Εστιατόριο ελληνικής κουζίνας, που αντλεί την έμπνευση του κυρίως από τις κρητικές συνταγές. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Παρασκευή ως Κυριακή και μεσημέρι. Τρίτη κλειστό.

23 Δεκ 2016

Αυτή την Παρασκευή αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό έξω απο τα καθιερωμένα. Ο Νίκος λοιπόν μας πρότεινε να πάμε στο "Αρισμαρί" που το είχε δοκιμάσει και του άρεσε. Δεδομένου ότι δύο από την παρέα είναι Κρητικοί, κλεισαμε τραπέζι και το βράδυ επισκεφθήκαμε το κατάστημα.
Ο χώρος αποτελείται από δύο τμήματα. Τον μπροστινό πού είναι μη καπνιστων και τον πίσω για καπνίζοντες που αν δεν κάνω λάθος είναι κήπος που κλείνει τον χειμώνα. Εμείς καθήσαμε στην μπροστινή αίθουσα σε λευκές αποχρώσεις. Σημαντικότατο γεγονός ότι ο χώρος είναι όντως για μη καπνιστές και μακάρι και άλλα μαγαζιά να ακολουθήσουν το παράδειγμα, τουλάχιστον αυτά που έχουν περισσότερους του ενός χώρους.
Για καλωσόρισμα φυσικά ρακί με παξιμαδάκια και ελίτσες. Παραγγείλαμε λαχανοσαλάτα. τσιγαριστά χόρτα, μανιτάρια πλευρώτους, πατζαροσαλάτα, πατάτες με στάκα, χοιρινή τηγανιά με ρακόμελο, μοσχαρίσιο συκώτι και γαμοπίλαφο. Ισως ξεχνάω κάποιο ορεκτικό. Οτι πήραμε ήταν εύγευστο αλλά επιτρέψτε μου να αναφερθώ ειδικά στο γαμοπίλαφο που αφενός ήταν υπέροχο αφετέρου ήταν πολύ μεγάλη μερίδα με 3_4 κομμάτια πεντανόστιμο ζυγούρι. Συνοδεύσαμε το δείπνο με 1 κιλό μαρουβά,1κιλό κόκκινο 0,5 κιλό ροζέ και 2 καραφάκια ρακί.
Ο λογαριασμός στα 98€ και ρακόμελο για κέρασμα

11 Μάρ 2017

Σαββατόβραδο ειπαμε να πάμε μεχρι το Χαλανδρι να τσιμπησουμε κατι και ετσι βρεθηκαμε μπροστα απο το εστιατοριο αρισμαρι(κρητικό).
Βρηκαμε αρκετα ευκολα τραπεζι στη πισω αυλη του μαγαζιου η οποια ήταν για τους καπνιζοντες. Ο χωρος δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, αδιαφορος, με λευκους τοιχους κ κρεμασμενα παραδοσιακα κρητικα ριχταρια, στο βαθος ακουγες κρητικη παραδοσιακη μουσικη απο ενα cd(μαλλον)το οποιο κολλαγε σε καθε τραγουδι!
Ας παμε τωρα στα πιο σημαντικα, με το που καθισαμε μας προσεφεραν ενα καραφακι ρακι(ωραια κινηση) μας εδωσαν τους καταλογους κ ξεκινησαμε την αναγνωση. Με το που τον ανοιξα επαθα ενα μινι εγκεφαλικο απο τις τιμες δεν υπηρχε ορεκτικο κατω απο 6 ευρω(κ δεν μιλαω για τις τηγανιτες πατατες), οι σαλατες ολες στα 9 ευρω κ τα κυριως πιάτα απο 10ευρω κ πανω!!! Για ενα τετοιου τυπου μαγαζι δεν μπορεις να ζητας να δωσουμε ενα 20αρι το ατομο στη καλυτερη περιπτωση!!!
Για παρεα τριων ατομων πληρωσαμε 51 ευρω κ πηραμε τα εξής:
-μία μερίδα πατάτες 3.50
-μια μερίδα χόρτα τσιγαριστά 6.00(συμπαθητικα)
-μια μεριδα ζυγουρι τσιγαριαστό 11.00(νοστιμο)
-γαμοπιλαφο με ζυγουρι(νοστιμο πιατο)
-κοτοπουλο με μια γλυκια σαλτσα(σχετικα καλό)
-2 μπυρες ποτήρια 7.0
Στο τελος μας προσφεραν ενα καραφακι ρακομελο εντελως αποτυχημενο, ηταν υπερβολικα γλυκο αλλα ειναι μια ωραια χειρονομια.
Γενικα το μαγαζι σαν συνολο δεν ηταν κακο το φαγητο ικανοποιητικο οι μεριδες ειναι κανονικες σε καμμια περιπτωση δεν ειναι τεραστιες, απλά χορταινεις. Στην ερωτηση αν θα ξαναπηγαινα εγω προσωπικα, η απαντηση ειναι οχι, οι τιμες του δεν δικαιολογουν σε καμμια περιπτωση αυτα που σου προσφερει το μαγαζι, υπαρχουν πολυ καλυτερα στη περιοχη που μπορεις να προτιμησεις. Ισως εαν ακουσω οτι προσθεσαν κ ζωντανη μουσικη να ξαναηγαινα γιατι ετσι θα δικαιολογουσε καπως αυτες τις τιμες.

