ΤΖΙΕΡΙ
Πολίτικη κουζίνα

Αγ. Παρασκευή

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Πολίτικες λιχουδιές με τραπεζάκια στην πλατεία. Και μεσημέρι ανοιχτό.

22 Φεβ 2015

Βρεθηκα κ εγω στο συγκεκριμενο μαγαζι αρχες ιανουαριου μετα απο προτροπη φιλων....

τα φαγητα του ειναι πολυ νοστιμα, πηραμε λαχματζουν πολυ γευστικο, κεμπαπ τα οποια ηταν απαιχτα, παστουρμαδοπιτα φοβερη την προτεινω ανεπιφυλαχτα και μια σαλατα η οποια δεν θυμαμαι κρασακι και αναψυκτικο ολα αυτα γυρω στα 30 ευρω ειμασταν δυο ατομα, θα μπορουσε να ειναι ενα κλικ φτηνοτερα αλλα δεν μας πειραξε απλα το αναφερω....

αυτο που μας εμεινε ηταν το γκαρσον που ηταν ενας κυριος γυρω στα 40 ευγενεστατος και πολυ εξυπηρετικος. Για το τελος μας κερασαν γλυκακι.... μπραβο σας πολυ καλο μαγαζι

28 Οκτ 2014

Επισκεφτήκαμε το Τζιέρι τον Σεπτέμβριο του 2014.

Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το κεμπάπ του είναι πολύ όμοιο σε γεύση με αυτό που έφαγα στην Πόλη πριν από ένα χρόνο και το οποίο δεν είχα καταφέρει να βρω αλλού στην Αθήνα - αν και έφαγα και αλλού καλά κεμπάπ αλλά με διαφορετική γεύση. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα αρέσει σε όλους αλλά είναι πολύ κοντά στο αυθεντικό. Εξαιρετικό ήταν και το ταμπουλέ τους.

Καθίσαμε έξω και η ατμόσφαιρα είναι αυτή της πλατείας της Αγίας Παρασκευής για όποιον την ξέρει. Αυτοκίνητα, πολυκοσμία, φασαρία - αλλά φυσικά σε αυτό δεν φταίει το κατάστημα.

Το σέρβις ήταν ευγενικό και προσεκτικό.

(Μόνη απαγοήτευση - από άλλη μέρα - είναι ότι όταν παρήγγειλα delivery τα γιαουρτλού έφτασαν παγωμένα - ειλικρινά δεν τρωγόντουσαν, εξ ου και η χαμηλή βαθμολογία στην εξυπηρέτηση. )

Πάντως σχεδιάζω να ξαναπάω σύντομα και να συνεχίσω να πηγαίνω.

05 Αυγ 2014

Το τζιερι βρισκονται πανω στην πλατεια.
Εχω κατσει κι εχω παρει και σε delivery.
το στησιμο των τραπεζιων του στην πλατεια, κανουν το χωρο να ξεχωριζει σε σχεση με τα υπολοιπα μαγαζια προς το καλυτερο.

Η εξυπηρετηση στο μαγαζι είναι πολύ καλη και αμεση, ενώ του τηλεφωνου θα μπορουσε να ηταν λιγο πιο ευγενικη.

Η ποιοτητα των υλικων του είναι πολύ καλη στα περισσοτερα πιατα με θετικα γευστικα αποτελεσματα. Το μειον που βρισκω είναι η σχεση ποσοτητας-τιμης. οι τιμες θεωρητικα είναι αρκετα καλες, αλλα η ποσοτητα που σερβιρεται νομιζω ότι είναι μικρη αναλογικα.

Από αυτα που εχω δοκιμασει, αυτά που θεωρω ως καλυτερα του μαγαζιου είναι τα κεμπαπ και τα χοιρινα καλαμακια. Οι μεριδες τους εχουν από 7,50- 9 ευρω περιπου, ενώ πωλουνται και ανα τεμαχιο με 1,60-1,80 το ένα, αν θυμαμαι καλα.
Πατατες τηγανιτες χερατες (2,50 ευρω), ελληνικη σαλατα (χωριατικη-5,90 ευρω) και μπριζολακια μεριδα (7,50 ευρω), απλα καλα, χωρις να σε απογειωνουν, απλα ουδετερα.

Αυτό που δεν μου εκανε καλη εντυπωση ηταν το λαχματζουν, το οποιο οντως ηταν γευστικο αλλα μικρο σε ποσοτητα και λιτο σε κιμα (2 πιτες μικρου μεγεθους 5,60).

Επισης όλα σερβιρονται και σε πιτα, τυλιχτα, τα οποια εχουν γυρω στα 2 ευρω, τα οποια είναι πολύ γευστικα αλλα λιγα σε γεμιση κρεατος και συνοδευτικων.

Γενικα ενώ υπαρχουν οι προυποθεσεις για να μεινεις ευχαριστημενος, στο τελος μενεις με μια απορια, αν εισαι ευχαριστημενος με τα λεφτα που εδωσες και αυτά που εφαγες

19 Φεβ 2014

Το τζιέρι βρίσκεται στην πλατεία της αγιάς παρασκευής, προσοχή την μέρα και την ώρα που θα επιλέξετε να πάτε γιατί θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε...

Οταν πήγα μου έκανε ποιο πολύ το στήσιμο του μαγάζιου σε μεζεδοπωλείο, με το που μπήκαμε μας υποδεχτήκαν με πολύ όμορφο τρόπο και διάθεση οπως κάθε φορά που πηγαίνω αν και δεν με βγάζει συχνά ο δρόμος λόγο απόστασης ... τα ορεκτικά του πολύ ωραία αλλα το λαχματζούν είναι το κατι αλλο, παράπονο μου δεν έχει πλεον μαντι (κάτι σαν μικρό ραβιόλι με κιμά). τα κεμπάπ του άψογα αλλά προτιμώ το εσκεντερ....

γενικά πολύ ζεστό μαγαζί με ευχάριστο περιβάλλον πολύ καλό φαγητό και σε λογικές τιμες.... αξίζει τον κόπο

29 Οκτ 2013

Στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής θα βρεί κανείς πολλά μαγαζάκια για φαγητό και μεζέδες. Το καλοκαίρι τα τραπεζάκια επι της πλατείας δημιουργούν ένα ευχαριστο και δροσερό περιβαλλον.

Το Τζιέρι δεν θα το χαρακτήριζα μεζεδοπωλείο αλλά εστιατόριο-ψησταριά. Σα χώρος είναι εσωτερικά καθαρός, καλαίσθητός και απλός. Διαθέτει έναν πλούσιο κατάλογο και τεράστιες μερίδες (προσέχτε το). Τα 2 με 3 πιάτα συν τη σαλάτα είναι ικανοποιητικά ως αρκετά για δύο ατόμα και σπάνια ο λογαριασμός θα ξεπεράσει τα 15 ευρώ το κεφάλι (τα ποτά χωριστά εννοείται).

Παραγγείλαμε σαλάτα Τζιέρι (καλή και δροσερή απλά, το τυρί δε με τρέλανε) και μελιτζανοσαλάτα λευκή -πολύ καλή με λαδάκι-. Η μερίδα κεμπαπ ήταν το καλύτερο πιάτο (4/4)(και σε παρουσίαση) και συνοδεύονταν από πιτούλες, τζατζίκι και μελιτζανοσαλάτα.

Πήραμε και κεφτεδάκια αρμένικα στα καρβουνα (3/4), στεγνά με σαλατίτσα λαχανο και πατατούλες τηγανιτές, φρέσκιες. Να τονίσω ότι κάθε πιάτο (πχ. των 7 ευρώ) είναι ένα πλήρες γεύμα και οι μερίδες ενός τυπικού μεζεδοπωλείου είναι οι μισές αν όχι και μικρότερες.

Το σέρβις άψογο σε όλα, διακριτικό, δίνουν γρήγορα απόδειξη και δε χρεώνουν νερό και κουβέρ (πιτούλες ψημένες).

Ολα τα παραπάνω στα 28 ευρώ ήταν μια καλή τιμή για ποιοτικό πολίτικο φαγητό. Να πάτε. Θέλω να δώ τέλος μια μικρή βελτίωση στα πιάτα.

12 Ιουν 2013

Το Τζιέρι είναι η έκπληξη της πλατείας της Αγίας Παρασκευής. Μπορεί να μην το πιάνει το μάτι σου και να λες πως πάνω στην πλατεία όλα είναι μετριότητες, όμως το Τζιέρι σε διαψεύδει πανηγυρικά !

Ο χώρος - ειδικά το καλοκαίρι - είναι τα τραπεζάκια στην πλατεία. Τίποτα ιδιαίτερο, αλλά έχει χάζι να βλέπεις τον κόσμο που περνάει.

Το φαγητό όμως είναι πραγματικά πολύ καλό. Το έχω επισκεφθεί πολλές φορές και δεν θυμάμαι μια φορά που να μην μου αρέσει κάτι. Και όλο ανακαλύπτω καινούργια πιάτα που πραγματικά αξίζουν.

Τελευταία επίσκεψη χθες. Για αρχικά πήραμε μια τσοπαν-σαλάτ, ανάμικτα πράσινα λαχανικά με ντομάτα και τραγανές πιτούλες. Τεράστιο πιάτο, με διαφορετικές γεύσεις και ωραία, σάλτσα. Για ορεκτικά το καταπληκτικό λαχματζούν, Φαλάφελ, χούμους (νοστιμότατο) και δύο πιάτα που δεν είχαμε ξαναπάρει, μελομπούρεκο και μεθυσμένο σαγανάκι. Το μελομπούρεκο είναι τυρόπιτα με δύο τυριά, μέλι και μαύρο σουσάμι - ωραιότατο, με το μέλι στη σωστή ποσότητα, χωρίς να σε λιγώνει, και το μεθυσμένο σαγανάκι είναι με σουτζούκι και παστουρμά, σβησμένο σε ούζο. Απλώς υπέροχο.

Για κυρίως, τα μπιφτεκάκια σχάρας και δύο κεμπάμπ, ένα άδανα (καυτερό όσο πρέπει) και ένα Ισκεντέρ, με γιαούρτι και σάλτσα ντομάτας. Και τα τρία πολύ νόστιμα και σε πολύ καλή ποιότητα, όπως συνήθως. Για όλα αυτά συν τρία αναψυκτικά, πληρώσαμε 60 ευρώ, καθόλου άσχημα.

Οι μερίδες είναι μεγάλες, ειδικά η σαλάτα είναι άνετα για τέσσερα άτομα και κυρίως ετοιμάζονται όλα τη στιγμή που τα παραγέλνεις, γι' αυτό και έχουν την καθυστέρηση που απαιτείται για να ετοιμαστούν. Το σέρβις θέλει λίγη προσπάθεια ακόμα, τα παιδιά είναι μικρά, χωρίς εμπειρία.

Το Τζιέρι είναι παραπάνω από μια τίμια έξοδος στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής. Θα φας απρόσμενα καλά, σε λογικότατες τιμές.

Το επισκέπτομαι συχνά και μπορώ να το συστήσω για όσους ενδιαφέρονται για πολίτικη - ανατολίτικη κουζίνα.

26 Οκτ 2012

Βρίσκεται στην πλατεία της Αγ.Παρασκευής και τα τραπεζάκια που υπάρχουν έξω τώρα που ανοίγει ο καιρός αξίζουν να κάτσεις, αν και πάλι δεν είναι αυτό που θα χαρακτήριζε κάποιος το "ιδανικό περιβάλλον", περισσότερο θα το προσδιόριζα ως απλά συμπαθητικό.
Πήγαμε Σάββατο Βραδάκι και ήμασταν τυχεροί που βρήκαμε τραπέζι!

Διαλέξαμε:
-Λαχματζούν με κιμά (μοσχάρι και αρνί) πίτα λεπτή σαν φύλλο.πραγματικά εξαιρετικό πιάτο (το έφαγα σχεδόν όλο μόνη μου!)
-Πίτα καισαρείας που ήταν στην ουσία πιτάκια με παστουρμά, ντομάτα και τυρί..δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα,αν και εδώ ίσως να εμπλέκεται και το προσωπικό γούστο γιατί ο φίλος μου τα τίμησε δεόντως..
-Μία πίτα γεμιστή με φέτα που από πάνω είχε μέλι-εξίσου νόστιμη και πετυχημένη...

Για κυρίως επειδή θέλαμε πραγματικά να δοκιμάσουμε λίγο απ'όλα είπαμε να πάρουμε μια ποικιλία κρεατικών η οποία αποδείχθηκε τεράστια για 2 άτομα.Περιείχε 2-3 πιτούλες κομμένες,άλλες extra πιτούλες πιο λεπτές που θύμιζαν φύλλο αραβικής πίτας, λουκανικάκια, συκωτάκια, κεμπάπ, μπριζολάκια γάλακτος και φιλετάκια κοτόπουλο..και εκεί φάνηκε το επίπεδο του μαγαζιού...όλα πεντανόστιμα, άριστης ποιότητας...έλιωναν στο στόμα..όταν λέω όμως έλιωναν το εννοώ!δεν έχω ξαναδοκιμάσει κάτι αντίστοιχο!

Φύγαμε σκασμένοι και ενθουσιασμένοι..
Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε περισσότερα παραδοσιακά πιάτα (κάτι πολίτικους γεμιστούς πλιγουροκεφτέδες με καβουρντισμένο κιμά και κουκουνάρια που μου έμειναν απωθημένο κλπ..)

Οι τιμές νομίζω ήταν φυσιολογικές..
Στα μείον θα μπορούσα να βάλω το σέρβις το οποίο ήταν σχετικά αργό..

08 Οκτ 2012

μεσημέρι Σαββάτου, τραπέζι για 2 ατομα στην πλατεία
εξυπηρετηθήκαμε άμεσα, πολύ φιλικό προσωπικό
συμπαθητικές γεύσεις, λίγο τσιμπημένες τιμές

1 ταμπουλέ
1 γιαουρτλού κεμπάμπ
1/4 λευκό κρασί (χύμα)
18 ΕΥΡΩ

07 Ιουν 2012

Στο τζιέρι βρέθηκα βράδυ κυριακής, επιλέγοντάς το - αντί πρόχειρου φαγητού και παρόλο που έκατσα στο εστιατόριο μόνο μία ώρα περίπου αποδείχθηκε περίτρανα πως δεν χρειάζεται να φάς σουβλάκια όταν βιάζεσαι.

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν απρόσμενος χρόνος για σπατάλη στην πλατεία Αγίας παρασκευής, ένα πακέτο δεδομένων στο κινητό τηλέφωνο για να ψάξω στο ask4food τι καλό υπάρχει γύρω και διάθεση για κάτι γρήγορο έξω από τα συνηθισμένα.

Δοκιμάσαμε την σαλάτα τσογλάν που ήταν πολύ φρέσκια και δροσερή σε μεγάλη ποσότητα αλλά μετά λύπης μας διαπιστώσαμε πως σχεδόν η ίδια σαλάτα αποτελούσε γαρνιτούρα στα περισσότερα πιάτα που ακολούθησαν. Η πίτα καισάρειας ήταν σε πολύ καλά επίπεδα, αν και λίγη, με σωστή αναλογία παστουρμά και τα φαλάφελ πολύ νόστιμα με ωραία αλοιφή από ταχίνι στο πλάι, τα μπιφτεκάκια της κυρίας κούλας τα προτιμήσαμε ψητά και ήταν πολύ νόστιμα και ζουμερά και δίπλα βέβαια η γνωστή σαλάτα.

Να σημειώσω πως τρία άλλα πιάτα που ζητήσαμε δεν υπήρχαν και είναι να απορείς γιατί τα έχουν στον κατάλογο και δεν τα αφαιρούν να μην απογοητεύουν και τους πελάτες που πρέπει να έχουν καταρτήσει plan Β πρίν παραγγείλουν.

Η εξυπηρέτηση ήταν αργή όχι στο σερβίρισμα αλλά στον εντοπισμό του σερβιτόρου και αν δεν μπορείς να τον βρεις Κυριακή βράδυ με λίγα τραπεζάκια,δεν ξέρω τι γίνεται με γεμάτο μαγαζί.
Ήπιαμε ρακί χύμα και μια coca cola και πληρώσαμε στα τρία άτομα 33 ευρώ.

Μένω μακριά απο το τζιέρι αλλά για το κόστος του αν με φέρει ο δρόμος θα το τιμήσω για ένα ακόμη εναλλακτικό fast food αλά πολίτα.

05 Μάρ 2012

Στο ΤΖΙΕΡΙ βρέθηκα Κυριακή μεσημέρι λίγο πολύ τυχαία, ύστερα από πρόσκληση της στιγμής δύο φίλων που μένουν εκεί κοντά. Μια και είχε λιακάδα, προτιμήσαμε να καθήσουμε έξω, επάνω στην πλατεία, έτσι μπορεί να αδικώ το μέσα χώρο που δυσκολευόμουν να τον καλοδιακρίνω πίσω από την πλαστική τέντα που τον περιβάλλει.
Κόσμος πολύς δεν μας μιμήθηκε. Μόνο μία ακόμα παρέα. Ωστόσο το σέρβις ήταν καλό, σχεδόν πάντα ήταν κάποιος κοντά μας. Το πάρκινγκ με τις γνωστές δυσκολίες.
Δεν πήραμε πολλά πράγματα, και σίγουρα φύγαμε χωρίς παράπονα. Τα ορεκτικά μας ήταν τα κεφτεδάκια της κυρίας Κούλας, δηλαδή έξι νόστιμα κεφτεδάκια, δύο μπουκιές το καθένα, χωρίς γαρνιτούρα, μπουρεκάκια με γέμιση τυρί και ελάχιστο κιμά, δύο τεμάχια κομμένα λοξά στη μέση, και μια σαλάτα τσοπάν, σίγουρα φρέσκια, όμως όχι αυθεντική. Το μαντί που ζήτησα χθες δεν υπήρχε, ενώ η ελπίδα μου να βρω στον κατάλογο τζιγεροσαρμά επίσης διαψεύστηκε.
Στα κύρια οι τρεις από τους τέσσερις δοκιμάσαμε το "τζιέρι", ο εστί μεθερμηνευόμενο ένα κεμπάπ κομμένο σε μπουκιές τοποθετημένο πάνω σε πουρέ μελιτζάνας και πλαισιωμένο με πιτούλες. Αν θυμάμαι καλά, αυτό λέγεται αλλού "κεμπάπ αλί ναζίκ". Δεν έχει σημασία, ήταν νόστιμο. Η τέταρτη της παρέας έμεινε επίσης ευχαριστημένη από τα μπριζολάκια που έφαγε τελικά, μια και η μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος, που αρχικά παρήγγειλε, χθες ήταν επίσης σε έλλειψη.
Ήπιαμε μπυρίτσες (αυτή την Αμφιλοχίας που αναφέρεται πιο κάτω ο κατάλογος - μπράβο σας, το μαντέψατε - δεν την περιείχε), μας κέρασαν ωραίο χαλβά σιμιγδαλένιο, και πληρώσαμε λίγο πάνω από 15 ευρώ το κεφάλι. Επειδή περνάμε δύσκολες εποχές, θα συμβούλευα τον μάνατζερ να ρίξει τις τιμές στα πρώτα (6 plus για 6 κεφτεδάκια, 4 plus για ουσιαστικά 2 μπουρεκάκια!), και να μεγαλώσει ελαφρά τις μερίδες στα κυρίως πιάτα. Γιατί θεωρώ ότι το ΤΖΙΕΡΙ σαφώς έχει τη θέση του ανάμεσα σε τόσα κατά το μάλλον ή ήττον ουδέτερα μαγαζιά που περιβάλλουν την πλατεία.