KOZI'S (KOZIS)

Meat Restaurants

Π. Τσαλδάρη 32-34, Μελίσσια [Χάρτης]

Ανοιχτό από το μεσημέρι με έμφαση στα κρεατικά αλλά και πολλές άλλες επιλογές.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 πουρνό πουρνό και η μέρα ξεκίνησε με όμορφα συναισθήματα κι ενθουσιασμό μιας και ήμουν εθελόντρια σε ένα event, του οποίου τα έσοδα θα πήγαιναν για καλό σκοπό. Όταν τελείωσε η βάρδιά μου στις 14:00, ήμουν εμφανώς κουρασμένη, αλλά ακόμα χαρούμενη. Και φυσικά, τί άλλο; ΠΟΛΥ πεινασμένη. Με μάζεψε ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και πρότεινε Kozi's. Δεν είχα ξαναπάει. Και μόνο με τη σκέψη ότι θα έπρεπε να περιμένω για να φάω, καθώς ήξερα ότι δεν κάνουν κρατήσεις, δεν τρελάθηκα με την ιδέα. Στο πλαίσιο της καλής διάθεσης όμως, σκέφτηκα να του κάνω το χατήρι.

Φτάνουμε κατά τις 3 παρά εκεί και περίμεναν ήδη 5-6 παρέες. Απογοήτευση. Δώσαμε όνομα και τηλέφωνο βάσει της τακτικής τους και αναμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος είναι ευχάριστος, καθαρός και φροντισμένος, με το κάπνισμα ορθώς να απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο. Στο στεγασμένο εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Το μοναδικό μειονέκτημα ότι τα τραπέζια είναι τόσο κολλητά, που ακούς με ουδεμία προσπάθεια τη χαμηλόφωνη συζήτηση των διπλανών σου (όταν φεύγαμε χαιρετηθήκαμε κιόλας).

Μόλις μισή ώρα μετά, σαν από θαύμα, καθόμασταν στο τραπέζι μας και χαζεύαμε τον κατάλογο γεμάτοι χαρά. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα του Καίσαρα (ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα, μαρούλι και ρόκα με σπιτική ceasar's sauce)
Ήταν η πιο νόστιμη ceasar's που έχω δοκιμάσει ποτέ! Κλασική η γεύση, αλλά λίγο το ζουμερό -παρ' όλο που ήταν στήθος- και άψογα ψημένο κοτόπουλο, λίγο η σωστή ποσότητα αλατιού, λίγο η ceasar's sauce που βρισκόταν επιμελώς ανακατεμένη σε όλη τη σαλάτα, το πιάτο απογειώθηκε.

- Cheesy (ψωμάκι με σκόρδο και mozzarella)
Ομολογώ πως είχα τους ενδοιασμούς μου γι' αυτό το πιάτο και προσπάθησα να αποτρέψω τον άντρα μου να το παραγγείλει, διότι φαντάστηκα ότι θα φουσκώσουμε με το ψωμί και δε θα έχουμε χώρο για τα κυρίως. Εννοείται πως δεν κατάφερα να τον αποτρέψω και πολύ καλά έκανε που δε με άκουσε. Ήρθε ένα μικρό στρογγυλό καρβέλι σκορδόψωμο με 3-4 σχισμές, όπου είχε τοποθετηθεί γενναία ποσότητα του εκπληκτικού αυτού ιταλικού τυριού. Κόλαση!

- Chakalaka (μοσχαρίσια μπριζόλα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως (ΟΚ, όχι ακριβώς δική μου, με βοήθησαν πολύ μέσω messenger ο Δημήτρης και η Πιπίνα και τους ευχαριστώ) και η κάθε μπουκιά αποτελούσε πραγματικά οργασμό γεύσης! Με medium-well ψήσιμο (ρωτήθηκα) και πανδαισία μπαχαρικών, χωρίς ταυτόχρονα να χάνεται η γεύση του κρέατος, ήμουν στο τσακ να βάλω το κόκκαλο στην τσάντα μου και να την πάρω στην τουαλέτα, σαν τη Βουγιουκλάκη με την καρπουζοφέτα στην ταινία "Το δόλωμα". Θυμήθηκα τους καλούς μου τρόπους και συγκρατήθηκα με κόπο.

- Rib-eye (μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Άλλο ένα γευστικότατο πιάτο με medium-well ψήσιμο. Εξαιρετικά ζουμερή με διαφορετικά μπαχαρικά από την chakalaka, τα οποία της ταίριαζαν τέλεια.

- 3 coca-cola (κουτάκια των 330ml)

Δεν παραγγείλαμε γλυκό, γιατί ήμαστε πλήρεις.

TIPS
1) Μην παραγγείλετε πολλά, οι μερίδες είναι μεγάλες. Μία σαλάτα και 2 κυρίως για 2 άτομα είναι ιδανικά, άντε και 1 ορεκτικό αν πεινάτε πολύ.
2) Οι μερίδες περιλαμβάνουν λεπτοκομμένες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες, μην παραγγείλετε επιπλέον.

Η εξυπηρέτηση από έναν χαμογελαστό, ιδιαίτερα πρόθυμο και ευγενέστατο νεαρό ήταν ά-ψο-γη. Τονίζω πως το εστιατόριο είχε 100% πληρότητα καθ 'όλη την παραμονή μας εκεί.

Το γεύμα μας ήταν χορταστικό και απολαυστικό, αυτή τη στιγμή που γράφω κι ελέγχω την κριτική μια σιελόρροια την έχω, ενώ ανυπομονώ να ξαναπάω.

Η νόμιμη απόδειξη για την παραγγελία μας στα 62€. Τσιμπημένες οι τιμές, αλλά ένεκα της απόλαυσης "αξία ανεκτίμητη" που λέει και η διαφήμιση...

Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη!

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί την Κυριακή 28/08/2016. Αν και η ώρα ήταν κάπως προχωρημένη (16:30μμ) το μαγαζί ήταν ασφυχτικά γεμάτο και αναγκαστήκαμε να περιμένουμε λίγη ώρα για να αδειάσει τραπέζι.

