26 Οκτ 2017

Κλεισαμε τραπεζι για 2 ατομα για σαββατο βραδυ 14/10/2017 στις 22:30, οταν φτασαμε μας ειπαν οτι και καλα το τραπεζι μας δεν ειναι ετοιμο και να περιμενουμε λιγο σε ενα μεγαλυτερο τραπεζι μεχρι να "ετοιμαστει" το δικο μας(ηταν ψεματα το μαγαζι ηταν φισκα δεν ειχαν κρατησει αδειο το τραπεζι μας που κλεισαμε μεσω etable και βασικα περιμεναμε μεχρι καποιος να φυγει! ). Οι ανθρωποι προφανως δεν μπορουν να διαχειριστουν να κρατανε τραπεζια ρεσερβε.

Καθομασταν σε ενα τραπεζι ξεχασμενοι για 25 λεπτα, πηγα να μιλησω στον σερβιτορο να τον ρωτησω ποση ωρα τους παιρνει να ετοιμασουν το κλεισμενο τραπεζι μας, αν ειναι να βοηθησω και εγω στο καθαρισμα να τελειωνουμε, τυχαια ενω του μιλαω αδειαζει ενα τραπεζι και μου λεει να καθηστε, οπως σας ειπα δεν ετοιμαζαν το τραπεζι μας απλα περιμεναν καποιο να αδειασει.

Μας παραταει για αλλα 35 λεπτα χωρις να φερουν καταλογους, νερα, οτιδηποτε κανουν οι σερβιτοροι στους πελατες σε αυτο το μαγαζι δεν λειτουργουσε.
Καποια αλλη σερβιτορα περασε διπλα μας και της λεω να παραγγειλουμε καποια στιγμη? απανταει ναι χωρις να με κοιταξει και με υφος (δεν μας παρατας ρε φιλε) και φυσικα δεν ηρθε ποτε.
Αρχισα να σηκωνω τα χερια μου σαν αγροικος που κανει νοηματα για να του δωσει καποιος απο τους 6 σερβιτορους σημασια ωστε να παραγγειλουμε, πετυχε! ηρθε ενας ουτε μας χαιρετησε "τι θα παρετε" παραγγελνουμε τελωσπαντων μπυρες και μια ποικιλια λουκανικα μικρη.

Εχει περασει μια ωρα απο τη στιγμη που μπηκαμε στο μαγαζι για να σερβιριστουμε, η ποικιλια των 11 ευρω ειναι 4 τεμαχια μικρα λουκανικα 2 σως μπαρμπεκιου και μουσταρδα και 10 πατατες μετρημενες, παρολαυτα ηταν νοστιμα αλλα αν σκεφτουμε οτι λουκανικα στο κρεοπωλη εχουν 3-4 ευρω το κιλο καταλαβαινουμε οτι δεν αξιζει η μεριδα τα λεφτα της.

Οι σερβιτοροι ειναι ολοι αγενεις, σου φαινεται οτι τρεχουν περα δωθε αλλα τρεχουν αναποτελεσματικα, δεν βλεπουν ποτε τα τραπεζια αν οι πελατες χρειαζονται κατι.
Ο χωρος ειναι πολυ φορτωμενος με ξυλινα και ακομψα τραπεζια καμια σχεση με μπυραριες/κελλαρια στις βορειες χωρες, δυο παραξενα ασανσερ στην μεση του πουθενα ενα εφερνε φαγητα και ενα σε ανεβαζε στον πανω οροφο, ενα συννεφο απο καπνα και διαφορες γευσεις απο ηλεκτρονικα τσιγαριδια εμπαινε στους πνευμονες σε καθε ανασα μας, φυσικα δεν μπορεις να απολαυσεις ουτε τις απιστευτες μοναστηριακες μπυρες των Βελγων αλλα ουτε και να φας.

Ηρθε η ωρα επιτελους να φυγουμε και για να μας καταλαβουν σηκωθηκαμε ορθιοι και αρχισαμε να κουναμε τα χερια μας για να μας δουνε, ηρθε η σερβιτορα με τα μουτρα ως το πατωμα πηρε τα λεφτα χωρις λεξη και εδωσε ρεστα, αυτο ηταν τελειωσε αυτη η κακη βραδια.

Δεν το συνιστω σε κανεναν και απορω γιατι ειχε τοσο κοσμο.

15 Φεβ 2016

Πήγαμε Παρασκευή βράδυ τέσσερα άτομα σε αυτό το κατάστημα, έχω να πάω πολύ καιρό και είπαμε να το δούμε μετά την ανακαίνιση που έκαναν.

