα (17) ενώ οι άντρες περιορίστηκαν σε μισό κιλό αρνίσια παϊδάκια (30 το κιλό). Ή σαλάτα ήταν πλούσια για 4 άτομα και δεν καταφέραμε να την φάμε όλη, παρά τη σχετική προσπάθεια. Τα ορεκτικά ταίριαζαν πολύ καλά με την μπύρα που ήπιαμε οι άντρες (3 Heineken * 3) αλλά και με το μισό κιλό κρασί (2,50) που ήπιαν οι γυναίκες. Μίλησα για την μπριζόλα την οποία δοκιμάσαμε και εμείς αλλά και τα παϊδάκια ήταν νοστιμότατα και πολύ δύσκολα καταφέραμε να αδειάσουμε την πιατέλα. Μετά από όλα αυτά βρέθηκε χώρος και για ένα παγωτό βανίλια (4) και ένα γιαούρτι με μέλι (3). Ο λογαριασμός έφτασε τα 73,90 ευρώ με τα ποτά και τα 64,90 χωρίς αυτά.

Η παραγγελία δόθηκε μάλλον στο ίδιο άτομο (αφεντικό; ), που εξυπηρετούσε και τα 4 τραπέζια, χωρίς καθυστερήσεις. Το φιλικό μας ζευγάρι αλλά και εμείς μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το φαγητό και την εξυπηρέτηση, αν και επαναλαμβάνω ότι θεωρώ τις τιμές του λίγο τσιμπημένες.

Θα ξαναπάω σίγουρα, μάλλον μεσημέρι, την επ΄μενη φορά.

08 Οκτ 2014

Το Μαντρί ειναι μια καλή περίπτωση για να φας καλό κρέας.

Εχει πολυ ωραια θέα την Αθηνα μπροστα σου αλλα δεν ξερω πως θα αισθανεσαι οταν εχει πολύ ηλιο μιας και εγω το επισκεφτηκα βραδυ.

Για τους πιο τσιμπητερους θα προτεινα την προβατινα αλλα και τα λοιπα κρεατα του ειναι πολύ καλά.... αισθηση μας ηταν οτι μπορεί να βελτιωσει λιγο τα ορεκτικά του.....

30 Αυγ 2013

Καλησπέρα και από μένα!

Την ταβέρνα «Μαντρί» την ανακαλύψαμε σχετικά πρόσφατα. Συγκεκριμένα το Καλοκαίρι που πιστεύω είναι η καλύτερή του εποχή, αφού εκεί πάνω είναι αλήθεια ότι δεν πρόκειται να ζεσταθείς. Και για να γίνω πιο σαφής, ακόμα και σε μέρες καύσωνα, ένα ελαφρύ ζακετάκι θα χρειαστεί να το έχεις μαζί σου για να γλιτώσεις τις δυσάρεστες εκπλήξεις.

Πρόκειται για ένα απλό ταβερνάκι από πλευράς διακόσμησης, αλλά το βασικό του ατού είναι η όντως απίστευτη του θέα.

Εκεί θα πάς για κρέας στα κάρβουνα….

Υπέροχα ψητά, κοντοσούβλι (νομίζω μόνο Σάββατο) και όπως είπαν οι παϊδο-φάγοι της παρέας, υπέροχο παϊδάκι.

Πολύ καλή επιλογή και η τηγανιά (με κρασί ή μουστάρδα) αλλά με ενόχλησε που η μερίδα δεν είχε συνοδευτικό…

Το σέρβις τις περισσότερες φορές γρήγορο, αλλά πριν καμιά εβδομάδα που ήταν η τελευταία φορά που πήγα ήταν δραματικό. Ίσως οι άδειες… ίσως έκλεισε καλοκαίρι, δεν ξέρω, αλλά το σημειώνω.

Αποτέλεσμα, 2 κιλά παϊδάκια, 2 τηγανιές, 1 κοτόπουλο, 2 χοριάτικες, 2 πατάτες, 2 κιλά κρασί, 1 κοκα κόλα, σύνολο 110 ευρώ.

Σίγουρα θα ξαναπάμε!

29 Ιούλ 2013

Τέλεια τοποθεσία πάνω στο βουνό με θέα όλη την Γλυφάδα. Ακριβό μενού αλλά με προσοχή στις επιλογές μπορείς να κρατήσεις τον λογαριασμό χαμηλό. Κρεατικά το είδος που ειδικεύεται και είναι όλα καλά.

Πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά φροντίστε να βρεθείτε εκεί όταν δεν υπάρχει βάπτιση ή οποιαδήποτε άλλη εκδήλωση διότι γίνεται ο χαμός!

15 Ιούλ 2013

Βρέθηκα στο μαντρί την προηγούμενη Παρασκευή μαζί με την οικογένειά μου. Γνωρίζοντας την καλή φήμη της ταβέρνας, ειδικά ως προς τα κρέατα της, και θέλοντας να κάνουμε την μικρή απληστία της εβδομάδας αποφασίσαμε ομόφωνα να πάμε.

