19 Οκτ 2017

Η ταβέρνα στα Κάτω Πατήσια με τα εκπληκτικά παϊδάκια και τα κοκκινιστά σαλιγκάρια έκλεισε αισίως μια 35ετία και συνεχίζει πάντα να μεσουρανεί. Αναφέρομαι βέβαια στον ΣΠΑΝΟ (Σ), την οικογενειακή ταβέρνα της οδού Αριστ. Οικονόμου, που είναι κάθετη στη Στρατηγού Καλλάρη και πασίγνωστη στους γείτονες και όχι μόνο, απ’ το 1982!
Στο ίδιο σημείο λειτουργούσε ήδη η ταβέρνα αυτή απ’ το 1968, αλλά υπό άλλη Διεύθυνση. Ωστόσο, ο ΣΠΑΝΟΣ, με τον κ. Παναγιώτη απ’ την Πλαγιά Αιτωλοακαρνανίας (απέναντι απ’ τη Λευκάδα) και την ταλαντούχα σε μεζέδες, αλοιφές και γλυκά, σύζυγό του κ. Γεωργία, με το εκλεκτό κρέας που προμηθεύονται απ’ τη ΒΔ Ελλάδα, τις εποχιακές πρώτες ύλες, αλλά τον έμπειρο ψήστη τους, στην κυριολεξία κάνουν θαύματα που δικαιώνουν τη φήμη τους!

Στο παρελθόν, είχα προσπαθήσει ανεπιτυχώς να πάω στον Σ για φαγητό, και συγκεκριμένα τη φετινή Τσικνοπέμπτη, όπου γινόταν χαμός, και ο κ. Σπανός μου τόνισε ότι η κράτηση, ειδικά κάποιες τέτοιες μέρες, είναι απόλυτα επιβεβλημένη.

Έτσι, το περασμένο Σαββατόβραδο 14/10 φρόντισα να πάω διαβασμένος. Έκανα τηλεφωνική κράτηση απ’ την προηγούμενη μέρα, και η κ. Γεωργία στο τηλέφωνο με ρώτησε ευγενικά αν επιθυμούσα να μου κρατήσει απ’ το περίφημο Αγρινιώτικο κοκορέτσι τους, όπερ και εγένετο! Ευτυχώς, γιατί ήταν ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!

Το ταβερνάκι αυτό λειτουργεί Τετάρτη με Σάββατο από 19.00 μέχρι 00.00, την Κυριακή, απ’ το μεσημέρι: 12.00-22.00, ενώ Δευτέρα & Τρίτη οι μαγαζάτορες ξεκουράζονται και ετοιμάζουν τις βδομαδιάτικες προμήθειές τους.

Καθίσαμε (δύο άτομα) στον εσωτερικό χώρο, στο βάθος, ο οποίος έχει καμιά 15αριά μεγάλα τραπέζια για 100 περίπου άτομα. Η μπροστινή αυλή, με τέντες και νάιλον, χωράει καμιά 50αριά ακόμη πελάτες. Οι τοίχοι μέσα ήταν επενδεδυμένοι με ξύλο μέχρις ενός συγκεκριμένου ύψους, ενώ πιο πάνω υπήρχαν οικογενειακές φωτογραφίες - κειμήλια αλλά και κάδρα, διάφορες φορεσιές και κιλίμια, στη μέση της σάλας δέσποζε ένα παλιό τζουκ-μποξ, ενώ παραδίπλα διέκρινα μια παλιά ραπτομηχανή, ένα αρμόνιο και διάφορα άλλα διακοσμητικά, που ήταν όλα ιδέες της Γεωργίας, όπως πληροφορήθηκα.
Η οροφή ήταν γεμάτη φωτιστικά ψάθινα, τα ανοιχτά χρώματα των τοίχων φώτιζαν τον χώρο, ενώ το δάπεδο της αίθουσας ήταν ασφαλώς μωσαϊκό, σήμα κατατεθέν ενός νοσταλγικού παρελθόντος!
Μπαίνοντας, προς τα δεξιά υπάρχει ο ειδικός χώρος με τις σούβλες και τον ψήστη επί το έργον, ενώ απέναντι είναι η κουζίνα, το βασίλειο της κ. Γεωργίας!
Πιο δίπλα, βρίσκονται τα δύο πεντακάθαρα WC, δείγμα κι αυτά της νοικοκυρεμένης ταβέρνας!

