Η ταβέρνα Ιορδάνης ιδρύθηκε το 1928 από τους προπαππούδες μας με μεράκι και αγάπη για αυτό που έκαναν, κατάφεραν να κάνουν τη ταβέρνα Ιορδάνης ορόσημο οχι μόνο στο Χαλάνδρι και τα βόρεια προάστια αλλά και για όλη την Αθήνα . Η ποιότητα στο φαγητό και η γεύση του είναι υποχρέωση μας σε εσάς , αλλά και στους προγόνους μας . Η ποιότητα ,η γεύση ,η χαμηλές τιμές και η ιστορία μας είναι αυτά που κάνουν πρώτη σας επιλογή όταν σκέπτεστε διασκέδαση και καλό φαγητό

Ανοιχτά κάθε μέρα από το μεσημέρι Από τις 11:30πμ ώς τις 01:30πμ

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Νοε 2017

Σάββατο μεσημέρι εθνικής εορτής και γνωρίζοντας ότι η μέρα μας θα εξελιχθεί γύρω από την περιοχή του Χαλανδρίου θέλαμε να κλείσουμε τραπέζι σε ένα από τα μεζεδοπωλεία. Έπεσε η πρόταση για τον Ιορδάνη, και ενώ τον είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου λόγω προσφορών σε γνωστό ιστότοπο, αμέσως μπήκα και στον δικό μας γιατί η γνώμη σας πάντα μετράει. Από τις κριτικές είχα κάποιους ενδοιασμούς ωστόσο μία δοκιμή θα μας έπειθε περισσότερο, όπως και έγινε.
Μία παρέα 12 ατόμων, απαρτιζόμενη από 5 παιδιά και με μεγάλη όρεξη ανηφόρισε την Αγ. Παρασκευής. Πάρκινγκ όχι και τόσο εύκολο ωστόσο.
Εξωτερικά ωραίος και καθαρός χώρος, όπως και εσωτερικά. Οχλαγωγία μεγάλη, ίσως και λόγω της μέρας. Αρνητικό στοιχείο που πιστεύω ότι αν είχαμε επιλέξει και τον πάνω χώρο, θα ήταν πιο ήρεμα. Το εστιατόριο απαρτίζεται από 3 επίπεδα, αυτόνομα το καθένα, με τουαλέτες πολύ καθαρές και ειδικό χώρο για αλλαγή πάνας μωρού (βασικό στοιχείο για οικογένειες).

Τα τραπέζια είναι άνετα μεταξύ τους, παιδικά καθισματάκια πολλά και σερβιτόροι νέοι, σβέλτοι και εξυπηρετικότατοι, χωρίς κάτι παραπάνω.
Με το που καθίσαμε, μας έφεραν νερό βρύσης και ψωμί (χωρίς να ερωτηθούμε), μαζί και τον κατάλογο. Στη συνέχεια, μας έδωσαν μία επιπλέον κόλλα χαρτιού, παραγγελίας, ώστε να συμπληρώσουμε μόνοι μας την παραγγελία μας.