15 Μάρ 2016

Μετά από μπόλικες επισκέψεις ήρθε η ώρα να γράψω κρητική για αυτό το μαγαζί. 6 άτομα για Σάββατο βράδυ χρειάστηκε να κλείσουμε τραπέζι από το μεσημέρι διότι αλλιώς δεν θα βρίσκαμε, μιας και το μαγαζί ήταν τίγκα.

Καθίσαμε στο πίσω μέρος του μαγαζιού που είναι αυλή με κήπο, λίγο στριμωγμένα τα τραπέζια, αλλά όχι ενοχλητικά.
Με το που κάθεσαι έρχεται ένα καραφάκι ρακί, ένα πιατάκι με ελιές και αρκετό ψωμί και παξιμάδια για όλους. Όπως και ρακόμελο στο τέλος του φαγητού, δωρεάν από το μαγαζί.

Πήραμε 8 πιάτα, και η ποιότητα ήταν για κάθε πιάτο πάνω από απλά καλό, έως και πάρα πολύ καλό. Αναλυτικά:

- Πράσινη σαλάτα με απάκι, μανιτάρια πλευρώτους και λιαστή ντομάτα: Μπόλικη μερίδα, αρκετά καλή, έλειπε η λιαστή ντομάτα

- Ντάκος με ντομάτα και μυζήθρα: αρκετά καλός κρητικός ντακός, σχετικά μικρή

- Πατατοσαλάτα: πολύ καλή με πολλά έξτρα μέσα, που την κάνει κάτι παραπάνω από απλή πατατοσαλάτα

- Μυζηθροπιτάκια: πολλά και πολύ καλά, λίγο φύλλο με πολύ γέμιση

- Πατάτες τηγανιτές ροδέλες: κόλαση, πάρα πολύ καλές, δεν μπορείς να σταματήσεις να τσιμπολογάς

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο. Όλο κρέας με μυρωδικά, πάρα πολύ καλό, 2x100 γρ μπιφτέκια, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Χοιρινή τηγανιά με πορτοκάλι, αρκετά καλό, λίγο λιπαρό, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Χοιρινά μπριζολάκια, αρκετά καλά, πολύ μεγάλη μερίδα, λιπαρό επίσης όμως, με μπόλικες πατάτες ροδέλες

- Λευκό κρασί χύμα 500ml, πολύ ξηρό, για αυτό αλλάξαμε σε ροζέ

- Ροζέ κρασί χύμα 500ml, ιδιαίτερη γεύση, αρκετά γλυκό αλλά καλό

Από τις καλύτερες "ταβέρνες" που έχω πάει. Δεν υπήρχε μέτριο πιάτο, πράγμα σπάνιο. Ακόμη και κάποια φαγητά που δεν με ξετρελαίνουν ήθελα να τα φάω πολύ. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι τα χοιρινά πιάτα, είχαν παραπάνω λιπάκι από ότι θα ήθελα, για κάποιους όμως που τους αρέσει το λίγο λιπάκι, θα τους φανεί λουκούμι.

