ΣΧΟΛΕΙΟ
Μεζεδοπωλεία

Καστέλλα - Μικρολίμανο

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Παραδοσιακές συνταγές, μεζέδες για κρασί και τσίπουρο με πρώτες ύλες από πολλά μέρη της Ελλάδας.

21 Δεκ 2012

Πήγα χθες κι έχω πάθει πλάκα!!! Η διακόσμηση απίστευτη, τα φαγητά ακόμα πιο απίστευτα!!! Θέλω να ξαναπάω στο "σχολείιιιο"!!!

Ένα πολύ καλό μαγαζάκι με αρκετά καλό φαγητό σε προσιτές τιμές.
Δεν ξέρω αν τα πιάτα που πήραμε έτυχε να είναι καλά,εμείς πάντως μείναμε ευχαριστημένοι. Πολύ καλή η σαλάτα ''ΣΧΟΛΕΙΟ'' (με μια ελαφριά πινελιά από μέλι), εξαιρετικό λουκάνικο (αλήθεια έχει καταντήσει δυσεύρετο το να βρεις σε μαγαζί ένα αξιοπρεπές χωριάτικο), αρκετά καλά ντολμαδάκια χειροποίητα (κι όχι τα τύπου κονσέρβας που σου σερβίρουν ως μεζέ πολλά μαγαζιά) και δυνατό το τζατζίκι(σε κάποιους δεν αρέσει, το γεγονός όμως ότι δεν είναι το κλασσικό ετοιματζίδικο γιαούρτι με σάπιο αγκούρι πιστώνεται στα συν του μαγαζιού). Το κρασί από μέτριο έως αδιάφορο.

Το σέρβις πολύ γρήγορο και ο σερβιτόρος-ιδιοκτήτης εξυπηρετικότατος. Θα έβαζα ''4'' αν μας έφερναν και καμιά απόδειξη. Αλλά μάλλον πλέον οι περισσότεροι μαγαζάτορες μας περνούν για κορόιδα.
Ο χώρος εσωτερικά θυμίζει σχολείο.

Πολύχρωμες ζωγραφιές, πολύχρωμα καρεκλάκια και όμορφη ''χαριτωμενιά'' ο κατάλογος-τετράδιο. Σίγουρα το εσωτερικό κάποιοι θα το βρίσκουν κρύο, άχαρο ή παιδικό. Το προτιμώ πάντως από το πολυφορεμένο πλέον ''άσπρες καρέκλες, αφίσες από παλιές διαφιμήσεις και κονσέρβες για ντεκόρ''. Επίσης ο χώρος έξω είναι σε μια ήσυχη πλατεία έξω από την εκκλησία του Σταυρού. Κάτι ήρεμα καλοκαιρινά βράδια με το σκηνικό νομίζεις ότι βρίσκεσαι στην πλατεία κανενός ορεινού χωριού.
Οι τιμές με λίγο χύμα κρασί κυμαίνονται μεταξύ 15-20 ευρώ.Τα αναμενόμενα δηλαδή.

Ο κόσμος κυρίως φοιτητές και πειραιώτες κυρίως νεαρών ηλικιών. Έτσι κι αλλιώς η θέση του μαγαζιού μέσα στα στενά της Καστέλλας, δύσκολα θα το καταστήσει trendy επιλογή για κόσμο από άλλες περιοχές.

02 Ιούλ 2011

Κι εμένα φίλος μου σύστησε το μαγαζί. Πήγα πριν από περίπου ένα μήνα.

Δεν το βρίσκεις δύσκολα όμως το παρκάρισμα όντως μπορεί να σε δυσκολέψει αναλόγως και με την ώρα. Το καλοκαιράκι βγάζει έξω τραπέζια στην πλατεΐτσα όπου πιστεύω θα είναι όμορφα. Ο μέσα χώρος επίσης συμπαθητικός, κυρίως για τα νεανικά κοινά. Έχει διάκοσμο που παραπέμπει όντως σε σχολείο και οι τοίχοι είναι όλοι γραμμένοι και ουσιαστικά είναι το λεύκωμα των, νεαρών κυρίως, θαμώνων.

Ο ιδιοκτήτης καλό και συμπαθητικό παλικάρι, εξυπηρετικός και χαμογελαστός. Δεν έχω κανένα παράπονο.

Η ποιότητα του φαγητού, πρέπει να ομολογήσω πως είναι μέτρια. Από τη σαλάτα μέχρι το απάκι (έμοιαζε να είναι από κονσέρβα) και τα μπιφτέκια που πήραμε, τίποτα δεν μας άφησε ικανοποιημένους.

Η τιμή, χωρίς να θυμάμαι λεπτομέρειες, ικανοποιητική. Κάτι που είναι αναμενόμενο όταν σκεφτείς το κοινό στο οποίο απευθύνεται περισσότερο.

08 Μάρ 2011

ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΣΕ ΦΙΛΟΣ ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΕΚΕΙ,ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙΣ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΣΑΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΡΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΖΕΣΤΑ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΑ.

ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΩΡΑ , Η ΣΑΛΑΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΜΠΑΠ ΠΟΥ ΕΦΑΓΑ ΔΕΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ.

ΦΑΓΑΜΕ ΗΠΙΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΜΕ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΩ ΚΑΤΙ.

25 Νοε 2010

Το μεζεδωπολείο είναι χωμένο μέσα στα στενά της Καστέλλας και το παρκινγκ είναι πολύ δύσκολο.

Όταν τα καταφέρεις να φτάσεις μπαίνεις σε έναν χώρο που τον χαρακτηρίζουν το κολλάζ με τα σχολικά λευκώματα και βιβλία που υπάρχει στους τοίχους διανθισμένο από μαθητικές σκέψεις γραμμένες με μαρκαδόρο. Νομίζω ότι είναι ένα πολύ όμορφο περιβάλλον αλλά ούτε αυτό, ούτε οι πολύχρωμες καρέκλες δένουν σαν concept με τα βαριά λαϊκά που παίζει το μαγαζί τα οποία βέβαια είναι αυτό που περιμένεις και ίσως ζητάς σε μια ταβέρνα στον Πειραιά.

Μάλλον υπάρχει μια κρίση ταυτότητας ως προς το χώρο που θέλει να φτιάξει.
Ο Δημήτρης είναι ο ιδιοκτήτης –σερβιτόρος. Είναι ευγενέστατος και κεφάτος (γρήγορο πάντως δεν τον λες) και φαίνεται ότι το πονάει το μαγαζί (παλίοτερα είχε επισκεφτεί το χώρο και ο Έκτορας Μποντρίνι) γι’ αυτό και στενοχωριέμαι λίγο με αυτά που θα γράψω παρακάτω.
Το φαγητό πάσχει σοβαρά. Οι τυροκροκέτες ήταν χειροποίητες μεν , μες στη λαδίλα δε, ο φάκελος τυριών αδιάφορος ενώ θα έπρεπε να ξεχειλιζει από γεύσεις, η σαλάτα ποπάυ επίσης αδιάφορη χωρίς να βρίσκεις και το σπανάκι που υπόσχεται,η μελιτζάνα φούρνου –

Το φάουλ – πουθενα δεν καταλάβαινες μελιτζάνα αφου το λιωμένο τυρί είχε καλύψει τα πάντα, ο μαριναρισμένος γαύρος αδικαιολόγητα αλμυρός (δεν ξέρω πως υποτίθεται ότι φτιάχνεται αυτό το πιάτο αλλά όπου και να το έφαγα δεν ήταν αυτό το λύσσα στο αλάτι πράγμα), ακόμα και η χοιρινή ,μπριζόλα μαλακή αλλά άγευστη.

Επίσης το χύμα κόκκινο κρασί θα έπρεπε να είναι πιο ξηρό με βάση τα φαγητά που σερβίρει. Μένουν να διασώζονται το ψητό λουκάνικο (αξιοπρεπές) και η τυροκαυτερή με τα μανιτάρια ζάφορα, όπου ζάφορα μπέικον και κρόκος Κοζάνης.

Το πιο νόστιμο πιάτο ήταν ο κερασμένος κορμός με ρακόμελο και ευτυχώς ήρθε στο τέλος να φτιάξει λίγο η γεύση μας. Ένα πολύ πλούσιο γεύμα για 3 άτομα κόστισε 60 ευρώ αλλά ο πλούτος ήταν μόνο στην ποσότητα.

07 Σεπ 2010

Έχω πάει άπειρες φορές και ήταν κρίμα που δεν υπήρχε μέχρι τώρα στο site, γι' αυτό και το πρότεινα.

Άνοιξε το 2008 και υπάρχει πολύ κέφι και όρεξη από τον ιδιοκτήτη να γίνεται κάθε χρόνο και καλύτερο.
Η τοποθεσία που βρίσκεται δε βοηθάει πολύ, καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς εκεί τυχαία και το parking είναι δυσεύρετο.

Τα μεζεδάκια του είναι προσεγμένα και πάντα φρέσκα. Επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, θα πρότεινα τη σαλάτα Σχολείο, τα μπιφτέκια του που είναι υπέροχα, τη μακαρονάδα με σαφράν, τα λουκάνικα, τα πανσετάκια με μέλι, τους τυρολουκουμάδες, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ απάκι και από θαλασσινά το μαριναρισμένο γαύρο.
Έχει ένα από τα καλύτερα ρακόμελα που έχω πιει...

Στο φαγητό θα έβαζα 3,5. Βάζω 3 (και όχι 4) μόνο και μόνο για την έλλειψη ποικιλίας που θα έπρεπε να έχει ένα μεζεδοπωλείο. Το εκτιμώ όμως που ο Δημήτρης τη θυσιάζει προκειμένου να διατηρείται η ποιότητα (όλοι ξέρουμε πως στα μαγαζιά που δε γίνεται το αδιαχώρητο "σπρώχνουν" πολλά μπαγιάτικα προϊόντα).

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη και πολύ φιλική, αισθάνεσαι σχεδόν αμέσως θαμώνας.

Ο χώρος είναι υπέροχος και ταιριάζει απόλυτα στο concept του ονόματος. Χρωματιστοί δερμάτινοι καναπέδες, σε όλους τους τοίχους εξώφυλλα και σκόρπιες σελίδες από παλιά βιβλία (αν θες γράφεις και στους τοίχους με μαρκαδόρο), στην πόρτα ένα παλιό κουδούνι, η σπεσιαλιτέ της μέρας γραμμένη σε πίνακα με κιμωλία, ο κατάλογος ένα μπλε τετράδιο που γράφει απ' έξω "σχολείο" και τα πιάτα λευκά με πουά μπλε για τα αγοράκια και λευκά με πουά κόκκινο για τα κοριτσάκια. Τα ψωμάκια, τα σερβίτσια και οι χαρτοπετσέτες έρχονται μέσα σε ένα μεταλλικό χρωματιστό κουτί.

Είναι αρκετά κοντά στο πανεπιστήμιο Πειραιά, οπότε οι κύριοι πελάτες είναι φοιτητές, αλλά πετυχαίνω συχνά και μεγαλύτερους ανθρώπους.

Πληρώνουμε συνήθως γύρω στα 20-25€ το άτομο, αλλά σημειώνω ότι είμαστε πάντα υπερβολικοί όταν πηγαίνουμε (και στα φαγητά και στα ποτά).