Εγώ πάντα διαβάζω κριτική εστιατορίου πριν το επισκεφθώ, να ξέρω τι με περιμένει. Ευτυχώς σε αυτή την περίπτωση, γιατί έκλεισα τραπέζι και με το που πήγαμε μας βάλανε δίπλα στο ασανσέρ-αποθήκη πιατικών, που αναφέρει φίλτατος χρήστης εδώ, το οποίο έκανε ένα εκνευριστικότατο "μπιπ" μόλις παίρνανε κάτι οι σερβιτόροι, που διαπερνούσε τα αυτιά και τον εγκέφαλο. Ζήτησα αμεσως αλλαγή τραπεζιού και πήγαμε στο βάθος που και πάλι ακουγότανε αλλά δεν ήταν και μέσα στα αυτιά σου. Αυτό συμβαίνει αν είσαι στο κάτω σημείο της μπυραρίας, πάνω δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αναρωτιέμαι δεν σκέφτηκαν να σταματήσουν αυτό τον ήχο; δεν τους ενδιαφέρει αν ενοχλεί τους πελάτες; Εγώ τους το επισήμανα πάντως.

Τον χώρο τον έχουν περιγράψει εκτενέστατα οι υπόλοιποι και δεν θα σταθώ πολύ, ήταν καλός και ότι περιμένεις από μια μπυραρία.

Από ότι είδα οι πιο πολύ πίνανε μπύρες και λίγοι τρώγανε και πολύ καλά κάνανε. Μπύρες μεγάλη ποικιλία, οι τιμές μας φάνηκαν λίγο τσιμπημένες το ίδιο και στα φαγητά. Πήραμε ποικιλία τυριών, λουκάνικων και πατάτα ερωτηματικό. Ήταν απλά ο. κ. χωρίς να εντυπωσιάσουν. Οι μπύρες καλές!

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, η μουσική καλή και ο χώρος δεν είχε κάπνα.
Για τις τουαλέτες ανέβαινες με το ασανσέρ κάπου, δεν τις επισκέφθηκα και τις αναφέρω γιατί διάβασα από έναν χρήστη ότι έχουν έναν αλιγάτορα. Αυτό το είχανε από παλαιότερα (εάν είναι το ίδιο) και σκέφτομαι το καημένο το ζωντανό καταδικασμένο στο μπουντρούμι κάτω και αμφιβάλλω αν βλέπει καθόλου ήλιο. Δεν το είδα αλλά με ενόχλησε.

16 Ιαν 2016

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα. Ανθρωπος με κινητικά προβλήματα μπορει να μπει σε αυτο το μαγαζι, αλλά καθως για να πας στην τουαλετα πρεπει να κατεβεις καμια δεκαρια σκαλια να φτάσεις σε ένα ασανσερ (μικρό) στο οποίο πρέπει να ανεβεις κανα δύο σκαλια, δεν....

Τώρα στην διακοσμηση. Βαρια ξύλινη, σε συνδιασμο με πέτρα η στερεοτυπική μπυραρια. Εμεις πηγαμε στον υπογειο χωρο στον οποίο έχουν φτιαχτει πετρινες αψίδες. Είναι όμως ώραια. Αν θες να πας σε μπυραρια, κλασσική παραδοσιάκη όπως είχες και στο χωριο σου (μουχαχαχα) αυτή θα σε καλύψει απόλυτα. Ξύλινο ταβάνι ένας τοίχος γεμάτος κρασιά, πινακίδες με μπύρες, φαναρια, βαρέλια, όλο πακέτο. Μόνη παραφωνία δύο-τρείς πινακίδες που αναβοσβηναν με κοκκινα γραμματα και διαφημιζαν τις προσφορες της ημέρας. Δεν ξέρω πως να τις περιγράψω, σαν αυτές που υπάρχουν στα λεοφωρεια και γραφουν τις στάσεις. Κι όμως κάποιος αυτό το θεωρήσε καλή ιδεα.

Εμείς κάτσαμε στο κάτω διαζωμα οπότε αυτο περιγράφω στην ουσία. Πήγαμε Σαββατο βραδυ και γινόταν της κολάσεως. Δεν υπήρχε τραπέζι και κάτσαμε στο μπάρ μην τύχον αδειάσει κάποιο. Ευτυχως βρεθηκε ένα μετά από δεκα λέπτα. Το κακό ήταν πως το τραπέζι ήταν δίπλα σε ένα ανσανσερ μεγάλο απο το οποίο το πολυπληθες προσωπικό επαιρνε τα γεμάτα πιάτα και έβαζε τα αδεια. Κάθε φορά που έμπαινε κάποιος σε αυτό αναβε ένα φωτάκι και έκανε ένα έντονο μπιμπ το οποίο κόντευε να γίνει εφιάλτης. Ωσπού κάποια στιγμή συνειδητοποιώ πως μειωθηκε. Τι εγινε ρε παιδιά; Αναρωτηθηκα.

