Ψαροταβέρνα στον μόλο Κερατσινίου.

27 Ιαν 2019

Το είχα δεί σε μια τηλεοπτική εκπομπή και το ξαναθυμήθηκα προσφάτως από μία κριτική ενός φίλου στο a4f. Έτσι Κυριακή μεσημέρι με λιακάδα το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Ένα μικρό λιμανάκι με βάρκες και σκάφη όαση στην απέραντη ακτογραμμή του Πειραιά. Ο κολπίσκος σε ταξιδεύει σε λιμανάκι νησιού και το μαγαζί στέκει αμφιθεατρικά με θέα σε αυτό. Αρκετά μεγάλο μαγαζί με αρκετά επίπεδα ολα σχεδόν με θέα. Είδα τραπεζάκια να έχουν βγάλει και έξω στον περιφεριακό μικρό δρόμο του λιμανιού. Η θέα του και η θέση του είναι τα 2 ατού του γιατί κατα τα άλλα ο χώρος θυμίζει μια απο τις πάρα πολλές ψαροταβέρνες με το λευκό και μπλέ να κυριαρχεί μαζί με τις πλαστικές καρέκλες και τους μουσαμάδες.

Γεύση (3/4):

Δεν ενθουσιαστήκαμε απο τα πιάτα απλά διχαστήκαμε καθώς κάποια ήταν πολύ ωραία και κάποια δεν ήταν καθόλου καλά.

Πατάτες τηγανιτές χειροποίητες (8/10)

Χόρτα βραστά (5/10)

Χταπόδι στην σχάρα (7/10)

Θράψαλο ψητό στην σχάρα (6/10)

Φάβα (8/10)

Χωριάτικη σαλάτα (7/10)

Κριθαρώτο θαλασσινών (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Στην αρχή υπήρξε σημαντική καθυστέρηση για να έρθει ο σερβιτόρος να μας πάρει παραγγελία αλλά αφού ήρθε με το μηχανάκι του, ηλεκτρονικής παραγγελιοληψίας τα πιάτα κατέφθασαν με μεγάλη ταχύτητα και με μικρή επιβράδυνση αλλά χωρίς σημαντική καθυστέρηση ο λογαριασμός.

Κατά τα άλλα διεκπαιρεωτικό το σέρβις με μικρά φαούλ όπως πχ ότι δεν είχε αναψυκτικά light, δεν είχε κοτσομούρες και δεν είχε γαριδομακαρονάδα (μόνο κατόπιν παραγγελίας). Δεν μπήκαμε στην διαδικασία να ρωτήσουμε και άλλα πιάτα να δουμε την γενική διαθεσιμότητα.

Value for money (3/4):

Για ολα τα παραπάνω μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και φρέσκο ωραίο ψωμάκι πληρώσαμε 42 ευρώ. Φυσιολογικό ποσό για τις συνθήκες που περιέγραψα, χωρίς όμως λόγω ποιότητας καταρχάς να το λες και πολυ φθηνό.

Συμπέρασμα:

Θεωρώ για τους λάτρεις του είδους που κατεβαίνουν Πειραϊκή, Πέραμα κτλ απο όλη την Αθήνα ότι αξίζει να το επισκεφθούν έστω μια φορά για την εμπειρία του χώρου κυρίως και οχι τόσο για το φαγητό.

08 Ιαν 2019

Πρώτη κριτική για το 2019 για μένα και πρώτη κριτική για το Λιμανάκι επίσης.

Που λέτε, μετά το τρελό κάζο που φάγαμε οικογενειακώς στο Μαντρί-ακόμα βελάζω-διστάζαμε να πρωτοτυπήσουμε, αλλά ευτυχώς που ξεπεράσαμε τους όποιους ενδοιασμούς.

Χτες, 06/01/19 ανήμερα Tων Φώτων κάναμε ένα τουρ των Νοτίων μπας και βρούμε κάπου να κάτσουμε. Τζίφος. Βρήκαμε τραπέζι στον Πρόεδρο της Γλυφάδας αλλά λόγω απίστευτης οχλαγωγίας φύγαμε αμέσως.

Έτσι, ο πατέρας ρίχνει την ιδέα για το Λιμανάκι. Προσπαθούσε να με πειράξει λίγο, πως θα έβλεπα πόσο γκλαμουράτο ήταν, τα παππούδια που συχνάζουν εκεί... Ε καμία σχέση, όπως είδα μετά.

Φτάνουμε στο μαγαζί στις 16:00, χρειάστηκε να κατεβούμε αρκετά σκαλιά και να περάσουμε έναν μικρό μπαξέ και ένα χώρο που κρατούσαν δύο υπέροχα σκυλάκια. Το Λιμανάκι βλέπετε, είναι στο γραφικότατο λιμανάκι Κερατσινίου, μετά τον θερμοηλεκτρικό σταθμό της ΔΕΗ. Είναι ένας καθαρός-για τα δεδομένα της Αττικής-κολπίσκος με πολύχρωμες ξύλινες βαρκούλες. Μεγάλη ατραξιόν οι γατούλες και οι... πάπιες, που έκαναν βόλτα ακόμη και μέσα στις βάρκες μπας και βρουν κανα ξεχασμένο ψαράκι.

Κάτσαμε στον ανακαινισμένο χώρο από την αριστερή πλευρά της σκάλας, μια ωραία αν και λίγο στενή σάλα, με καλό εξαερισμό, ωραία καθαρά τραπεζομάντηλα, μουσική σε καλή ένταση (τα άπαντα του Μαργαρίτη-δεν μας χάλασαν) και πολλές φωτογραφίες στους τοίχους, από πορτρέτα της οικογένειας των ιδιοκτητών μέχρι και δυτών προς τιμήν του Συνδέσμου Ελλήνων Βατραχανθρώπων της περιοχής. Στα τραπέζια κόσμος όλων των ηλικιών. Στην άλλη μεριά είναι ο παλιός χώρος που έχει την κουζίνα, το κάδρο με το αφιέρωμα του Βασίλη Καλλίδη για το μαγαζί σε περίοπτη θέση δίπλα από το χριστουγεννιάτικο δέντρο, κάποια τραπέζια και τα WC.

Φάγαμε πάρα πολύ, ζωή να'χουμε. Να σημειωθεί πως δεν θυμάμαι όλες τις τιμές, έτσι αναγράφω όσες θυμάμαι και το τελικό ποσό.

3 χόρτα (είχαν μείνει μόνο παντζάρια), 3 ευρώ έκαστο
1 γαριδοσαλάτα, 5 ευρώ (μικρές γαριδούλες σε ροζ σάλτσα)
1 γόνος καλαμάρι τηγανητό, αν δεν κάνω λάθος 9 ευρώ
1 πατάτες
2 φάβες
3 γαύρους τηγανητούς
1 τηγανητή τυροκαυτερή (κάτι μεταξύ τυροκαυτερής και τυροκεφτέδων)
1 μύδια

Τα οποία πήγαν κάτω με εμφιαλωμένο νερό (είπαμε ο μπαμπάς είναι του κολλεγίου) και ένα καραφάκι τσίπουρο άνευ γλυκανίσου

Σύνολο: 64,50

Δεν υπήρξε κέρασμα, αλλά δεν με πείραξε καθόλου. Εκτός του ότι γινόταν χαμός, είχαν γλυκά σε πολύ λογικές τιμές (2.50e περίπου), άσε που δεν χώραγε τίποτα άλλο.

Δεν ξέρω. Μου άρεσαν όλα. Τα χόρτα κράταγαν όπως μου αρέσουν. Η φάβα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ με λαδάκι από πάνω και χοντροκομμένο κόκκινο κρεμμύδι, οι πατάτες χειροποίητες, ο γαύρος γευστικός και χωρίς λαδίλα, οι 5 στρογγυλοί και στρουμπουλοί καυτεροί τυροκεφτέδες θεϊκοί, μόνο που ο πεντανόστιμος γόνος παραήταν μικρούλης και αντ'αυτού θα προτιμήσω άλλη φορά το τηγανητό θλάψαρο.

Και το ψωμάκι τους καλό ήταν, αλλά με τόσο φαγητό έμεινε σχεδόν άθικτο.

To προσωπικό τώρα. Ήταν όλοι τους υπέροχοι. Από την κοπέλα που επέβλεπε (?), μέχρι τον νεαρό που μας έφερνε τα πιάτα και τον επαγγελματία μεγαλύτερο κύριο που πήρε την παραγγελία μας. Μάλλον ένας από τους ιδιοκτήτες; Ιδιοκτήτης και τα νεαρά παιδιά συγγενείς; Δεν ξέρω, όμως υπήρχε ένα ζεστό κλίμα. Μεγάλη μορφή και η (συν-) ιδιοκτήτρια που μας ευχαρίστησε στο τέλος.

Πραγματικά δεν έχω τίποτα κακό να γράψω. Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το ανεπιτήδευτο και αυθεντικό στιλ, το φαγητό με ικανοποίησε απόλυτα, οι άνθρωποι άψογοι, ο χώρος απλός αλλά καθαρός και χωρίς τσιγαρίλα. Το συνιστώ οπωσδήποτε.

Και Καλή Χρονιά, μάγκες!