Τα ορεκτικά ήρθαν αμεσότατα και τα κυρίως σε σύντομο χρονικό διάστημα. Πήραμε συγκεκριμένα:
- 2 μερίδες τυροπιτάκια, από τα καλύτερα που έχω φάει και σε επίπεδο γεύσης-γέμισης και σε ότι αφορά στεγνά από λάδι.
- 2 μερίδες σπανακόπιτα, που όμως ναι μεν χειροποίητο φύλλο, όμως στεγνή πολύ η γέμιση.
- 1 μερίδα μπουρεκάκια με ανάμεικτα λαχανικά, εξίσου νόστιμη και στεγνή από λάδι με τη γεύση πιπεριάς και κολοκυθιού να υπερτερούν των υπολοίπων λαχανικών.
- 2 μερίδες τζατζίκι, κυρίως για τα μικρά της παρέας. Πραγματικά πολύ νόστιμο, σπιτικό, με τον παραπάνο άνιθο να δίνει ιδιαίτερο χαρακτήρα στο συγκεκριμένο ορεκτικό.
- 1 μερίδα μελιτζανοσαλάτα, μακρά από τις καλύτερες, για τις δικές μου γεύσεις. Όχι έντονο κάπνισμα μελιτζάνας, με προσθήκη κουκουναριού και λιαστής ντομάτας (τουρσί πιθανά), που απογείωναν το πιάτο. Και μόνο για αυτό θα ήθελα να ξαναπάω.
- 1 χωριάτικη, με όλα τα υλικά πολύ λεπτά και μικρά κομμένα. Κανονική προς μεγάλη μερίδα.
- 1 ντάκο, που αποτελείται από 2 μεγάλα κριθαροκούλουρα με επιπλέον κάπαρη και χοντρά τριμμένη μυζύθρα. Πολύ νόστιμη σαλάτα, με επιπλέον ένα μυρωδικό που έδινε και χαρακτηριστική γεύση.
- 3 μερίδες πατάτες, χειροποίητες, φρέσκιες, χωρίς επίγευση λαδίλας.
- 1 μερίδα σαλάτα με φακές, που όπως μας είπαν δεν βγήκε κανονική η μερίδα τους, οπότε και δεν μας τη χρέωσαν. Δροσιστική, γλυκιά και γλυκόξινη ταυτόχρονα σαλάτα. Ιδανικό συνοδευτικό με τα κρεατικά μας.
- 2 μερίδες μπιφτέκι, που πραγματικά ο κιμάς και φαινόταν και μπορούσες να τον γευτείς φρέσκο. Μαμαδίστικη γεύση, καλά ψημένα 2 μεγάλα μπιφτέκια, ζουμερά και νόστιμα. Μικροί και μεγάλοι τα λατρέψαμε.
- 2 μερίδες μοσχαρίσιες μπριζόλες, μέτρια ψημένες όπως ζητήθηκαν. Ωστόσο η μία εκ των δύο ήταν και άνοστη, και σκληρή με αποτέλεσμα να μείνει και η μισή στο πιάτο. Η άλλη ωστόσο ήθελε απλά λίγο αλάτι παραπάνω για τις δικές μου προτιμήσεις.
- 1 μερίδα χοιρινή καπνιστή, σε κανονικό μέγεθος, τίποτα το ιδιαίτερο σαν πιάτα, καλή και τίμια εκδοχή ωστόσο.
- 1 μερίδα χοιρινή πανσέτα. Το μοναδικό πιάτο που μου φάνηκε μικρή σχετικά μερίδα, αλλά γευστικά πολύ καλό.
Για όλα αυτά μαζί με 2 ρακόμελα των 200ml, 2 μπύρες και μισό λίτρο λευκό κρασί πληρώσαμε 165,00 Ευρώ.
Δεν είναι και λίγα, αντίστοιχα όμως του τι πήραμε συνολικά.
Στο τέλος μας ήρθε και κέρασμα. Δύο πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες γλυκά. Σιροπιαστό τσουρέκι με παγωτό βανίλια και φυστίκι αιγίνης ως επικάλυψη και σοκολατένια σουδάκια με παγωτό και κομμάτια σοκολάτας. Οι φαν της παρέας απλά τα λάτρεψαν.
Ιδανικός χώρος για οικογένειες ή παρέες για μεζεδάκια.

26 Αυγ 2016

Σάββατο βράδυ περνούσαμε απο το Χαλάνδρι και θελήσαμε να φάμε στον Ιορδάνη.
Το μαγαζί το είχαμε ακουστά, έχουμε περάσει απ'έξω αρκετές φορές, αλλα ήταν η πρώτη φορά που θα τρώγαμε εκεί.
Λόγω Αυγούστου η κίνηση ήταν ελάχιστη και γι'αυτό παρκάραμε πανεύκολα.

Κάτσαμε στην αυλή του μαγαζιού που θυμίζει παλιό χωριάτικο σπίτι.
Αμέσως ήρθε ο σερβιτόρος, μας έφερε μια κανάτα με νερό και μας έδωσε ένα χαρτί για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.
Τιμές όμως, δεν υπήρχαν στο χαρτί, οπότε ζητήσαμε και κατάλογο.
Δεν πεινούσαμε πολύ και γι'αυτό παραγγείλαμε λίγα, απο τον λιτό κατάλογο του μαγαζιού.
Πήραμε τα εξής:
Σαλάτα χωριάτικη(6,9€).
Τη σερβίρουν με ένα μικρό κλωνάρι ρίγανη πάνω στην φέτα.
Καλή ιδέα..

Μπουρεκάκια μελιτζάνας.
Πολύ χοντρό φύλλο, αλλα η γέμιση είχε ωραία γεύση.

Κοντοσούβλι κοτόπουλου(11,9).
Συνοδεύτηκε με αληθινές τηγανητές πατάτες(όχι προτηγανισμένες) και μια ωραία σάλτσα ψητού, αρκετά αλμυρή όμως για τα γούστα μας.
Σαν γεύση ήταν εντάξει, η ποσότητα όμως ήταν μικρή.

Ταλαγάνι σαγανάκι στα κάρβουνα(5€).
Κανένα παράπονο.
Πολύ σωστά ψημένο.
Πήραμε και δυο αναψυκτικά..

Στο τέλος μας κέρασαν σουδάκια με παγωτό.

Οι τιμές είναι αδικαιολόγητα υψηλές, αλλα, με την μόνιμη έκπτωση, απο 20-40% που προσφέρει το μαγαζί, πληρώνεις, ας πούμε ότι θα πλήρωνες σε ένα παρόμοιο μεζεδοπωλείο.
Εμείς, με αυτά, πληρώσαμε 23€...
Δεν μας ενθουσίασε το μαγαζί και δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο ωστε να ξαναπάει κάποιος.

