Ανοιχτό από το μεσημέρι με έμφαση στα κρεατικά αλλά και πολλές άλλες επιλογές.

26 Δεκ 2019

Ανανέωση κριτικής λόγω παλαιότητας, αλλά και λόγω αλλαγών στο εστιατόριο.

Οι οποίες αφορούν ΜΟΝΟ στην οικονομική πολιτική. Όλα πήραν την ανιούσα. Προφανώς για να μην πάρουν την κατιούσα όλα τα άλλα. Έτσι, το φαγητό παρέμεινε σούπερ και το χαμόγελό σου φεύγοντας πλατύ.

Το πορτοφόλι σου μόνο, πλέον είναι λίγο πιο ελαφρύ στο τέλος. Πχ το ribeye από 21 ευρώ περίπου, τώρα κάνει 25. Τσούζει.

Μιας και χρόνος δεν υπάρχει πλέον για φαρδιές κριτικές η κατάσταση συνοψίζεται ως εξής:

Σχετικά μοντέρνα ταβέρνα, σχετικά νεανικού στυλ, που δεν δέχεται κρατήσεις και έχει νόστιμες μαριναρισμένες κρεατάρες. Ξέρω ότι το ποιοτικό κρέας πρέπει να τρώγεται σκέτο, χωρίς σάλτσες και φρου φρου. Το μαρινάρουν όμως τόσο καλά οι άτιμοι.

Όταν θα πας, που αξίζει να πας, δοκίμασε σίγουρα:

- Shambalala (υπέρτατη σαλάτα με sweet chili)
- Cheesy, ήτοι, ψωμί μπέργκερ με σκορδομοτσαρέλα και ρίγανη
- οτιδήποτε από κρέας (εγώ προτιμώ από μοσχάρι το ribeye ή το kokobongo για κοτόπουλο)

Το 25άρι δεν το γλιτώνεις, πλέον, αλλά θα φας νόστιμα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Vaggg.

01 Ιουν 2019

Κατάφερα και εγώ επιτέλους να επισκεφθώ το Kozi's. Και η αλήθεια είναι ότι η επίσκεψη αυτή θα είχε πραγματοποιηθεί αρκετό καιρό πριν, εάν υπήρχε η δυνατότητα τηλεφωνικής κράτησης. Καθώς δεν παίρνεις εύκολα την απόφαση να ξεσηκωθείς από το Ν. Κόσμο για τα Μελίσσια, χωρίς να είσαι σίγουρος εάν θα βρεις τραπέζι. Τέλος πάντων ένα βραδάκι καθημερινής, μετά από μια δουλίτσα κοντά, ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφθούμε το Kozi's.

Ο χώρος απλός, φωτεινός και καθαρός με αρκετά τραπέζια, σχετικά άνετα μεταξύ τους (ιδίως στον εσωτερικό χώρο, καθώς στο μπαλκονάκι του εξωτερικού χώρου μου φάνηκε κάπως πιο στριμωγμενος). Τον προσπερνάς, χωρίς ωστόσο και να σε προβληματίσει.

Το service επίσης μια από τα ίδια. Χωρίς να ενθουσιάζει, αλλά και χωρίς να έχεις κάτι αρνητικό να του προσαψεις. Στα θετικά βέβαια το κέρασμα με 2 σφηνάκια οινόμελο.

Πάμε τώρα στο φαγητό, για το οποίο είχα και τις μεγαλύτερες προσδοκίες. 2 άτομα παράγγειλαμε:
- Σαλάτα Shambalala (12 euro), με κομματακια μοσχαρίσια φιλέτο, ρόκα, μαρούλι, λάχανο, καρότο, παρμεζάνα, ρόδι με sweet chilli sauce. Με λίγα λόγια εξαιρετική. Τρυφερά και καλοψημένα τα φιλετάκια, ενώ η σος στη σωστή ποσότητα έδενε απόλυτα με τα λαχανικά.
- KokoBongo (14.50 ευρω), για μένα, δηλαδη
σουβλα κοτόπουλο μαριναρισμένο με νοτιοαφρικανικα μπαχαρικά, μαζί με πατάτες τηγανητές. Ζουμερό το κοτόπουλο, αλλά ταυτόχρονα και καλόψημένο, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Οι συνοδευτικές πατάτες κομμένες σε ροδέλες εξίσου νόστιμες.
-Porco Porco (13.50 ευρω), για τη συζυγο, δηλαδή ψαρονέφρι στη σχάρα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά. Και εδώ οι ίδιες άριστες εντυπώσεις. Πολυ μαλακό το κρέας, με πολύ ωραία αρώματα και άψογα ψημένο. Και εδώ οι ίδιες νοστιμότατες πατάτες.
- μισο λίτρο κόκκινο κρασί, στα 4.80 ευρω, απλώς αποδεκτό και σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Για τα παραπάνω, μαζί με 1 λίτρο εμφιαλωμένο νερό (1 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 46 ευρώ. Σίγουρα, οι γεύσεις μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους, ασφαλώς οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές και χορταστικές, από την άλλη βέβαια το KOZI'S δεν το λες και οικονομικό. Για μένα πάντως αξίζει σε μεγάλο βαθμό τα χρήματά του σε μεγάλο βαθμό, οπότε εάν ο δρόμος μου με ξαναφέρει στα Μελίσσια, θα το ξανατιμησω.

22 Σεπ 2018

Καλό φθινόπωρο επισήμως και από εμένα!

Ο Σεπτέμβριος σηματοδοτεί τα τελευταία χρόνια για μένα το τέλος μιας εποχής και την αρχή μιας καινούριας. Είναι κάτι σαν Ιανουάριος για τη ζωή μου.
Μετά από ενα καλοκαίρι με ελάχιστες διακοπές και πολλές υποχρεώσεις η προσαρμογή στην καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη, οπότε η λύση ειναι όσο μπορω να ξεφεύγω μέσα στην πόλη.

Το Kozi’s το επισκεφθήκαμε δύο άτομα μετά απο αρκετά δύσκολη μέρα που βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή, με πρόθεση να αλλάξουμε διάθεση. Το παρκάρισμα στην περιοχή Κυριακή μεσημέρι ήταν αρκετά εύκολο.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν το Sasi’s για να είμαι ειλικρινής, κυρίως διοτι εμπιστεύομαι την αγαπητή Ucook, αλλά και επειδή είχα ήδη στο μυαλό μου την επικείμενη παραγγελία από προηγούμενες επισκέψεις. Η πληρότητα που υπήρχε όμως σε συνδυασμό με την αναμονή, με εστρεψαν προς το Kozi’s.

Υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, η κοπέλα στην υποδοχή, όμως μας πρότεινε ένα κάπως στριμωγμένο τραπέζι δίπλα στην είσοδο του καταστήματος, γεγονός που βέβαια δεν μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

Ο χώρος εχει περιγραφεί αρκετά, οπότε θα σας πω απλά ότι είναι μεγάλος, καθαρός με τα τραπέζια έξυπνα τοποθετημένα, το κάπνισμα περιορίζεται στα «εξωτερικά» τραπέζια στο μπαλκονάκι. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες.

Στην εξυπηρέτηση, εκτός από την κοπέλα στην υποδοχή που ήταν διεκπαιρεωτική, την παραγγελία μας ανέλαβε ένας σερβιτόρος, ο οποίος ήταν τυπικός και στο τέλος ο λογαριασμός καθυστέρησε. Κέρασμα δεν υπήρξε, νερό ήρθε εμφιαλωμένο (το οποίο αντικαταστάθηκε όταν το ζητήσαμε με βρυσης-ζεστό-).

Δύο άτομα δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Σαλάτα Σίζαρς, με ένα μεγάλο ζουμερό, γευστικό και καλοψημένο φιλέτο κοτόπουλο, η σως ισορροπούσε τη γεύση και ήταν στην κατάλληλη ποσότητα και τα λαχανικά ήταν φρέσκα. (μάλλον η καλύτερη σαλάτα που έχω φάει τον τελευταίο καιρό) 11,00 €
-Ugalagata σουβλάκι από μαριναρισμένη, με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά, πανσέτα, νόστιμο το κρέας αν και λιπαρό(αναμενόμενο και λογικό αφού μιλάμε για τέτοιο κομμάτι κρέατος). 12,50€
-Kokobongo κοντοσούβλι χοιρινό νόστιμο μεν, λίγο περισσότερο σκληρο από οτι θα περίμενα, και σίγουρα κατώτερο σε σχέση με αυτό που είχαμε δοκιμάσει στο «αδερφάκι». 14,50€

Δώσαμε λοιπόν περίπου 20,00 ευρω το άτομο και φύγαμε υπερπλήρεις. Εάν δεν είχα προήγουμενη επίσκεψη θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένη, τώρα όμως κάτι στη γενικότερη εικόνα με χάλασε. Και μάλλον κατάλαβα γιατί οι ρόλοι αντιστράφηκαν και το νεωτερο αδερφάκι γεμίζει πρώτο.

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα σας αποτρέψει να το δοκιμάσετε συνυπολογίζοντας το γεγονός οτι φάγαμε καλά. Απλά εγω δε θα το ξαναπροτιμήσω εάν τύχει και βρεθώ ξανά στην περιοχή, θα ψάξω για κάτι αλλο.

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτη και αυτός είναι ο λόγος (όπως έχω ξαναπεί), που συνήθως δε γράφω κριτική με την πρώτη επίσκεψη, αλλά όταν μιλάμε για ένα εστιατόριο στην άλλη άκρη της Αττικής είναι ευνόητο ότι δεν είναι ευκολη μια ακόμη επίσκεψη.