Με ιστορία από το 1923 Το Πέτρινο του Σταμάτη είναι γνωστό για τα χοιρινά καλαμάκια, βουτηγμένα σε σάλτσα απο πάπρικα λεμονι, συνοδευόμενα από φρέσκο ψωμάκι, που δημιουργούν ουρές κάθε καλοκαίρι έξω από το πέτρινο μαγαζάκι του στην Κάτω Πλατεία της Παλαιάς Πεντέλης. Ο χώρος ανακαινισμένος και στην καρδιά του βουνου! Πλέον, το μενού ανανεωμένο με ζουμερό καλαμάκι κοτόπουλο, μπιφτέκι, φρέσκες πατάτες και συνοδευτικά. Ανοιχτό όλο το χρόνο!

Ανοιχτό καθημερινά(11.00 π.μ.-2.00 π.μ.)

Παροχές για ΑμεΑ
Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

11 Ιούλ 2017

Στο Πέτρινο του Σταμάτη έχουμε κάμποσες φορές, μιας και μένουμε σχετικά κοντά στην περιοχή.
Το μαγαζί είναι διπατο, με ωραία διακόσμηση και τεράστια δροσερή αυλή.
Τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ ευχάριστο να κάθεσαι σε ένα απ'τα τραπέζια του με την πολύ ωραία θέα.

Αυτά όμως δεν είναι ο μόνος λόγος για να επισκεφτεί καποιος το μαγαζί, αλλά κυρίως οι πολύ χαμηλές τιμές του.

Ο τομέας της εξυπηρέτησης ουσιαστικά δεν υπάρχει.
Μόνος σου στεκεσαι στην ουρά, πληρώνεις, παραγγέλνεις και με το δίσκο σου γεμάτο βρίσκεις τραπέζι, αν είσαι πολύ τυχερός.
Στη δική μας περίπτωση μόνοι μας βρήκαμε τραπέζι, ενώ οδοντογλυφίδες, χαρτοπετσέτες, αλάτι πιπέρι και λαδοξυδο τα πήραμε από το διπλανό τραπέζι.

Το μαγαζί έχει απίστευτο κόσμο και σε κάποιον βαθμό δικαιολογείται κάποια χαλαρωτητα.
Από την άλλη όμως, μετρήσαμε 5-6 σερβιτόρους στο χώρο.
Περνούσαν δίπλα μας και ούτε ένα ποτήρι νερό μας έφεραν.

Πήραμε 4 καλαμάκια χοιρινά, 2 μπιφτέκια, μια χωριάτικη, μια πατάτες, ένα τζατζίκι, μερικές πιτουλες και μια μεγάλη μπύρα σε ποτήρι.
Για όλα αυτά δώσαμε 22€ που μου φαίνεται καλή τιμή.

Έχω όμως ένσταση σχετικά με τη γεύση.
Τα καλαμάκια, αν και φτηνά, ήταν πολύ μικρά και με αρκετό λίπος.
Η γεύση τους δεν μου άρεσε.
Οι πατάτες ήταν, μάλλον, αληθινές και ήταν ΟΚ.
Τα μπιφτέκια, σωστά ψημένα και πολύ γευστικά.
Η χωριάτικη είχε κρεμμύδια πολύ χοντροκομμένα και σε μεγάλη ποσότητα.

Το τζατζίκι φαινόταν χειροποίητο και μας άρεσε.
Ήταν και αρκετό.

Σε γενικές γραμμές, οποιος πάει στο "Πέτρινο... ", θα φάει καλά και φτηνά.
Βέβαια, θα πρέπει να σταθεί στην ουρά και να μεταφέρει ο ίδιος το δίσκο του.
Όπως και να αναζητήσει ο ίδιος, με υπομονή, το τραπέζι που θα κάτσει.

29 Ιουν 2016

Πολύ σωστό εκ μέρους του ASK4FOOD να επιτρέπει σε μας τους πιο παλιούς χρήστες να ανανεώνουμε τις κριτικές μας.

Το πέτρινο του Σταμάτη το επισκέπτομαι σταθερά από το 2008-9 και το έχουμε χτίσει που λένε (η τουλάχιστον συμβαλαμε στην αναπτυξή του). Το μεγάλο καλό του Σταμάτη είναι ότι ήταν αυτός που πρωτοτύπισε και συνδίασε το γρήγορο φαγητό (ποτέ δεν κάθεσαι πάνω από μισή ώρα εκεί και τα τραπέζια συνεχώς ανανεώνονται), το σελφ σέρβις (καθαρά για θέμα κόστους) και το ψητό κρεατικό στα κάρβουνα μαζί με της κλασσικές μαμίσιες πατάτες τηγανιτές και τις χωριάτικες σαλάτες. Συνδιασμός που τον βοηθήσε να γεμίσει το ταμείο και να χτίσει έναν νεό πέτρινο μεγάλο λιτό και όμορφο χώρο.

Στην προηγούμενη κριτική μου δεν μου άρεσαν τα καλαμάκια λόγω λίπους και μικρού μεγέθους. Είναι όμως νόστιμοτατα στα κάρβουνα και αυτό το κρεμμύδι με την πάπρικα και το αλατολέμονο τα κάνει ακόμα πιο όμορφα. Και σε τιμή μικρότερη του 1 ευρώ + ΦΠΑ 24% (για την ακρίβεια 1,20) με ψωμί (αν θυμάμαι καλά το πιτάκι χρεώνεται εξτρά).

Τα μπιφτέκια αν και μικρά στο 1,70 ευρώ είναι νοστιμότατα αλλά οι πατάτες είναι όλα τα λεφτά και η σαλάτα ειδικά η χωριάτικη πολύ νόστιμη αν και σχετικά ακριβή. Συνολική ποιότητα φαγητού 3,5.

Η εξυπήρετιση για ταχυφαγείο είναι αρκετά οργανωμένη. Πρώτα πληρώνεις και μετά γεμίζεις με την παραγγελία το δίσκο σου. Το όλο σύστημα δουλέυει σε ρυθμούς βιομηχανίας αλλά μέχρι εκεί. Παντού άνθρωποι κρατούν δίσκους πέρα δώθε και ανάμεσα στα τραπέζια.

Το περιβάλλον θυμίζει ταβέρνα εξοχική. Τα τραπέζια πάντα γεμάτα και οι πελάτες κυρίως οικογενιάρχες με πολλά παιδιά να παιζουν.

Συνοψίζοντας είναι μια καλή επίλογη για να ξέφυγεις λίγο από το αμιγώς αστικό τοπίο και τον καύσωνα χωρίς να ξοδευτείς. Βέβαια αν δεν έχεις πρόβλημα με το σελφ σέρβις (ισως καταλάβεις και την πραγματική εννοία του συνωστισμού κατά τη διάρκεια της παραγγελίας - 'οπου η όλη φάση μπορεί να θυμίσει και συσσίτιο επί πληρωμή φυσικά).

ΥΓ: μου λείπουν οι σταβλίσιες μπριζόλες και τα αρνίσια παιδάκια και αυτός είναι και ένας λόγος που στερώ το 4άρι από την ποιότητα φαγητού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.

Βασιλέως Γεωργίου 8, Πεντέλη