Ο ΤΖΙΤΖΙΡΑΣ ΚΙ Ο ΜΙΤΖΙΡΑΣ

Μεζεδοπωλεία

Αλκυόνης 77 και Θησέως, Π. Φάληρο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Πλούσιο σε επιλογές μεζεδοπωλείο. Σάββατο και Κυριακή και μεσημέρι ανοιχτό.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στην ταβέρνα-εστιατόριο "Ο Τζίτζιρας κι ο Μίτζιρας" βρέθηκα πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, μάλλον τυχαία. Και εξηγούμαι: Παρέα πέντε ατόμων είχαμε συνεννοηθεί από την Παρασκευή για έξοδο για φαγητό το Σάββατο βράδυ. Μάλιστα ένας από την ομήγυρη είχε προτείνει να κινηθούμε στα βόρεια προάστια, Μαρούσι ή Κηφισιά. Όμως, την τελευταία στιγμή ένα από τα μέλη της παρέας που κατοικεί στο Παλιό Φάληρο μας ειδοποίησε πως εξαιτίας μιας υποχρέωσης θα του ήταν πολύ δύσκολο να μετακινηθεί προς τα βόρεια και αντιπρότεινε κάθοδο όλων μας στα νότια, δεσμευόμενος να προτείνει συγκεκριμένο στέκι. Πράγματι, αποδεχτήκαμε όλοι την αλλαγή σχεδίου και γύρω στις 9 το βράδυ συναντηθήκαμε στην είσοδο της πολύ συμπαθητικής αυλής του "Τζίτζιρα"!

Ο εξωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός: Αυλή με αρκετά φυτά, τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακής ταβέρνας τοποθετημένα ευρύχωρα, ώστε να κάθονται οι πελάτες άνετα και τώρα το χειμώνα περίκλειστη από πλαστικά καλύμματα και εφοδιασμένη με φορητές σόμπες εξωτερικού χώρου, για ζεστασιά. Η παγωνιά ήταν αρκετή και προτιμήσαμε τον εσωτερικό χώρο, φεύγοντας είδαμε πάντως μια μεγάλη παρέα να κάθεται έξω και να το απολαμβάνει. Ο εσωτερικός χώρος πιο μαζεμένος, πιο ζεστός, αλλά και πιο στριμωγμένος, τυπικός χώρος παραδοσιακής ταβέρνας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, τυπική, διεκπεραιωτική. Να δώσω δυο-τρία παραδείγματα:
- Ο φίλος μας είχε πάρει τηλέφωνο πριν πάμε και του είπαν ότι υπάρχει τραπέζι για πέντε άτομα. Αυτό που μας έδειξαν ήταν κάπως στριμωγμένο και υπήρχαν ακόμα αρκετά άδεια, χωρίς την ένδειξη ότι υπάρχει κράτηση. Ο υπεύθυνος επέμενε να τακτοποιηθούμε στο συγκεκριμένο τραπέζι και απλά το μετακίνησε λίγο, για να είμαστε πιο άνετα.
- Προσφέρθηκε καλωσόρισμα ρακί και ταυτόχρονα προσγειώθηκε στο τραπέζι μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Κάποιος από την παρέα πρότεινε να ζητήσουμε νερό από τη βρύση, αλλά η δίψα άλλου μέλους της παρέας και το γεγονός ότι ο νεαρός σερβιτόρος απομακρύνθηκε αμέσως μας οδήγησε στο να ανοίξουμε το εμφιαλωμένο.
- Το σερβίρισμα έγινε σχετικά γρήγορα, αν λάβουμε υπόψη ότι ήταν Σάββατο βράδυ και με σωστό ρυθμό και σειρά (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως, επιδόρπιο). Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα και παρότι πέρασαν τρεις διαφορετικοί σερβιτόροι ούτε ένας δεν χαμογέλασε ούτε ένας δεν είπε μια κουβέντα για το τι πιάτο ή ακόμα και κέρασμα έφερε...

Ο κατάλογος του καταστήματος έχει όλα όσα περιμένει κάποιος από μια ταβέρνα - κυρίως κρεατικά - αρκετά κρητικά εδέσματα (π. χ. χοχλιούς μπουμπουριστούς, γαμοπίλαφο) και μερικά μαγειρευτά (π. χ. γεμιστά), νομίζω μάλιστα ότι είναι ανοιχτά από το μεσημέρι.

Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου παραγγείλαμε τα εξής:

- Κρητική σαλάτα με σταμναγκάθι, πράσινα λαχανικά, γραβιέρα και μια εύγευστη σως μελιού (αν δεν κάνω λάθος). Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και σε επαρκή ποσότητα. Πολύ καλής ποιότητας η γραβιέρα.

- Ταμπουλέ. Αρκετά καλή η γεύση της, όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Μυζηθροπιτάκια. Φτιαγμένα στο τηγάνι, σωστά τηγανισμένα, με πολύ νόστιμη γέμιση από κρητική μυζήθρα. Να σημειώσω στα θετικά του μαγαζιού ότι, ενώ η μερίδα περιλαμβάνει τέσσερα πιτάκια, ο σερβιτόρος πρόβλεψε και μας έφερε πέντε.

- Παστουρμαδόπιτα. Κι αυτή φτιαγμένη στο τηγάνι. Ενώ η γέμιση ήταν νόστιμη και ο παστουρμάς είχε έντονη γεύση, το φύλλο άφηνε μια αίσθηση λαδίλας.

- Χοχλιούς μπουμπουριστούς. Μια χαρά μαγειρεμένα, πολύ νόστιμα ήταν τα σαλιγκάρια.

- Μπεκρη μεζέ. Μικρές μπουκιές χοιρινού με κόκκινη σάλτσα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές και τυρί τριμμένο. Αρκετά νόστιμο, το τιμήσαμε δεόντως.

- Κοτομεζέδες. Κομμάτια κοτόπουλου σωστά τηγανισμένα, σερβιρισμένα με σάλτσα από κάρυ και μουστάρδα και πατάτες τηγανιτές. Ενδιαφέρων και νόστιμος ο γευστικός συνδυασμός.

- Γαμοπίλαφο. Πραγματικά άριστα μαγειρεμένο. Το ρύζι βρασμένο όσο έπρεπε, έπαιρνε τέλεια γεύση από τη στάκα. Το κατσικίσιο κρέας έλιωνε στο στόμα. Σχεδόν σκουπίσαμε το πιάτο!

Όλα αυτά τα συνοδέψαμε με γλυκόπιοτο ρακί. Μας έφεραν και ψημένο ψωμάκι.

Στο τέλος πρόσφεραν για κέρασμα ένα εύγευστο παγωτό με γεύση κανέλα, χωρίς να μας πει κάτι περισσότερο γι' αυτό ο σερβιτόρος που το έφερε.

Συνολικό κόστος: 15 ευρώ το άτομο, το βρήκαμε λογικό για όσα παραγγείλαμε.

Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως... Το φαγητό, ειδικά οι κρητικές γεύσεις, ήταν μια χαρά, ο χώρος συμπαθητικός, οι τιμές λογικές. Την εξυπηρέτηση θα τη θέλαμε πιο φιλική. Ένα χαμόγελο δεν βλάπτει, βρε αδερφέ!

Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί Σάββατο βράδυ 9 άτομα. Μπορώ να πω πως από γεύση τα πιάτα άρεσαν σε όλους.

Από χώρο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Όσον αφορά την εξυπηρέτηση αρκετά καλή αλλά καθόλου χαμογελαστοί και ζεστοί άνθρωποι, απλά σε εξυπηρετούσαν γιατί αυτό έπρεπε να κάνουν.

Οι τιμές αρκετά καλές σε γενικά πλαίσια. Επίσης, μας είχαν ενημερώσει ότι έχει κάθε Παρασκευή και Σάββατο live μουσική, κάτι που δεν ίσχυε και διήρκησε μόνο λίγες ώρες από δύο κοπέλες που έπαιζαν κιθάρα και τραγουδούσαν. Κάτι που δεν σε ωθούσε να χορέψεις και να διασκεδάσεις όπως επιθυμείς. Μόνο για φαγητό δηλαδή πας.