ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ

Ψαροταβέρνες

Ακτή Θεμιστοκλέους 300, Πειραϊκή [Χάρτης]

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ψαρομεζέδες και θαλασσινά πάνω στην ακτή.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Μεσημερι καθημερινης και ψαχναμε δυο ατομα κατι να τσιμπησουμε, στα βραχια ειχα χρονια να παω οποτε ηταν ευκαιρια να το ξαναεπισκεφτω.
Γενικα μου εκανε εντυπωση οτι παροτι καθημερινη η Πειραϊκή ειχε αρκετο κοσμο σε διαφορα μαγαζια. Τα βραχια ειχαν 3-4 παρεες, οταν φτασαμε.
Ο χωρος εχει ενα μεγαλο ατου τη θεα. Κατα τα αλλα τα τραπεζια και οι καρεκλες τα κλασικα που βρισκεις σε τετοιου ειδους μαγαζια! Εννοειται οτι επιδεχεται βελτιωσης, αλλα οκ. Οι τουαλετες καθαρες, αλλα παλιες.
Δοκιμασαμε λιγα πραγματακια καθως δεν πεινουσαμε πολυ, κυριως να τσιμπησουμε θελαμε.
- 1 καλαμαρακια τηγανιτά μεγαλη μεριδα, γευστικα λιγο βαρυ το τηγανι τους.
- 1 γαριδακι συμιακο ζουμερο και νοστιμο, απλα μια γενικη "συμβουλη" στους εστιατορες, καλο ειναι να αναφερεται ως γαριδακι ψιλο, το συμιακο ξεχωριζει και δεν ειναι αυτο που συνηθως προσφερεται.
- 1 κολοκυθακι τηγανιτο, λιγο παραπανω αλατισμενο απο το κανονικο (μια μικρη ατυχια υπηρξε στο συγκεκριμενο πιατο), που διορθώθηκε σχετικα αμεσα.
- 1 μελιτζανοσαλατα τιποτε ιδιαιτερο γευστικα, συμπαθητικη ομως και απαραιτητη για να "σβηνει" η αψαδα απο το τηγανι.
Εν ολιγοις το θυμομουν λιγο πιο προσεγμενο το φαγητο, ισως βεβαια η συγκριση με αλλα παρακειμενα εστιατορια να μην το ευνοει...
Η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες πολυ καλη, οτι θεμα δημιουργηθηκε λυθηκε αμεσα. Υπηρξε η αστοχια που προανεφερα, αλλα συμβαινουν αυτα. Κερασματακι στο τελος ενα γλυκακι σιροπιαστο. Νερακι δροσερο σε κανατουλα.
Οσον αφορα το οικονομικο. Για τα παραπανω δωσαμε κατι παραπανω απο 20 ευρω, που ειναι ικανοποιητικα, εαν τρωγαμε κανονικα θα διναμε περιπου 15 ευρω επιπλεον. Για το μεγεθος των μεριδων ειναι καλα. Για την ποιοτητα εχω μια μικρη ενσταση.
Στην περιοχη θα επανελθω, γιατι εχουν ανοιξει μερικα νεα μαγαζια που θελω να επισκεφτω. Τελος, η μονοδρομηση εχει βοηθησει αρκετα. Το παρκιγκ εχει μια μικρη δυσκολια.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Μαχμουρλής, πρωί Κυριακής 29/5 και χορτάτος από τις ΛΕΥΚΕΣ και τη ΒΟΛΤΑ ακούω στο τηλέφωνο τη γλυκιά φωνή της Πειραιώτισσας φίλης μου που με προσκαλεί στα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ (ΒΠ).

-Δυο μήνες μετά τη +ΟΥΣΙΑ, λέω να βρεθούμε το μεσημέρι στα ΒΠ.

Συνέρχομαι αμέσως και της σιγοτραγουδώ:
«Στα βράχια της Πειραϊκής κοιμάται ο Στέλιος ο μπεκρής,
κοιμάται κι ονειρεύεται πως την αυγή παντρεύεται.
Κι ύστερα ξυπνάει, θυμάται και κλαίει,
«γι’ αυτή την άπιστη μικρή που τον κατάντησε μπεκρή»!

-Άσε τον πρωινό οίστρο, ραντεβού εκεί στη μία το μεσημέρι, θα σε περιμένω από νωρίτερα, πιάνοντας τραπέζι, γιατί γίνεται το έλα να δεις, και κρατήσεις δεν κάνουν!