Ο χώρος είναι αδιάφορος και αρκετά στριμωγμένος αλλά δεν αποτελεί πρόβλημα. Το κάπνισμα απαγορεύεται και αυτό εκτιμήθηκε από εμάς και μπράβο τους.

Μόλις πάρεις στα χέρια σου τον κατάλογο νιώθεις ένα ρίγος να σε διαπερνάει αφού οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές. Δεν θα σταθώ στα κρέατα γιατί αν είναι χορταστική μερίδα και εξαιρετικής ποιότητας αξίζει τον κόπο, θα σταθώ όμως στις σαλάτες και τα ορεκτικά των οποίων η τιμή ξεφεύγει χωρίς λόγο......

Εμείς παραγγείλαμε μία Kozi's Salad (10€), ένα μπέργκερ (10,50€), κρέας (21€) και 2 μπύρες Fix (7€) και πληρώσαμε 48,50€.

Το κρέας πραγματικά ήταν εξαιρετικό και έλιωνε στο στόμα, καλοψημένο όπως ζητήσαμε και ζουμερό. Το μπιφτέκι στο μπέργκερ επίσης πεντανόστιμο και ζουμερό και το ψωμάκι φρεσκότατο.

Φάγαμε πολύ καλά και ευχαριστηθήκαμε το κρέας του. Για 50 ευρώ όμως τα δύο άτομα δύσκολα θα ξαναπήγαινα.......

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Hταν καιρό στη wishlist μου το Κόζι'ς, με είχε ιντριγκάρει το θέμα του κρέατος με το νοτιοαφρικάνικο του πράγματος, και έτυχε καλή συγκυρία και παρέα θαμώνες του μαγαζιού, και κανονίστηκε.

Ο νόμος του Μέρφυ επαληθεύτηκε 100% τη συγκεκριμένη μέρα, έχασα τα κλειδιά του αυτοκινήτου μου, μετά τα βρήκα και έιχα ξεχάσει που είχα παρκάρει με αποτέλεσμα να στήσουμε για πάνω από ένα μισάωρο τους συνοδούς μας που -να 'ναι καλά- είχαν πάει εγκαίρως και κρατούσαν το τραπέζι. Γιατί όλ' αυτά; Γιατί στο Κοζι'ς δεν γίνονται κρατήσεις. Οποιος πρόλαβε, είδε τον Κύριον, οι υπόλοιποι μαζεύονται και περιμένουν απ' έξω, ουρά που έχω να δω απο το ιαπωνικό ΚΟΙ στο Σύνταγμα, ευτυχώς έχει ληφθεί πρόνοια να ακουμπούν κάπου οι άνθρωποι, υπάρχει ένας πάγκος, να πιείς ένα ποτό όσο περιμένεις.

Παρασκευή βράδυ, και καρφίτσα δεν έπεφτε στη μεγάλη αίθουσα. Κι ήμασταν στα Μελίσσια! Δεν ξέρω, ως άνθρωπος του κέντρου, δε φανταζόμουν τόση κοσμοσυρροή σε μια εκτός κέντρου περιοχή που δεν είναι ακριβως hip, δεν είναι πχ Χαλάνδρι. Τελικά το Κοζι'ς μαζί με το Μαύρο Πρόβατο που είναι δίπλα κάνανε πιάτσα.

Καθίσαμε στην πίσω αίθουσα, πιο μικρή και με λιγότερη βαβούρα. Το καπνισμα απαγορεύεται αυστηρά παντού, και αυτό εκτιμήθηκε.
Οι φίλοι έιχαν ήδη αρχίσει να πίνουν περιμένοντας, τσιμπολογώντας ένα λουκάνικο, αρκετά πικάντικο. Το μενού που στα κρέατα έχει σαφή νοτιοαφρικάνικο προσανατολισμό και είναι χάρμα οφθαλμών, δεν ξέρεις τι να πρωτοδοκιμάσεις. Στα ορεκτικά και τις σαλάτες δεν επιφυλάσσει κάποια έκπληξη, έχει τα κλασσικά ενός μπεργκεράδικου με μερικές προσθηκες πχ χαλλούμι προσούτο, φτερούγες μπάρμπεκιου, πορτομπέλο γεμιστά και σαλάτες για όλα τα γούστα. Εμείς πήραμε μια coleslaw, που ήταν εξαιρετική. Κατόπιν εγώ διάλεξα ένα Niama (μαριναρισμένo T Bone στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά), και η παρέα μου πήραν: Rib eye (Μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη κι αυτή με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά), spare ribs (χοιρινά παϊδάκια με BBQ σως) και Kozi's Burger (κλασσικό μπέργκερ με μοτσαρέλλα). Τα πιάτα είχαν όλα νόστιμες τηγανητές πατάτες. Λοιπόν, το t-bone μου ήταν υπέροχο. Ψημένο εκεί στο ροζέ σημείο που μ'αρέσει, με αυτά τα περίεργα μπαχαρικά που του δίναν κάτι το πρωτόγνωρο στη γέυση, μου άρεσε πάρα πολύ και κοινώς το τσάκισα. Το rib eye μου φάνηκε εξίσου ενδιαφέρον. ¨Ολοι ήταν ευχαριστημένοι από τα πιάτα τους.

Να σημειώσω πως τα παιδιά στο σέρβις ξέρουν τη δουλειά τους, είναι ενημερωμένα και για την κάβα και ανταποκρίνονται πρόθυμα στις ερωτήσεις.
Με όλα αυτά ήπιαμε και δύο νοτιοαφρικάνικα κρασιά, ένα σκέτο cabernet που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιό ήταν (και μάλλον δε θα θυμηθώ) και ένα blend cabernet-shiraz-pinotage με το όνομα umbala (δεν ξεχνιέται αυτό το όνομα) grande reserve. Δεν ξέρω πόσο κάνουν στις κάβες αυτά τα κρασιά, εμείς τα πληρώσαμε €25 και €28.

