Η ταβέρνα Ιορδάνης ιδρύθηκε το 1928 από τους προπαππούδες μας με μεράκι και αγάπη για αυτό που έκαναν, κατάφεραν να κάνουν τη ταβέρνα Ιορδάνης ορόσημο οχι μόνο στο Χαλάνδρι και τα βόρεια προάστια αλλά και για όλη την Αθήνα . Η ποιότητα στο φαγητό και η γεύση του είναι υποχρέωση μας σε εσάς , αλλά και στους προγόνους μας . Η ποιότητα ,η γεύση ,η χαμηλές τιμές και η ιστορία μας είναι αυτά που κάνουν πρώτη σας επιλογή όταν σκέπτεστε διασκέδαση και καλό φαγητό

Ανοιχτά κάθε μέρα από το μεσημέρι Από τις 11:30πμ ώς τις 01:30πμ

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι εθνικής εορτής και γνωρίζοντας ότι η μέρα μας θα εξελιχθεί γύρω από την περιοχή του Χαλανδρίου θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι σε ένα από τα μεζεδοπωλεία. Έπεσε η πρόταση για τον Ιορδάνη, και ενώ τον είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου λόγω προσφορών σε γνωστό ιστότοπο, αμέσως μπήκα και στον δικό μας γιατί η γνώμη σας πάντα μετράει. Από τις κριτικές είχα κάποιους ενδοιασμούς ωστόσο μία δοκιμή θα μας έπειθε περισσότερο, όπως και έγινε.
Μία παρέα 12 ατόμων, απαρτιζόμενη από 5 παιδιά και με μεγάλη όρεξη ανηφόρισε την Αγ. Παρασκευής. Πάρκινγκ όχι και τόσο εύκολο ωστόσο.
Εξωτερικά ωραίος και καθαρός χώρος, όπως και εσωτερικά. Οχλαγωγία μεγάλη, ίσως και λόγω της μέρας. Αρνητικό στοιχείο που πιστεύω ότι αν είχαμε επιλέξει και τον πάνω χώρο, θα ήταν πιο ήρεμα. Το εστιατόριο απαρτίζεται από 3 επίπεδα, αυτόνομα το καθένα, με τουαλέτες πολύ καθαρές και ειδικό χώρο για αλλαγή πάνας μωρού (βασικό στοιχείο για οικογένειες).

Τα τραπέζια είναι άνετα μεταξύ τους, παιδικά καθισματάκια πολλά και σερβιτόροι νέοι, σβέλτοι και εξυπηρετικότατοι, χωρίς κάτι παραπάνω.
Με το που καθίσαμε, μας έφεραν νερό βρύσης και ψωμί (χωρίς να ερωτηθούμε), μαζί και τον κατάλογο. Στη συνέχεια, μας έδωσαν μία επιπλέον κόλλα χαρτιού, παραγγελίας, ώστε να συμπληρώσουμε μόνοι μας την παραγγελία μας.

