Ανοιχτό από το μεσημέρι με έμφαση στα κρεατικά αλλά και πολλές άλλες επιλογές.

01 Ιουν 2019

Κατάφερα και εγώ επιτέλους να επισκεφθώ το Kozi's. Και η αλήθεια είναι ότι η επίσκεψη αυτή θα είχε πραγματοποιηθεί αρκετό καιρό πριν, εάν υπήρχε η δυνατότητα τηλεφωνικής κράτησης. Καθώς δεν παίρνεις εύκολα την απόφαση να ξεσηκωθείς από το Ν. Κόσμο για τα Μελίσσια, χωρίς να είσαι σίγουρος εάν θα βρεις τραπέζι. Τέλος πάντων ένα βραδάκι καθημερινής, μετά από μια δουλίτσα κοντά, ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφθούμε το Kozi's.

Ο χώρος απλός, φωτεινός και καθαρός με αρκετά τραπέζια, σχετικά άνετα μεταξύ τους (ιδίως στον εσωτερικό χώρο, καθώς στο μπαλκονάκι του εξωτερικού χώρου μου φάνηκε κάπως πιο στριμωγμενος). Τον προσπερνάς, χωρίς ωστόσο και να σε προβληματίσει.

Το service επίσης μια από τα ίδια. Χωρίς να ενθουσιάζει, αλλά και χωρίς να έχεις κάτι αρνητικό να του προσαψεις. Στα θετικά βέβαια το κέρασμα με 2 σφηνάκια οινόμελο.

Πάμε τώρα στο φαγητό, για το οποίο είχα και τις μεγαλύτερες προσδοκίες. 2 άτομα παράγγειλαμε:
- Σαλάτα Shambalala (12 euro), με κομματακια μοσχαρίσια φιλέτο, ρόκα, μαρούλι, λάχανο, καρότο, παρμεζάνα, ρόδι με sweet chilli sauce. Με λίγα λόγια εξαιρετική. Τρυφερά και καλοψημένα τα φιλετάκια, ενώ η σος στη σωστή ποσότητα έδενε απόλυτα με τα λαχανικά.
- KokoBongo (14.50 ευρω), για μένα, δηλαδη
σουβλα κοτόπουλο μαριναρισμένο με νοτιοαφρικανικα μπαχαρικά, μαζί με πατάτες τηγανητές. Ζουμερό το κοτόπουλο, αλλά ταυτόχρονα και καλόψημένο, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Οι συνοδευτικές πατάτες κομμένες σε ροδέλες εξίσου νόστιμες.
-Porco Porco (13.50 ευρω), για τη συζυγο, δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά. Και εδώ οι ίδιες άριστες εντυπώσεις. Πολυ μαλακό το κρέας, με πολύ ωραία αρώματα και άψογα ψημένο. Και εδώ οι ίδιες νοστιμότατες πατάτες.
- μισο λίτρο κόκκινο κρασί, στα 4.80 ευρω, απλώς αποδεκτό και σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 λίτρο εμφιαλωμένο νερό (1 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 46 ευρώ. Σίγουρα, οι γεύσεις μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους, ασφαλώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και χορταστικές, από την άλλη βέβαια το KOZI'S δεν το λες και οικονομικό. Για μένα πάντως αξίζει σε μεγάλο βαθμό τα χρήματά του σε μεγάλο βαθμό, οπότε εάν ο δρόμος μου με ξαναφέρει στα Μελίσσια, θα το ξανατιμησω.

22 Σεπ 2018

Καλό φθινόπωρο επισήμως και από εμένα!

Ο Σεπτέμβριος σηματοδοτεί τα τελευταία χρόνια για μένα το τέλος μιας εποχής και την αρχή μιας καινούριας. Είναι κάτι σαν Ιανουάριος για τη ζωή μου.
Μετά από ενα καλοκαίρι με ελάχιστες διακοπές και πολλές υποχρεώσεις η προσαρμογή στην καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη, οπότε η λύση ειναι όσο μπορω να ξεφεύγω μέσα στην πόλη.

