Ψαρομεζέδες και θαλασσινά πάνω στην ακτή.

11 Δεκ 2017

Υπομονή, υπομονή, υπομονή θα μπορούσε να ειναι το motto της συγκεκριμενης ψαροταβέρνας στην Πειραική.
Και για να εξηγησω τι εννοώ, επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο κατάστημα χθές 3/12 και ώρα 14:30 σε μια ηλιόλουστη Κυριακή.
Για να βρείτε parking στη γύρω περιοχη τετοια ώρα Κυριακης έχετε τις ίδιες πιθανότητες με το joker.

Τελοσπαντων ωρα prime time θα μου πειτε τι περίμενες ρε φίλε να παρκάρεις και να βρείς και τραπέζι;

Πολυ σωστά γιαυτό και πήραμε το χαρτάκι με το Νο 14( χειρόγραφο καλέ οχι σαν εκείνο της τράπεζας) για να μην αρχίσετε τις ειρωνείες μερικοί...

Καθήσαμε απέναντι και απολαμβάναμε την υπέροχη πραγματικά θέα της Πειραικής. Μετά απο μισή ώρα περίπου εδέησε ο Κύριος και ήρθε η πολυπόθητη σειρά μας.

Παρόλη τη πολυκοσμία και τον πανικό η εξυπηρέτηση και το service υπήρξαν πολύ καλά και χωρίς προβλήματα.

Δοκιμάσαμε:
-αγγουροτοματα, -φέτα, -χόρτα, -κολοκυθάκια τηγανιτά, -πατάτες τηγανιτές,
-μύδια αχνιστά, -μαρίδες μεγάλες-καλαμαράκια τηγανιτα
Ηπιαμε 1 1/2 κιλο κρασι και 1 αναψυκτικό.
Να επισημάνω ότι οι μερίδες σε οτι πήραμε ήταν τεράστιες και απόλυτα χορτάστικές.
Οσον αφορα τις γεύσεις δεν υπήρξε προβλημα πουθενά.

Μας κέρασαν στον καθένα ένα σιροπιαστό γλυκό.
Για όλα τα ανωτέρω πληρώσαμε 48 ευρώ (με απόδειξη κανονικά) δηλαδή 12 ευρώ το άτομο τιμή απόλυτα vfm για αυτά που πήραμε.

Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο και οι τίμιες επαγγελματικές προσπάθειες δικαιώνονται.
Εμείς πάντως θα ξαναπάμε όχι βέβαια την ίδια ώρα!

21 Οκτ 2016

Μεσημερι καθημερινης και ψαχναμε δυο ατομα κατι να τσιμπησουμε, στα βραχια ειχα χρονια να παω οποτε ηταν ευκαιρια να το ξαναεπισκεφτω.
Γενικα μου εκανε εντυπωση οτι παροτι καθημερινη η Πειραϊκή ειχε αρκετο κοσμο σε διαφορα μαγαζια. Τα βραχια ειχαν 3-4 παρεες, οταν φτασαμε.
Ο χωρος εχει ενα μεγαλο ατου τη θεα. Κατα τα αλλα τα τραπεζια και οι καρεκλες τα κλασικα που βρισκεις σε τετοιου ειδους μαγαζια! Εννοειται οτι επιδεχεται βελτιωσης, αλλα οκ. Οι τουαλετες καθαρες, αλλα παλιες.
Δοκιμασαμε λιγα πραγματακια καθως δεν πεινουσαμε πολυ, κυριως να τσιμπησουμε θελαμε.
- 1 καλαμαρακια τηγανιτά μεγαλη μεριδα, γευστικα λιγο βαρυ το τηγανι τους.
- 1 γαριδακι συμιακο ζουμερο και νοστιμο, απλα μια γενικη "συμβουλη" στους εστιατορες, καλο ειναι να αναφερεται ως γαριδακι ψιλο, το συμιακο ξεχωριζει και δεν ειναι αυτο που συνηθως προσφερεται.
- 1 κολοκυθακι τηγανιτο, λιγο παραπανω αλατισμενο απο το κανονικο (μια μικρη ατυχια υπηρξε στο συγκεκριμενο πιατο), που διορθώθηκε σχετικα αμεσα.
- 1 μελιτζανοσαλατα τιποτε ιδιαιτερο γευστικα, συμπαθητικη ομως και απαραιτητη για να "σβηνει" η αψαδα απο το τηγανι.
Εν ολιγοις το θυμομουν λιγο πιο προσεγμενο το φαγητο, ισως βεβαια η συγκριση με αλλα παρακειμενα εστιατορια να μην το ευνοει...
Η εξυπηρετηση σε γενικες γραμμες πολυ καλη, οτι θεμα δημιουργηθηκε λυθηκε αμεσα. Υπηρξε η αστοχια που προανεφερα, αλλα συμβαινουν αυτα. Κερασματακι στο τελος ενα γλυκακι σιροπιαστο. Νερακι δροσερο σε κανατουλα.
Οσον αφορα το οικονομικο. Για τα παραπανω δωσαμε κατι παραπανω απο 20 ευρω, που ειναι ικανοποιητικα, εαν τρωγαμε κανονικα θα διναμε περιπου 15 ευρω επιπλεον. Για το μεγεθος των μεριδων ειναι καλα. Για την ποιοτητα εχω μια μικρη ενσταση.
Στην περιοχη θα επανελθω, γιατι εχουν ανοιξει μερικα νεα μαγαζια που θελω να επισκεφτω. Τελος, η μονοδρομηση εχει βοηθησει αρκετα. Το παρκιγκ εχει μια μικρη δυσκολια.

