Μία συνήθεια που κρατάει παραπάνω από 2500 χρόνια σε ένα σημείο του πλανήτη, διατηρείται αμόλυντη στο 97 χρονών μαγαζί μας, που έχει προσφέρει παραπάνω από 150 χρόνια αυθεντικής Ελληνικής διασκέδασης στην Αθήνα. Πίνουμε μόνο Ελλ-Οινικό κρασί και το συνοδεύουμε με Ελληνικό σπιτικό φαγητό & ζωντανή μουσική... στο μαγαζί που εσείς δημιουργήσατε!

Σύγχρονο καπηλειό για Ελλ-Οινικό κρασί. 83+ ποικιλίες Ελλ-Οινικού κρασιού, 97+ χρόνια στην διασκέδασης στην Αθήνα! ευχαριστούμε για αυτό που δημιουργήσατε - κάθε Πέμπτη, Παρασκευή & Σάββατο ανοιχτά!

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

08 Μάρ 2017

Σ ενα πολυ ζεστο περιβαλλον, με πολυ φιλικη και αμεση εξυπηρετηση φαγαμε εκπληκτικους μεζεδες. Ειδικα το εξοχικο, η ταρτα και η σαλατα με τις μαυρες ντοματες ηταν κορυφαιες γευσεις. Ημασταν μια παρεα 9 ατομων. Μας προτεινε ο ευγενεστατος κυριος 5 διαφορετικα κρασια που τα δοκιμασαμε ολα. Σε καθε ποικιλια μας ειπε την ιστορια της και λιγα λογια. Ομολογω τετοια αντιμετωπιση δεν ειχα ξαναδει σε καποιο μαγαζι. Ολα τα κρασια ηταν μοναδικα και ιδιαιτερα γευστικα.

Η διαφορα με τα υπολοιπα μαγαζια του ειδους ειναι μια. Η Οιναποθηκη ειναι αυθεντικο μαγαζι που υπηρετει αυτο που προσφερει. Δηλαδη το καλο ποιοτικο και το κορυφαιο Ελληνικο κρασι μικρων παραγωγων που δεν μπορεις να βρεις στις καβες. Με συνοδεια βεβαια κορυφαιων μεζεδων. Το διδυμο μπουζουκι -κλασσικη κιθαρα ηταν πολυ φιλικο και με πολυ ζεστο ρεπερτοριο.

Μια πολυ ομορφη βραδυα με πολυ ζεστη ατμοσφαιρα και αρκετα προσγειωμενες τιμες σ ενα μαγαζι που θα ξαναπαμε αναμφιβολα.
Αρκετα κερασματα και πολυ γλυκοπιοτο γλυκο κρασι η ρακι για το τελος. Φυσικα και αυτα κερασμενα.

Να πατε και να ξαναπατε. Αξιζει

29 Δεκ 2016

Μεσημέρι καθημερινής αν δεν κάνω λάθος Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου βρεθήκαμε με την σύζυγο μου στο Παγκράτι, κάτω απο τον Αγ. Σπυρίδωνα (βοήθεια σας) προς την Β. Κωνσταντίνου στην οδό Ευφορίωνος στο νύν café Τσουράπι όπου πλέον η Οιναποθήκη λειτουργεί τα πρωινά ως τις 6 σαν καφέ, μεζέ και κάτι να τσιμπήσεις.
Εχοντας διαβάσει αρκετά καλά.. καλά.. για την Οιναποθήκη καθώς και για το Κελάρι αυτής, βρεθήκαμε στις 2 περίπου το μεσημέρι οι μόνοι πελάτες σε μια ωραία σάλα, με κεντρικό στοιχείο σόμπα θερμαντική στο με΄σον του μαγαζιού, με ωραία μπάρα στην απέναντι της εισόδου πλευρά κλασσικά τραπεζάκια και καρέκλες λιτός διάκοσμος αναδίδοντας ο χώρος ατμόσφαιρα κάποιας εποχής.