Το Kozi’s το επισκεφθήκαμε δύο άτομα μετά απο αρκετά δύσκολη μέρα που βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή, με πρόθεση να αλλάξουμε διάθεση. Το παρκάρισμα στην περιοχή Κυριακή μεσημέρι ήταν αρκετά εύκολο.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν το Sasi’s για να είμαι ειλικρινής, κυρίως διοτι εμπιστεύομαι την αγαπητή Ucook, αλλά και επειδή είχα ήδη στο μυαλό μου την επικείμενη παραγγελία από προηγούμενες επισκέψεις. Η πληρότητα που υπήρχε όμως σε συνδυασμό με την αναμονή, με εστρεψαν προς το Kozi’s.

Υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, η κοπέλα στην υποδοχή, όμως μας πρότεινε ένα κάπως στριμωγμένο τραπέζι δίπλα στην είσοδο του καταστήματος, γεγονός που βέβαια δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Ο χώρος εχει περιγραφεί αρκετά, οπότε θα σας πω απλά ότι είναι μεγάλος, καθαρός με τα τραπέζια έξυπνα τοποθετημένα, το κάπνισμα περιορίζεται στα «εξωτερικά» τραπέζια στο μπαλκονάκι. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

Στην εξυπηρέτηση, εκτός από την κοπέλα στην υποδοχή που ήταν διεκπαιρεωτική, την παραγγελία μας ανέλαβε ένας σερβιτόρος, ο οποίος ήταν τυπικός και στο τέλος ο λογαριασμός καθυστέρησε. Κέρασμα δεν υπήρξε, νερό ήρθε εμφιαλωμένο (το οποίο αντικαταστάθηκε όταν το ζητήσαμε με βρυσης-ζεστό-).

Δύο άτομα δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Σαλάτα Σίζαρς, με ένα μεγάλο ζουμερό, γευστικό και καλοψημένο φιλέτο κοτόπουλο, η σως ισορροπούσε τη γεύση και ήταν στην κατάλληλη ποσότητα και τα λαχανικά ήταν φρέσκα. (μάλλον η καλύτερη σαλάτα που έχω φάει τον τελευταίο καιρό) 11,00 €
-Ugalagata σουβλάκι από μαριναρισμένη, με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, πανσέτα, νόστιμο το κρέας αν και λιπαρό(αναμενόμενο και λογικό αφού μιλάμε για τέτοιο κομμάτι κρέατος). 12,50€
-Kokobongo κοντοσούβλι χοιρινό νόστιμο μεν, λίγο περισσότερο σκληρο από οτι θα περίμενα, και σίγουρα κατώτερο σε σχέση με αυτό που είχαμε δοκιμάσει στο «αδερφάκι». 14,50€

Δώσαμε λοιπόν περίπου 20,00 ευρω το άτομο και φύγαμε υπερπλήρεις. Εάν δεν είχα προήγουμενη επίσκεψη θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένη, τώρα όμως κάτι στη γενικότερη εικόνα με χάλασε. Και μάλλον κατάλαβα γιατί οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το νεωτερο αδερφάκι γεμίζει πρώτο.

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα σας αποτρέψει να το δοκιμάσετε συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι φάγαμε καλά. Απλά εγω δε θα το ξαναπροτιμήσω εάν τύχει και βρεθώ ξανά στην περιοχή, θα ψάξω για κάτι αλλο.

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτη και αυτός είναι ο λόγος (όπως έχω ξαναπεί), που συνήθως δε γράφω κριτική με την πρώτη επίσκεψη, αλλά όταν μιλάμε για ένα εστιατόριο στην άλλη άκρη της Αττικής είναι ευνόητο ότι δεν είναι ευκολη μια ακόμη επίσκεψη.

18 Οκτ 2017

Στο Kozi’s φτάσαμε 4 άτομα βράδυ Σαββάτου 7/10/2017. Οι δύο που μένουν και πιο κοντά στην περιοχή, προσφέρθηκαν να πάνε νωρίτερα (γύρω στις 9) ώστε να κρατήσουν τραπέζι καθώς το μαγαζί έχει την (κακή) πολιτική να μην δέχεται κρατήσεις. Οι άλλοι δύο της παρέας φτάσαμε με διαφορά περίπου μισής ώρας παρόλα αυτά, η παρέα της πρώτης βάρδιας ακόμα περίμενε απ΄ έξω. Σημειώστε λοιπόν το λιγότερο 30λεπτη αναμονή Π-Σ-Κ… εκτός αν πάτε από τις 8. Κάποια στιγμή ενημερωθήκαμε ότι υπάρχει τραπέζι και στο μπροστινό μέρος του εστιατορίου το οποίο είχε ανοιχτή όλη τη τζαμαρία της πρόσοψης αλλά και στην πίσω αίθουσα. Επιλέξαμε την πίσω αίθουσα για πιο ησυχία και πιο ζέστη αφού ήταν ένα βροχερό Σάββατο με αρκετή ψύχρα και υγρασία.

