19 Ιούλ 2016

Το Collection Barbeque ουδέποτε το είχα προσέξει αν και περνάω τακτικά από εκεί, μιας και συχνάζουμε στον Πειραιά. Βρίσκεται ανάμεσα σε δύο άλλα φαγάδικα και ίσως γι' αυτό δεν χτυπάει στο μάτι.

Δευτέρα βράδυ και η επιλογή έγινε εντελώς τυχαία (τα συνηθισμένα 3 άτομα), για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά μου.

Πήραμε σαλάτα χωριάτικη μεγάλη πολύ καλή, ένα mix grill αρκετά καλό με πολύ πατάτα όμως... πολύ πατάτα, μία μερίδα μπιφτέκι μοσχαρίσιο, εδώ θα κάνω μια παρατήρηση, άλλο το μπιφτέκι για χάμπεργκερ ρε παιδιά και άλλο η μερίδα μπιφτέκια, αυτά θέλουν το καρύκευμά τους θέλουν το κατιτίς τους και τέλος ένα κριθαρώτο με λιαστή ντομάτα και φέτα........ ποίημα λέμε, έχω και μια συμπάθεια στα ριζότα-κριθαρώτα, ανέστήθει ο ουρανίσκος μου!!!
Μαζί με δύο μπύρες και κερασματάκι καρπούζι, πληρώσαμε 39,50 € και απόδειξη κανονικότατα.

22 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί μια Παρασκευή βράδυ του Ιουνίου, μετά από βόλτα στον Πειραιά. Η ζέστη ήταν αφόρητη και η πείνα αρκετή. Καθίσαμε σε τραπέζι εξωτερικό, στον πολύβουο δρόμο, μιας και ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού δεν κλιματιζόταν κατάλληλα. Οι κατάλογοι ήρθαν γρήγορα και εξίσου γρήγορα καταλήξαμε στα πιάτα που θα παραγγέλναμε.

Η παραγγελία μας για δύο άτομα, περιελάμβανε μια τονο-σαλάτα, onion rings, μια μοσχαρίσια μπριζόλα T-bone, ένα φιλέτο κοτόπουλο και λίγο κρασί.

Αρχικά η τονοσαλάτα:
ο κατάλογος μας πληροφορούσε ήταν με κονσέρβα τόνου Rio Mare (! ), αλλά ήταν από τις πιο ελαφριές επιλογές, οπότε και καταλήξαμε εκεί. Έφτασε πρώτη, μεγάλη σε μέγεθος με την πρώτη ματιά. Με την αμέσως δεύτερη ματιά ωστόσο, ήταν μπόλικο στεγνό μαρούλι και από πάνω μια κονσέρβα στεγνού τόνου. Αυτό. Ούτε κάποια σως, ούτε κάποια επεξεργασία, απλή παράθεση δύο υλικών. Ήταν μια άνοστη σαλάτα. Βαθμ.1/4 (λόγω κονσέρβας)

Στην συνέχεια τα onion rings:
Ήρθαν λίγο μετά τη σαλάτα συνοδευόμενα από μια αδιάφορη σως γιαουρτιού. Ενώ είχαν μια επιπλέον ποσότητα λαδιού που θα έπρεπε να έχει αποστραγγιστεί, η απογοήτευση από τη σαλάτα έκανε το πιάτο αυτό να φαίνεται συγκριτικά αξιοπρεπές. Βαθμ.2/4

Τα κυρίως πιάτα:

Το φιλέτο κοτόπουλο:
Είχε μια καλή παρουσίαση σαν πρώτη εικόνα και συνοδευόταν από μια μικρή ποσότητα σαλάτας λάχανο, και μια όμορφα τοποθετημένη ποσότητα ρυζιού. Το κοτόπουλο σαν κρέας δεν έχει μεγάλο περιθώριο να σε απογοητεύσει, και όμως το κατάφερε με τα συνοδευτικά. Το ρύζι του πιάτου ήταν ξινισμένο και λασπωμένο ταυτόχρονα. Βαθμ. 1.5/4 (επιεικώς)

Η T-bone μοσχαρίσια (?) μπριζόλα:
Καταρχάς να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο πιάτο χρεωνόταν στον κατάλογο 20 ευρώ και η σερβιτόρα μας διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για μοσχαρίσιο κρέας. Την παραγγείλαμε μέτρια ψημένη. Μια "ΜΙΚΡΗ" λεπτομέρεια ήταν ότι το κρέας που έφτασε στο τραπέζι μας τελικά ήταν μια απλή χοιρινή μπριζόλα (κάτασπρη εσωτερικά και σκληρή, όπως είναι δηλαδή μια χοιρινή μπριζόλα), και όχι η μοσχαρίσια T-bone που όλοι ξέρουμε, κόκκινη εσωτερικά με την "υφή" του μοσχαρίσιου κρέατος, ειδικά μάλιστα αν έχει παραγγελθεί και μέτρια ψημένη. Το εξοργιστικό του θέματος ήταν ότι όταν τους ενημερώσαμε ότι μάλλον έγινε κάποιο λάθος, επέμειναν ότι η λευκή μπριζόλα που είχαμε μπροστά μας ήταν μια μέτρια ψημένη μοσχαρίσια T-bone!