Το μεσημέρι φθάνω στην ώρα μου και τη βλέπω να με περιμένει σε ωραίο εξωτερικό τραπέζι, με θέα τον Σαρωνικό, τα σκάφη και τα νησάκια. Με υποδέχεται λέγοντας:

-Το πρωί μου το’ παιξες ποιητής με το τραγούδι του Στελάρα, σε στίχους Πυθαγόρα. Μήπως σκοπεύεις να μου το παίξεις τώρα και συγγραφέας;

-Ουδέν σχόλιον. Ας αφήσουμε τα περί ποίησης και πεζού λόγου στην άκρη, γιατί πεινάω σαν λύκος!

Η πνευματική λοιπόν τροφή ας παραδώσει, έτσι, τώρα τη σκυτάλη στα μαλάκια!!

******

Όσα προηγήθηκαν ενδέχεται να είναι εν μέρει πλασματικά, ενώ όσα ακολουθούν είναι όλα πραγματικά, δηλ. θαλασσινά που καταναλώθηκαν. Πάμε λοιπόν να σας ξεναγήσω στα ΒΠ κατά τις συνήθειες και τα χούγια μου!!

Ο κυρ-Μανώλης, Καλύμνιος ιδιοκτήτης και σεφ αυτού του χώρου, άνοιξε τα ΒΠ προ δεκαετίας περίπου, μεταφέροντας την κουλτούρα του ξακουστού νησιού του στο μαγαζί του, που ήδη ξεχωρίζει στην Πειραϊκή για την ποιότητα των φρέσκων θαλασσινών, και το εξαίρετο value for money, όπως, άλλωστε, το διαπίστωσε πληθώρα φίλων χρηστών του site μας.
Λειτουργούν καθημερινά, από τις 12.00 το μεσημέρι μέχρι τις 23.30.

Ο χώρος, τόσο μέσα όσο κι έξω στο πεζοδρόμιο της Ακτής Θεμιστοκλέους, είναι μάλλον περιορισμένος και οπωσδήποτε λιτός. Τα χρώματα της σημαίας μας κυριαρχούν παντού, ακόμα και στα καρό νάιλον τραπεζομάντιλα πάνω στα τραπεζάκια με τις ψάθινες καρέκλες. Η κίνηση τεράστια, ειδικά τα Σ/Κ και, επειδή δεν κρατάνε τηλεφωνικά τραπέζι, χρειάζεται υπομονή. Ευτυχώς στην περίπτωσή μας μερίμνησε έγκαιρα η φίλη μου, άρτια γνώστης προσώπων, πραγμάτων και φαγάδικων!

Το μενού τους περιλαμβάνει πληθώρα μεζέδων και θαλασσινών, κάποια ψάρια (μπαρμπούνια, κουτσομούρες,.. ), ενώ σερβίρουν όλα τα γνωστά αποστάγματα, μπύρες, αναψυκτικά, καθώς και χύμα κρασάκι, σε τιμές εξίσου προσιτές, και γι’ αυτό συρρέει από παντού τόσος κόσμος!!

Αν σας κούρασα λίγο με τις θεωρητικές εισαγωγές μου, ας προσγειωθώ τώρα με ό, τι προσγειώθηκε στο τραπέζι μας, μετά από φρυγανισμένο ψωμί με λαδορίγανη και κανάτα νερού:

• Ένας λοφίσκος από τηγανιτά κολοκυθάκια, για ξεκίνημα.
• Ένα νοστιμότατο χταπόδι στα κάρβουνα.
• Μια μύδια σαγανάκι, που ήταν αφθονότατα.
• Μια καλαμαράκια τηγανιτά, τραγανά και μαλακά.
• Μία μερίδα μαριδάκι τηγανιτό, εξίσου πλουσιοπάροχο.
• Ένα Καλυμνιώτικο σπινιάλο (το φρόντισε η φίλη μου), το οποίο -για όσους τυχόν δεν ξέρουν- είναι η ψίχα απ’ τα τοπικά όστρακα, τις φούσκες, που συντηρείται μέσα σε δοχεία με θαλασσινό νερό, αλάτι και ελαιόλαδο.
• Ήπιαμε φυσικά ένα καραφάκι ρακί, αρκετό για να φτιάξουμε κεφάλι και να ειπωθούν όσα ακούσατε!

Η φίλη μου, αυτή τη φορά έτυχε να πληρώσει, γύρω στο πενηντάρι όπως είδα (το κεφάλι έρχεται στα 17/25 €), ποσό εξαιρετικό για όσα δοκιμάσαμε. Νιώθω τώρα πως η αφιέρωση στο βιβλίο μου θα πρέπει να έχει και τις σχετικές γαστρονομικές νύξεις!!

Μας κέρασαν μια ευπρεπή σοκολατόπιτα, καθώς η φίλη μου διέθετε τα μέσα...

Συμπερασματικά, μιλάμε για το τιμιότερο ίσως μαγαζί στην γύρω πιάτσα της Ακτής Θεμιστοκλέους, σίγουρα, πάντως, γι’ αυτό με το ευπρεπέστερο vfm. Όσο για το βιβλίο μου, η φίλη μου ανυπομονεί να το φυλλομετρήσει μπας και με ψυχαναλύσει επιτέλους… Εσείς, μήπως άραγε σκοπεύετε, φέτος το καλοκαίρι, να παρεμβάλετε νόστιμα θαλασσινά στους όποιους Διαλόγους σας, φιλικούς και μη;;

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Tέλη Ιουλίου, ένα αρκετά δροσερό, ευτυχώς απογευματάκι μετά τη δουλειά, αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να τιμήσουμε κάποια από τις ψαροταβέρνες της Πειραϊκής. Προηγήθηκε, φυσικά, η αναγκαία έρευνα στο ask4food, καθώς τη συγκεκριμένη περιοχή ουδέποτε την είχα επισκεφθεί, και η απόφαση πάρθηκε... ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ. Κατά τις 6 λοιπόν φθάσαμε στο τέλος της Ακτής Θεμιστοκλέους, παρκάραμε άνετα κοντά στη σχολή ναυτικών δοκίμων και ξεκινήσαμε τη βόλτα μας.

Τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ήταν το μοναδικό σχεδόν ταβερνάκι, από όσα αρχικά συναντήσαμε, που είχε αρκετό κόσμο, οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη, μπήκαμε μέσα και βολευτήκαμε σε ένα άνετο τραπεζάκι. Ο χώρος μέσα και έξω είναι αρκετά μικρός και σίγουρα όχι κάτι διαφορετικό από αυτόα που περίμενες να συναντήσεις. Το μπλε χρώμα κάνει αισθητή παντού την παρουσία του, ενώ ψάθινες καρέκλες και νάιλον τραπεζομάντηλα ολοκληρώνουν ένα γνώριμο σκηνικό. Το μεγάλο ατού είναι ασφαλώς η άμεση οπτική πρόσβαση με τη θάλασσα που καλύπτει τα πάντα. Ειδικά την ημέρα της δικής μας επίσκεψης, όπως προανέφερα, ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, οπότε απολαύσαμε πραγματικά την έξοδο. Ενδεχομένως, τις πιο ζεστές μέρες, η κατάσταση να είναι κάπως πιο δύσκολη.

Η εξυπηρέτηση έγινε αρχικά από έναν αγέλαστο και κάπως απότομο κύριο μεγαλύτερης ηλικίας, ο οποίος, ωστόσο, με τον τρόπο του μας κέρδισε, ίσως γιατί αυτό είναι το στυλ και το ύφος του. Μας έβαλε φρένο στην παραγγελία, όταν πήγε να ξεφύγει (εάν και μάλλον δεν τα κατάφερε, καθώς πάλι η παραγγελία μας ήταν πλουσιότατη), μας πρότεινε, έστω με το δικό του τρόπο, ούζο για να συνοδεύσουμε τους μεζέδες μας, το οποίο αποδείχτηκε αρκετά εύγευστο. Αναφέρω απλώς το απότομο ύφος του, γιατί ενδεχομένως κάποιους να τους ξενίσει. Ένας νεαρός σερβιτόρος από την άλλη που μας εξυπηρέτησε στη συνέχεια ήταν πιο άμεσος, χαμογελαστός και φιλικός, κανένα πρόβλημα. Κατά τα λοιπά τα πιάτα ήρθαν εγκαίρως, απόδειξη κόπηκε στην ώρα της, μοναδικά μείον η έλλειψη κεράσματος και το εμφιαλωμένο νερό.

Πάμε τώρα στο γευστικό κομμάτι. Για αρχή ήρθαν τέσσερις γενναίες φέτες ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη και μετά ακολούθησαν τα εξής πιάτα κατά σειρά:
- αγγουροντομάτα (3 €), πλούσια σε ποσότητα, με νόστιμη ντομάτα, καταναλώθηκε ευχάριστα
- μελιτζανοσαλάτα (3 €), συμπαθητική, δεν με ξετρέλανε. Σπιτική και σε αρκετή ποσότητα σε κάθε περίπτωση.
- πατάτες τηγανιτές (3 €). Φρέσκιες, πολύ ωραία κομμένες και τηγανισμένες, μας ικανοποίησαν απόλυτα. Η ποσότητα κάτι παραπάνω από επαρκέστατη για δύο άτομα.
- μπακαλιάρος σκορδαλιά (8 €). Αγαπημένο πιάτο, καθώς αποτελεί το ιδανικό συμπλήρωμα για ούζο, ήταν και ο λόγος που μάλλον στερήθηκαν τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ το «4» στη γεύση. Λοιπόν, στο πιάτο ήρθε ένα μεγάλο κομμάτι μπακαλιάρου, σωστά ξαρμυρισμένο, με ωραία κρούστα και αρκετά τρυφερό εσωτερικά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Η απογοήτευση του πιάτου ήταν η σκορδαλιά, άγευστη, άνευρη, χωρίς καθόλου έντονη τη γεύση του σκόρδου, δεν μου άρεσε καθόλου.
- γαύρο τηγανιτό (6 €). Αφού δώσαμε την παραγγελία μας, διαπιστώσαμε ότι σε 2 – 3 διπλανά τραπέζια που το γεύμα τους όδευε προς το τέλος του, υπήρχαν σχεδόν ανέγγιχτα πιάτα με γαύρο, οπότε εύλογα φοβηθήκαμε για την επιτυχία της συγκεκριμένης επιλογής μας. Μόνο όταν στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα βουνό κυριολεκτικά από γαύρο τηγανιτό, καταλάβαμε ότι η ποσότητα των πιάτων που βλέπαμε στα υπόλοιπα τραπέζια ήταν υπολείμματα των τεράστια πραγματικά μερίδων. Εμείς, βέβαια, σιγά – σιγά, μιας και ήταν φρεσκότατος και καλοτηγανισμένος, τον καταφέραμε σχεδόν όλο.
- γαριδάκι συμιακό (9 €). Επίσης νοστιμότατο και καλοτηγανισμένο, καταναλώθηκε με πολύ όρεξη. Εδώ η ποσότητα λιγότερο πληθωρική, επαρκέστατη όπως και να έχει.

Για τα παραπάνω, συν ένα ούζο δίμηνο (7 €), μια μπύρα άλφα (3 €) και τις έξτρα χρεώσεις για το εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και το ψωμί (0,50 €), ο λογαριασμός έφθασε στα 44 €. Δεδομένης της παραγγελίας και της ποσότητας των πιάτων θεωρώ τη συνολική χρέωση τιμιότατη, οπότε στο κομμάτι αυτό δεν θα στερηθούν το μέγιστη δυνατή αξιολόγηση, «4» λοιπόν.

Φεύγοντας από τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ, κάναμε μια πολύ ωραία βόλτα κατά μήκος της Ακτής Θεμιστοκλέους, ήπιαμε και ένα καφεδάκι και πετύχαμε και άλλα ουζερί-ταβέρνες, με κόσμο που μας κίνησαν το ενδιαφέρον για μελλοντική επίσκεψη.

Δεν ξέρω εάν θα δοκιμάσω σύντομα κάποια από αυτά, το σίγουρο πάντως είναι ότι τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ με κέρδισαν σίγουρα και θα τα ξανατιμήσω σε πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο να κάνετε και εσείς...

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Πριν 10 μέρες επισκεύτηκα το εν λόγω μαγαζί με τη μητέρα μου και εντελώς τυχαία μιας και εκείνη ήθελε να γευματίσουμε εκεί. Ήταν μεσημέρι, χωρίς αέρα και με πολύ ήλιο. Ο λόγος που το επισκεφτήκαμε ήταν ότι από τα 5-6 μαγαζία της ακτής ήταν το μόνο ασφυκτικά γεμάτο, ενώ τα άλλα ήταν σχεδον άδεια. Δεδομένο ότι ήταν και Δευτέρα, είπαμε ότι ίσως πρόκειται για κάτι εξαιρετικό.

Κάτσαμε μπροστά μπροστά αλλά σε θέση με ελλειπή σκίαση από τον ήλιο και η αντιλιά ήταν το μόνο που μας ενόχλησε. Ο χώρος μέσα και έξω είναι για τα δεδομένα της κατηγορίας (παραδοσιακή ψαροταβέρνα) εξαιρετικός και λιτός, όπου κυριαρχεί το λευκό και το γαλάζιο. Τα καρεκλοτράπεζα είναι τα κλασσικά (ξύλινα τραπέζια με λευκό χάρτινο-νάυλον τραπεζομάντηλο και ψάθινες καρέκλες) θυμίζουν περασμένες δεκετίες και μέσα στο κατάστημα (σχετικά μικρός ο χώρος) υπάρχουν ναυτικά και ψαράδικα σουβενιρ. Η θέα στη θάλασσα ανεκτίμητη.

Η επιχείρηση πρόκειται για 100% οικογενιακή με όλα τα σύν και τα πλήν.

