ΤΟ ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΤΗΣ ΕΥΗΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Παλ. Πατρών Γερμανού 5 και Χαλκίδος, Πειραιάς [Χάρτης]

Σπιτικές συνταγές και πικάντικοι μεζέδες. Ανοιχτό κάθε βράδυ από Τρίτη μέχρι Σάββατο. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Η τελευταία νοσταλγική κριτική του World μου έφερε στο μυαλό εικόνες από το ξεκίνημα μου στο σάιτ. Τότε που κάλπαζαν στις βαθμολογίες και στις επισκέψεις 2 μικρά αλλά πολύ τίμια μαγαζάκια. Το ένα ήταν της άτυχης κοπέλας από την Ικαρία (αν δεν απατώμαι). Ναι για το Μαγέρικο της Νάγιας αναφέρομαι που η χάρη της είχε φτάσει να συγκριθεί σε ένα άρθρο γνωστού δημοσιογράφου με τον ποδοσφαιρικό Παναθηναϊκό. Δυστυχώς σε ένα βράδυ όλα τελείωσαν... Ευτυχώς είχα την τύχη να το επισκεφθώ και να το γνωρίσω.

Το δεύτερο μαγαζάκι ήταν το ταβερνάκι της Εύης σε αρκετά κοντινή απόσταση από το σπίτι μου (με αυτοκίνητο). Οι κριτικές έπεφταν βροχή, αν υπήρχαν οι τόσοι νέοι χρήστες εκείνη την εποχή σίγουρα θα ήταν στην πρώτη 20άδα. Είχα κάνει 2 απόπειρες να το επισκεφθώ αλλά τη μία χάσαμε τον δρόμο και την άλλη μόλις φτάσαμε απ'έξω αναγκαστήκαμε να φύγουμε καθώς δεν άρεσε στην παρέα και ήταν άδειο (κάποιο βράδυ καθημερινής).

Κωδικός: Δοκιμή για επικείμενη συνάντηση με στρατιωτικό φίλο. Part 2.

Κάτι που ήθελα μια χαλαρή έξοδο για βράδυ Παρασκευής, κάτι που θα έβγαινα με φίλο από τον στρατό που είχα καιρό να τον δω γιατί φεύγει συνέχεια ταξίδια στις Νιγηρίες και τις Κίνες και όλο με ακυρώνει, σκέφτηκα κάτι κοντινό και σχετικά σιγουράκι με μπερδεμένη πρόσβαση μεν, εύκολο παρκάρισμα δε.

Όπως λέει και ο Φρατέλο το gps θα σας βοηθήσει (έστω και από συσκευή τηλεφώνου) και θα βρεθείτε σε ένα οικογενειακό μαγαζάκι σε μια περιοχή που "ακροβατεί" μεταξύ Πειραιά-Νίκαιας-Κοκκινιάς. Όχι το πιο όμορφο μέρος για να κάνεις επίσκεψη, σχετικά ήρεμο όμως αν διαμένεις και κοντά σε πολλές περιοχές. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί η περιοχή που μένω είναι προσφυγική και πολύ χαίρομαι που είναι αυθεντική και έχω καλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Ένας λόγος που ποτέ δεν σκέφτηκα να την εγκαταλείψω για να πάω να μείνω αλλού. Βλέπω θάλασσα και ηρεμεί η ψυχή μου. Στην Εύη τώρα...

Σαν μαγαζί δεν προσπαθεί να σε κοροϊδέψει. Αυτό που δηλώνει είναι. Ταβερνάκι.... Περίπου 12 τραπέζια σε ένα χώρο παλιό δεκαετίας του ΄80. Δεν είναι αποτρεπτικός όμως απουσιάζουν και τα έντονα διακοσμητικά στοιχεία. Κάποια μπουκαλάκια διακοσμούν τα φώτα σε στυλ μικρού πολυελαίου, υπάρχει ανοικτή κουζίνα στο βάθος ενώ και οι τουαλέτες είναι καθαρές και περιποιημένες (σχετικά παλιές χωρίς να με πειράζει). Ο χώρος ζεσταινόταν επαρκέστατα από κλιματιστικό, θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο ζεστός από την υποδοχή.... Και εξηγούμαι...

Πρόκειται για ταβερνάκι της περιοχής, οκ πρώτη φορά ερχόμαστε αλλά πως θα με κάνεις να σε ξαναεπισκεφθώ; Όπως λέει και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ που έχει εντρυφήσει σε αυτόν τον τομέα η μαγική λέξη λέγεται ΧΑΜΟΓΕΛΟ. Η κοπέλα (σε γαλλική εμφάνιση παρέπεμπε, με το καρεδάκι της! ) που μας σέρβιρε ήταν αποστασιοποιημένη, με πολύ καλή διάθεση θα την πω πάρα πολύ διακριτική. Μας πήρε την παραγγελία, μας σέρβιρε και αυτό ήταν όλο. Ντρεπόμασταν να της ζητήσουμε κάτι. "Λίγο χαμόγελο ρε γαμώτο" σκεφτόμουν.

Κατά τα άλλα το δεύτερο φάουλ ήταν πως επειδή η πληρότητα για Παρασκευή βράδυ ήταν μόλις στο 50%, σερβιριζόμασταν σε πολύ γρήγορο ρυθμό ώστε 3 άτομα σε 5άρι τραπέζι να έχουμε πιάσει όλο τον χώρο. Όπως και να έχει μπορούν να γίνουν εύκολα αυτές οι διορθώσεις. Στην τελική ίσως να μην ήταν απλά η καλή τους μέρα.

Στα θετικά θα συμπεριλάβω το νερό σε δική τους μποτίλια, το κερασματάκι στο τέλος και τη νομιμότατη απόδειξη. Και για να μην είμαι αρνητικός θα πω μια λέξη που θα αναφερθεί και στο τέλος. ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ.