Τα ορεκτικά ήρθαν αμεσότατα και τα κυρίως σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πήραμε συγκεκριμένα:
- 2 μερίδες τυροπιτάκια, από τα καλύτερα που έχω φάει και σε επίπεδο γεύσης-γέμισης και σε ότι αφορά στεγνά από λάδι.
- 2 μερίδες σπανακόπιτα, που όμως ναι μεν χειροποίητο φύλλο, όμως στεγνή πολύ η γέμιση.
- 1 μερίδα μπουρεκάκια με ανάμεικτα λαχανικά, εξίσου νόστιμη και στεγνή από λάδι με τη γεύση πιπεριάς και κολοκυθιού να υπερτερούν των υπολοίπων λαχανικών.
- 2 μερίδες τζατζίκι, κυρίως για τα μικρά της παρέας. Πραγματικά πολύ νόστιμο, σπιτικό, με τον παραπάνο άνιθο να δίνει ιδιαίτερο χαρακτήρα στο συγκεκριμένο ορεκτικό.
- 1 μερίδα μελιτζανοσαλάτα, μακρά από τις καλύτερες, για τις δικές μου γεύσεις. Όχι έντονο κάπνισμα μελιτζάνας, με προσθήκη κουκουναριού και λιαστής ντομάτας (τουρσί πιθανά), που απογείωναν το πιάτο. Και μόνο για αυτό θα ήθελα να ξαναπάω.
- 1 χωριάτικη, με όλα τα υλικά πολύ λεπτά και μικρά κομμένα. Κανονική προς μεγάλη μερίδα.
- 1 ντάκο, που αποτελείται από 2 μεγάλα κριθαροκούλουρα με επιπλέον κάπαρη και χοντρά τριμμένη μυζύθρα. Πολύ νόστιμη σαλάτα, με επιπλέον ένα μυρωδικό που έδινε και χαρακτηριστική γεύση.
- 3 μερίδες πατάτες, χειροποίητες, φρέσκιες, χωρίς επίγευση λαδίλας.
- 1 μερίδα σαλάτα με φακές, που όπως μας είπαν δεν βγήκε κανονική η μερίδα τους, οπότε και δεν μας τη χρέωσαν. Δροσιστική, γλυκιά και γλυκόξινη ταυτόχρονα σαλάτα. Ιδανικό συνοδευτικό με τα κρεατικά μας.
- 2 μερίδες μπιφτέκι, που πραγματικά ο κιμάς και φαινόταν και μπορούσες να τον γευτείς φρέσκο. Μαμαδίστικη γεύση, καλά ψημένα 2 μεγάλα μπιφτέκια, ζουμερά και νόστιμα. Μικροί και μεγάλοι τα λατρέψαμε.
- 2 μερίδες μοσχαρίσιες μπριζόλες, μέτρια ψημένες όπως ζητήθηκαν. Ωστόσο η μία εκ των δύο ήταν και άνοστη, και σκληρή με αποτέλεσμα να μείνει και η μισή στο πιάτο. Η άλλη ωστόσο ήθελε απλά λίγο αλάτι παραπάνω για τις δικές μου προτιμήσεις.
- 1 μερίδα χοιρινή καπνιστή, σε κανονικό μέγεθος, τίποτα το ιδιαίτερο σαν πιάτα, καλή και τίμια εκδοχή ωστόσο.
- 1 μερίδα χοιρινή πανσέτα. Το μοναδικό πιάτο που μου φάνηκε μικρή σχετικά μερίδα, αλλά γευστικά πολύ καλό.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ρακόμελα των 200ml, 2 μπύρες και μισό λίτρο λευκό κρασί πληρώσαμε 165,00 Ευρώ.
Δεν είναι και λίγα, αντίστοιχα όμως του τι πήραμε συνολικά.
Στο τέλος μας ήρθε και κέρασμα. Δύο πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες γλυκά. Σιροπιαστό τσουρέκι με παγωτό βανίλια και φυστίκι αιγίνης ως επικάλυψη και σοκολατένια σουδάκια με παγωτό και κομμάτια σοκολάτας. Οι φαν της παρέας απλά τα λάτρεψαν.
Ιδανικός χώρος για οικογένειες ή παρέες για μεζεδάκια.

08 Μάρ 2018

Τρίτη βράδυ λέμε να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο μαγαζί στο Χαλάνδρι έχοντας γενικά ακούσει καλά λόγια.

Φτάνουμε 10 παρά. Μας φέρνει ο σερβιτόρος έναν κατάλογο για 4 άτομα και το δελτίο παραγγελίας που θα πρέπει εμείς να συμπληρώσουμε. Ιδιαίτερο αυτό χωρίς να με βρίσκει σύμφωνο.

Η παραγγελία μας:

Χωριάτικη: κανονική χωριάτικη με σταγόνες λαδιού που το ζητήσαμε και ήρθε μετά από ένα τέταρτο.

Μελιτζανοσαλάτα: κακή χωρίς κουταλάκι που όταν το ζητήσαμε μας κοίταγαν περίεργα.

Τζατζίκι: υποφερτό επίσης χωρίς κουταλάκι.

Μπουρεκάκια με λαχανικά: όχι κάτι ιδιαίτερο.