Θα ξεκινήσω από το σέρβις. Φιλικό και άμεσο, γρήγορη παραγγελειοληψία αλλά απελπιστικά ΑΡΓΟΙ χρόνοι παράδοσης των κυρίως (πάνω απο 1 ώρα). Όταν μάλιστα δώσαμε 50 ευρώ και περιμέναμε ακριβώς ένα 20άρι ρέστα, αυτοί μας ξέχασαν εντελώς, πράγμα που το θεωρώ ΦΑΟΥΛ να τα ζητήσουμε εμείς από μέσα. Η κερασμένη πορτοκαλόπιτα στο τέλος όμως μας αποψημίωσε εν μέρει, αν και μικρή, από τις πιο νόστιμες που έχουμε φάει (4/4) με εξαιρετικό σιρόπι. Θα δικαιολογούσα λίγο το σέρβις λόγω του φόρτου εργασίας άλλα πάντως χρειάζονται επιπλέον άτομα και στο σερβίρισμα αλλά και στην κουζίνα.

Δε παραγγείλαμε πολλά. Το ταξίδι της απλότητας στη γέυση και της εξαιρετικής ποιότητας των υλικών αλλα και της φρεσκάδας των αλιευμάτων ξεκινάει εδώ. Η πιο απλή και πιο νόστιμη χωριάτικη που έχω ίσως φάει με τέλειο ελαιόλαδο και ποιοτική φέτα, ενω το ντοματάγγουρο και το κρεμμύδι ήταν για βραβείο (4/4). Οι πατάτες τηγανιτές σε άριστο λάδι, οι πιο καλλοτηγανισμένες, ομοιόμορφα τηγανισμένες και πιό νόστιμες που έχω φάει, έμοιαζαν προκάτ αλλα ήταν 100% μαμαδίσιες. Βραβείο λοιπόν και στο τηγάνι και στον μάστορα το μάγειρα (4/4).

Μετα από 1 ώρα έφτασε ο μπακαλιάρος σκορδαλιά με φοβερό ελαφρύ κουρκούτι (μιλάω εγώ που έχω ευαίσθητο στομάχι στα τηγανιτά) και ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ και χοντρο ΚΟΜΜΑΤΙ χωρίς κόκκαλα και σχέδον 100% ξαλμυρισμένος, όπως τον θέλω (7,5 μονο ευρώ). Τίμο 4άρι και δεύτερο βραβείο σε μάγειρα και τηγάνι. Με μπόλικο λεμόνι και την μέτρια σε καυτερότητα σκορδαλιά ήταν ένα γευστικό ποίημα.

Αργότερα (!!!! ) έφτασε και το ψητό καλαμάρι (12 ευρώ). Μεγάλο και εξαιρετικά φρέσκο, ψημμένο τέλειο με μαιντανό και αλατισμένο όσο πρέπει. 4άρι και εδώ

Το ψωμί ήρθε ψημμένο και με λάδι άριστης ποιότητας.

Η τιμή στα 14-15 ευρώ/ άτομο (δεν πήραμε ποτά παρά νερό που χρεωνώταν) με κανονική απόδειξη κρίνεται πολύ καλή, σχεδόν VFM. Και αυτό διότι τόσο φρέσκα αλιευματα και αγνά υλικά σπάνια βρίσκεις στην Αττική.

Η παράδοση παντρεύτηκε την ποιότητα εδώ. Να το επισκεφτήτε αμεσα. Ξέχαστε Ραφήνα, Πόρτο Ράφτη, Ν. Μάκρη και τις γκουρμεδιές και βάλτε πλώρη για το Χατζηκυριάκειο.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Χθες το βράδυ (Τρίτη) βρεθήκαμε παρέα 4 άτομα στην παραλιακή ταβέρνα αυτή, γιατί μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός, ότι, ενώ όλα τα άλλα γύρω μαγαζιά ήταν ή άδεια, ή μισοάδεια, σ' αυτό δεν έπεφτε καρφίτσα, κυριολεκτικά.

Οπότε σκέφτηκα: ή πολύ καλό είναι το μαγαζί, ή πολύ φτηνό, ή και τα δύο μαζί. Και μάλλον επαληθεύθηκα στο τελευταίο. Λοιπόν, καταφέραμε να βρούμε τραπέζι μετά ημίωρη παραμονή και παρακάλια στα γκαρσόνια να μας βολέψουν κάπου, όπερ και εγένετο. Παραγγείλαμε σταμναγκάθι, δεν έχω λόγια να το περιγράψω, 2 μερίδες καλαμαράκια, τέλεια τηγανισμένα και νοστιμότατα, λακέρδα, μύδια στον αχνό, απίθανα και σε μερίδα για να χορτάσουν 2 άτομα τουλάχιστον και, τέλος, μαρίδες, φρεσκότατες και καλοτηγανισμένες.

Μαζί με 2 τσίπουρα των 200 ml, ψωμί φρυγανισμένο και 2 νερά εμφιαλωμένα ο λογαριασμός ήρθε στα 50,00 €, με απόδειξη κανονική. Να, γιατί έγραψα παραπάνω, ότι το μαγαζί έχει και καλές τιμές και καλό φαγητό. Κατά τα λοιπά, μια απλή ψαροταβέρνα είναι, χωρίς τίποτα ιδιαίτερη διακόσμηση. Σε αποζημιώνει, όμως, πλήρως η θέα της θάλασσας!

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Με επρηξαν να παμε στο εν λογω ταβερνακι. Και τι ωραια η θεα, τι καλα τα φαγητα και μεγαλες μεριδες και εκεινο και το αλλο....

Ηξερα βεβαια απο παλαιοτερς επισκεψεις, αλλα μην χαλασω το χατηρι.
Φτασαμε αφου φαγαμε το πακετο του παρκαρισματος. Βρηκαμε (τυχεροτατοι) τραπεζι συντομα και θρονιαστηκαμε. Ηρθε το παλικαρι να παρει παραγγελια. Παραγγειλαμε: χωριατικη, γαυρακι τηγανητο, καλαμαρακια, πατατες, μυδια κατι αλλα "ψιλα" για συμπληρωμα συν μπυρες.
Εφτασε γρηγορ ψωμια, νερο... εμφιαλωμενο, σερβιτσια. Ειπαμε οτι θελουμε νερο οχι παγωμενο, γυρισε παλι με φιαλη, οποτε του ειπαμε βρυσης! Ηρθε μαζι με τα πρωτα.

Σαλατα χωριατικη, ηθελε λαδακι που ζητησαμε να μας φερουν και αλατοπιπερο.
πατατες νορμαλ
καλαμαρακια κλασικα "ψυγειο" (κατεψυγμενα).
τα μυδια κι αυτα νορμαλ, τιποτα το ιδιαιτερο.
τα "ψιλολογια" δεν τα πολυ προσεξα, να λεω την αληθεια, χαζευα εξω
Το μαγαζι ηταν γεματο και κοσμος περιμενε πανω απο τα τραπεζια να αδειασει καποιο. Βεβαια να σημειωσω και το γεγονος οτι καποιοι περιμεναν πανω απο τα κεφαλια καποιων σαν ορνεα! δηλαδη με τι ορεξη να φας. Ελεος ρε παλικαρια, καταλαβαινω οτι θελετε να καθησετε αλλα αφηστε λιγο χορο να βλεπουμε θαλασσα.

Βαλε και το οτι ολα τα τραπεζια καπνιζαν σαν φουγαρ, βαλε και το διπλανο τραπεζι με τις "κυριες" που μιλαγαν αρκετα δυνατα, ωστε πλεον ναξερω οτι: ο γιος της μιας σπουδαζει στην λαρισα κι εχει μπλεξει με μιε "βλαχα" και φοβαται μην τον χασει!! η αλλη παλι δεν εχει θεματα.. δεν ειναι ρατσιστρια αυτοι ειναι απλα... μαυροι! Αστα να πανε!!!!

Τελικα σαν συμπερασμα: καποτε ηταν ενα καλο στεκι με ωραια θεα και καλουτσικο φαγακι. Τωρα πλεον εγινε.. οποιος προλαβει εκατσε και οτι προλαβε εφαγε. Η ποιοτητα επεσε, το σερβις.. αστο καλυτερα. Οι δε τιμες δεν διαφερουν σε τιποτα απο αλλα μαγαζια της περιοχης με καλυτερη κουζινα! (πιο κατω... αριστερα.. ξερετε εσεις που τα ψαχνετε. Μην διαφημηζω.. )

Οταν στα τελειωματα ζητησαμε λογαριασμο μας εφερε το χαρτι της παραγγελιας.... ρε παλικαρι την αποδειξη ειπα οχι τι παραγγειλα! Πληρωσαμε, πηγα και ζητησα την αποδειξη... εφαγα κατι βλεματα, αλλα δεν πειραζει πρεπει να μαθουμε σ αυτη τη χωρα οτι πρεπει να κανουμε σωστα τη σουλεια μας και να ειμαστε τυπικοι... οσο μπορουμε!

Αν θελετε θεα και ρομαντζαδα και ακτη ετσι για συνοδεια ενταξει. Για φαΐ και οικονομικο... ηταν! Δεν νομιζω να ξαναπαω εαν δεν αλλαξει κατι. Εχω βρει καποια αλλα μαγαζια με την ιδια θεα και ιδιες ή καλυτερες τιμες, με καλυτερη κουζινα.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, βόλτα στα βράχια της Πειραϊκής και βλέπω το ομώνυμο μαγαζί γεμάτο, ενώ τα διπλανά δεν είχαν πιάσει το 100%. Ήθελα να εξακριβώσω το λόγο γιατί δεν έχω ξαναπάει. Περίμεναν 2 παρέες σειρά, πήραμε χαρτάκι με τον αριθμό 4, κάναμε μια βόλτα γύρω στα διπλανά μαγαζιά πάλι αν και ψιλόβρεχε να μην είμαστε σαν τα κοράκια πάνω από τους ανθρώπους που έτρωγαν και μόλις γυρίσαμε ήταν η σειρά μας, περιμέναμε άλλα 5 λεπτά, σύνολο 20'. Όσο περιμέναμε βλέπαμε τα πιάτα που πήγαιναν στα τραπέζια. Μεγάλες μερίδες. Επίσης το ψωμί ήταν ψημένο με λαδορίγανη κάτι που με ευχαρίστησε γιατί το προτιμώ.

Παρόλο που δεν πείναγα πολύ κάποια στιγμή που πηγαινοέρχονταν γύρω μου καλαμάρια, γαρίδες, γαύροι, πατάτες άρχισα να νιώθω σαν τον Βέγγο πράκτωρα Θου Βου που περνούσαν μπροστά του τα μοντέλα και σηκωνόταν η κεραία απ'το τσεπάκι με τον χαρακτηριστικό ήχο και τα γυαλιά πετάγονταν έξω οριζόντια και κάθετα. Κάτσαμε.

Μας καλωσόρισε κι ο άνθρωπος που θα μας εξυπηρετούσε, ευγενικός, μας πρότεινε κιόλας να μην παραγγείλουμε πολλά γιατί οι μερίδες είναι μεγάλες ενώ στην μικρή κουβέντα που κάναμε μας είπε ότι δεν κλείνουν τραπέζια γιατί παλιότερα είχε δημιουργηθεί πανδαιμόνιο με τον κόσμο που περίμενε και μόνο ξύλο δεν έπεσε.

Στο διαταύτα: χόρτα (σταμναγκάθι) 5 ευρώ, ένα τριαντάφυλλο (ντομάτα με ελιές) 2,5ευρώ, καλαμαράκια 5,5 και χταπόδι στα κάρβουνα 9. Όλα ήταν νοστιμότατα όπως και το ψημένο ψωμί. Δεν φάγαμε αρκετά πιάτα και χορτάσαμε 2 άτομα ωστόσο ήπιαμε 2 καραφάκια Καζανιστό Στουπάκη από 7 ευρώ και μια μπύρα 2,5 ευρώ. Όλα μαζί έφτασαν τα 40.

Η εξυπηρέτηση παρά τον κόσμο ήταν γρήγορη και η θέα στη θάλασσα ομόρφυνε την κατάσταση. Από τις πολύ καλές επιλογές της περιοχής και σίγουρα θα ξαναπάω.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Ένα ουζερί που μαζεύει πάρα πολύ κόσμο κι εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα. Ο κόσμος είναι κατά πολύ περισσότερος από αυτόν που μπορεί να διαχειριστεί η κουζίνα και το προσωπικό με αποτέλεσμα η παραγγελία να έρχεται με τυχαία σειρά, τα τραπέζια να έχουν ελλείψεις (χαρτοπετσέτες, ποτήρια κτλ. ) και κάποια πιάτα να μην έρχονται ποτέ.

Γενικά ζεις μια αγωνία, θα 'ρθει το πιάτο δεν θα 'ρθει κτλ.
Αυτό δεν είναι μομφή προς τα παιδιά που δουλεύουν εκεί (δεν ήταν κάποιος αγενής). Αλλά όταν ζητάς 3 φορές χαρτοπετσέτα (που δεν υπήρχε καν στο τραπέζι) και αυτός παίρνει το ύφος ""Τι να σου κάνω, δεν βλέπεις τι γίνετε" το 1 αστεράκι είναι αντιπροσωπευτικό.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, ντυμένος με μουσαμά γύρω γύρω χωρίς ιδιαίτερη θέα προς τη θάλασσα λόγω αυτοκινήτων κτλ.

Γευστικά δοκιμάσαμε τηγανιτό γαύρο και καλαμαράκια τα οποία ήταν εύγευστα, τσίρο επίσης καλός και πατάτες τηγανιτές ωραίες και κομμένες στο χέρι.

Δεν μας άρεσε η σαλάτα σταμναγκάθι και τα παντζάρια (είχαν μια περίεργη οσμή)
Τα τηγανιτά κολοκυθάκια δεν έφτασαν ποτέ.
Μαζί με 2 καραφάκια ούζο ήταν στα 60 ευρώ ο λογαριασμός.
Η τιμή για αυτή την κατηγορία ήταν καλή.

Εχω την περιέργεια πως θα λειτουργούσε με λιγότερο κόσμο αλλά ΣΚ δύσκολα θα στεκόμουν στην ουρά για να ξανακάτσω

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

11 Αυγούστου, Παρασκευή μεσημέρι 2 άτομα πήγαμε στα Βραχια της Πειραικής.
Γνωστό εστιατόριο, πάμε κατά καιρούς για να απολαύσουμε τη θέα που προσφέρει και για να ονειρευτούμε ότι είμασατε τάχα μου εκτός Αθηνών, πίνοντας ουζάκι.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ένα μικρό μαγαζί το οποίο έχει τραπεζοκαθίσματα και στο πεζοδρόμιο (σε απόσταση αναπνοής το ένα τραπέζι από το άλλο, αλλά δεδομένου του περιορισμένου χώρου είναι αναμενόμενο και δικαιολογημένο), όμως ο βασικός λόγος που πάει κάποιος σε αυτό το εστιατόριο είναι η ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ που έχεις πιάτο μπροστά σου (γι αυτό το 3 στο χώρο)
Μόλις καθίσαμε, μας έστρωσαν το τραπέζι και μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (το γράφω συνέχεια και γίνομαι γραφική, αλλά είναι απαράδεκτο να φέρνουν εμφιαλωμένο νερό -με χρέωση αισχροκέρδιας- αντί νερού βρύσης... ).

Η εξυπηρέτηση ΟΚ., διεκπαιρεωτική αλλά άμεση.
Παραγγείλαμε ένα ούζο και μία μπύρα και για φαγητό πήραμε ένα χταποδάκι (ερωτηθήκαμε αν θέλουμε λεμόνι ή ξύδι-το εκτιμώ), το οποίο είχε καλή γεύση, μία σαλάτα χωριάτικη, κολοκυθάκια και καλαμαράκια στο τηγάνι (αξιοπρεπές τηγάνισμα σε φρέσκο λάδι) και μια μελιτζανοσαλάτα με πικάντικη γεύση αρκετά νόστιμη.

Σε γενικές γραμμές το φαγητό είναι μέτριας ποιότητας, ενώ δεν έχω ακόμη αποφασίσει εάν οι ποσότητες είναι ικανοποιητικές αφού σερβίρονται σε μικρά πιατάκια που ή ξεχειλίζουν ή είναι φτωχού περιεχομένου (απορώ γιατί σερβίρουν τα φαγητά σε τόοοσο μικρά πιατάκια, με αποτέλεσμα να διασκορπίζονται στο τραπεζομάντηλο), αλλά εκεί πας για να ευχαριστηθείς θέα πρωτίστως...
Στο τέλος δεν προσφέρουν κέρασμα.

Για ολα τα παραπάνω πληρώσαμε 35,00 euro τιμή σχετικά ικανοποιητική... (μην ξαχνάμε θέα θάλασσα)

Σημειώνω ότι αφού είχαμε πληρώσει το λογαριασμό και λίγο πριν φύγουμε ζήτησα να φέρουν λίγο νερό (το εμφιαλωμένο το είχαμε ήδη καταναλώσει) και φυσικά ήρθε κανάτα με νερό βρύσης...... (ξαναρωτώ λοιπόν γιατί με το που καθίσαμε έφεραν εμφιαλωμένο??)

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

ωραια μερα για παραλια και ειπαμε να φαμε κατι, πηγαμε λοιπον, στα βραχια της πειραικης!

το μαγαζι γεματο μεχρι και το απεναντι πεζοδρομιο, καναμε μια βολτα και μετα απο καμια ωρα που πηγαμε ξανα ημασταν οι επομενοι!

κασταμε, ο καταλογος φτηνος αλλα αρκουσαν για μας. πηραμε διαφορα ψιλολοιδια και μπυρες, ημασταν 4 ατομα. ολα ητσν μια χαρα εκτος απο το χταποδι που στην ουσια δεν ηταν χταποδι!!

αυτο που εχω να αναφερω ειναι πως ο σερβιτορος (γιατι ενας ηταν με τετοιο κοσμο!) ετρεχε σα το Βεγγο, πραγματικα ετρεχε ομως! αναμεσα στα τραπεζια, προς τη κουζινα, προσπαθουσε να ηρεμησει τους ορθιους, οτι περνουσε απο το χερι του (και επρεπε να περασουν πολλα! )

ο λογαριασμος (που δεν ηρθε ολος κομμενος σε αποδειξεις), ηταν, θα ελεγα, φυσιολογικος, οι αλλοι ομως παραπονεθηκαν οτι ηταν λιγο τσιμπημενος.. αλλα λιγο η θαλασσα, λιγο ο ηλιος, δεν μας πολυ ενοιαξε..!
καλα ηταν, προς την ανοιξη θα ξαναπαμε αλλα οχι για το χταποδι!