Πληρώσαμε 13 ευρώ το άτομο μαζί με το κρασί, πολύ καλά για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού...

13 Δεκ 2015

Επισκεφθήκαμε το Αρισμάρι το Σάββατο 21 Νοεμβρίου με το σύζυγο προκειμένου να γιορτάσουμε τη γιορτή μου και τολμώ να πω ότι πρόκειται για ένα εστιατόριο το οποίο με έχει μπερδέψει αρκετά.

Για την ακρίβεια προβληματίστηκα πολύ πριν γράψω την κριτική μου και αυτό διότι εξαιτίας ενός άσχημου νέου που μάθαμε σχεδόν κατά την άφιξή μας, επηρεάστηκε πολύ η διάθεσή μας με αποτέλεσμα αυτό να έχει επίπτωση στη συνολική εικόνα που αποκομίσαμε. Παρόλα αυτά με την πάροδο των ημερών αποφάσισα να γράψω τελικά την κριτική μου προσπαθώντας να είμαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται.

Κλείσαμε τραπέζι το προηγούμενο απόγευμα και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τον κύριο στο τηλέφωνο καθώς ήταν άμεσος και φιλικός κάτι που προδιέθετε για μια όμορφη βραδιά. Ζητήσαμε τραπέζι για μη καπνίζοντες, όπως και έγινε. Η αίθουσα των μη καπνιστών είναι αρκετά μικρή, βρίσκεται στην είσοδο του εστιατορίου και δε μπορώ να πω ότι πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο. Απέναντι από την είσοδο υπάρχει το μπαρ στο οποίο πήγαμε για να τσεκάρουμε την κράτησή μας. Δεν μου είχε συμβεί πάλι κάτι παρόμοιο αλλά δε με ξένισε κιόλας. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι το τραπέζι μας ήταν ένα πολύ μικρό τραπεζάκι ακριβώς μπροστά στην πόρτα.

Εντάξει η κράτηση ήταν για 2 άτομα αλλά.... Άσε που με το συνεχές μπες βγες Νοέμβρη μήνα ας πούμε ότι δε νιώθαμε και πολύ άνετα! Κατά τα άλλα η αίθουσα ήταν μάλλον αδιάφορη, για την ακρίβεια άλλη μία λευκή αίθουσα με styling νεοταβέρνας! Για την αίθουσα των καπνιστών δε έχω εικόνα καθώς δεν πήγα, αλλά οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες και αυτό χωρίς αμφιβολία είναι ένα μεγάλο συν του εστιατορίου.
Και ενώ για το 2 στο χώρο οι λόγοι είναι προφανείς θα αναρωτιέστε γιατί 2 στην εξυπηρέτηση αφού η αρχή ήταν ιδανική; Για πολλούς λόγους. Πρώτον για το τραπέζι μπροστά στη πόρτα. Θα έπρεπε κατά την άποψή μου να μας έχουν ενημερώσει. Δεύτερον γιατί ήταν πολύ μικρό. Τόσο μικρό που δεν χώραγαν τα πιάτα μας. Είμαστε και φαγανοί οπότε καταλαβαίνεται τι έγινε! Τρίτον γιατί τα πιάτα που παραγγείλαμε ήρθαν σχεδόν ταυτόχρονα και πολύ γρήγορα! Άλλο χάος αυτό και καταλαβαίνεται απόλυτα τι εννοώ!

