ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ

Αμύντα 4, Παγκράτι [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι το αργά το βράδυ). Ζωντανή μουσική κάθε βράδυ
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Δεν χρειάζονται πολλά λόγια για τον ιστορικό «Μαγεμένο Αυλό», που εδώ και 55χρόνια αποτελεί ένα μοναδικό, γεμάτο παράδοση Αθηναϊκό στέκι και ένα χώρο εστίασης που εγγυάται πως θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε και εσείς τη δική σας γευστική ανάμνηση!!
Και αν οι επώνυμοι θαμώνες (Σ. Σ: από τον κορυφαίο Χατζιδάκι, το Μινωτή και το Χορν μέχρι τον Ελύτη, το Σεφέρη, τη Βουγιουκλάκη και φυσικά τις δεκάδες ακόμα φυσιογνωμίες από το χώρο των γραμμάτων, των τεχνών αλλά και της πολιτικής ζωής του τόπου) που πέρασαν και εξακολουθούν να περνάνε από το κατώφλι του «Μαγεμένου Αυλού», ήταν, είναι και θα είναι η πιστή απόδειξη πως το συγκεκριμένο εστιατόριο αποτελεί ένα διαχρονικό θεσμό, με εξαιρετικές συνταγές ελληνικής και διεθνούς κουζίνας. Κάθε βράδυ ζωντανή μουσική από μικρές ορχήστρες...

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Λυπάμαι πάρα πολύ που αυτή η κριτική μου δεν θα είναι όσο θετική ήλπιζα και θα ήθελα να είναι. Ο Μαγεμένος Αυλός στριφογύριζε για χρόνια στο μυαλό μου σαν μύθος συνδεδεμένος με την γαστρονομική/εικαστική πραγματικότητα της Αθήνας, με ρίζες αρκετές δεκαετίες πίσω. Στην σκέψη μου, ήταν πάντα το αγαπημένο στέκι του Χατζηδάκι, μία από τις πιο γλυκές, αξιόλογες και αγαπητές προσωπικότητες που πέρασαν από τούτον τον τόπο.

Παραθέτοντας μερικά ιστορικά στοιχεία για το εν λόγω εστιατόριο, αυτό ιδρύθηκε το 1961 και στο πέρασμα των χρόνων απέκτησε πολλούς θαμώνες από τον χώρο των τεχνών και των γραμμάτων όπως ο Οδυσσέας Ελύτης, ο Μάνος Χατζιδάκις, ο Δημήτρης Χόρν, η Αλίκη Βουγιουκλάκη κ. α. Αυτό από μόνο του σημαίνει πάρα πολλά. Η κουζίνα του προσανατολίζεται τόσο σε γεύσεις του τόπου μας όσο και σε πιάτα της Διεθνούς κουζίνας. Κάποιες ημέρες της εβδομάδας λαμβάνουν χώρα εικαστικές δραστηριότητες. Παρουσιάζεται ρεπερτόριο με φωνητικά που συνοδεύονται από πιάνο και βιολί ή διοργανώνουν φιλολογικές βραδιές. Πραγματικά αξιέπαινο. Όπως καταλαβαίνεται, όλο αυτό είναι «στημένο» σε μία Αθήνα ξεχασμένη στον χρόνο. Αυτό είναι αρνητικό? Σαφώς και όχι.

Όταν αποφάσισα να πάω, ήμουν μπερδεμένος για το τι περίμενα και το ποιες απαιτήσεις μου θα εκπληρωνόντουσαν. Θα υπερίσχυε το γευστικό κομμάτι από το ατμοσφαιρικό, το αντίστροφο ή θα ήταν και τα δύο σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο?
Φτάνουμε λοιπόν, μεσημέρι προς απόγευμα Κυριακής και έχουμε να επιλέξουμε το αν θα καθίσουμε στα τραπεζάκια που έχει βγάλει στην Πλατεία Προσκόπων ή στον εσωτερικό τους χώρο. Αν καταλάβαμε καλά, εκείνη την ημέρα είχαν μπουφέ που οι πελάτες μπορούσαν να κάνουν χρήση. Είχε αεράκι του κι επειδή με ενοχλεί να πέφτουν διάφορα από τα δέντρα και τα γύρω φυτά στο πιάτο μου, επιλέξαμε να κάτσουμε μέσα. Ήταν ακόμα η εποχή που δεν είχαν ξεκινήσει οι βαριές οι ζέστες.

Με το που περνάς το κατώφλι τους, καταλαβαίνεις ότι εισέρχεσαι σε έναν άλλο κόσμο. Μια αίσθηση «μεσοπολέμου» πλανάται στον βαρύ από το ξύλο χώρο. Και ξαναρωτώ. Είναι αρνητικό αυτό? Για τα δικά μου αισθητικά κριτήρια, σαφώς και όχι.
Όταν όμως περνάει η πρώτη εικόνα και εντύπωση, έρχεσαι αντιμέτωπος με την πραγματικότητα. Με στεναχωρεί που το λέω αλλά ο χώρος δεν είχε την καθαριότητα που θα έπρεπε να έχει. Προφανώς είχαν ήδη εξυπηρετηθεί άλλες παρέες πριν από εμάς και δεν είχαν προλάβει να «φρεσκάρουν» επαρκώς και με σχολαστικότητα τον χώρο. Τσεκάραμε πάνω από 2-3 τραπέζια για να βρούμε κάποιο που να μην έχει ψίχουλα επάνω ή πεταμένη χαρτοπετσέτα από κάτω. Βρήκαμε ένα συμπαθητικό τραπέζι αλλά για να είμαι ειλικρινής, ούτε αυτό πληρούσε τις προϋποθέσεις για μια απόλυτα αξιοπρεπή «φιλοξενία». Τότε άρχισα να περιεργάζομαι τον χώρο.

Δυστυχώς κακοσυντηρημένος και σου δίνει την αίσθηση ότι είναι αφημένος στην μοίρα του. Ξύλινο πάτωμα που χρειάζεται αν όχι αλλαγή, μια γερή δόση φροντίδας. Καδράκια με άρθρα εφημερίδας και τους διάσημους που το έχουν επισκεφτεί. Παμπάλαια κλιματιστικά με τα κιτρινισμένα καλώδιά τους προχείρως τοποθετημένα και σε εμφανή σημεία. Μία γωνία με μουσικά όργανα (πιάνο, κρεμασμένα πνευστά από την οροφή). Βαριές κουρτίνες που έχουν εδώ και χρόνια χάσει την ζωηράδα στα χρώματά τους. Όλος ο χώρος σου δίνει μία μουσειακή αίσθηση και δεν είναι τυχαίο που είδαμε πελάτες τους να κυκλοφορούν από δωμάτιο σε δωμάτιο βγάζοντας φωτογραφίες.

Ο χώρος δεν είναι κακός. Όμως χρειάζεται συντήρηση και φροντίδα. Άμεσα!! Σε πρόσφατο ταξίδι μου στο Regensbourg της Γερμανίας, επισκέφθηκα μία από τις πιο παλιές gastropubs αυτής της χώρας. Από τα μέσα του 16ου αιώνα (από το 1530). Σαν διαρρύθμιση και σαν στυλ, έμοιαζαν πάρα πολύ. Ξεχωριστά δωμάτια και άφθονο ξύλο. Εκείνη όμως σου έβγαζε μία τάξη. Δεν σε έπνιγε η υπερβολική χρήση μικρο-μεγαλο-αντικειμένων. Το ξύλο πρόδιδε την ηλικία του αλλά του είχαν φερθεί με αγάπη και σεβασμό.

Οι Θαμώνες του Αυλού είναι κατά κύριο λόγο μεγάλων ηλικιών. Γύρω μας είχαμε αρκετά άτομα πάνω των 60. Μόνο να κοκκινίσω από το σοκ μου κατάφερα όταν άκουσα την 70 plus κυρία που καθότανε στο παραδίπλα τραπέζι (μία εντελώς Αλμαδοβαρική φιγούρα), να ξεστομίζει λέξεις σε αργκό του λιμανιού. Σοκαριστικό και απολαυστικό συνάμα!
Η μουσική μας αποπροσανατόλισε. Εκεί που ακούγαμε κλασική ή τζαζ, να σου και η Tony Braxton να ερμηνεύει γνωστή R’n B (!!!! ) επιτυχία της που ακούγαμε πάνω από καμιά 25αριά χρόνια πριν.

Στις κριτικές μου, μετά τον χώρο συνήθως ασχολούμαι με το service. Θα αλλάξω λίγο τη σειρά γιατί και σε αυτό βρήκαμε σοβαρές αστοχίες.
Με το που κάτσαμε, μας έφερε ο μάλλον ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος χώρου ένα γυάλινο μπουκάλι με νερό βρύσης, ψωμί, φρυγανισμένες φέτες τοστ με βούτυρο και ένα μπολάκι με μία σος που λογικά είχε γιαούρτι και μαγιονέζα.
Ο κατάλογος υπερβολικά μεγάλος σε προτάσεις και γεύσεις. Τα πιάτα περιγραφόμενα στην ελληνική και αγγλική γλώσσα. Κρεατικά, μαγειρευτά, θαλασσινά, ζυμαρικά. Τα πάντα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν να συντηρούν την κουζίνα τους με μία τόσο μεγάλη πληθώρα πιάτων.
Από ορεκτικά πήραμε:

• Πατατοσαλάτα. Βραστή πατάτα που όμως χρειαζότανε να μείνει «στην φωτιά» για 2-3 λεπτά ακόμα, αφού στο κέντρο της παρέμενε ωμή. Την συνόδευαν με κάπαρη, φρέσκο κρεμμυδάκι και μαϊντανό. Δεν είχε ούτε σταγόνα λάδι ή κάποια σος που ίσως να της χάριζαν μια πιο ευχάριστη υφή. Ας είχαν χτυπήσει λίγο λαδάκι και μουστάρδα κι ας την είχαν περιχύσει με αυτό. Συμπαθητική αλλά εντελώς μέτρια. Στον κατάλογο ανέφερε για αγγουράκι τουρσί που όμως δεν υπήρχε στο πιάτο μας. Τιμή στα 5€.

• Τηγανητό καμαμπέρ. Ένα μικρό σε μέγεθος κομμάτι, τηγανητό μέσα σε κρούστα. Αγαπημένο τυρί, που μας ήρθε σε άψογη θερμοκρασία, αφού εσωτερικά είχε λιώσει όσο έπρεπε. Στον κατάλογο ανέγραφε ότι συνοδεύεται από ξηρούς καρπούς και σος φρούτων του δάσους. Στο πιάτο μας δεν υπήρχε ούτε ένας ξηρός καρπός. Μόνο ένα μπολάκι με μια μαρμελάδα που μου θύμισε κεράσι και μία τουφίτσα από ψιλοκομμένο μαρούλι που η μόνη του χρήση ήταν στο να γεμίσει λίγο το πιάτο και ίσως να δώσει και λίγο χρώμα. Τιμή στα 9€ που την θεωρήσαμε υπερβολική για το μέγεθος της μερίδας.

Από κυρίως επιλέξαμε τα παρακάτω, τα οποία μας σέρβιραν σε μεταλλική «καμπάνα» που άνοιξε μπροστά μας:

• Ένα σνίτσελ Βιενουά. Ένα μέτριο κομμάτι σε πάχος και μέγεθος σνίτσελ με πουρέ πατάτας πασπαλισμένο από κόκκους κόκκινου πιπεριού κι επίσης λίγα ανάμεικτα λαχανικά. Σχετικά νόστιμο πιάτο χωρίς όμως να μας ξετρελάνει. Νομίζω ότι δεν τους είχε πετύχει απόλυτα στην εκτέλεση. Ο συνοδευτικός πουρές αξιοπρεπέστατος. Όμως για τα 12€ που κόστισε περιμέναμε κάτι πιο εντυπωσιακό. Πόσο μάλλον, που αυτό το πιάτο αναγράφονταν σε ξεχωριστή σελίδα του μενού τους που έχουν τα ιστορικά τους πιάτα. Αν δεν κάνω λάθος, ήταν το αγαπημένο πιάτο μιας από τις πολλές προσωπικότητες που τους επισκέπτονταν, όμως δεν μπορώ να θυμηθώ ποιας.

• Σολομός ανοιχτής θάλασσας στη σχάρα. Σύμφωνα με τον κατάλογό τους συνοδεύονταν από σπανάκι σωτέ. Το σπανάκι ήταν ελάχιστο. Ζήτημα να ήταν 5-6 φύλλα από αυτό και είχε τοποθετηθεί κάτω από το μικρό και λεπτό κομμάτι του σολομού. Το ανακάλυπτες μόνο όταν σήκωνες το κομμάτι του σολομού. Στο πιάτο υπήρχαν επίσης βραστά λαχανικά (καρότο, μπρόκολο, κουνουπίδι και κολοκύθι) τα οποία δεν αναγράφονταν στον κατάλογο. Ίσως να είχαν ξεμείνει από σπανάκι και σκέφτηκαν την εναλλακτική των βραστών λαχανικών. Επίσης στο πιάτο υπήρχε και η γνωστή διακοσμητική τουφίτσα από ψιλοκομμένο μαρούλι. Στην πρώτη μου μπουκιά βρήκα το πιάτο μου εξαιρετικό σε γεύση και προετοιμασία. Ζουμερό και νόστιμο. Όταν όμως το παρατήρησα καλύτερα, αναγκάστηκα να το επιστρέψω πίσω.

Δεν θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες, σεβόμενος τους όρους του Ask4food. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα όχι μόνο να μου έρθει το νέο πιάτο μου αργότερα, όχι τόσο καλά ψημένο όσο το πρώτο προφανώς γιατί βιάστηκαν να με εξυπηρετήσουν αλλά και να φάω μόνος μου αφού το άτομο από το οποίο συνοδευόμουνα είχε ήδη τελειώσει το δικό του πιάτο για να μη κρυώσει. Αντιμετώπισα το συμβάν με ακραία ευγένεια και αξιοπρέπεια, αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω απόλυτα αρνητικά το ότι δεν μας ζητήθηκε ούτε ένα συγνώμη. Δεν μας κεράστηκε έστω ένα γλυκό στο τέλος, ως είθισται σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Αυτές οι συμπεριφορές ανήκουν σε λανθασμένες τακτικές του παρελθόντος και πλέον δεν περνάνε ασχολίαστες. Τιμή στα 11.80€.

Το ψωμί ήταν συμπαθητικό και μας χρεώθηκε με 1€ ανά άτομο.
Και ήρθε η ώρα να σχολιάσω το service. Ο μάλλον ιδιοκτήτη ή υπεύθυνος οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά ευγενικός. Κατ’ ουσίαν αυτός κρατάει μόνος του την επιχείρηση αφού τρέχει για όλους και για όλα, για τον έξω αλλά και τον μέσα χώρο. Ήρωας και δείχνει να αγαπάει πραγματικά τον Αυλό. Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρήσαμε ότι είναι ο ιδιοκτήτης τους. Όμως ο χειρισμός του στο προαναφερόμενο συμβάν ήταν αδιανόητος για τα δικά μας δεδομένα.

Εκτός αυτού, την εξυπηρέτηση είχε αναλάβει ένας ακόμα κύριος, σχετικά μεγάλης ηλικίας. Αγέλαστος, στριφνός, ανέκφραστος, αργοκίνητος, βαριεστημένος. Φαντάζομαι ότι θα δουλεύει χρόνια εκεί και είναι προς τιμήν τους που τον κρατάνε στους «κόλπους» του προσωπικού τους, όμως εμένα και την παρέα μου σαφώς δεν μας ενθουσιάζει να γινόμαστε αποδέκτες ενός τέτοιου service. Ένα χαμόγελο έστω και επιτηδευμένο δεν είναι απλώς ευπρόσδεκτο, είναι υποχρεωτικό. « Έξω» βγαίνουμε για να ξεσκάσουμε. Για να μας κανακέψουν και να μας περιποιηθούν. Για να μας κάνουν να αισθανθούμε ευπρόσδεκτοι. Και όλα αυτά δεν μπορούν να γίνουν χωρίς χαμόγελο…
Καταλήγοντας, όπως φαίνεται κι από την βαθμολογία μου, θα χαρακτήριζα την επίσκεψή μας στον Μαγεμένο Αυλό και πάντα για τα δικά μου, προσωπικά δεδομένα ως όχι ιδιαίτερα επιτυχημένη.

Ίσως να συνυπήρξαν ατυχείς συγκυρίες και η εμπειρία που αποκομίσαμε να μην είναι αντιπροσωπευτική και να τους αδικεί. Ίσως να μη κόλλησε η χημεία μας. Ίσως να τους επισκέφθηκα με υπερβολικές απαιτήσεις λόγω του παρελθόντος τους. Ίσως. Όμως ίσως να πρέπει απλώς η κριτική μου να τους προβληματίσει και να τους βάλει σε σκέψεις, ώστε να βελτιώσουν αδυναμίες τους.

Καμιά φορά, όσο κι αν πονάει, πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να παρατηρούμε τα σημεία των καιρών. Και μάλιστα να τα αντιμετωπίζουμε με προσαρμοστικότητα, ανοιχτό μυαλό και ηρεμία.

Μαγεμενος αυλος
ενα ονομα μια ιστορια απο μονο του στον χωρο της εστιασης. Μπορεις καλλιστα να το παρομοιασεις με την καφετερια Λεντζος στο κεντρο του Παγκρατιου που καποτε υπηρξε αντικειμενικα η ιστορια του καφε.

Τι να κατσεις να γραψεις γι αυτο το εστιατοριο...... νιωθεις πολυ λιγος και ασεβης προς την ιστορια αν ασχοληθεις να επικρινεις η να κατακρινεις το οτιδηποτε σχετιζεται με το συγκεκριμενο εστιατοριο που εχει γραψει πανω απο μισο αιωνα ιστορια γαστρονομιας στην Αθηνα και εχει φιλοξενησει σχεδον ολα τα μεγαλα ονοματα της τεχνης και του πολιτισμου της Αθηνας.

Εχοντας ακουσει ολα αυτα και πολλα αλλα για το συγκεκριμενο εστιατοριο και εχοντας την περιεργεια να γνωρισω κι εγω αυτο το ιστορικο στεκι κατηφορισα μια Κυριακη βραδακι με την παρεα μου να παμε να γνωρισουμε το αγαπημενο στεκι του Μανου Χατζηδακι

Η αληθεια ειναι οτι αν φτασεις στην περιοχη με αυτοκινητο η ζωη σου θα γινει πολυ δυσκολη μιας και μιλαμε για την δυσκολοτερη ισως περιοχη της αθηνας σε θεμα παρκαρισματος. Χρειαζεται να περιπλανηθεις αρκετη ωρα να φανεις πολυ τυχερος και να εισαι και βιρτουοζος του βολαν για να καταφερεις να στριμωξεις το οποιο οχημα σε ενα απο τα στενα δρομακια της περιοχης.

Αφου λοιπον καποια στιγμη η τυχη χαμογελασε και στριμωξαμε καπου το οχημα κατηφορισαμε και βρεθηκαμε μπροστα στην ξυλινη παλια πορτα του μαγαζιου που εξ αρχης σου δινει μια εικονα του τι θα αντικρυσεις παρακατω. Εις ματην ομως.... τιποτα δεν μπορει να περιγραψει αυτο που βλεπεις μεσα στο μαγαζι ανοιγοντας αυτη την πορτα. Με ενα απλο βημα προς τα μεσα γυρνας απλα εναν αιωνα πισω στην ιστορια.

Ενα εκπληκτικο βαρυ μαγαζι με ολα τα βαρια στοιχεια του μπαροκ και του κλασσικου σε διακοσμηση με τεραστιες στρογγυλες ροτοντες για τραπεζια στρωμενα με το στυλ και την φινετσα που αρμοζει σε ενα τετοιο χωρο.
Στην εισοδο υπαρχει ενας πιο ιδιωτικος χωρος σαν γραφειο διευθυνσης που προφανως ειναι ο χωρος υποδοχης και οτι αλλο μπορει να φανει χρησιμο στο προσωπικο για λογαριασμους φαξ κλπ.

Ολος ο χωρος στην αιθουσα με περιοπτα λαμπατερ εποχης κουρτινες βαριες και οι τοιχοι γεματοι απο φωτογραφιες παλιες με γνωστους και διασημους αλλα και αρθρα εφημεριδων που ανεφεραν το μαγαζι και ολους αυτους που κατα καιρους κατελυαν σε αυτο.

Στο βαθος της αιθουσας ενα παλιο πιανο και πολλα πνευστα οργανα κρεμασμενα σε εναν τοιχο να αναδεικνυουν την καλλιτεχνικη φλεβα που διεπει το μαγαζι. Επισης στο βαθος υπαρχουν δυο ακομα αιθουσες μικρες με πιανο κιθαρες βιολια και οτι αλλο μουσικο οργανο και πινακες που στολιζουν ολους τους τοιχους.

Το ολο απιστευτο σκηνικο συμπληρωνει το προσωπικο, βιβλικο και αυτο, απο τον σερβιτορο την βοηθο την κυρια επι της υποδοχης μεχρι την υπεριληκη κυρια που σε βοηθαει με την γκαρνταρομπα και δινει και καποιες γαρδενιες που ειναι βγαλμενη εντελως απο καποια αλλη εποχη και σου βγαζει κατι νοσταλγικο και μια θλιψη μαζι. Και το συπληρωμα τελειωνει με την ζωντανη ορχηστρα που με την συνοδεια ενος πιανου τραγουδαει χωρις μικροφωνο και παρ'οτι δεν δρεππει δαφνες φωνητικου ταλεντου παρ'ολα αυτα δενει τελεια στον χωρο και συμπληρωνει την οποια εικονα.

Θα μπορουσες να κανεις μια κριτικη μονο και μονο για τον χωρο αλλα μαλλον εχει ηδη κουρασει η εκτενης αναφορα

Στο θεμα εξυπηρετησης τωρα ειναι επισης ασεβεια να προσπαθησεις να κρινεις αυτους τους ανθρωπους. Η ευγενεια ειναι εμφυτη και μαζι με τον χωρο οι ανθρωποι ειναι βγαλμενοι απο μια αλλη εποχη. Ολη η διαθεση να εξυπηρετησουν να εξηγησουν να βοηθησουν και πανω απο ολα να μεινει ικανοποιημενος ο πελατης με ενα στυλ παλιο.... εξεζητημενο... παρωχημενο ισως αλλα που βγαζει μια αυθεντικοτητα. Αριστο το σερβιρισμα αριστοι οι χρονοι αποκρισης και αριστη επισης και η προσοχη που νιωθεις οτι εχεις μεσα σε αυτο το μαγαζι.

Ας ασχοληθουμε και λιγο με την γευση που μπορει να σου προσφερει το ιστορικο αυτο μαγαζι αν και νομιζω οτι το εν λογω μαγαζι πιο πολυ το επισκεπτεσαι δικειν μουσειου παρα σαν ενα μαγαζι εστιασης που πας να φας καλα. Πιο πολυ το concept παρα το δια ταυτα.

Μολις καθεσαι στην πολυ αναπαυτικη ροτοντα σου φερνουν την κανατα με το νερο μαζι με ενα πιατακι με ψημενα κομματακια ψωμιου με λαδι και σκορδο πολυ νοστιμα με καποιο ντιπ και λιγες ελιες που ειναι ενα πολυ ομορφο ξεκινημα για να πιεις μια γουλια κρασι πριν αρχισει το γευμα.

Σαν πρωτο πιατο πηραμε μια γνωστη σαλατα του καισαρα.
Και ολα θα ηταν καλα και ανθηρα αν καποιος δεν ειχε την φαινη ιδεα να πεταξει κοματια απο σαρδελα μεσα στην σαλατα. Μπορει ο καταλογοςστην περιγραφη να το ανεφερε και μπορει ισως η σως της εν λογω σαλατας να περιεχει σε πολυ γκουρμε επιπεδα σαρδελα, αλλα οταν βλεπεις σαλατα του καισαρα θεωρεις οτι ειναι κατι τοσο κλασικο που δεν χρειαζεται να διαβασεις περαιτερω.
Τελος παντων η γευση θεωρω οτι χαλαει με την σαρδελα ενα υλικο που δεν δενει ουτε με τα κρουτον ουτε με την σως της σαλατας του καισαρα οποτε 1/4

Δευτερο πιατο μια μεριδα μανιταρια στην σχαρα πολυ αξιοπρεπη καθ'ολα με την βινεγκρετ τους με ολα τους μεριδα σχετικα ικανοποιητικη σε ποσοτητα και ποιοτητα χωρις ομως τιποτα το ιδιαιτερο. Επιεικως ενα 3/4 με ταση προς το 2/4

Πηραμε επισης ενα λουκανικο πικαντικο που μονο πικαντικο δεν το λες αλλα ενα απλο λουκανικο χωριατικο καλο μεν ψημενο αλλα σιγουρα δν ειναι το πιατο που θα σε οδηγησει ξανα στο μαγαζι Επισης επιεικως 3/4 με σαφη ταση κι αυτο προς τα κατω.

Ενα ακομα ορεκτικο που δοκιμασαμε ηταν η φετα η τυλιχτη που σαφως δεν ηταν τυλιχτη απλα αλλα στο σαβανο για να πεθανει. Καποιος ειχε την φαινη ιδεα να παναρει αθλια μια πολυ μικρη ποσοτητα τυριου και μαλιστα να την παναρει χωρις να ξερει τι σημαινει παναρισμα. Αθλιο περιτυλιγμα παπαριασμενο καθολου τραγανο που μονο καλη επιγευση δεν σου αφηνε. Λυπηρο αποτελεσμα.1/4 επειδη δεν εχει 0

Σαν πρωτο κυριως πηραμε ενα απο τα κλασσικα πιατα του μαγαζιου που ηταν ενα σνιτσελ βιενουα το οποιο ακολουθουσε κατα ποδας την φετα. Αθλιο παναρισμα παπαριασμενο που επνιγε την καλη ομολογουμενως γευση του κρεατος που ειχε κλειθει να προστατευσει. Περιμενα κατι πολυ πολυ καλυτερο απο ενα πιατο που το αναφερεις στα κλασσικα πιατα του μαγαζιου και το οποιο λογικα εχει καποια ιστορια. Μονο απο σεβασμο θα βαλω ενα 2/4

Τελευταιο πιατο που πηραμε ηταν ενα ψαρονεφρι σωτε που σαφως μπορει να ειναι και το καλυτερο πιατο που πηραμε στο τραπεζι. Ισορροπημενη γευση και ψησιμο με πολυ καλη σως που μπορουσε να σταθει ανετα στην ποιοτητα του μαγαζιου αντιθετα απο τα προηγουμενα πιατα. 3/4

Και τα δυο κυριως συνοδευονταν απο ενα πολυ καλο πουρε πατατας που σαφως αξιζει τον κοπο να δοκιμασεις. Ο πουρες επαξια 4/4

Για ολα αυτα μαζι με ενα μπουκαλι κρασι κοκκινο "μαγεμενος αυλος " πληρωσαμε κατι περι τα 70 ευρω μια τιμη που αξιζει μονο και μονο για να πας και να επισκεφτεις το μαγαζι ασχετα με την ποιοτητα του φαγητου που μπορει να ετυχε και να πεσαμε σε ασχημη μερα.