Ο ευγενέστατος μπάρμαν και χρέη σέρβις επιτελών μας καλωσόρισε φέρνοντας κατάλογο φαγητού, λίγο ψωμάκι –σπιτικό- και νερό σε ποτήρι, οχι απαραίτητα με την σειρά που γράφω αυτό το κείμενο. Παραγγείλαμε ντολαμαδάκια σπιτικά και κοτόπουλο-ρεβύθια, αυτά τα δύο πιάτα μόνον, γιατι θέλαμε να δοκιμάσουμε κάποιο κρασί απο την μεγάλη ποικιλία, μικρών Ελλήνων παραγωγών, όπως κι’έγινε με την βοήθεια του ιδιοκτήτη - σομελιέ επιλέξαμε φιάλη λευκού, Μπεγλέρι εξ Ικαρίας του οίκου Τσαντίλη εε.... Τσαντίρη ήθελα να γράψω.

Οι γεύσεις δεν ξέρω αν ήταν θέμα στιγμής η διάθεσης ήταν θεσπέσιες όμως. Τα ντολμαδάκια σερβιρίστηκαν σε ραβιέρα, 8 τον αριθμό τυλιγμένα στο χέρι πολύ λεπτά περιχυμένα με την εξαιρετική σάλτσα τους. Το δε κοτόπουλο στήθος φιλέτο, με ρεβύθια σερβιρισμένο σε πήλινο γιουβετσάκι, ήταν σκέτη απόλαυση. Παρ’ότι είμαστε οι μοναδικοί πελάτες εκείνη την ώρα δεν μας ενόχλησε καθόλου, όλο το σκηνικό ήταν πολύ ωραίο. Το κρασί εξαιρετικό στην σωστή θερμοκρασία και όπως συνεστήθη απο τον Σομελιέ. Μια μόνο ένσταση είχαμε και συνεχίζοτυμε να έχουμε μέχρι την επόμενη επίσκεψη μας.
Οι τιμές. Ψωμί φετούλες € 2 οκ καμία αντίρρηση, συμπληρώθηκε χωρίς περαιτέρω χρέωση, Ομως τα ντολμαδάκια 8 κούτσικα στα €6 και το κοτόπουλο στα €8 μας ξένισαν κάπως, οπότε και ήρθε η συζήτηση με τον ιδιοκτήτη, προσπαθώντας να αποσπάσει feedback. Εξήγησε οτι χρησιμοποιούν τον ίδιο τιμοκατάλογο και στις μουσικές βραδιές με live μουσική και μάλλον θα πρέπει να διορθωθεί. Οι τιμές δεν άλλαξαν, συνολικά με την φιάλη η οποία τιμολογήθηκε στα €19 ο λογαριαμός με απόδειξη στα €35. Για κέρασμα ήρθε μούς λεμονιού αέρινη, εξαιρετική και ταιριαστή μετά απο το τσιμπολόγημα και την οινοποσία μας. Μπράβο σε όλα,4/4 εκτός το v/f όπου θα πάρει μέχρι διόρθωσης 3/4.

Αν βρίσκεστε εκεί κοντά, κάτι να πιείτε κάτι να τσιμπήσετε έστω και με τα πόδια, προτιμήστε το, θα με θυμηθείτε.
PS. Πληροφορήθηκα οτι λόγω εκτέλεσης εργασιών το cafe έχει αναστείλει την λειτουργία του και καθε Πέμπτη, Παρασκευή Σάββατο βράδυ, λειτουργεί το Κελλάρι με ζωντανή μουσική. Σημεία των καιρών.

08 Δεκ 2016

Επισκεφτηκαμε το χωρο 26/11/2016 ως παρεα 4 ατομων.
Ειχα ακουσει θετικοτατα σχολια για το μαγαζι και το μεγαλο ιστορικο, σχεδον 1 αιωνα, που κουβαλαει ως παραδοση στο χωρο της εστιασης και αυτο ηταν ενα δελεαρ για μας ως λατρες του παλαιου και παραδοσιακου.
Δε φανηκε να πεφτουν εξω οσοι μας ειχαν πει με το που περασαμε το κατωφλι. Καταρχην μπραβο τους που μας διεθεσαν το τραπεζι πουειχαμε κλεισει ενω φτασαμε αργορημενοι και ο χωρος ηταν γεματος.
Ο χωρος προσεγμενος, ζεστος με διαφορες πινελιες σε καθε γωνια του απο αντικειμενα - αντικες κυριως απο παλιο ξυλο και αντικειμενα απο παλια αρχοντικα σπιτια, συνδυασμενα και με συχρονο ντεκορ, δημιουργουν μια επιβλητικη αισθηση με το που θα καθισεις στο δρυινο τραπεζι.
Ευχαριστο να βλεπεις στον καταλογο τους στο συντομο ιστορικο να αναφερει πως ο μεγαλος μουσικοσυνθετης μας Μανος Χατζηδακης συχναζε και καθοταν πιθανοτατα σε καποιο απο τα τραπεζια που καθομασταν εμεις. Τα πιατα τους ηταν μια ακομα ευχαριστη εκπληξη.
αγαμε μπεκρη μεζε, πολυ νοστιμο με ιδανικη σαλτσα ντοματας, πιπεριας σβησμενο με τσιπουρο, προφανως.
Το σπετζοφαι επισης, ηταν πολυ καλο με το πιο ποιοτικο χωριατικο λουκανικο μεσα που εχω δοκιμασει σε μαγαζι εκτος του σπιτιου μου. Αλλο μελος της παρεας πηρε κρεατοσουπα με μοσχαρι με διαφορα λαχανικα. Πολυ ευχαριστημενος και ο φιλος με καλη ποιοτητα παρασκευης και υλικων, το πιατο αυτο μας ειπαν πως ηταν εκτακτο, ημερας δεν το εχουν παντα (κριμα). Το ψωμι τους επισης καλο και πρωτοτυπο επισης, ζυμωμενο με γλυκανισο. Το πιο σπουδαιο πως ο ευγενικος κυριος που μας ρωτησε στο τραπεζι αν ολα καλως, ο ιδιοκτητης προφανως, μας ενημερωσε πως το ζυμωνει η ιδια η μητερα του - εντυπωσιακο,
δε ξερω αν υπαρχει κατι αλλο αναλογο ισως σε ολο το λεκανοπεδιο πλεον. Η λιστα με τα κρασια τους πραγματικα εντυπωσιακη για ελληνικο μαγαζι. Ως σχετικως ασχετοι με την οινογνωσια πηραμε κρασι Ικαριας που μας προτεινε ο ιδιοκτητης, εμφιαλωμενο, ετικετας απο μικρη παραγωγη τοπικου παραγωγου, "Φωκιανο" νομιζω πως λεγοταν ως ετικετα πραγματικα προσεγμενο μας αρεσε πολυ. Μας κερασαν και γλυκο σορμπε κρεμα λεμονιου πολυ καλο αυτο. Συνολικα πληρωσαμε 39ευρω, λογαριασμος απολυτα λογικος και φτηνος.
Ηταν απο τα μαγαζια με το φυγαμε που μας αφησε μια νοσταλγικη αισθηση πως ταξιδεψαμε καπως στο χρονο, ηταν σαν μια μικρη Μονμαρτη Παρισιου στις παρυφες του κεντρου της Αθηνας. Συνισταται το καταστημα και κυριως σε οσους ξερουν να εκτιμουν καλο κρασι, ποιοτητα, παραδοση και κουλτουρα.

Ευφορίωνος 17 & Αγ. Σπυρίδωνος & Αρκτίνου 8, Καλλιμάρμαρο

210 7019291