Ψαροταβέρνα ανοιχτή χειμώνα, καλοκαίρι.

18 Μάρ 2017

Επισκεφθήκαμε τη Μαρίδα την Καθαρά Δευτέρα κάνοντας κράτηση δύο μέρες νωρίτερα αφού πρώτα φάγαμε πόρτα σε πολλά άλλα μαγαζιά αντίστοιχου τύπου που είχαν προτεραιότητα στο τεφτέρι μας λόγω προηγούμενων εμπειριών ή καλών συστάσεων.

Η Μαρίδα είναι μια ψαροταβέρνα, σχετικά παλαιού τύπου, αρκετά προσεγμένη και καθαρή και με μεγάλη χωρητικότητα. Η εμφάνισή της θυμίζει έντονα μαγαζί που ανακαινίστηκε τον προηγούμενο αιώνα (προ 2000) και μολονότι αυτό δεν θα ενοχλούσε αν είχες τη θάλασσα στα πόδια σου για να χάνεσαι στη θέα της, τώρα που βλέπεις κυρίως το δρόμο και την αλάνα του parking, ο χώρος κρίνεται μέτριος ως προς το διάκοσμο. Άλλωστε, άλλο ταβέρνα με κρέας (εύκολα θα έμοιαζε με τέτοια) και άλλο ταβέρνα με ψάρι. Λόγω της ημέρας και του υπερβολικού φόρτου εργασίας που έχουν τα μαγαζιά του είδους, θα προσπαθήσω να μην είμαι υπερβολικά αυστηρός στους τομείς Εξυπηρέτηση και Γεύση. Για παράδειγμα το σέρβις είχε κάποιες μικροκαθυστερήσεις, ενώ τα πιάτα δεν έρχονταν με λογική σειρά. Σε άλλες περιπτώσεις θα έβαζα 2/4, ωστόσο η γενική διάθεση ήταν καλή και έτσι πάμε στα 3 αστεράκια.

Τέσσερα άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

- Ήρθε επαρκής ποσότητα λαγάνας, γευστική, αλλά με αρκετή λαδίλα, η οποία χρεώθηκε 1€ κατ’ άτομο.

- Πατάτες τηγανητές (3,5€ x2). Κομμένες στο χέρι, σε λεπτά κομμάτια, χωρίς πολλά λάδια, χωρίς αλάτι (μπράβο), νόστιμες και σε καλή ποσότητα.

- Ταραμοσαλάτα (4€). Αρκετά συμπαθητική, χωρίς έντονη αίσθηση ψαρίλας, καλή και αυτή.

- Σαλάτα λάχανο-μαρούλι (4,5€). Όταν ήρθαν ήταν μαλωμένα. Δηλαδή αριστερά το μεν και δεξιά το δε. Δεν πολυάρεσε αυτό το γεγονός, ωστόσο ήταν φρέσκα και γευστικά.

- Ρεβυθοκεφτέδες (5€ x2). Ήρθαν, πέντε κεφτέδες σε μέγεθος και σχήμα μικρού μπιφτεκιού συνοδευόμενοι από μια ενδιαφέρουσα σαλτσούλα. Τραγανοί απ’έξω, αχνιστοί και τρυφεροί μέσα. Πεντανόστιμοι.

- Χταπόδι λιαστό στη σχάρα, κατεψυγμένο (10€). Ήρθε ένα μεγάλο πλοκάμι, όχι ιδιαίτερα μαλακό, ωστόσο αρκετά νόστιμο. Θα το χαρακτήριζα οριακά ακριβό πιάτο, σε σύγκριση και με τις υπόλοιπες τιμές τους. Νόστιμο όμως, επαναλαμβάνω.

- Μύδια αχνιστά (8€). Ήρθαν αρκετά μύδια σε μια πιατέλα. Τελείως σκέτα. Δεν είχαν κάποια σάλτσα και έτσι η γεύση τους ήταν πρακτικά στεγνή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Τα φάγαμε διεκπεραιωτικά, χωρίς να τα ευχαριστηθούμε όσο θέλαμε.

- Καλαμαράκια τηγανητά, κατεψυγμένα (τους είχε τελειώσει το φρέσκο, 9€). Οι φίλοι μου τα βρήκαν σχετικά σκληρά. Πράγματι δεν ήταν και πολύ μαλακά ωστόσο ήταν σε πολύ καλή ποσότητα και ήταν ωραία τηγανισμένα, οπότε ήταν ιδιαίτερα νόστιμα. Από τα καλά κατεψυγμένα.

- Ήπιαμε λευκό κρασί (4€ το μισόλιτρο), ούτε κρύο ούτε ζέστη, συμπαθές.

- Στο τέλος μας κέρασαν σιμιγδαλένιο χαλβά, αρκετά νόστιμο, σε καλή ποσότητα για όλους.

Λυπητερή: ένα γεύμα 2 ατόμων, χωρίς ποτό θα κοστίσει μάλλον 14-18€ κατ΄ άτομο με ικανοποιητικό επίπεδο κορεσμού, δεδομένου πάντα ότι μιλάμε για ψάρια και θαλασσινά. Εμείς πληρώσαμε 14€ το άτομο για το φαγητό μας και 16€ συνολικά (ήπιαμε ελάχιστα), χωρίς να σκάσουμε αλλά δεν φύγαμε και πεινασμένοι.

Η εμπειρία μας στη Μαρίδα ήταν μετριοκαλή. Δεν υπήρξε κάτι που να μας δυσαρέστησε ιδιαίτερα και αυτό είναι θετικό. Αξίζει αναγνώρισης, μάλιστα, δεδομένου ότι πρόκειται για μια δύσκολη μέρα για τα μαγαζιά αυτά. Ωστόσο δεν βιώσαμε και κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση, τέτοια που να μας κάνει να θέλουμε να επιστρέψουμε. Γευστικά αν δεν υπήρχε η αστοχία με τα μύδια θα έπαιρνε εύκολα ¾, καθώς όλα τα πιάτα θα ήταν από μέτρια και πάνω. Ας πούμε τώρα ότι είναι στο 2,5/4.

Συνολικά η Μαρίδα αποτελεί μια safe και σχετικά οικονομική επιλογή για ψάρι και θαλασσινά για όσους αποφασίσουν να κάνουν το «ταξίδι» και να βρεθούν στην άκρη της πόλης. Είναι αυτό που λέμε «τίμιο» μαγαζί. Απλώς δεν ενδείκνυται για άτομα που αναζητούν γευστικές συγκινήσεις.

• Πέρα από τα θαλασσινά τους, αξίζει να δοκιμάσετε τους Ρεβυθοκεφτέδες.

64ο χλμ. Αθηνών-Σουνίου, Λεγραινά

22920 51221, 6932 622229