Ο κατάλογος με επαρκείς επιλογές, χωρίς να κουράζει και σίγουρα ικανοποιητικός. Ότι δοκιμάσαμε ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπές και με καλή ποιότητα υλικών. Αν θυμάμαι καλά απουσιάζουν οι θαλασσινές επιλογές, υπάρχουν όμως δυνατές κρεατικές. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε πολλά:

- Στην αρχή έρχεται ψωμάκι. Δεν θυμάμαι να το δοκίμασε κανείς καθώς δεν πήγαμε εκεί για το ψωμί.

- Χαλούμι ψητό στα 4.5 ευρώ. Καλοψημένο όπως πρέπει, σε 5 κομμάτια.

- Ντακάκια στα 5 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια σε στρογγυλό ντακάκι. Φρεσκότατη τομάτα, επαρκές το τριμένο τυρί. Το ντακάκι χρειαζόταν λίγο λάδι παραπάνω. Επαναλαμβάνω πως τα ντακάκια της Αθηνάς στη Δραπετσώνα είναι τα καλύτερα. Αρκετά καλά και της Εύης.

- Τυρογλυκιά στο τηγανάκι στα 4 ευρώ. Στον κατάλογο υπάρχει και η τυροκαυτερή στην ίδια τιμή. Με παραξένεψε η ονομασία και σκέφτηκα μήπως ήταν κάτι παρόμοιο με το Πρωτοράκι (τυρογλυκερή). Οι εντυπώσεις μου ήταν πως επρόκειτο σαν ένα μπουγιουρντί με λιωμένο τυρί και κομμάτια πράσινης πιπεριάς. Άρεσε πολύ στον φίλο, έκαιγε νορμάλ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Ήρθαν με ριγανίτσα αλλά δεν ξετρελαθήκαμε. Μάλλον επρόκειτο για 2 παρτίδες πατάτας, αναλογικά με την πιρουνιά δηλαδή. Έχω φάει και καλύτερες, δεν φταίει το μαγαζί.

- Σουτζουκάκια σχάρας στα 8 ευρώ. Στο παρουσιαστικό μου έμοιαζαν σαν του ΠΑΟΚτζή στην αγορά της Αριστοτέλους στη Θεσσαλονίκη, γαρνιρισμένα όπως κι εκεί με μπούκοβο και μουστάρδα στο πλάι. Γευστικά ένιωσα το κύμινο αλλά θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ανάλαφρα. Πολύ κρεατένια,6 τεμάχια.

- Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος στα 7.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, ψημένο για να ικανοποιήσει όλα τα γούστα, ούτε με αίμα ούτε στεγνό. Νόστιμο αλλά όχι και σαν του Μοουυ. Άλλο στυλ το ένα άλλο το άλλο.

- Καρβουνιά στα 7 ευρώ. Χοιρινή τηγανιά στα κάρβουνα δηλαδή. Με μια λέξη... ΛΟΥΚΟΥΜΙ!! Ένας λόγος για να ξαναπάω. Ξεχάστε τη λιπαρότητα και τα ζουμιά που αφήνουν οι κανονικές τηγανιές. Σε κάθε μπουκιά έκλεινα τα μάτια και απολάμβανα. Συγχαρητήρια! Σημειώστε την όσοι κάνετε επίσκεψη.

- Λαχανοντολμάδες από πιάτα ημέρας που μας ανακοινώθηκε προφορικά. Υπολογίζω στα 6.5-7.5 ευρώ. Σπιτικοί με νόστιμο αυγολέμονο. Εδώ να αναφέρω πως ήταν 4 μπαμπάτσικα κομμάτια που θύμισαν μπιφτέκια τυλιγμένα με λάχανο αλλά ήταν αρκετά νόστιμα. Οπτικά καλύπτονταν δηλαδή από το λάχανο αλλά ήταν εμφανέστατη η γέμιση.

- 2 Κόκα Κόλες κουτάκια στα 3 ευρώ.
- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ το μισό λίτρο, ευχάριστο και χωρίς να βαράει καθόλου.

- Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος, αξιοπρεπής.

Σύνολο στα 54.5 ευρώ, τιμή ΤΙΜΙΑ.

Σας φάνηκαν πολλά αυτά που πήραμε; ΝΑΙ ήταν! Και όμως με την πάροδο του χρόνου τα καταναλώσαμε όλα και δεν έμεινε τίποτα. Και μάλιστα χωρίς κανένα φούσκωμα.

Αξίζει να πας στην Εύη;;;

Τι να σας πω.... Αν μένετε κοντά ναι να πάτε, μπορεί να γίνει το ταβερνάκι για μια χαλαρή σας έξοδο που θα κάνετε 3-4 επισκέψεις τον χρόνο. Αν είστε μακρυά θα έλεγα πως θα με πάρετε με τις πέτρες αν σας το προτείνω μόνο και μόνο γι'αυτό. Οπότε συνδυάστε κάποια δουλειά ή κοντινή σας επίσκεψη.

Από Δευτέρα έως Τετάρτη παραμένει κλειστό, ενώ στην επίσκεψη μας υπήρχαν 2 νέα παιδιά που έπαιζαν μουσική και τραγουδούσαν. Με γεμάτο μαγαζί θα γινόταν καλό κέφι.

Κλείνοντας θα πω πως προβληματίστηκα λίγο. Παρασκευή και με 50% πληρότητα είναι αμαρτία. Δεν τους αξίζει γιατί πρόκειται για τίμια προσπάθεια και ποιοτική. Το 4άρι στην ποιότητα θεωρείστε το 3μισάρι αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξανατιμήσουν οι χρήστες του σάιτ αυτή την επιχείρηση. Ας ξεκινήσουμε από αυτούς που διαμένουν κοντά και ας γιορτάσουν κάποιοι την επέτειο 1-2-3 χρόνων κριτικών στο παρόν σάιτ με μια επίσκεψη και μια κριτική για την Εύη. Δεν θα πάει χαμένος ο χρόνος τους....

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Το ότι η ομορφιά βρίσκεται στα απλά το έχω ξαναπεί! Να όμως ακόμη μια περίπτωση που έρχεται να το επιβεβαιώσει και πάλι!!!