Ο χώρος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Καθαρός μεν, πολύβουος δε και δίχως κάποια ιδιαίτερη διακοσμητική παρέμβαση που να τραβά το ενδιαφέρον. Ανοιχτή κουζίνα με πολυμελή προσωπικό, με τα κατάλληλα αξεσουάρ (καπέλα και γάντια) που εξασφαλίζουν καθαριότητα και υγιεινή στην προετοιμασία των πιάτων. Η πίσω αίθουσα, ακόμα πιο αδιάφορη. Νομίζω πως πρόκειται ουσιαστικά για μια βεράντα η οποία είναι κλεισμένη με (ανοιγόμενα) τζάμια ολόγυρα. Απ’ έξω υπάρχουν κάποια φυτά και δεντράκια τα οποία έχουν πολύ προχείρως στολιστεί με κάποια διάσπαρτα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που έχουν μείνει εκεί μάλλον από τα περασμένα Χριστούγεννα ίσως και τα προπερασμένα. Πως λέμε … έλα μωρέ… ας πετάξουμε δυο σειρές εκεί να ξεμπερδεύουμε; Κάπως έτσι.

Η εξυπηρέτηση καλή, χωρίς προβλήματα ούτε καθυστερήσεις. Μέχρι εκεί. Παρόλα αυτά θα χρεωθεί αναγκαστικάτην έλλειψη του spare ribs που παραγγείλαμε περί ώρα δέκα παρά και μας ενημέρωσαν λίγα λεπτά αργότερα ότι είχε τελειώσει.

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα Kozi’s x 10,50€

Μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, μεγάλα καρέ μοτσαρέλας και όλα αυτά σκεπασμένα με φύλλα προσούτο. Η σως του kozi με την οποία ήταν λουσμένη ήταν ωραία μεν, ελλιπής δε οπότε ζητήθηκε έξτρα σως την οποία μας έφεραν σε μπολάκι. Είναι η δεύτερη φορά σε μικρό χρονικό διάστημα που συμβαίνει αυτό (όχι στο ίδιο εστιατόριο) και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται. Αυτός είναι και ο λόγος που αποφεύγω στην παραγγελία τις σαλάτες. Ένας επιπλέον λόγος είναι ότι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια σαλάτα τιμάται τόσο όσο ένα πιάτο με κρέας. Κατά τα άλλα η συγκεκριμένη ήταν φρέσκια, νόστιμη και επαρκής για όλους μας.

- Λουκάνικο παραδοσιακό Ελληνικό χ 6,50€

Όταν ήρθε μας έσπασε τη μύτη η μυρωδιά του. Η γεύση του όμως δε μπορώ να πω πως με απογείωσε. Η μια φίλη της παρέας έφαγε μόνο ένα κομμάτι το οποίο χαρακτήρισε εντελώς αδιάφορο και είπε ότι βρήκε αρκετούς χόνδρους μέσα. Εγώ θα το χαρακτήριζα συμπαθητικό αλλά δε νομίζω να το επέλεγα ξανά. Έχω φάει πολύ ανώτερα και ποιοτικά και γευστικά λουκάνικα.

- Κokobongo που θα πει χοιρινό κοντοσούβι 500γρ. x 14,50€

Σερβίρεται εντυπωσιακά σε κρεμαστή σούβλα, με συνοδεία από ροδέλες τηγανιτής πατάτας και μια spicy γευστική σαλτσούλα. Είναι το αντίστοιχο που είχα φάει στο Sasi’s αλλά θεωρώ ότι απέχει πολύ. Βρήκα το κρέας πιο στεγνό και σαν μερίδα μικρότερη συγκριτικά μ’ εκείνο που θυμάμαι πως μ’ είχε εντυπωσιάσει πολύ απ’ όλες τις πλευρές. Δεν μου άφησε την ίδια εικόνα.