Η μουσική ήταν κυρίως λαϊκή, με παλιές επιτυχίες του Διονυσίου, της Μαρινέλας, του Μητροπάνου, Σωτηρίας Μπέλου, κ. λπ.

Στην αρχή έρχεται ένας δίσκος με τα καλούδια της Γεωργίας, όπως ενδεικτικά: σαλάτες, αλοιφές, χόρτα, παντζάρια, μαυρομάτικα φασόλια, baby πατάτες, κολοκυθοκεφτέδες, τυροπιτάκια, λευκαδίτικη λαδόπιτα, κ. λπ. Πρόκειται, όπως είπα, για μια οικογενειακή ταβέρνα μιας άλλης εποχής, μιας εποχής που κάθε γειτονιά διέθετε τις ταβέρνες που ήταν καμάρι της, ενώ τώρα πια, οι γνήσιες ταβέρνες, είναι δυστυχώς μετρημένες στα δάχτυλα…

Στην αρχή καταφθάνουν 5-6 φέτες καλού φρυγανισμένου ψωμιού με την πατροπαράδοτη λαδορίγανη. Το ψωμί λοιπόν με το λαδάκι του είχε πάρει κάτι απ’ την κρεατίλα του ψητού, κάτι που σε κάνει να το καταβροχθίσεις πριν έρθει οτιδήποτε άλλο! Τιμή 1 €.

Ήρθε επίσης κανάτα με κρύο νερό βρύσης, ενώ μοιραστήκαμε και μια μπύρα FIX, στα 2.50 €.
Δεν σας κουράζω με τιμές ποτών, αφού αναψυκτικά, μπύρες και χύμα κρασί, είναι όλα σε τιμές πολύ λογικές!

Στη συνέχεια, ακολούθησαν τα εξής πιάτα:

• Μια τυροκαυτερή, μεγάλη σπεσιαλιτέ της Γεωργίας, που ήταν όντως πολύ καυτερή (σαν Μεξικάνικο πιάτο), νοστιμότατη και χορταστική. Μην την παραλείψετε, γιατί θα χάσετε: Τιμή, στα 3.40 €.

• Μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, καυτές και φρεσκοτηγανισμένες. Τιμή, στα 3.00 €…

• Μια σαλάτα χωριάτικη, με άριστες ντομάτες και μπόλικη φέτα, την οποία συνδυάζαμε με τα ψητά για να μας δροσίζει. Τιμή στα 5.00 €.

• Ακολούθησε το κοκορέτσι, το Αγρινιώτικο, που σερβίρουν συνήθως τα Σ/Κ, και που ευτυχώς μας το είχανε κρατημένο απ’ το τηλέφωνο. Κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και είχα χρόνια πολλά να γευθώ κάτι τόσο μοναδικό. Δυστυχώς, δεν υπήρχε δεύτερη μερίδα διαθέσιμη, γιατί το μαγαζί ήδη γέμιζε και οι πάντες το ήξεραν… Άλλωστε, good things in small packages, όπως λένε κι ιι Αγγλοσάξονες! Τιμή, στα 6.80 €.

• Στο τέλος ήρθαν τα αρνίσια παϊδάκια, ό, τι νοστιμότερο έχω φάει φέτος και μάλιστα μέσα στην Αθήνα μας, που αν ψάξει κάποιος πάντα ξετρυπώνει τέτοια διαμαντάκια!! Ήταν μισό κιλό, στα 13.35 €. Χαλάλι, χίλιες φορές!!

Οι ευγενείς οικοδεσπότες φρόντισαν και για την τελική γλυκιά μας επίγευση. Η χρυσοχέρα Γεωργία μας πρόσφερε το γλύκισμα ημέρας, το επονομαζόμενο θεϊκό, όνομα και πράμα! Ήταν παραδοσιακή φρυγανιά Ζακυνθινή, το γλυκό με την κανέλα, που έχει σαντιγί από πάνω και γλυκό κουταλιού σταφύλι. Ήρθε ατομικό κέρασμα, από ένα χορταστικό κομμάτι για τον καθένα μας!

Ο λογαριασμός, στα 35.05 €, ήταν σε πολύ λογικά πλαίσια για το παραδοσιακό αυτό φαγοπότι μας. Το άτομο, στο κάτω όριο της κατηγορίας 17/25 €, σημαίνει πως ευχαριστηθήκαμε χωρίς να πληρώσουμε τα μαλλιοκέφαλά μας, όπως συμβαίνει σε πολλά δήθεν στέκια!

