Ταβέρνα με θέα τα ναυπηγεία. Κυριακή ανοιχτό μόνο το μεσημέρι.

29 Απρ 2013

Πήγαμε χθες το μεσημέρι 2 άτομα για τσίπουρο και μεζεδάκια, είχαμε καλομάθει σε στέκια τύπου Ζάχος και Μαραθωνίτης, και νομίζαμε οι χαζοί ότι θα συνεχίσουμε να τρώμε και να πίνουμε με 15 ευρώ το άτομο. Αμ δε!

Ο Γλάρος είναι ένα μαγαζί στην ουσία μέσα στα ναυπηγεία, αν κάτσεις στο μπαλκονάκι βλέπεις τις επισκευές πλοίων και ίσως μια υποψία θάλασσας στο βάθος. Έχει λοιπόν ιδιαίτερη θέα. Εγώ τουλάχιστον το προτιμώ απο τον πανικό που γίνεται στη πλατεία του περάματος όπου τρως μέσα στη βαβούρα και βλέπεις τα αυτοκίνητα.

Καθίσαμε λοιπόν στο μπαλκονάκι, υπήρχαν 2-3 παρέες τριγύρω. Πήραμε 1 χταποδάκι, 1 πατάτες τηγανητές, 1 γαύρο τηγανητό, 1 μύδια αχνιστά, 1 καλαμαράκια και 2 μπουκαλάκια τσίπουρο. Ποσότητες μικρές, σε γενικές γραμμές δεν χορτάσαμε. Γεύσεις μέτριες. Σύνολο €50. Πόνεσε! Επίσης, είναι αυτό που λένε i didn't see it coming...

Γιατί ρε παιδιά να πληρώνω στο πέραμα 25 ευρώ το άτομο για μεζεδάκια? Δηλάδη σε ποιούς απευθύνεται αν όχι στον κόσμο του περάματος και των ναυπηγείων, για τους οποίους το μεροκάματο πολλές φορές είναι κάτω από 25 ευρώ? Και αν είχαμε δοκιμάσει κάτι γκουρμέ, θα υπήρχε κάποια εξήγηση. Όμως ήταν το απλό τηγανητό καλαμαράκι που όλοι γνωρίζουμε και ο απλός τηγανητός γαύρος, στην πιο απλή τους εκδοχή.

Εν κατακλείδι, δεν ξέρω αν θα ξαναπάω, δεν ήταν κι άσχημα συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα μαγαζιά του περάματος, όμως μου φάνηκε ακριβό. Δεν πιστεύω ότι δικαιολογούνται αυτές οι τιμές τέτοια εποχή!

02 Φεβ 2013

Ο χώρος είναι καταπληκτικός, είναι από τα πιο ρομαντικά μέρη που έχω επισκεφτεί, η εξυπηρέτηση το ίδιο. Και οι σερβιτόρες, και ο ιδιοκτήτης ο Δημήτρης (μεγάλος καλαμπουρτζής) δεν παίζονται.

Το φαί είναι αρκετά καλό. Εντάξει υπάρχουν και οι παρασπονδίες, αν π.χ παραγγείλεις πατζάρια, σου φέρνει κονσέρβας, κάτι π.χ που δεν γράφει ο κατάλογος.

Το μέγεθος των μερίδων σε αποζημιώνει.

Δεν το θεωρώ οικονομικό, αν και ως κάτι τέτοιο θέλει μάλλον να το διαφημίζει ο ιδιοκτήτης του.

Πάντως έχοντας πάει 4-5 φορές,ανάμεσα σε αυτές και μια ποιητική βραδιά, που πραγματικά πέρασα πολύ όμορφα, συνιστώ ανεπιφύλακτα τα κρεατικά. Θαλασσινά μπορεί να βρει κανείς στην ίδια περιοχή καλύτερη ποιότητα και καλύτερες τιμές.

Πήγα στο «ΓΛΑΡΟ» μεσημέρι Κυριακής Μαρτίου μαζί με τη γυναίκα της ζωής μου έχοντας διαβάσει όλα τα προηγούμενα, γνωρίζοντας την τοποθεσία κ΄ θέλοντας να θυμηθώ τα χρόνια που σαν φοιτητής το καλοκαίρι έβγαζα το χαρτζιλίκι μου δουλεύοντας στους καθαρισμούς των πλοίων.

