PIAZZA DI PASTA

Ιταλία

Δωδεκανήσου 1 & 28ης Οκτωβρίου, Αργυρούπολη [Χάρτης]

Συνοικιακό Ιταλικό, ζυμαρικά και επιλογές από κρεατικά. Και delivery.

Ιταλία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Βρίσκεται πολλά χρόνια στην Αργυρούπολη και ομολογώ είχα πολύ καιρό να πάω, γιατί μου θυμίζει εποχές που πήγαινα με τους γονείς μου που τώρα δεν υπάρχουν πια και μου προκαλεί θλίψη.
Τέλος πάντων πήγα τέλος Οκτωβρίου και μπορώ να πω ότι έχει παραμείνει στην ίδια καλή ποιότητα και γεύση που θυμάμαι.

Είμαστε τέσσερα άτομα και πήραμε κρέπες γιατί κάνει πραγματικά πολύ νόστιμες. Έφερε κλασσικά τα ζεστά ψωμάκια (8 τεμ. όχι 4) με το μυρωδάτο βούτυρο και την ελιά τα οποία φυσικά τσακίσαμε.
Η σαλάτα χορταστική και αρκετά καλή.
Οι κρέπες τεράστιες και πεντανόστιμες όπως τις θυμόμουνα. Ωραίο κρασί ροζ και στο τέλος κερασμένη πανακότα.
Η εξυπηρέτηση άψογη, ο σερβιτόρος ευγενέστατος.

Ο χώρος είναι πεντακάθαρος, συμπαθητικός αλλά θα μπορούσαν να αλλάξουν αυτή την ταπετσαρία η οποία πιστεύω δεν ταιριάζει καθόλου.

Θα το επισκεφθούμε σύντομα πάλι για να τσεκάρω τις μακαρονάδες που θυμάμαι ότι ήτανε πολύ καλές καθώς και τα άλλα του πιάτα.

2017

17 Φεβ 2017

Μετα τις εντονες γευσεις της περασμενης ΤσικνοΠεμπτοβραδυας το στομαχι και το σωμα αναζητουσε κατι μαλακτικο κατι απο Ιταλικη κουζινα.

Καθ 'οτι λοιπον ειμαι μακαρονας και πως να το κανουμε σχεφτηκα το P di P

Πριν ξεκινησω να διευκρινησω οτι κατα καποιο τροπο το εν λογω μαγαζι ειναι αυτο που ουσιαστικα περιγραφει η ονονμασια του. Δηλαδη μερος να φας μακαρονια. Και παρολο που ερχεσαι αντιμετωπος με εναν αρκετα μεγαλο καταλογο που μπορει να περιλαμβανει και πιατα της ωρας αυτο που κυριαρχει και μενει ειναι ενας αρκετα μακρυς καταλογος απο ειδη παστας.
Μη ψαξετε εδω να φατε πιτσες σε μεγαλη ποικιλια αν και υπαρχουν καπου 4 με 5 ειδη στον καταλογο και βλεπεις πελατες να τις προτιμουν. Προσωπικα ουτε την πρωτη φορα δοκιμασα πιτσα και δεν εχω προσωπικη αποψη. Υπαρχουν μεχρι και κρεπες αλμυρες γλυκες στο μενου πραγμα που προσωπικα το θεωρω περιττο σε μαγαζι τετοιου ειδους. ( Δεν ξερω αν σερβιρει και πρωινο οποτε ισως να δικαιολογουνταν η θεση τους στο καταλογο αλλα εν τοιαυτη περιπτωσει ας υπαρχει ενας ξεχωριστος καταλογος για τα πρωινα brunch κλπ και ξεχωριστος για το Ιταλικο φαγητο το βραδυ) κλεινει η παρενθεση

Ομολογω οτι η πρωτη φορα που επισκεφτηκαμε το P di P ηταν περιπου προ τριετιας μας ειχε τραβηξει ο ζεστος και φιλικος χωρος αλλα και το ησυχο σημειο μολις μια ανασα απο το κεντρικο σημειο της Γερουλανου και της Πλατειας. Επισης πολυ φιλικο ηταν και το προσωπικο που σου αφηνε την εντυπωση μιας οικογενειακης επιχειρησης.
Δεν θυμαμαι σημερα τι ακρβως απο μακαρονοειδη φαγαμε τοτε αλλα αυτο που εχει μεινει ειναι οτι οι γευσεις ηταν λιγο ανακατεμενες και βαριες. Ελειπε δηλαδη η φινετσα το εκλεπτυσμα που χαρακτηριζει μια τρατορια ενα Ιταλικο

Και ερχομαι στο σημερα

Η αιτια που το σκεφτηκα ηταν οτι οσες φορες ειχαμε περασει απο εξω και χειμωνα αλλα και οταν ο καιρος αργοτερα καλυτερευε παντα βλεπαμε ανθρωπους και πελατεια και αυτο φυσικα μονο ευχαριστο ειναι και σημαινε στο πισω μερος της σκεψης μου οτι το μαγαζι κρατιεται εχει θαμωνες και πιθανον να εχει βελτιωθει στην πορεια σε θεμα γευσης

Οπως και τοτε η ιδια αρχικη ζεστη ατμοσφαιρα με απαλη μουσικη λιγο πανω απο το μουρμουρητο της πελατειας που προς εκπληξη μου ηταν αρκετη αφου οταν μπηκαμε μεσα χωρις πολλες ελπιδες να βρουμε τραπεζι υπηρχαν μολις δυο αδεια των δυο εως τεσσαρων ατομων ( εγω και η συζυγος ) Φυσικα καθισαμε αμεσως αφου μας υποδεχτηκαν με την ιδια ευγενεια.

( Σημαντικη σημειωση!! Οπως και τοτε ετσι και τωρα τιποτα δεν εχει αλλαξει στο θεμα της προσβασης εισοδου για ΑμεΑ αλλα και εμποδιζομενα ατομα. Ευγενικα το ανεφερα στο τελος και εξισου ευγενικα μου ειπαν οτι εχουν κανει αιτηση στο Δημο για μια ραμπα που να βγαινει στο πεζοδρομιο και ειναι θεμα χρονου. Ιδωμεν αν και νομιζω οτι μια απλη μετακινουμενη ραμπα δεν χρειαζεται αδεια - δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος )

Ηλθαν τα πολυ νοστιμα ζεστα ψωμακια τεσσερα τον αριθμο που χρεωθηκαν 2 ευ και συνοδευτηκαν με ανα σχετικο αλμυρο ντιπ που δεν μπορεσα να προσδιορισω απο τι ηταν μαζι με δυο μπαλες μαλακου βουτυρου με πεστο πολυ καλο ομολογω για να απλωσεις στο ψωμακι σου

Παιξαμε λιγο με την μελετη του καταλογου και καταληξαμε να παρουμε ενα ορεκτικο μεχρι να φθασουν τα μακαρονοειδη. Καταληξαμε σε ενα πιατο ΚΡΟΣΤΙΝΙ ( 4 ευμεγεθεις φετες λαδωμενου ζεστου ψωμιου με ντοματα ψιλοκομμενη, μοτσαρελα σε κυβους παρμεζανα τριμμενη και πεστο σε αλοιφη)
Πολυ πλουσια και νοστιμα ομολογω με τιμη 7 ευ

Διαλεξαμε λευκο χυμα κρασι να πιουμε Λημνιο πολυ καλο!! τιμη του μισου κιλου 3,50 ευ

Κυριως πιατα διαλεξα εγω Πεννες με μπροκολο μανιταρια και κρεμα γαλακτος και η συζυγος λιγκουινι με κουνουπιδι μπροκολο καλαμποκι ( γενικα λαχανικα ) και με κοκκινη πικαντικη σαλτσα ( Ειπαμε οχι κρεας αποψε! )
Και των δυο πιατων η τιμη ηταν 8 ευΧ2=16 ευ

( Δευτερη παρατηρηση. Παραγγειλαμε την ωρα αιχμης και τα δυο πιατα μας καθυστερησαν οριακα να ελθουν στο σημειο που σκεφτεσαι να το ξανα αναφερεις ( δεν μου αρεσει η λεξη παραπονο με την κακη εννοια και σημασια της λεξης ) Επειδη παρατηρησα οτι καποιοι σερβιριστηκαν και ειχαν ελθει αμεσως μετα απο εμας ισως να υπαρχει και ελλειψη οργανωσης και προτεραιοτητας των πιατων οπως βγαινουν απο την κουζινα πρωτον και δευτερον εχω την εντυπωση οτι θα πρεπει να υπαρχει και ενα ακομα ατομο για τη διεκπεραιωση των παραγγελιων τουλαχιστον τις μερες αιχμης του Παρ. Σαβ. Κυρ) κλεινει και αυτη παρενθεση

Οι πεννες μου ηταν οπως τις ηθελα Al dente και ευτυχως ΔΕΝ επλεαν στην κρεμα γαλακτος. Τα υλικα τα θεωρω ικανοποιητικα σε ποσοτητα καθως και ολο το μεγεθος του πιατου ( οριακα καταπια τις τελευταιες μουκιες μου )

Το λιγκουνι ομως της συζυγου ηταν ελαφρως παρα πανω βρασμενο και γενικα το πιατο αν και δεν μπορεις να το θεωρησεις βαρυ ηταν λιγο ανακατεμενο σε χρωμα και γευσεις ( μου θυμισε την πρωτη επισκεψη ) κατι ελλειπε απο χαρακτηρα. Θα ελεγα οτι θυμιζε περισσοτερο μια μακαροναδα που καποιος μπορει να φτιαξει στο σπιτι του

Συνολικο ποσο λογαριασμου με καρτα και αποδειξη 28,50 ευ

Προσωπικα την δευτερη απισκεψη και εντυπωση την θεωρω καλυτερη και βελτιωμενη.
Φαινεται οτι το Piazza di Pasta εχει αποκτησει τους δικους του θαμωνες και αυτο το θεωρω κατακτηση του και μπραβο.

Θα το ξαναεπισκεφτω οχι παντως μετα τριετια το μονο σιγουρο και θα δοκιμασω κατι αλλο ισως πιτσα και θα επανελθω
Δεν θα ηθελα να χασει το ζεστο φιλικο σπιτικο περιβαλοον που εχει αλλα θα ζητουσα λιγο περισσοτερο εκλεπτυσμενο χαρακτηρα στις γευσεις του

Αξιζει της επισκεψης σας παντως αναμφιβολα

Καλησπέρα,

Συνήθως δεν μοιράζομαι τις κριτικές μου ούτε κράζω. Το συγκεκριμένο εστιατόριο με αναγκάζει να το κάνω.
Βλέποντας το μαγαζί εδώ και αρκετό καιρό αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε σήμερα (ζευγάρι). Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και χαμογελαστό και μπράβο τους. Καθίσαμε αμέσως και οι προσδοκίες μας ανέβηκαν με τον κόσμο και την αντιμετώπιση του προσωπικού. Ο κατάλογος όμως μακρύς, πολύ μακρύς, και με φαγητά που δεν συμβαδίζουν με την ταυτότητα μιας τρατορίας.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα με μαρούλι, κρουτόν, παρμεζάνα και σταφίδες. Μια μερίδα ταλιατέλες με σολομό και μια μερίδα ταλιατέλες με πέστο.
Η σαλάτα γενικά κάτω του μετρίου. Παρόλο που τα κρουτόν ήταν πετυχημένα η σαλάτα είχε πολύ πρασινάδα και πολύ τυρί με άγευστη βινεγκρέτ και ελάχιστες σταφίδες.

Το πραγματικό βατερλώ όμως ήταν οι μακαρονάδες. Χώρις καμία απολύτως γεύση και οι δύο, περιχυλισμένες με άφθονη σάλτσα με συστατικό 100% κρέμα γάλακτος. Δεν μπορέσαμε να καταναλώσουμε ούτε το 15% της κάθε μακαρονάδας.

Οι υψηλές τιμές και το γεγονός ότι οι μακαρονάδες χρεώθηκαν κανονικά (πρέπει να πώ ότι μας προτάθηκε να πραγγείλουμε κάτι άλλο που δυστυχώς δεν έχει κανένα νόημα μιας και θα έπρεπε να παραγγείλουμε κάτι αντίστοιχο) καταστούν μια επίσκεψη από μηδαμινή εώς και απαγορευτική.

Υπάρχουν καλύτερα ιταλικά στην περιοχή και καλό θα ήταν να προτιμήσετε κάποιο άλλο εκτός και αν αυτό που ψάχνετε είναι βαριές σάλτσες και φουσκωμένες μερίδες. Τότε θα σας ταιριάξει γάντι. Άν όμως ψάχνετε κάτι ποιοτικό τότε κοιτάξτε κάπου αλλού.