Προτείνεται ο ΣΠΑΝΟΣ ανεπιφύλακτα για μια ευχάριστη έξοδο με την παρέα σας. Μην ξεχάσετε βέβαια να τηλεφωνήσετε για κράτηση!

11 Μαι 2016

Δεν ξέρω τι έγινε φέτος το Πάσχα. Οπου και να πήραμε τηλέφωνο να κλείσουμε τραπέζι για Κυριακή Πάσχα μεσημέρι, όλοι είχαν κλείσει τα πάντα, δέκα μέρες πρίν, από ότι μου είπαν!

Ή υπάρχουν πολλά λεφτά, ή δεν έφυγε κανένας για το χωριό αλλά συνηθισμένοι όλοι να πηγαίνουμε εκτός Αθήνας, αλλά να μην κοπιάζουμε για το τραπέζι που μας το ετοιμάζουν οι δικοί μας, είπαμε να πάμε έξω.

Πάντως, επειδή παραδοσιακά το Πάσχα μαζεύουμε όλους τους ανιόντες συγγενείς, με μέσο όρο ηλικίας τα 75+, η γυναίκα μου με εξόρκισε να πάμε έξω, ωστε τις παραξενιές να τις αντιμετωπίσουν οι σερβιτόροι του κέντρου που θα πάμε.

Ετσι λοιπόν, αφου οι συνήθεις επιλογές μας για παϊδάκια, στην Μάντρα, στο Κρυονέρι και στα Δερβενοχώρια ήταν φούλ, ψαξαμε εναγωνίως και καταλήξαμε στο εν λόγω μαγαζί, το οποίο και μας έκλεισε τραπέζι για τις 2 το μεσημέρι.

Η πρόσβαση άνετη και το πάρκινγκ σχετικά εύκολο. Απ έξω το κατάστημα δεν λέει και τίποτα. Η μεγάλη αυλή είναι κλεισμένη γύρω γύρω με τις γνωστές διαφανείς τέντες για την προστασια από τον αέρα, ενώ η τέντα της οροφής είναι αρκετά ψηλή ωστε και να μην σε ψυχοπλακώνει αλλά και να μην εγκλωβίζει τον καπνό απο τα τσιγάρα. Βεβαια, όσο καθήσαμε, μυρωδια καπνού δεν μας ήρθε, ούτε ειδα κάποιον να καπνίζει.

Πρώτη (αρνητική) εντύπωση, ήταν ότι δεν βρέθηκε η κράτησή μας, οπότε έπρεπε να μας βολέψουν (10 άτομα) εκ των ενόντων, συνθέτωντας ένα μεγάλο τραπέζι, αλλά στην μέση του κεντρικού διαδρόμου, με αποτέλεσμα όποτε περνούσε κάποιος από τον διάδρομο, σερβιτόρος ή πελάτης, να υφίσταμαι το απαραίτητο "φιλικό" σκούντημα στην πλάτη. Και καλά να πνίγεσαι! Αμα προσπαθούσες να πιείς νερό ή κρασί, το ντούς ήταν εξασφαλισμένο. Τέλος πάντων!

Κατά την διαδικασία της τηλεφωνικής κράτησης μας ειπώθηκε ότι το κατάστημα ειδικεύεται στα παϊδάκια και τα σαλιγκάρια. Λοιπόν, πετύχαμε διαθέσιμο το 50%, και αυτό δεν ήταν τα παϊδάκια. Παϊδάκια τελος λοιπον ("Δεν ξέρω τι έγινε, πλάκωσε ο κόσμος και δεν είχαμε υπολογίσει καλά"). Μα και να είχαν προμηθευτεί παραπάνω, διάολε, η επομένη εβδομάδα είναι της κρεωφαγίας, δεν θα έμεναν! Τέλος πάντων (για 2η φορά).

Οπότε καταλήξαμε στο αρνί σούβλας (2 κιλά), 2 χοιρινές, κοκορέτσι 2 μερίδες (κοντοσούβλι, σωστά μαντέψατε, ΤΕΛΟΣ), τζατζίκι 2 μερίδες, φετα στο πήλινο, πατάτες τηγανιτές 3 μερίδες, σαλάτες 2, 2-3 αναψυκτικά (φτού, πάλι μικρά της μιάς γουλιάς) και ένα κιλό κρασί του καταστήματος, σύνολο 125 ευρώ. Η τιμή κρίνεται ως απολύτως λογική, προφανώς, αλλά δεν κρίνονται όλα στην τιμή, όπερ και πάμε παρακάτω.