Χώρος όμορφα διακοσμημένος (όχι τυποποιημένα όμορφος) με πέτρα κ΄ ξύλο, με διάφορα παλαιά γεωργικά εργαλεία στους τοίχους, πιθάρια, ξυλόσομπες, παλιά ραδιόφωνα κ΄ μυθιστορήματα εκδόσεων της πριν 35+ χρόνια παιδικής μας ηλικίας. Το τζάκι που θα μπορούσε να προσθέσει στο χώρο δυστυχώς σβηστό έτσι κάτσαμε στη τζαμαρία θέλοντας να έχουμε θέα προς το καρνάγιο που για εκείνη την ημέρα τουλάχιστον, δύο μεγάλα «πλαστικά» γιοτ μας έκοβαν τη θέα προς τη θάλασσα.

Ο κατάλογος συνηθισμένος ψαρικά κ΄ κρέατα χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, φαγητό που το βρίσκεις παντού. Εντύπωση μου έκαναν αμέσως οι ανεβασμένες τιμές. Προτιμήσαμε τι άλλο; ουζοκατάσταση. Μερίδα 6 τμχ γαρίδες 13 ευρώ, 10 τμχ σαρδέλες φιλέτο τυλιγμένες σε αμπελόφυλλο 9 ευρώ, χταπόδι βραστό 9 ευρώ, μαριδάκι τηγανητό το καλύτερο απ’ όσα πήραμε 8 ευρώ κ΄ τέλος καραφάκι ούζο 7,50 ευρώ.

To service ικανοποιητικό από την μοναδική κυρία που υπήρχε στο μαγαζί. Η μουσική καταπληκτική κυρίως έντεχνα.

Η πρόσβαση εύκολη αρκεί να λάβετε υπ΄ όψιν σας ότι πρέπει να φτάσετε σχεδόν στο κέντρο του Περάματος (Λεωφ. Ειρήνης) κ΄ να κάνετε αναστροφή προς Αθήνα στο πρώτο φανάρι που θα συναντήσετε (Λεωφ.Δημοκρατίας)

Λίγο ο μουντός Κυριακάτικος καιρός, λίγο η μουσική, λίγο το γεγονός ότι ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες στο μαγαζί μας έκαναν να χαλαρώσουμε κ΄ τελικά να ευχαριστηθούμε την έξοδο μας. Όμως για το «ΓΛΑΡΟ» με τέτοιες τιμές κ΄ με τέτοια σχέση ποιότητας / τιμής μάλλον δεν θα ξανάπαω.

01 Αυγ 2010

Χρόνια τώρα είχαμε ακούσει για τον "Γλάρο", αλλά έτσι ξαφνικά κι απρογραμμάτιστα αποφασίσαμε να κάνουμε το "ταξίδι" ως το Πέραμα. Κι όταν μιλάμε για ταξίδι κυριολεκτούμε! Πέρα από την απόσταση, με το που σκας μύτη στον χώρο, εντυπωσιάζεσαι κυρίως από τον εσωτερικό του διάκοσμο, που δεν είναι υπερβολικός και φωτίζεται σωστά.

Από την κράτηση που κάναμε τηλεφωνικά,η αίσθηση ήταν καλή. Πράγματι η κοπέλα που παίρνει παραγγελίες και σερβίρει ήταν εξαιρετική, όπως και η δεύτερη κυρία που μάλλον ασχολείται περισσότερο με την κουζίνα.

Η "βεράντα", δίπλα στα σκάφη -το καρνάγιο- συμπληρώνει το σκηνικό που είναι κινηματογραφικό και νοσταλγικό θα έλεγα. Μια ηρεμία που δεν συναντάς συχνά κι έτσι απολαμβάνεις την προσεγμένη μουσική που ακούγεται -στην σωστή ένταση επίσης- και περιλαμβάνει από ρεμπέτικα ως έντεχνο (με μερικές σπάνιες και πολύ καλές εκτελέσεις), καθώς και τραγούδια από τον Ελληνικό κινηματογράφο.