Το ταβερνάκι της Εύης δεν το είχα ακούσει ποτέ μου. Πριν κάποια χρόνια που είχα πρωτοαρχίσει να μπαίνω στο σαιτ, για χάζι απλώς και για να παίρνω ιδέες (δεν έγραφα τότε) το έβλεπα να παίζει πολύ συχνά σε κριτικές και πολύ δυνατά σε βαθμολογίες μάλιστα. Ο βασικός όμως λόγος που μου είχε τραβήξει την προσοχή ήταν η τοποθεσία. Μα έχει τέτοιο φίνο ταβερνάκι στα μέρη μου και δεν το ξέρω εγώ? Και μάλιστα δεν το έχω ακούσει και ποτέ? Παραξενεύτηκα είναι η αλήθεια, χάζευα στο χάρτη την τοποθεσία του μαγαζιού και αναρωτιόμουν μόνη μου "έχει μαγαζί εκεί?" και άλλα τέτοια χαζά. Όμως ποτέ δεν το τίμησα. Και με τον καιρό το ξέχασα, μέχρι που το ξαναθυμήθηκα πρόσφατα σχετικά, με μια ακόμη κριτική που διάβασα. Ε τότε πια μπήκε στη λίστα μου και επίσημα!

Ψάχνοντας την κατάλληλη ευκαιρία, πέρναγε ο καιρός και τελικά η ευκαιρία δόθηκε επιτέλους ένα Σάββατο του Μάρτη. Αφού κάναμε ένα τηλεφώνημα πρώτα για να βεβαιωθούμε ότι υπάρχει τραπέζι, βάλαμε μπρος το gps (αν και είμαστε πραγματικά πολύ κοντά χρειάστηκε γιατί με τα στενάκια και ειδικά όταν προσπαθήσεις να εντοπίσεις το μαγαζί πρώτη φορά, δυσκολεύεσαι όσο και να τους ξέρεις τους δρόμους) και κατευθυνθήκαμε στο ταβερνάκι.

Το παρκάρισμα στην περιοχή μας φάνηκε πολύ εύκολο (ή ίσως απλά να σταθήκαμε τυχερές).

Ο χώρος: το μαγαζί βρίσκεται ανάμεσα σε σπίτια και πολυκατοικίες. Ουσιαστικά πρόκειται για το ισόγειο ενός σπιτιού, η είσοδός του βρίσκεται επάνω σε έναν πεζόδρομο, θεωρητικά μπορεί να βγάζει και τραπεζάκια εκεί όταν ο καιρός είναι καλύτερος, αν και εμείς πετύχαμε πολλά αυτοκίνητα παρκαρισμένα στο πεζοδρομάκι.

Απ' έξω το μαγαζί μην περιμένετε να σας καταπλήξει, η αλήθεια κι εγώ, που είχα διαβάσει ουκ ολίγα, όταν το πρωτοαντίκρυσα δαγκώθηκα.. Ωχ σκέφτηκα, αν δεν αρέσει στις άλλες τι έχω να ακούσω.. Όμως μόλις ανοίγεις την πόρτα και ανεβαίνεις τα 2-3 σκαλάκια, μπαίνεις σε έναν ζεστό χώρο, λιτά διακοσμημένο, που εκπέμπει κάτι αρκετά οικείο (σαν να πηγαίνεις επίσκεψη σε φιλικό σπίτι ένα πράγμα). Ένας ενιαίος χώρος, με παράθυρα γύρω γύρω και κάτι κουρτινάκια λευκά, με ζωγραφισμένα πάνω τους ρόδια μεγάλα - αν δεν κάνω λάθος στο φρούτο-, τραπεζάκια λίγα και αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους. Κατά τις 21.30 που φθάσαμε εμείς ήδη αρκετά από τα τραπέζια ήταν γεμάτα, ενώ σύντομα γέμισαν και τα υπόλοιπα. Η θερμοκρασία καλή, δούλευε το κλιματιστικό φουλ. Κάπνα ή μυρωδιές δεν είχε, αν και επιτρεπόταν το κάπνισμα.

Ο χώρος λιτά στολισμένος, είχε κάποιες μοντέρνες πινελιές, όπως πχ τα φωτιστικά από ρόδες ποδηλάτου από τα οποία κρέμονταν μπουκαλάκια πολύχρωμα, αλλά γενικά όχι πολλά πολλά. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και περιποιημένες.

Στο σημείο αυτό να σημειώσω ότι κάθε Παρασκευή και Σαββατό το μαγαζί έχει live. Δύο νεαροί, ο ένας με το μπουζουκάκι του και ο άλλος με την κιθαρούλα του, παίζουν ωραία μουσικούλα. Καλή επιλογή τραγουδιών και πολύ καλή η ένταση της μουσικής - δεν σου παίρνει τα αυτιά, ούτε εμποδίζει την απαραίτητη κουβεντούλα.

Η ατμόσφαιρα γενικά ήταν αρκετά παρείστικη. Κόσμος όλων των ηλικιών, νεαρές παρέες, αλλά και παρέες μεγαλύτερων ηλικιών, μου δόθηκε η εντύπωση γενικά ότι όλοι ήταν θαμώνες.

Η εξυπηρέτηση: Νομίζω πως το μαγαζί στο σύνολό του είναι οικογενειακή υπόθεση. Η αλήθεια είναι πως λόγω αυτού θα περίμενε κανείς η εξυπηρέτηση να είναι λίγο πιο εγκάρδια, λίγο πιο χαμογελαστή, λίγο πιο φιλική ίσως, αλλά δεν θα θελα να σταθώ σε αυτό τόσο. Ο λόγος που βάζω 3/4 ντοματούλες δεν είναι όμως αυτός. Είναι επειδή κάποιες φορές ήταν κομματάκι ασυντόνιστοι και όταν έβγαιναν τα πιάτα από την κουζίνα δεν ήξεραν για ποιο τραπέζι προορίζονταν, με αποτέλεσμα να επιστρέφουν στην κουζίνα για να ρωτήσουν ή να έρχονται στο ίδιο το τραπέζι ρωτώντας πχ. "σουτζουκάκια έχετε παραγγείλει?". Αυτό. Διορθώνεται νομίζω, δεν είναι κάτι φοβερό, ούτε κάτι που δεν συγχωρείς σε ένα μικρό και απλό ταβερνάκι.

