Ανοιχτό από το μεσημέρι με έμφαση στα κρεατικά αλλά και πολλές άλλες επιλογές.

18 Οκτ 2017

Στο Kozi’s φτάσαμε 4 άτομα βράδυ Σαββάτου 7/10/2017. Οι δύο που μένουν και πιο κοντά στην περιοχή, προσφέρθηκαν να πάνε νωρίτερα (γύρω στις 9) ώστε να κρατήσουν τραπέζι καθώς το μαγαζί έχει την (κακή) πολιτική να μην δέχεται κρατήσεις. Οι άλλοι δύο της παρέας φτάσαμε με διαφορά περίπου μισής ώρας παρόλα αυτά, η παρέα της πρώτης βάρδιας ακόμα περίμενε απ΄ έξω. Σημειώστε λοιπόν το λιγότερο 30λεπτη αναμονή Π-Σ-Κ… εκτός αν πάτε από τις 8. Κάποια στιγμή ενημερωθήκαμε ότι υπάρχει τραπέζι και στο μπροστινό μέρος του εστιατορίου το οποίο είχε ανοιχτή όλη τη τζαμαρία της πρόσοψης αλλά και στην πίσω αίθουσα. Επιλέξαμε την πίσω αίθουσα για πιο ησυχία και πιο ζέστη αφού ήταν ένα βροχερό Σάββατο με αρκετή ψύχρα και υγρασία.

Ο χώρος δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Καθαρός μεν, πολύβουος δε και δίχως κάποια ιδιαίτερη διακοσμητική παρέμβαση που να τραβά το ενδιαφέρον. Ανοιχτή κουζίνα με πολυμελή προσωπικό, με τα κατάλληλα αξεσουάρ (καπέλα και γάντια) που εξασφαλίζουν καθαριότητα και υγιεινή στην προετοιμασία των πιάτων. Η πίσω αίθουσα, ακόμα πιο αδιάφορη. Νομίζω πως πρόκειται ουσιαστικά για μια βεράντα η οποία είναι κλεισμένη με (ανοιγόμενα) τζάμια ολόγυρα. Απ’ έξω υπάρχουν κάποια φυτά και δεντράκια τα οποία έχουν πολύ προχείρως στολιστεί με κάποια διάσπαρτα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια που έχουν μείνει εκεί μάλλον από τα περασμένα Χριστούγεννα ίσως και τα προπερασμένα. Πως λέμε … έλα μωρέ… ας πετάξουμε δυο σειρές εκεί να ξεμπερδεύουμε; Κάπως έτσι.

Η εξυπηρέτηση καλή, χωρίς προβλήματα ούτε καθυστερήσεις. Μέχρι εκεί. Παρόλα αυτά θα χρεωθεί αναγκαστικάτην έλλειψη του spare ribs που παραγγείλαμε περί ώρα δέκα παρά και μας ενημέρωσαν λίγα λεπτά αργότερα ότι είχε τελειώσει.

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα Kozi’s x 10,50€

Μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια, μεγάλα καρέ μοτσαρέλας και όλα αυτά σκεπασμένα με φύλλα προσούτο. Η σως του kozi με την οποία ήταν λουσμένη ήταν ωραία μεν, ελλιπής δε οπότε ζητήθηκε έξτρα σως την οποία μας έφεραν σε μπολάκι. Είναι η δεύτερη φορά σε μικρό χρονικό διάστημα που συμβαίνει αυτό (όχι στο ίδιο εστιατόριο) και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γίνεται. Αυτός είναι και ο λόγος που αποφεύγω στην παραγγελία τις σαλάτες. Ένας επιπλέον λόγος είναι ότι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί μια σαλάτα τιμάται τόσο όσο ένα πιάτο με κρέας. Κατά τα άλλα η συγκεκριμένη ήταν φρέσκια, νόστιμη και επαρκής για όλους μας.

- Λουκάνικο παραδοσιακό Ελληνικό χ 6,50€

Όταν ήρθε μας έσπασε τη μύτη η μυρωδιά του. Η γεύση του όμως δε μπορώ να πω πως με απογείωσε. Η μια φίλη της παρέας έφαγε μόνο ένα κομμάτι το οποίο χαρακτήρισε εντελώς αδιάφορο και είπε ότι βρήκε αρκετούς χόνδρους μέσα. Εγώ θα το χαρακτήριζα συμπαθητικό αλλά δε νομίζω να το επέλεγα ξανά. Έχω φάει πολύ ανώτερα και ποιοτικά και γευστικά λουκάνικα.

- Κokobongo που θα πει χοιρινό κοντοσούβι 500γρ. x 14,50€

Σερβίρεται εντυπωσιακά σε κρεμαστή σούβλα, με συνοδεία από ροδέλες τηγανιτής πατάτας και μια spicy γευστική σαλτσούλα. Είναι το αντίστοιχο που είχα φάει στο Sasi’s αλλά θεωρώ ότι απέχει πολύ. Βρήκα το κρέας πιο στεγνό και σαν μερίδα μικρότερη συγκριτικά μ’ εκείνο που θυμάμαι πως μ’ είχε εντυπωσιάσει πολύ απ’ όλες τις πλευρές. Δεν μου άφησε την ίδια εικόνα.

- Porco porco δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικανικά μπαχαρικά χ 12,50€

Η επιλογή του δεύτερου ατόμου της παρέας που επίσης δεν με ενθουσίασε όσο το αντίστοιχο πιάτο του Sasi’s. Ήρθε κομμένο σε λωρίδες, συνοδευόταν επίσης με πατάτες τηγανιτές σε ροδέλες και ήταν επίσης πιο στεγνό από εκείνο του αδερφού δίπλα το οποίο ήταν ζουμερότατο και πεντανόστιμο. Θεωρητικά η σάλτσα φαντάζομαι είναι ίδια πάνω κάτω, πάντως κι εδώ ζητήσαμε έξτρα να μας φέρουν καθώς έπεσε (και εδώ)λίγη.

- Chicken Licken burger x 10

Φιλέτο κοτόπουλου σχάρας με μπέικον, μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, μαγιονέζα και honey mustard σως. Η φίλη της παρέας που το παρήγγειλε ρώτησε αν μπορούσε ν’ αντικατασταθεί το φιλέτο με πανέ κοτόπουλο, αλλά ενημέρωσαν ότι δεν είχαν. Δεν δοκίμασα από το συγκεκριμένο πιάτο αλλά γενικά δεν άκουσα ούτε διθυραμβικά σχόλια, ούτε όμως και απογοητευτικά. Γενικά σαν μερίδα πάντως ήταν αρκετά καλή και συνοδευόταν κι αυτό με ροδέλες τηγανιτής πατάτας (καμία πρωτοτυπία στα συνοδευτικά).

