Εστιατόριο ελληνικής κουζίνας, που αντλεί την έμπνευση του κυρίως από τις κρητικές συνταγές. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Παρασκευή ως Κυριακή και μεσημέρι. Τρίτη κλειστό.

23 Δεκ 2016

Αυτή την Παρασκευή αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό έξω απο τα καθιερωμένα. Ο Νίκος λοιπόν μας πρότεινε να πάμε στο "Αρισμαρί" που το είχε δοκιμάσει και του άρεσε. Δεδομένου ότι δύο από την παρέα είναι Κρητικοί, κλεισαμε τραπέζι και το βράδυ επισκεφθήκαμε το κατάστημα.
Ο χώρος αποτελείται από δύο τμήματα. Τον μπροστινό πού είναι μη καπνιστων και τον πίσω για καπνίζοντες που αν δεν κάνω λάθος είναι κήπος που κλείνει τον χειμώνα. Εμείς καθήσαμε στην μπροστινή αίθουσα σε λευκές αποχρώσεις. Σημαντικότατο γεγονός ότι ο χώρος είναι όντως για μη καπνιστές και μακάρι και άλλα μαγαζιά να ακολουθήσουν το παράδειγμα, τουλάχιστον αυτά που έχουν περισσότερους του ενός χώρους.
Για καλωσόρισμα φυσικά ρακί με παξιμαδάκια και ελίτσες. Παραγγείλαμε λαχανοσαλάτα. τσιγαριστά χόρτα, μανιτάρια πλευρώτους, πατζαροσαλάτα, πατάτες με στάκα, χοιρινή τηγανιά με ρακόμελο, μοσχαρίσιο συκώτι και γαμοπίλαφο. Ισως ξεχνάω κάποιο ορεκτικό. Οτι πήραμε ήταν εύγευστο αλλά επιτρέψτε μου να αναφερθώ ειδικά στο γαμοπίλαφο που αφενός ήταν υπέροχο αφετέρου ήταν πολύ μεγάλη μερίδα με 3_4 κομμάτια πεντανόστιμο ζυγούρι. Συνοδεύσαμε το δείπνο με 1 κιλό μαρουβά,1κιλό κόκκινο 0,5 κιλό ροζέ και 2 καραφάκια ρακί.
Ο λογαριασμός στα 98€ και ρακόμελο για κέρασμα

11 Μάρ 2017

Σαββατόβραδο ειπαμε να πάμε μεχρι το Χαλανδρι να τσιμπησουμε κατι και ετσι βρεθηκαμε μπροστα απο το εστιατοριο αρισμαρι(κρητικό).
Βρηκαμε αρκετα ευκολα τραπεζι στη πισω αυλη του μαγαζιου η οποια ήταν για τους καπνιζοντες. Ο χωρος δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, αδιαφορος, με λευκους τοιχους κ κρεμασμενα παραδοσιακα κρητικα ριχταρια, στο βαθος ακουγες κρητικη παραδοσιακη μουσικη απο ενα cd(μαλλον)το οποιο κολλαγε σε καθε τραγουδι!
Ας παμε τωρα στα πιο σημαντικα, με το που καθισαμε μας προσεφεραν ενα καραφακι ρακι(ωραια κινηση) μας εδωσαν τους καταλογους κ ξεκινησαμε την αναγνωση. Με το που τον ανοιξα επαθα ενα μινι εγκεφαλικο απο τις τιμες δεν υπηρχε ορεκτικο κατω απο 6 ευρω(κ δεν μιλαω για τις τηγανιτες πατατες), οι σαλατες ολες στα 9 ευρω κ τα κυριως πιάτα απο 10ευρω κ πανω!!! Για ενα τετοιου τυπου μαγαζι δεν μπορεις να ζητας να δωσουμε ενα 20αρι το ατομο στη καλυτερη περιπτωση!!!
Για παρεα τριων ατομων πληρωσαμε 51 ευρω κ πηραμε τα εξής:
-μία μερίδα πατάτες 3.50
-μια μερίδα χόρτα τσιγαριστά 6.00(συμπαθητικα)
-μια μεριδα ζυγουρι τσιγαριαστό 11.00(νοστιμο)
-γαμοπιλαφο με ζυγουρι(νοστιμο πιατο)
-κοτοπουλο με μια γλυκια σαλτσα(σχετικα καλό)
-2 μπυρες ποτήρια 7.0
Στο τελος μας προσφεραν ενα καραφακι ρακομελο εντελως αποτυχημενο, ηταν υπερβολικα γλυκο αλλα ειναι μια ωραια χειρονομια.
Γενικα το μαγαζι σαν συνολο δεν ηταν κακο το φαγητο ικανοποιητικο οι μεριδες ειναι κανονικες σε καμμια περιπτωση δεν ειναι τεραστιες, απλά χορταινεις. Στην ερωτηση αν θα ξαναπηγαινα εγω προσωπικα, η απαντηση ειναι οχι, οι τιμες του δεν δικαιολογουν σε καμμια περιπτωση αυτα που σου προσφερει το μαγαζι, υπαρχουν πολυ καλυτερα στη περιοχη που μπορεις να προτιμησεις. Ισως εαν ακουσω οτι προσθεσαν κ ζωντανη μουσικη να ξαναηγαινα γιατι ετσι θα δικαιολογουσε καπως αυτες τις τιμες.

Αριστοτέλους 43, Χαλάνδρι