Αρχικά να πω ότι είναι όντως τέρμα θεού στην Τερψιθέα αλλά αν πας με το φως της ημέρας υπάρχουν πινακιδούλες που σε καθοδηγούν, τώρα αν αποφασίσεις να πας την νύχτα ίσως χρειαστείς gps.

Το μαντρί βρίσκεται σε ένα αρκετά εξοχικό και απόκεντρο μέρος, και τόσο υπερυψωμένο ώστε να μπορεί κανείς να απολαύσει την απίστευτη του θέα.

Στο δια ταύτα όμως. Είμασταν έξι άτομα και παραγγείλαμε τα παρακάτω:

-Μία μερίδα πιπεριές ψητές (ήταν λίγο σκληρές)

-Δύο μερίδες πατάτες τηγανιτές (εξαιρετικό να τρως χειροποίητη πατάτα τα χουμε ξαναπεί αυτά!)

-Μία χωριάτικη σαλάτα (Όλα τα υλικά μέσα και χωρίς τσιγκουνιές)

-Δύο μερίδες τζατζίκι (με σκόρδο όσο έπρεπε δεν μας βάρυναν καθόλου)

-Μία φέτα τυλιχτή (Αρκετά καλή)

-2 κιλά Παϊδάκι (δεν μου μύριζε καθόλου, ήταν γευστικότατο απλά τσίμπαγε λίγο στο αλάτι που εμένα προσωπικά δεν με πείραξε)

-1,5 κιλό κρασί

-3 μπύρες

Μετά το λουκούλλειο αυτό γεύμα ο λογαριασμός μας ήρθε 110 ευρώ, δηλαδή περίπου στα 18 ευρώ το άτομο που εγώ για την ποιότητα του φαγητού που έφαγα θα μπορούσα να δικαιολογήσω και παραπάνω μιας που υπάρχουν εστιατόρια που παίρνουν τα ίδια χρήματα χωρίς να δικαιολογούν σε μένα τίποτα!!!!
Μια μεγάλη λεπτομέρεια!

Στο τέλος μας κεράστηκε καρπουζάκι καθώς και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού βύσσινο. Το μόνο όχι αρνητικό απλά που χρίζει βελτίωσης είναι η διακόσμηση και η περιποίηση του χώρου. Σίγουρα θα πηγαίνω όποτε θέλω να φάω καλό κρέας.

10 Ιούλ 2013

Στο μαντρι ειχα ξαναπαει πριν αρκετα χρονια,οντως τερμα θεου ... οπως λενε και υπολοιποι φιλοι.

Με αφορμη λοιπον την πολυ ζεστη ... σκεφτηκα οτι ψηλα στο βουνο θα εχει δροσια ... και οντως ετσι ήταν.
Θυμαμαι επισης παλαιοτερα να ειχα ενθουσιαστει απο το φαγητο και τα κυριως απο τα παιδακια.

Δεν τα ξαναεπελεξα και εκανα λαθος! ... ή εστω την προβατινα.
Μπιφτεκι ... μετριο
τηγανια ... μετρια
μανιταρια με σκορδο ... καλουστικα
συκωταρια ... καλουτσικη
σαλατα με κατικι ... μετρια

Την επομενη φορα θα δοκιμασω τα σουξε ...

03 Ιούλ 2013

Φίλοι μου καλοφαγάδες..
Στην ταβέρνα "ΤΟ ΜΑΝΤΡΙ", εδώ και 2 χρόνια που την έχω ανακαλήψει, πηγαίνω αρκετά συχνά. Βασιζόμενος στον δεκάλογο του καλοφαγά και στην ρουμελιώτικη καταγωγή μου έχω να δηλώσω τα εξής:

1) Ποιότητα: Φρέσκα κρέατα, καλοψημένα στα κάρβουνα, σε στάνταρ εστιατορίου. Από ορεκτικά έχει τέλειες τηγανιτές πατάτες, χειροποίητες τυροκροκέτες, μανιτάρια με μαινδανό και σκόρδο, ελαφρύ τζατζικάκι που σε συνδιασμό με φρηγανιστό ψωμί σε προετοιμάζουν για μεγάλη ταβερνοκρεπάλη!

Για κυρίως πιάτο παίζει αυστηρά παϊδάκι και σπαλομπριζόλα αν και γι' αυτούς που ξέρουν από καλά κρέατα έχω να προτείνω ανεπιφύλακτα "προβατίνα".

Για τους φίλους μου σε δίαιτα.. παϊδάκι κοτόπουλο
Ενώ για τους πιο γκουρμέ.. φιλέτο μοσχάρι
Τελειώνοντας, το μαγαζί προσφέρει πορτοκαλόπιτα με παγωτάκι!

2) Σέρβις: Χαμογελαστό και ευγενικό προσωπικό που θα εξυπηρετήσουν και θα ακούσουν και τον πιο απαιτητικό πελάτη.

