Μεζεδοπωλείο με ποικιλία στο μενού. Και μεσημέρι ανοιχτό.

08 Φεβ 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί, βρέθηκα τυχαία, καθώς βρέθηκα στο Πέραμα με την παρέα και αποφασισαμε να πιούμε ενα ρακομελο και να φάμε ενα μεζέ.
δυστυχως δεν ειχα κοιτάξει κατι απο πριν και μιας και βρεθηκε στο δρομο μας, χωθηκαμε. τελικα καταληγω, μιας και δεν βγαίνω και πολυ συχνα, οτι μόνο μετα απο καποια ερευνα πρεπει να πηγαινω κάπου, μιας και το αποτέλεσμα δεν ηταν και παρα πολυ θετικο
Ο χώρος αρκετά μικρός, και χει χωρέσει πολλά τραπεζια, με αποτελεσμα να ειναι πολυ πηχτρα. Η μουσικη συμπαθητικη, στο ελαφρολαικο, ταιριαζει με το κονσεπτ του μαγαζιου.
Το ρακομελο του ηταν φανταστικο, πολυ ιδιαιτερη γεύση και σχετικά δυνατό, μου αρεσε παρα πολυ
Το φαγητο απο την αλλη, τιποτα το ιδιαιτερο και παρα πολυ ακριβό, σχετικα με αυτο που προσφερει. Πηραμε τον ντακο (νορμαλ), τις φλογέρες με την λουτζα μυκονου (πολυ ωραιο, το μονο που μου άρεσε), πλευρωτους με παρμεζανα (μετριο), και ενα ελληνικο μιλφειγ με μπιφτεκι το οποιο ηταν και ξερο και οι πατατες σχετικα κακες.

Για 2 ρακομελα και 4 μεζεδες δώσαμε 43,5 ευρω.. παααααρα πολυ ακριβο..

Στο τελος βεβαια μας κερασε αλλο ενα ρακομελο και γλυκάκι, το οποίο ηταν αρκετα καλο.
Δεν νομιζω οτι θα το επελεγα ξανα, παροτι ειδα οτι ο κοσμος γενικα το προτιμουσε.

22 Ιούλ 2015

Την Παρασκευή το βράδυ βρεθήκαμε στην περιοχή του Περάματος και είπαμε να δοκιμάσουμε το "Χαρτί και καλαμάρια". Δεν είχαμε κάνει κράτηση αλλά γύρω στις 9 παρά υπήρχαν ακόμα κάποια άδεια τραπέζια στην πλατεία.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός. Στη μικρή πλατεία απέναντι από το μαγαζί έχουν τοποθετηθεί τα τραπέζια σε μια σχετικά καλή απόσταση μεταξύ τους. Το λίγο πράσινο της πλατείας χαρίζει αρκετά και για μια καλοκαιρινή βραδιά νομίζω είναι μια χαρά με μόνη παραφωνία τα αυτοκίνητα και τα λεωφορεία που περνούν λίγα μέτρα από εκεί που τρως.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν ήρθαν ποτέ οι πατάτες που είχαμε παραγγείλει (ούτε χρεώθηκαν όμως) τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά. Φιλικά όλα τα παιδιά στο σωστό μέτρο, χαμογελαστά και ευγενικά απροσποίητα.

Το φαγητό είναι πολύ άνω του μέσου όρου. Πήραμε μεζέδες στη μέση και παρόλο που ο κατάλογος είναι λίγο από όλα (κάτι που με φοβίζει όταν το συναντώ) τελικά το αποτέλεσμα με διέψευσε. Το τηγάνι του είναι πανάλαφρο και τα περισσότερα απ' όσα δοκιμάσαμε ήταν πολύ φρέσκα και γευστικά. Στην αρχή ήρθε ζεστό ψωμάκι πεντανόστιμο με ένα γιαουρτοντίπ που ήταν και το μόνο που δε μου άρεσε καθόλου. Ακολούθησε γαύρος μαρινάτος αρκετά καλός και συμιακό γαριδάκι λου-κού-μι.