05 Δεκ 2017

Σάββατο βράδυ αποφασίζουμε με τα φιλαράκια (6 άτομα) να πάμε στον Ιορδάνη. 2 από την παρέα σύχναζαν εκεί παλιά και ήταν ευχαριστημένοι...
Μπαίνοντας στο μαγαζί, με χτυπάει κατάμουτρα το ντουμάνι.... βλέποντας όμως ότι είναι κατά κάποιο τρόπο χωρισμένο στα 2, ξυπνάνε οι ελπίδες του χωριστού χώρου για μη καπνιστές, ο σερβιτόρος όμως μας ενημερώνει όμως ότι παντού επιτρέπεται το κάπνισμα... Για εμάς που δεν καπνίζουμε κανένα ενδιαφέρον...
Τελοσπάντων καθόμαστε (που να τρέχεις Σαββατόβραδο) και σημειώνουμε στο μπλοκάκι την παραγγελία μας. Μετά από πολλή ώρα καταφέρνουμε να μας δει κάποιος σερβιτόρος και να του δώσουμε το χαρτί... μετά από αρκετή ώρα φτάνουν τα πρώτα... 8-9 φέτες ψωμί (ίσως όσο μια φρατζόλα) που τις χρεώνουν 6,80!!! Προς θεού, σχεδόν 7 ευρώ το ψωμί??? (Γράφει ψωμί-ντιπ στον λογαριασμό αλλά ντιπ δεν είδαμε ποτέ ). Κοπανιστή πολύ ωραία, αν και ήταν ουσιαστικά σαν τυροκαυτερή, καλή ποσότητα (5,60). Ντοματοκεφτέδες 5 μπουκιές, πολύ νόστιμοι αλλά χρεώνουν 1,20 ευρώ την μπουκιά! Έλεος!

Ειλικρινά πρέπει να ήταν η πιο μικρή μερίδα ντοματοκεφτέδες που έχω δει στη ζωή μου! Είχαμε παραγγείλει και κολοκυθοκεφτέδες, που δεν ήρθαν ποτέ... Μπουρεκάκια λαχανικών δεν παραγγείλαμε, αλλά ήρθαν... Χοιρινό στη λαδόκολλα παραγγείλαμε, κι αυτό δεν ήρθε ποτέ... Μπουρεκάκια μελιτζάνας, παραγγείλαμε και ήρθαν μετά από διπλή παράκληση... (παρεπιπτόντως πολύ μέτρια, μόνο το φύλλο ήταν ωραίο, η γέμιση τελείως αδιάφορη, στεγνή και άνοστη). Κοντοσούβλι φούρνου, πολύ νόστιμο και μαλακό, αλλά χρεώνεται 11,90 και ως ποσότητα δεν αξίζει ούτε για 8. Η γαρδούμπα καλούτσικη, επίσης πανάκριβη για το μέγεθός της (10,90).

Για να μην πολυλογώ, πληρώσαμε σχεδόν 90 ευρώ (με μόνο 1 κιλό χύμα κρασί) και κανείς μας δε χόρτασε! (να τονίσω ότι κανείς από την παρέα δεν είναι χοντρός). Αν βέβαια είχαν έρθει όσα είχαμε παραγγείλει, ο λογαριασμός θα είχε φτάσει τουλάχιστον τα 110...
Το σέρβις δυστυχώς χάνει τελείως τη μπάλα, με γεμάτο μαγαζί... άλλα παραγγέλνεις άλλα σου έρχονται, κάποια πιάτα δεν έρχονται ποτέ, άλλα έρχονται χωρίς να τα έχεις παραγγείλει, για άλλα παρακαλάς... βλέπεις πιάτα να πηγαίνουν στα τραπέζια και να επιστρέφονται... Περιμένεις μισή ώρα για να παραγγείλεις κι άλλη μισή -τουλάχιστον- για να πληρώσεις... (παιδιά προσλάβετε και κανένα σερβιτόρο, μην τσιγγουνεύεστε! ) Το 2 στο σέρβις το βάζω μόνο για την ευγένεια και το χαμόγελο του σερβιτόρου μας, που μέσα στον κακό χαμό παρέμενε πολύ ήρεμος και πρόθυμος... αλλιώς το σέρβις ούτε 1 δεν αξίζει...
Ο χώρος, αν και καλοφτιαγμένος, τι να τον κάνεις όταν δε λειτουργεί σωστά ο ρημαδο-εξαερισμός και τσούζουν τα μάτια σου από την κάπνα μέσα σε λίγη ώρα?
Γεύσεις, κάποιες καλές κάποιες μέτριες... με αυτές τις τιμές όμως θα έπρεπε να 'πετάνε'.
Σχέση τιμής-ποιότητας νομίζω έγινε κατανοητό από τα παραπάνω, ότι είναι πολύ ακριβό, ούτε με το εκπτωτικό κουπόνι που μας έδωσαν για την επόμενη φορά, δεν βλέπω να ξαναπηγαίνω...

22 Φεβ 2016

Υπαρχουν κι αυτα τα μαγαζια..... θα μπορουσε να ειναι ο τιτλος του σημερινου μυθιστορηματος

Η αληθεια ειναι οτι το Χαλανδρι ειναι μια περιοχη που συχναζα πολυ παλιοτερα οποτε τα τελευταια χρονια εχω χασει επεισοδια με το τι γινεται στην περιοχη σε σχεση με μαγαζια εστιασης, μπαρακια και γενικα μερη για να διασκεδασει κανεις.
Ετσι μου φανηκε πολυ ενδιαφερον οταν με μια αρκετα μεγαλη παρεα απο την δουλεια κλεισαμε ενα τραπεζι στο μεζεδοπωλειο Ιορδανης για να παμε μετα την δουλεια για μεζεδακι και πλακιτσα.

Επειδη κανεις απο την παρεα δεν ηταν απο την περιοχη παρ'οτι δυο ηξεραν πραγματα εκει γυρω η επιλογη εγινε σχετικα τυχαια μεσα απο το παρων site λαμβανοντας υποψη και το γεγονος οτι σε αρκετα μαγαζια μπορεις να κλεισεις τραπεζι ηλεκτρονικα και μαλιστα με αρκετα γενναιες εκπτωσεις για καποιες απο τις μερες της εβδομαδας.

Φτασαμε λοιπον στον Ιορδανη περιπου στις 6 το απογευμα καθημερινη μεσα σε τραγικη κινηση που ακομα και με μηχανη ταλαιπωρεισαι αρκετα ( οσοι γνωριζουν την περιοχη καταλαβαινουν ) και αδιανοητο parking εκτος αν εισαι ο τυχερος του τζοκερ και καποιος φυγει εκεινη την σιγμη οποτε ξαπλωνεις επανω στην θεση την καβατζωνεις και σταυροκοπιεσαι για την θεικη τυχη που σου επιφυλασε η μοιρα.

Η αληθεια ειναι οτι στον δρομο που ειναι το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο εχει και δυο τρια αλλα μαγαζια στην σειρα που αυτο δινει σαφως ενα ωραιο χρωμα και μια αισθηση οτι ξεφευγεις λιγο απο την εμπορικη βαβουρα που υπαρχει στα 20 μετρα παρακατω.

Η εξωτερικη αποψη του μαγαζιου ( και θα μιλησω για το μαγαζι της αυλης γιατι το μεσα που εχει διπλα δεν το ειδα ) ειναι πολυ ομορφη με μια γκριζα πορτα παλαιου στυλ που σε παραπεμπει σε αυλη χωριου στολισμενη με κατι γλαστρουλες λουλουδακια και τσιριμπιμ τσιριμπομ που θα ελεγε και ο προσφιλης ηθοποιος.
Μολις ανοιγεις την πορτα σχετικα προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα.
Ενας τεραστειος χωρος με πολλα τραπεζια ατακτως ερριμμένα μεσα στο μαγαζι χωρις κανενα χρωμα αυλης, χωρισμενος σε δυο σχετικα αχρωμες αιθουσες ( το καταλαβαινες απο το πατωμα και απο την εσοχη μιας αλουμινοπορτας που προφανως ειναι για να ανοιγει η να κλεινει με βαση τις κλιματολογικες συνθηκες).
Στο βαθος της αιθουσας που κατσαμε εμεις υπηρχε και ενα κεντρικο τζακι το οποιο και αναψαν παρα τους 46 βαθμους θερμοκρασια που ειχε εκεινη την μερα ασχετου χειμωνα. ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ Δ/ΝΣΗ...... ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

Απο τις πορτες που οδηγουν στο εσωτερικο του μαγαζιου εβλεπες απλα κατι σκαλιτσες και δυο τρια τραπεζακια ανευ ουσιας που αλλωστε τα θεωρω αχρηστα διοτι το μαγαζι εχει τοσες πολλες σομπες υγραεριου ( μανιταρια ) που σε καμμια περιπτωση η κλειστη αυλη δεν μπορει να εχει χαμηλη θερμοκρασια.

Απο θεμα εξυπηρετησης το μαγαζι δεν δρεπει και δαφνες ταχυτητας και σπιρταδας. Οχι οτι δυσαρεστηθηκαμε ιδιαιτερα γιατι ειμασταν μονοι μας στην αρχη ( καθημερινη και νωρις το απογευμα ) οποτε οποιος νεαρος και να ηταν στην τεραστια σαλα εμας κοιτουσε, αλλα στην πορεια που το μαγαζι αρχισε να γεμιζει απο κοσμο τοτε φανηκε μια σχετικη ανεπαρκεια συννενοησης μεταξυ των σερβιτορων της σαλας.
Σε γενικες γραμμες παντως τα φαγητα ηρθαν σε λογικη ωρα απο την παραγγελια και η καθυστερηση στην συννενοηση ηταν διαχειρισιμη.

