10 Μάρ 2011

Εχω επισκευτεί αρκετες φορές αυτό το μαγαζί. Μου αρέσει η θέα του πάνω από όλα και το περιβάλλον το βράδυ με το ζεστο φωτισμό και τις μουσικές που ξεφεύγουν από αυτά που ακούς παντού.

Αυτό όμως που με εξέπληξε ευχάριστα την τελευταία φορα που πήγα είναι το προσεγμένο φαγητό από τον καινούριο σεφ (όπως μου είπανε του καταστήματος).
Λάτρεψα την εκπληκτικη jack daniels sauce που σερβίρουν με τα κρέατα!
Και το βασικότερο οι τιμές προσαρμοσμένες όχι μόνο στην ποιότητα αλλά και στην ΄΄εποχή΄΄.

16 Αυγ 2010

Αγαπητοί καλοφαγάδες,

με μια απλή λέξη ΜΑΚΡΙΑ. Πήγα με τη σύζυγο μου στα μέσα Ιουλίου. Η τοποθεσία αναμφισβήτητα ήταν πολύ καλή. Είχε ωραία θέα στη θάλασσα και ο φωτισμός του μαγαζιού ήταν αρκετά προσεγμένος. Ο εξωτερικός χώρος υποστηρίζεται από έναν ευγενικό πλην δύσμοιρο σερβιτόρο.

Τι να πρώτο-κάνει ένας και μόνος; τρέχει σαν τρελός με αποτέλεσμα μονίμως να είναι ιδρωμένος από πάνω μέχρι κάτω. Κάνω αυτήν τη σημείωση, μιας και το συγκεκριμένο καταστήματα συστήνεται ως εστιατόριο και όχι σαν συνοικιακό σουβλατζίδικο, έτοιμο να κλείσει αφού μέσα στο σουβλάκι του εντοπίστηκε ιδρώτας από το κούτελο του ψήστη. Επιπρόσθετα, οι τιμές των πιάτων του, είναι και αυτές εστιατορίου. Συνεπώς, ο πελάτης που θα δώσει ένα αξιοσέβαστο ποσό, έχει κατ’ ελάχιστον την απαίτηση, να εισπράξει ποιότητα, υπηρεσία και όμορφο περιβάλλον.

Εκτός του σερβιτόρου, υπάρχει και μια κοπέλα που παρουσιάζεται ως υπεύθυνη art deco η οποία στρώνει τα τραπέζια με δήθεν καλά σερβίτσια.

Παραγγείλαμε δύο πιάτα (νουντλς με κοτόπουλο και χοιρινό με τρίχρωμες πιπεριές και λιαστή ντομάτα) ένα ορεκτικό και δύο μπύρες. Συνολικό κόστος 59 ευρώ. Μακράν το χειρότερο φαγητό που μας έχουν σερβίρει ποτέ. Νουντλς παραβρασμένα με κρέας το οποίο κυριολεκτικά βρόμαγε ένα μέτρο πριν φτάσει στο τραπέζι μας. Το δε ορεκτικό (φλογέρες με τυρί Φιλαδέλφεια), ξεχείλιζε από τηγανισμένο λάδι. Αφού παραπονεθήκαμε, πήραν τα πιάτα και μας προτείναν να φέρουν κάτι άλλο το οποίο και αρνηθήκαμε.

Στη συνέχεια μας έφεραν ένα γλυκό (παγωτό) ως απολογία για τη κακή ποιότητα των πιάτων που είχαμε παραγγείλει. Η κοπέλα ήταν πολύ ευγενική, παραδέχτηκε αμέσως το λάθος του Σεφ και εμείς, θεωρήσαμε ότι τα εν λόγω πιάτα δεν θα τα πληρώναμε. Δυστυχώς, όμως (για αυτούς) τα συμπεριλάβανε όλα στο λογαριασμό. Πληρώσαμε και φύγαμε χωρίς περαιτέρω σχόλια. Προσωπικά, θα ήθελα να θέσω τα παρακάτω ερωτήματα στους ιδιοκτήτες του καταστήματος, τα οποία όμως εκτιμώ ότι αφορούν και σε όλα τα φαγάδικα οποιουδήποτε τύπου και ποιότητας :

1.Έχουν σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί ναι μεν να κοροϊδεύουν κάποιο πελάτη, αλλά αυτός με την σειρά του, μπορεί να αποτρέψει ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων ως προς το να επισκεφτεί το συγκεκριμένο κατάστημα;

2.Έχουν αντιληφθεί τι σημαίνει να ζητάς από τον πελάτη 60 euro για 2 πιάτα, 1 ορεκτικό και 2 μπύρες ; Έχουν εικόνα από αντίστοιχα εστιατόρια του εσωτερικού ή ακόμη περισσότερο του εξωτερικού ;

3.Έχουν την απαραίτητη παιδεία να υποστηρίξουν τέτοιου είδους εστιατόρια ;

Νομίζω ότι η απάντηση και στα τρία ερωτήματα είναι ΟΧΙ. Αυτός είναι και ο λόγος που προσωπικά πιστεύω ότι τα μαγαζιά με τέτοια ποιότητα και εξυπηρέτηση σύντομα θα κλείσουν ή θα συμμορφωθούν στην παγκόσμια πραγματικότητα. Θα πρέπει επιτέλους, σε αυτήν τη χώρα να μάθουμε να ζητάμε συγνώμη και να προχωράμε με ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ παρακάτω.

Να βελτιωνόμαστε και όχι μόνο να απαιτούμε. Να σεβόμαστε τον πελάτη και μην κοιτάμε πως περιστασιακά θα βάλουμε χρήματα στην τσέπη μας.