Η παραγγελίας μας (3 άτομα):

- Σαλάτα ρόκα, ντομάτα και μανούρι => νόστιμη και ισορροπημένη. Την ποσότητα βέβαια την βρήκα ελαφρώς μικρή, δεδομένου ότι δεν είχε και τόσο πολλά υλικά, θα μπορούσε πιστεύω να ήταν λίγο πιο πλούσια η πρασινάδα.

- Ντοματοσαλάτα (για συμπλήρωμα).

-Χαλούμι ψητό => λεπτοκομμένες φετούλες, συνοδευόμενες από μια φέτα ντομάτας. Νόστιμο, αλλά τα κομμάτια του χαλουμιού θα μπορούσαν να ναι ελαφρώς πιο παχιά.

-Πιτάκια με μανούρι και φέτα (από τα πιάτα ημέρας που ήταν γραμμένα στον πίνακα)=> 4 τεμάχια που συνοδεύονταν από μιας σως γιαουρτιού αρωματισμένη με lime?λεμόνι?κάτι από τα δύο! Άψογα και τραγανά, χωρίς καθόλου λαδίλα και με τέλεια ζύμη. Τα εξαφανίσαμε στο λεπτό!

-Μοσχαρίσιο συκώτι ψητό => συνοδευόταν από καραμελωμένα κρεμμύδια. Καλή ποσότητα, ωραίο κομμάτι συκώτι, ψημένο καλά, αλλά έχοντας παραμείνει τρυφερό και ζουμερό. Μας άρεσε!

-Σουτζουκάκια σχάρας => ναι! ναι! ναι! πεντανόστιμα! πικάντικα, με το σκορδάκι τους και με το κύμινο, ο τέλειος κρασομεζές! 6 τεμάχια που συνοδεύονταν από λεπτοκομμένα πιτάκια, μια πιπεριά πράσινη ψητή, μουστάρδα και μπούκοβο για τους πιο τολμηρούς.

-Καρβουνιά => δηλαδή? κομμάτια χοιρινού κρέατος στα κάρβουνα. Λουκούμιιιιι!

-1/2 κιλό κρασί κόκκινο.

-1 Αναψυκτικό.

Νερό βρύσης και ψωμάκι ήρθαν αμέσως στο τραπέζι.
Κέρασμα στο τέλος σοκολατένιος κορμός/μωσαϊκό/γλυκό ψυγείου ή όπως το λέει τελοσπάντων ο καθένας (δεν είμαι σίγουρη ότι κάλυψα όλες τις πιθανές ονομασίες).

Vfm=> Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 45 ευρώ. Και να σκεφτείτε δηλαδή ότι περίσσεψε και κρέας αρκετό. Οπότε η σχέση ποιότητας τιμής κρίνεται εξαιρετική!

Τελικός απολογισμός=> είναι από τα μαγαζιά που χαίρεσαι να έχεις στην περιοχή σου! Που θα πας και θα ξαναπάς και που με χαρά θα το κάνεις στέκι σου! Αν είστε της περιοχής και δεν το έχετε δοκιμάσει ακόμα βουρ!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Στο παρελθόν μένοντας Κορυδαλλό, είχα επισκεφτεί πολλές φορές μεζεδοπωλεία και ταβέρνες των Δ. Προαστίων, με ως επί το πλείστον ευχάριστα γευστικά αποτελέσματα

Έτσι δεν με χάλασε καθόλου η πρόταση από φίλους, για φαγητό ένα Σάββατο βράδυ, ‘’σε ένα συμπαθητικό κουτούκι με ζωντανή μουσική έντεχνη και λαϊκή’’.
Η συμβουλή ήταν η χρήση gps.

Αλλά είπαμε είχα εμπειρία από την περιοχή οπότε δεν είχα πρόβλημα να φτάσω στο Περιβολάκι (Πλατεία Δαβάκη τώρα) και να πάρω την Κονδύλη (7ης Μαρτίου τώρα). Παλιά μου γειτονιά, παλιά λημέρια, αρκετή συγκίνηση. Μέχρι εκεί βέβαια, γιατί μετά ότι και να ήξερα ήταν άχρηστο, οπότε το gps με οδήγησε στα σοκάκια της Νίκαιας στα αδιευκρίνιστα σύνορα με την Π. Κοκκινιά.

Αν φτάσεις ώρα που δεν έχει νυχτώσει ακόμα, θα διακρίνεις τα προσφυγικά σπιτάκια της Κοκκινιάς, σπιτάκια στριμωγμένα σε πολύ μικρά οικόπεδα, που ουσιαστικά ένα κατά βάση δωμάτιο, φιλοξενούσε μια οικογένεια.
Επίσης σκηνικό αδιανόητο για την Αθήνα, τα παιδιά να παίζουν ελεύθερα στη γειτονιά, μανάδες με το λάστιχο να δροσίζουν τα στενά, όλοι να κάθονται έξω, άνθρωποι που γνωρίζονται, μεσήλικες που γέρασαν μαζί, μια καθημερινότητα που δύσκολα την συναντάς αλλού.

Με αυτές και μ’ αυτές τις σκέψεις, φθάσαμε στο ‘’Ταβερνάκι της Εύης’’. Το παρκάρισμα άνετο στα γύρω σοκάκια. Στην αρχή δυσκολεύτηκα να καταλάβω που είναι μιας και βρίσκεται στο ισόγειο πολυκατοικίας και δεν ξεχωρίζει αμέσως.
Η πρώτη εντύπωση ήταν ότι ακριβώς λέει το όνομά του. Κλασσικό ταβερνάκι παλαιάς κοπής, με τις ψάθινες καρέκλες, τα τετράγωνα τραπέζια με την μαρμάρινη επιφάνεια, κάποια ψιλοδιακόσμηση στον τοίχο με καδράκια πιατάκια κάποια αποξηραμένα μπαχάρια και μια – δυο σερβάντες με μπαχαρικά, λάδια και ξύδια. Η μπροστινή πλευρά αποτελείται από τζαμαρία κλεισμένη με κουρτίνα και στο βάθος δεξιά η κουζίνα. Τα χρώματα γήινα σε συνδυασμό με κάποιες κεραμιδί επιφάνειες.