Τελικά αυτά, συν τρεις μπύρες ήταν που μας ανεβάσαν το λογαριασμό στο ουκ ευκαταφρόνητο €160 για 4 άτομα. Αλλά παραείμαστε γερά ποτήρια. Γενικά ο κρεατοφάγος πελατης που ψάχνει το κάτι διαφορετικό θα ευχαριστηθεί εδώ και θα περάσει καλά, ας κάνει και μερικά χλμ παραπάνω για να έρθει.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Καθε κριτικη μου ξεκιναει με εναν φαινομενικα ασχετο προλογο, στον οποιο εκθετω γενικως τις αποψεις μου για τη σελιδα, τους χρηστες, τη ζωη, τα αυτια μου τα πετσινα... οποτε ακομα και αν δεν κατοχυρωθω σαν foodie, αν μη τι αλλω θα μεινω στην ιστορια για την ακατασχετη φλυαρια μου. Και επειδη μου αρεσει η συνεπεια σε τουτο το ντουνια, αυτη τη φορα εχουν την τιμητικη τους οι παραλογες βαθμολογιες.

Εξυπακουεται οτι ολα ειναι υποκειμενικα, αλλα διαβαζοντας ορισμενες κριτικες καταληγω να ξυνω το κεφαλι μου απο απορια (και οχι απο ψειρες, οπως θα ελεγαν οι κακες οι γλωσσες. ). Σε πολλες περιπτωσεις η ιδια η κριτικη και η βαθμολογια δεν συμβαδιζουν με καμια κυβερνηση και ειναι πραγματικα να απορεις.

Σημερα μονο, διαβασα μια κριτικη οπου ο γραφων ειπε πολυ καλα λογια για τον χωρο, αλλα τον βαθμολογησε αναιτιως με 1, το ιδιο και με το φαγητο καποιος αλλος, κοκ. Aν δε σας αρεσε, δηλαδη, τι θα βαζατε, -3? Ή εγω δεν ξερω να διαβαζω πισω απο τις λεξεις, ή καποιοι δεν καταλαβαινουν οτι το ελαφρα τη καρδια βαθμολογικο τσεκουρωμα, κανει ζημια σε τιμιες επιχειρησεις. Δεν λεω να μοιρασετε 4 απλοχερα, απλως θεωρω οτι ο λογος εχει δυναμη, και θα πρεπει να χρησιμοποιειται ορθα. Τα πα και ξαλαφρωσα.

Στο kozi's βρεθηκαμε 3 πεινασμενες και πολυ καλοφαγουδες φιλες πριν απο περιπου 2 εβδομαδες, ενα βραδυ Τριτης, μετα την επιμονη συσταση της μιας. Ευτυχως την ακουσαμε. Ειχα ξαναπερασει απο κει στο παρελθον, αλλα η τεραστια αναμονη μας απετρεψε και μας εστειλε σε γειτονικη μπυραρια, στην οποια παρεπιμπτοντως ειχαμε περασει εξαιρετικα. Αλλα αυτα αλλη ωρα. Αυτη τη φορα οι συγκυριες ηταν με το μερος μας και, παροτι το μαγαζι ηταν γεματο, οταν φτασαμε μολις ειχε αδειασει τραπεζι και ολες οι παρεες σε αναμονη ηταν πολυμελεις, οποτε δωθηκε σε εμας με συνοπτικες διαδικασιες. Τα ελαχιστα λεπτα που περασαμε απ'εξω, μοιραστηκαν σε ολους μας σορμπε λεμονιου σε σφηνακια, για να γλυκανουν την ορθοστασια. Ολες οι μικροκινησεις τετοιου ειδους, προσωπικα δε με αφηνουν ασυγκινητη, γιατι δειχνουν αγαπη και μερακι για την επιχειρηση.

Ο χωρος δεν ηταν ιδιαιτερα του γουστου μου, μην πω και ψεματα. Ειναι ενας ενιαιος, μετριος σε μεγεθος χωρος που μικραινει περισσοτερο απο τη θαλασσα τραπεζιων. Μεγαλη ζητηση και μικρος χωρος, μεταφραζεται σε τραπεζια που απεχουν οσο σιαμαια διδυμα. Με την τζαμαρια μπροστα και τα παραξενα αφρικανικα διακοσμητικα, εμενα μου βγαζει κατι το κρυο. Πολυ πιο χαριτωμενος ο πισω χωρος, που ειναι σαν κλειστη βεραντα, με 4-5 τραπεζακια, οπου και καθισαμε. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι οι τζαμαριες που τον περιβαλλουν μπαζουν πιο πολυ απο τα επιχειρηματα της κυβερνησης για το μεταναστευτικο, οποτε περασα τη μιση νυχτα τυλιγμενη στο μπουφαν μου.

Η εξυπηρετηση του τραπεζιου μας γινοταν απο εναν σερβιτορο, αλλα στον ευρυτερο χωρο υπηρχαν αλλοι δυο. Η ολη εξυπηρετηση ηταν γρηγορη και ευγενικη, αλλα καπως ανευρη. Θα ειχα βαλει 3, αν δεν μας ηταν τοσο δυσκολο να τραβηξουμε την προσοχη του. Περνουσε σπανιως απο τον πισω χωρο, και καναμε σηματα για πολλη ωρα, τοσο που κοντεψαμε να χορεψουμε ζεμπεκια μεχρι να μας παρατηρησει. Για να ανανεωθει το νερο, να ζητησουμε χαρτοπετσετες και το λογαριασμο, χρειαστηκε να περιμενουμε τουλαχιστον ενα τεταρτο καθε φορα, τοσο που σηκωθηκα στο τελος και τον πληρωσα επι ποδως. Κατανοω οτι τοσος κοσμος ειναι δυσκολο να εξυπηρετηθει ταχυτατα, αλλα οταν εχεις και αλλους χωρους περα του ενιαιου, φροντιζεις να περνας ανα τακτα χρονικα διαστηματα, να βεβαιωθεις οτι ολα βαινουν καλως.

Ο καταλογος ειναι η χαρα της κρεατοφαγιας, πλεονεκτημα ειναι αυτο, να εξηγουμαστε. Μου αρεσει που εχει συγκεκριμενο χαρακτηρα, ξερει τι ειναι και τι πουλαει. Για να ειμαι ειλικρινης, ειμαι ιδιαιτερα επιφυλακτικη με τα εστιατορια που πουλανε λιγο απο ολα, με αποσυντονιζουν και συνηθως κυμαινονται στη μετριοτητα. Μετα απο συνδιασκεψη καταληξαμε σε:

-Σαλατα με αναμικτες πρασιναδες, αχλαδι, καρυδι, μπλε τυρι και κρεμα βαλσαμικο (9 ευρω) Μας ηρθε μια σαλατα πολυ ικανοποιητικη σε μεγεθος, αλλα σερβιρισμενη σε ενα πολυ ρηχο πιατο, ηταν εξαιρετικα δυσκολο να ανακατευτει χωρις να γαρνιρει ολο το τραπεζι με τυρι. Το αχλαδι ηταν πολυ πολυ ψιλοκομμενο, θα το προτιμουσα λιγο πιο εντονο σαν παρουσια, και η κρεμα σχεδον υποτυπωδης, αλλα τα λαχανικα και το τυρι ηταν σε πολυ πλουσια ποσοτητα και ο συνδυασμος ηταν πολυ νοστιμος.

-Burger Mala Mala (x3) με χειροποιητο μπιφτεκι απο κοτοπουλο, μπεηκον, μαρουλι, ντοματα, κρεμμυδι, μαγιονεζα και σως μελι-μουσταρδα. (10 ευρω εκαστο). Συνοδευοταν απο τηγανιτες πατατες στρογγυλες σε μεγεθος φριζμπι και ενα μπολακι σος με βαση τη μαγιονεζα. Το ψωμακι ηταν πολυ αφρατο, το μπιφτεκι παρα πολυ ζουμερο και το αποτελεσμα εξαιρετικο. Σερβιρεται πανω σε ξυλο κοπης με ενα μαχαιρι να το σφαζει καταμεσης, η παρουσιαση ειναι εξισου ενδιαφερουσα με τη γευση. Ως προς το φαγητο, θα ημουν αδικη αν ειχα καποιο παραπονο.

Το πραγματικο μου παραπονο ηταν οι τιμες. Εμεις παραγγειλαμε μετριοπαθως και πληρωσαμε 13 ευρω το ατομο, που ειναι μια καλη τιμη για την ποιοτητα που φαγαμε. Τα αλλα ειδη κρεατος ομως, που περνωντας γυρω μας εκαναν το σαλιο μας να σχηματιζει τον Μορνο, εχουν τιμες απο ακριβες ως απλησιαστες, και αυτο σε αποτρεπει απο μεγαλο αριθμο πιατων. Ειναι κριμα, γιατι δειχνουν φανταστρουμφικα. Παντως, εμεις την επισκεψη την απολαυσαμε και το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Ιούλ

Έπειτα από τις πρώτες αποτυχίες να βρω τραπέζι, μιας και δεν ήξερα και δεν ρώταγα, και την άρνηση της παρέας να περιμένουμε στην ουρά, ουρά η οποία μοιάζει με την αντίστοιχη των τραπεζών, αν και το ‘’περίμενε’’ στον Kozi συνοδεύεται από κέρασμα οινόμελου σφηνάκι, πλέον έβαλα μυαλό και πάω την κατάλληλη ώρα. 13:15 τα μεσημέρια διότι ένα τέταρτο μετά γίνεται ο κακός χαμός και 20:00 τα βράδια.

Και συνεχίζω να πάω όχι τόσο για το περιβάλλον που δεν είναι το καλύτερο μιας και τα τραπέζια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και μπορείς άνετα να δοκιμάσεις και από το κρέας του διπλανού, ούτε για την διακόσμηση που είναι η κλασσική νεοταβέρνας, αλλά για τα υπέροχα κρέατα του σε συνδυασμό πάντα με τα νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά.
Το ύφος του μαγαζιού είναι μπερδεμένο. Στοιχεία όπως τα ξύλινα τραπέζια κάποια με μάρμαρο, κάποια όχι και τις ψάθινες καρέκλες σε μπεζ ή πράσινο χρώμα που τα βλέπεις στα περισσότερα μαγαζιά, κουράζουν πλέον στο μάτι όπως και οι θήκες με τα μπουκάλια κρασιού στον τοίχο. Κάποια νοτιοαφρικάνικα στοιχεία, όπως μουσικά όργανα, κάδρα με κεφαλές λεόντων, ζωγραφισμένα μπουκάλια κάτι πάνε να κάνουν, αλλά σίγουρα δεν σώζουν την κατάσταση.

Ξύλινη προέκταση μπροστά για έξτρα τραπέζια, ανοιχτή τζαμαρία για τα μέσα τραπέζια και μπαλκονάκι στην πίσω πλευρά, διότι ορδές κρεατοφαγάδων συρρέουν από όλη την Αθήνα.
Το προσωπικό καλοκουρδισμένη μηχανή δεν θα σε κάνει να περιμένεις ούτε θα σε απογοητεύσει στην εξυπηρέτηση. Εξάλλου δουλεύουν τουλάχιστον 3 στην ανοιχτή ψησταριά και ίδιος αριθμός σερβίρει, όλα υπό την επίβλεψη της ‘’γάτας’’ υπεύθυνης του μαγαζιού που δεν της ξεφεύγει κάτι.

Συμβουλή για κρεατοφάγους που τρώνε νορμάλ ποσότητα. Παραγγείλετε μια σαλάτα ή ένα ορεκτικό και ένα κυρίως. Είναι υπέρ αρκετά. Αλλιώς τα παίρνετε πακέτο.
Από ορεκτικά το ψητό χαλούμι τυλιγμένο σε προσούτο με λεμόνι και μέλι αρκετά καλό για αρχή, με σωστά ψημένο το χαλούμι έτσι ώστε να λιώσει όσο χρειάζεται και να μην καψαλιστεί το προσούτο. Καλές και οι φτερούγες κοτόπουλο με την κλασσική BBQ sauce, σωστά τηγανισμένες και crispy όσο χρειάζεται.
Από σαλάτες standarακι η ομώνυμη, με πρασινάδα μοτσαρέλα, προσούτο, ντοματίνια και μια γλυκιά sauce, συνταγή από Africa.

Πολύ καλή και η Shambalala χωρίς εκπλήξεις στη sauce (sweet chilli), με πρασινάδα, λάχανο, καρότο, τριμμένη παρμεζάνα, ρόδι και κομμάτια φιλέτο.
Και φτάσαμε στα κρέατα για τα οποία έρχεται κανείς.
Porco Porco κοινώς ψαρονέφρι, μεγάλη ποσότητα κομμένο σε φέτες, με τα απαραίτητα Νοτιοαφρικάνικα spicy μπαχαρικά, ψημένο όπως το προτιμά ο καθένας τρυφερό και ζουμερό συνοδευόμενο από τις προσεκτικά τηγανισμένες πατάτες σε σχήμα ροδέλας.
Koko Bongo, κομμάτια χοιρινού ή κοτόπουλου που έρχονται με την σούβλα τους στηριζόμενη σε ειδική βάση, συνοδεία spicy sauce και πατάτες. Ακανόνιστα κομμένα ζουμερά κομμάτια κρέατος κάτι σαν κοντοσούβλι Αθηνών γευστικό και αρκετό.
Chakalaka σε 2 εκδοχές απλή και super για τους πεινασμένους, μοσχαρίσια μπριζόλα τρυφερή και μαλακή χωρίς ίχνος ινών, συνοδεία της ίδιας spicy sauce και πατάτες με έξτρα λίγο βουτυράκι.

Kassler deluxe, καπνιστές χοιρινές μπριζόλες 2 τον αριθμό, γεύεσαι το εξαιρετικό κάπνισμα του κρέατος που δένει αρμονικά με το λεμόνι και τα μπαχαρικά που περιέχει. Αρκετά μεγάλες για ένα άτομο.
Από burger το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι το Kozis, γεμιστό με μοτσαρέλα και τα κλασικά μαρουλοντοματοκρεμμύδια, συνοδεία πατάτας κομμένης κανονικά. Το μπιφτέκι του είναι πολύ καλό, καταλαβαίνεις τον κιμά όχι ψωμένιο, και οι μουσταρδομαγιονέζες που περιέχει δεν αλλοιώνουν την γεύση του. Κυκλοφορεί και σε έκδοση των 500 gr αλλά όχι για μένα!!!!!!!! Δεν θα περιγράψω το θέαμα να το τρώει δίπλα μου ένας 19ρης Ελληνοαμερικάνος κρατώντας το στο χέρι διότι……

Γλυκό δεν έχω δοκιμάσει, έχει όμως κάποιες επιλογές ανάλογα την μέρα. Νερό γυάλινης φιάλης και λογαριασμός κανονικά περί τα 20 ευρώ το άτομο τιμή νορμάλ για αυτό που προσφέρει.
Σίγουρα γίνεται πολύ καλή δουλειά, φαίνεται άλλωστε και από τον κόσμο που συγκεντρώνει και που αντέχει την ταλαιπωρία της αναμονής. Συστήνεται ανεπιφύλακτα ως μια καλή επιλογή κρέατος εμπλουτισμένο με Νοτιοαφρικάνικο feeling.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Έπειτα από μία κοινωνική υποχρέωση στην περιοχή των Μελισσίων, η επιλογή για βραδινό φαγητό αποτέλεσε μία πολύ εύκολη υπόθεση. Οι κριτικές των περισσοτέρων καλοφαγάδων του Ask4food σε συνδυασμό με εξίσου διθυραμβικά σχόλια από γνωστούς και φίλους, με έκαναν να επιλέξω το Kozi’s με «κλειστά μάτια».

Όντας ήδη ενημερωμένοι ότι η συγκεκριμένη επιχείρηση δεν δέχεται κρατήσεις, φτάσαμε έξω από το εστιατόριο στις 8.30. Πάλι καλά δηλαδή που πήγαμε τόσο νωρίς γιατί μόλις που προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι! Ναι καλά διαβάσατε! Σάββατο βράδυ τέτοια ώρα και το μαγαζί ήταν ήδη γεμάτο.

Ανεβαίνοντας τη σκάλα της υποδοχής στην αριστερή πλευρά βλέπεις την ψησταριά, ενώ ο υπόλοιπος χώρος αποτελεί τη σάλα του καταστήματος με ξύλινο «μπαλκόνι» κλεισμένο με τζαμαρία. Οι τοίχοι είναι διακοσμημένοι με διάφορα πόστερ με άγρια ζώα και πολλά μπουκάλια από κρασί. Τα τραπέζια είναι σχετικά άνετα, στρωμένα με σουπλά, πιάτα, μαχαιροπήρουνα και ποτήρια, όμως θεωρώ ότι για να εξυπηρετήσουν τόσο πολύ κόσμο έχουν τοποθετήσει περισσότερα απ’ όσα πρέπει, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα σχετικό στρίμωγμα. Εμείς κάτσαμε δίπλα στην τζαμαρία η οποία ήταν κλειστή, αλλά φαντάζομαι το καλοκαίρι θα ανοίγει και θα προσδίδει περισσότερο «αέρα» στο χώρο.

Η εξυπηρέτηση σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλή. Αμέσως ήρθε ο κατάλογος με τα φαγητά, ενώ ο σερβιτόρος ήταν πολύ εξυπηρετικός και κατατοπιστικός σχετικά με τις ερωτήσεις που του κάναμε για τα πιάτα, αλλά και γενικά υπήρχε αρκετό προσωπικό για να καλύπτει όλους τους πελάτες. Η παραγγελία μας ήρθε σε χρόνο μικρότερο των 30 λεπτών, πράγμα το οποίο είναι θετικό, αν αναλογιστεί κανείς το πλήθος των παραγγελιών. Υπήρχε και μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό στο τραπέζι το οποίο δεν χρεώθηκε, ενώ στο τέλος δεν κεράστηκε κάποιο γλυκό.

«Όταν πας στο Kozi’s πας αποκλειστικά για το Rib Eye», μου είχε πει φίλος που είχε επισκεφθεί το μαγαζί και η συμβουλή του με έβγαλε από τον κόπο του τι να διαλέξω. Rib Eye Steak λοιπόν για εμένα, μαριναρισμένο σε νοτιοαφρικανικά βότανα και ψημένο medium, έτσι ώστε η μπριζόλα να είναι τόσο ζουμερή όσο χρειάζεται. Απλά θεϊκό! Το κρέας τρυφερό και πολύ γευστικό, κρατούσε τους χυμούς του και η μαρινάδα που είχε του προσέθετε μία πικάντικη γεύση. Μακράν το καλύτερο μοσχαρίσιο κρέας που έχω δοκιμάσει σε Αθηναϊκό εστιατόριο. Σερβιρισμένο σε μεγάλη ξύλινη πιατέλα, συνοδευόταν από νοστιμότατες φρέσκιες τηγανητές πατάτες, κομμένες σε ροδέλες.

Η γυναίκα μου επέλεξε burger γεμιστό με τυρί, το οποίο συνοδευόταν επίσης από τηγανιτές πατάτες. Ικανοποιητικό τόσο σε ποσότητα όσο και σε γεύση φαγώθηκε κι αυτό με μεγάλη ευχαρίστηση. Μοναδική ίσως παραφωνία του πιάτου ήταν το γεγονός ότι το μπιφτέκι ήταν πιο μικρό από το ψωμάκι τύπου μπριός, δείχνοντας έτσι κάπως πιο μικρό.

Για τα δύο παραπάνω πιάτα μαζί με μία Άλφα weiss και μία κόκα κόλα πληρώσαμε 36,50 € με απόδειξη. Το Rib Eye κόστιζε 21 €, το burger 10€, ενώ η μπύρα και το αναψυκτικό 3,50 € και 2 € αντίστοιχα. Τεσσάρι λοιπόν στο value for money ασυζητητί.

Σε γενικές γραμμές η εμπειρία μου από το Kozi’s ήταν άκρως ικανοποιητική. Αν και για εμάς τους κατοίκους των νοτίων προαστίων η απόσταση αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα να το επισκεπτόμαστε συχνά, σίγουρα θα προσπαθήσω να ξαναπάω και να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο αποτέλεσε το έναυσμα για το άνοιγμα λογαριασμού στο ask4food, αφού αν και το συμβουλεύομαι χρόνια, δεν είχα σκεφθεί να μπω στη διαδικασία να γράψω τη δική μου κριτική.

Το KOZI's ένα εστιατόριο με καλή φήμη τουλάχιστον στους κατοίκους των βορείων προαστείων, μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον αρχικά, αλλά, μετά από ορισμένες αποτυχημένες προσπάθειες για βρούμε τραπέζι, λόγω της "κουτοπόνηρης πολιτικής" του μαγαζιού, διαγράφηκε από τη δική μου wish list. Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το λόγο που επιμένουν στη μη δυνατότητα κράτησης τραπεζιού και στην ανάγκη του να υπομείνεις τη ταλαιπωρία με τις υπερβολικές αναμονές, που τελικά σου χαλάνε κάθε ευχάριστη διάθεση εξόδου για φαγητό. Προφανώς, θεωρούν ότι οι ατελείωτες ουρές σε έναν κεντρικό δρόμο των Μελισσίων κάνουν το συγκεκριμένο μαγαζί "talk of the town". Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά προσωπικά αρνούμαι να εξυπηρετήσω τη συγκεκριμένη λογική ή τη λογική της επισκέψεως του μαγαζιού σε άσχετες ώρες (μη ώρες αιχμής) για να βρω το πολυπόθητο τραπέζι και να συμβάλλω στο να μένει το μαγαζί γεμάτο όλες τις ώρες.

Αρκετά όμως με τα παράπονα! Προχωρόντας σε ουσιαστική κριτική του μαγαζιού, μετά από επίσκεψη στο μαγαζί στα πλαίσια επαγγελματικού γεύματος, θα το χαρακτήριζα ένα κρεατάδικο με συγκεκριμένες επιλογές και γεύσεις που ξεχωρίζουν λόγω των μπαχαρικών από τη Ν. Αφρική που δίνουν στα πιάτα έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα.

Ο χώρος απλά αδιάφορος, θυμίζει ένα απλό burger house με πολύ απλή διακόσμηση. Στα αρνητικά η μικρή έκταση του μαγαζιού και η πρόθεση των ιδιοκτητών να εκμεταλλευθούν κάθε σπιθαμή του μαγαζιού με την τοποθέτηση πολλών τραπεζιών και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, τόσο που ορισμένες φορές γίνεσαι μια παρέα με το διπλανό. Αυτό φυσικά έχει σαν αποτέλεσμα την υπερβολική φασαρία που σίγουρα δεν βοηθά στην απόλαυση του φαγητού που προσφέρεται.

Όσον αφορά το menu, επιλογές από burgers, σαλάτες, κλασσικά ορεκτικά μπεργεράδικου αλλά και επιλογές από κομμάτια κρέατος που συναντάς σε καλά κρεατάδικα. Δοικιμάσαμε μια σαλάτα kozy's η οποία ήταν αρκετά καλή, γενναία ποσότητα φρέσκων λαχανικών με μια γλυκιά νόστιμη sauce και κομμάτια από προσούτο (κάτι παραπάνω από 10€). Από κρεατικά μετά από προτροπή του συνεργάτη μου, επίλεξα το rib eye που αποτελεί, όπως μου είπε, τη ναυρχίδα του μαγαζιού.

Το κρέας, συνοδεύομενο από πατάτες τηγανητές σε ροδέλες (καλοτηγανισμένες) ήταν όπως ζητήθηκε στο ψήσιμο (medium), μαλακό όπως πρέπει για φιλέτο και με μια sauce που προσωπικά μου άρεσε (αν και δεν συνηθίζω να συνοδεύω με sauce τέτοιου είδους κρεάτα). Το κομμάτι των 350gr στοιχίζει 21€ και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αυθέντικό κομμάτι rib eye (κάποια κομμάτια λίπους στο κέντρο του, με βάζουν σε δεύτερες σκέψεις), θεωρώ πως αξίζει κάπιος να το δοκιμάσει αφού η συνολική γευστική εμπειρία ξεφεύγει από τα συνηθισμένα και δημιουργεί εντυπώσεις που σε αναγκάζουν να θέλεις να το γευθείς ξανά (προσωπικά το επιθύμησα πολύ γρήγορα και παρά τις ιδεολογικές μου αντιρρήσεις το ξαναδοκίμασα για δεύτερη φορά σε διάστημα μιας εβδομάδας).

Τέλος, υπάρχουν κάποιες επιλογές από γλυκά-δοκιμάσαμε τιραμισού και πανακότα- δεν θα έλεγα ότι ξεπερνούν τη μετριότητα.

Ο λογαριασμός για 1 σαλάτα, 2 ribeye, 2 μπύρες, 1 τιραμισού και 1 πανακότα έφθασε τα 67€ περίπου, όχι φθηνά για τις μέρες μας αλλά όχι και ακριβά εάν αναλογιστούμε ότι επιλέξαμε ένα ξεχωριστό κομματι μοσχαρίσιο κρέας που εξ'ορισμού είναι ακριβό.

Συμπερασματικά, το μαγαζί προσφέρει καλές επιλογές φαγητού και μόνο. Θα ξαναπήγαινα ?Ευχαρίστως μόνο όποτε το πρόγραμμά μου, μου επιτρέπει late lunch, αφού δεν είμαι διατεθειμένος να παίξω το παιχνίδι των ιδιοκτητών και να περιμένω ατελείωτες ουρές, να στριμωχτώ απλά και μόνο για να φάω.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Είναι η τρίτη φόρα που πηγαίνω στο Kozi's τα τελευταία 2 χρόνια.
1η φορά: 10/02/2014
2η φορά: Σεπτέμβριος 2014
3η φορά: 02/01/2016

Την 1η φορά δεν είχα καθόλου καλή εμπειρία με το μπιφτέκι (Kozi's Burger) μιας και ήταν βγαλμένο από φούρνο μικροκυμάτων (κρύο το κρέας του μπιφτεκιού και καυτό το γεμιστό τυρί). Παρόμοια γνώμη και τα 4 άτομα της παρέας που όλοι πήραμε burger.

Την 2η φορά με τα από ένα 6μηνο ξαναπήγα και πήρα το ίδιο ακριβώς burger μιας και όλοι μου λέγανε ότι είναι πολύ καλό, και έτυχε εμένα να είναι κακό... και όντως την 2η φορά είναι αρκετά καλό αλλά ακριβό για αυτό που είναι (10ευρώ). Οπότε συμπεραίνω ότι μάλλον έτυχε την πρώτη φορά και ήταν θέμα σεφ...

Την 3η φορά (σήμερα) πήγα και πήρα ψαρονέφρι, πολύ καλό και ζουμερό! Έρχεται με πατάτες ροδέλες και σος μουστάρδας, πολύ καλή ποσότητα και ποιότητα εξαιρετική! Αξίζει πολύ περισσότερο από το burger του μαγαζιού. Τσουχτερό στη τιμή στα 12.50ευρώ.

Αν και τα burger τελικά δεν είναι άσχημα, θα πρότεινα κάτι από μπριζόλα και φιλέτο που και είναι πολύ καλύτερο έχει και πολύ μεγαλύτερη ποικιλία.
Ποικιλία υπάρχει και στις μπίρες, με μία Fisher 500ml και μία Stella Artois 300ml στα 9.70ευρώ.

Ο χώρος είναι όμορφος, αλλά στριμωγμένος πολύ. Επειδή το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο στον κόσμο και σπάνια θα βρεις να καθίσεις χωρίς να περιμένεις (και δεν δέχεται και κρατήσεις) έχουν βάλει τραπέζια σε άσχημα σημεία, όπως δίπλα στην εξώπορτα να σε χτυπάει το κρύο το χειμώνα, δίπλα στο ταμείο να σε ενοχλούν όσοι έρχονται να πληρώσουν με κάρτα, δίπλα στις τουαλέτες και γενικά δεν έχω αισθανθεί άνετα μέσα στο μαγαζί.

Από εξυπηρέτηση και πάλι χάνει. Και να βρεις άδειο τραπέζι θα τους πάρει 5-10΄ μέχρι να το καθαρίσουν και να σε βάλουν να καθίσεις. Το φαγητό έκανε την ώρα του να έρθει, μας φέρανε σος για τις πατάτες στην τύχη χωρίς να μας ρωτήσουν ποια θέλουμε, και το χειρότερο αφού πληρώσαμε, δεν μας φέρανε ποτέ τα ρέστα με την απόδειξη, και μόνο όταν τα ζήτησα μου τη φέρανε, αφού με ρωτήσατε πρώτα πόσα έδωσα...

Συμπέρασμα, αν σας ενδιαφέρει μόνο η ποιότητα του φαγητού (παρόλο τσιμπημένο) και όχι η συνολική εμπειρία του τρώμε έξω, το προτείνω. Με την επιφύλαξη ότι αν τύχει εκείνη την ημέρα να είναι άρρωστος ο σεφ, το burger σας μπορέι και να γίνει στο φούρνο μικροκυμάτων, ποιός ξέρει...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη har22b.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Ο ναός της κρεατοφαγίας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω κριτική για μαγαζί που επισκέφτηκα μόλις μία φορά, παρόλα αυτά δοκίμασα αρκετά πιάτα και μαζί με τις υπόλοιπες κριτικές, θεωρώ είναι ασφαλές συμπέρασμα.

Παρεάκι 5 ατόμων, χωρίς τρόπους, δοκιμάσαμε όλοι απ'όλους! Βάζω λοιπόν ξεχωριστά βαθμό σε όλα. Λοιπόν πήραμε:

African Portobellο: Μανιτάρι porto bello γεμιστό. 9/10 (Είμαι άρρωστος με τα μανιτάρια, γι αυτό εσάς που δε σας αρέσουν μην ξινίζετε τη μούρη σας! Ναι έφαγα μανιτάρι και παίρνει 9/10 κιόλα! )

Honey Delight: Χαλούμι με προσούτο. 8/10

Kozi burger: 8/10

Chicken licken: 9/10

Americano: 8/10

Chicken n' pita: 10/10!!!!

Τέλος γλυκάκια: Τιραμισού, Nutella cheesecake, oreo cheesecake και μιλφειγ! Πολύ δυνατά όλα τους! Έτσι βγαίνει λοιπόν το 4/4 στη γεύση.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή. Περιμέναμε ένα νορμάλ διάστημα για την παραγγελία μας, και ήταν όλοι πολύ ευγενικοί. Πρέπει όμως να τονίσω ότι πήγα Σάββατο αλλά σχετικά νωρίς. 14.00 ήμουν εκεί.

Ο χώρος προσωπικά δε μου άρεσε πολύ. Θα ήθελα να είναι λίγο πιο "ζεστό" (π. χ. λίγο ξύλο επένδυση μέσα) και ίσως να είχε και λίγα στοιχεία ethnic, αφού υποτίθεται τέτοιο είναι το είδος φαγητού που προσφέρει.

Τέλος, στο value 4 money, είναι αρκετά ποιοτικό το φαγητό που προσφέρει και νόστιμο. Οι τιμές είναι αρκετά καλές για αυτό που προσφέρει. Δεδομένου της περιοχής που βρίσκεται, του φαγητού που προσφέρει αλλά και της τεράστιας κίνησης που έχει, δε νομίζω ότι το κόστος μπορεί να κατέβει.

Υ. Γ.: I'll be back! για Rib Eye μπριζόλα και Kokobongo (τεράστιο σουβλάκι που κρέμεται και οι χυμοί του στάζουν πάνω σε πατάτες!!! σλουρπ! )

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Μετά από πολύ καιρό που είχαμε να πάμε και θέλοντας να αποφύγουμε την απογοήτευση στο μαύρο πρόβατο καθώς ήταν καθημερινή αποφασίσαμε να πάμε στο KOZIS.

Όταν είχε πρωτοανοιξει είχαμε πάει δεκάδες φορές και ο μόνος λόγος που σταματήσαμε ήταν ότι η μεγάλη επιτυχία του έφερε μια κοσμοσυρροή οπου περιμενες αρκετή ώρα να βρεις τραπέζι και μετά έτρωγες με πολύ βαβούρα

Απ'οτι θυμάμαι όμως πάντα τρώγαμε πολύ καλά, μεγάλες ποσότητες και οικονομικά Πάντα κάτω από 17 ευρώ το άτομο με πολύ φαΐ και κρασί Δυστυχώς κάτι άλλαξε γιατί αυτή τη φορά δώσαμε 55 ευρώ 2 άτομα και δεν μείναμε καθόλου ευχαριστημένοι

Λεπτομερώς πήραμε

Ψητό χαλούμι με προσουτο. Απαράδεκτο, πρώτα από όλα δεν είναι ψητό αλλά τηγανιτό Το χαλούμι σαν λιπαρό τυρί στο τηγάνι γίνετε χάλια και το προσουτο ξεραίνετε τελείως

Μανιτάρι πορτομπελο με τυρί Οκ νόστιμο αλλά για κάποιο λόγο έβαλαν και μια γλυκιά σάλτσα σαν μαρμελάδα από επάνω και το χάλαγε τελείως

Σαλάτα με ψητό κοτόπουλο Νόστιμη σαλάτα, το κοτόπουλο πνιγμένο στην κλασσική πικάντικη σάλτσα που βάζει πάνω σε όλα του τα πιάτα Οκ στα αλλά πιάτα αλλά στην σαλάτα το κοτόπουλο θα έπρεπε να είναι πιο ουδέτερο για να ταιριάξει με την σος της σαλάτας

Ψητό κοτόπουλο με πατάτες Το ίδιο κοτόπουλο της σαλάτας σα μεγαλύτερα κομμάτια

Μπεργκερ γεμιστό με τυρί Ξανά αυτή η σάλτσα! Και επειδή όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι φαν, ρώτησα, τι σος βάζετε στο μπεργκερ? Μαγιονέζα στο κάτω ψωμί και κέτσαπ στο πάνω μου λέει Οκ ευχαριστώ λέω Όχι!! Την σάλτσα την βάζει και στο κάτω και στο πάνω ψωμί και στο μείγμα του κιμά.. Έλεος!!

Στα θετικά το σέρβις είναι πολύ γρήγορο εξυπηρετικό και ευγενικό. Όταν τους είπα ότι το χαλούμι δεν είναι ψητό όπως λέει στον κατάλογο αλλά τηγανιτό και αφού είδε ότι δεν τρωγότανε, μας ζήτησε συγνώμη, δεν μας το χρέωσε και έτσι πήραμε το μανιτάρι.

Παρόλα αυτά 2 άτομα ένα μανιτάρι, σαλάτα μπεργκερ και ψητό κοτόπουλο στα 55 ευρώ, νομίζω λίγο υπερβολικό για τέτοιου είδους μαγαζί. Κρίμα που όταν πετυχαίνουν τα μαγαζιά σχεδόν πάντα γίνονται και ακριβότερα και χειρότερα..