Αφήστε που αυτό δημιουργεί υπόνοιες ως προς το εάν το φαγητό ετοιμάζεται μετά την παραγγελία ή αν ο φούρνος μικροκυμάτων λειτουργεί στο φουλ. Τέταρτος και πολύ σημαντικός λόγος είναι η φασαρία που υπήρχε στη αίθουσα. Τόση φασαρία που έφυγα με πονοκέφαλο και χωρίς να έχω καταφέρει να κάνω έστω μία στοιχειώδη συζήτηση κάτι που επιβάρυνε το ήδη φορτισμένο κλίμα!
Όσον αφορά τη γεύση... Και εδώ μέτρια τα πράγματα Δοκιμάσαμε τη φωλιά με πράσινη σαλάτα που ήταν φρεσκότατη και δροσερή και τη φέτα με μέλι και σουσάμι που ήταν αρκετά καλή και ενδιαφέρουσα, θα μπορούσε ωστόσο να έχει λιγότερο μέλι αλλά αυτό είναι θέμα γούστου, στον άντρα μου ας πούμε άρεσε πολύ. Η κρεμμυδόπιτα πάλι παρά της καλές κριτικές που έχει αποσπάσει δε μας άρεσε καθόλου και παρέπεμπε περισσότερο σε ένα άτεχνο σουφλέ παρά σε πίτα.

Τα σκιουφιχτα με στάκα και απάκι ήταν καλά βρασμένα αλλά αρκετά βαριά. Είναι όμως ένα πιάτο το δεν απογοητεύει. Η τηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα όμως μας απογοήτευσε. Το κοτόπουλο αν και φιλέτο από μπούτι ήταν αρκετά στεγνό και μάλλον άγευστο ενώ οι τηγανητές πατάτες με τις οποίες συνοδευόταν ήταν η μεγάλη απογοήτευση. Χοντροκομμένες και κακοτηγανισμένες τόσο που θύμιζαν σφουγγάρι. Ήπιαμε 1/2 κιλό μαρουβά αρκετά καλό και μας κέρασαν ένα μικρό καραφάκι ρακί κατά την άφιξή μας που ήταν αρκετά καλό και αντίστοιχη ποσότητα ρακόμελο με το λογαριασμό που δεν το δοκιμάσαμε διότι γενικά δεν μας αρέσει. Ρωτηθήκαμε και για γλυκό αλλά δε θέλαμε καθώς είχαμε ήδη απογοητευθεί από το φαγητό το οποίο δε καταφέραμε να τελειώσουμε, ιδίως την κρεμμυδόπιτα και την τηγανιά, λόγω της μετριότητας του, αλλά και λόγω της υπερβολικής φασαρίας του χώρου που μας έκανε να θέλουμε να φύγουμε το συντομότερο δυνατό καθώς δεν αντεχόταν με τίποτα!

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 49 ευρώ, ποσό μάλλον λογικό για το πλήθος των πιάτων καθώς και για το γεγονός ότι οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, αλλά πέραν τούτου ουδέν. Δεν μπορώ να βρω κανένα άλλο λόγο που να δικαιολογεί αυτό το κόστος όσο και αν προσπαθώ να αποδώσω την κακή εντύπωση που μου άφησε στη δική μου κακή διάθεση. Τώρα αν συνυπολογίσω το δύσκολο παρκάρισμα, καλύτερα πάρτε ταξί αλλά και το γεγονός ότι δεν ήπιαμε πολύ, καθόλου θα έλεγα, μάλλον δεν αξίζει καθόλου τα λεφτά που πληρώσαμε!

Στεναχωριέμαι όταν γράφω κακές κριτικές ειδικά για μέρη που κάνουν τεράστια προσπάθεια να στηρίξουν τοπικά προϊόντα όπως το Αρισμάρι. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι πέρα από τις προθέσεις χρειάζονται και άλλα πράγματα, όπως η ικανότητα να φτιάχνει τη διάθεση του πελάτη όσο χάλια και αν είναι κάτι που εδώ δεν έγινε. Αν θα ξαναπάμε δεν ξέρω. Ίσως. Θα ήθελα κάποια στιγμή να δώσω μία δεύτερη ευκαιρία και ελπίζω να επιστρέψω με καλύτερη κριτική.