Όσον αφορά τις γεύσεις
ξεχώρισα τις τηγανητές πατάτες, το τζατζίκι, τις ψητές σαρδέλες, τη φρέσκια χωριάτικη και το ψωμί που ήταν συμπαθητικό. Επίσης η καρυδόπιτα με το καϊμάκι-παγωτό, ελαφρύ και καλό ως επιδόρπιο.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια ήταν πολύ αρμυρά, με αρκετό τριμμένο τυρί και λαδερά. Τα τηγανητά καλαμαράκια επίσης πολύ λαδερά και με κουρκούτι κατά τη γνώμη μου παραπανήσιο. Το χταπόδι "φτωχό" και όχι τόσο γευστικό.

Δεν θα έλεγα οτι είναι "φτηνά", ούτε και ακριβά όμως. Περίπου στα 20 Ευρώ/άτομο με ποτό, χωρίς υπερβολές και όχι κύρια και γλυκά για όλους.

Όμως, ήταν το περιβάλλον τόσο ιδιαίτερο και φιλόξενο, η μουσική τόσο καλή, όπως το "σέρβις" και η περιποίηση, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα...και φυσικά θα το ξαναδοκιμάσουμε!

24 Ιούλ 2010

Ένα γραφικό μεζεδοπωλείο (και όχι ταβέρνα) ανάμεσα στο γκρίζο, αστικό τοπίο του Περάματος. Εντυπωσιακός ο εσωτερικός του χώρος,με ιδιαιτερο χαρακτήρα. Αν μετακινήστε με μέσα μαζικής μεταφοράς να ξέρετε ότι υπάρχει στάση λεωφορείων λίγο παραδίπλα από το μαγαζί οπότε δε θα χαθήτε.

Η ταλαιπωρία είναι να βρείτε ποιο δρομολόγιο πρέπει να ακολουθήσετε και ποια λεωφορεία να αλλάξετε, και η αλήθεια είναι ότι θα κάνετε σχετικά αρκετή ώρα να πάτε και να έρθετε.

Στο προκείμενο όμως, το σέρβις αρκετά γρήγορο. Η σερβιτόρα πολύ ευγενική και ο χώρος αρκετά καθαρός. Η ποικιλία στα φαγητά δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά θα βρείτε αρκετά πράγματα που μπορείτε να παραγγείλετε. Το κρασί τους ήταν άψογο και σε αρκετά καλή τιμή.

Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν το ότι τα κυρίως πιάτα είχαν το μέγεθος .... μεζεδάκι συνοδευτικό του τσίπουρου (και δεν υπερβάλλω)! Οι τιμές των κυρίως πιάτων κυμαίνονται στα 5-6 ευρώ αλλά έβαλα 2 στην τιμή γιατί θεωρώ ότι είναι πολλά για το μέγεθος του πιάτου. Σαν ποιότητα το φαγητό ήταν αρκετά καλό αλλά ακόμα καλύτερο ήταν το παγωτό με το γλυκό του κουταλιού που μας σέρβιραν στο τέλος.

Συνολοικό κόστος: 3 μεριδες γλυκο, 1/2 κρασί, 3 κυρίως πιάτα, 1 σαλάτα, 4 ορεκτικά == 60 ευρώ περίπου

Υ.Γ. Καταπληκτικο τζατζίκι!

21 Φεβ 2010

Ομολογώ ότι ένας από τους λόγους που επισκέφθηκα το ΓΛΑΡΟ σήμερα ήταν η περιέργεια για τα δύο καθαρά 4ρια που είχε μέχρι τώρα στη βαθμολογία του. Λοιπόν, για 4 στα 4 κατά τη γνώμη μου δεν είναι, αλλά βρίσκεται πολύ κοντά στο άριστα. Χαλάλι ο κόπος.
Πριν προχωρήσουμε σε λεπτομέρειες, να ξέρετε ότι, αν δεν γνωρίζετε καλά την περιοχή, θα δυσκολευτείτε να το βρείτε χωρίς GPS, ίσως χρειαστεί να φθάσετε από Πειραιά στο Πέραμα και μετά να κάνετε μεταβολή και πίσω, μια και η Λεωφόρος Δημοκρατίας έχει δύο χωριστές λωρίδες και πρέπει να ξέρεις πού να στρίψεις. Πάντως το παρκάρισμα δεν είναι πρόβλημα.

Το κατάστημα απ' έξω όντως σε ξεγελάει, και η ταμπέλα "Καφενείον Ο ΓΛΑΡΟΣ" είναι μικρή και πολυκαιρισμένη, οπότε το νου σας μην το προσπεράσετε.΄
Μπαίνοντας στη χειμωνιάτικη σάλα, αφήνεις μέσα σου ένα επιφώνημα απορίας και θαυμασμού. Κάθεσαι και αρχίζεις να μελετάς το περιβάλλον γύρω σου. Συνδυασμός αντικερί και μικρού λαογραφικού μουσείου, μέχρι και πιάνο διαθέτει! Πάντως δεν σε ζαλίζει με το διάκοσμό του, ενώ η μουσική που συνοδεύει το φαγητό σου είναι επίσης απόλυτα ταιριαστή στο περιβάλλον και στη σωστή ένταση. Η παραφωνία, εξ ου και το 3 στη βαθμολογία, είναι ο μπροστινός χώρος προς τη μεριά του καρνάγιου, που δεν έχει καμιά σχέση με το γλυκύτατο εσωτερικό. Μια αυθαίρετη προέκταση με νάυλον γύρω γύρω, καταλαβαίνετε, το έχετε δει σίγουρα σε πάμπολλα άλλα μέρη. Φαντάζομαι ότι με καλοκαιρία θα ανοίγει και θα κάθεσαι στη λιακάδα, αλλά η αντίθεση με τη μέσα σάλα είναι τεράστια.

Στο σέρβις θα έπρεπε να βάλω 5+. Μια κοπέλα μόνη της έπαιρνε παραγγελίες, ετοίμαζε (ναι!) τα φαγητά, έφερνε τους δίσκους, έκανε λογαριασμό, χωρίς ίχνος άγχους, όλα με το χαμόγελο και χωρίς καθυστέρηση.
Ο κατάλογος είναι μικρός, πλην όμως επαρκής. Εμείς σήμερα επιλέξαμε ψαρομεζέδες για ουζάκι, μαζί με μια "πολύχρωμη" σαλάτα, που ήταν φρεσκοκομμένη και πραγματικά πολύχρωμη. Το καλύτερο από όσα πήραμε ήταν ο μαρινάτος γαύρος, άψογα φιλεταρισμένος. Πολύ καλά τα τηγανιτά καλαμαράκια, κομμένα σε μικρές ροδέλες και σωστά αλευρωμένα.

Το ίδιο καλές οι γαρίδες σαχανάκι, γενναία μερίδα με πέντε μεγάλες γαρίδες για σκάρτα 10 ευρώ. Η παραφωνία ήταν τα αχνιστά μύδια, που σαν καταψυγμένα δεν είχαν τη γεύση που περιμένεις.
Γλυκό του κουταλιού σπιτικό κερασμένο, και ο λογαριασμός στα 40 ευρώ. Τέλεια!

15 Φεβ 2010

ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ...ΑΠΟ ΤΟ 4.
ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ 2010 ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΜΕΣΩ GOOGLE.
ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΑΡΣΑΝΑ,ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ'70 ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΑΛΜΕΝΗ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ,ΜΕ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ Η ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ,ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ,ΣΩΣΤΑ ΒΑΛΜΕΝΑ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΝΙΓΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ SERVICE.

ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ (ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΨΑΡΟΜΕΖΕΔΕΣ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΟΜΕΖΕΔΕΣ).
ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ,ΦΡΕΣΚΑ ΥΛΙΚΑ (ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ),
ΤΣΙΡΟΣΑΛΑΤΑ,ΓΑΥΡΟΣ ΜΑΡΙΝΑΤΟΣ,ΜΥΔΙΑ ΑΧΝΙΣΤΑ,ΚΡΑΣΑΤΑ,ΣΑΛΑΤΑ ΤΑΜΠΟΥΛΕ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΡΟΣΙΖΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΥΤΕΡΗΣ ΠΙΠΕΡΙΑΣ,
ΜΕΖΕΔΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΛΙΓΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΑΠΟΓΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΙΑΤΟ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ Π.Χ. ΧΤΑΠΟΔΙ ΨΗΤΟ ΜΕ ΚΑΠΑΡΗ ΚΑΙ ΛΑΔΟΞΙΔΟ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΣΤΑΦΥΛΙ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΞΥΔΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΦΘΗΝΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ).

ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΣΕ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΟ
ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΕΣ ΣΩΣΤΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΟ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ...(ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΣ
ΓΕΥΣΙΓΝΩΣΤΗΣ = ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΟ ΡΕΣΤΟΡΑΝ ΑΛΑΤΟΠΙΠΕΡΟ.

ΚΑΛΟ ΚΡΑΣΙ ΒΑΡΕΛΙΣΙΟ(ΜΟΣΧΟΦΙΛΕΡΟ,ΝΕΜΕΑΣ,ΗΜΙΓΛΥΚΟ)

ΩΡΑΙΟ ΕΠΙΔΟΡΠΙΟ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ''ΧΑΛΒΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ'',ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑ (ΗΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΔΡΟΣΕΡΟΣ).

ΤΙΜΕΣ = ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΘΕΑ ΤΟΥ '60/'70 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΣΤΟ ΝΟΥ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΝΑΓΙΟ ΕΛΕΓΕΣ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΠΑΡΜΠΑ. ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ,ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..

11 Φεβ 2010

Δεν περίμενα να βρώ στο διαδίκτυο την αγαπημένη μου ταβέρνα..
Δεν ξέρω τι να πω για να περιγράψω το "γλάρο"..

Η ανακάλυψή του είναι μια μικρή Οδύσεια, τόσο λόγω απόστασης, όσο και λόγω του γεγονότος ότι δεν υπάρχει κάποια ταμπέλα που να φαίνεται καλά, δεν υπάρχουν άλλα μαγαζιά τρυγύρω, ούτε καν ρωτώντας δεν μπορείς να πας, αφού αρκετοί αγνοούν την ύπαρξή της...
Μόλις όμως την εντοπίσεις..Μόλις παρκάρεις, περάσεις την πλακόστρωτη αυλή (διερωτόμενος μήπως έχεις κάνει λάθος και πρόκειται για σπίτι) και μπεις μέσα, τότε ξεκινάει και η αποζημίωση για την ταλαιπωρία που τράβηξες(α) για να το βρείς.

Το εσωτερικό είναι αντιπροσωπευτικό παραδοσιακού ρεμπέτικου μεζεδοπωλείου. Στη γωνία ένα τζάκι, απέναντι η θέα στο καρνάγιο με τα κότερα. Ξύλο και πέτρα, διάφορα όμορφα αντικείμενα τακτοποιημένα με φροντίδα (καλάθια, ξύλα,κάδρα, παλιά ραδιόφωνα, κτλ...)
Το Καλοκαίρι μπορεί να βλει κανείς στο μπαλκονάκι, και να απολαμβάνει τη θέα.
Επικρατεί μία ηρεμία και μία σπιτική ατμόσφαιρα στο χώρο, γι' αυτο και η συμβουλή μου θα ήταν να προσοπαθήσουμε να μη χαλάσουμε αυτή τη μαγεία.

Το σέρβις είναι φιλικό και ανεπιτήδευτο.
Το μενού περιλαμβάνει λίγα σχετικά πιάτα, αλλά προσεγμένα (προσωπικά μου βγάζει κάτι τύπου γκουρμέ), και φρεσκότατα, με τη δική τους νότα πρωτοτυπίας.
Η μουσική που ακούγεται είναι έντεχνη: Χατζιδάκης, Λοίζος, και γενικότερα Νέο κύμα, λαικά, μπορεί και ρεμπέτικα, ενισχύοντας τη νοσταλγική ατμόσφαιρα..Απ' ότι ξέρω παίζει και ζωντανή μουσική κάποια βράδια, χωρίς να γνωρίζω αν είναι προγραμματισμένο ή αν γίνεται παρείστικα.
Μπράβο στους ιδιοκτήτες για το μεράκι τους.