04 Σεπ 2016

Tέλη Ιουλίου, ένα αρκετά δροσερό, ευτυχώς απογευματάκι μετά τη δουλειά, αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να τιμήσουμε κάποια από τις ψαροταβέρνες της Πειραϊκής. Προηγήθηκε, φυσικά, η αναγκαία έρευνα στο ask4food, καθώς τη συγκεκριμένη περιοχή ουδέποτε την είχα επισκεφθεί, και η απόφαση πάρθηκε... ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ. Κατά τις 6 λοιπόν φθάσαμε στο τέλος της Ακτής Θεμιστοκλέους, παρκάραμε άνετα κοντά στη σχολή ναυτικών δοκίμων και ξεκινήσαμε τη βόλτα μας.

Τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ήταν το μοναδικό σχεδόν ταβερνάκι, από όσα αρχικά συναντήσαμε, που είχε αρκετό κόσμο, οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη, μπήκαμε μέσα και βολευτήκαμε σε ένα άνετο τραπεζάκι. Ο χώρος μέσα και έξω είναι αρκετά μικρός και σίγουρα όχι κάτι διαφορετικό από αυτόα που περίμενες να συναντήσεις. Το μπλε χρώμα κάνει αισθητή παντού την παρουσία του, ενώ ψάθινες καρέκλες και νάιλον τραπεζομάντηλα ολοκληρώνουν ένα γνώριμο σκηνικό. Το μεγάλο ατού είναι ασφαλώς η άμεση οπτική πρόσβαση με τη θάλασσα που καλύπτει τα πάντα. Ειδικά την ημέρα της δικής μας επίσκεψης, όπως προανέφερα, ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, οπότε απολαύσαμε πραγματικά την έξοδο. Ενδεχομένως, τις πιο ζεστές μέρες, η κατάσταση να είναι κάπως πιο δύσκολη.

Η εξυπηρέτηση έγινε αρχικά από έναν αγέλαστο και κάπως απότομο κύριο μεγαλύτερης ηλικίας, ο οποίος, ωστόσο, με τον τρόπο του μας κέρδισε, ίσως γιατί αυτό είναι το στυλ και το ύφος του. Μας έβαλε φρένο στην παραγγελία, όταν πήγε να ξεφύγει (εάν και μάλλον δεν τα κατάφερε, καθώς πάλι η παραγγελία μας ήταν πλουσιότατη), μας πρότεινε, έστω με το δικό του τρόπο, ούζο για να συνοδεύσουμε τους μεζέδες μας, το οποίο αποδείχτηκε αρκετά εύγευστο. Αναφέρω απλώς το απότομο ύφος του, γιατί ενδεχομένως κάποιους να τους ξενίσει. Ένας νεαρός σερβιτόρος από την άλλη που μας εξυπηρέτησε στη συνέχεια ήταν πιο άμεσος, χαμογελαστός και φιλικός, κανένα πρόβλημα. Κατά τα λοιπά τα πιάτα ήρθαν εγκαίρως, απόδειξη κόπηκε στην ώρα της, μοναδικά μείον η έλλειψη κεράσματος και το εμφιαλωμένο νερό.

Πάμε τώρα στο γευστικό κομμάτι. Για αρχή ήρθαν τέσσερις γενναίες φέτες ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη και μετά ακολούθησαν τα εξής πιάτα κατά σειρά:
- αγγουροντομάτα (3 €), πλούσια σε ποσότητα, με νόστιμη ντομάτα, καταναλώθηκε ευχάριστα
- μελιτζανοσαλάτα (3 €), συμπαθητική, δεν με ξετρέλανε. Σπιτική και σε αρκετή ποσότητα σε κάθε περίπτωση.
- πατάτες τηγανιτές (3 €). Φρέσκιες, πολύ ωραία κομμένες και τηγανισμένες, μας ικανοποίησαν απόλυτα. Η ποσότητα κάτι παραπάνω από επαρκέστατη για δύο άτομα.
- μπακαλιάρος σκορδαλιά (8 €). Αγαπημένο πιάτο, καθώς αποτελεί το ιδανικό συμπλήρωμα για ούζο, ήταν και ο λόγος που μάλλον στερήθηκαν τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ το «4» στη γεύση. Λοιπόν, στο πιάτο ήρθε ένα μεγάλο κομμάτι μπακαλιάρου, σωστά ξαρμυρισμένο, με ωραία κρούστα και αρκετά τρυφερό εσωτερικά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Η απογοήτευση του πιάτου ήταν η σκορδαλιά, άγευστη, άνευρη, χωρίς καθόλου έντονη τη γεύση του σκόρδου, δεν μου άρεσε καθόλου.
- γαύρο τηγανιτό (6 €). Αφού δώσαμε την παραγγελία μας, διαπιστώσαμε ότι σε 2 – 3 διπλανά τραπέζια που το γεύμα τους όδευε προς το τέλος του, υπήρχαν σχεδόν ανέγγιχτα πιάτα με γαύρο, οπότε εύλογα φοβηθήκαμε για την επιτυχία της συγκεκριμένης επιλογής μας. Μόνο όταν στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα βουνό κυριολεκτικά από γαύρο τηγανιτό, καταλάβαμε ότι η ποσότητα των πιάτων που βλέπαμε στα υπόλοιπα τραπέζια ήταν υπολείμματα των τεράστια πραγματικά μερίδων. Εμείς, βέβαια, σιγά – σιγά, μιας και ήταν φρεσκότατος και καλοτηγανισμένος, τον καταφέραμε σχεδόν όλο.
- γαριδάκι συμιακό (9 €). Επίσης νοστιμότατο και καλοτηγανισμένο, καταναλώθηκε με πολύ όρεξη. Εδώ η ποσότητα λιγότερο πληθωρική, επαρκέστατη όπως και να έχει.

Για τα παραπάνω, συν ένα ούζο δίμηνο (7 €), μια μπύρα άλφα (3 €) και τις έξτρα χρεώσεις για το εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και το ψωμί (0,50 €), ο λογαριασμός έφθασε στα 44 €. Δεδομένης της παραγγελίας και της ποσότητας των πιάτων θεωρώ τη συνολική χρέωση τιμιότατη, οπότε στο κομμάτι αυτό δεν θα στερηθούν το μέγιστη δυνατή αξιολόγηση, «4» λοιπόν.

Φεύγοντας από τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ, κάναμε μια πολύ ωραία βόλτα κατά μήκος της Ακτής Θεμιστοκλέους, ήπιαμε και ένα καφεδάκι και πετύχαμε και άλλα ουζερί-ταβέρνες, με κόσμο που μας κίνησαν το ενδιαφέρον για μελλοντική επίσκεψη.

Δεν ξέρω εάν θα δοκιμάσω σύντομα κάποια από αυτά, το σίγουρο πάντως είναι ότι τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ με κέρδισαν σίγουρα και θα τα ξανατιμήσω σε πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο να κάνετε και εσείς...

17 Ιουν 2016

- Παραδοσιακή ψαροταβέρνα που επισκέπτομαι τακτικά. Είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά του Πειραιά αλλά και της Πειραϊκής του είδους του, που είναι σχεδόν πάντοτε γεμάτο, (καθημερινές και αργίες)!

Αυτό πιστεύω δίνει στον υποψήφιο πελάτη, να καταλάβει πολλά! Ο χώρος έχει αποδειχτεί μικρός για να εξυπηρετήσει την μεγάλη πελατεία του. Πρέπει να έχεις υπομονή για να βρείς τραπέζι, αφού συνήθως πρέπει να περιμένεις, αν πας σε ώρες αιχμής, (γι αυτό βάζω 3/4 στον χώρο)! Η αναμονή βέβαια ανταμείβεται, αφού μένεις πάντοτε ευχαριστημένος! 'Όποιοι δυσανασχετούν με την κάποια καθυστέρηση στο service, (εδώ δουλεύει παραγγελία σε μπλοκάκι και όχι ηλεκτρονική), πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει τίποτα προμαγειρεμένο, ( εκτός κάποια κρύα φυσικά μεζεδάκια), γι αυτό και τα φαγητά του είναι γευστικότατα!

Το προτείνω ανεπιφύλακτα, στον λάτρη της καλής παραδοσιακής ψαροταβέρνας, με θέα τα βράχια της πειραϊκής, την θάλασσα του Σαρωνικού και τα πλοία που μπαινοβγαίνουν στο λιμάνι του Πειραιά!

Ακτή Θεμιστοκλέους 300, Πειραϊκή