3) Χώρος: Εντάξει.. δεν περίμενα ποτέ να βρώ τέτοιο σημείο στην Αθήνα. Κάθεσαι, τρως και βλέπεις μέχρι Αίγινα κ Πόρο!! Το περιβάλλον σε χαλαρώνει αφού νομίζεις πως βρίσκεσαι σε χωριό, ενώ το καλοκαίρι μία ζακέτα, το βράδυ, τη χρειάζεσαι.

4) Τιμές: Αν βρείτε αντίστοιχο μέρος στην Αθήνα που προσφέρει φοβερή ποιότητα, γρήγορο σέρβις, θέα που κόβει την ανάσα και πληρώνεις από 15 έως 25€ (στα 15€ χορταίνεις στα 25€ σκας) πείτε μου σας παρακαλώ να πάω!!

Υ.Γ.: Βάπτισα πρόσφατα τον μικρό μου γιο και τα 60 άτομα που είχα τραπέζι έμειναν καταενθουσιασμένοι.

Συστήνω να το επισκεφθείτε καθημερινή (Δευτέρα είναι κλειστά) γιατί έχει λιγότερο κόσμο και θα το ευχαριστηθείτε καλύτερα.
... Και επειδή μία εικόνα 1000 λέξεις, μπείτε στο Facebook γράψτε "ΤΟ ΜΑΝΤΡΙ- ταβέρνα εστιατόριο" και δείτε φωτογραφίες από το μαγαζί.
Μία δοκιμή θα σας πείσει!!

20 Φεβ 2013

Τι να πω.. Ο,τι και να πω δεν αρκεί. Πήγαμε το μεσημέρι της Κυριακής 18.2 αφού ανεβήκαμε τα κατσάβραχα της Γλυφάδας.

Συμπαθητική θέα, δεν τρελάθηκα κιόλας. Έχουμε και καλύτερες νομίζω. Τραπέζι για δύο, καθίσαμε, οι σερβιτόροι νέα παιδιά, μας υποδέχτηκαν με ευγένεια.

Πήραμε μια σαλάτα μεσογειακή, έτσι την είχε ο κατάλογος, με μαρούλι και ρόκα και γραβιέρα σε τρίμματα, ντομάτες σε φέτες και αγγούρι, με βαλσαμικό ξύδι για dressing. Τα μαρούλια λες και τα είχαν κόψει για τα γουρούνια,άκομψα και μεγάλα. Γενικά η εικόνα καθόλου, μα καθόλου ελκυστική. Μια μπουκιά και τη γυρίσαμε πίσω γιατί η γεύση μας αποθάρρυνε για περαιτέρω δοκιμασία.

Αλλάξαμε την σαλάτα με τζατζίκι, που ήταν γιαούρτι σκέτο, πήραμε πιπεριές, οι λεγόμενες και κέρατο, γεμιστές με τυριά, που ήταν θεόσκληρες και ωμές, ενώ το εσωτερικό ζεματούσε. Μήπως λέω, μήπως δουλεύει το μικροκύματο (όπως έλεγε η κυρία Michele Volonakis, σε εποχές προπολεμικές, σε εκπομπή μαγειρικής στην Ετ-3!!!,τι πάω και θυμάμαι Θεέ μου, ήμουν 15 ετών). Τις αφήσαμε και τις πιπερίτσες τις καημένες.

Είχαμε παραγγείλει ρουμελιώτικα γαρδουμπάκια που ήταν εντόσθια με μαρούλι και σπανάκι τυλιγμένα με εντεράκι, φαγητό που ήταν στάνταρ προηγούμενης αν όχι προηγούμενων ημερών. Επίσης έμεινε στο πιάτο. Μόνη μας ελπίδα το μισό κιλό παϊδάκια αρνίσια που ήταν απλά οκ. Αυτά που ψήνει ο πατέρας μου τις Κυριακές σπίτι είναι κλάσεις ανώτερα και δεν χρεώνονται και προς 36 Ε το κιλό. Τελοσπάντων.

Αφού δεν είχε περάσει ούτε μία ώρα παραμονής στο μαγαζί, ζητήσαμε λογαριασμό και ήλθε άμεσα κανονική απόδειξη. Για τα παραπάνω καταβάλλαμε το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 48,20 Ε, μετά λύπης καθώς δεν ευχαριστηθήκαμε το Κυριακάτικο γεύμα μας. Ας είναι, το δοκιμάσαμε και αυτό.

Ίσως να είμαστε εμείς πολύ καλομαθημένοι, αλλά είμαστε και καλοφαγάδες κι αν μη τι άλλο ξέρουμε και από κρέας καθότι από χωριό (αυτό είναι αστειάκι). Καλή ενδεχομένους για άλλους η ταβέρνα αλλά για εμάς απέχει πολύ από όσα ζητάμε. Ευτυχώς είχε προηγηθεί το Σαββατόβραδο δείπνο στο λατρεμένο μας Ιώδιο που μετριάσε κάπως τις εντυπώσεις από το Μαντρί.

Εύχομαι σύντομα να βελτιωθούν.