Κολοκυθοκεφτέδες: μέτριοι χωρίς κάποια σως γιαουρτιού που παντού σερβίρεται.

Μπεκρής μεζές: καλός αλλά και αυτός χωρίς κουτάλι

Μπιφτέκια μοσχαρίσια: καλό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Καπνιστή μπριζόλα: Ωραία και καλοψημένη.

Μοσχαρίσια μπριζόλα. Πολύ καλά ψημένη αλλά τελείως ανάλατη.

Λουκάνικο: πολύ γευστικό και καλό.

Για όλα αυτά 96€ όπου λόγω έκπτωσης πήγε 66€.
Το γλυκό κεράσματος αποτυχία. Εκμέκ που ήταν σαντιγύ από πάνω με σιροπιασμένο τσουρέκι από κάτω.

Γενικά κακό σέρβις με αργές αντιδράσεις και το φαγητό πολύ μέτριο με εξαίρεση πολύ συγκεκριμένα πιάτα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν με ενθουσίασε καθόλου και γενικά δεν σε προδιαθέτει ούτε το προσωπικό ούτε το φαγητό.

26 Αυγ 2016

Σάββατο βράδυ περνούσαμε απο το Χαλάνδρι και θελήσαμε να φάμε στον Ιορδάνη.
Το μαγαζί το είχαμε ακουστά, έχουμε περάσει απ'έξω αρκετές φορές, αλλα ήταν η πρώτη φορά που θα τρώγαμε εκεί.
Λόγω Αυγούστου η κίνηση ήταν ελάχιστη και γι'αυτό παρκάραμε πανεύκολα.

Κάτσαμε στην αυλή του μαγαζιού που θυμίζει παλιό χωριάτικο σπίτι.
Αμέσως ήρθε ο σερβιτόρος, μας έφερε μια κανάτα με νερό και μας έδωσε ένα χαρτί για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.
Τιμές όμως, δεν υπήρχαν στο χαρτί, οπότε ζητήσαμε και κατάλογο.
Δεν πεινούσαμε πολύ και γι'αυτό παραγγείλαμε λίγα, απο τον λιτό κατάλογο του μαγαζιού.
Πήραμε τα εξής:
Σαλάτα χωριάτικη(6,9€).
Τη σερβίρουν με ένα μικρό κλωνάρι ρίγανη πάνω στην φέτα.
Καλή ιδέα..

Μπουρεκάκια μελιτζάνας.
Πολύ χοντρό φύλλο, αλλα η γέμιση είχε ωραία γεύση.

Κοντοσούβλι κοτόπουλου(11,9).
Συνοδεύτηκε με αληθινές τηγανητές πατάτες(όχι προτηγανισμένες) και μια ωραία σάλτσα ψητού, αρκετά αλμυρή όμως για τα γούστα μας.
Σαν γεύση ήταν εντάξει, η ποσότητα όμως ήταν μικρή.

Ταλαγάνι σαγανάκι στα κάρβουνα(5€).
Κανένα παράπονο.
Πολύ σωστά ψημένο.
Πήραμε και δυο αναψυκτικά..

Στο τέλος μας κέρασαν σουδάκια με παγωτό.

Οι τιμές είναι αδικαιολόγητα υψηλές, αλλα, με την μόνιμη έκπτωση, απο 20-40% που προσφέρει το μαγαζί, πληρώνεις, ας πούμε ότι θα πλήρωνες σε ένα παρόμοιο μεζεδοπωλείο.
Εμείς, με αυτά, πληρώσαμε 23€...
Δεν μας ενθουσίασε το μαγαζί και δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο ωστε να ξαναπάει κάποιος.

05 Δεκ 2017

Σάββατο βράδυ αποφασίζουμε με τα φιλαράκια (6 άτομα) να πάμε στον Ιορδάνη. 2 από την παρέα σύχναζαν εκεί παλιά και ήταν ευχαριστημένοι...
Μπαίνοντας στο μαγαζί, με χτυπάει κατάμουτρα το ντουμάνι.... βλέποντας όμως ότι είναι κατά κάποιο τρόπο χωρισμένο στα 2, ξυπνάνε οι ελπίδες του χωριστού χώρου για μη καπνιστές, ο σερβιτόρος όμως μας ενημερώνει όμως ότι παντού επιτρέπεται το κάπνισμα... Για εμάς που δεν καπνίζουμε κανένα ενδιαφέρον...
Τελοσπάντων καθόμαστε (που να τρέχεις Σαββατόβραδο) και σημειώνουμε στο μπλοκάκι την παραγγελία μας. Μετά από πολλή ώρα καταφέρνουμε να μας δει κάποιος σερβιτόρος και να του δώσουμε το χαρτί... μετά από αρκετή ώρα φτάνουν τα πρώτα... 8-9 φέτες ψωμί (ίσως όσο μια φρατζόλα) που τις χρεώνουν 6,80!!! Προς θεού, σχεδόν 7 ευρώ το ψωμί??? (Γράφει ψωμί-ντιπ στον λογαριασμό αλλά ντιπ δεν είδαμε ποτέ ). Κοπανιστή πολύ ωραία, αν και ήταν ουσιαστικά σαν τυροκαυτερή, καλή ποσότητα (5,60). Ντοματοκεφτέδες 5 μπουκιές, πολύ νόστιμοι αλλά χρεώνουν 1,20 ευρώ την μπουκιά! Έλεος!

Ειλικρινά πρέπει να ήταν η πιο μικρή μερίδα ντοματοκεφτέδες που έχω δει στη ζωή μου! Είχαμε παραγγείλει και κολοκυθοκεφτέδες, που δεν ήρθαν ποτέ... Μπουρεκάκια λαχανικών δεν παραγγείλαμε, αλλά ήρθαν... Χοιρινό στη λαδόκολλα παραγγείλαμε, κι αυτό δεν ήρθε ποτέ... Μπουρεκάκια μελιτζάνας, παραγγείλαμε και ήρθαν μετά από διπλή παράκληση... (παρεπιπτόντως πολύ μέτρια, μόνο το φύλλο ήταν ωραίο, η γέμιση τελείως αδιάφορη, στεγνή και άνοστη). Κοντοσούβλι φούρνου, πολύ νόστιμο και μαλακό, αλλά χρεώνεται 11,90 και ως ποσότητα δεν αξίζει ούτε για 8. Η γαρδούμπα καλούτσικη, επίσης πανάκριβη για το μέγεθός της (10,90).

Για να μην πολυλογώ, πληρώσαμε σχεδόν 90 ευρώ (με μόνο 1 κιλό χύμα κρασί) και κανείς μας δε χόρτασε! (να τονίσω ότι κανείς από την παρέα δεν είναι χοντρός). Αν βέβαια είχαν έρθει όσα είχαμε παραγγείλει, ο λογαριασμός θα είχε φτάσει τουλάχιστον τα 110...
Το σέρβις δυστυχώς χάνει τελείως τη μπάλα, με γεμάτο μαγαζί... άλλα παραγγέλνεις άλλα σου έρχονται, κάποια πιάτα δεν έρχονται ποτέ, άλλα έρχονται χωρίς να τα έχεις παραγγείλει, για άλλα παρακαλάς... βλέπεις πιάτα να πηγαίνουν στα τραπέζια και να επιστρέφονται... Περιμένεις μισή ώρα για να παραγγείλεις κι άλλη μισή -τουλάχιστον- για να πληρώσεις... (παιδιά προσλάβετε και κανένα σερβιτόρο, μην τσιγγουνεύεστε! ) Το 2 στο σέρβις το βάζω μόνο για την ευγένεια και το χαμόγελο του σερβιτόρου μας, που μέσα στον κακό χαμό παρέμενε πολύ ήρεμος και πρόθυμος... αλλιώς το σέρβις ούτε 1 δεν αξίζει...
Ο χώρος, αν και καλοφτιαγμένος, τι να τον κάνεις όταν δε λειτουργεί σωστά ο ρημαδο-εξαερισμός και τσούζουν τα μάτια σου από την κάπνα μέσα σε λίγη ώρα?
Γεύσεις, κάποιες καλές κάποιες μέτριες... με αυτές τις τιμές όμως θα έπρεπε να 'πετάνε'.
Σχέση τιμής-ποιότητας νομίζω έγινε κατανοητό από τα παραπάνω, ότι είναι πολύ ακριβό, ούτε με το εκπτωτικό κουπόνι που μας έδωσαν για την επόμενη φορά, δεν βλέπω να ξαναπηγαίνω...

01 Φεβ 2017

Πηγαμε Σαββατο βραδυ28/01/2017 πρωτη φορά χωρίς να διαβάσουμε καποια κριτική, απλά είδαμε κοσμο και μπήκαμε.

Ο χόρος ειναι πολύ καλος, πολύ προσεγμένος, με 2 τζακια. Χώρος για καπνιστες αλλα και μη καπνιστές. Γενικα η εξωτερική εμφανιση του εστιατωρίου καθώς μπάινεις μέσα σε προηδεάζει για μεγάλα πράγματα. Επίσης υπάρχει ιδιωτικό παρκινγκ με 5 ευρώ μολις 200 μετρα στον ιδιο δρόμο πραγμα καλό για το εν λόγο μαγαζί καθώ ειναι στο κέντρο του χαλανδρίου.

Ο κατάλογος απλός και λιτός. Σε τετοιες περιπτώσεις περιμένεις να δείς τα 5-6 πιάτα που θα έρθουν να πετανε φωτιές...

Φωτιές πετάξανε... αλλα οχι με την καλή εννοια αλλα την κακή.

Παραγείλαμε 1 μεριδα παιδακια, 1 φιλετο κοτόπουλο, 2 μεριδες πατατες μια χωριάτικη χωρις φετα, 1 κοκα. Συνολο 45 ευρω.

Τα παιδακια ηταν.. απλα. θεωρώ οτι αν πατε στον χασαπη της γειτονια σας και τα πεταξετε στο φουρνο σας όπως ειναι για 30 λεπτα στους 180 βαθμους θα ειναι πολυ πιο νόστιμα.

Το φιλετο κοτόπουλο αξιζει ιδιαίτερης μνείας. Ηταν τοσο στεγνο και τοσο αντι επαγγελματικα ψημενο!

Οι πατάτες ηταν οκ, η σαλάτα οκ και η κοκα κολα οκ. (Εκει φτασαμε να βαθμολογούμε την κοκα κολα και τις πατατες για να πούμε μια καλή κουβεντα)

Το σερβις μετριοτατο.

Μας έδωσαν 2 κουπόνια στο τελος. 45% και 25% εκπτωση.

Δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνω χρήση των κουπονιών αυτών.

Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογες σε ακτινα 200 μετρων.

09 Φεβ 2017

Από που να πρωτοξεκινησω το φαγητό απαίσιο οι μερίδες για ταβέρνα τέτοιο τύπου μικρές και ακριβό.
Ήμασταν 4 άτομα πήραμε 1 τζατζίκι το οποίο ήταν μέσα στο άνηθο
Μια πατατες τηγανητές ποιο κρύες πεθαινεις
Ένα κεμπάπ με δυο μπιφτεκάκια χωρίς καμιά σος με 2 φέτες ντομάτας ασχετες Κ λίγες πατατες
Ένα ψαρονεφρι το οποίο ήταν απλά απαίσιο ήταν στεγνό ξερό Κ το είχαν κάψει
Κ μια μερίδα πανσετες οι οποίες άνετα γίνονταν και φρισμπι και αν της πεταγες θα γυρνουσαν ανετα πίσω από το πίσω ξερες ήταν.
Τα μόνα που σχετικα άξιζαν ήταν οι κολοκυθοκεφτέδες και αυτό ελειπε μια σος που θα μπορουσε να τους κάνει σουπερ
Το απαράδεκτο ήταν που τους ζητήσαμε να μας ψήσουν το ψωμί Κ μας το έφεραν ναι μεν ψημένο αλλά τιγκαρισμενο στο αλατι.
Απλά αν θελετε τα λεφτά σας και να περάσετε καλά μην πατε