Και παμε τωρα στο θεμα των γευσεων που προσφερονται
ΙΟΡΔΑΝΗΣ -ΠΑΡΕΑ........12-0 ( τοσα πιατα πηραμε ) ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΗΤΤΑ

Ξεκιναμε με την σαλατα ροκα παρμεζανα που ηταν απλα αυτο που λεει με ελαχιστη σως και ψηγματα παρμεζανας αλλα παρα πολλα κρουτον. Πιατο που θα παρει ενα 3/4 οχι γιατι το αξιζει αλλα σε συγκριση με τα υπολοιπα μπορει να ειναι και το μονο που τρωγοταν

Δευτερο επισης σαλατικο θεωρουμενο ενας ντακος που αν εβαζες εναν κρητικο που σεβεται την παραδοση του, ενεκα που ο ντακος ειναι κρητικο παρασκευασμα, να το κρινει αντικειμενικα μπορει και να εκαιγε το μαγαζι. Ενα αθλιο κριθαροκουλουρο καταστεγνο χωρις καμια γευση και με ενα υποτυπωδες τυρι επανω που δημιουργουσε ενα συνολο.... αστο... δεν περιγραφεται ουτε οπτικα ουτε γευστικα. Μπραβο στον παρασκευαστη -2/4 ( αρνητικο )

Ας παμε στο τριτο που ηταν μια.... τυροσαλατα την λεει αυτος,,,,,,, τυροκαυτερη του ειπα θελω εγω.... καει πολυ μου λεει αυτος αυτη η τυροσαλατα..... αντε να δουμε του λεω εγω και την εφερε....... Μια τυροσαλατα ηταν το αποτελεσμα που επανω ειχαν βαλει πιπερι κοκκινο. Εκτελεστε καποιον τελος παντων..... η αν μη τι αλλο googlαρετε τι σημαινει τυροκαυτερη.1/4 λογω καλης υφης της τυροσαλατας

Δευτερο απο τα ορεκτικα ενα τζατζικι που το βρισκεις σε ολα τα κατα τοπους σουβλατζιδικα. Τιποτα το ιδιαιτερο αυτο οποτε δεν θα γραψω τιποτα το ιδιαιτερο κι εγω. Απλα 2/4

Επομενο μια μελιτζανοσαλατα που σαφως ηταν μια αγιορειτικη συσκευασμενη απο το ΜΑΚΡΟ ( ΜΑΡΚΤ πλεον ) Καμια διαφοροποιηση και τιποτα αξιολογο και μπορει να φαινεται ακραιο να γραφεις τετοια πραγματα αλλα οταν υπαρχουν μαγαζια που εχουν καταφερει να κανουν ακομα και το πιο απλο πιατο ιδιαιτερο, δεν μπορεις με τιποτα να τους βαλεις ολους στο ιδιο καζανι και να πεις το καθε μετριο πιατο καλο.1/4 και εδω

Επομενο πιατο κατι μπουρεκακια μελιτζανας που θα μπορουσες να τα πεις και καλα αν και το φυλο υπερτερουσε στην γευση και η γεμιση δεν ηταν και αυτο που θα σου τιναξει τον ουρανισκο στον αερα σε καμια περιπτωση. Απλα διεκπεραιωτικα οποτε ας παρουν το αξιο 2.5/4

Παμε τωρα στους κολοκυθοκεφτεδες που ειναι ενα παναπλο πιατο που δεν θελει και γνωσεις Τζειμυ Ολιβερ για να τους φιαξεις καλα.... ας πουμε οτι και αυτοι ηταν κατι στο επιπεδο του μετριου 2/4

Μια μεριδα κεφτεδακια συνοδευομενα απο πατατες τηγανιτες. Ωραιες οι πατατες και καλουτσικα τα κεφτεδακια χωρις παλι να θεωρησεις οτι ειχαν κατι ιδιαιτερο. Βασικη ελλειψη απο αρκετα μπαχαρικα αλλα με καλη υφη μαλακοι και καλοτηγανισμενοι Νομιζω οτι εδω μπορω να ξεφυγω σε καλοσυνη λιγο και να βαλω 2,5/4

Και παμε στην παστουρμαδοπιτα..... πιατο κλασικο και αγαπημενο που το κυνηγαω σε οποιο μαγαζι υπαρχει μαζι με την τυροκαυτερη γιατι ειναι απο τις γευσεις που λατρευω. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΣΤΟΥΡΜΑΣ ΟΕΟ ???
Εντελως flat και ανουσια γευση χωρις τιποτα να ακουγεται πλην του φυλου. Ουτε καν το τυρι. Σχετικα απογοητευτικο πιατο. Ειμαι πολυ γαλαντομος με το 1/4 που βαζω

