ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ

Μεζεδοπωλεία

Στρατονίκης 19, Γκάζι [Χάρτης]

Μεζεδοπωλεία - Γκάζι, Αθήνα

Το Υποβρύχιο είναι ένα ταβερνείο-καφενεδάκι, από αυτά τα ωραία που έχουν ξεπηδήσει στις γειτονιές τα τελευταία χρόνια και έχουν γίνει της μόδας. Και σερβίρουν το κρασάκι, το τσιπουράκι ή το ρακόμελό τους και λίγα μεζεδάκια.

Βρέθηκα στο Υποβρύχιο μια Δευτέρα βραδάκι με μια φίλη, καθώς περιφερόμασταν στον Κεραμικό και δεν το αποφασίζαμε να καθίσουμε στα μοδάτα μαγαζιά της πλατείας. Τότε εκείνη θυμήθηκε το Υποβρύχιο που βρίσκεται πίσω από την πολύβουη πιάτσα. Το βρίσκεις με δύο τρόπους: ή αν παραστρατήσεις από τα μαγαζιά- βιτρίνα και χωθείς στο στενάκι πίσω από τα σουβλατζίδικα και το Gazi College ή αν σε πάει κάποιος που το ξέρει. Πάντως δεν είναι τίποτα δύσκολο. 5 λεπτά με τα πόδια από το μετρό.

Όμως το κλίμα είναι εντελώς διαφορετικό. Η πλατεϊτσα είναι σαν βγαλμένη από παλιά ελληνική ταινία. Με τα παιδιά να παίζουν "μήλα", τους παππούδες να κάθονται στα παγκάκια, σκυλάκια να κάνουν βόλτα κτλ. Το μαγαζάκι στεγάζεται σε ένα γωνιακό, παλιό αλλά καλοδιατηρημένο κτίριο που παίζει να ήταν καφενείο παλιότερα. Απ' ότι είδα απ' την πόρτα, έχει αρκετά τραπεζάκια μέσα και σχετική άνεση χώρου, δεν είναι σαν κουτουκάκι.

Έξω, τώρα που άνοιξε ο καιρός, έχει βγάλει μερικά τραπεζάκια, αυτά τα κλασικά τα σιδερένια με τις ψάθινες καρέκλες. Τα έχει βάλει στο απέναντι πεζοδρόμιο, κάτω από κάτι πασχαλιές, κι έτσι όλο το σκηνικό είναι αυτό το χαλαρό, ρομαντικό, παρεϊστικο. Η γειτονιά είναι σχετικά ήσυχη, δεν περνάνε πολλά αυτοκίνητα. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδωσε εμένα που πήγα καθημερινή.

Ο σερβιτόρος, ένας κύριος μεσήλικας (ίσως ιδιοκτήτης) μας καλωσόρισε πολύ ευγενικά και μας έφερε νερό (σε κανάτα) και κατάλογο. Το μενού περιλαμβάνει μια μικρή σελίδα με ποτά και μια με μεζεδάκια: 1-2 σαλάτες, φάβα, τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, σαγανάκι, παστουρμά, κεφτεδάκια, ντολμαδάκια, γαύρο, τσίρο, φλογέρες πικάντικες, πιπεριές, τηγανιά κτλ. Καταλαβαίνετε το στιλ. Όλα σερβίρονται σε μικρά πιατάκια για τη μέση του τραπεζιού. Δεν παίζουν σερβίτσια, σουπλά και τέτοια.

Και φτάνουμε στο λόγο που αποφάσισα να γράψω τη κριτική αυτή: ό, τι κι αν δοκιμάσαμε ήταν νοστιμότατο!! Πήραμε ντάκο, φάβα, σαγανάκι, τα κεφτεδάκια, την τηγανιά κι ένα μισόκιλο χύμα κρασί. Ήταν όλα σωστά ψημένα, φρέσκα, ζεστά και επαρκείς μερίδες για τα δεδομένα του μεζέ.

Το λέω, γιατί συνήθως τέτοια μαγαζάκια πουλάνε το στιλ του καφενείου και φέρνουν τους μισούς μεζέδες προκάτ (π. χ. πατάτες, κεφτεδάκια κλασικά παραδείγματα). Σπάνια τα πετυχαίνεις όλα της ώρας και καλοψημένα. Οκ, δεν τα δοκιμάσαμε και όλα, αλλά με βάση αυτά που φάγαμε, δεν έχω πολλές αμφιβολίες και για τα υπόλοιπα.

Από τιμές τα περισσότερα κυμαίνονται στα 5-6 ευρώ + 1 ευρώ το ψωμί. Κάποια (κυρίως θαλασσινά) χτυπάνε το 8αρι, που δεν θα το θεωρήσεις και το απόλυτο vfm, αλλά στο σύνολο είναι οικονομικά. Εμείς δώσαμε 14 ευρώ ο καθένας, είχαμε μια ωραία βραδιά και χορτάσαμε κι όλας.

Εικάζω ότι θα γίνεται πανικός τα Παρασκευοσάββατα και τις Κυριακές μεσημέρι. Ειδικά για τα περιζήτητα τραπεζάκια του πεζοδρομίου, τώρα που ανοίγει ο καιρός. Το προτείνω αν βρεθείτε στην περιοχή. Θα ευχαριστηθείτε μεζέ.

Να πάτε!