Εντύπωση προκαλούν τα φωτιστικά που αποτελούνται από ακτίνες ποδηλάτου με την λάμπα από κάτω και η καθαριότητα που αποπνέει ο χώρος. Μέχρι εκεί όμως.

Προτιμήσαμε λόγω ζέστης να καθίσουμε έξω, σε μια μικρή αυλή κλεισμένη από ένα μικρό φράκτη, στρωμένη με χαλίκι, με φωτάκια στα δέντρα που συμπληρώνουν το σκηνικό.

Την ησυχία της περιοχής, έσπαγε ο ήχος από ρεμπέτική και έντεχνη μουσική που έπαιζαν 2 νεαροί, στο εσωτερικό του μαγαζιού.

Στην αρχή ήρθε κρύο νερό σε γυάλινο μπουκάλι, ο χειροποίητος και προσεγμένος στη γραφή κατάλογος και φρέσκο ψωμάκι.

Δεν θα μπορούσαμε να πιούμε κάτι διαφορετικό εκτός παγωμένου λευκού κρασιού. Και αυτό γιατί έρχεται σε κατρούτσο, το κλασσικό μπακιρένιο κοκκινόχρωμο κανατάκι που σερβίριζαν παλιότερα το κρασί. Το όνομα του, από το ιταλικό quartuccio (quarto), σημαίνει τέταρτο, ακριβώς γιατί περιέχει 1/4 του κιλού κρασί.

Οι μεζέδες αρκετοί και στη μέση, με βάση το κρέας, ήρθαν από μια χαμογελαστή γλυκομίλητη και επεξηγηματική σε ότι χρειάστηκε σερβιτόρα. Σερβίρισμα σε νορμάλ χρόνους σε απλά πιατάκια ή τηγάνια, χωρίς πολλά φρου φρου.
Τοπ της βραδιάς η ζυμαρόπιτα της Εύης, ζυμάρι με το απαραίτητο λαδάκι, τυρί λίγα μυρωδικά σουσάμι τηγανισμένη για όσο χρόνο χρειάζεται, κάτι σαν την Γιαννιώτικη πίτα ή το τηγανόψωμο της Εύβοιας. Δεν την φτιάχνει πάντα, οπότε αν είστε τυχεροί θα πρέπει οπωσδήποτε να προσγειωθεί στο τραπέζι σας.
Τυροκαυτερή λευκή με ελαφρύ κάψιμο, λόγω καταγωγής θα την ήθελα πιο spicy, πατάτες τηγανιτές ροδοκόκκινες και τραγανές γενναία μερίδα χωρίς ίχνος λαδίλας και κλασικό σαγανάκι με το κασέρι να λιώνει στο στόμα.

Λουκάνικα 2 ειδών, βουβαλίσιο ριγανάτο από νεροβούβαλους της Κερκίνης στας Σέρρας και το κλασσικό πρασολουκάνικο Καρδίτσας και τα 2 με γεύση που πετούσε. Συνοδεύονταν με μουστάρδα light και μπούκοβο για τους τολμηρούς.
Πολύ καλό σύγκλινο Μάνης, μεζές πρώτης, το γνωστό παστό χοιρινό που διατηρείται σε λάδι και σερβίρεται ελαφρά ζεσταμένο ή όπως είναι.
Σουτζουκάκια στη σχάρα, πιο μικρά από τα συνηθισμένα αρκετά γευστικά και πανσέτες χοιρινές με το λιπάκι τους και το απαραίτητο λεμόνι πολύ καλά ψημένες χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.

Στο τέλος κέρασμα ραβανί με παγωτό, μαζί με την απόδειξη και το χαμόγελο της σερβιτόρας.

Αξιόπιστη λύση, κλασικό ταβερνάκι άλλης εποχής ή καλύτερα κουτούκι, όπου με 15 ευρώ, θα φας και θα πιείς, συζητώντας την δύσκολη επικαιρότητα. Σε άλλη περιοχή δεν νομίζω να έπιανε. Θεωρώ ότι όλα αυτά τα μαγαζιά παλαιάς κοπής, βοηθιούνται από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα συνοικιών του Πειραιά (Π. Κοκκινιά, Νίκαια, Νεάπολη, Κερατσίνι κλπ) και έτσι είναι γεμάτα από κόσμο.
Αξίζει σίγουρα τον κόπο, μια επίσκεψη με την χρήση gps αν έρχεστε από μακριά, ενώ εάν είστε κοντά δεν το συζητώ καν.

Υ. Γ. 1. Τελευταία έτυχα 2 φορές σε εστιατόρια όπου γινόταν συζήτηση για το ask4food. Στην αρχή ως ωτακουστής χωρίς να χρειαστεί να παρέμβω. Όταν όμως το κλίμα άρχισε να στραβώνει με συζητήσεις για στοχευόμενες κριτικές, ανύψωση, καθίζηση εστιατόριων κλπ, τότε αναγκάστηκα να πω κάποια πράγματα. Θέματα προσφοράς και ζήτησης, βελτίωσης προϊόντων, παροχής υπηρεσιών, παρασκευής, παράθεσης, ποιότητας υλικών. Ελπίζω να έπεισα τους ιδιοκτήτες αρχικά για την ανιδιοτέλεια των περισσότερων χρηστών του ask4food και στο τέλος για το που οφείλεται η έλλειψη κόσμου.
Τώρα αν δεν κατάφερα κάτι αλλά αντίθετα έγινα κακός, never mind, υπάρχουν αρκετά sites ή περιοδικά – εφημερίδες με στοχευόμενες κριτικές να απευθυνθούν.
Υ. Γ. 2. Υπέροχη η βραδιά στο Oroscopo και γευστικά και φυσικά λόγω παρέας.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Χθες Πέμπτη παρέα με δυο φίλους κατεβήκαμε στο Ρέντη και είδαμε στο Village τη νέα ταινία του Ντι Κάπριο ‘Επιστροφή’’, μια φοβερή ρεαλιστική, υπαρξιακή περιπέτεια που θα χαλάσει κόσμο!