Στην αρχή μου φάνηκε μικρή η μερίδα αλλά τελικά ήταν μια χαρά. Μετά ήρθαν γόνοι καλαμαριού εξίσου καλοί και για κύριο (ας πούμε) πήραμε καβούρι. Είχαμε διαλέξει αρχικά ένα πιάτο με καβούρι σβησμένο με μπίρα και σάλτσα, αλλά μετά από παρότρυνση του παιδιού που πήρε την παραγγελία (και ιδιοκτήτη) το αλλάξαμε σε καβούρι ψητό. Ήταν πολύ νόστιμο πιάτο, τεράστια μερίδα και παρόλο που έχω μια άρνηση να τρώω με τα χέρια, πραγματικά το απόλαυσα. Στο τέλος ήρθε κερασμένο καρπούζι (νόστιμο αλλά ψιλολιωμένο) και μιλφέιγ σπιτικό που δε μου άρεσε. Ο φίλος μου όμως το γονάτισε.

Χωρίς τα ποτά για τα παραπάνω δώσαμε 45 ευρώ. Δεν ήταν λίγα αλλά με δεδομένο ότι παίξαμε σε ψαροκατάσταση δεν ήταν και πολλά. Νομίζω ήταν μια κανονική τιμή γι' αυτά που μας προσφέρθηκαν και μια ασφαλής επιλογή για την περιοχή.

20 Μαι 2015

Ειναι η τριτη φορα που πηγαινω σ'αυτο το μαγαζι, αλλα η πρωτη φορα που γραφω για αυτο...
Σαββατοβραδο κ το μαγαζι γεματο
Ο εσωτερικος χωρος συμπαθητικος, αλλα με πολλη οχληση!!! Καθησαμε αρκετα κοντα στη κουζινα κ δυστυχως οι "μυρωδιες" ερχοντουσαν στη σαλα.... Υπαρχουν
κ εξω τραπεζια πανω στη πλατεια

Το σερβις??Με το που κατσαμε μας εφεραν νερακι, οχι εμφιαλωμενο, αλλα ηταν ζεστο. Ψωμακι αρκετο κ ντιπ γιαουρτιου.

4 σερβιτοροι κ ο ιδιοκτητης που ετρεχαν διαρκως, αλλα αδικως!! Ρωτουσαν τις παρεες για τα πιατα που κρατουσαν, χαρακτηριστικα θα αναφερω οτι μας σερβιραν κ οι 5 με αποκορυφωμα οτι τελευταιο πιατο μας εφεραν τη σαλατα!!!
Φαουλ το σερβις, χρειαζεται επειγοντως εναν επαγγελματια σερβιτορο για να συντονιστει η κατασταση, γιατι το σερβις υστερει!!!!!

Στη γευση τα πραγματα ειναι σαφως πολυ καλυτερα, πηραμε(παρεα 2 ατομα)
1σαλατα χαρτι κ καλαμαρι(φρεσκοτατη, μεγαλη μεριδα κ πολυ νοστιμη

1 ρυζι(υπεροχο!!! )

1 φλογερες με λουτζα(4 μικρα τεμ. αδιαφορες εως κακες)θελαν λιγο τηγανισμα ακομη

1 μιλφειγ(2 μπιφτεκια αναμεσα σε πιτουλες, σαλτσα κ γιαουρτι συνοδια με πατατες τηγανιτες)πραγματικα νοστιμο κ μεγαλη μεριδα

1 αναψυκτικο
Συνολο:27€

Σιγουρα θα μπορουσαν να κατεβασουν λιγο τις τιμες
Φευγοντας μας κερασαν γλυκακι
Ειναι ενα μαγαζι που τρως καλα κ αν προσεξουν το σερβις θα το απογειωσουν!!!

24 Μάρ 2015

Το χαρτι και καλαμαρι ειναι ενα πολυ παλιο μαγαζι στο Περαμα που εγω προσωπικα το ξερω πολλα χρονια. Παλαιοτερα πηγαινα συχνοτερα ενεκα οι πολυ καλοι μεζεδες το πολυ καλο τσιπουρο και βασικα οι πολυ καλες τιμες που σου επιτρεπουν να μην το σκεφτεις πολυ.

Ετσι και την συγκεκριμενη βραδυα μια και δεν ειχαμε κανονισει τιποτα αλλο και θελαμε να τσιμπησουμε κατι εξω σκεφτηκαμε αν και μακρυα να παμε να δοκιμασουμε ξανα τα πιατα του εν λογω μεζεδοπωλειου.

Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις εννεα το βραδυ και το μαγαζι ως συνηθως ηταν γεματο κοσμο. Οι ευγενεσταοι ανθρωποι του μαγαζιου και ο ιδιοκτητης ( γνωστος για την ευγενεια του ) μας ειπαν να περιμενουμε σε καποιο προχειρο τραπεζι μεχρι να αδειασει καποιο τραπεζι και να καθησουμε να φαμε.

Η αληθεια ειναι οτι ο χωρος ειναι μικρος και τα τραπεζια πολυ στριμωγμενα οποτε και η οχλαγωγια στο μαγαζι ιδιαιτερη. Χαμος απο παιδια που φωναζουν κυριες που γελανε ηχηρα και τυπους οι οποιοι μιλανε τραγικα μεγαλοφωνα αλλα δεν τους αδικει κανεις γιατι αλλιως δεν εχεις καμια ελπιδα να ακουστεις εκει μεσα. Εδω θα επισημανω οτι αυτο ενοχλει καποιον στην αρχη μολις μπει στο μαγαζι. Μετα απο λιγο εχοντας μπει στο κλιμα δεν δινεις καμμια σημασια γιατι εχεις συνηθησει οποτε ολα καλα. Αλλωστε μιλαμε για ενα ( ασχετα αν ειναι πασιγνωστο ) μικρο συνοικιακο μεζεδοπωλειο.

Το 4/4 στην εξυπηρετηση πιο πολυ το περνει το μαγαζι για την προθυμεια του προσωπικου και του αφεντικου την ευγενεια και τους καλους τους τροπους γιατι κατα τα αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι το μαγαζι του κατευθειαν.

Πρωτα καθησαμε μετα ηρθε ενα μπουκαλι νερο με ποτηρια ( ζεστο το νερο ) μετα απο αρκετη ωρα ηρθε ενα καλαθακι με ψωμι και αρκετα μετα ενα ντιπ μια ασπρης σως σε μια μινι σεσουλα αδιευκρινηστου γευσης και μετα απο ολα αυτα ηρθε και ενα σετ μαχαιροπηρουνα μαζι με ενα τασακι.

Καθισαμε λοιπον πηραμε τον καταλογο και αρχισαμε την αναγνωση του ατελειωτου μενου που εχει το μαγαζι και σε ψαρικα και σε κρεατικα. Ειδικα στο κρεας το μαγαζι εχει οτι πιο εφανταστομπορει καποιος να βρει σε τετοιο μαγαζι.

Εμεις με την παρεα μου αποφασισαμε να ακολουθησουμε τον δρομο των ψαρικων οποτε δωσαμε μια παραγγελεια για
μια παελια ψαρικων
ενα γαυρο μαρινατο
μια σαλατα που μας συνεστησε το αφεντικο
μια κολοκυθακια
και μια καλαμαρακια γονο τηγανητα
Η παελια ψαρικων ηταν απλα φανταστικη για τα γουστα μου. Ενα πιατο που θα μπορουσε να παρει ευσημα απο οποιον πρωτομαγειρα καθε καλου μαγαζιου

Τελεια ψημενο το ρυζι με ολα τα αρκετα θαλλασσινα μεσα να εχουν βγαλει στο μαγειρεμα ολα τα τελεια ζουμια τους και τα αρωματα που δημιουργουσαν μια τελειοτητα γευσης Αλλωστε στην παελια οφειλεται και το 3/4 της βαθμολογιας γευσης

Ο γαυρος ο μαρινατος ηταν αψογος και σαφως σερβιρισμενος φινα σε ενα πιατιδιο με λιγη πρασιναδα να ομορφαινει το πιατακι.

Θα σταθω ιδιαιτερα στην σαλατα που μας συνεστησε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που ηταν εκπληκτικη. Μια σαλατα απο σπανακι με ντοματινια σως μπαλσαμικου και στο επανω μερος μια τουφα τυρι ( κατικι δομοκου νομιζω ) που αξιζε την καθε πιρουνια. Κατα ενα περιεργο τροπο η σαλατα σε καθε πηρουνια εβγαζε ενα αρωμα θυμαρι ( ειχε ενα κοτσανι απο θυμαρι στην κορυφη αλλα δεν μπορει να δικαιολογησει τετοιο αρωμα ) που εδινε μια γευση φινου και αξιολογου πιατου.
προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οποιον επισκεφτει το εν λογω μαγαζι.