16 Νοε 2015

Λοιπόν σαν χώρος δε λέει πολλά, είναι σαν ταβέρνα -κουτούκι άλλωστε σερβίρει παραδοσιακό κρητικό φαγητό!
το φαγητό σε γενικές γραμμές ήταν καλό. φάγαμε τα πιτάκια που ήταν χειροποίητα

και μας αρεσαν πολύ στακα με αυγά γαμοπίλαφο πολυ νόστιμα.. κλασσικά φαγητά της κρήτης και μία σαλάτα που δεν μας ενθουσίασε!
η κοπέλα κ το αγόρι πολύ ευγενικά στο σέρβις
και οι τιμές του πολύ λογικές

μου άρεσε που μας κέρασαν ρακόμελο στο τέλος!
θα το επισκεφτώ ξανα κάποια στιγμή!

23 Απρ 2016

Έχω πάει σε αυτό το εστιατόριο 2-3 φορές πιο παλιά και αποφάσισα να ξαναπάω με τον άντρα μου λόγω του οτι λατρεύει τα σκιουφηχτά και είπα να του κάνω το χατήρι. Θέλω να πω οτι οι τιμές του μου φαίνονται εξωφρενικά ακριβές ειδικά σε σχέση με άλλων περιοχών αλλά καταλαβαίνω οτι είναι στο Χαλάνδρι και "πουλάει" το οτι είναι κρητικά τα φαγητά.

Είχαμε αποφασίσει να πάρει εκείνος τα σκιουφηχτά που του αρέσουν και να πάρω εγώ μια μερίδα ό, τι πιο φτηνό υπάρχει μιας που δε με ενθουσιάζει τίποτα από αυτά που έχει. Ήρθε ο σερβιτόρος, πήρε την παραγγελία των δύο μερίδων και κάπως σαν να πειράχτηκε που παραγγείλαμε μόνο αυτά. Τα φαγητά ήταν καλά μπορώ να πω, τίποτα το τρομερό. Ο λογαριασμός ήταν 19,50 για δύο μερίδες φαγητό (11 τα μακαρόνια, 6,50 τα λουκάνικα, 2 το ψωμί). Όταν φωνάξαμε την κυρία που ήταν εκεί να μας φέρει το λογαριασμό μας τον άφησε και έφυγε ενώ ήδη κρατούσα ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στο χέρι μου κι έπρεπε να βρούμε το σερβιτόρο για να τον φωνάξουμε να έρθει να πάρει τα λεφτά.

Ήξερα κι από άλλες φορές κι από τις κριτικές εδώ οτι στο τέλος φέρνουν ρακόμελο. Κι όμως, ναι καλά καταλάβατε, δε μας έφεραν ρακόμελο γιατί δώσαμε ΜΟΝΟ 20 ευρώ! Στην εποχή της κρίσης τους φάνηκε λίγο το να φάμε ένα φαγητό με 10 ευρώ το άτομο... Κι αυτός ήταν ο μόνος λόγος που αποφάσισα να κάνω αυτή την κριτική. Αυτή δεν είναι επαγγελματική συμπεριφορά γιατί δεν μπορείς να ξέρεις αν εγώ ήρθα αυτή τη φορά κι έδωσα 20 ευρώ, μπορεί την άλλη μέρα όμως να έκανα εκεί πχ τη γαμήλια δεξίωσή μου και να σου ακουμπούσα 3 χιλιάρικα ή να το πρότεινα σε κάποιον που θα έρθει και θα ξανάρθει.

Αυτό είναι να βλέπεις τον πελάτη σαν ευρώ κι όχι σαν άνθρωπο... Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Αριστοτέλους 43, Χαλάνδρι

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια