Σταθερή αξία από το 1978, στην οδό Ελαιών 19, κοντά στην πλατεία Νέας Κηφισιάς, με επιπλέον στεγασμένο εξωτερικό χώρο, ιδανικό για τους καπνιστές.
Έχουμε παραδοσιακά μαγειρευτά, εκλεκτά κρέατα στη σχάρα, λαχταριστά ορεκτικά και σαλάτες, αλλά και προτάσεις εμπνευσμένες από την ιταλική κουζίνα. Στον ξυλόφουρνο, ψήνουμε πίτσες, φαγητά και το υπέροχο ψωμί μας.
Αναλαμβάνουμε τις κοινωνικές και επαγγελματικές σας εκδηλώσεις στο εστιατόριο μας και διαθέτουμε πριβέ αίθουσα έως 35 ατόμων. Επίσης παρέχουμε ολοκληρωμένη τροφοδοσία (catering), σε επαγγελματικούς χώρους, στο σπίτι, σε πάρτυ, γιορτές και άλλες εκδηλώσεις.

Σερβίρουμε καθημερινά, από τις 12:00 το μεσημέρι έως τις 00:30 μετά τα μεσάνυχτα και στέλνουμε (Delivery) στο σπίτι σας, στο γραφείο και την επιχείρηση σας, όλες τις ημέρες του χρόνου.

Κάνει delivery
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

19 Δεκ 2015

Εδώ και 3 -4 χρόνια επισκεπτόμαστε το “Θεσσαλία”, στην Κηφισιά κάθε πρώτη και τρίτη Τετάρτη του μηνός. Είμαστε μια παρέα παλαιών συμμαθητών από τον καιρό του Πολυτεχνείου και μαζευόμαστε τα μεσημέρια να “…τα λέμε και να τα θυμόμαστε”. Έτσι έγινε και την Τετάρτη στις 2 Δεκεμβρίου.

Στην ηλικία μας, γερόντια 75 χρονών, δεν χρειαζόμαστε και πολλά. Εκείνο που χρειαζόμαστε είναι εύκολη πρόσβαση και να μην βαρύνουμε ιδιαίτερα τα στομάχια μας. Άλλος εκ πεποιθήσεως, άλλος για λόγους υγείας, έχουμε την τάση, χωρίς να γινόμαστε υστερικοί, να τείνουμε προς την χορτοφαγία. Νομίζω ότι όλοι εκτιμούμε ένα καλό μαγειρευτό.

Στα πλαίσια αυτά, πρώτον, ο χώρος παίρνει άριστα. Η στάθμευση των αυτοκινήτων είναι πάντα άνετη, ακόμα και γι’ αυτούς που εννοούν (και το έχουν κάνει) να σταθμεύσουν ΜΕΣΑ στο κατάστημα.

Ο χώρος είναι άνετος, σοβαρός, απέριττος και αγγίζει τα όρια του πολυτελούς. Συνήθως καθόμαστε στον μπροστινό χώρο που το καλοκαίρι είναι ημί-υπαίθριος και τώρα είναι κλεισμένος με πλαστικά, αλλά καλόγουστα, και είναι πολύ καλά θερμαινόμενος.
Στα αριστερά όπως μπαίνουμε υπάρχει η κλασσική πατροπαράδοτη ελκυστική βιτρίνα του παλιού μαγέρικου που τόσο έχει λείψει στους μοντέρνους καιρούς μας.
Οι τουαλέτες είναι αρκετά πολυτελείς και πεντακάθαρες.

Δεύτερον. Άριστα παίρνει επίσης και το σέρβις. Η υποδοχή είναι θερμή, πάντα φιλική και η εξυπηρέτηση άμεση. Οι Σερβιτόροι είναι γρήγοροι και ιδιαίτερα υπομονετικοί με την, γενικά, μεγάλη παρέα. Όπου ο ένας ψάχνει τον κατάλογο με τις ώρες την ώρα που ο άλλος εκθειάζει το …παιχνίδι του Παναθηναϊκού.!.. Κάποτε καταφέρνουμε να δώσουμε την παραγγελία. Πάλι καλά.!..

Από εκεί και πέρα όλα τρέχουν “ρολόι”. Έρχονται τα καυτά τραγανά ψωμάκια μέσα σε χαρτοσακούλα, ώστε να μην παπουδιάσουν από τους υδρατμούς που αναδύονται. Έρχονται να νοστιμότατα ντιπ, αρκετά για όλους, και το θαυμάσιο κόκκινο κρασί.
Όσον αφορά στην κουζίνα, τα πράγματα αρχίζουν να μπερδεύονται. Δεν θα μιλήσω για τις παρελθούσες εμπειρίες μου διότι, απλούστατα θα έπρεπε να τις εκθέσω όταν τις διαπίστωσα. Θα περιοριστώ στα προχθεσινά. Γενικά όμως η όλη περίπτωση μου γεννά την εντύπωση ότι ο σεφ δεν είναι ιδιαίτερα υπερήφανος για τις “δημιουργίες” του. Δεν χολοσκάει και πολύ, ιδιαίτερα στα μαγειρευτά.

Στην μέση του τραπεζιού μπήκαν χόρτα βραστά, πατάτες τηγανητές και φέτα, που ζητήθηκε χωρίς λαδορήγανη. Τα χόρτα ήσαν μπόλικα, σωστά βρασμένα και νόστιμα. Η φέτα ήταν καλή μερίδα αλλά όχι με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Οι πατάτες όμως, θλιβερές διπλο-τηγανισμένες. Κρίμα.!..

Εγώ ζήτησα γεμιστά, μία πιπεριά και μία ντομάτα. Τώρα, να πούμε του στραβού το δίκιο: Όταν οι γιατροί, μέσα στην αμάθειά τους, έχουν δαιμονοποιήσει το αλάτι, οι μάγειροι μαγειρεύουν ανάλατα. Λες, και μέσος όρος δεν υπάρχει.!.. Η λογική του ότι ο καθένας βάζει αλάτι στο πιάτο του, μπορεί να είναι νομικά σωστή, αλλά στην περίπτωση των γεμιστών ΔΕΝ ισχύει. Εκτός του ότι για να φέρεις λογαριασμό εκ των υστέρων πρέπει να προσθέσεις ΠΟΛΥ περισσότερο αλάτι, τα ανάλατα γεμιστά ΔΕΝ ΤΡΟΓΩΝΤΑΙ. Τα συγκεκριμένα γεμιστά ήταν επιπλέον των άλλων, και λαπάς που άνετα τρωγόταν με το κουτάλι.

Οι λουκουμάδες που ήρθαν κερασμένοι στο τέλος, ήταν τραγανοί, με μπόλικο μέλι και άψογοι όπως συνήθως.
Πήραμε αρκετό εξαιρετικό κόκκινο κρασάκι (όχι για να μεθύσουμε δηλαδή) ώστε να υπολογίσω ότι γι αυτά που πήραμε και που ήμουνα περίπου στον μέσο όρο, τα 17 Ευρώ το άτομο, ήταν λίγο πολλά. Βεβαίως δεν ξεχνώ ότι είμαστε στην Κηφισιά.