- kokobongo κοτόπουλο αυτή τη φορά κοντοσούβλι 500γρ. χ 14,50€

Το πιάτο που κατά τη γνώμη μου ήταν το καλύτερο της βραδιάς. Ζουμερό το κοτόπουλο σερβιρίστηκε κατά τον ίδιο τρόπο σε κρεμαστή σούβλα και η σάλτσα του ήταν λευκή κρεμώδης αν θυμάμαι καλά με βάση κάποιου τυριού. Εξαιρετικό μπορώ να πω.

Ήπιαμε νεράκι σε κανάτα κατόπιν υπόδειξης, 3 κόκα κόλες zero (κουτάκι) χ 2€ και ο λογαριασμός ήρθε στα 74,50€ ήτοι 18,62€/άτομο. Ποσό ικανοποιητικότατο εκ πρώτης αν λάβουμε υπόψη πως οι μερίδες είναι πέραν του δέοντος χορταστικές. Όμως πρέπει να πω ότι δεν ήπιαμε αλκοόλ, ούτε φάγαμε γλυκό, γεγονός το οποίο θα ανέβαζε κατά 4€ περίπου τον λογαριασμό κατά άτομο. Στα αρνητικά ότι δεν κεράστηκε τίποτα ούτε κι εδώ.

Κλείνω λέγοντας πως από το Kozi’s δεν έφυγα με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα όταν έβγαινα από το κατώφλι του αδερφού ακριβώς δίπλα. Μπορεί να μην έχω ιδιαίτερη εμπειρία από αμιγή “κρεατάδικά” όμως κρίνω βάσει του ουρανίσκου μου και στη συγκεκριμένη περίπτωση η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Τα κρέατα στο Sasi’s ήταν πιο ζουμερά, σε μεγαλύτερες μερίδες, ένα τικ πιο νόστιμα και ο κατάλογος είχε αρκετά πιο ενδιαφέροντα πιάτα στα ορεκτικά. Βέβαια σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πω πως φάγαμε άσχημα. Απλά όταν οι τιμές έχουν το εύρος αυτό στο οποίο κυμαίνεται ο κατάλογος του Κozi’s, έχω την απαίτηση να φύγω κατ’ ενθουσιασμένη. Και στο Sasi’s θα μου πείτε ανάλογες είναι οι τιμές. Συμφωνώ, όμως η διαφορά είναι στο ότι εκεί δεν γκρίνιαξα γιατί έφυγα ικανοποιημένη, κι όταν η γεύση με ανταμείβει, τα υπόλοιπα έχουν δευτερεύουσα σημασία…

06 Ιαν 2017

Αποφάσισα αυτή τη φορά να επανέλθω με δύο επικαιροποιημένες κριτικές, για τις δύο αδελφές επιχειρήσεις, προτού ριχτώ και πάλι σε νέες γευστικές περιπέτειες, αφενός γιατί παρά τις δυσκολίες, αξίζουν πολύ και αντέχουν σθεναρά, και αφετέρου επειδή έχουν επάξια κερδίσει για μένα τον τιμητικό τίτλο να τα έχω αμφότερα ως "στέκια" και να τα προτείνω με κλειστά μάτια σε όποια περίσταση μου τύχει να ερωτηθώ ή να ζητηθεί η γνώμη μου.

Το σαφές προβάδισμα πλέον, για μένα, θα καταλάβετε ποιό μαγαζί το κερδίζει, όταν ανέβουν και οι 2 κριτικές. Η πιο πρόσφατη, από τις αρκετές επισκέψεις μέσα στο 2016, έγινε προς το τέλος του χρόνου, κάποια Δευτέρα, που το Kozis είναι ανοιχτό, σε αντίθεση με το δίπλα μαγαζί που τις Δευτέρες ρεπάρει ( αρνητικό για εμάς, απολύτως κατανοητό για την επιχείρηση και το προσωπικό ).

Κάποια σημάδια κούρασης είναι πλέον εμφανή, αλλά το τρέξιμο και το γερακίσιο μάτι του Kozi και όλων των παιδιών στο σέρβις, φιξάρει άμεσα την όποια μικροδυσαρέσκεια του πελάτη, πριν γιγαντωθεί και γίνει παράπονο. Το κάπνισμα έχει και επίσημα απαγορευτεί σε όλους τους χώρους τους, τουλάχιστον έτσι μας έχει ειπωθεί αλλά και όσες φορές πήγαμε, φύγαμε "καθαροί" και άκαπνοι.
Με την no reservation policy και τις ουρές του κόσμου, δεν έχει αλλάξει τίποτε απολύτως, οπότε η σώφρων σκέψη είναι να διαλέξεις συνετά το πότε θα πας, για να μην ταλαιπωρηθείς πολύ - το λίγο είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Στην αναμονή, συνήθως, υπάρχει κέρασμα οινόμελο, σε εμάς, ωστόσο, δεν κεράστηκε τις 4 από τις 5 φορές. Ατυχία ; Αβλεψία ; Δεν πειράζει.
Επίσης κάτι που ξενίζει αρκετά, το εμφιαλωμένο νερό που ήταν για χρόνια free of charge, τώρα πλέον χρεώνεται κανονικότατα ( μια παροιμία με τη μύγα και το ξύγκι, την γνωρίζετε θαρρώ... ), ενώ κεράσματα μην περιμένετε, εκτός κι αν είστε ο σούπερ κολλητός της οικογένειας, οπότε μόνο τότε θα έρθει γλυκό κερασμένο στο τραπέζι, το έχω δει να συμβαίνει δίπλα μου, πίσω μου, μπροστά μου, ουκ ολίγες φορές.

Για ποιούς λόγους λοιπόν, κάποιος να πάει στο Kozis ; Μα, για το υπέροχο φαγητό. Για τη σταθερή ποιότητα. Γιατί δεν θα φύγει δυσαρεστημένος. Γιατί αποτελεί μια vfm επιλογή χωρίς ρίσκο.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας λοιπόν, 2 άτομα, φάγαμε τα εξής ( έχουμε ξεκολλήσει πλέον από το μονοπώλιο του burger, που όμως για μένα εξακολουθεί να παραμένει στις τοπ επιλογές μου ):
- Cheesy ( 5 ευρώ ). Πρόκειται για την παραλλαγή του κλασικού σκορδόψωμου, που έρχεται σαν γεμιστό καρβελάκι, με σουσαμάκι από πάνω και με χαρακιές ενδιάμεσα, που γεμίζονται με άφθονο τυράκι που λιώνει ηδονικά καθώς ψήνεται και τραγανίζει. Το σκόρδο, σχεδόν ανεπαίσθητο για όσους τους ενοχλεί. Συνοδεύει άψογα το κλασικό,

- Lucania ( 6,50 ευρώ ), όπου ένα ολόκληρο χωριάτικο λουκάνικο, καλοψημένο αλλά και πολύ ζουμερό, κόβεται σε 5 λοξά μπαστουνάκια και στήνεται σαν μια πυραμίδα, σερβιριζόμενο με άφθονο λεμονόλαδο, ρίγανη και ένα μικρό ντοματίνι.