Μετά λοιπόν τους πρότεινα, σαν πιο διαβασμένος από το Ask4food, το Ταβερνάκι της Εύης, κάπου ανάμεσα Κοκκινιά και Νίκαια. Οδηγούσε η φίλη μας που ψιλοήξερε τα μέρη, αλλά εγώ πρόσεξα πως πιάσαμε τη Θηβών, μετά τη Μπελογιάννη και την 25η Μαρτίου, οπότε 2-3 στενάκια δεξιότερα βρεθήκαμε στο ταβερνάκι αυτό, μόλις σε ένα τεταρτάκι.

Απλό αλλά καλαίσθητο συνοικιακό ταβερνάκι περασμένων δεκαετιών, όπως αυτά που συναντάμε αρκετά σπάνια στην Πρωτεύουσα, μα πιο συχνά όταν ταξιδεύουμε στην επαρχία. Μικρή αυλίτσα μπροστά για το καλοκαίρι, ενώ για το χειμώνα, η αίθουσα με καμιά 10αριά τραπεζάκια, ψάθινες καρέκλες, συνδυασμό του κόκκινου με το κίτρινο στους τοίχους με τα καδράκια, σενιαρισμένα λευκά κουρτινάκια στα παραθύρια και φυσικά τα περιποιημένα γλαστράκια με τα φυτά τους!

Ας είναι καλά οι πρωτοκλασάτοι μας που τους διαβάζω συνέχεια, απ’ τον fratello που έγραψε πριν από χρόνια, μέχρι τον jim, πέρσι και βέβαια τον VAGELI, τον Πειραιώτη, που τελικά αξιώθηκε να πάει την περασμένη βδομάδα, κι από τον οποίο μου κόλλησε η ιδέα της Εύης! Μπράβο σε σας αλλά και τους δεκάδες άλλους χρήστες που αξιολόγησαν το μαγαζί και μακάρι και εμείς οι νεότεροι να βαδίσουμε στα χνάρια σας!!

Μάθαμε λοιπόν πως ανοίξανε πριν από 8 χρόνια και πως είναι μια οικογενειακή ταβέρνα, όπου μαγειρεύουν και σερβίρουν οι ίδιοι και οι δικοί τους άνθρωποι.

Όσον αφορά το πολύ καλό σπιτικό φαγητό, μας φέρανε ψωμάκι δικό τους, νερό βρύσης σε μπουκάλι τους, και ακολούθησαν μια πατάτες τηγανιτές, μια καταπληκτική τυροκαυτερή, μια λαχανοντολμάδες γευστικότατοι, και για κυρίως μοιραστήκαμε: μία λουκάνικο βουβαλίσιο και Τζουμαγιάς Σερρών (σπεσιαλιτέ της Εύης! ), μία σουτζουκάκια σχάρας και ένα μοσχαρίσιο συκώτι. Όλα τα κρέατα ήτανε πολύ καλής ποιότητας και καλοψημένα. Ήπιαμε μισό λίτρο κοκκινέλι, που ξέχασα να ρωτήσω την προέλευση και την ποικιλία, αλλά πάντως ταίριαζε με τα φαγητά μας. Οι μερίδες χορταστικές και έτσι σκάσαμε και μάλιστα ποιοτικά!!

Πληρώσαμε 45 ευρώ για όλα αυτά και με 15 € το κεφάλι τη βγάλαμε μια χαρά. Αν είσαστε των νοτίων προαστίων, ή τύχει και βρεθείτε προς το λιμάνι, μπορείτε να δοκιμάσετε την Εύη, για το γευστικό αποτέλεσμα που κατάφερε με το σπαθί της!

Εμάς τους τρεις, μας έφερε ο δρόμος προς τα εκεί και έτσι συνδυάσαμε άρτον και θεάματα, όπως λέει και ο σοφός λαός μας!!

Γεια σας και πάλι!

Μετά από πολύυυυυ καιρό καταφέραμε με το σύζυγο να βγούμε βράδυ. Συγκεκριμένα το βράδυ της Παρασκευής 12/6/2015. Μιλήσαμε με την παρέα και καθώς είχαμε όρεξη για ταβερνάκι, έκλεισα τραπέζι 8 ατόμων (θα ήμασταν 7) στο Ταβερνάκι της Εύης.

1η συμβουλή: Μην ξεκινήσετε χωρίς GPS, εκτός αν μένετε εκεί κοντά.

Εμείς δε δυσκολευτήκαμε (ας είναι καλά η τεχνολογία), αλλά οι 2 δεν ήρθαν γιατί περιφέρονταν πολλή ώρα στα στενά της Νίκαιας και τελικά νευρίασαν κι έφυγαν. Ο τρίτος απλώς δεν μπόρεσε τελικά να έρθει. Η παρέα κατέληξε τετραμελής.

2η συμβουλή: Μην αγχώνεστε για parking. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά βρήκαμε όλοι πολύ κοντά.

Πάμε τώρα αναλυτικότερα στην κριτική.