Το αρνί σούβλας ήταν νόστιμο, χωρίς ακραίες επιδόσεις στο αλάτι και στο πιπέρι, με τραγανή πετσούλα και κυρίως με κανονική λιπαρότητα, χωρίς να αφήνει αίσθηση πάχους στο στόμα, παρά το γεγονός ότι ήταν κάπως χλιαρό, μάλλον διότι είχε κατεβεί από την σούβλα από ώρα. Μόνη αντίρρηση το γεγονός ότι η αναλογία κρέατος/κόκαλου ήταν σαφώς υπέρ του κόκαλου. Ο σβέρκος ήταν αρκετός, τα παϊδάκια λιγο περισσότερα, αλλά το μπουτάκι ή χεράκι ανύπαρκτο. Το κοκορέτσι καλό επίσης, αλλά και αυτό κάπως κρύο. Οι χοιρινές καλοψημένες και σε καλό μέγεθος και φυσικά ζεστές, αφού ήταν της ώρας.

Τα ορεκτικά ήρθαν σε παράθεση σε δίσκο, που το θεωρώ λίγο παλιομοδίτικο, λίγο περιοριστικό επίσης, μιάς και υπήρχαν κι άλλα που δεν ήταν όμως πάνω στο δίσκο. Η σαλάτα καλή δροσερή, η ψητή φέτα νόστιμη αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Το ίδιο ισχύει για το τζατζίκι. Οι τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι, νόστιμες και καλοτηγανισμένες χωρίς λαδίλα. Το κρασί απλά διεκπεραιωτικό.

Για τα αναψυκτικά το έχω ξαναπεί πολλάκις. Θεωρώ κοροϊδία να μου σερβίρουν το μπουκαλάκι των 230 ή 250 κ. ε. στην τιμή που αγοράζουμε σε άλλα καταστήματα τα 330 κ. ε. Είπαμε, το κατάστημα πρέπει να βγάζει το κέρδος του από τα κυρίως είδη του, για τα οποία το επισκέπτεσαι, όχι εκμεταλλευόμενο την κυριαρχη θέση του, επειδή ο πελάτης δεν μπορεί να πάει την στιγμή εκείνη παραδίπλα. Από την άλλη μεριά, το κατάστημα προσφέρει παγωμένο νερό βρύσης στα γνωστά μπουκάλια με καπάκι. Επίσης μας δόθηκε κανονική απόδειξη.

Το σέρβις ήταν πρόθυμο αλλά δεν προλάβαινε, με αποτέλεσμα καθυστερήσεις και στο πρώτο σερβίρισμα αλλα κυρίως στις επαναλήψεις ("Παιδί, πιάσε ακόμα μια πατάτες και ένα τζατζίκι")

Κακή εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι δεν υπήρξε κέρασμα, το οποίο απο μόνο του δεν είναι κατ ανάγκην για θάνατο, αλλα είναι ανεπίτρεπτο αν το συνδυάσεις με το γεγονός ότι θεάθηκε γλυκό σε τραπέζι των 2 ατόμων με λογαριασμό των 30 ευρώ. Και τέλος πάντων, αν υπήρχε γλυκό ή φρούτο, έστω και με χρέωση, δεν ερωτηθήκαμε, διότι από κατάλογο δεν είδαμε ούτε για πλάκα. Κρίμα, αλλά στις λεπτομέρειες κρίνεται κανείς.

Συμπέρασμα. Αν βρεθώ κατα κεί ενα ζεστό μεσημέρι ή μία κρύα νύχτα και πεινάω ( και τονίζω το πεινάω) και θέλω να φάω παϊδάκια, θα διαβώ την πόρτα του Σπανού, μία φορά ακόμα και θα διεκπεραιώσω τα απαραίτητα (και επίσης τονίζω το διεκπεραιωτικό του θέματος). Δεν θα ξεκινήσω, όμως από το σπίτι μου να πάω εκεί, διότι την συγκεκριμένη εμπειρία που σας περιέγραψα, την έχω διαθέσιμη πολύ πιό κοντά μου.

06 Φεβ 2016

Μια οικογενειακη ταβερνα, με καλες προτασεις και καλο φαγητο. Εαν θες να φας ειναι καλο. Δεν πας ουτε για το ντεκορ ουτε για την θεα. Οι γευσεις καλες και οι τιμες αναλογες.

Παιδακια, σαλτα μαρουλι, μπιφτεκια, πατατες, τζατζικη, κολοκυθοκεφτεδες, σαγανακι κια μισο κιλο κρασι κι ενα αναψυκτικο. Συνολο 52€
Σε γευση: παιδακια καλοψημενα, εννοω σωστα κι οχι πολυψημενα ή αψητα.
μπιφτεκια μεριδα καλο, ζουμερο
πατατουλες χειρος κι οχι σακουλας
κολοκυθοκεφτεδες τελειοι

σαγανακι καλο
Σαλατα και τζατζικη νορμαλ, Σηκωνε λιγο λαδακι η σαλατα και λιγο σκορδακι το τζατζικι. Προσωπικη εκτιμ ηση.
Το μονο που δεν μας αρεσε ειναι οτι ζητησαμε την αποδειξη, αλλοιως θα μεναμε με το δελτιο παραγγελιας!

τελος παντων, Ελλαδα ειμαστε και το παλευουμε να στρωσουμε!
Σε γενικες γραμμες εαν θελεις να φας καπου με απλα ωραια φαγακια και χωρις πολλα πολλα ειναι μια καλη προταση.

25 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε το εν λογω μαγαζι μια Κυριακή μεσημερι τον Μαιο.
Για αρχη.... είχαμε κανει κρατηση για οκτω άτομα όταν πηγαμε μας έδωσαν τραπεζι στην μέσα αίθουσα (χειμερινη) η οποια ήταν μεσα στο σκοτάδι και χωρις ουτε μια παρέα. Επιμείναμε και μας έδωσε ενα τραπεζι στον εξωτερικο χωρο οπου και είχε σχετικο κοσμο.
Παραγγείλαμε πατατες τηγανητες χειροποίητες αλλα πολυ μικρες φτωχες μεριδες και οχι διαιτερα προσεγμένες ως προς το τηγανισμα την ποιοτητα λαδιου κτλ. Τυροκαυτερη και αυτη χειροποιητη σε αρκετα καλο γευστικο επιπεδο. τσατζικι και αυτο ανω του μετριου. Κολουθοκεφτεδες ίσως το καλυτερο πιατο.

Σαλατα 'του σπανου' εξαιρετικα φτωχη γευστικα και εξαιρετικα φτωχη σε ποσοτητα. Χορτα καλα αλλα μεχρι εκει με ψηγματα ελαιολαδου. Κοντοσούβλι και εδω πολυ μικρη ποσοτητα μεριδας γευστικα πολυ κατω του μετριου με εντονο το σκορδο. Μπριζολα χοιρινη ανουσια σκληρη με ψησιμο στα ορια του βραστου κρεατος. Πανσετα απλη οχι κατι ιδιαιτερο. Και τωρα στην απολυτη αποτυχια τα παϊδάκια για τα οποια φημιζεται το ενλογω καταστημα. Παϊδάκι εναμισι κιλο σε πιατελα οπου απο πανω ειχε τα κανονικα παϊδάκια και απο κατω τα παϊδάκια απο μπουτι και αλλα σημεία οπως και τα νεφρα. Σχεδόν άψητα τα μισα και τα αλλα μισα με κανονικο ψησιμο. Πλήρη απογοητευση.

Υπαρχουν πανω απο τριαντα σαράντα μαγαζια με πολυ καλυτερα παιδακια και κρέατα στα κεντρικα και δυτικα προαστια της Αθηνας. Ποσο δε σε όλη την Αττική!!!

Κατα την γνωμη μου στο μαγαζι αυτο θα πατε αν θέλετε να γευτείτε μια καλη τυροκαυτερη και τους κολουθοκεφτεδες. Τιποτα αλλο.

Κερασμα γλυκο.... ραβανι καταλευκο (λογω ποιοτητας υλικων) σχεδόν αγευστο με αισθητη την απουσια σιροπιου. Καλυτερα να μην είχαν κερασμα.

Εν κατακλείδι ενα ταβερνακι ψητοπωλείο που δεν τιμα κατα την γώμη μου ούτε στο ελάχιστο την μικρη φημη που προπορεύεται αυτού.

Αριστείδου Οικονόμου 4, Κ. Πατήσια