- Porco porco δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά χ 12,50€

Η επιλογή του δεύτερου ατόμου της παρέας που επίσης δεν με ενθουσίασε όσο το αντίστοιχο πιάτο του Sasi’s. Ήρθε κομμένο σε λωρίδες, συνοδευόταν επίσης με πατάτες τηγανιτές σε ροδέλες και ήταν επίσης πιο στεγνό από εκείνο του αδερφού δίπλα το οποίο ήταν ζουμερότατο και πεντανόστιμο. Θεωρητικά η σάλτσα φαντάζομαι είναι ίδια πάνω κάτω, πάντως κι εδώ ζητήσαμε έξτρα να μας φέρουν καθώς έπεσε (και εδώ)λίγη.

- Chicken Licken burger x 10

Φιλέτο κοτόπουλου σχάρας με μπέικον, μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, μαγιονέζα και honey mustard σως. Η φίλη της παρέας που το παρήγγειλε ρώτησε αν μπορούσε ν’ αντικατασταθεί το φιλέτο με πανέ κοτόπουλο, αλλά ενημέρωσαν ότι δεν είχαν. Δεν δοκίμασα από το συγκεκριμένο πιάτο αλλά γενικά δεν άκουσα ούτε διθυραμβικά σχόλια, ούτε όμως και απογοητευτικά. Γενικά σαν μερίδα πάντως ήταν αρκετά καλή και συνοδευόταν κι αυτό με ροδέλες τηγανιτής πατάτας (καμία πρωτοτυπία στα συνοδευτικά).

- kokobongo κοτόπουλο αυτή τη φορά κοντοσούβλι 500γρ. χ 14,50€

Το πιάτο που κατά τη γνώμη μου ήταν το καλύτερο της βραδιάς. Ζουμερό το κοτόπουλο σερβιρίστηκε κατά τον ίδιο τρόπο σε κρεμαστή σούβλα και η σάλτσα του ήταν λευκή κρεμώδης αν θυμάμαι καλά με βάση κάποιου τυριού. Εξαιρετικό μπορώ να πω.

Ήπιαμε νεράκι σε κανάτα κατόπιν υπόδειξης, 3 κόκα κόλες zero (κουτάκι) χ 2€ και ο λογαριασμός ήρθε στα 74,50€ ήτοι 18,62€/άτομο. Ποσό ικανοποιητικότατο εκ πρώτης αν λάβουμε υπόψη πως οι μερίδες είναι πέραν του δέοντος χορταστικές. Όμως πρέπει να πω ότι δεν ήπιαμε αλκοόλ, ούτε φάγαμε γλυκό, γεγονός το οποίο θα ανέβαζε κατά 4€ περίπου τον λογαριασμό κατά άτομο. Στα αρνητικά ότι δεν κεράστηκε τίποτα ούτε κι εδώ.

Κλείνω λέγοντας πως από το Kozi’s δεν έφυγα με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα όταν έβγαινα από το κατώφλι του αδερφού ακριβώς δίπλα. Μπορεί να μην έχω ιδιαίτερη εμπειρία από αμιγή “κρεατάδικά” όμως κρίνω βάσει του ουρανίσκου μου και στη συγκεκριμένη περίπτωση η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Τα κρέατα στο Sasi’s ήταν πιο ζουμερά, σε μεγαλύτερες μερίδες, ένα τικ πιο νόστιμα και ο κατάλογος είχε αρκετά πιο ενδιαφέροντα πιάτα στα ορεκτικά. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πω πως φάγαμε άσχημα. Απλά όταν οι τιμές έχουν το εύρος αυτό στο οποίο κυμαίνεται ο κατάλογος του Κozi’s, έχω την απαίτηση να φύγω κατ’ ενθουσιασμένη. Και στο Sasi’s θα μου πείτε ανάλογες είναι οι τιμές. Συμφωνώ, όμως η διαφορά είναι στο ότι εκεί δεν γκρίνιαξα γιατί έφυγα ικανοποιημένη, κι όταν η γεύση με ανταμείβει, τα υπόλοιπα έχουν δευτερεύουσα σημασία…

13 Οκτ 2017

Βροχερό βράδυ Σαββάτου, και η κοριτσοπαρέα επέλεξε το γνωστό πια νεανικό στέκι των βορείων προαστίων για να χαλαρώσει και να γευτεί τα λιχουδιαστά κρεατικά με τις αφρικάνικες σάλτσες και τα ιδιαίτερα μπαχάρια!

Σίγουρα δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη, μιας και γνωρίζω όλη την ιστορία αυτού του νεότατου επιχειρηματία και σίγουρα δεν θα είναι και η τελευταία! Και πάντοτε, απορώ και εντυπωσιάζομαι να βλέπω τις ουρές και την αρκετά μεγάλη αναμονή, εκείνων που το επιλέγουν και εμένα ως θεατή να παρατηρώ αυτό το θέαμα, περιμένοντας το δικό μου τραπέζι!

Είμαι γενικά βολικός άνθρωπος, αλλά ο χώρος ακόμη και τόσα χρόνια μετά, χρειάζεται μεγάλη βελτίωση! Μικρά τραπέζια, στριμωγμένα ασφυκτικά, απίστευτη οχλοβοή, σε σημείο που κάποιες φορές απλά δεν μπορείς να κινηθείς στον εσωτερικό χώρο. Όσο όμορφα διακοσμημένος και να είναι, υπερισχύει ο θόρυβος και η δυσκολία να βολευτούν πολλά άτομα σε ένα τραπέζι...

Ευτυχώς για καλή μας τύχη, κάτσαμε στον μέσα εσωτερικό χώρο, απλωθήκαμε, απομονωθήκαμε από την φασαρία του κεντρικού χώρου, μπορέσαμε να κουβεντιάσουμε χωρίς φωνές και χωρίς κάπνα!! Ναί, αυτό το μαγαζί τηρεί του κανόνες της απαγόρευσης του καπνίσματος στους δυο εσωτερικούς του χώρους!

Ένα ακόμα συν, η εξυπηρέτηση, η οποία μένει σταθερή όσα χρόνια πάω... Όσες φορές χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι, εξυπηρετηθήκαμε, μάλιστα, μας άλλαξαν και το εμφιαλωμένο, με κανάτα νερού βρύσης! Ευγένεια, ήσυχο σέρβις, καμία φασαρία από την κουζίνα, ακόμη και δυο λαθάκια στην απόδειξη διορθώθηκαν χωρίς να το ζητήσουμε.
Ήρθε η ώρα, να περάσω στο "κυρίως"!

Σαλάτα Kozi's, πανδαισία λαχανικών, μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια με προσούτο, μοτσαρέλα και σως του κυρίου Kozi στα 10,50 ευρώ, γευστικότατη αλλά θα την ήθελα σε μεγάλη γαβάθα!!
Lucania, παραδοσιακό ελληνικό λουκάνικο στα 6,50 ευρώ, δεν είμαι φανατική, αλλά ήταν καλοψημένο! Αυτή ήταν απλά η προθέρμανση, γιατί ακολούθησαν τέσσερα "κυρίως".

'Ενας Kokobongo, ονειρεμένο κοτόπουλο κοντοσούβλι με τις πατατούλες του και με λευκή πιπεράτη κρεμώδη σαλτσούλα, τρυφερό και μαλακό όπως πρέπει, στο γουστόζικο τσιγκέλι του στα 14,50 ευρώ. Κορυφαίο πιάτο!

Και μιας και μιλάμε για τσιγκέλια, ήρθε άλλος ένας Kokobongo, να κάνει παρέα στον άλλο... Χοιρινό κοντοσούβλι με τις πατατούλες του και την ωραία κόκκινη αφρικάνικη σάλτσα του στα 14,50 ευρώ, γευστικότατο αλλά θα το προτιμούσα λίγο πιο μαλακό...

Ένα Chicken Licken, για εμένα, μπεργκεράκι με κοτόπουλο σχάρας, μπέικον, μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, μαγιονέζα και honey mustard στα 10 ευρώ, με πατατούλες και άφθονη σως για βουτιές!
Και τέλος ένα Porco Porco, ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά και έξτρα πικάντικη σως που ζητήσαμε, στα 12,50 ευρώ, και αν κρίνω από την φίλη της παρέας, της άρεσε! Το μόνο, που δεν δοκίμασα... Είχα ήδη χορτάσει!!

Συνοδεύσαμε με τρεις coca zero, είπαμε να απέχουμε από τα κλασσικά ποτά..! Σύνολο 74,50 ευρώ και αν μιλήσω για value for money ίσως και να μην είμαι αντικειμενική... Το Kozi's ανήκει στα ακριβά εστιατόρια και όμως δεν έχει χάσει τους ένθερμους υποστηρικτές του τόσα χρόνια μετά και με κρίση σε όλα!
Υγ: Πειράζει, που αγαπάω περισσότερο το δίδυμο διπλανό αδελφάκι του;;;;;;