Στην ταβέρνα Μπαρμπα Θανάσης βρεθήκαμε παρέα 6 ατόμων προχωρημένο Ιούλιο και αφού φάγαμε "άκυρο κλειστό λόγω θέρους" από 1-2 άλλες ταβέρνες με αυλή (που τέλος πάντων αυτές ξέρουμε και αυτές εμπιστευομαστε και αυτές καλέσαμε αρχικά).
Λόγω έλλειψης χρόνου ανέθεσα σε έτερο της παρέας τον προγραμματισμό της εξόδου μας, και οφείλω να ομολογήσω ότι το έκανε με μεγάλη επιτυχία (ουδείς αναντικατάστατος!!! ).
Η αλήθεια είναι ότι όταν ενημερώθηκα για τον προορισμό μας, αμέσως ανέτρεξα στο site για πληροφορίες, αλλά η διαθέσιμη κριτική αφορούσε το 2015 και οι ντομάτες βαθμολογίας δε με προδιάθεσαν θετικά.

Το ταβερνείο βρίσκεται στο Χαλάνδρι (σε στενό μέσα από τη Λ. Πεντέλης), αρκετά ψηλότερα από την αγορά του Χαλανδρίου, μία αυλή σκεπασμένη με μουριές περιτριγυρισμένη από ψηλές πολυκατοικίες.
Τραπεζοκαθίσματα κλασσικής ελληνικής ταβέρνας με τα σερβίτσια σε ετοιμότητα, αυλή που σίγουρα είχε πλυθεί από το μεσημέρι για να τη στεγνώσει ο ήλιος(!!! ) η πάστρα εμφανέστατη, ο κόσμος πολύς και η εξυπηρέτηση σε καλό επίπεδο.

Επειδή εγώ και ο καλός μου φτάσαμε πρώτοι, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας μεν ουδείς ασχολήθηκε μαζί μας δε -μάλλον περίμεναν την πληρότητα του τραπεζιού- έλα όμως που εγώ πεινούσα και διψούσα (κλασσική βιαστική-αγχωμένη-απαιτητική) και γυρνούσα το κεφάλι μου σαν περιπολία προσπαθώντας να με προσέξουν, τελικά τα κατάφερα. Αυτό ήταν! Απ΄εκεί και μετά η εξυπηρέτηση ήταν ά-ψ-ο-γ-η!!

To the point λοιπόν:
Μόλις μαζευτήκαμε όλοι μας, αμέσως δόθηκε η παραγγελία μας
Χωριάτικη και πράσινη σαλάτα
Και οι δύο σαλάτες με φρέσκα υλικά, καλές σε ποσότητα -ιδίως η πράσινη έφτασε σε εντυπωσιακό μέγεθος- νοστιμότατες.
Σε ορεκτικά παίξαμε σε φάβα & λουκάνικο έτσι για συνοδευτικό στα ποτά μας (ποικιλία πόσης από τσίπουρο, μπύρα έως νερό βρύσης) έως ότου ετοιμαστούν τα κυρίως. Οι γεύσεις των ορεκτικών καλές -όχι όμως κάτι το καταπληκτικό.
Στο σωστό χρόνο -μόλις είχαμε αδειάσει τα πιάτα μας από σαλάτες και ορεκτικά- έφτασαν τα κυρίως (στη μέση).
Μπιφτέκι με ψιλοκομμένη ντομάτα, νοστιμότατο
1/2 kgr παιδάκια (ναι οι αθεόφοβοι πήραμε ντάλα καλοκαίρι παιδάκια) πολύ καλό ψήσιμο, χωρίς την απεχθή μυρωδιά, σωστά μέρη κρέατος, όλα μια χαρά -συνοδεία τηγανητές πατάτες
1 σπαλομπριζόλα, συνοδεία τηγανητές πατάτες η οποία δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, λίγο παραπάνω ψημένη, αρκετά σκληρή, ίσως της έλειπαν μυρωδικά/μπαχαρικά -παρόλα αυτά δεν έμεινε τίποτε.
2 extra πατάτες τηγανητές (προφανώς χεράτες) αλλά ήθελα λίγο παραπάνω τηγάνισμα.

Και αφού ζητήσαμε λογαριασμό έφτασε κέρασμα από μία πανακότα στον καθένα μας και μία πιατέλα κόκκινο ζουμερό γλυκό καρπούζι

Κόστος γεύματος στα euro 110,00 αρκετά καλή τιμή για το τίμιο φαγητό που προσφέρει.

23 Σεπ 2017

Παρέα 10 φίλων βράδυ Σαββάτου 17/09/17, μετά από πολύ καιρό ξαναγυρίσαμε στον τόπο του "εγκλήματος". Η βραδιά πολύ καλή και κάτω από τις μουριές οι θερμοκρασία μοναδική.

Για αρχή ξεκινήσαμε με πράσινη ολόφρεσκια σαλάτα, τζατζίκι πολύ καλό (ώστε να μην θες να σταματήσεις) και με ιδανική ποσότητα σκόρδου (προς το καυτερό αλλά καλό). Μετά τα κλασσικά τηγανητά κολοκυθάκια με κουρκούτι (χωρίς όμως ίχνος λαδιού) μαζί μετα τυροπιτάκια σχήματος μισοφέγγαρου και μέγεθος σχεδόν κανονικής μερίδας (προς τεράστια), με αφράτη σφολιάτα και γέμιση κρέμας τυριού.

Μετά μας ήρθε το χωριάτικο λουκάνικο (κλασσική γεύση χωρίς αρώματα και μπαχαρικά) μαζί με την καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με το ψήσιμό της μοναδικό και τόσο μαλακή που την έκοβες με το πιρούνι μόνο. Εφτασε και το πιό διαχρονικό πιάτο του μαγαζιού το μπιφτέκι με την ψιλοκομένη ντομάτα από πάνω του για γαρνιτούρα (με γεύση που σου μένει αξέχαστη και χωρίς πολύ ψωμί). Οι μοσχαρίσια μπριζόλα για να συμπληρώσουμε τον δειγματοληπτικό έλεγχο, ήταν απλά η επιβεβεβαίωση πως σε τούτο το μαγαζί θα φάς όπως τα παλιά καλά χρόνια με τις αυθεντικές γεύσεις της παραδοσιακής ταβέρνας (καλοψημένη και μαλακή).

Θα μπορούσαμε να τρώμε ακόμα αλλά ευτυχώς σταματήσαμε. Τα κρασιά του πολύ καλά και το λευκό και το κόκκινο. Στο τέλος κερασμένο το πιό γλυκό καρπούζι του καλοκαιριού.

Ο χώρος παραμένει απλά μοναδικός κάτω απο τις μουριές και η εξυπηρέτηση χωρίς κανένα πρόβλημα όπως πάντα. Απλά τις δύσκολες μέρες κάνεις κράτηση.
Θα ξαναπάμε...

26 Οκτ 2015

Πριν από λίγες μέρες, Πέμπτη βράδυ, παρέα πέντε φίλων, μαζευτήκαμε στον "Μπάρμπα Θανάση" στο Χαλάνδρι. Ένας από την παρέα, κάτοικος της περιοχής, εδώ και χρόνια και τακτικός θαμώνας της ταβέρνας, το πρότεινε και οι υπόλοιποι, εμπιστευόμενοι το γούστο του, ακολουθήσαμε.

Η ταβέρνα βρίσκεται στη ρεματιά του Χαλανδρίου, πολύ κοντά στην έξοδο της Αττικής οδού. Έχει ιστορία πάνω από 80 χρόνια, έχω όμως την αίσθηση ότι δεν περνά τις καλύτερες μέρες της. Ο χώρος δεν ενθουσιάζει, η διακόσμηση είναι ταβέρνας της δεκαετίας του '70, παλιές φωτογραφίες, παλιές καρέκλες, παλιά τραπέζια... Ο εξωτερικός χώρος είναι πιο συμπαθητικός, ο κήπος είναι όμορφος, ενώ διαθέτει και αρκετά μεγάλο πάρκιν.

Οι θαμώνες κατά κανόνα είναι άνθρωποι σχετικά μεγάλης ηλικίας που προφανώς επισκέπτονται το εστιατόριο για χρόνια και είναι ικανοποιημένοι. Τη μέρα που πήγαμε, οι παρέες δεν ήταν πολλές... Μας εξυπηρέτησε ένας ευγενής, αλλά όχι πολύ γρήγορος σερβιτόρος που μόνος του προσπαθούσε να εξυπηρετήσει τις 4-5 παρέες. Με το που καθίσαμε μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης, τα ποτήρια, τα σερβίτσια και καταλόγους για να διαλέξουμε.

Μετά από σύντομη συζήτηση ακολουθήσαμε τις προτάσεις του έμπειρου θαμώνα φίλου μας: Χωριάτικη σαλάτα, φάβα, πατάτες τηγανιτές, σαγανάκι, τυροπιτάκια, λουκάνικο, μπιφτέκι.

Αποκομίσαμε τις ακόλουθες γευστικές εντυπώσεις:
- Χωριάτικη σαλάτα: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένη, πολύ καλή η φέτα, αλλά το λάδι άνοστο. Πάντως η μία δεν μας έφτασε, πήραμε και δεύτερη.

- Φάβα: Συμπαθητική, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Πατάτες τηγανιτές: Πλήρης αποτυχία, μου φάνηκαν κακοτηγανισμένες σε όχι καλής ποιότητας λάδι και ετοιματζίδικες.

- Σαγανάκι: Πολύ καλό, σωστά τηγανισμένο, με το λεμονάκι τρωγόταν ευχάριστα.

- Τυροπιτάκια: Βαριά! Τηγανισμένα αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα το φύλλο να έχει απορροφήσει πολύ λάδι (και προφανώς δεν τα άφησαν για λίγο σε απορροφητικό χαρτί να στραγγίξουν), η γέμιση πάντως ήταν εύγευστη.

- Λουκάνικο: Αρκετά καλό, σωστά ψημένο, με κάπως πικάντικη γεύση.

- Μπιφτέκι: Τέλειο! Δοκιμάσαμε τη "σπεσιαλιτέ" του μαγαζιού, μπιφτέκι που σερβίρεται με ψιλοκομμένη ντομάτα. Πραγματικά είχε πλούσια γεύση σωστά ψημένου κιμά και η ντομάτα "δρόσιζε" την έντονη αυτή γεύση. Κατά γενική ομολογία είναι το πιάτο, για το οποίο αξίζει να επισκεφτεί κάποιος την ταβέρνα του "Μπάρμπα Θανάση".

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, μας κέρασαν δυο πιατέλες με φρέσκα φρούτα: σταφύλια, μήλα, αχλάδια. Ήταν πολύ νόστιμα και πολύ καλή ιδέα, μετά τα κρεατικά.

Το κόστος ανήλθε στα 18-19 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή γι' αυτά που πήραμε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως, αλλά μόνο για τα μπιφτέκια...

Το περιβάλλον και ο χώρος είναι μέτριο, η εξυπηρέτηση καλή, μερικά πιάτα καλά, μερικά όχι και τόσο, οι τιμές κανονικές...

Νομίζω ότι ο "Μπάρμπα Θανάσης" είναι μια κλασική ελληνική ταβέρνα που απευθύνεται σε πελάτες που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις, αλλά περιμένουν τα συνηθισμένα από μια ελληνική ταβέρνα που σερβίρει κρεατικά, τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο...