ΜΑΡΙΔΑ

Ψαροταβέρνες

64ο χλμ. Αθηνών-Σουνίου, Λεγραινά [Χάρτης]
  22920 51221, 6932 622229

Ψαροταβέρνα ανοιχτή χειμώνα, καλοκαίρι.

2017

Επισκεφθήκαμε τη Μαρίδα την Καθαρά Δευτέρα κάνοντας κράτηση δύο μέρες νωρίτερα αφού πρώτα φάγαμε πόρτα σε πολλά άλλα μαγαζιά αντίστοιχου τύπου που είχαν προτεραιότητα στο τεφτέρι μας λόγω προηγούμενων εμπειριών ή καλών συστάσεων.

Η Μαρίδα είναι μια ψαροταβέρνα, σχετικά παλαιού τύπου, αρκετά προσεγμένη και καθαρή και με μεγάλη χωρητικότητα. Η εμφάνισή της θυμίζει έντονα μαγαζί που ανακαινίστηκε τον προηγούμενο αιώνα (προ 2000) και μολονότι αυτό δεν θα ενοχλούσε αν είχες τη θάλασσα στα πόδια σου για να χάνεσαι στη θέα της, τώρα που βλέπεις κυρίως το δρόμο και την αλάνα του parking, ο χώρος κρίνεται μέτριος ως προς το διάκοσμο. Άλλωστε, άλλο ταβέρνα με κρέας (εύκολα θα έμοιαζε με τέτοια) και άλλο ταβέρνα με ψάρι. Λόγω της ημέρας και του υπερβολικού φόρτου εργασίας που έχουν τα μαγαζιά του είδους, θα προσπαθήσω να μην είμαι υπερβολικά αυστηρός στους τομείς Εξυπηρέτηση και Γεύση. Για παράδειγμα το σέρβις είχε κάποιες μικροκαθυστερήσεις, ενώ τα πιάτα δεν έρχονταν με λογική σειρά. Σε άλλες περιπτώσεις θα έβαζα 2/4, ωστόσο η γενική διάθεση ήταν καλή και έτσι πάμε στα 3 αστεράκια.

Τέσσερα άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

- Ήρθε επαρκής ποσότητα λαγάνας, γευστική, αλλά με αρκετή λαδίλα, η οποία χρεώθηκε 1€ κατ’ άτομο.

- Πατάτες τηγανητές (3,5€ x2). Κομμένες στο χέρι, σε λεπτά κομμάτια, χωρίς πολλά λάδια, χωρίς αλάτι (μπράβο), νόστιμες και σε καλή ποσότητα.

- Ταραμοσαλάτα (4€). Αρκετά συμπαθητική, χωρίς έντονη αίσθηση ψαρίλας, καλή και αυτή.

- Σαλάτα λάχανο-μαρούλι (4,5€). Όταν ήρθαν ήταν μαλωμένα. Δηλαδή αριστερά το μεν και δεξιά το δε. Δεν πολυάρεσε αυτό το γεγονός, ωστόσο ήταν φρέσκα και γευστικά.

- Ρεβυθοκεφτέδες (5€ x2). Ήρθαν, πέντε κεφτέδες σε μέγεθος και σχήμα μικρού μπιφτεκιού συνοδευόμενοι από μια ενδιαφέρουσα σαλτσούλα. Τραγανοί απ’έξω, αχνιστοί και τρυφεροί μέσα. Πεντανόστιμοι.

- Χταπόδι λιαστό στη σχάρα, κατεψυγμένο (10€). Ήρθε ένα μεγάλο πλοκάμι, όχι ιδιαίτερα μαλακό, ωστόσο αρκετά νόστιμο. Θα το χαρακτήριζα οριακά ακριβό πιάτο, σε σύγκριση και με τις υπόλοιπες τιμές τους. Νόστιμο όμως, επαναλαμβάνω.

- Μύδια αχνιστά (8€). Ήρθαν αρκετά μύδια σε μια πιατέλα. Τελείως σκέτα. Δεν είχαν κάποια σάλτσα και έτσι η γεύση τους ήταν πρακτικά στεγνή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Τα φάγαμε διεκπεραιωτικά, χωρίς να τα ευχαριστηθούμε όσο θέλαμε.

- Καλαμαράκια τηγανητά, κατεψυγμένα (τους είχε τελειώσει το φρέσκο, 9€). Οι φίλοι μου τα βρήκαν σχετικά σκληρά. Πράγματι δεν ήταν και πολύ μαλακά ωστόσο ήταν σε πολύ καλή ποσότητα και ήταν ωραία τηγανισμένα, οπότε ήταν ιδιαίτερα νόστιμα. Από τα καλά κατεψυγμένα.

- Ήπιαμε λευκό κρασί (4€ το μισόλιτρο), ούτε κρύο ούτε ζέστη, συμπαθές.

- Στο τέλος μας κέρασαν σιμιγδαλένιο χαλβά, αρκετά νόστιμο, σε καλή ποσότητα για όλους.

Λυπητερή: ένα γεύμα 2 ατόμων, χωρίς ποτό θα κοστίσει μάλλον 14-18€ κατ΄ άτομο με ικανοποιητικό επίπεδο κορεσμού, δεδομένου πάντα ότι μιλάμε για ψάρια και θαλασσινά. Εμείς πληρώσαμε 14€ το άτομο για το φαγητό μας και 16€ συνολικά (ήπιαμε ελάχιστα), χωρίς να σκάσουμε αλλά δεν φύγαμε και πεινασμένοι.

Η εμπειρία μας στη Μαρίδα ήταν μετριοκαλή. Δεν υπήρξε κάτι που να μας δυσαρέστησε ιδιαίτερα και αυτό είναι θετικό. Αξίζει αναγνώρισης, μάλιστα, δεδομένου ότι πρόκειται για μια δύσκολη μέρα για τα μαγαζιά αυτά. Ωστόσο δεν βιώσαμε και κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση, τέτοια που να μας κάνει να θέλουμε να επιστρέψουμε. Γευστικά αν δεν υπήρχε η αστοχία με τα μύδια θα έπαιρνε εύκολα ¾, καθώς όλα τα πιάτα θα ήταν από μέτρια και πάνω. Ας πούμε τώρα ότι είναι στο 2,5/4.

Συνολικά η Μαρίδα αποτελεί μια safe και σχετικά οικονομική επιλογή για ψάρι και θαλασσινά για όσους αποφασίσουν να κάνουν το «ταξίδι» και να βρεθούν στην άκρη της πόλης. Είναι αυτό που λέμε «τίμιο» μαγαζί. Απλώς δεν ενδείκνυται για άτομα που αναζητούν γευστικές συγκινήσεις.

• Πέρα από τα θαλασσινά τους, αξίζει να δοκιμάσετε τους Ρεβυθοκεφτέδες.

Ιούλ

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος, έφτασε πάλι Ιούνιος και εμείς ξαναρχίσαμε να περνάμε τις Κυριακές μας στο Σούνιο, ελέω της μικρής μας κατασκηνώτριας.
Επηρεασμένος ο καλός μου από την τελευταία συνάντηση του ask4food μπήκε στο κλίμα και αποφάσισε να μην κινηθούμε στα γνωστά και δοκιμασμένα μονοπάτια αλλά να δοκιμάσουμε, με τη βοήθεια του site, κάτι καινούργιο.

Έτσι λοιπόν επιλέξαμε τη Μαρίδα, βασισμένοι στις κριτικές και την περασμένη και την τελευταία Κυριακή και δεν το μετανοιώσαμε καθόλου.

Μια καλή ιδέα για το χώρο του μαγαζιού μπορείτε να πάρετε από τη φωτογραφία που υπάρχει στο site. Ανεβαίνοντας μερικά σκαλάκια βρίσκετε ευθεία και δεξιά την χειμωνιάτικη αίθουσα ενώ προχωρώντας αριστερά, θα βρεθείτε σε μια χωριάτικη σκεπασμένη βεράντα με αρκετά τραπέζια, ευτυχώς όχι κολλημένα μεταξύ τους.

Τυπικός, θα έλεγα, χώρος ψαροταβέρνας της περιοχής, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά δροσερός, με θέα στη θάλασσα από τα μπροστινά τραπέζια και παρόλο που βρίσκεται πάνω στην Λ. Σουνίου, λόγω του μεγάλου χώρου που υπάρχει μπροστά και χρησιμεύει ως parking, ο θόρυβος των διερχομένων αυτοκινήτων, δεν είναι ενοχλητικός.

Αν και τις δύο Κυριακές που το επισκεφτήκαμε ήταν γεμάτο, η εξυπηρέτηση υπήρξε ταχύτατη και ευγενική. Ο ικανός αριθμός σερβιτόρων και η σβελτάδα τους τους επετρεψαν αν ικανοποιήσουν άμεσα κάθε επιθυμία μας είτε επρόκειτο για παραπάνω λεμόνια ή λαδόξυδο ή και για το λογαριαμό. Μπράβο στα παιδιά!

Επίσης εμφανίστηκε και ο ιδιοκτήτης, υποθέτω, ο οποίος μας ρώτησε αν ήταν όλα εντάξει και αν μείναμε ικανοποιημένοι. Αναλυτική απόδειξη ήρθε κανονικότατα και κέρασμα υπήρξε και τις δύο φορές αποτελούμενο από πιατέλα φρούτων και σπιτικό μωσαϊκό.

Το φαγητό κρίνεται παραπάνω από καλό με μερικά πιάτα να ξεχωρίζουν και συγκεκριμένα:

- Αρμύρα. Ωραία βρασμένη και νόστιμη σε καλή ποσότητα.

- Χωριάτικη. Πολύ ωραία και φρεσκοκομμένα λαχανικά, η φέτα όμως θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

- Πατατούλες τηγανητές. Χρυσαφένιες και καυτές από το τηγάνι, άργησαν λίγο να έρθουν, είναι αλήθεια, αλλά επειδή ήταν νοστιμότατες, τις φάγαμε ωραιότατα.

- Τυροκαυτερή. Σπιτική, όχι πολύ καυτερή, με επίγευση πράσινης πιπεριάς. Ότι πρέπει για ουζάκι.

-Τζατζίκι. Σπιτικό μεν, πολύ ελαφρύ για τα γούστα μου, δε.

-Κολοκυθάκια τηγανητά. Ελαφρά αλευρωμένα, μεγάλη μερίδα, νόστιμα.

- Μελιτζάνες τηγανητές. Γλύκισμα πραγματικό! Ήταν τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα, χωρίς να έχουν τραβήξει λάδι. Πολύ ωραίες.

- Χταποδάκι ψητό. Κρατούσε λίγο στο δόντι αλλά ήταν νοστιμότατο.

- Μαρίδα τηγανητή. Τραγανή και νοστιμότατη. Γενικά το μαγαζί το έχει με το τηγάνι οπότε μην το φοβηθείτε.

- Σαρδέλλες ψητές. Δεν δοκίμασα αλλά στους υπόλοιπους άρεσαν πολύ.

- Φρέσκα καλαμαράκια. Ίσως το δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Τα νοστιμότερα καλαμαράκια που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Τραγανά και ταυτόχρονα μαλακά, αφρός πραγματικά, με μυρωδιά θάλασσας. Να μην τα χάσετε.

- Μύδια αχνιστά. Επίσης εξαιρετικά. Αρκετά στην πιατέλα, ψωμωμένα, με ζουμάκι όνειρο, φρεσκότατα κι αυτά.

- Μελανούρια ψητά. Επίσης φρεσκότατα, ψημένα όσο έπρεπε χωρίς να είναι στεγνά, νόστιμα.

Όσον αφορά στο vmf τώρα..... δεν θα έλεγα ότι είναι πάμφθηνο..... δεν είναι όμως και φαρμακείο! Να έχετε υπόψη σας ότι το ψάρι θα ανεβάσει, όπως είναι φυσικό, τον λογαριασμό.

Την πρώτη Κυριακή που είμαστε οι δυο μας και πήραμε τα μελανούρια πληρώσαμε 60 ευρώ, ενώ χτες παρέα 7 ατόμων που καλοφάγαμε, καλοήπιαμε και καλοχορτάσαμε πληρώσαμε 120 ευρώ. Με μια λελογισμένη παραγγελία θεωρώ ότι δε θα υπερβείτε τα 17-20 ευρώ το άτομο. Μια άριστη επιλογή, κατ εμέ, στη γύρω περιοχή, την οποία δεν αποκλείεται να τιμήσουμε πάλι την επόμενη Κυριακή.

Κατανοώ ότι ίσως φανεί περίεργο σε κάποιους να γράφονται κριτικές εστιατορίων μετά από τις τελευταίες δραματικές εξελίξεις. Πιστεύω, ακράδαντα, ότι πρέπει να διατηρήσουμε την ψυχραιμία, τη νηφαλιότητά και την αισιοδοξία μας. Heads up!

Ψαροταβέρνες - Σούνιο, Αθήνα

Αγίου Πνεύματος στην Αθήνα και τι καλύτερο από μια βόλτα στα νότια! Κατεβήκαμε Σούνιο λοιπόν και αφού ολοκληρώσαμε την επίσκεψη μας στο ναό του Ποσειδώνα αποφασίσαμε να καθίσουμε για φαγητό στη "Μαρίδα". Είχαμε ήδη δει σχόλια στο site και είπαμε να το δούμε από κοντά!

Καταρχήν να ξεκινήσω με το ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και μάλιστα με Έλληνες, πράγμα που συνήθως σημαίνει ότι ο κόσμος γνωρίζει το μαγαζί και το επισκέπτονται συστηματικά, οπότε το θεωρήσαμε καλό σημάδι. Ήμασταν 2 άτομα και παρά τον κόσμο, το προσωπικό μας βρήκε τραπεζάκι στην αυλή του μαγαζιού.

Μας ενημέρωσαν προκαταβολικά ότι λόγω κόσμου θα καθυστερήσουμε να εξυπηρετηθούμε, πράγμα που μας έκανε επίσης θετική εντύπωση και καθίσαμε.
Τελικά σε κανένα 20λεπτο (το πολύ) ήρθαν για την παραγγελία. Παραγγείλαμε χταποδάκι λιαστό στα κάρβουνα, καλαμαράκια, μελιτζανοσαλάτα, χωριάτικη και τα ποτά μας. Ήταν πραγματικά όλα πολύ καλά! Το χταποδάκι αν και λιαστό (οπότε και λίγο πιο σκληρό) ήταν εξαιρετικό ενώ τα καλαμαράκια ήταν τραγανιστά κ πολύ νόστιμα. Ακόμα και η σαλάτα είχε μυρωδιά φρέσκου λαχανικού. Το μόνο που δεν μας άρεσε τόσο ήταν η μελιτζανοσαλάτα γιατί είχε μέσα άνιθο που γενικά δεν μας αρέσει. Αν όμως δεν έχετε θέμα με το συγκεκριμένο υλικό την προτείνω γιατί ήταν και αυτή φρέσκια κ καλοφτιαγμένη.

Ο χώρος δεν είναι τίποτα σπουδαίο, μια κλασσική αίθουσα και η αυλή. Όντως σαν χώρος δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο αλλά αυτό δεν μας ένοιαξε και τόσο δεδομένου του καλού φαγητού.

Επίσης μείναμε ευχαριστημένοι απο την εξυπηρέτηση, όπως είπα κ πριν μας έκανε καλή εντύπωση η ενημέρωση για την καθυστέρηση, η οποία όμως τελικά αποδείχτηκε αχρείαστη. Επιπλέον όλοι ήταν ευγενικοί και εξυπηρετικότατοι, κάνοντας πραγματικά το καλύτερο σε ένα τόσο γεμάτο μαγαζί.

Στο τέλος πληρώσαμε γύρω στα 35ευρώ μαζί με τα ποτά μας.
Αν βρεθείτε στην περιοχή ειδικά καλοκαίρι το προτείνω ανεπιφύλακτα!