Ψαρομεζέδες και θαλασσινά πάνω στην ακτή.

11 Δεκ 2017

Υπομονή, υπομονή, υπομονή θα μπορούσε να ειναι το motto της συγκεκριμενης ψαροταβέρνας στην Πειραική.
Και για να εξηγησω τι εννοώ, επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο κατάστημα χθές 3/12 και ώρα 14:30 σε μια ηλιόλουστη Κυριακή.
Για να βρείτε parking στη γύρω περιοχη τετοια ώρα Κυριακης έχετε τις ίδιες πιθανότητες με το joker.

Τελοσπαντων ωρα prime time θα μου πειτε τι περίμενες ρε φίλε να παρκάρεις και να βρείς και τραπέζι;

Πολυ σωστά γιαυτό και πήραμε το χαρτάκι με το Νο 14( χειρόγραφο καλέ οχι σαν εκείνο της τράπεζας) για να μην αρχίσετε τις ειρωνείες μερικοί...

Καθήσαμε απέναντι και απολαμβάναμε την υπέροχη πραγματικά θέα της Πειραικής. Μετά απο μισή ώρα περίπου εδέησε ο Κύριος και ήρθε η πολυπόθητη σειρά μας.

Παρόλη τη πολυκοσμία και τον πανικό η εξυπηρέτηση και το service υπήρξαν πολύ καλά και χωρίς προβλήματα.

Δοκιμάσαμε:
-αγγουροτοματα, -φέτα, -χόρτα, -κολοκυθάκια τηγανιτά, -πατάτες τηγανιτές,
-μύδια αχνιστά, -μαρίδες μεγάλες-καλαμαράκια τηγανιτα
Ηπιαμε 1 1/2 κιλο κρασι και 1 αναψυκτικό.
Να επισημάνω ότι οι μερίδες σε οτι πήραμε ήταν τεράστιες και απόλυτα χορτάστικές.
Οσον αφορα τις γεύσεις δεν υπήρξε προβλημα πουθενά.

Μας κέρασαν στον καθένα ένα σιροπιαστό γλυκό.
Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 48 ευρώ (με απόδειξη κανονικά) δηλαδή 12 ευρώ το άτομο τιμή απόλυτα vfm για αυτά που πήραμε.

Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο και οι τίμιες επαγγελματικές προσπάθειες δικαιώνονται.
Εμείς πάντως θα ξαναπάμε όχι βέβαια την ίδια ώρα!

21 Οκτ 2016

Μεσημερι καθημερινης και ψαχναμε δυο ατομα κατι να τσιμπησουμε, στα βραχια ειχα χρονια να παω οποτε ηταν ευκαιρια να το ξαναεπισκεφτω.
Γενικα μου εκανε εντυπωση οτι παροτι καθημερινη η Πειραϊκή ειχε αρκετο κοσμο σε διαφορα μαγαζια. Τα βραχια ειχαν 3-4 παρεες, οταν φτασαμε.
Ο χωρος εχει ενα μεγαλο ατου τη θεα. Κατα τα αλλα τα τραπεζια και οι καρεκλες τα κλασικα που βρισκεις σε τετοιου ειδους μαγαζια! Εννοειται οτι επιδεχεται βελτιωσης, αλλα οκ. Οι τουαλετες καθαρες, αλλα παλιες.
Δοκιμασαμε λιγα πραγματακια καθως δεν πεινουσαμε πολυ, κυριως να τσιμπησουμε θελαμε.
- 1 καλαμαρακια τηγανιτά μεγαλη μεριδα, γευστικα λιγο βαρυ το τηγανι τους.
- 1 γαριδακι συμιακο ζουμερο και νοστιμο, απλα μια γενικη "συμβουλη" στους εστιατορες, καλο ειναι να αναφερεται ως γαριδακι ψιλο, το συμιακο ξεχωριζει και δεν ειναι αυτο που συνηθως προσφερεται.
- 1 κολοκυθακι τηγανιτο, λιγο παραπανω αλατισμενο απο το κανονικο (μια μικρη ατυχια υπηρξε στο συγκεκριμενο πιατο), που διορθώθηκε σχετικα αμεσα.
- 1 μελιτζανοσαλατα τιποτε ιδιαιτερο γευστικα, συμπαθητικη ομως και απαραιτητη για να "σβηνει" η αψαδα απο το τηγανι.
Εν ολιγοις το θυμομουν λιγο πιο προσεγμενο το φαγητο, ισως βεβαια η συγκριση με αλλα παρακειμενα εστιατορια να μην το ευνοει...
Η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες πολυ καλη, οτι θεμα δημιουργηθηκε λυθηκε αμεσα. Υπηρξε η αστοχια που προανεφερα, αλλα συμβαινουν αυτα. Κερασματακι στο τελος ενα γλυκακι σιροπιαστο. Νερακι δροσερο σε κανατουλα.
Οσον αφορα το οικονομικο. Για τα παραπανω δωσαμε κατι παραπανω απο 20 ευρω, που ειναι ικανοποιητικα, εαν τρωγαμε κανονικα θα διναμε περιπου 15 ευρω επιπλεον. Για το μεγεθος των μεριδων ειναι καλα. Για την ποιοτητα εχω μια μικρη ενσταση.
Στην περιοχη θα επανελθω, γιατι εχουν ανοιξει μερικα νεα μαγαζια που θελω να επισκεφτω. Τελος, η μονοδρομηση εχει βοηθησει αρκετα. Το παρκιγκ εχει μια μικρη δυσκολια.