Μάλιστα η σερβιτόρα υποτίθεται ότι πήγε και ρώτησε και την κουζίνα και γύρισε με την "επιβεβαίωση" ότι η μπριζόλα ήταν μοσχαρίσια! Μετά από επίμονη συζήτηση για το προφανές η σερβιτόρα πρότεινε να διαλέξουμε κάτι άλλο (blue-cheese burger μετά από σύντομη ματιά στον κατάλογο). Προφανώς το μαγαζί ήθελε να πλασάρει φύκια για μεταξωτές κορδέλες χρεώνοντας το αντίστοιχο τίμημα... Βαθμ. 0/4 (επιεικώς)

Το blue-cheese burger:
Ήταν το πιάτο που αντικατέστησε την αρχική χοιρινή μπριζόλα, που το μαγαζί νωρίτερα είχε φροντίσει να λάβει την μοσχαρίσια "υπηκοότητα" και μας την σύστησε ως T-bone. Όντας ήδη απογοητευμένοι από όλα τα υπόλοιπα που είδαμε, κρατούσαμε μικρό καλάθι ακόμα και για το burger. Τελικά και μετά από μπόλικη ώρα, έφτασε, με τις προκάτ πατάτες του και λίγη κέτσαπ. Το μπιφτέκι ήταν ένα απλό κατεψυγμένο μπιφτέκι (όχι χειροποίητα φτιαγμένο), και η blue-cheese σως επίσης προκατ. Βαθμ. 1/4

Κρασί και νερό ήταν μια χαρά και επαρκές ήταν επίσης το σέρβις. Μόνη εξαίρεση η απέλπιδα προσπάθεια της ευγενούς σερβιτόρας να πείσει για το φιάσκο της μπριζόλας, δικαιολογώντας το μαγαζί.

Πλέον δεν μας εξέπληττε κάτι οπότε και δεν μπήκαμε καν στον κόπο να σχολιάσουμε κάτι περαιτέρω. Ώσπου ήρθε ο λογαριασμός... Εκεί σύμφωνα με την σερβιτόρα σαν "χάρη" προς εμάς δεν είχε χρεωθεί το επιπλέον πιάτο (blue-cheese burger 9ευρώ) αλλά εξαιρετικά βολικά χρεώθηκε η T-bone μπριζόλα που επιστρέψαμε (20ευρώ)! Σαφώς δεν δεχτήκαμε κάτι τέτοιο και μόνο με την δική μας και πάλι επιμονή πληρώσαμε μόνο για αυτά που τελικά φάγαμε. Ούτε μια συγνώμη από το μαγαζί, ούτε ένα κέρασμα προς κατευνασμό του δυσαρεστημένου πελάτη, μόνο αρπαχτή, χαμηλή ποιότητα και εύκολο κέρδος.

Εν ολίγοις δεν θα ξαναπηγαίναμε. Ποτέ.

08 Ιαν 2016

Δεν εχει καμμια σχεση με το παρελθον (2-3 χρονια πριν). Ο χωρος παραμενει ιδιος (συμπαθητικη διακοσμηση) ομως το φαγητο και οι ανθρωποι εχουν αλλαξει.

Πηγαμε 2 ατομα. Παραγγειλαμε το πιατο με το ΒΒQ κεμπαπ, την καπνιστη μπριζολα, onion rings και κοκκινο κρασι. Τα πιατα ηρθαν με αρκετη καθυστερηση. Ηταν και τα 2 σχεδον καμμενα. Το κεμπαπ ηταν μονο απο αρνισιο κιμα και οχι μιξη. Συνοδευονταν με πατατες τηγανιτες (ποιοτητας φαστ φουντ) και σαλτσες οι οποιες ηταν τελειως χαλια. Παλια η ΒΒQ σαλτσα ηταν πικαντικη ενω τωρα ηταν απλα ντοματακια ψιλοκομμενα.

Για γλυκο μας εφεραν μια στεγνη καρυδοπιτα που σου αφηνε τη γευση του γαρυφαλλου. Οταν ζητησαμε να πληρωσουμε με καρτα μας ειπαν οτι δε δουλευει το POS τους, το οποιο δοκιμασαμε και δε φαινοταν να ειχε καποιο προβλημα (διαβαζε τη καρτα και ηταν συνδεδεμενο στο wifi) ομως δεν επικοινωνουσε με τη τραπεζα (???) και μας αναγκασαν να πληρωσουμε με μετρητα.
Στη παρουσα κατασταση δε θα το προτεινα.

Α.Μουτσοπούλου 10, Πασαλιμάνι