Και παμε τωρα στο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ πιατο της βραδυας. Αυτος το λεει μπεκρι μεζε.... εγω θα πω οτι ουτε μπεκρης καθ εξην δεν μπορει να το φαει. Ας ειχε μια γευση και ας ηταν και ασχημη. Ας ειχε ασχοληθει εστω και ελαχιστα οποιος το μαγειρεψε να το δοκιμασει πριν το βγαλει εξω. Αφου υποχρεωσα δυο απο την παρεα που δεν το ειχαν αγγιξει να το δοκιμασουν μηπως και απο τα πολλα τσιπουρα ειχα χασει την γευση μου. Μου επιβεβαιωσαν την αθλιοτητα. Απλα βρασμενο κρεας μεσα σε μια ανοστη και πολυ μπλουμ σαλτσα. -4/4 σαφως και ντροπη

Μια μεριδα κεμπαπ που χωρις να λεει κατι ιδιαιτερο τουλαχιστον μπορουσες να τα φας και επειδη ηρθαν και τελευταια και ειμασταν καπως πιο χορτατοι δεν θελω να τα αδικησω οποτε θα αξιολογηθουν με ενα 3/4

Και τελος το καλυτερο πιατο της βραδυας μια μεριδα μπιφτεκια που σαφως ηταν πολυ ωραια ψημενα με αρκετο κρεας ωστε να ειναι αρκουντως σφικτα και ευγευστα στα οποια θα βαλω το πιο αξιο 3/4 με ταση προς τα πανω

Για ολα τα παραπανω μαζι με κατι τσιπουρακια κια κατι κρασια πληρωσαμε ( με την εκπτωση του site -40% ) περι τα 75 ευρω ποσο που θεωρω λογικο γι αυτα που προσφερει το μαγαζι. Αν δεν ηταν η εκπτωση και πληρωναμε κανενα 140αρι τοτε στο value for money θα ζητουσα εξαιρεση απο το site για να βαλω αρνητικο προσημο.

Ολοκληρωση εμπειριας..... το μαγαζι διατεινεται οτι βρισκετε εκει απο το 1928 δηλαδη περι τα 90 χρονια και οτι τωρα το διατηρει η τριτη γενια. Θεωρω οτι σιγουρα, οι δυο προηγουμενες γενιες μαλλον μαγειρευαν καλυτερα. Επισης θεωρω οτι συντηρειται απο ανθρωπους οι οποιοι μετα απο τα ψωνια πανε εκει να πιουνε ενα κρασακι γιατι δεν εχουν πολλες αλλες επιλογες η γιατι απλα ετσι εχουν συνηθισει. Σιγουρα δεν συντηρειται απο γευσιγνωστες της γκουρμε κουζινας.... καλα.. ουτε πλασαρεται ως κατι τετοιο... αλλα ουτε καν της κουζινας της μαμας.

Ειναι απο τα μαγαζια που δεν θα ηθελα να δωσω καν δευτερη ευκαιρια κατι που παντα κανω διοτι οπως και ξεκινησα με νικησε 12-0. Αν υπηρχε τουλαχιστον ενα πιατο καλο θα το ξανασκεφτομουν. ( οι αξιολογησεις του 2/4 σε πολλα επιπεδα ειναι επειδη ανοιγει το τριωδιο και εχω καλη διαθεση )

01 Φεβ 2017

Πηγαμε Σαββατο βραδυ28/01/2017 πρωτη φορά χωρίς να διαβάσουμε καποια κριτική, απλά είδαμε κοσμο και μπήκαμε.

Ο χόρος ειναι πολύ καλος, πολύ προσεγμένος, με 2 τζακια. Χώρος για καπνιστες αλλα και μη καπνιστές. Γενικα η εξωτερική εμφανιση του εστιατωρίου καθώς μπάινεις μέσα σε προηδεάζει για μεγάλα πράγματα. Επίσης υπάρχει ιδιωτικό παρκινγκ με 5 ευρώ μολις 200 μετρα στον ιδιο δρόμο πραγμα καλό για το εν λόγο μαγαζί καθώ ειναι στο κέντρο του χαλανδρίου.

Ο κατάλογος απλός και λιτός. Σε τετοιες περιπτώσεις περιμένεις να δείς τα 5-6 πιάτα που θα έρθουν να πετανε φωτιές...

Φωτιές πετάξανε... αλλα οχι με την καλή εννοια αλλα την κακή.

Παραγείλαμε 1 μεριδα παιδακια, 1 φιλετο κοτόπουλο, 2 μεριδες πατατες μια χωριάτικη χωρις φετα, 1 κοκα. Συνολο 45 ευρω.

Τα παιδακια ηταν.. απλα. θεωρώ οτι αν πατε στον χασαπη της γειτονια σας και τα πεταξετε στο φουρνο σας όπως ειναι για 30 λεπτα στους 180 βαθμους θα ειναι πολυ πιο νόστιμα.

Το φιλετο κοτόπουλο αξιζει ιδιαίτερης μνείας. Ηταν τοσο στεγνο και τοσο αντι επαγγελματικα ψημενο!

Οι πατάτες ηταν οκ, η σαλάτα οκ και η κοκα κολα οκ. (Εκει φτασαμε να βαθμολογούμε την κοκα κολα και τις πατατες για να πούμε μια καλή κουβεντα)

Το σερβις μετριοτατο.

Μας έδωσαν 2 κουπόνια στο τελος. 45% και 25% εκπτωση.

Δεν θα χρειαστεί ποτέ να κάνω χρήση των κουπονιών αυτών.

Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογες σε ακτινα 200 μετρων.

09 Φεβ 2017

Από που να πρωτοξεκινησω το φαγητό απαίσιο οι μερίδες για ταβέρνα τέτοιο τύπου μικρές και ακριβό.
Ήμασταν 4 άτομα πήραμε 1 τζατζίκι το οποίο ήταν μέσα στο άνηθο
Μια πατατες τηγανητές ποιο κρύες πεθαινεις
Ένα κεμπάπ με δυο μπιφτεκάκια χωρίς καμιά σος με 2 φέτες ντομάτας ασχετες Κ λίγες πατατες
Ένα ψαρονεφρι το οποίο ήταν απλά απαίσιο ήταν στεγνό ξερό Κ το είχαν κάψει
Κ μια μερίδα πανσετες οι οποίες άνετα γίνονταν και φρισμπι και αν της πεταγες θα γυρνουσαν ανετα πίσω από το πίσω ξερες ήταν.
Τα μόνα που σχετικα άξιζαν ήταν οι κολοκυθοκεφτέδες και αυτό ελειπε μια σος που θα μπορουσε να τους κάνει σουπερ
Το απαράδεκτο ήταν που τους ζητήσαμε να μας ψήσουν το ψωμί Κ μας το έφεραν ναι μεν ψημένο αλλά τιγκαρισμενο στο αλατι.
Απλά αν θελετε τα λεφτά σας και να περάσετε καλά μην πατε

19 Φεβ 2016

Πηγαίνοντας αρκετά συχνά στο χαλάνδρι είχα προσέξει τον Ιορδάνη και η αλήθεια είναι οτι μου άρεσε σαν χώρος οσο μπορούσα να τον δώ. Διάβασα λοιπόν κριτικές με προοπτική να τον επισκεφτώ αλλά ήταν αποθαρρυντικές. Ετσι το ανέβαλλα συνεχώς μέχρι που κάποιος από την παρέα πρότεινε να πάμε εκμεταλλευόμενοι προσφορά του internet, όπερ και εγένετο.

Ο χώρος όντως καλαίσθητος με τα τραπέζια σε λογική απόσταση μεταξύ τους και το τζάκι στη μέση της αίθουσας να προσδίδει μια επιπλέον ζεστασιά. Το service από νέους ανθρώπους παρουσιάζει μία δισκινησία αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζεις ανεπαρκές η αγενές δεδομένου οτι ήταν παρασκευή βράδυ και η κίνηση στο μαγαζί αυξημένη.

Ας πάμε στην παραγγελία μας
1 λαχανοσαλάτα
1 παντσέτες
1 πατάτες
1 βραστά λαχανικά
2,5 λίτρα κρασί 2 μπύρες 1 κόκα

Το ψωμί ήλθε άφθονο και το νερό σε κανάτα. Ολα ήταν καλά, το μόνο που μπορείς να προσάψεις είναι οτι οι γεύσεις δεν σε απογείωναν. Αν όμως αναλογισθεί κανείς οτι μία παρέα 7 ατόμων που βγήκε για να τα πει και να τα πιεί, έφαγε και ήπιε αξιοπρεπώς και πλήρωσε 77 € ο Ιορδάνης αποτελεί μια καλή επιλογή.

Και βέβαια θα ξαναπάμε. όσο υπάρχει βέβαια η έκπτωση.

20 Νοε 2015

Κυριακή βράδυ, ημασταν η τέταρτη παρέα στο μαγαζί και παραμείναμε 4-5 τραπέζια μέχρι την αποχώρηση μας.

Ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο, θα τον χαρακτήριζα ουδέτερο και απρόσωπο.

Το προσωπικό χρειαζόταν προσπάθεια να το εντοπίσεις, να σε δουν και να πλησιάσουν στο τραπέζι, ίσως να έφταιγε και η τοποθεσία που βρισκόμασταν στον μεγάλο χώρο του καταστήματος.

Το φαγητό δεν μας ικανοποίησε.
Το κοτόπουλο στήθος ήταν μετριότατο, τα μπιφτέκια πολύ μέτρια, τα παϊδάκια αρνιού σχετικά καλά, το χοιρινό στην λαδόκολλα είχε πολύ λίπος, οι κολοκυθοκεφτέδες με ίχνος κολοκυθιού, πολύ αλεύρι και μπόλικη λαδίλα.

Η χωριάτικη σαλάτα καλή, όπως και η σαλάτα λάχανο/καρότο/πράσινη πιπεριά, η παστουρμαδόπιτα αν και λαδωμένη καλή, τα μπουρεκάκια μελιτζάνας αδιάφορα. Οι τηγανητές πατάτες που συνόδευαν τα κυρίως πιάτα δεν ήταν τηγανισμένες καλά.

Το χυμα λευκό κρασί απαράδεκτο, το δε κόκκινο ικανοποιητικό.

Η πορτοκαλόπιτα με μια μπάλα παγωτό μέτρια, τα δε σουδάκια με μία μπάλα παγωτό καλά.

Οι τιμές χρήζουν αναθεώρησης προς τα κάτω.

Οι τουαλέτες απεριποίητες, θέλουν ανακαίνιση και είναι ένας λαβύρινθος μέχρι να τις βρεις.

Το Parking λόγω της ημέρας, Κυριακή βράδυ, εύκολο.

01 Απρ 2016

Παρασκευή 25/3/16 με κράτηση προ τριημέρου. Δε μας έδωσαν τραπέζι στην αυλή όπως είχαμε κλείσει αλλά μέσα. Μέσα σημαίνει ένας χώρος πάνω από το επιπεδο της κουζίνας που βρωμαγε τηγανιλα!

Μετά από φασαρία μας έδωσαν ένα τραπέζι έξω. Τα τραπέζια στριμωγμενα σαν σε νυχτερινό κέντρο.
Πέντε σερβιτοροι χαμένοι στο διαστημα. Όλοι ασχολούνταν με όλους. Αποτέλεσμα να μη γνωρίζεις σε ποιον να απευθυνθείς. Άπειρος χρόνος για να μας φέρουν κατάλογο να πάρουν τη παραγγελία και να φέρουν τα φαγητά.
Για τα φαγητά έχουν γράψει άλλοι με τους οποίους συμφωνώ. Από μέτρια και κάτω όλα.

Θα αναφερθώ μόνο στο μπακαλιάρο λόγω της ημέρας. Ήταν τηγανητος αλλά έμοιαζε βραστός! Μάλλον είτε επειδή τηγανιστηκε βιαστικά είτε επειδή έμεινε τηγανισμενος πολύ ώρα. Κακό πιάτο!
Κακή έκπληξη: Είχαμε κουπόνι έκπτωσης 20% από προηγούμενη επίσκεψη αλλά δε το δεχοντουσαν επειδή ήταν αργία! Χωρίς μα αναφέρεται κάτι τέτοιο στο κουπόνι. Μετά από φασαρία το δέχτηκαν.

Τελευταία φορά που πηγαίνω. Προ δεκαετίας ήταν πολύ ανώτερο. Μάλλον η νέα γενιά δε καταλαβαίνει τι κάνει...

03 Νοε 2015

Ο Ιορδάνης είναι μια απο τις παλαιότερες ταβέρνες του Χαλανδρίου. Βρίσκεται στην οδό Αγ. Παρασκευής, ακριβώς στο σημείο οπου "χτυπά η καρδια" της διασκέδασης στη συγκεκριμένη περιοχή.

Το περιβάλλον είναι περιποιημένο, ο χώρος τεράστιος καί ο κόσμος του Χαλανδρίου φαίνεται να μην ξέχασε ποτέ την κλασσική αυτήν ταβέρνα. Βράδυ 28ης Οκτωβρίου και μέσα το μαγαζί ηταν σχεδόν γεμάτο. Δοκιμάσαμε μπριζόλα καπνιστή, ζουμερή και νόστιμη. Φάβα αρκετά καλή χωρίς να είναι και κάτι ιδιαίτερο όμως. Αυγά μάτια με πατάτες. Οι πατάτες δυστυχώς ήταν σχετικά κρύες και αυτό σε ένα τέτοιο πιάτο παίζει ρόλο. Μία μερίδα βραστά λαχανικά, συμπαθητική. Κρασάκι χύμα κόκκινο αρκετά καλό. Στο τέλος μας κέρασαν σπιτική μιλφειγ απολαυστική.

Πληρώσαμε συνολικά 20 ευρώ(μόνο! ) αλλά μετά από έκπτωση(και μάλιστα γενναία) που εξασφαλίσαμε απο σάιτ προσφορών, απ'αυτές που-ευτυχώς- ανανεώνονται συνεχώς.

Γενικά είναι ένα αξιοπρόσεκτο μαγαζί που, παρά τις αδυναμίες του αξίζει τις προσοχής μας.

Αγίας Παρασκευής 42 & Αριστοτέλους, Χαλάνδρι