Κοιτάω βλέπω πως εχω απομακρυνθει απο το ασανσερ. Πως εγινε αυτό ρωτάω τη παρέα νομίζοντας πως μου έχουν ρίξει κανα παραισθησιογο στο ποτο και βλέπω οράματα. φυσικά δεν μου είχαν ρίξει τίποτα στην μπύρα (που τετοια τυχη: P) απλα το τραπεζι στο οποίο καθόμασταν ήταν πάνω σε ενα χαμηλο στρογγυλο παταρι το οποίο σιγά σιγά γυρνούσε. Υπέρβολικά άργα, προσπαθησα να το παρακολουθήσω. Υπερβολικά αργά. Υπολογιζω δύο ωρες για πλήρη περιστροφή. Αλλά ειναι ώραιο γιατί μπορεις να χαζεψεις το ντεκορ (αν είσαι απο αυτους... )

Μπυρες αρκετες σε όλες τις δυνατές τιμές και ώραια κρασια. Πηράμε μια ποικιλία με λουκανικα που είχε ενδιαφερον μα δεν συγκλονιστήκαμε κιολλα. Ηταν μικρή για τη τιμή της, μα τουλάχιστον εκαναν τον κόπο να ψάξουν τι λουκανικα θα βάλουν και ήταν διαφορετικά. Ενα πρέπει να ήταν κρασιου, ενα μοσχαρισιο κλπ. Δεν ήταν η λογική "τραβα παρε μερικά λουκανικά να βάλουμε στο πιατο" οι πατατες οι τηγανητες ήταν οκ. Αλλά αν πατε να παραγγειλετε πρέτσελ. Δεν έρχονται γρήγορα μα όταν ερθουν καταλαβαινεις τον λογο και τον εκτιμάς. Και ειναι φρεσκοτατα, μοσχοβολανε.

Θα μπορουσα να πηγαινω μονο για να πινω μπυρες και να τρωω πρετσελ. Εγώ προσωπικα από τετοια μέρη δεν περιμένω γκουρμέδιες, το ομολογω. Απο μπυρες εχει για όλα τα βαλαντια. Εγώ πηρα μια που δεν την έχει ολο το χρονο παρα μόνο καποιους μηνες (δεν θυμαμαι το ονομα δυστυχως) πολυ καλή, μετά δοκιμάσα και μια καπνιστή πολύ ενδιαφερουσα.

Να δώσω ειδική μνεια στο σερβις. Ηταν εξυπηρετικότατοι και με χαμόγελο. Βεβαια θα πω συγχαρητηρια στα αφεντικα γιατι δεν έχει στην δουλεψη του τρια ατομα και τα βαζει να τρέχουν. Μιλάμε για στρατια σερβιτόρων. αλλά ο κόσμος απο ότι βλέπω τους ανταμοίβει για αυτο (βεβαια ξαναλέω ήταν Σαββατο)
Κέρασμα γλυκό σε σφηνάκι και δίπλα ένα χωνευτικό σε άλλο σφηνάκι.
Αρνητική εικόνα οι τουαλέτες. αν εχεις δώσει τόσα λεφτα να φτιάξεις ένα ξύλινο μαγαζί δώσε λίγα παραπάνω και φτιάξε αντιστοιχες τουαλετες.

Συνολικά αξίξει η επισκεψη για μπυρά και πρετσελ. Δεν θα εκστασιαστείτε τόσο πολύ με τα υπολοίπα, και είναι τσιμπημένες οι τιμές. Θα ξαναπάω όμως για να δοκιμάσω κι αλλα απο το καταλογο.

14 Απρ 2016

Σαββατο βραδυ κανονισαμε Αργυρουπολη με το αγορι μου, ηταν πολυ ωραια βραδια και θελαμε ποτακι, βασικα μπυρα. Κοντα περιπου απο τον σταθμο Αργυρουπολης ειδαμε αυτην την μπυραρια. Ο εσωτερικος χωρος ηταν σαν καστρο και οταν εμπαινες στο ανσασερ νομιζες οτι βρισκοσουν μεσα στον βυθο. Οι τιμες ηταν ικανοποιητικοτατες αν φανταστεις οτι ενα κρασι σαντορινης εκανε μονο 3 ευρω.

Παραγγειλαμε και ενα γερμανικο ψωμι bretsel μολις 1.50. Το service ηταν πολυ γρηγορο και δεν αργησαν να μας τα φερουν ουτε τα ποτα ουτε το φαγητο. Το ψωμι το εφεραν σε μικρο πλαστικο κοκκινο πιατακι με μια χαρτοπετσετα και αυτο η αληθεια ειναι οτι με ξενερωσε καπως. Τα ποτα ηταν πολυ καλης ποιοτητας και δεν ηταν μπομπα. Το προτοτυπο με το συγκεκριμενο μαγαζι και γιαυτο το λογο θελω να ξαναπαω ειναι το γεγονος οτι στο τραπεζι οποιου ειχαι παραγγειλει μπυρα του ειχαι ενα τεραστιο συλο, επινες οσο ηθελες εντελως δωρεαν.

Ο λογαριασμος μας ηρθε με το ψωμι και τα κρασια μολις 8.50 ευρω. Σας το συστηνω ανεπιφυλακτα για οσους αρεσκεστε να τρωτε/πινεται καλα φθηνα αλλα και σε εναν χωρο γεματο πολυτελεια. Γιαυτο θεωρειται μπυραρια-γερμανικο εστιατοριο

Μαρίνου Γερουλάνου 72, Αργυρούπολη

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι