Ο ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΣ-Φ. ΝΕΓΡΗ

Μοντέρνες ταβέρνες

Φωκίωνος Νέγρη 72, Κυψέλη [Χάρτης]

Δευτέρα,Tρίτη,Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι το αργά το βράδυ).
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Κάνει delivery Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ελληνική κουζίνα βασισμένη κυρίως σε προϊόντα προστατευόμενης ονομασίας προέλευσης (Π.Ο.Π) κ προστατευόμενης γεωγραφικής ένδειξης (Π.Γ.Ε.)

Ο Μπακαλόγατος, λειτουργεί από το 2008.
Ο μάγειρας Γιώργος Καντέλης, με αγάπη στα ελληνικά τοπικά προϊόντα, μαγειρεύει ελληνικές συνταγές (με λίγη περισσότερη αδυναμία στις Κασιώτικες-ένεκα καταγωγής-)

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Συνεχίζοντας την αναζήτηση χώρων εστίασης με γαστρονομικό ενδιαφέρον στην Κυψέλη, όπου γεννήθηκα και έζησα τα πρώτα έντονα βιώματα της ζωής μου, κατά τις δεκαετίες του εξήντα και εβδομήντα, επισκέφθηκα προχθές στην ιστορική Φωκίωνος Νέγρη τον ομώνυμο ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟ (ΜΦΝ). Δυο λόγια λοιπόν, που μάλλον δεν ξέρετε, για τον δρόμο που σημάδεψε τα νιάτα μου, αφού εκεί πήγα δημοτικό σχολείο, εκεί κατόπιν διασκέδαζα με τις παρέες μου, έτρωγα, ψώνιζα, και βέβαια εκεί είχα τα πρώτα ραντεβουδάκια μου!

Η Φωκίωνος Νέγρη (ΦΝ) μέχρι την δεκαετία του τριάντα ήταν ένα ρέμα που κατέβαινε απ’ τα Τουρκοβούνια. Τις δεκαετίες που την έζησα ήταν ίσως ο πιο γνωστός δρόμος της Αθήνας, ο πρώτος και καλύτερος πεζόδρομός της, που συγκέντρωνε όλους τους επώνυμους κοσμικούς, καλλιτέχνες κ. λπ., κάτι σαν μικρογραφία της Via Veneto της Ρώμης!

Τέλειωσα το 30ο Δημοτικό στη γωνία ΦΝ και Αγίας Ζώνης, που στη θέση του υψώνεται τώρα μια τεράστια πολυκατοικία. Φανταστείτε τη απερίγραπτη συγκίνησή μου όταν πριν λίγο, σε κάποια ιστοσελίδα με πληροφορίες της συνοικίας αλλά και του σχολειού μου, ξαναείδα -50 τόσα χρόνια μετά- τη φωτογραφία σε ώρα διδασκαλίας του Νίκου Σταθόπουλου, του αείμνηστου Διευθυντή και δάσκαλού μου στην Στ’ Δημοτικού!!

Δίπλα ακριβώς στο σχολείο πρόλαβα τη λιμνούλα με τα παπάκια, που ταΐζαμε όταν ήμασταν νήπια. Ακριβώς απέναντι βρισκόταν η Δημοτική Αγορά της Κυψέλης, σε πλήρη λειτουργία και δόξα απ’ το 1935 που ασφαλτοστρώθηκε η ΦΝ, ενώ τώρα παραμένει το φάντασμά της, ένα στοιχειωμένο άδειο, διατηρητέο κτίριο, που ίσως κάποτε, με τους δόλιους ρυθμούς μας, αξιωθεί να γίνει Πολιτιστικό ή Κέντρο Συναντήσεων…

Λίγα μέτρα πιο κάτω, ο αξέχαστος κινηματογράφος Νέγκρο, που με τη σειρά του δόξασε τον ηρωικό Γκουσγκούνη κι άλλους διάττοντες αστέρες μας… Πιο δίπλα, οι ταβέρνες εποχής, η Θράκα κι αργότερα η Πρίγκηπος, για τις οποίες θα γράφαμε τα καλύτερα αν υπήρχε τότε το site μας…

Ακόμη πιο κάτω, το ιστορικό Select όπου σύχναζαν καλλιτέχνες, καθώς και άνθρωποι του θεάτρου και των γραμμάτων. Ήταν για μένα το ζαχαροπλαστείο μου, με τις λατρευτές μου πάστες σεράνο, από συνδυασμό σοκολάτας και σαντιγί, και που πρόσφατα έμαθα γιατί τις ονόμασε έτσι ο συμπατριώτης, Αρκάς ιδιοκτήτης του χώρου, Τρύφωνας Πανταζόπουλος. Το Select, υπαίθριο απ’ το 1945 για 10 χρόνια, δίπλα στο κέντρο Φαντασία, στεγάστηκε το 1955 στο ισόγειο της ιστορικής πολυκατοικίας στη γωνία ΦΝ και Επτανήσου, όπου και ακμάζει ακόμα. Τότε λοιπόν είχε τραγουδήσει στη Φαντασία αλλά και την Αριζόνα, η διάσημη παγκοσμίως Χιλιανή σοπράνο Rosita Serrano, και κυριολεκτικά χάλαγε κόσμο, ξεσηκώνοντας τα πλήθη, απ’ τον Γέρο της Δημοκρατίας μέχρι τον κάθε πολίτη του κλεινού μας άστεως! Για χάρη της λοιπόν το Select λάνσαρε τις φοβερές πάστες σεράνο, κι αργότερα τα ιστορικά παγωτά μας, το Αρμενοβίλ και το Σικάγο, που στη συνέχεια τα κόπιαραν κι άλλα συνοικιακά μαγαζιά, όπως το Χαρά της Πατησίων κ. λπ.

Λίγο πιο κάτω, ο Φλόκας, ενώ κάπου απέναντι το Oriental. Δίπλα στον Φλόκα, το πρωτοποριακό κέντρο Igloo, που ανέδειξε Ντέμη Ρούσσο, Βαγγέλη Παπαθανασίου, Juniors και τόσους άλλους… Πιο ψηλά, προς την Πλατεία Κυψέλης, η θρυλική Quinta, όπου τραγουδούσε, νεαρός τότε, ο αείμνηστος Lucio Dalla, ενώπιον του Ωνάση και του Ομάρ Σαρίφ!!

Και φυσικά, δίπλα στον Φλόκα, ο μοναδικός Paesano με την κελεμπία του και τη μαϊμού του, Πουτσίνο, με τις πρώτες και καλύτερες πίτσες και μακαρονάδες, που ξεσήκωναν τότε την Αλίκη, τον πιτσιρικά ακόμα Λάκη Λαζόπουλο και πολιτικούς όλων των κομμάτων…Παραδίπλα, ο Sotris με τα λουσάτα του ενδύματα που τα ζήλευε ακόμα κι η Ερμού.

Πιο πάνω, αργότερα, ο Σαράφης και δίπλα το Σπιτικό με τις φοβερές του τυρόπιτες, που και σήμερα ζει και βασιλεύει επεκτείνοντας το μενού του, καθώς και τόσα άλλα μαγαζιά και στέκια μας, από όπου αγοράζαμε τις πρώτες ατομικές πίτσες ή τα τυλιχτά μας σουβλάκια, με το λιγοστό χαρτζιλίκι στις τσέπες μας, τρεις ή πέντε δραχμούλες μονάχα…

* * * * * *

Συγνώμη για τη μακροσκελή, βιωματική παρένθεση της γενέτειρας Κυψέλης και της μοναδικής για μένα Φωκίωνος Νέγρη. Τώρα στον Μπακαλόγατο, πώς ήταν δυνατό να μην ξετυλίξω και πάλι το κουβάρι της μνήμης μου, πηγαίνοντας επίτηδες μόνος μου και σιγοπίνοντας το μισόλιτρο κρασάκι που του ζήτησα ;;

Ας αρχίσω λοιπόν απ’ την αρχή για τον ΜΦΝ, που ήταν για μένα η αφορμή όλων αυτών των συνειρμών. Τον συναντάμε ανεβαίνοντας τη ΦΝ, δεξιά λίγο πριν την Πλατεία. Στην ταμπέλα της εισόδου μάς πληροφορεί: Έτος Ίδρυσης 2008. Ιδιοκτήτης και σεφ, ένα νεαρό παιδί απ’ την Κάσο, ο Γιώργος που το λειτουργεί με τη γυναίκα του, Φανή. Ανοιχτά καθημερινά, απ’ το μεσημέρι μέχρι τα μεσάνυχτα τουλάχιστον (η κουζίνα), ενώ υπάρχει delivery, μόνο τις καθημερινές, σ’ ολόκληρη την Κυψέλη.

Έχουν εξαιρετικές σπεσιαλιτέ απ’ το νησί τους, όπως λαδοβρόχι (σαλάτα με ντομάτα, κάππαρη, θρούμπες κι ανθότυρο, κρεμώδη σιτάκα με μακαρούνες και κρεμμύδια, κασιώτικο πιλάφι με κοτόπουλο, κ. λπ., στα 5-10 €. Ωστόσο, το μενού τους περιλαμβάνει εδέσματα απ’ όλη την ηπειρωτική και νησιώτικη χώρα μας, όπως π. χ. 3 τηγανιές (7.50), 5 στραπατσάδες (5-7.50), 3 σαγανάκια (5-10), καμιά 30αριά ορεκτικά και τυριά (μπουγιουρντί, λουκάνικα, σουτζούκια, θαλασσινά, κ. λπ., από 3-10, 6 σαλάτες (5-7), αντίστοιχα ζυμαρικά με κρέατα / θαλασσινά (5-13), πιάτα της ώρας (8-13) και μερικά γλυκά (3-4).

Υπάρχουν μπύρες (2-4), ούζα και τσίπουρα 200 ml (5-8), όλα τα γνωστά αναψυκτικά, καθώς και διάφορες ποικιλίες χύμα κρασιών (~5-7 το λίτρο).

Δυο λόγια για τον χώρο. Υπάρχουν δύο επίπεδα, ισόγειο και πατάρι, με καμιά 10αριά τραπέζια διαφόρων μεγεθών σε κάθε επίπεδο (από 40 περίπου άτομα) και λίγα τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο της ΦΝ, όταν έχει καλοκαιρία, για 20 ακόμη θαμώνες. Άρα, συνολική δυναμικότητα περί τα 100 άτομα. Συνιστάται τηλεφωνική κράτηση για μέρες και ώρες αιχμής. Η αίθουσα είναι λιτή, με λευκές και εκρού αποχρώσεις σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα, υπάρχουν φωτεινές τζαμόπορτες σ’ όλη την πρόσοψη, στο βάθος ψυγείο και ράφια με ποτά, το πάσο, η γωνιά του τζακιού, κονσέρβες αλλοτινές, ράδιο, κάποιες αφίσες και φωτογραφίες, οι καθαρές τουαλέτες στο υπόγειο, ενώ έξω συνήθως ο μαυροπίνακας με το μενού ημέρας. Η μουσική, ελληνική ελαφρολαϊκή στη σωστή ένταση, για κουβεντούλα με την παρέα χωρίς να γίνεται χάβρα.

Αφού παρατηρούσα τριγύρω μου και ρωτούσα για να τα μάθω όλα αυτά, παράγγειλα τα εξής μεζεδάκια που ήρθαν μετά το ψωμί και την κανάτα με το νερό. Μια στραπατσάδα με παστουρμά, ντομάτα και κασέρι, που ήτανε νόστιμη και χορταστική, καθώς και μια πολίτικα τσιγαρομπουρεκάκια, δηλ. 3 φύλλα μακρόστενα, γεμιστά με ωραίο τυρί. Ήπια, σιγά-σιγά, μισό λίτρο χύμα λευκό μοσχοφίλερο απ’ τα λημέρια μου της Μαντινείας, για να φτιάξω λίγο κεφάλι, αναπολώντας ό, τι σας αράδιασα στην αρχή, ζαλίζοντάς σας…

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο λογαριασμός, στα 20 €, με το σχετικό του στρογγύλεμα, μου πρόσφερε μια ενδιαφέρουσα εμπειρία. Θεωρώ ότι ίσως υπάρχει περιθώριο μικρής συμπίεσης ορισμένων πιάτων, χωρίς να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες. Ωστόσο, έβαλα 3 και στο vfm, επιεικώς μάλλον, λόγω της όλης ατμόσφαιρας και διάθεσής μου. Μπορεί να φταίει και το κρασί λιγάκι, ποιος ξέρει…

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα όμορφο στέκι με πληθώρα επιλογών, σε μια περιοχή γεμάτη νοσταλγικές αναμνήσεις…

Συστήνεται, εφόσον βρίσκεστε στα πέριξ και γουστάρετε λίγο πιοτί για να ξαλεγράρετε και σεις κομμάτι!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Μπακαλόγατος... Από τα μαγαζιά που σε προβληματίζουν και από ότι βλέπω και από τις αντιφατικές κριτικές φίλων καλοφαγάδων (μερικών ιδιαίτερα έμπιστων) κάτι σε αυτό το μαγαζί δεν είναι σταθερό; Κάτι το κρατά από το να απογειωθεί μιας και έχει τις προδιαγραφές;

Δεν ξέρω τι από όλα είναι, πάντως δεν είναι ένα μαγαζί που θα το επισκεπτόμουν ξανά με λαχτάρα... Και αυτό όχι γιατί δεν έφαγα καλά (το φαγητό ήταν σε γενικές γραμμές πολύ νόστιμο) αλλά... Μάλλον το αλλά δεν το έχω ακόμα απαντήσει...

Λοιπόν, να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά: Σάββατο μεσημεροαπόγευμα έχουμε ξεμείνει στην περιοχή της Πατησίων μετά από επίσκεψη μας εκεί κοντά. Τα μέρη δεν τα γνωρίζω καθόλου και το Ask4food είναι μονόδρομος. Δύο μαγαζιά μου έχουν κάτσει στην ευρύτερη περιοχή για επίσκεψη μέσα από τις κριτικές των χρηστών: το Επί το Λαϊκότερον και ο Μπακαλόγατος. Ανοίγουμε χάρτες και ανακαλύπτουμε ότι ο Μπακαλόγατος είναι σαφώς πιο κοντά οπότε αφήνουμε το Λαϊκότερον για επόμενη επίσκεψη ίσως και βραδινή λόγω και της ζωντανής μουσικής.

Το μαγαζί εξωτερικά το είχαμε δει σε παλαιότερη επίσκεψη στην Φωκίωνος για καφέ και ήταν μια χαρά, πάνω στην πλατεία και καλοστημένο. Σε λίγα λεπτά ήμασταν εκεί, υπήρχε μία ακόμα παρέα έξω και δυο μέσα. Καθόμαστε και ο σερβιτόρος ευγενικά μας λέει αν θέλουμε να αλλάξουμε τραπέζι μιας και το συγκεκριμένο αν έβρεχε δεν ήταν προστατευμένο. Όντως αλλάζουμε και μετά από λίγο μας το στρώνει, μας φέρνει τα πιάτα και τα μαχαιροπίρουνα και προσγειώνεται και το μπουκάλι το εμφιαλωμένο. Πραγματικά, ήταν η πρώτη φορά που δεν το συζήτησα αν πρέπει να το δώσουμε πίσω ή όχι, το άφησα στο σημείο που το είχε τοποθετήσει και όταν ξαναήρθε στο τραπέζι μας του είπα - ευγενικά- ότι θα θέλαμε βρύσης. Ευγενικά και αυτός μας ρώτησε αν θα το θέλαμε παγωμένο και μας έφερε μια κανάτα με πολλά παγάκια. Μόνο που από εκείνη την στιγμή δεν ξανασχολήθηκε με το τραπέζι μας, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί είχε και δουλειά αλλά από το μυαλό μου πέρασε. Πάντως ήταν γρήγορος και αποτελεσματικός...

Τώρα, όσον αφορά το φαγητό, η αλήθεια είναι ότι έχει ενδιαφέρον κατάλογο αν και ιδιαίτερα μεγάλο... Οι μεζέδες και τα κυρίως πιάτα του ξεφεύγουν από την πεπατημένη ενός μεζεδοπωλείου αλλά αρκετά υψηλές είναι και οι τιμές του με κάποια πιάτα να το αξίζουν και κάποια άλλα όχι... Εμείς μπλέξαμε, όπως τις περισσότερες φορές, με τους μεζέδες και αφήσαμε από έξω τα κυρίως.

Επιλέξαμε στραπατσάδα με αρμένικο παστουρμά στα 7,5 ευρώ (νόστιμο πιάτο που άξιζε τα λεφτά του μιας και ήταν αρκετά μεγάλο και με μπόλικο παστουρμά, μόνο που ήταν ομελέτα με λίγα διάσπαρτα ντοματίνια και όχι στραπατσάδα), συκωταριά στο τηγάνι στα 7,5 ευρώ (νόστιμη και σε αρκετά καλή ποσότητα, είχε κάποιο υλικό που την έκανε να ξεχωρίζει αλλά δεν μπόρεσα να το εντοπίσω), μελιτζάνα τηγανιτή με κατίκι Δομοκού στα 5,5 ευρώ (αυτό ήταν ένα πιάτο κοροϊδία για μένα, μιας και είχε τρεις μικρές λωρίδες μελιτζάνα σε πύργο με μια κουταλιά κατίκι, νόστιμο μεν αλλά κοροϊδία) και πατάτες φούρνου στα 3,5 ευρώ (οι οποίες δεν ήταν καλές, είτε οι πατάτες δεν ήταν καλές, είτε ήταν μαγειρεμένο από χθες).

Ήπιαμε κόκκινο ημίγλυκο κρασάκι αρκετά καλό το οποίο πρέπει να είχε 5 ευρώ και με το ψωμί 1 ευρώ το άτομο πληρώσαμε 30,50 ευρώ. Το ποσό είναι αρκετά καλό και μπορώ να πω ότι χορτάσαμε (αν και δεν πεινούσαμε πολύ) και υπήρχαν στον κατάλογο και πιάτα κυρίως που πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω αλλά εγώ είμαι ανυπόμονη, αν μου έκανε αυτό το κλικ το πιθανότερο είναι να τον είχα ξανασύρει εκεί τον καλό μου άμεσα, ενώ τώρα είμαι λίγο "θα ξαναπάω αν ξανακάτσει η φάση"...

Και τώρα θα πω δύο πράγματα που μου έκαναν κακή εντύπωση: 1ον. Οι τουαλέτες, οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με την υπόλοιπη εικόνα του μαγαζιού και 2ον. Η τακτική τους όσον αφορά τα κεράσματα: Αν είναι κάτι που με χαλάει στα μαγαζιά είναι το επιλεκτικό κέρασμα. Εμείς ακούγαμε μια ώρα τον σερβιτόρο να προσπαθεί να πείσει τακτικούς πελάτες για να τους φέρει κέρασμα γλυκό ενώ στα υπόλοιπα τραπέζια των μη πελατών τίποτα (στην αρχή πίστεψα ότι μας τιμώρησε επειδή δεν κρατήσαμε το νερό αλλά δεν κέρασε και άλλους που το κράτησαν).

Υ. Γ. Να προσθέσω, πάντως, ότι όταν βγήκε κάποια στιγμή ο μάγειράς προς το τέλος ήταν γλυκύτατος...

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Στην Κυψελη ειχα αρκετα χρονια να παω για φαγητο. Εχω την εντυπωση οτι η περιοχη γενικα ζει χρονια σχετικης παρακμης, τουλαχιστον σε συγκριση με τις ενδοξες εποχες των δεκαετιων 60, 70 και 80. Το συγκεκριμενο μαγαζι το βρηκαμε στο ask4food μετα απο αναζητηση στο σαιτ, ακριβως επειδη βρεθηκαμε εκει κοντα για μια θεατρικη παρασταση.

Ημασταν δυο ατομα και φτασαμε στο εστιατοριο αρκετα αργα, λιγο πριν τις 12 το βραδυ. Ο χωρος ειναι αρκετα γοητευτικος, θα μπορουσε να θυμιζει ταβερνα παλαιου τυπου, αλλα ειναι πολυ νοικοκυρεμενος και με αρκετα στοιχεια νεοτερισμου. Ο καταλογος αρκετα μεγαλος, τα πιατα βασισμενα στην ελληνικη κουζινα αλλα με σημαντικες παραλλαγες. Δηλαδη "πειραγμενα" αλλα με μεγαλη επιτυχια. Παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα χωριατικη. Μαλλον μετρια ποσοτηκα αλλα γευστικα υπεροχη. Ολοι ξερουμε οτι μια χωριατικη για να ειναι σωστη χρειαζεται τεχνη, Απειρες φορες εχουμε δοκιμασει σε ταβερνες, χωριατικες της κακιας ωρας. Εδω ειχαμε μια εξαιρετικη παραδοσιακη σαλατα.

-Λουκανικο Λευκαδας. Το νησι εχει παραδοση στα αλλαντικα, μας ηρθε ενα νοστιμο, ζουμερο και καλοψημενο λουκανικο.

-Μια μεριδα πατατες τηγανιτες, νοστιμες και σωστα τηγανισμενες.

-Μια φαβα, σχετικα μικρη ποσοτητα αλλα πολυ νοστιμη και ελαφρως πειραγμενη. Η πρωτοτυπια εγκειται στην προσθηκη ενος υλικου, που αν και προσπαθησαμε με την παρεα μου να καταλαβουμε ποιο ειναι, δεν καταφεραμε να το βρουμε. Οτι και να ηταν παντως, ταιριαζε τελεια.

-Μια μεριδα "μακαρουνες με σιτακα" Κασιωτικες. Ενα υπεροχο ζυμαρικο, μαζι με μια σαλτσα σιτακας, ενα πολυ νοστιμο κρεμωδες λευκο τυρι, παραδοσιακο απο την Κασο. Εχει επισης ψιλοκομμενο κρεμυδακι αλλα κι'αυτο ψημενο με εναν ιδιαιτερο τροπο. Το συνολικο αποτελεσμα ειναι γευστικα απογειωμενο!

-Μισο κιλο κρασακι κοκκινο χυμα. Ενα πολυ αξιοπρεπες κρασι.

-Μια σοδα.

Ο λογαριασμος ηταν 37,50. Δε θα'λεγα οτι γενικα ειναι ενα πολυ οικονομικο εστιατοριο. Ομως σε σχεση με την ποιοτητα του, τελικα ειναι φτηνο! Το βασικο ζητουμενο σε ενα εστιατοριο ειναι η Κουζινα του. Εχω φαει επανειλημμενως σε μαγαζια που ναι μεν διεθεταν ενα πολυ ωραιο περιβαλλον και καλη εξυπηρετηση, αλλα γευστικα ηταν αστα να πανε. Δεν αξιζει να πας καπου για να φας μετριοτητες. Εδω εχουμε να κανουμε με πραγματικα Νοστιμη ελληνικη κουζινα.

Εστω και αν χρειαστει να πληρωσω κατι παραπανω, αξιζει και θα ξαναπαω. Μη σου πω οτι θα το κανω και στεκι!

Επικαιροποιηση κριτικης (Απριλιος 2015).

Οι εντυπωσεις για την ποιοτητα του φαγητου ηταν παρομοιες και μετα απο τη δευτερη επισκεψη μας στο εστιατοριο. Υπαρχουν ομως δυο παρατηρησεις που νομιζω οτι θα μπορουσαν να φανουν χρησιμες:

Α)Ειναι καλο να αποφυγεις τον Μπακαλογατο σε μερα με παρα πολυ κοσμο. Για κακη μας τυχη πεσαμε σε ενα τραπεζακι, ακριβως διπλα σε μια παρεα 20(! ) ατομων και πισω απο την πλατη μας επικρατουσε μια Απιστευτη βαβουρα-ενας θορυβος που δε μας αφησε στιγμη να ησυχασουμε και να χαλαρωσουμε καπως. Σκεψου πως ηταν και καθημερινη. Τεταρτη βραδυ. Το δε σερβις, μολονοτι προσπαθει παντα για το καλυτερο, ηταν αδυνατον να ανταποκριθει με επαρκεια.

Β)Προσοχη στις τιμες Ρακης η τσιπουρου. Δωστε βαση: Ενα φιαλιδιο των 100ml ρακης(πολυ καλης ομολογουμενως αλλα... )κοστιζει 4,00 Ευρω! Το τεταρτο εχει 10! Προσπαθω να καταλαβω Γιατι μια ρακη καλης ποιοτητας να χρεωνεται τοσο πολυ σε μια ταβερνα! Ειναι δυνατον να πρεπει να πληρωσεις 40,00(!!! ) ευρω το λιτρο?? Σαμπανια να παραγγειλεις λιγοτερα θα δωσεις! Ειναι δυνατον?? Μας ηρθε ο κουκος αιδονι ακριβως εξαιτιας της ρακης!

Νομιζω οτι καποτε θα πρεπει μερικοι εστιατορες να απαντησουν στο ερωτημα αυτο.

Γιατι τοση ακριβεια στα ποτα?

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάει δεκάδες φορές. είναι μια σίγουρη και ασφαλής επιλογή οποτεδήποτε αποφασίζουμε να βγούμε έξω και δεν θέλουμε να πάμε μακρυά δεδομένου ότι είμαστε κάτοικοι Κυψέλης,
Λοιπόν, πρόκειται για ένα πολύ καλό μαγαζί.

Αρχικά θα μιλήσω για το χώρο. Είναι ένα άνετο μαγαζάκι με διακόσμηση μοντέρνα και ταυτόχρονα παραδοσιακή. Οικογενειακό μεζεδοπωλείο με πολύ καλή και ανθρώπινη εξυπηρέτηση. Εκτιμώ πολύ σε ένα μαγαζί να μην αλλάζει συνεχώς το προσωπικό του. Αυτό σημαίνει ότι είναι καλός εργοδότης και το προσωπικό έχει την δυνατότητα να "δεθεί" με τον κόσμο. Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες για τα παιδιά που δουλεύουν αλλά πρόκειται για πολύ φιλότιμα άτομα και εξυπηρετικά και αρκετά πρόσχαρο προσωπικό χωρίς να γίνεται ενοχλητικό ή αδιάκριτο (πράγμα σύνηθες) αρκετές φορές. Ειδικά ο σεφ είναι πολύ προσηνής και ευγενικός.

Το μενού περιλαμβάνει παρά πολλές επιλογές χωρίς να βρίσκεσαι μπροστά από την γνωστή έκπληξη του "τελείωσε" παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Οι μακαρούνες κασιώτικες και η τηγανιά είναι καλές επιλογές, εγώ παίρνω σχεδόν πάντα και το χοιρινό με βασιλομανίταρο ταυγέτου.

Από τα ορεκτικά μου αρέσουν τα πολίτικα τσιγαρομπουρέκια και τα κεφτεδάκια (μικρή μερίδα όμως). οι πατάτες σε όλες τις μορφές (ψητές, τηγανιτές, πουρές) είναι πολύ καλές. οι σαλάτες στην αρχή της λειτουργίας ήταν πλουσιότερες και με μεγαλύτερες μερίδες και τώρα έχουν μικρύνει αλλά εξακολουθούν λόγω των καλών υλικών να είναι νόστιμες.

υπάρχουν και κάποια πιάτα που δεν ειναι το φόρτε τους αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάτι άνοστο ή κακομαγειρεμένο. μην ξεχάσετε να πάρετε κολοκυθοκεφτέδες και το κοτόπουλο με την μουστάρδα. επίσης έχει πολύ καλό τσιπουράκι και πάντα κερνάνε νόστιμα γλυκάκια στο τέλος (πραγματικά πολύ νόστιμα και δεν τσιγκουνέονται την ποσότητα).

οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αλλά αξίζει το κόπο δεδομένης εξυπηρέτησης και ποιοτητας φαγητού. δεν βάζω τέσσερα λόγω ποσότητας μερίδων στα ορεκτικά και το ψωμί αλλά και την περιοχή που σε προιδεάζει για κάτι φθηνότερο.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

τελικα αυτο που λενε οτι οτι εχεις πολυ κοντα σου μαλλον δε θα το επισκευτεις ποτε ή εστω θα ειναι απο τα τελευταια. καθοτι μενω στην περιοχη εχω περασει απειρες φορες μπροστα απο το εν λογω μαγαζι αλλα ποτε δεν μπηκα μεσα παροτι εχω ακουσει τα καλυτερα για την ποιοτητα του απο μια φιλη που το επισκεφτεται συχνα και παροτι τον τελευταιο χρονο εχει βγαλει προσφορα με 13 ευρω το ατομο επιλεγοντας απο σαλατα, ορεκτικο, κυριως και κρασι.

ενα μεσημερι λοιπον που λογω κοπωσης θα ηταν αδυνατο και να σκεφτουμε να μαγειρεψουμε εριξα την ιδεα για φαγητο στο πολυ κοντινο μας αυτο μεζεδοπωλειο. επειδη ειναι και οι μερες γιορτινες ηταν πολυ ωραια διακοσμημενο, σε ενα χωρο ζεστο και μικρο. η κοπελα που ειναι εντος πολυ εξυπηρετικη και ευγενικη.
παραγγειλαμε ψωμακι ζυμωτο, μαστελο, σαλατα με φρεσκα λαχανικα και δυο κυριως κατσαρολας μοσχαρακι κοκκινιστο με μακαρουνες που ηταν πεντανοστιμο και κατσικακι φουρνου με πατατες που ηταν και τα δυο υπερμεγεθη σε ποσοτητα και μια μπυρα. για ολα τα παραπανω δωσαμε 47 ευρω για 2 ατομα.

οι γευσεις ηταν εξαιρετικες σε οτι και να δοκιμασαμε και τα υλικα φαινοταν οντως οτι ηταν αγνα οπως διαφημιζει ετσι και αλλιως το μαγαζι. αν βρεθειτε στην περιοχη αξιζει τον κοπο για μια επισκεψη.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Ειχα να επισκεφτω το εστιατοριο αρκετα χρονια οποτε ειπαμε προτεινα στην παρεα μου να το επισκεφτουμε σαββατοβραδο. Λοιπον για να μην μακρυγορω παραγγειλαμε

κεφτεδακια: αρκετα νοστιμα με δυοσμο.

φετα πικαντικη: πολυ τυπικη εως αδιαφορη

Ντολμαδακια: πολυ νοστιμα λογω του κιμα που περιειχαν

Κοτοπουλο με ρυζι και φρεσκο βουτυρο(κασιωτικο): στα ορια του απαραδεκτου
για 12.5 ευρω

Συκωταρια: επισης πολυ typical.
1.5 κιλο χυμα merlot.

Για ολα αυτα πληρωσαμε 60 ευρω. Η μονη βασικη μεριδα ηταν το ρυζι. Αποτι καταλαβαινεται φυγαμε απογοητευμενοι. Το μαγαζι παραειναι ακριβο για την περιοχη που βρισκεται και κατα δευτερον τα πιατα του δεν υποστηριζουν τις τιμες αυτες. Η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη και στο τελος δεν φερνουν ουτε γλυκο ουτε φρουτο.

Αν θελει καποιος σωνει και καλα να το επισκεφτει καλο να ειναι να κινηθει σε πραγματα απλα μιας και αποτι ειδα στα γυρω τραπεζια στο μονο που το καταφερνουν ειναι στα ζυμαρικα.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Τρίτη βράδυ έχω ραντεβού με δυο φιλαράκια στη φωκίωνος στην Κυψέλη. Η συνάντηση έγινε στο Μπακαλόγατο, σταθερό στέκι του ενός που μένει στην περιοχή. Ενα ζευγάρι, έξι άτομα και μια τετράδα οι μοναδικοί πελάτες πριν απο μας, η γνωστή κατάσταση τις καθημερινές τον τελευταίο καιρό.

Κατεβαίνοντας απο την πλατεία τη φωκίωνος νέγρη, λίγο πιο κάτω απο την αριστερή πλευρά ένα μικρό μαγαζάκι, δεν χωράει πάνω απο 35-40 άτομα. Εχει λίγα τραπεζάκια και στον πεζόδρομο για το καλοκαίρι, και νομίζω πως είναι ανοιχτό και τα μεσημέρια οπότε κάποιες ηλιόλουστες μέρες τα χρησιμοποιεί και το χειμώνα.

Τζαμαρία απο τη μεριά του πεζόδρομου που είναι και η είσοδος όχι το απλό τζάμι, αλλά με ξύλινα ορθογώνια κουτάκια έτσι που και όμορφη είναι και βλέπεις την περαντζάδα στον πεζόδρομο.

Ο χώρος καθαρός και φωτεινός ίσως περισσότερο απο όσο πρέπει. Τραπέζια καρέκλες και τοίχοι σε εκρού χρωμα και στρωμένα με λαδόκολα, ένα σουρωτήρι στην οροφή για φωτιστικό, με το φώς να περνάει απο τις τρύπες και να κάνει σχέδια(απλό αλλά έξυπνο), ενα μπάρ πάσο πριν την είσοδο στην κουζίνα, πιάτα με σχέδια στον ένα τοίχο κρεμασμένα και ένας πίνακας ζωγραφικής με μια ελιά με πολύ ωραία χρώματα.

Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο καθαρές και άνετες. Υπάρχει και μια σκάλα που οδηγεί στο πατάρι αλλά ήταν κλειστό. Ο φίλος μου είπε ότι έχει πιό ωραία θέα απο κει πάνω. Η σερβιτόρα ηταν εξυπηρετική και και ευγενική.

Πήραμε μια σαλάτα με διάφορα λαχανικά (κόκκινη λόλα, σαλάτα, λάχανο... ) και μια ελαφριά σώς αρκετά καλή. Στόν κατάλογο είχε και σύγλινο αλλά εμείς τη ζητήσαμε να έχει μόνο τα λαχανικά και μας έφερε το σύγλινο χωριστά σε ένα μπωλάκι. Το φάγαμε βέβαια (λες και έχει διαφορά αν είναι μεσα στη σαλάτα ή απ' έξω.. ). Μία στραπατσάδα με αυγά και σουτζούκι. Είχε διάφορες εκδοχές στραπατσάδας στον κατάλογο, εγώ προτιμώ με τομάτα και φέτα, αλλά με νίκησαν οι άλλοι δύο, την έφαγαν τους άρεσε και εγώ έμεινα με το παράπονο. Ταλαγάνι στη σχάρα κερδίζει από μόνο του όποιος και αν είναι ο μάγειρας, με λίγη σαλατούλα στην άκρη.

Ενα συκώτι τηγανιά μοσχαρίσιο αλευρωμένο, πολύ πετυχημένο και σερβιρισμένο σε ένα τηγανάκι. Ψαρονέφρι τηγανιά, μικρά μικρά κοματάκια μάλον απο το παραφίλετο με σώς μπαλσάμικο πολύ νόστιμο. Ολες οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές για να χορτάσεις νομίζω στα τρια άτομα χρειάζονται άλλα δυο πιάτα. Εμείς βέβαια για να ψιλοτσιμπήσουμε πήγαμε και μια χαρά μας έφτασαν. Ηπιαμε ένα κιλό κρασί ροζέ ικανοποιητικό.

Στο τέλος μας κέρασε η σερβιτόρα λόγω του φίλου που είναι ταχτικός, νομίζω ότι δεν κερνάνε όλους, τρία διαφορετικά γλυκά. Πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα με σαντιγύ και σε ένα ποτηράκι δεν θυμάμαι πως το είπε αλλά ήταν κρέμα με ανθόνερο που πολύ μου άρεσε. Η μουσική με παλιά λαϊκά άσματα χωρίς να ενοχλεί νομίζω ότι ταίριαζε με το όλο κλίμα. Λογαριασμός εξήντα και κάτι λεπτά, είκοσι ευρω το άτομο.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Μετά από επιμονή μέλους της παρέας και αφού πήραμε τις σχετικές πληροφορίες από το A4F αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο τη Κυριακή 25/10/15, το μεσημέρι, αφού είχαμε κλείσει τραπέζι μιας και ήμασταν μεγάλη παρέα.
Η μισή παρέα έφτασε λίγο αργοπορημένη με αποτέλεσμα να την περιμένουν στο τραπέζι κάποιες σαλάτες και ορεκτικά. Με την έναρξη λοιπόν της διαδικασίας διανομής της σαλάτας ανακαλύψαμε «μία δυσάρεστη έκπληξη» μέσα σε αυτή. Όπως είχαμε τη υποχρέωση ενημερώσαμε το σερβιτόρο από τον οποίο πήραμε την αφοπλιστική απάντηση ότι «συμβαίνουν αυτά». Σαν παρέα λοιπόν αποφασίσαμε ότι δεν πρέπει να αποχωρήσουμε και να θεωρήσουμε το συμβάν ως ατυχές και να προχωρήσουμε στη παραγγελία.

Η ανάγνωση του καταλόγου ήταν λίγο επώδυνη για εμένα λόγω του ύψους των τιμών, καθότι 16 Ευρώ (μισό μεροκάματο), για ένα κυρίως πιάτο, δεν δικαιολογούνταν ούτε από το περιβάλλον αλλά και ούτε από τη θέση του εστιατορίου. Ήλπιζα ότι θα δικαιολογούνταν από τη ποσότητα ή/και τη ποιότητα.
Μετά από 1 ώρα!!!! Ναι σωστά ΜΙΑ ώρα άρχισαν να μας σερβίρουν επιτέλους!!! μερίδες μεζεδοπωλείου.

Προφανώς, σκέφτομαι, ότι τα 4 μικρά κομματάκια μοσχαρίσιου κρέατος θα προέρχονται από ειδικά ανατραφέν μόσχο….. αλλά έκανα λάθος. Γευστικά τα πιάτα δεν είχαν κάτι που θα σε άφηνε έκπληκτο.