- Κοkobongo χοιρινό ( 14,50 ευρώ ), το γνωστό κοντοσούβλι στο τσιγκέλι ( σε εμφανέστατα μικρότερη ποσότητα από το αδέλφι Shaka Zulu ), μαριναρισμένο και λουσμένο με το υπέροχο μιξ μπαχαρικών από την Αφρική, η νοστιμιά του δεν έχει αλλάξει σε τίποτα από την πρώτη φορά που το δοκίμασα πριν χρόνια. Συνοδεύεται με φρέσκες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες.
* Στο θέμα πατάτες: δυστυχώς έχω παρατηρήσει έναν άτυχο πειραματισμό για εξοικονόμηση πρώτης ύλης, και μερικές φορές, αντί για πατάτες σέρβιραν τα πιάτα με..... πατατάκια... Παιδιά, έλεος, πατάτες θέλουμε κανονικές, όχι τσιπς. Μην παίζετε με αυτό το θέμα, δεν έχει κόστος σοβαρό σε σας, αλλά στον πελάτη χτυπάει άσχημα.....

- Chakalaka ( 17,50 ευρώ ) επίσης με τηγανητές πατάτες και με μια ροζέτα βουτύρου, αποτελεί μια από τις ναυαρχίδες του μαγαζιού, που το καθιέρωσε στα κρεατοφαγικά δρώμενα και όχι άδικα... Συμφωνώ απόλυτα με την παραστατική περιγραφή της φίλης Indulge και επαυξάνω.
Αυτό το steak ( ομοίως και το Amandla δίπλα ) έρχεται από έναν άλλο πλανήτη πολύ μακρινό...
Κρέας ζουμερό, μαλακό, εθιστικό, γαργαλιστικό, σε κάνει να ξεχνάς τις κοινές μοσχαρίσιες μπριζόλες που έχεις φάει αλλού, ακόμα και από το διασημότερο κρεοπωλείο της... Αθήνας, για όσους με αντιλαμβάνονται....
Απευθύνεται σε όσους ξέρουν από κρέας. Δεν είμαι ειδήμων, αλλά εμένα μιλάει στο στομάχι μου!!!
Για τους πολύ θαρραλέους, έρχεται και στην xxl εκδοχή Super Chakalaka +-800 gr. για απόλαυση διαρκείας ή για 2 άτομα. Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε.

- Κρασί κόκκινο 500 ml στα 4,50 ευρώ, αρκετά συμπαθητικό και νερό εμφιαλωμένο στο 1 ευρώ. Σύνολο λογαριασμού για 2 άτομα στα 49 ευρώ με κανονική απόδειξη - πάντα.
Με λίγα λόγια, η ζωή και το φαγητό στα Μελίσσια τραβάει την ανηφόρα. Ίσως ακουστεί ξανά προκλητικό, αλλά εν τέλει, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω αλλά να ξέρω ότι θα φάω και δεν θα με φάει....

Ειλικρινά, κάνοντας μια αποτίμηση της πορείας τους ως τώρα, δεν γνωρίζω πόσο ακόμη πιο μακριά / ψηλά μπορούν να φτάσουν τα αδέρφια Τζάνου εκ Γιοχάνεσμπουργκ, καθώς φαίνεται ότι η συνταγή που έχουν είναι μοναδική και ο κόσμος όχι απλά την στηρίζει με ενθουσιασμό αλλά και έχει εξελιχθεί σε φανατικό κοινό που δεν αλλάζει εύκολα το στέκι του.
Από μένα, μόνο ευχές να συνεχίσουν έτσι και να δούμε σύντομα και έναν αέρα φρεσκάδας και ανανέωσης.

To Kozis φυσικά προτείνεται με ενθουσιασμό. Από μια πιστή φανατική, που έχει λίγα έως ελάχιστα στέκια. Δεν είναι ένα φθηνό μαγαζί. Αλλά από την άλλη το φθηνό, μερικές φορές καταλήγεις να το πληρώσεις πολύ ακριβά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

26 Νοε 2016

"Ανακάλυψα" το Kozi's (όσο μπορεί κάποιος να ανακαλύψει ένα μαγαζί που το ξέρει η μισή ΑΘήνα) πριν περίπου ένα χρόνο και το έχω επισκεφθεί με τη σημερινή (23/11) έξι φορές. Κατ' εμέ αποτελεί μια από τις ποιοτικότερες και νοστιμότερες επιλογές για κρέας στη Αθήνα (εύκολα θα τολμούσα να πω και εκτός αυτής).

Σαν χώρος δεν θα το έλεγα ευρύχωρο αλλά σίγουρα έχει αρκετούτσικα τραπέζια και απο καθαριότητα όλα καλά. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή με πολλούς σερβιτόρους τριγύρω, διατεθειμένους να βοηθήσουν και με καλή γνώση των frequently asked questions. Στο Kozi's κάποιος μπορεί να φάει ικανοποιητικά με 10-15 ευρώ (καλό μπέργκερ στα 10ε), ωστόσο αξίζει πραγματικά να πάει κανείς στο γκρουπ των 15-25 ευρώ και να δοκιμάσει εξαιρετικά πράγματα.

Σήμερα 3 άτομα πήραμε:

-Πιτάκια: 3 πιτάκια με ελαιόλαδο και σος μέλι μουστάρδα, πολύ νόστιμα και αφράτα (2.20 ευρώ, 9/10)

-Cheesy: ολόκληρο ψωμάκι τύπου μπέργκερ γεμιστό με μοτσαρέλα και σκόρδο. Εξαιρετικό, το πιο vfm ορεκτικό του μαγαζιού (5 ευρώ, 9,5/10)..

-Shambalala: αρνούμαι να δοκιμάσω κάποια άλλη σαλάτα του μαγαζιού αφού είχα την τύχη να δοκιμάσω αυτή πρώτη. Λαχανικά, ρόδι, παρμεζάνα, μοσχαρίσιο φιλέτο και sweet chili σος. Η σαλάτα έρχεται κάθε φορά εκπληκτικά ανακατεμένη και κάθε μπουκιά είναι και συγχώριο! Προσωπικά είναι ίσως η πιο ωραία σαλάτα που έχω φάει οπουδήποτε. Αξίζει τα λεφτά της 100% (10.50 ευρώ, 10/10).

-Μπιφτέκια: 3 μικρά μπιφτέκια καλής ποιότητας και γεύσης (9.5 ευρώ, 8/10, ε μπιφτέκια σκέτα είναι)

-Super Niama: T-bone 900 γραμμαρίων. Ο σερβοτόρος σου εξηγεί ποιό είναι το φιλέτο και ποιά η μπριζόλα. Εξαιρετικά μαριναρισμένο και υπερχορταστικό με ελάχιστο λίπος και όχι πολύ κόκκαλο (29 ευρώ, 9/10).

Κάθε κρέας είναι μαριναρισμένο με τον δικό του τρόπο σε μίγμα εξαιρετικών μπαχαρικών. Όλα τα κυρίως πιάτα τους συνοδεύονται από νόστιμες πατάτες ροδέλες με πάπρικα και αλάτι. Αξίζει να αναφερθώ σε 2 πιάτα που έχω φάει στο παρελθόν και για λόγους επαναληψιμότητας και μόνο τα αποφύγαμε αυτή τη φορά:

-Kokobongo: κοτόπουλο κοντοσούβλι (500γρ) φυσικά με το προσωπικό του μαρινάρισμα και εκπληκτικό ψήσιμο σε όλα τα σημεία (14 ευρώ περίπου, 9,5/10)

-RIBEYE: το κορυφαίο μάλλον πιάτο του μαγαζιού. Σούπερ ποσότητα, ποιότητα και ψήσιμο. Η Νο1 πρόταση μαζί με τη Shambalala για κάθε νέο πελάτη (21 ευρώ περίπου, 10/10)

Με 1 αναψυκτικό και 1 ποτήρι κρασί πληρώσαμε 65 ευρώ, 22 ευρώ το άτομο. Εννοείται πως φεύγεις με λασκαρισμένο κουμπί στο παντελόνι, αλλά και μια εξαιρετική γευστική εμπειρία από το Kozi's. Τα αξίζει τα λεφτά του 100% και προτείνεται με πάθος στους κρεατόφιλους. 3/4 στο vfm γιατί παρόλο που δίνεις αρκετά, αυτά που σου προσφέρει δεν θα τα βρεις σχεδόν πουθενά αλλού σε αυτά τα λεφτά, την ποσότητα και τη γεύση.

21 Οκτ 2016

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 πουρνό πουρνό και η μέρα ξεκίνησε με όμορφα συναισθήματα κι ενθουσιασμό μιας και ήμουν εθελόντρια σε ένα event, του οποίου τα έσοδα θα πήγαιναν για καλό σκοπό. Όταν τελείωσε η βάρδιά μου στις 14:00, ήμουν εμφανώς κουρασμένη, αλλά ακόμα χαρούμενη. Και φυσικά, τί άλλο; ΠΟΛΥ πεινασμένη. Με μάζεψε ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και πρότεινε Kozi's. Δεν είχα ξαναπάει. Και μόνο με τη σκέψη ότι θα έπρεπε να περιμένω για να φάω, καθώς ήξερα ότι δεν κάνουν κρατήσεις, δεν τρελάθηκα με την ιδέα. Στο πλαίσιο της καλής διάθεσης όμως, σκέφτηκα να του κάνω το χατήρι.

Φτάνουμε κατά τις 3 παρά εκεί και περίμεναν ήδη 5-6 παρέες. Απογοήτευση. Δώσαμε όνομα και τηλέφωνο βάσει της τακτικής τους και αναμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος είναι ευχάριστος, καθαρός και φροντισμένος, με το κάπνισμα ορθώς να απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο. Στο στεγασμένο εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Το μοναδικό μειονέκτημα ότι τα τραπέζια είναι τόσο κολλητά, που ακούς με ουδεμία προσπάθεια τη χαμηλόφωνη συζήτηση των διπλανών σου (όταν φεύγαμε χαιρετηθήκαμε κιόλας).

Μόλις μισή ώρα μετά, σαν από θαύμα, καθόμασταν στο τραπέζι μας και χαζεύαμε τον κατάλογο γεμάτοι χαρά. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα του Καίσαρα (ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα, μαρούλι και ρόκα με σπιτική ceasar's sauce)
Ήταν η πιο νόστιμη ceasar's που έχω δοκιμάσει ποτέ! Κλασική η γεύση, αλλά λίγο το ζουμερό -παρ' όλο που ήταν στήθος- και άψογα ψημένο κοτόπουλο, λίγο η σωστή ποσότητα αλατιού, λίγο η ceasar's sauce που βρισκόταν επιμελώς ανακατεμένη σε όλη τη σαλάτα, το πιάτο απογειώθηκε.

- Cheesy (ψωμάκι με σκόρδο και mozzarella)
Ομολογώ πως είχα τους ενδοιασμούς μου γι' αυτό το πιάτο και προσπάθησα να αποτρέψω τον άντρα μου να το παραγγείλει, διότι φαντάστηκα ότι θα φουσκώσουμε με το ψωμί και δε θα έχουμε χώρο για τα κυρίως. Εννοείται πως δεν κατάφερα να τον αποτρέψω και πολύ καλά έκανε που δε με άκουσε. Ήρθε ένα μικρό στρογγυλό καρβέλι σκορδόψωμο με 3-4 σχισμές, όπου είχε τοποθετηθεί γενναία ποσότητα του εκπληκτικού αυτού ιταλικού τυριού. Κόλαση!

- Chakalaka (μοσχαρίσια μπριζόλα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως (ΟΚ, όχι ακριβώς δική μου, με βοήθησαν πολύ μέσω messenger ο Δημήτρης και η Πιπίνα και τους ευχαριστώ) και η κάθε μπουκιά αποτελούσε πραγματικά οργασμό γεύσης! Με medium-well ψήσιμο (ρωτήθηκα) και πανδαισία μπαχαρικών, χωρίς ταυτόχρονα να χάνεται η γεύση του κρέατος, ήμουν στο τσακ να βάλω το κόκκαλο στην τσάντα μου και να την πάρω στην τουαλέτα, σαν τη Βουγιουκλάκη με την καρπουζοφέτα στην ταινία "Το δόλωμα". Θυμήθηκα τους καλούς μου τρόπους και συγκρατήθηκα με κόπο.

- Rib-eye (μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Άλλο ένα γευστικότατο πιάτο με medium-well ψήσιμο. Εξαιρετικά ζουμερή με διαφορετικά μπαχαρικά από την chakalaka, τα οποία της ταίριαζαν τέλεια.

- 3 coca-cola (κουτάκια των 330ml)

Δεν παραγγείλαμε γλυκό, γιατί ήμαστε πλήρεις.

