Ο ΣΠΑΝΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Αριστείδου Οικονόμου 4, Κ. Πατήσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Δεν ξέρω τι έγινε φέτος το Πάσχα. Οπου και να πήραμε τηλέφωνο να κλείσουμε τραπέζι για Κυριακή Πάσχα μεσημέρι, όλοι είχαν κλείσει τα πάντα, δέκα μέρες πρίν, από ότι μου είπαν!

Ή υπάρχουν πολλά λεφτά, ή δεν έφυγε κανένας για το χωριό αλλά συνηθισμένοι όλοι να πηγαίνουμε εκτός Αθήνας, αλλά να μην κοπιάζουμε για το τραπέζι που μας το ετοιμάζουν οι δικοί μας, είπαμε να πάμε έξω.

Πάντως, επειδή παραδοσιακά το Πάσχα μαζεύουμε όλους τους ανιόντες συγγενείς, με μέσο όρο ηλικίας τα 75+, η γυναίκα μου με εξόρκισε να πάμε έξω, ωστε τις παραξενιές να τις αντιμετωπίσουν οι σερβιτόροι του κέντρου που θα πάμε.

Ετσι λοιπόν, αφου οι συνήθεις επιλογές μας για παϊδάκια, στην Μάντρα, στο Κρυονέρι και στα Δερβενοχώρια ήταν φούλ, ψαξαμε εναγωνίως και καταλήξαμε στο εν λόγω μαγαζί, το οποίο και μας έκλεισε τραπέζι για τις 2 το μεσημέρι.

Η πρόσβαση άνετη και το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Απ έξω το κατάστημα δεν λέει και τίποτα. Η μεγάλη αυλή είναι κλεισμένη γύρω γύρω με τις γνωστές διαφανείς τέντες για την προστασια από τον αέρα, ενώ η τέντα της οροφής είναι αρκετά ψηλή ωστε και να μην σε ψυχοπλακώνει αλλά και να μην εγκλωβίζει τον καπνό απο τα τσιγάρα. Βεβαια, όσο καθήσαμε, μυρωδια καπνού δεν μας ήρθε, ούτε ειδα κάποιον να καπνίζει.

Πρώτη (αρνητική) εντύπωση, ήταν ότι δεν βρέθηκε η κράτησή μας, οπότε έπρεπε να μας βολέψουν (10 άτομα) εκ των ενόντων, συνθέτωντας ένα μεγάλο τραπέζι, αλλά στην μέση του κεντρικού διαδρόμου, με αποτέλεσμα όποτε περνούσε κάποιος από τον διάδρομο, σερβιτόρος ή πελάτης, να υφίσταμαι το απαραίτητο "φιλικό" σκούντημα στην πλάτη. Και καλά να πνίγεσαι! Αμα προσπαθούσες να πιείς νερό ή κρασί, το ντούς ήταν εξασφαλισμένο. Τέλος πάντων!

Κατά την διαδικασία της τηλεφωνικής κράτησης μας ειπώθηκε ότι το κατάστημα ειδικεύεται στα παϊδάκια και τα σαλιγκάρια. Λοιπόν, πετύχαμε διαθέσιμο το 50%, και αυτό δεν ήταν τα παϊδάκια. Παϊδάκια τελος λοιπον ("Δεν ξέρω τι έγινε, πλάκωσε ο κόσμος και δεν είχαμε υπολογίσει καλά"). Μα και να είχαν προμηθευτεί παραπάνω, διάολε, η επομένη εβδομάδα είναι της κρεωφαγίας, δεν θα έμεναν! Τέλος πάντων (για 2η φορά).

Οπότε καταλήξαμε στο αρνί σούβλας (2 κιλά), 2 χοιρινές, κοκορέτσι 2 μερίδες (κοντοσούβλι, σωστά μαντέψατε, ΤΕΛΟΣ), τζατζίκι 2 μερίδες, φετα στο πήλινο, πατάτες τηγανιτές 3 μερίδες, σαλάτες 2, 2-3 αναψυκτικά (φτού, πάλι μικρά της μιάς γουλιάς) και ένα κιλό κρασί του καταστήματος, σύνολο 125 ευρώ. Η τιμή κρίνεται ως απολύτως λογική, προφανώς, αλλά δεν κρίνονται όλα στην τιμή, όπερ και πάμε παρακάτω.

Το αρνί σούβλας ήταν νόστιμο, χωρίς ακραίες επιδόσεις στο αλάτι και στο πιπέρι, με τραγανή πετσούλα και κυρίως με κανονική λιπαρότητα, χωρίς να αφήνει αίσθηση πάχους στο στόμα, παρά το γεγονός ότι ήταν κάπως χλιαρό, μάλλον διότι είχε κατεβεί από την σούβλα από ώρα. Μόνη αντίρρηση το γεγονός ότι η αναλογία κρέατος/κόκαλου ήταν σαφώς υπέρ του κόκαλου. Ο σβέρκος ήταν αρκετός, τα παϊδάκια λιγο περισσότερα, αλλά το μπουτάκι ή χεράκι ανύπαρκτο. Το κοκορέτσι καλό επίσης, αλλά και αυτό κάπως κρύο. Οι χοιρινές καλοψημένες και σε καλό μέγεθος και φυσικά ζεστές, αφού ήταν της ώρας.

Τα ορεκτικά ήρθαν σε παράθεση σε δίσκο, που το θεωρώ λίγο παλιομοδίτικο, λίγο περιοριστικό επίσης, μιάς και υπήρχαν κι άλλα που δεν ήταν όμως πάνω στο δίσκο. Η σαλάτα καλή δροσερή, η ψητή φέτα νόστιμη αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Το ίδιο ισχύει για το τζατζίκι. Οι τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι, νόστιμες και καλοτηγανισμένες χωρίς λαδίλα. Το κρασί απλά διεκπεραιωτικό.

Για τα αναψυκτικά το έχω ξαναπεί πολλάκις. Θεωρώ κοροϊδία να μου σερβίρουν το μπουκαλάκι των 230 ή 250 κ. ε. στην τιμή που αγοράζουμε σε άλλα καταστήματα τα 330 κ. ε. Είπαμε, το κατάστημα πρέπει να βγάζει το κέρδος του από τα κυρίως είδη του, για τα οποία το επισκέπτεσαι, όχι εκμεταλλευόμενο την κυριαρχη θέση του, επειδή ο πελάτης δεν μπορεί να πάει την στιγμή εκείνη παραδίπλα. Από την άλλη μεριά, το κατάστημα προσφέρει παγωμένο νερό βρύσης στα γνωστά μπουκάλια με καπάκι. Επίσης μας δόθηκε κανονική απόδειξη.

Το σέρβις ήταν πρόθυμο αλλά δεν προλάβαινε, με αποτέλεσμα καθυστερήσεις και στο πρώτο σερβίρισμα αλλα κυρίως στις επαναλήψεις ("Παιδί, πιάσε ακόμα μια πατάτες και ένα τζατζίκι")

Κακή εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι δεν υπήρξε κέρασμα, το οποίο απο μόνο του δεν είναι κατ ανάγκην για θάνατο, αλλα είναι ανεπίτρεπτο αν το συνδυάσεις με το γεγονός ότι θεάθηκε γλυκό σε τραπέζι των 2 ατόμων με λογαριασμό των 30 ευρώ. Και τέλος πάντων, αν υπήρχε γλυκό ή φρούτο, έστω και με χρέωση, δεν ερωτηθήκαμε, διότι από κατάλογο δεν είδαμε ούτε για πλάκα. Κρίμα, αλλά στις λεπτομέρειες κρίνεται κανείς.

Συμπέρασμα. Αν βρεθώ κατα κεί ενα ζεστό μεσημέρι ή μία κρύα νύχτα και πεινάω ( και τονίζω το πεινάω) και θέλω να φάω παϊδάκια, θα διαβώ την πόρτα του Σπανού, μία φορά ακόμα και θα διεκπεραιώσω τα απαραίτητα (και επίσης τονίζω το διεκπεραιωτικό του θέματος). Δεν θα ξεκινήσω, όμως από το σπίτι μου να πάω εκεί, διότι την συγκεκριμένη εμπειρία που σας περιέγραψα, την έχω διαθέσιμη πολύ πιό κοντά μου.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Μια οικογενειακη ταβερνα, με καλες προτασεις και καλο φαγητο. Εαν θες να φας ειναι καλο. Δεν πας ουτε για το ντεκορ ουτε για την θεα. Οι γευσεις καλες και οι τιμες αναλογες.

Παιδακια, σαλτα μαρουλι, μπιφτεκια, πατατες, τζατζικη, κολοκυθοκεφτεδες, σαγανακι κια μισο κιλο κρασι κι ενα αναψυκτικο. Συνολο 52€
Σε γευση: παιδακια καλοψημενα, εννοω σωστα κι οχι πολυψημενα ή αψητα.
μπιφτεκια μεριδα καλο, ζουμερο
πατατουλες χειρος κι οχι σακουλας
κολοκυθοκεφτεδες τελειοι

σαγανακι καλο
Σαλατα και τζατζικη νορμαλ, Σηκωνε λιγο λαδακι η σαλατα και λιγο σκορδακι το τζατζικι. Προσωπικη εκτιμ ηση.
Το μονο που δεν μας αρεσε ειναι οτι ζητησαμε την αποδειξη, αλλοιως θα μεναμε με το δελτιο παραγγελιας!

τελος παντων, Ελλαδα ειμαστε και το παλευουμε να στρωσουμε!
Σε γενικες γραμμες εαν θελεις να φας καπου με απλα ωραια φαγακια και χωρις πολλα πολλα ειναι μια καλη προταση.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εν λογω μαγαζι μια Κυριακή μεσημερι τον Μαιο.
Για αρχη.... είχαμε κανει κρατηση για οκτω άτομα όταν πηγαμε μας έδωσαν τραπεζι στην μέσα αίθουσα (χειμερινη) η οποια ήταν μεσα στο σκοτάδι και χωρις ουτε μια παρέα. Επιμείναμε και μας έδωσε ενα τραπεζι στον εξωτερικο χωρο οπου και είχε σχετικο κοσμο.
Παραγγείλαμε πατατες τηγανητες χειροποίητες αλλα πολυ μικρες φτωχες μεριδες και οχι διαιτερα προσεγμένες ως προς το τηγανισμα την ποιοτητα λαδιου κτλ. Τυροκαυτερη και αυτη χειροποιητη σε αρκετα καλο γευστικο επιπεδο. τσατζικι και αυτο ανω του μετριου. Κολουθοκεφτεδες ίσως το καλυτερο πιατο.

Σαλατα 'του σπανου' εξαιρετικα φτωχη γευστικα και εξαιρετικα φτωχη σε ποσοτητα. Χορτα καλα αλλα μεχρι εκει με ψηγματα ελαιολαδου. Κοντοσούβλι και εδω πολυ μικρη ποσοτητα μεριδας γευστικα πολυ κατω του μετριου με εντονο το σκορδο. Μπριζολα χοιρινη ανουσια σκληρη με ψησιμο στα ορια του βραστου κρεατος. Πανσετα απλη οχι κατι ιδιαιτερο. Και τωρα στην απολυτη αποτυχια τα παϊδάκια για τα οποια φημιζεται το ενλογω καταστημα. Παϊδάκι εναμισι κιλο σε πιατελα οπου απο πανω ειχε τα κανονικα παϊδάκια και απο κατω τα παϊδάκια απο μπουτι και αλλα σημεία οπως και τα νεφρα. Σχεδόν άψητα τα μισα και τα αλλα μισα με κανονικο ψησιμο. Πλήρη απογοητευση.

Υπαρχουν πανω απο τριαντα σαράντα μαγαζια με πολυ καλυτερα παιδακια και κρέατα στα κεντρικα και δυτικα προαστια της Αθηνας. Ποσο δε σε όλη την Αττική!!!

Κατα την γνωμη μου στο μαγαζι αυτο θα πατε αν θέλετε να γευτείτε μια καλη τυροκαυτερη και τους κολουθοκεφτεδες. Τιποτα αλλο.

Κερασμα γλυκο.... ραβανι καταλευκο (λογω ποιοτητας υλικων) σχεδόν αγευστο με αισθητη την απουσια σιροπιου. Καλυτερα να μην είχαν κερασμα.

Εν κατακλείδι ενα ταβερνακι ψητοπωλείο που δεν τιμα κατα την γώμη μου ούτε στο ελάχιστο την μικρη φημη που προπορεύεται αυτού.