ΧΩΡΟΣ
Ομολογώ ότι, αν και γυναίκα, δεν ήμουν τόσο παρατηρητική όσο ο φίλος jim, ο οποίος με υπερκάλυψε με την περιγραφή του. Ο εξωτερικός χώρος που καθίσαμε, ουσιαστικά μια μικρή αυλίτσα, με έκανε να αισθανθώ οικεία και ήταν απλός και φροντισμένος. 3αράκι λοιπόν, μιας κι έχω ξαναπεί ότι δε δίνω ιδιαίτερη σημασία εκεί, εκτός αν είναι αποκρουστικός.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Εδώ δυστυχώς έχω τα παραπονάκια μου. Η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν ιδιαίτερα ευγενική και γλυκιά, μόνο που καθώς περνούσε η ώρα όλο και λιγότερο μας θυμόταν. Δεν είχε κόσμο το μαγαζί εκείνο το βράδυ (3-4 παρέες συνολικά με τη δική μας), αλλά να κάθεσαι στον εσωτερικό χώρο χωρίς να έχεις καθόλου οπτική επαφή με τους πελάτες που βρίσκονται στην αυλή, μου φαίνεται αντιεπαγγελματικό. Για οτιδήποτε επιπλέον χρειαστήκαμε, αφού σερβιρίστηκε η αρχική παραγγελία μας, σηκωθήκαμε να τη φωνάξουμε ή το πήραμε μόνοι μας. Φάουλ. Για να μην πω πέναλτι.

ΓΕΥΣΗ
Τώρα περνάμε στο ευχάριστο μέρος.
Παραγγείλαμε:
- 1 πολίτικη σαλάτα (λάχανο, καρότο, μελιτζάνα, κάπαρη κ. ά. με ιδιαίτερη ξυδοσκορδάτη γεύση μου άρεσε πολύ)
- 1 τυροκαυτερή ζεστή (σερβιρισμένη σε σκεύος σαγανάκι, ηπίως καυτερή, γεύση ψητής φέτας, θα προτιμούσα την κρύα αν είχε)
- 2 τηγανητές πατάτες (φρέσκες, εξαιρετικές)
- 1 λουκάνικο με πράσο (συνοδεία μουστάρδας και μπούκοβο, πολύ καλό)
- 1 σουτζουκάκια ψητά σχάρας (η γενναία ποσότητα από κύμινο τα έκανε πολύ βαριά και είναι ο αποκλειστικός λόγος που δεν άρεσαν)
- 2 καρβουνιές (μικρές μπουκιές χοιρινού ψητού στη σχάρα, μαλακό, ζουμερό και εύγευστο κρέας συνοδεία ψητής πίτας σουβλακιού, ο νικητής του δείπνου γι' αυτό επαναλήφθηκε)
- 1 καραφάκι ρακή
- 9 coca cola

VFM
Τα παραπάνω 75 έουρος. Αρκετά καλά δεδομένης της ποσότητας των αναψυκτικών...

Δεν ήταν η συναρπαστική εμπειρία, αλλά το θεωρώ ένα τίμιο μαγαζί με παρεΐστικη ατμόσφαιρα. Θα ξαναπήγαινα.

Υ. Γ. Πολύ στεναχωριέμαι που δεν πρόλαβα να κάνω κράτηση για τη βραδιά του Oroscopo, χαίρομαι που περάσατε όμορφα (ΟΚ ζηλεύω λιγάκι), ευελπιστώ να ακολουθήσουν κι άλλα events (όχι απαραίτητα δωρεάν), ώστε να καταφέρω να γνωρίσω κι άλλους χρήστες του ask4food και να ξαναδώ αυτούς που έχω ήδη γνωρίσει.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Επίσκεψη την περασμένη παρασκευή με φίλο Άλεξ. Ο χώρος πολύ συμπαθητικός. Η εξυπηρέτηση άριστη απ'την ιδιοκτήτρια.

Ο κατάλογος μικρός χωρίς πολλές επιλογές αλλά πεντανόστιμες όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια. Η παραγγελία μας: 1 συκωταριά μοσχαρίσια ψητή φοβερή,1 ποικιλία κρεατικών μικρή με κεμπάπ, μπιφτέκια, πανσέτες, χοιρινές μπουκίτσες και λουκάνικο χωριάτικο φοβερή μ'όλα τα κρεατικά καλοψημένα, 1 μανιτάρια με κρασί και θυμάρι πολύ ωραία κι αυτά, μισό κιλό ημίγλυκο κρασί ωραίο, 1 μερίδα λουκάνικα βουβαλίσιο και τζουμαγιάς εξαίσια κι αυτά.

Οι μουσικές επιλογές του μαγαζιού είναι παλιά ρεμπέτικα. Ο λογαριασμός στα 33,50 με κανονική νόμιμη απόδειξη και κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος φρεσκότατος. Πολύ τίμιο με καλοδουλεμένες γεύσεις για τους ντόπιους αλλά και τους πιο μακρινούς, συνίσταται οπωσδήποτε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Δε ξερω γιατι δεν εχω γραψει ακομη κριτικη για αυτο το μαγαζι παροτι το γνωρισα μεσω του site και μαλιστα ηταν απο τις πρωτες φορες που εμπιστευτηκα το ask 4 food.

Η αληθεια ειναι οτι ειχε περιγραφει ενδελεχως και ο χωρος και το φαγητο και η εξυπηρετηση.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τις περισσοτερες θετικες κριτικες καθως προκειται για ενα πολυ τιμιο ταβερνακι με οικογενειακη διαχειρηση.

Θα μιλησω για την τελευταια μου επισκεψη που ηταν ενα πολυ δυνατο τεστ για το μαγαζι αφου πηγαμε σε μια βαπτιση γυρω στα 70 ατομα και παρολα αυτα ολα πηγαν τελεια. Το φαγητο εξαιρετικο ιδιαιτερως εκτιμησα την πανσετα σε ρολο και το βουβαλισιο λουκανικο αντιθετα δε μου πολυαρεσαν οι κολοκυθοκεφτεδες.

Ο χωρος ειναι μικρος ομως προσεγμενος και καθαρος.
Τελος οσον αφορα τις τιμες με 15ευρω μπορει κανεις να φαει και να πιει αρκετα καλα.

Τελειωνοντας δε νομιζω οτι αξιζει να ερθει κανεις απο μακρυα αλλα οσοι ειστε στις τριγυρω περιοχες σπευσατε!!

Υγ το παρκιν στους γυρω δρομους σχετικα ευκολο και ενα gps ισως απαραιτητο...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Μετα απο τις πολυ καλες κριτικες που διαβασα, ηρθε η στιγμη να το γνωρισω κ απο κοντα... και πραγματικα ΑΞΙΖΕΙ!!!!!
Σημερα το μεσημερι το μεσημερι λοιπον μια παρεα τρειων φιλων πηγαμε στο ταβερνακι της ΕΥΗΣ

Χωρος ζεστος με καμοια δεκαρια τραπεζια(υπαρχουν τραπεζια κ στον εξωτερικο χωρο)χωρις πολλες φαμφαρες, αλλα το σημαντικοτερο πεντακαθαρος!!!

Ο σερβιτορος ευγενεσταστος, χαμογελαστος κ γρηγορος....
Με το που καθησαμε μας εφεραν κρυο νερο σε μπουκαλι(οχι εμφυαλωμενο)κ φρεσκοτατο ψωμακι

Παραγγειλαμε
1 χωριατικη αλλιως(παμφρεσκη χωριατικη με υπεροχη φετα μεσα σε μια φωλια παξιμαδιου)4/4

1 τυροκαφτερη ζεστη(με κοκκινη πιπερια)4/4

1 ντολμαδακια γιαλατζι συνοδευομενα με γιαουρτακι... υπεροχα 5/4!!!

1 λουκανικο βουβαλισιο νοστιμοτατο(δεν ειμαι λατρης των λουκανικων)4/4με συνοδεια μπουκοβο κ μουσταρδα

1 καρβουνια(χοιρινος λαιμος ψιλοκομμενος με μυρωδικα... θεσπαισιο!!!!10/4

1 σουτζουκακια σχαρας... μαγεικα!!!10/4 συνοδευμενα με μουσταρδα, μπουκοβο κ αλαδωτες πιτουλες

1 πατατες τηγανιτες αληθεινες!!!! φρεσκοτατες κ χωρις λαδιλα 4/4

1/2 κιλο κρασακι ροζε ευκολοπιοτο κ παγωμενο

1 coca cola
VFM!!!!!!!!43 €
Στο τελος μας κερασαν φρεσκοτατο χαλβαδακι
Αξιζουν πολλα μπραβο στους ιδιοκτητες.....
Εξαιρετικες γευσεις παντρεμενες με εξαιρετικοτερες τιμες
Σπευσατεεεεεεεε!!!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Κριτική μετά την τρίτη φορά που επισκέφτηκα το εν λόγω ταβερνάκι. Για την ακρίβεια επειδή την πρώτη φορά το μαγαζί μου άρεσε τα μάλα πήγα με άλλες παρέες τις επόμενες φορές για να έχω καλύτερη αντίληψη - και οι τρεις παρέες έμειναν το λιγότερο ευχαριστημένες. Το κυριότερο που του άρεσε ήταν το ότι όλα τα φαγητά ήταν σαν να τα είχαν μαγειρέψει σπίτι τους. Δηλαδή το τέλειο ταβερνάκι για μεζέδες και μπυρίτσα (ή κρασάκι).

Το μαγαζί όπως έγραψαν όλοι οι προηγούμενοι είναι πολύ απλό - στο φαγητό είναι το ατού του. Και αυτό γιατί οι ιδιοκτήτες φροντίζουν πραγματικά να έχουν καλή ποιότητα και να είναι σωστά μαγειρεμένα τα πιάτα του μικρού τους καταλόγου. Μία από τις φορές θελήσαμε μανιτάρια - η απάντηση ήταν ότι δεν είχε, γιατί δεν είχε βρει αρκετά καλά στην αγορά. Αυτό εμένα με ικανοποιεί περισσότερο από τύπου γκουρμέ καταστάσεις.

Από φαγητό τώρα:
Πολύ καλή η πολίτικη σαλάτα.
Καρβουνιά - ένα όνειρο.
Ντολμαδάκια - από τα καλύτερα που έχω φάει.
Τηγανιτές πατάτες στο χέρι.
Λουκάνικο Τζουμαγιάς και βουβαλίσιο απλά άπαιχτα.
Πανσέτα, σωστά ψημένη.
Τηγανιτή αρνίσια συκωταριά - άπαιχτη.
Συκώτι μόσχου - πολύ καλό.
Κολοκυθοκεφτέδες σαν της μαμάς!
Τηγανιά - καλή, όχι όμως όσο η καρβουνιά.
Μελιτζάνα σαγανάκι - καλή μεν πολύ λάδι δε...

Από εξυπηρέτηση:
Ψωμί πολύ καλό και φρέσκο ακόμα και την Κυριακή - ναι, είναι απολύτως αναγκαίο για τις βούτες...
Νερό κρύο σε κανάτα.
Κόκκινο κρασί πολύ καλό.
Το ίδιο και το ρακί τους.

Μειονεκτήματα:
Το να βρεις θέση να παρκάρεις - είναι λίγο δύσκολο δίπλα στο μαγαζί.
Δεν έχει κόκα κόλα ζήρο!!! Αααα!!! Εντάξει δεν χάθηκε και ο κόσμος....

Με λίγα λόγια το μαγαζί αξίζει για το φαγητό του, είτε είναι χειμώνας, είτε είναι καλοκαίρι. Εάν είσαστε από τον Πειραιά και δεν έχετε πάει, κάντε μία βόλτα και δεν θα βγείτε ζημιωμένοι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Επίσκεψη στο ταβερνάκι της Ευης μετά από προτροπή φίλου χρόνιου θαμώνα ο οποίος έχει φάει όλον τον κατάλογο.

Η πρόσβαση και η στάθμευση είναι όντως προβληματική, με λίγη υπομονή όμως φθάνεις στο ταβερνάκι και κάπου παρατάς το ΙΧ.

Το εσωτερικό της ταβέρνας λίγο ψυχρό - η μικρή αυλή πολύ καλλίτερη, ολόγυρα κλίμα παλαιάς γειτονιάς.

Σαλάτες (πολίτικη και ντομάτα), κρεατικά και κυρίως τα λουκάνικα σε ικανοποιητικές ποσότητες και τιμές.

Χρήσιμη;