TIPS
1) Μην παραγγείλετε πολλά, οι μερίδες είναι μεγάλες. Μία σαλάτα και 2 κυρίως για 2 άτομα είναι ιδανικά, άντε και 1 ορεκτικό αν πεινάτε πολύ.
2) Οι μερίδες περιλαμβάνουν λεπτοκομμένες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες, μην παραγγείλετε επιπλέον.

Η εξυπηρέτηση από έναν χαμογελαστό, ιδιαίτερα πρόθυμο και ευγενέστατο νεαρό ήταν ά-ψο-γη. Τονίζω πως το εστιατόριο είχε 100% πληρότητα καθ 'όλη την παραμονή μας εκεί.

Το γεύμα μας ήταν χορταστικό και απολαυστικό, αυτή τη στιγμή που γράφω κι ελέγχω την κριτική μια σιελόρροια την έχω, ενώ ανυπομονώ να ξαναπάω.

Η νόμιμη απόδειξη για την παραγγελία μας στα 62€. Τσιμπημένες οι τιμές, αλλά ένεκα της απόλαυσης "αξία ανεκτίμητη" που λέει και η διαφήμιση...

Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη!

03 Σεπ 2016

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί την Κυριακή 28/08/2016. Αν και η ώρα ήταν κάπως προχωρημένη (16:30μμ) το μαγαζί ήταν ασφυχτικά γεμάτο και αναγκαστήκαμε να περιμένουμε λίγη ώρα για να αδειάσει τραπέζι.

Ο χώρος είναι αδιάφορος και αρκετά στριμωγμένος αλλά δεν αποτελεί πρόβλημα. Το κάπνισμα απαγορεύεται και αυτό εκτιμήθηκε από εμάς και μπράβο τους.

Μόλις πάρεις στα χέρια σου τον κατάλογο νιώθεις ένα ρίγος να σε διαπερνάει αφού οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές. Δεν θα σταθώ στα κρέατα γιατί αν είναι χορταστική μερίδα και εξαιρετικής ποιότητας αξίζει τον κόπο, θα σταθώ όμως στις σαλάτες και τα ορεκτικά των οποίων η τιμή ξεφεύγει χωρίς λόγο......

Εμείς παραγγείλαμε μία Kozi's Salad (10€), ένα μπέργκερ (10,50€), κρέας (21€) και 2 μπύρες Fix (7€) και πληρώσαμε 48,50€.

Το κρέας πραγματικά ήταν εξαιρετικό και έλιωνε στο στόμα, καλοψημένο όπως ζητήσαμε και ζουμερό. Το μπιφτέκι στο μπέργκερ επίσης πεντανόστιμο και ζουμερό και το ψωμάκι φρεσκότατο.

Φάγαμε πολύ καλά και ευχαριστηθήκαμε το κρέας του. Για 50 ευρώ όμως τα δύο άτομα δύσκολα θα ξαναπήγαινα.......

Καθε κριτικη μου ξεκιναει με εναν φαινομενικα ασχετο προλογο, στον οποιο εκθετω γενικως τις αποψεις μου για τη σελιδα, τους χρηστες, τη ζωη, τα αυτια μου τα πετσινα... οποτε ακομα και αν δεν κατοχυρωθω σαν foodie, αν μη τι αλλω θα μεινω στην ιστορια για την ακατασχετη φλυαρια μου. Και επειδη μου αρεσει η συνεπεια σε τουτο το ντουνια, αυτη τη φορα εχουν την τιμητικη τους οι παραλογες βαθμολογιες.

Εξυπακουεται οτι ολα ειναι υποκειμενικα, αλλα διαβαζοντας ορισμενες κριτικες καταληγω να ξυνω το κεφαλι μου απο απορια (και οχι απο ψειρες, οπως θα ελεγαν οι κακες οι γλωσσες. ). Σε πολλες περιπτωσεις η ιδια η κριτικη και η βαθμολογια δεν συμβαδιζουν με καμια κυβερνηση και ειναι πραγματικα να απορεις.

Σημερα μονο, διαβασα μια κριτικη οπου ο γραφων ειπε πολυ καλα λογια για τον χωρο, αλλα τον βαθμολογησε αναιτιως με 1, το ιδιο και με το φαγητο καποιος αλλος, κοκ. Aν δε σας αρεσε, δηλαδη, τι θα βαζατε, -3? Ή εγω δεν ξερω να διαβαζω πισω απο τις λεξεις, ή καποιοι δεν καταλαβαινουν οτι το ελαφρα τη καρδια βαθμολογικο τσεκουρωμα, κανει ζημια σε τιμιες επιχειρησεις. Δεν λεω να μοιρασετε 4 απλοχερα, απλως θεωρω οτι ο λογος εχει δυναμη, και θα πρεπει να χρησιμοποιειται ορθα. Τα πα και ξαλαφρωσα.

Στο kozi's βρεθηκαμε 3 πεινασμενες και πολυ καλοφαγουδες φιλες πριν απο περιπου 2 εβδομαδες, ενα βραδυ Τριτης, μετα την επιμονη συσταση της μιας. Ευτυχως την ακουσαμε. Ειχα ξαναπερασει απο κει στο παρελθον, αλλα η τεραστια αναμονη μας απετρεψε και μας εστειλε σε γειτονικη μπυραρια, στην οποια παρεπιμπτοντως ειχαμε περασει εξαιρετικα. Αλλα αυτα αλλη ωρα. Αυτη τη φορα οι συγκυριες ηταν με το μερος μας και, παροτι το μαγαζι ηταν γεματο, οταν φτασαμε μολις ειχε αδειασει τραπεζι και ολες οι παρεες σε αναμονη ηταν πολυμελεις, οποτε δωθηκε σε εμας με συνοπτικες διαδικασιες. Τα ελαχιστα λεπτα που περασαμε απ'εξω, μοιραστηκαν σε ολους μας σορμπε λεμονιου σε σφηνακια, για να γλυκανουν την ορθοστασια. Ολες οι μικροκινησεις τετοιου ειδους, προσωπικα δε με αφηνουν ασυγκινητη, γιατι δειχνουν αγαπη και μερακι για την επιχειρηση.

Ο χωρος δεν ηταν ιδιαιτερα του γουστου μου, μην πω και ψεματα. Ειναι ενας ενιαιος, μετριος σε μεγεθος χωρος που μικραινει περισσοτερο απο τη θαλασσα τραπεζιων. Μεγαλη ζητηση και μικρος χωρος, μεταφραζεται σε τραπεζια που απεχουν οσο σιαμαια διδυμα. Με την τζαμαρια μπροστα και τα παραξενα αφρικανικα διακοσμητικα, εμενα μου βγαζει κατι το κρυο. Πολυ πιο χαριτωμενος ο πισω χωρος, που ειναι σαν κλειστη βεραντα, με 4-5 τραπεζακια, οπου και καθισαμε. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι οι τζαμαριες που τον περιβαλλουν μπαζουν πιο πολυ απο τα επιχειρηματα της κυβερνησης για το μεταναστευτικο, οποτε περασα τη μιση νυχτα τυλιγμενη στο μπουφαν μου.

Η εξυπηρετηση του τραπεζιου μας γινοταν απο εναν σερβιτορο, αλλα στον ευρυτερο χωρο υπηρχαν αλλοι δυο. Η ολη εξυπηρετηση ηταν γρηγορη και ευγενικη, αλλα καπως ανευρη. Θα ειχα βαλει 3, αν δεν μας ηταν τοσο δυσκολο να τραβηξουμε την προσοχη του. Περνουσε σπανιως απο τον πισω χωρο, και καναμε σηματα για πολλη ωρα, τοσο που κοντεψαμε να χορεψουμε ζεμπεκια μεχρι να μας παρατηρησει. Για να ανανεωθει το νερο, να ζητησουμε χαρτοπετσετες και το λογαριασμο, χρειαστηκε να περιμενουμε τουλαχιστον ενα τεταρτο καθε φορα, τοσο που σηκωθηκα στο τελος και τον πληρωσα επι ποδως. Κατανοω οτι τοσος κοσμος ειναι δυσκολο να εξυπηρετηθει ταχυτατα, αλλα οταν εχεις και αλλους χωρους περα του ενιαιου, φροντιζεις να περνας ανα τακτα χρονικα διαστηματα, να βεβαιωθεις οτι ολα βαινουν καλως.

Ο καταλογος ειναι η χαρα της κρεατοφαγιας, πλεονεκτημα ειναι αυτο, να εξηγουμαστε. Μου αρεσει που εχει συγκεκριμενο χαρακτηρα, ξερει τι ειναι και τι πουλαει. Για να ειμαι ειλικρινης, ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικη με τα εστιατορια που πουλανε λιγο απο ολα, με αποσυντονιζουν και συνηθως κυμαινονται στη μετριοτητα. Μετα απο συνδιασκεψη καταληξαμε σε:

-Σαλατα με αναμικτες πρασιναδες, αχλαδι, καρυδι, μπλε τυρι και κρεμα βαλσαμικο (9 ευρω) Μας ηρθε μια σαλατα πολυ ικανοποιητικη σε μεγεθος, αλλα σερβιρισμενη σε ενα πολυ ρηχο πιατο, ηταν εξαιρετικα δυσκολο να ανακατευτει χωρις να γαρνιρει ολο το τραπεζι με τυρι. Το αχλαδι ηταν πολυ πολυ ψιλοκομμενο, θα το προτιμουσα λιγο πιο εντονο σαν παρουσια, και η κρεμα σχεδον υποτυπωδης, αλλα τα λαχανικα και το τυρι ηταν σε πολυ πλουσια ποσοτητα και ο συνδυασμος ηταν πολυ νοστιμος.

-Burger Mala Mala (x3) με χειροποιητο μπιφτεκι απο κοτοπουλο, μπεηκον, μαρουλι, ντοματα, κρεμμυδι, μαγιονεζα και σως μελι-μουσταρδα. (10 ευρω εκαστο). Συνοδευοταν απο τηγανιτες πατατες στρογγυλες σε μεγεθος φριζμπι και ενα μπολακι σος με βαση τη μαγιονεζα. Το ψωμακι ηταν πολυ αφρατο, το μπιφτεκι παρα πολυ ζουμερο και το αποτελεσμα εξαιρετικο. Σερβιρεται πανω σε ξυλο κοπης με ενα μαχαιρι να το σφαζει καταμεσης, η παρουσιαση ειναι εξισου ενδιαφερουσα με τη γευση. Ως προς το φαγητο, θα ημουν αδικη αν ειχα καποιο παραπονο.

Το πραγματικο μου παραπονο ηταν οι τιμες. Εμεις παραγγειλαμε μετριοπαθως και πληρωσαμε 13 ευρω το ατομο, που ειναι μια καλη τιμη για την ποιοτητα που φαγαμε. Τα αλλα ειδη κρεατος ομως, που περνωντας γυρω μας εκαναν το σαλιο μας να σχηματιζει τον Μορνο, εχουν τιμες απο ακριβες ως απλησιαστες, και αυτο σε αποτρεπει απο μεγαλο αριθμο πιατων. Ειναι κριμα, γιατι δειχνουν φανταστρουμφικα. Παντως, εμεις την επισκεψη την απολαυσαμε και το συστηνω ανεπιφυλακτα.

13 Οκτ 2017

Βροχερό βράδυ Σαββάτου, και η κοριτσοπαρέα επέλεξε το γνωστό πια νεανικό στέκι των βορείων προαστίων για να χαλαρώσει και να γευτεί τα λιχουδιαστά κρεατικά με τις αφρικάνικες σάλτσες και τα ιδιαίτερα μπαχάρια!

Σίγουρα δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη, μιας και γνωρίζω όλη την ιστορία αυτού του νεότατου επιχειρηματία και σίγουρα δεν θα είναι και η τελευταία! Και πάντοτε, απορώ και εντυπωσιάζομαι να βλέπω τις ουρές και την αρκετά μεγάλη αναμονή, εκείνων που το επιλέγουν και εμένα ως θεατή να παρατηρώ αυτό το θέαμα, περιμένοντας το δικό μου τραπέζι!

Είμαι γενικά βολικός άνθρωπος, αλλά ο χώρος ακόμη και τόσα χρόνια μετά, χρειάζεται μεγάλη βελτίωση! Μικρά τραπέζια, στριμωγμένα ασφυκτικά, απίστευτη οχλοβοή, σε σημείο που κάποιες φορές απλά δεν μπορείς να κινηθείς στον εσωτερικό χώρο. Όσο όμορφα διακοσμημένος και να είναι, υπερισχύει ο θόρυβος και η δυσκολία να βολευτούν πολλά άτομα σε ένα τραπέζι...

Ευτυχώς για καλή μας τύχη, κάτσαμε στον μέσα εσωτερικό χώρο, απλωθήκαμε, απομονωθήκαμε από την φασαρία του κεντρικού χώρου, μπορέσαμε να κουβεντιάσουμε χωρίς φωνές και χωρίς κάπνα!! Ναί, αυτό το μαγαζί τηρεί του κανόνες της απαγόρευσης του καπνίσματος στους δυο εσωτερικούς του χώρους!

Ένα ακόμα συν, η εξυπηρέτηση, η οποία μένει σταθερή όσα χρόνια πάω... Όσες φορές χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι, εξυπηρετηθήκαμε, μάλιστα, μας άλλαξαν και το εμφιαλωμένο, με κανάτα νερού βρύσης! Ευγένεια, ήσυχο σέρβις, καμία φασαρία από την κουζίνα, ακόμη και δυο λαθάκια στην απόδειξη διορθώθηκαν χωρίς να το ζητήσουμε.
Ήρθε η ώρα, να περάσω στο "κυρίως"!

Σαλάτα Kozi's, πανδαισία λαχανικών, μαρούλι, ρόκα, ντοματίνια με προσούτο, μοτσαρέλα και σως του κυρίου Kozi στα 10,50 ευρώ, γευστικότατη αλλά θα την ήθελα σε μεγάλη γαβάθα!!
Lucania, παραδοσιακό ελληνικό λουκάνικο στα 6,50 ευρώ, δεν είμαι φανατική, αλλά ήταν καλοψημένο! Αυτή ήταν απλά η προθέρμανση, γιατί ακολούθησαν τέσσερα "κυρίως".

'Ενας Kokobongo, ονειρεμένο κοτόπουλο κοντοσούβλι με τις πατατούλες του και με λευκή πιπεράτη κρεμώδη σαλτσούλα, τρυφερό και μαλακό όπως πρέπει, στο γουστόζικο τσιγκέλι του στα 14,50 ευρώ. Κορυφαίο πιάτο!

Και μιας και μιλάμε για τσιγκέλια, ήρθε άλλος ένας Kokobongo, να κάνει παρέα στον άλλο... Χοιρινό κοντοσούβλι με τις πατατούλες του και την ωραία κόκκινη αφρικάνικη σάλτσα του στα 14,50 ευρώ, γευστικότατο αλλά θα το προτιμούσα λίγο πιο μαλακό...

Ένα Chicken Licken, για εμένα, μπεργκεράκι με κοτόπουλο σχάρας, μπέικον, μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι, μαγιονέζα και honey mustard στα 10 ευρώ, με πατατούλες και άφθονη σως για βουτιές!
Και τέλος ένα Porco Porco, ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά και έξτρα πικάντικη σως που ζητήσαμε, στα 12,50 ευρώ, και αν κρίνω από την φίλη της παρέας, της άρεσε! Το μόνο, που δεν δοκίμασα... Είχα ήδη χορτάσει!!

Συνοδεύσαμε με τρεις coca zero, είπαμε να απέχουμε από τα κλασσικά ποτά..! Σύνολο 74,50 ευρώ και αν μιλήσω για value for money ίσως και να μην είμαι αντικειμενική... Το Kozi's ανήκει στα ακριβά εστιατόρια και όμως δεν έχει χάσει τους ένθερμους υποστηρικτές του τόσα χρόνια μετά και με κρίση σε όλα!
Υγ: Πειράζει, που αγαπάω περισσότερο το δίδυμο διπλανό αδελφάκι του;;;;;;

06 Ιουν 2017

Καλησπέρα σας,

Σημερα είχαμε επαγγελματικο ραντεβού στο κοζι στα μελισσια.

Στο εστιατόριο φτάσαμε κατα τις 7 Τεταρτη απογευμα, σχετικα ηπια κινηση και ευκολο παρκαρισμα στα γυρω στενα.

Η εικόνα του εστιατοριου εξωτερικα αλλα και εσωτερικα δειχνει αρκετα καλή με όμορφη διακόσμηση, ανετα καθίσματα, κατι μεταξύ αμερικάνικου burger και la pasteria διακόσμηση που ξεκουραζει στο μάτι μετα απο μια μερα κουραστική.

Τι δοκίμασα.

Chicken wings. 2/4
Μανιταρια με τυρι 2/4
Rib Eye. 2/4

Οι τιμές ειναι αυτες που έχει ενα μπριζολάδικο δηλαδη οκ σε σχέση με τον ανταγωνισμο δεν πάτε σε τετοιο μαγαζι για οικονομία...

Δεν μπορώ να πώ οτι καποιο πιάτο με εντυπωσίασε γενικα, για το Rib Eye θα μιλήσω καθώς ειναι το κύριο πιάτο - η ναυαρχίδα ενος μπριζολο καταστήματος που σεβεται τον εαυτο του και πραγματικα δεν αισθάνομαι οτι βρήκα κατι το ιδιαίτερο ούτε στο ψήσιμο ούτε στην γευση.

Ηταν ενα κομματι κρέας αδιευκρινιστο χωρίς ταυτοτητα (ηταν μπουτι, χερι, ποδι, λαιμος ? αγνωστο! Το βρήκα πάντως με πολλες ίνες... και με προβληματισε ) αρκετα μαλακό αλλα αγευστο, πραγματικα αγευστο. Απο πάνω του το κάλυπταν με μια κοκκινη "σάλτσα?" (ηταν κατι σαν σαλτσα δεν το λες απλα μπαχαρικο). Η σάλτσα δε ψιλο καυτερη- ψιλο γλυκια χωρίς ιδιαίτερη ταυτότητα ίσως σε μια μέτρια πιτσαρία να έχει κάποια τύχη οχι για Rib eye.

Σε αυτο το πιάτο κανονικα βάζεις ενα βουτυρο (το βαλανε απο πανω απο το κοκκινο thing) απο πανω στο ατοφιο κρέας να λιώνει και να αναδυκνυει την γευση του μοσχαριού και τιποτα άλλο και φυσικά δεν προσφέρεις σκετα τσίπς-πατατες αν το πιάτο έχει τετοιο κενο, αλλα αρκετα dips ώστε να δώσεις πολυμορφία και δροσιά στο στεγνο κρέας.

Εξυπηρετηση 4/4. Μας πρόσεξαν πάρα πολυ. Ίσως το 4/4 είναι λίγο.

Πολύ κακή εικόνα μου δημιούργησαν οι international υποικοοτητας μαγειροι/chef/ψηστες 5-6 ? εχασα το μέτρημα που ηταν χωμένοι-στριμωγμένοι οι καημένοι σε έναν μικρό χώρο.

Και κάτι ακομα τελευταιο... Ο πελάτης θέλει να αισθάνεται μοναδικός οπως και το πιάτο που παραγγελνει θελέι / απαιτεί να έχει ΄κατι' σε σχέση με το πιάτο του διπλανου του. Λοιπον ήμασταν 30 άτομα και όλοι έιχαμε την ίδια ξύλινη τάβλα στο ίδιο μέγεθος και ας έιχαμε παραγγέιλε διαφορετικα πίάτα. Σήμα κατατεθέν σχεδον σε όλα τα πιάτα? Αυτο το κοκκινο "πραγμα" να τα καλυπτει...
Για να ειμαι δικαιος καποιοι δοκιμασαν ενα κοντοσουβλι το οποιο το εφερναν σε ενα ειδικο πιατο ωστε να ειναι καθετα το καλαμακι στο πιατο. (Αμεσως τραβαει το ματι). Αλλα ήταν η εξαιρεση.

Δεν μπορώ να πώ οτι θα ξαναπάω, σίγουρα μονο αν με καλέσουν στα πλαίσια εταιρικού - επαγγελματικου ραντεβού.

01 Μάρ 2016

Hταν καιρό στη wishlist μου το Κόζι'ς, με είχε ιντριγκάρει το θέμα του κρέατος με το νοτιοαφρικάνικο του πράγματος, και έτυχε καλή συγκυρία και παρέα θαμώνες του μαγαζιού, και κανονίστηκε.

Ο νόμος του Μέρφυ επαληθεύτηκε 100% τη συγκεκριμένη μέρα, έχασα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου, μετά τα βρήκα και έιχα ξεχάσει που είχα παρκάρει με αποτέλεσμα να στήσουμε για πάνω από ένα μισάωρο τους συνοδούς μας που -να 'ναι καλά- είχαν πάει εγκαίρως και κρατούσαν το τραπέζι. Γιατί όλ' αυτά; Γιατί στο Κοζι'ς δεν γίνονται κρατήσεις. Οποιος πρόλαβε, είδε τον Κύριον, οι υπόλοιποι μαζεύονται και περιμένουν απ' έξω, ουρά που έχω να δω απο το ιαπωνικό ΚΟΙ στο Σύνταγμα, ευτυχώς έχει ληφθεί πρόνοια να ακουμπούν κάπου οι άνθρωποι, υπάρχει ένας πάγκος, να πιείς ένα ποτό όσο περιμένεις.

Παρασκευή βράδυ, και καρφίτσα δεν έπεφτε στη μεγάλη αίθουσα. Κι ήμασταν στα Μελίσσια! Δεν ξέρω, ως άνθρωπος του κέντρου, δε φανταζόμουν τόση κοσμοσυρροή σε μια εκτός κέντρου περιοχή που δεν είναι ακριβως hip, δεν είναι πχ Χαλάνδρι. Τελικά το Κοζι'ς μαζί με το Μαύρο Πρόβατο που είναι δίπλα κάνανε πιάτσα.

Καθίσαμε στην πίσω αίθουσα, πιο μικρή και με λιγότερη βαβούρα. Το καπνισμα απαγορεύεται αυστηρά παντού, και αυτό εκτιμήθηκε.
Οι φίλοι έιχαν ήδη αρχίσει να πίνουν περιμένοντας, τσιμπολογώντας ένα λουκάνικο, αρκετά πικάντικο. Το μενού που στα κρέατα έχει σαφή νοτιοαφρικάνικο προσανατολισμό και είναι χάρμα οφθαλμών, δεν ξέρεις τι να πρωτοδοκιμάσεις. Στα ορεκτικά και τις σαλάτες δεν επιφυλάσσει κάποια έκπληξη, έχει τα κλασσικά ενός μπεργκεράδικου με μερικές προσθηκες πχ χαλλούμι προσούτο, φτερούγες μπάρμπεκιου, πορτομπέλο γεμιστά και σαλάτες για όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε μια coleslaw, που ήταν εξαιρετική. Κατόπιν εγώ διάλεξα ένα Niama (μαριναρισμένo T Bone στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά), και η παρέα μου πήραν: Rib eye (Μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη κι αυτή με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά), spare ribs (χοιρινά παϊδάκια με BBQ σως) και Kozi's Burger (κλασσικό μπέργκερ με μοτσαρέλλα). Τα πιάτα είχαν όλα νόστιμες τηγανητές πατάτες. Λοιπόν, το t-bone μου ήταν υπέροχο. Ψημένο εκεί στο ροζέ σημείο που μ'αρέσει, με αυτά τα περίεργα μπαχαρικά που του δίναν κάτι το πρωτόγνωρο στη γέυση, μου άρεσε πάρα πολύ και κοινώς το τσάκισα. Το rib eye μου φάνηκε εξίσου ενδιαφέρον. ¨Ολοι ήταν ευχαριστημένοι από τα πιάτα τους.

Να σημειώσω πως τα παιδιά στο σέρβις ξέρουν τη δουλειά τους, είναι ενημερωμένα και για την κάβα και ανταποκρίνονται πρόθυμα στις ερωτήσεις.
Με όλα αυτά ήπιαμε και δύο νοτιοαφρικάνικα κρασιά, ένα σκέτο cabernet που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιό ήταν (και μάλλον δε θα θυμηθώ) και ένα blend cabernet-shiraz-pinotage με το όνομα umbala (δεν ξεχνιέται αυτό το όνομα) grande reserve. Δεν ξέρω πόσο κάνουν στις κάβες αυτά τα κρασιά, εμείς τα πληρώσαμε €25 και €28.

Τελικά αυτά, συν τρεις μπύρες ήταν που μας ανεβάσαν το λογαριασμό στο ουκ ευκαταφρόνητο €160 για 4 άτομα. Αλλά παραείμαστε γερά ποτήρια. Γενικά ο κρεατοφάγος πελατης που ψάχνει το κάτι διαφορετικό θα ευχαριστηθεί εδώ και θα περάσει καλά, ας κάνει και μερικά χλμ παραπάνω για να έρθει.

05 Φεβ 2017

Επισκεφτηκαμε το kozis μια Τριτη απόγευμα, δεν υπήρχε αναμονη (δεν δέχεται κρατήσεις ) και κατσαμε αμέσως.

Ο χώρος απλός, λιτος και καθαρός! Το προσωπικο χαμογελαστο και εξυπηρετικό. Παραγγειλαμε μια σαλατα του Καίσαρα, ενα kozis μπεργκερ και ενα super kozis steak (1kg) και ο λογαριασμός ηταν 55€ περίπου.

Η σαλατα ηταν φρεσκοκομμενη με ζουμερα κομματια κοτοπουλου και πολυ νόστιμη. Το steak (medium rare) που ανετα μπορουν να το μοιραστουν 2 άτομα ηταν τελεια ψημένο, με φοβερά μπαχαρικα που του εδιναν μοναδικη γεύση! Το μπεργκερ σε κανονικη μεριδα με πατάτες χωρις εκπλήξεις.

Σίγουρα ξαναπας σε ωρες μη αιχμής και θα το συνιστουσα ανεπιφύλακτα!!

Π. Τσαλδάρη 32-34, Μελίσσια

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη