Αφανες οικογενειακο ταβερνακι σε ισογειο πολυκατοικιας, για τσιπουροκατανυξεις με ψαρακι και μεζε.

19 Δεκ 2019

Αποφάσισα να γράψω κριτική για το μεζεδοπωλείο "Τα αδέλφια" με μια μικρή ενοχή γιατί συχνάζω αρκετά συχνά εκεί για φαγητό με αποτέλεσμα να μη σκεφτώ ποτέ να μοιραστώ την εμπειρία μου με άλλους όπως κάνουμε συνήθως με κάτι που δε μας είναι πρωτόγνωρο και θεωρούμε δεδομένο. Επιπλέον διαπίστωσα στη σχετική καταχώρηση στο a4f ότι δεν υπάρχουν κριτικές και δεν είναι επικαιροποιημένη η νέα διεύθυνση του καταστήματος. (Το κατάστημα έχει μεταφερθεί από Αγίας Παρασκευής 77 στην Αγίας Παρασκευής 56 εδώ και περίπου δυο χρόνια) πράγμα που έκανε εντύπωση γιατί το μαγαζί έχει πάντα αρκετή πελατεία.
Κυριακή 15-12-2019 μεσημέρι πήγαμε στο κατάστημα έξι άτομα αφού προηγουμένως κάναμε κράτηση κάτι που κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται για να αποφευχθεί η ταλαιπωρία και η άβολη αναμονή μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι.
Το πάρκινγκ του οχήματος είναι δύσκολο στην περιοχή αυτή του Χαλανδρίου εκτός αν επιλέξεις να σταθμεύσεις το όχημά σου σε κάποιο από τα πολλά ιδιωτικά παρκινγκ της περιοχής. Εμείς βρήκαμε θέση σε κοινόχρηστο χώρο αλλά σε κάποια απόσταση από το κατάστημα.
Το κατάστημα στεγάζεται πλέον σε μια παλαιά μονοκατοικία που παλαιότερα λειτουργούσε η πολύ δυνατή "Υδρούσα".
Η πρώτη καλή εντύπωση έρχεται με το ωραία στολισμένο Χριστουγεννιάτικο δένδρο σε κεντρικό σημείο στο χώρο της εισόδου.
Αφού μας υποδέχτηκαν με τη συνηθισμένη θέρμη και ευγένειά τους που οφείλεται και στην οικειότητα που υπάρχει λόγω του ότι ήμαστε συχνοί πελάτες μας οδήγησαν στο τραπέζι μας.
Ο χώρος είναι καθαρός περιποιημένος με ανοιχτούς και άνετους διαδρόμους ανάμεσα στα τραπέζια και επισημαίνω χωρίς παρουσία καπνού. Οι τουαλέτες που διαθέτουν τέσσερις καμπίνες δυο για αγοράκια και δυο για κοριτσάκια ήταν πεντακάθαρες. (χώρος:4/4)
Αφού μας έφεραν νερό (εμφιαλωμένο χωρίς όμως να ερωτηθούμε) και ψωμί σε εύλογο χρονικό διάστημα ήρθε ο..... ειδικός για την παραγγελία. Και λέω ειδικός γιατί είχε άψογη γνώση του μενού και παρέχοντας κάποιες διευκρινήσεις όπου χρειαζόταν απέσπασε γρήγορα την παραγγελία βάζοντας εύστοχα και λίγο φρένο γιατί είναι αλήθεια ότι καμιά φορά........ το μάτι δε χορταίνει.
Σημειώνεται ότι κατάλογος είναι μεγάλος και αναλυτικός χωρίς όμως να έχει εκπλήξεις (δεν έχω παρατηρήσει να αλλάζουν το menu).
Χωρίς καθυστέρηση ήρθε η παραγγελία μας:
Γαρίδες ψητές 9,50 ευρώ(μεγάλες και καλοψημένες πέντε ή έξι δεν πρόλαβα να τις μετρήσω)
Γαρίδες τηγανιτές 9,50 ευρώ (ακόμα πιο νόστιμες από τις ψητές δεν πρόλαβα να σιγουρευτώ για τον αριθμό για τον ίδιο λόγο).
2 μερίδες Καλαμαράκια (κλασσική αξία νοστιμότατα) 7.50 ευρώ εκάστη.
2 μερίδες Πατάτες τηγανιτές 3.00 ευρώ εκάστη.
2 τεμάχια σαγανάκι (λιώνει στο στόμα) 4,00 έκαστο
Φάβα 4.00 ευρώ
Φιλετάκια καυτερά 8,00 ευρώ
Κουτσομούρες (μερίδα έξι ψάρια) 9.50 ευρώ (το ότι πρόλαβα να τα μετρήσω δεν σημαίνει ότι δεν ήταν καλές αλλά δεν λειτούργησε τόσο έντονα ο ανταγωνισμός από τους μικρούς της παρέας).
Κολοκυθοκεφτέδες τέσσερα τεμάχια 4,50 ευρώ.
Χόρτα εποχής 4,00 ευρώ (καλοβρασμένα)
Μπιφτέκι 7,50 ευρώ
Ντάκος 4,50 ευρώ
Τυροκαυτερή 3,50 ευρώ
Ψωμί από καλαμποκάλευρο απλά τέλειο ζητήσαμε και δεύτερο καλαθάκι που δε χρεώθηκε. (5,00 ευρώ).
Τρία αναψυκτικά τύπου cola ( 2,00 ευρώ έκαστο) και μια μπύρα (3,50 ευρώ)
Τα εδέσματα ήταν όλα καλομαγειρεμένα και νόστιμα και μόνος λόγος που δε μπορώ να δείξω μεγαλύτερο ενθουσιασμό για την εμπειρία μου στα "Αδέλφια" είναι ότι είμαι συνηθισμένος στην άριστη φροντίδα τους και στο νόστιμο φαγητό τους. (Γεύση:4/4)
Το σέρβις είναι γρήγορο χωρίς να ξεχνιέται το χαμόγελο, η ευγένεια και το διακριτικό χιούμορ και το large κέρασμα (τέλειο παγωτό με ακόμη πιο τέλειο μωσαϊκό σοκολάτας) στο τελείωμα επιβάλουν να βάλω στη κατηγορία εξυπηρέτηση άριστα (service:4/4).
Λαμβάνοντας υπόψη ότι παραγγείλαμε κυρίως ψαρικά τα 108,50 ευρώ στα οποία ανήλθε ο λογαριασμός μου φάνηκαν λογική χρέωση. (vfm:4/4).
Πηγαίναμε τακτικά θα ξαναπάμε σίγουρα και το προτείνω ανεπιφύλαχτα. Θα ήθελα μόνο να δω κάποια στιγμή αλλαγή στο menou με προσθήκες νέων πιάτων............. έτσι για αλλαγή βρε αδερφέ.