Αφού τελειώσαμε το φαγητό και αφού είχε αραιώσει ο κόσμος ενημερώνουμε το σερβιτόρο ότι θα θέλαμε να μας φέρει ένα πιάτο, γιατί δεν χορτάσαμε, οτιδήποτε κρίνει εκείνος, αρκεί να έρθει γρήγορα. Μας ενημερώνει ότι σε 7 λεπτά θα μας φέρει μία μερίδα πανσέτες. Μετά από 15 λεπτά και αφού ζητάμε το λογαριασμό, γιατί βαρεθήκαμε, μας φέρνει και το τελευταίο ικανοποιητικό σε γεύση πιάτο. Παράλληλα του ζητάμε το λογαριασμό γιατί είχαμε ήδη αργήσει και μας προσφέρουν τα «κεράσματα». Καλύτερα να μην μας τα έφερναν γιατί σε ένα από αυτά ανακαλύψαμε τη «δεύτερη δυσάρεστη έκπληξη», διαφορετική αυτή τη φορά. Λογαριασμός για 9 άτομα με 7 μερίδες κυρίως πιάτων; 140 Ευρώ.

Κλείνοντας αναρωτήθηκα με ποιο σκεπτικό κάποιοι βαθμολόγησαν το συγκεκριμένο εστιατόριο με 3 στα 4 ή με 4 στα 4 στο VfM. Δηλαδή αν πήγαιναν σε κάποιο άλλο εστιατόριο και έτρωγαν τις ίδιες μερίδες με 8 Ευρώ, που είναι μία τιμή πιο κοντά στη πραγματικότητα, πως θα τα βαθμολογούσαν με 8 στα 4;

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Κυριακή απόγευμα βρέθηκα με ένα φίλο στην κυψέλη για καφεδάκι.
Κουβέντα στην κουβέντα πέρασε η ώρα χωρίς να το καταλάβουμε και πήγε σχεδόν 10 το βράδυ.

Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε για φαγητό και επιλέξαμε το μπακαλόγατο που είχε αρκετό κόσμο.
Λίγα τραπεζάκια στόν πεζόδρομο αλλά καθίσαμε μέσα γιατί ο καιρός ήταν ετοιμος για βροχή
Μικρό σχετικά μαγαζάκι αλλά άνετο και με ευχάριστη διακόσμηση.
Ο χώρος καθαρός και οι τουαλέτες επίσης καθαρές.
Η σερβιτόρα ήταν εξυπηρετική, μας έδειξε ένα τραπεζάκι αμέσως και ήταν χαμογελαστή και γρήγορη.

Φάγαμε μια σαλάτα με κοτόπουλο πολύ ωραία
Μαστέλο χίου με λαχανικά και μια γλυκιά σως που ταίριαζε πάρα πολύ
Κεφτεδάκια τηγανιτά μέτρια θα έλεγα
Και ψαρονέφρι τηγανιά, αρκετά καλό
Kαλή κίνιση και το γλυκάκι που ήρθε κέρασμα με το λογαριασμό
Μαζί με το τσίπουρο πληρώσαμε 38€.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Κυριακή των εκλογών είπαμε να ψηφίσουμε και να πιούμε μια μπύρα στη παλιά μας γειτονιά στη Κυψέλη και επιλέξαμε τον Μπακαλόγατο που πάντα τρώγαμε ωραία.
Παραγγείλαμε μετά απο 20 λεπτά - κόσμος πολύ λέμε δεν πειράζει-, ζητάμε τα περίφημα κασιώτικα ντολμαδάκια του και μας πληροφορεί η νεαρά σερβιτόρος ότι έχουν τελειώσει λόγω κόσμου, 3 η ωρα δεν επιτρέπεται να μην έχουν την σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Ζητήσαμε αν έχουν μπύρα με λεμόνι και μας είπε οτι θα το κοιτάξει γτ δεν είναι σίγουρη.

Το πρώτο πιάτο ήρθε μετά απο 20 λεπτά και προσγειώθηκε λίγο ανώμαλα στο τραπέζι μας, τα γκαρσόνια ήταν ολίγον μουτρωμένα. Το δεύτερο 15 λεπτά μετά την άφιξη του 1ου πιάτου. Τα άλλα δυο ήρθαν οταν είχαμε φάει ήδη οτι υπήρχε στο τραπέζι.... τότε θυμήθηκε η σερβιτόρα να μας πληροφορήσει οτι δεν είχαν την μπύρα που ζητήσαμε και δεν ενδιαφέρθηκε να μας ρωτήσει αν θέλουμε να πιούμε κατι αλλο.

Η εξυπηρέτηση τραγική λοιπόν και δυστυχώς μέτριο και το φαγητό. Πήραμε:

Λαδοβρόχι κασιώτικο, σαλάτα με κουλούρα κασιώτικη, τυρί και ντομάτα. Αδιάφορη παντελώς.

Μακαρούνες με σιτάκα (σπεσιαλιτέ του μαγαζιού) Πολύ ωραία γεύση αλλά οι μακαρούνες Κάσου είναι μόνο στα λόγια. Σερβίρεται με πένες εμπορίου όπως μας είπαν.

Κεφτέδες με δυόσμο. Αξιοπρεπείς

Τηγανιά με ψαρονέφρι. Ελάχιστη ποσότητα αλλά εξαιρετική γεύση.

Πληρώσαμε 33 ευρώ χωρίς ποτά. Δεν συζητάμε για κέρασμα βέβαια.
Δυστυχώς και ο Μπακαλόγατος ακολουθεί την γνωστή Ελληνική τακτική, τα πρώτα χρόνια όλα πάνε ρολόι και αφού αποκτήσουν πελατεία τα φορτώνουν στον κόκκορα.
Τελευταίο η επίσκεψη στην τουαλέτα του εστιατορίου ευτυχώς έγινε αφού είχαμε φάει.......