Τα τηγανητα καλαμαρακια ( γονος σερβιροντε σε μια σεσουλα μκρη αλλα ειναι πολυ ωραια τηγανησμενα και τρωγοντε ευχαριστα σαν μεζες για το κρασακι.
Τελος τα πολυδιαφημησμενα ( απο καποιους φιλους και γνωστους ) κολοκυθακια τηγανητα του μαγαζιου που εμενα οχι απλα δεν μου ειπαν τιποτα αλλα θεωρω οτι εχω φαει πολυ καλυτερα οπου και αν εχω φαει αυτο το παναπλο πιατο.

Οταν το κμολοκυθακι το τηγανητο δεν ειναι crispy δεν νιομιζω να αξιζει τον κοπο να το παρεις

Απο κρασακι το μαγαζι ειχε ενα αξιοπρεπες λευκο το οποιο μας συνοδευσε στο γευμα μας πολυ ευχαριστα
Γενικα το μαγαζι ειναι πολυ γνωστο και νομιζω οτι δεν θα βρεις κανεναν να πει καποια ασχημη κουβεντα γι αυτο. Μπορεις να περαεις ευχαριστα το μεσημερι σου η το βραδυ σου τρωγοντας νοστιμα και οικονομικα.
Προτεινεται ιδιαιτερα για μεσημεριανες εξοδους με παρεουλα για ουζακι και μεζεδακι.

Ισως επανελθω καποια στιγμη με μια κριτιοκη για το μενιου κρεατικων του μαγαζιου για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την ποικιλια του και την γευση του.

05 Μάρ 2015

Το φαγητό είναι πάντα προσεγμένο και καλά μαγειρεμένο. Μου άρεσε ιδιαίτερα η σαλάτα "Χαρτί και Καλαμάρι", τα κολοκυθάκια κομμένα σε μακρόστενα κομματάκια και τηγανισμένα τραγανά καθώς επίσης και το κοτόπουλο με άσπρη σάλτσα και σπόρο παπαρούνας.

Η εξυπηρέτηση είναι άμεση και σερβιριστήκαμε γρήγορα. Οι σερβιτόροι είναι γρήγοροι και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, Χρήστος, ρωτάει συνέχεια αν όλα είναι καλά ενώ μας πρότεινε και κάποια πιάτα που ήταν απλά τέλεια - όπως το ριζότο με άσπρη τρούφα και κρέμα γάλακτος!

Τα τραπέζια είναι άνετα, δεν στριμώχνεσαι με τους άλλους και οι τουαλέτες φροντισμένες και καθαρές. Επίσης η διακόσμηση παραπέμπει σε άλλη δεκαετία καθώς τα ζεστά χρώματα στους τοίχους και τα μικροαντικείμενα στο μπαρ και τριγύρω στον χώρο δημιουργούν μια οικεία αίσθηση!

Οι τιμές είναι καλές για το φαγητό που φάγαμε, δηλαδή το κοτόπουλο - που ήταν μερίδα για δύο - είχε 7 Ευρώ ενώ η σαλάτα - που από μόνη της θα μπορούσε να είναι μερίδα για μεσημεριανό ελαφρύ γεύμα - 6 Ευρώ. Το επισκεφθήκαμε με την παρέα μου (τέσσερα άτομα στο σύνολο) στις 20 Φεβρουαρίου, μετά τη δουλειά.

Η αίσθηση που έχεις όταν αφήνεις το μαγαζί είναι ότι έχεις χορτάσει (τρία ορεκτικά, μία σαλάτα, τρία κυρίως πιάτα, δύο αναψυκτικά και ενάμιση κιλό κρασί συν το γλυκό στο τέλος κέρασμα) και δεν έχεις πληρώσει πολλά (περίπου 15 Ευρώ το άτομο).

Καλό είναι να πηγαίνεις Παρασκευή απόγευμα ή βράδυ που δεν έχει τόσο κόσμο όσο το Σαββατοκύριακο καθώς και καθημερινές που σίγουρα είναι εξίσου καλά.

Για το Σαββατοκύριακο είναι καλό να έχεις κάνει προηγουμένως κράτηση για σιγουριά! Αξίζει η εμπειρία 100%!

25 Σεπ 2014

Μας πρότεινε το συγκεκριμένο μαγαζί κάτοικος της περιοχής.
Καθίσαμε στο απέναντι πεζοδρόμιο και σερβιριστήκαμε σχετικά γρήγορα.

Οι μερίδες ήταν καλές και οι τιμές ελαφρώς τσιμπημένες.
Ο ιδιοκτήτης ήταν αρκετά φιλικός, αλλά πρέπει να φροντίσει λίγο το θέμα του προσωπικού του. Οι σερβιτόροι έτρεχαν λίγο σαστισμένοι χωρίς να υπάρχουν πολλοί πελάτες... και το χειρότερο... μία μερίδα ψάρια, που περίσσεψαν, τους είπαμε να τα πακετάρουν (12 ευρώ το κόστος τους) και μετά το πέρας του 20λέπτου ήρθε -επιτέλους- ο λογαριασμός χωρίς το πακέτο, γιατί ο πιατάς δεν είχε καταλάβει, λέει, καλά και τα πέταξε!

Δεν νομίζω ότι θα έπεφτε έξω το μαγαζί, αν μας πρόσφεραν μία νέα μερίδα (ομολογώ ότι μας πέρασε από το μυαλό, μήπως τα έδωσαν αλλού). Εμείς δεν θα το συστήναμε.

14 Ιούλ 2014

Σάββατο βράδυ. Η κοπελιά κι εγώ ξεκινήσαμε να πάμε κάπου για φαγητό. Η ιδέα που έπεσε ήταν να πάμε προς Πειραϊκή. Όλα καλά μέχρι που φθάσαμε στον Πειραιά. Αλλαγές στις κατευθύνσεις των δρόμων και προσπαθώντας να βγούμε προς Πειραϊκή, βρεθήκαμε στο δρόμο που οδηγεί στο Πέραμα. Λέμε δε πειράζει, κάτι θα βρούμε να κάτσουμε και προς τα εκεί. Οδηγώντας φθάσαμε σε μια μικρή πλατεία. Γύρω γύρω μαγαζάκια με μεζέδες. Λέμε εδώ είμαστε. Πρώτη φορά στο Πέραμα και όλα καλά. Εμπρός για νέες εμπειρίες.

Διαλέξαμε να κάτσουμε στο "χαρτί και καλαμάρι". Τραπεζάκι έξω, δίπλα στο δρόμο με τους κάγκουρες (μάστιγα κι αυτή), να περνούν με τα σκυλάδικα στη διαπασών.
Ήρθε το παλικαράκι πολύ γρήγορα και παραγγείλαμε μια αθερίνα (ήταν αθερίνα με τα όλα της), μια καλαμαράκια γόνο(καταπληκτικά),. γαύρο μαρινάτο (καλός αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό), χαλούμι ψητό(πολύ καλό), μια πατάτες(σπιτικές και πολύ ωραία τηγανισμένες, στη σέσουλα), μια κολοκυθάκια(ψιλοκομμένα και νόστιμα στη σέσουλα κι αυτά), τρεις μπύρες κι 1/4 κρασάκι λευκό.

Μαζί με τα ποτά μας έφεραν ένα ντιπ(κάτι σαν γιαούρτι), αλλά ήταν δροσερό και αρκετά νόστιμο μαζί με ολόζεστο ψωμί!!!!!!!!!!!!.

Για το τέλος μας κέρασαν γλυκό κορμό σοκολάτας μαζί μ ένα υπέροχο ρυζόγαλο κι ενδιάμεσα σφηνάκια.

Το service πολύ γρήγορο(το μαγαζί ήταν φουλ από κόσμο), με σωστή σειρά σερβιρισμένα τα φαγητά και όλα τα παιδιά ευγενέστατα και πολύ πρόθυμα.
Για όλα αυτά πληρώσαμε 45 ευρώ ακριβώς. Νομίζω τιμή αρκετά τίμια σύμφωνα με την πολύ καλή ποιότητα όλων αυτών που φάγαμε και ήπιαμε.

Εν κατακλείδι το συστήνουμε ανεπιφύλακτα και σίγουρα θα ξαναπάμε!!!!

14 Μαι 2014

Μετά τις πολύ καλές κριτικές Κυριακή μεσημέρι αργά 4 άτομα κατευθυνθήκαμε με κράτηση και βοηθό το gps.

Χώρος (3/4):

Καθισαμε έξω, ένα χώρο σκιερό κάτω απο τα δέντρα σε έναν πολύ ωραίο χώρο αρκετά ήσυχο παραδόξως. Η πρόσοψη απέναντι του χειμερινού μαγαζιού πολ´υ ωραία επίσης.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Καθότι 4 άτομα και μάλιστα φαγανά πήραμε πάρα πολλά πράγματα. Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι ζεστό με ένα μικρό φτυαράκι με ένα ντιπ με βάση το γιαούρτι.. Μετά ακολούθησε μία τριλογία σαγανάκια με διάφορα είδη τυρίων τηγανισμένα (πολύ καλό, βαθμολογία 7/10). Πήραμε μία κολοκυθάκια τηγανιτά και μία τυροσαλάτα (καλά χωρίς κάτι να εντυπωσιάζει) και ένα ντάκο (πολύ ωραία σερβιρισμένος,7/10) και μία σαλάτα χαρτί και καλαμάρι (υπέροχη, βαθμολογία 8/10). Μην ξεχάσω και τις 2 μερίδες πατάτες τηγανιτές χειροποιήτες(βαθμολογία 7/10).

Για κυρίως πήραμε 2 μπιφτέκια μιλφείγ (τεράστιο πιάτο, με φαντασία και πολύ νόστιμο εάν και τίγκα στα μπαχαρικά (βαθμολογία 8/10), ψιλοκομμένα χοιρινά μπριζολάκια πολ´υ τρυφερά και νόστιμα (βαθμολογία 8/10) και ένα σαν μεξικάνικο πιάτο με κοτόπουλο τυλιγμένο σε τορτίγια ψημένη γεμισμένο με τυρί και πιπεριά πράσινη σε μικρά κομματάκια (πολύ ωραίο, καυτερό λιγάκι, βαθμολογία πιάτου 8/10).

Όλα τα πιάτα που έφερε ήταν μεγάλες μερίδες που χορταίνουν και τους πιο πεινασμένους και βέβαια πολύ νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό και συνέχεια με χαμόγελο. Αλλά το θέμα είναι ότι άργησαν να φέρουν τα πιάτα γενικά αλλά και τα κυρίως. Περιφερόντουσαν οι σερβιτόροι συχνά με πιάτα που δεν ήξεραν σε ποιό τραπέζι να τα πάνε και ρωτούσανε εάν έχουμε παραγγείλει το τάδε πιάτο που είχαν στα χέρια τους. Επίσης δεν ήρθαν με σωστή σειρά για παράδειγμα πρώτα ήρθε το μεξικάνικο κοτόπουλο μετά απο 10 λεπτά ήρθε το πιάτο με τις καρδίες χοιρινής μπριζόλας και μετά απο 15 λεπτά και με δική μας όχληση ήρθαν τα μπιφτέκια. Κάποια πράγματα όπως κρασί ή ψωμί ή νερό χρειαζότανε 2 φορές να το ζητήσουμε τουλάχιστον.

Θέλει λίγο οργάνωση απλά πιστευώ στην κουζίνα και στο service. Αυτό και μετά το μαγαζί θα απογειωθεί.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με μπύρα και 4αναψυκτικά και ίσως μου διαφεύγει κανά ορεκτικό ακόμα πληρώσαμε 82 ευρώ δηλαδή σχεδόν 20 ευρώ το άτομο το οποίο για την ποιότητα και την ποσότητα ήταν πάρα πολύ καλά.

Στο τέλος μας κεράσανε τα γλυκά και 4 αναψυκτικά που μας έφεραν επιπλεόν λόγω της καθυστέρησης μάλλον στα κυρίως.

Συμπέρασμα:

Ένα διαμαντάκι ακόμα στο Πέραμα το οποίο χάρις στο ask4food ανακάλυψαμε. Αξίζει την επίσκεψη σας και την φήμη που έφτιαξε εδώ σε αυτό το site. Σίγουρα θα ξαναπάω!

04 Μαι 2014

Παρασκευή μεσημέρι 2 Μαιου στο "Χαρτί κ Καλαμάρι" με ωραία παρέα κ καλή διάθεση. Το μαγαζί το βρίσκεις εύκολα, πάρκινγκ το αντίθετο θα έλεγα. Από κίνηση, το ελάχιστο, άλλωστε δεν είναι εποχή για.... μεσημέρια και μάλιστα μετά την Πρωτομαγιά.

Πήραμε μια σαλάτα "Χαρτί κ Καλαμάρι" που ήταν υπέροχη με ξηρούς καρπούς, παρμεζάνα και σως μελιού, καλαμαράκια τηγανητά οκ, ντοματοκεφτέδες που δεν σε τρέλαιναν, χταπόδι ψητό (υπέροχο), αθερίνες που πρέπει να ήταν φρέσκες και Συμιακό γαριδάκι που ήταν κ ακριβό και έχουμε γευθεί και καλύτερα. Άψογες οι φλογέρες με τυρί και λούζα Μυκόνου.

Τα συνοδεύσαμε με ουζάκι κ μπόλικο πάγο. Για δύο άτομα ήταν πολλά και φύγαμε σκασμένοι μπορώ να πω, ίσως σε μια δεύτερη ανάγνωση οι ντοματοκεφτέδες να ήταν περιττοί.. Εκείνο που δημιουργεί καλή αίσθηση είναι τα σερβίτσια που έρχονται τα εδέσματα, από την πιατέλα της σαλάτας με κλίση, μέχρι το καλαθάκι για τις φλογέρες και τη βαρκούλα για τους ντοματοκεφτέδες.

Το μαγαζί είναι απλό στη διακόσμηση αλλά συμπαθητικό, ενώ και η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη χωρίς περιττές κολακείες που προσωπικά δεν με φτιάχνουν. Οι τιμές ελαφρώς τσιμπημένες, όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι "Περάματος" αλλά κανονικότατες για τα δικά μου κριτήρια.

06 Απρ 2014

Προκειται γαι ενα μικρο μαγαζακι στο Περαμα στην στροφη των λεωφορειων στην λεωφορο Ειρηνης. Παλιο καφενειο του πατερα και τωρα εδεσματοπωλειο του γιου. Ο χωρος ειναι αρκετα μικρος με λιγα και στριμωχτα τραπεζακια, αλλα ωραια διακοσμημενος. Τωρα που ανοιγει ο καιρος βγαζει τραπεζακια απεναντι κατω απο πευκα οποτε ειναι πιο ευρυχωρα.

Γενικα αν θελετε να πατε παρασκευοσαββατοκυριακα και αργιες κλειστε οπωσδηποτε τραπεζι. Ο Χρηστος, ο ιδιοκτητης, παντα σε υποδεχεται χαμογελαστος και προθυμος να σε εξυπηρετησει.

Οσον αφορα το φαγητο. Εχει αρκετα καλο μενου με θαλασσινα, κρεατικα και ψαρικα. Εχει και μεζεδες και κυριως πιατα. Παντως οταν πατε ρωτηστε τον σερβιτορο να σας πει τι υπαρχει εκτος μενου, γιατι συχνα φτιαχνουν και αλλα πιατα οπως κοτοπουλο ή γαριδες με γλυκοξινη σαλτσα αλλα και αλλα, καθως και φρεσκα ψαρακια. Εχω παει πανω απο 20 φορες τα τελευταια χρονια, γιατι τοσο η ποιοτητα οσο και η γευση και οι τιμες ειναι πολυ καλες. Αρχικα φτανει νερακι βρυσης και καρβελακι ψωμι ζεστο με μια σως γιαουρτιου/φιλαδελφεια με παπρικα.

Πρεπει να σας προειδοποιησω οτι το μαγαζι εχει πολυ φαντασια και οι παρουσιασεις των πιατων ειναι αρκετα εμφανταστη. Το ψωμακι ερχεται η σε σουροτηρι η σε ψαθινο καπελακι. Κρασι εγω προτιμω το ημιλιαστο που ειναι γλυκο αλλα οχι τοσο γλυκο και δυνατουτσικο. Απο σαλατες παιρνω την ομωνυμη χαρτι και καλαμαρι με διαφορα λαχανικαι, παρμεζανα και καρβουδισμανους ψηρους καρπους και σως βαλσαμικου. Πραγματικα απο τις καλυτερες σαλατες που εχω φαει, παντα φρεσκια και τεραστια! Εχει και αλλες σαλατουλες αλλα πιστευω οτι αυτη ειναι η καλυτερη. Απο ορεκτικα προτεινω καλαμαρακι γονο τηγανητο, μαλακο και πεντανοστιμο. Κολοκυθακια τηγανητα, πολυ γλυκα σερβιρισμενα σε σεσουλα. Οπωσδηποτε να παρετε ντοματοκεφτεδες απο ντοματακια.

Πηγα Σαντορινη και γενικα πιστευω χωρις υπερβολη ειναι οι καλυτεροι που εχω δοκιμασει ποτε. Συνοδευονται με ωραιοτατο τζατζικακι. Πολυ καλο ειναι επισης το μπασματι τηγανητο με λαχανικα, γαριδακι και σουριμι(απομιμηση καβουριου), ερχεται με το τηγανι. Εχω δοκιμασει ακομα γαριδακι Συμης, πολυ καλο, μυδια αχνιστα (ερχονται με την κατσαρολα), παντα φρεσκα και πεντανοστιμα! Επισης πολυ καλα ειναι και τα μυδια η γαριδες σαγανακη ενω καπωςμετρια βρηκα την γαριδομακαροναδα με μεγαλο λαθος την μη αφαιρεση των μουστακιων της γαριδας που μπλεκονταν με τα μακαρονια.. Πρεπει επισης να δοκιμασετε την παεγια με μυδια, κυδωνια, γαριδες και φρεσκο καβουρι που ειναι πολυ νοστιμη και λιγο πικαντικη. Αν εχετε υπομονη για καθαρισμα δοκιμαστε και τα φρεσκα καβουρια ψητα.

Απο κρεατικα πραγματικα καλο ειναι το ψιλοκομμενο χοιρινο με σπιτικη μπαρμπεκιου σως, φρεσκες πατατουλες τηγανητες και πιττακια, σερβιρισμενο σε φαρασι. Ενα αλλο καλο πιατο ειναι μιλφεϊγ μπιφτεκι, που στην ουσια ειναι πιττακι μπιφτεκι, σαλτσα, πιττακι μπιφτεκι, σαλτσα, πιττακι εναλλαξ. Και ολα αυτα καρφωνονται με ενα μαχαιρι. Στο μπιφτεκι υπερεχει η ριγανη! Καλο ειναι και το κοτοπουλο με γλυκοξινη σαλτσα αλλα δεν υπαρχει στο μενου. Αν σας αρεσει η συγκεκριμενη γευση και δεν θελετε να φατε την γνωστη κορσερβα ζητηστε το να σας το φτιαξουν. Μπορει και να το κανουν. Στο τελος υπαρχει παντα κερασμα βαρκουλα με γλυκα, παγωτο, σουφλε σοκολατα, κορμο, κρεμα ή καποιο σιροπιαστο.

Αν σας αρεσουν ζητηστε κι αλλο. Εδω κανεις δεν θα σας παρεξηγησει! Μπορει εκτος απο γλυκακι και αν ο λογαριασμος ειναι λιγο φουσκωμενος να σας κερασει ρακομελο η να φερει καποιο επιπλεον πιατο. εμενα μια φορα εκτος ολων των αλλων με κερασε μια πιατελα καβουρια ψητα!

Γενικα ειναι ενα πολυ τιμιο και καλο μαγαζι με πολυ καλα και φρεσκα πιατα και αυτο ειναι το βασικο για μενα. Καθε μερα παει ο ιδιοκτητης στο λιμανι του Περαματος και παιρνει απο τους ψαραδες ο, τι φρεσκο εχουν. Οι τιμες ειναι πολυ καλες αν και στα κρεατικα ειναι λιγο πιο τσιμπημενες. Παντως για 6 ατομα με πολλα ορεκτικα και κυριως και κρασακι δυσκολα ξεπερνας τα 80 με 100ευρω. Αλλα φευγεις σκαστος!

Εγω το επισκεφτομαι αρκετα συχνα και σας το συστηνω ανεπιφυλακτα! Μερικες φορες κανει και live με ρεμπετικα και λαϊκα. Γι'αυτο καλο ειναι να επισκεπτεστε το προφιλ του μαγαζιου στο facebook οπου αναρταται ποτε θα γινει καποιο live.