Εγω θα προτεινω ανεπιφυλακτα αυτο το μαγαζι σε οποιονδηποτε του αρεσει το κλασσικο και το μπαροκ να το επισκεφτει εστω και μια μονο φορα για την εμπειρια και την αισθηση του χωρου. Ειναι μια κατηγορια μονο του.

Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Θα διαφωνήσω δυστυχώς με τους περισσότερους για τον συγκεκριμένο χώρο. Και αυτό για πολλούς και διαφόρους λόγους που θα αναφέρω στη συνέχεια.
Ο χώρος καταρχήν αποτελεί μνημείο για την Αθήνα γεγονός που το παρατηρείς βλέποντας το άλμπουμ με τις φωτογραφίες στην είσοδο ή το βιβλίο με τα σχόλια αυτών που διάβηκαν την πόρτα του.

Σε εμένα θυμίζει την εποχή των μπουάτ, που διαλέγαμε τον ‘’αυλό’’ να πιούμε κρασί με κάποια ποικιλία τυριών ή φρούτων και να ακούσουμε ποιοτική μουσική unplugged.

Στο τέλος γνωστοί – άγνωστοι, επώνυμοι και ανώνυμοι γινόμασταν ένα κουβάρι στην μικρούλα πίστα που διαθέτει. Δεν θα αναφερθώ στο ποιοι έχουν περάσει από τον ‘’αυλό’’, το βλέπει κανείς είτε στο site του είτε επισκεπτόμενος το ίδιο το μαγαζί.

Και φυσικά οι επώνυμες επισκέψεις δεν οφείλονταν στις γνωριμίες του ιδιοκτήτη αλλά στο όλο πακέτο αυτού που προσέφερε και προσφέρει.
Ας πάμε όμως στη σημερινή εποχή.

Μπαίνοντας στον ‘’αυλό’’ καλεσμένος σε τραπέζι φίλου, μου ήρθε στο νου το τραγούδι του Γ. Δημητριάδη ‘’Σα να μην πέρασε μια μέρα’’. Το ίδιο και απαράλλακτο περιβάλλον της δεκαετίας του 80. Τότε θεωρούνταν in για την εποχή, τώρα το όλο στήσιμο από πολλούς θα θεωρηθεί κιτς. Εκτιμώ ότι εκεί έγκειται το γεγονός ότι συνεχίζει να είναι γεμάτο και να γίνεται το ίδιο κέφι όπως και τότε. Έχει σταθερό και ίδιο κόσμο με τότε.
Απλά τότε ήταν στα πρώτα –αντα τους, τώρα βαδίζουν στα δεύτερα ή και τρίτα ακόμα –ηντα.

Τότε φλέρταραν με την κοπελίτσα του απέναντι τραπεζιού, τώρα φλερτάρουν –επειδή δεν ακούν και καλά- με την κυρία του δίπλα τραπεζιού ή παντρευτήκαν την κοπελίτσα του τότε. Χαμένα μαλλιά και μεγάλη κοιλίτσα στους περισσότερους, χαμένο κέφι όμως όχι. Όπως μας τραβούσαν τότε εμάς τους μικρότερους στον χορό, αυτό κάνουν και τώρα.

Η διακόσμηση βαριά. Επίπλωση από ξύλο κερασιάς και καρυδιάς στις καρέκλες και στις ροτόντες, υφασμάτινη κόκκινη ή πράσινη πλάτη, μοναστηριακοί καναπέδες, αυθεντικές ελαιογραφίες από διάσημους ζωγράφους στους τοίχους, τεράστιοι καθρέφτες πλαισιωμένοι με διάφορα μουσικά όργανα, φωτογραφίες με αφιερώσεις επωνύμων πάνω, διαφόρων ειδών αγάλματα και βαριά φωτιστικά. Λες και βρίσκεσαι σε γκαλερί από αυτές που πουλάνε την πραμάτεια τους σε εκπομπές της tv. Δεν με τρέλανε τώρα, αλλά είπαμε απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

Το προσωπικό από το καλωσόρισμα έως το σερβίρισμα πέραν του δέοντος ευγενέστατο, ήταν εκεί όποτε το χρειαστήκαμε. Το ίδιο και ο ιδιοκτήτης να ρωτήσει αν μείναμε ευχαριστημένοι, ή αν χρειαζόμαστε κάτι.

Ζωντανή μουσική έπαιζε από την αρχή που μπήκαμε (κιθάρα φωνή) ενώ στη συνέχεια προστέθηκε πιάνο και μπουζούκι σε πιο λαϊκά ακούσματα με μελωδίες Σπανού, Καλδάρα, Κουγιουμτζή, Παπαδόπουλου κλπ.
Δεν έλειψαν και κάποιοι παλιοί γνωστοί τραγουδιστές που έπειτα από παραινέσεις των υπολοίπων, είπαν τραγούδια τους.

Στα του φαγητού ώρα. Λόγω της γιορτής, οι σαλάτες τα ορεκτικά και τα γλυκά ήταν τα ίδια για όλους και υπήρχε επιλογή από 5 κυρίως.
Δοκιμάσαμε μια χωριάτικη αρκετά καλή με περίεργο στήσιμο στα γνωστά της υλικά, έξτρα χρωματιστές πιπεριές, ελιές χωρίς κουκούτσι και γευστικό λάδι.
Μια με χαλούμι μαρούλι ραπανάκι πορτοκάλι, καρύδια και γευστικότατη sauce πορτοκαλιού. Πολύ καλές και οι 2 με την δεύτερη να ξεχωρίζει.

Από ορεκτικά μια φοβερή κρεμμυδόπιτα με 2 είδη τυριών και κρεμμυδάκια μικρά που έγλυφες τα δάκτυλα σου, μια φανταστική τάρτα καρότου -χωρίς λόγια γλύκισμα- ένα χειροποίητο μεν αδιάφορο δε spring roll με τη sauce του έξτρα σε μπολάκι, κεφτεδάκια καλά, κροκέτα παρμεζάνας αδιάφορη και φέτες μελιτζάνας που παρότι ήταν σωστά ψημένη με την ανάλογη ψιλοκομμένη ντοματούλα, η μοτσαρέλα που την κάλυπτε χαλούσε γευστικά το όλο εγχείρημα. Πιστεύω κάποιο άλλο τυρί θα του πήγαινε καλύτερα.

Από κυρίως δοκίμασα αρνί στο φούρνο με baby πατάτες και δεντρολίβανο, 2 μεγάλα κομμάτια αρνιού που έλιωνε όταν πήγαινες να το κόψεις με το πιρούνι, κλασική συνταγή αλλά άρτια εκτελεσμένη, κόκορα κρασάτο με πολύχρωμα βραστά λαχανικά gourmet εκτέλεση και στήσιμο, το καλύτερο πιάτο της μέρας και μπιφτεκάκια σχάρας με πατάτες τηγανιτές κομμένες στο χέρι, 3 μεγάλα μπιφτέκια φουλ στον κιμά και τα μυρωδικά, υπέροχα.

Για να γλυκαθούμε, στο τέλος ήρθε μια ποικιλία από καρυδόπιτα –η γνωστή μελαχρινή της Θεσσαλίας-, ραβανί και ένα πειραγμένο κανταΐφι. Τίποτα ιδιαίτερο για κάποιον που προτιμάει τις κρέμες στα γλυκά.

Στο δια ταύτα, όλα αυτά μαζί με επιλογή από αρκετές ετικέτες κρασιού, στοίχισαν νορμάλ τιμή στον εορτάσαντα.
Για μένα ο ‘’μαγεμένος αυλός’’ αν δεν τον έχεις επισκεφτεί στις μεγάλες δόξες του, θα πρέπει να προγραμματίσεις μια έξοδο γιατί είναι εμπειρία.

Εμπειρία γιατί:
Θα γνωρίσεις την πραγματική διασκέδαση, μιας άλλης εποχής βέβαια, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την σημερινή,

Θα φας αξιοπρεπέστατα από μάγειρα ο οποίος κατέχει την μαγειρική και την ελληνική κουζίνα παιδιόθεν,

Δεν θα πληρώσεις πολλά, αφού απ’ ότι είδα και διάβασα κατά καιρούς βγάζει προσφορές και τέλος

Θα φύγεις με ένα πλατύ χαμόγελο, αφού παρά τον μεγάλο μέσο όρο ηλικιών που μαζεύει θα έχεις περάσει υπέροχα.

Ώρες - ώρες γίνομαι νοσταλγός του παρελθόντος, αλλά έχοντας ζήσεις παλαιότερα αγνές καταστάσεις στην Ελλάδα, βλέποντας το παρόν σε όλες του τις εκφάνσεις, στεναχωριέμαι αφάνταστα και συνειρμικά γυρίζω πίσω.

Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Μας παρότρυνε να παμε μια φίλη μας κάποιας ηλικίας γιατί δούλευε στον Μαγεμένο Αυλό πριν 24 χρόνια
Ηταν από τότε ένα εστιατόριο με ένα κομάτι (εκεί που είναι τώρα το μπάρ) ζαχαροπλαστείο.

Πολλοί επώνυμοι ήταν τότε θαμώνες μεταξύ αυτών ο Μάνος Χατζιδάκης ο οποίος έτρωγε καθημερινά εκεί η του πήγαιναν φαγητό στό σπίτι του που ήταν πολύ κοντά.

Αν ρίξεις μια ματιά στο χάρτη η πρόσβαση είναι εύκολη. Ανεβαίνοντας τη Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου μετά το Παναθηναικό στάδιο περνάμε την ερατοσθένους, και στο τρίτο στενό στρίβουμε δεξιά που είναι η Αμύντα. Το πάρκιν αρκετά δύσκολο στην περιοχή που είναι απο τις πιο πυκνοκατοικημένες.

Μπαίνοντας μέσα αμέσως γυρίζει ο χρόνος πίσω. Εστιατόριο άλλης εποχής με ξύλινα στρογγυλά και οβάλ τραπέζια απο αυτά που είχε η γιαγιά στο σαλόνι και τα πήρε ο παλιατζής για να τα εκθέσει στο μοναστηράκι.

Καρέκλα βαρειά σαλονιού, κουρτίνες με χοντρό ύφασμα στις τζαμαρίες σε καφέ χρώμα, αριστερά μπαίνοντας ένα μικρό μπαράκι, δύο μαγάλοι καθρέφτες με κορνίζα αντίκα, ένα πιάνο στο βάθος και πάνω απο το πιάνο δύο σαξόφωνα.
Αριστερά απο το πιάνο συνεχιζόταν η αίθουσα κάνοντας ένα Γ με 4-5 τραπεζάκια ακόμη.

Μάς καλησπέρησε ένας κύριος και μας έδωσε ένα τραπέζι άνετο για 4 τουλάχιστον (εμείς είμαστε 2).
Υπήρχαν άλλες 4 παρέες καμιά 15αριά άτομα σύνολο μαζί με μας.

Με το που καθίσαμε μας έδωσαν δυο καταλόγους, ενοείται πρώτα στην κυρία, και αμέσως ήρθε νεράκι βρύσης σε κλειστό μπουκάλι, μας το σέρβιραν στα ποτήρια μας, και ωραίο ψωμάκι πολύσπορο.

Ο κατάλογος είχε αρκετές επιλογές και σε λογικές τιμές για τέτοιο εστιτόριο. Ορεκτικά απο 6-10 ε, σαλάτες απο 8 -10 ε πλην της σλάτας του μαγαζιού που κόστιζε 14 ε, ζυμαρικά απο 7-12 ε, κύρια πιάτα απο 10-15 ε, τα φιλέτα στα 23 ε. Επίσης είχε τσιπούρα λαυράκι σολωμό και γαρίδες απο ψαρικά.

Υπήρχαν και μαγειρευτά αλλά μάλον είναι για το μεσημέρι (Το εστιατόριο είναι ανοιχτό από τις 12 το μεσημέρι) γιατί ζητήσαμε αρνάκι φρικασέ και δεν είχε. Είχε όμως κάποια απο αυτά και μας τα είπε ο σερβιτόρος

Δεν είδαμε λίστα με κρασιά γιατί ο σερβιτόρος μας πρότεινε το κρασί με την ετικέτα του μαγαζιού. Πήραμε το κόκκινο η τιμή του 16 ε πολύ καλό για τα λεφτά του, για αγιοργίτικο μας το πρότεινε αλλά νομίζω πως είχε και καποια άλλη ποικιλία γιατί δεν ήταν τόσο μπρούσκο πίνονταν πιο ευχάριστα.

Πήραμε
Σαλάτα χαλούμι με μαρούλι ραπανάκι καρύδι και σως βινεγκρέτ πορτοκαλιού
Ηταν καλή αλλά υπερίσχυε η μουστάρδα καθόλου δεν αισθανόσουν το γλυκόξινο του πορτοκαλιού και το χαλούμι άψητο.

Λαχανοντολμάδες νόστιμοι με ελαφριά γεύση, τους έλειπε λίγο αλατοπίπερο και λεμόνι για τα δικά μου γούστα.

Ενα κοτόπουλο με κάρυ το ζήτησα πιο καυτερό και όντως ήταν μόνο που όλη η γεύση ήταν στη σώς ενώ το κοτόπουλο χρειαζόταν λίγο αλατοπίπερο στο ψήσιμο.

Για γαρνιτούρα επέλεξα ψητά λαχανικά τα οποία ήταν άνοστα χωρίς αλάτι η λίγο λαδάκι η λίγη σως κάτι τελος πάντων να τους δώσει λίγη γεύση γιατί δεν είναι και απο τον κήπο στο χωριό να είναι απο μόνα τους νόστιμα.
Και κοτόπουλο επίσης με πορτοκάλι αυτό πιο πετυχημένο, με έντονη γεύση και γαρνιτούρα ρυζάκι.

Μη νομίσετε ότι δεν φάγαμε καλά απλά ένα τέτοιο εστιατόριο το κρίνεις πιο αυστηρά και στη λεπτομέρεια.

Ολα τα πιάτα έρχονταν σκεπασμένα με ένα ανοξείδωτο σκεύος και η αποκάλυψη γινόταν μπροστά μας.
Στο διπλανό τραπέζι κάποιο φαγητό το μαγείρεψε ο σεφ δίπλα τους σε ένα τηγάνι.

Να μη παραλείψω να γράψω για τη μουσική, ένας πιανίστας έπαιζε και μια κοπέλα χωρίς μικρόφωνο τραγουδούσε περιφερόμενη στα τραπέζια και κάποιες φορές έλεγε και επιθυμίες πελατών.

Πληρώσαμε 56 ε και μας κέρασαν απο ένα σφηνάκι μαστίχα. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι προσαρμοσμένες στην εποχή και με το παραπάνω.

Νομίζω πως οι πιό νέοι πρέπει να περάσουν απο το μαγεμένο αυλό για να δουν τον τρόπο διασκέδασης της εποχής του 80, και οι πιο μεγάλοι για να θυμηθούν τα παλιά.

Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Κρίμα που χάλασα το χρόνο και πέταξα χρήματα σε κάτι που καμία σχέση έχει με ότι λέγεται. Ας τα πάρουμε από την αρχή, Κυριακή βράδυ κατά τις 20.00 πάμε στο μαγεμενο αυλο, ένας χώρος παλιός σχετικά ζεστό κλίμα. Ο σερβιτορος μας οδήγησε στο τραπέζι ( είχαμε κάνει κράτηση ). Μας έφερε καταλόγους στους οποίους δεν ήταν γραμμένα τα ποτά οπότε δε ξέραμε τις τιμές πράγμα απαράδεκτο. Παραγγελνουμε μας έφεραν ψωμί κουβερ χωρίς να το έχουμε παραγγείλει. Τέσσερις φέτες ψωμί ψημενες και τέσσερις φέτες ψωμί κανονικό τουλάχιστον 2- 3 ημερών μπαγιατικο. Μας έφεραν τα πρώτα αφού πρώτα η κοπέλα που είχαν εκεί μας έφερε μαχαιροπηρουνα και έστρωσε πρώτα εμένα ( είμαι άνδρας) και μετά τη Κυρια. Τα πρώτα ήταν σαλάτα και τυριά μέτριο στήσιμο και το τυρί ελάχιστο 3 κύβους μπλε τυρί. Ο κύριος που μας έφερε τα πράγματα ήταν τυπικά ευγενικός και με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα. Ενώ τρώμε το τυρί μόνο ξαφνικά άλλους σερβιτορος με ένα τραπεζομαντηλο ξεσκονιζε τα ποτήρια που ήταν στρωμενα στα άδεια τραπέζια. Τα κυρίως πιάτα ήταν ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση μοσχάρι στη γαστρα με κυδωνια, σκληρό κρέας σαν σολα με πατάτες λες και ήταν περησευμα από τηγανιτές πατάτες και τυρί από πάνω που ούτε είχε λιώσει απλά ήταν σαν γκλιτσα η κοπέλα ούτε το έφαγε. Εγώ είχα παραγγείλει κότσι, το είχαν σε μια ξύλινη πιατελα με λίγες πατάτες που είχαν βράσει με το κότσι προφανώς και είχε και σαλάτα γαρνιτουρα. Το κρέας ταν καμένο εξωτερικά και σκληρό εσωτερικά προφανώς το είχαν ψήνει σε δυνατή θερμοκρασία και λιγότερη ώρα από όσο θέλει. Οι πατάτες ήταν λιωμενες εξωτερικά και στη μέση σκληρές, αβραστες, τη σαλάτα δεν είχα δύναμη να τη δοκιμάσω.. Περιττό να σας πω ότι δε φάγαμε τίποτα απλά πληρώσαμε και φύγαμε. Ούτε ρώτησε κάνεις γιατί δε φάγαμε τα φαγητά ούτε τίποτα. Κρίμα που ήταν κάποτε καλό εστιατόριο κλπ αλλά πλέον είναι μέρος που χρειάζεται επειγόντως αλλαγές, αλλαγές στο προσωπικό και φυσικά το φαγητό. Εμείς τη πατήσαμε. Ελπίζω όχι άλλοι από εδώ και πέρα.

Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Καθώς η ιστορία το ΜΑΓΕΜΕΝΟΥ ΑΥΛΟΥ είναι γνωστή και θα ήταν κουραστικό να επαναλάβω τα ίδια. Όμως θα ήθελα να πω λίγα για το παρόν. Πήγαμε 2 άτομα και αφού ρίξαμε μία ματιά στον γνώριμό μας κλειστό χώρο, καθίσαμε στον κήπο του δηλ. στο πεζοδρόμιο απέναντί του.
Είχαμε πολύ καλή έως άριστη υποδοχή από τον φιλικότατο σερβιτόρο που ήταν άψογος έως το τέλος.
Παρατήρηση 1η: Το όλο κέντρο δεν δείχνει να έχει τη φροντίδα που αξίζει λόγω παρελθόντος και που περιμένει ο πελάτης ώστε να γίνει τακτικός. Θα περίμενα ο νέος ιδιοκτήτης να φρεσκάρει το εσωτερικό του εστιατορίου ώστε να μη μυρίζει τη γνωστή ''ταβερνίλα-κουζινίλα''. Είτε με καλύτερο αερισμό-εξαερισμό, είτε με στοιχειώδες τακτικό πλύσιμο των τραπεζομάντιλων κτλ που έχουν ποτίσει με αυτές τις μυρωδιές. ακόμη και ελαφρό καθάρισμα ταπετσαριών. Έχει που έχει ένα ''βάρος'' ο χώρος λόγω επίπλων εποχής. Νομίζω ότι θα άξιζε τη δαπάνη. Προσωπικά, όπως είναι τώρα, θα δίσταζα να φάω μέσα.
Και ο εξωτερικός χώρος θα έπρεπε να είναι πιο φρέσκος. Έχει μια μουντάδα που οφείλεται και γενικότερα στον περιβάλλοντα χώρο της Ελληνικής τσαπατσουλιάς. Αυτός είναι ο λόγος του 2 στο χώρο.
Παρατήρηση 2η: Φαγητό καλό αλλά όχι στα παλαιά επίπεδα και σε αντιστοίχηση με τις τιμές. Απλώς καλό. Χρειάζεται ή βελτίωση ή αλλαγή τιμών προς τα κάτω.
Παρατήρηση 3η: Στην είσοδο του κήπου, υπάρχει πίνακας με μεζέδες π. χ. λουκάνικο, ντοματοκεφτέδες κτλ, φαγώσιμα. Βέβαια στην εποχή της κρίσης, όλα πλέον είναι αποδεκτά, αλλά φρονώ ότι προδιαθέτουν τον πελάτη περισσότερο για ταβέρνα παρά σε εστιατόριο επιπέδου. Είναι κάτι που ίσως ν' απασχολήσει τη διεύθυνση.
Τελειώνοντας διευκρινίζω ότι δεν μειώνω την αξία του ΜΑΓΕΜΕΝΟΥ ΑΥΛΟΥ αλλά προσπαθώ να βοηθήσω στην αναβάθμισή του, πιστεύοντας ότι μιά και η ιδιοκτησία ποντάρει στις παλιές δόξες, δεν πρέπει ν' απογοητεύει όποιον έρχεται με κάποιες προσδοκίες.

Αυγ

Επισκεφθήκαμε το Μαγεμένο Αυλό μία Παρασκευή βράδυ. Μαγευτήκαμε από τον ατμοσφαιρικό κήπο, την απαλή μουσική και το ευγενικό προσωπικό, που ήταν πρόθυμο να μας εξυπηρετήσει με τον καλύτερο τρόπο.

Το φαγητό καταπληκτικό και γευστικό (Σνίτσελ Βιενουά, Σνιτσελ Χοφμαν και Φοντύ τυριών και σαλάτα μαγεμένος αυλός).

Μεγάλες μερίδες και η τιμή πολύ καλή για την ποιότητα και την ποσότητα.
Ιστορικό εστιατόριο που σε ταξιδεύει σε ένα ρομαντισμό που έχουμε ανάγκη.

Χρήσιμη;
Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Βράδυ Σαββάτου και αποφασίζουμε με την κοπέλα μου να ξεφύγουμε από τα καθιερωμένα και να κάνουμε κάτι διαφορετικό. Στάση μας λοιπόν ο Μαγεμένος Αυλός. Το parking στη γύρω περιοχή είναι δύσκολο αλλά με προσπάθεια κάτι θα βρεις.

Στο διαταύτα τώρα, το φαγητό, δεν είναι κάτι το εξαιρετικό με εξαίρεση ίσως το μοσχαράκι στάμνας που ευχαρίστως θα ξαναέπαιρνα καθώς έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα (για αυτό και το 3/4). Τα υπόλοιπα πιάτα ήταν αδιάφορα και σίγουρα δε δικαιολογούσαν την τσιμπημένη τιμή τους!!!

Για την ιστορία από σαλάτες πήραμε τη Χαλούμι, από ορεκτικά Μανιτάρια αλα κρεμ και η κοπέλα μου πήρε Al Salmone Affumicato (μακαρόνια με σολομό) και ήπιαμε το δικό τους κρασί που είναι αξιοπρεπέστατο.

Στο Μαγεμένο Αυλό όμως δε πας για το φαγητό, πας για αυτή τη καταπληκτική ατμόσφαιρα που σε ταξιδεύει σε άλλη εποχή σε συνδυασμό με το εξαιρετικό service. Οι περισσότερες παρέες έχουν πατήσει τα πρώτα και τα δεύτερα ίντα πράγματι αλλά το κέφι παραμένει άσβεστο και σε ταξιδεύουν σε μια Αθήνα άλλης εποχής.

Επιγραμματικά αν θες καλό φαγητό υπάρχουν καλύτερα εστιατόρια και πιο φθηνά, αν θες να ζήσεις μια μοναδική εμπειρία με ήχους από μια άλλη εποχή ο Μαγεμένος Αυλός είναι το μέρος που αναζητάς.

Music Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Κυριακή μεσημερι και ενω εχουμε ακούσει οτι το συγκεκριμένο μαγαζί εχει μπουφέ αποφασίσαμε να το επισκεφτουμε.

Η πρωτη αποψη μπαίνοντας στο μαγαζί ήταν καπως περίεργη μιας και θυμιζε βαυαρική μπυραρία να πω, Γαλλικο μπιρστρό αλλα στο λίγο μεγαλύτερο, τεσπα ειχε μια Χ αισθητική. Στην είσοδο στο κατάστημα μας υποδεχτηκε ενας ευγενικός κύριος ο οποίος μας ενημέρωσε οτι το μαγαζί εχει πολυ πλούσιο μπουφε μονο με 20 ευρω οπου και μας οδήγησε κατευθείαν, τοσο κατευθειαν που δεν είχαμε καν τη δυνατότητα να καταλάβουμε τι γίνεται μεσα στο μαγαζι και να εχουμε μια δευτερη αποψη για το αν τελικά θελουμε να κάτσουμε ή οχι.

Ο μπουφες τελικά δεν ηταν και τόσο πλούσιος οσο μας τον περιέγραψε μιας κ περιάμβανε τα εξης

πατατες φουρνου
κρεας με σαλτσα
λαχανοντολμάδες
καποιες σαλατες και
κοτοσουπα.

για να μην μακρηγορώ η ποιότητα και η γευση των φαγητών ηταν απο μέτρια εως κακή. Πληρώσαμε απο 20 ευρώ για να φάμε ουσιαστικά κριθαράκι (σκετο) και πατάτες φούρνου διότι ολα τα αλλα απλά δεν τρωγότανε.

Κατα τη διάρκεια του γευματος υπηρχε ζωντανη ορχήστρα που επαιζαν καποια τραγούδια απο το παρελθόν, προλογίζοντας το καθε τραγούδι και αναφέροντας και κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτο και την ιστορία του. Γενικά ο κόσμος ήταν ανθρωποι σε προχωρημένη ηλικία που φαινόταν να απολαμβανει ολο αυτο που γινόταν στο μαγαζί. Το σκηνικό ολο ηταν πολυ σουρεαλ απο τη παλιομοδίτικη αισθητική του μαγαζιού εως το προσωπικο κτλ αισθανόμασταν οτι βρισκόμαστε σε πλατό κινηματογραφικής ταινίας...

Φαγαμε (λεμε τωρα) σε 30' και φυγαμε σχεδόν τρέχοντας.
Αισθάνομαι οτι το συγκεκριμένο μαγαζι δεν απευθυνεται σε απαιτητικούς οσο αφορά το φαΐ πελάτες και απευθύνεται περισσότερο σε μεγαλύτερες ηλικίες οσο αφορά τα "θεαμα" που προσφέρει.

Δεν εχω σκοπό να παω ποτέ ξανα και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν. Ισως ειναι το χειρότερο που εχω φάει τα τελευταία χρόνια.