Γραφικό παραδοσιακό περιβάλλον της παλιάς Αθήνας, το Λυχνίον κρατάει την παράδοση σε συνδυασμό με την καλή ποιότητα φαγητου. Το παλιό εναρμονίζεται με το καινούριο με μικρές μοντέρνες πινελιές που σε παραπέμπει σε παραμύθι. Γεμάτο λουλούδια και πρασινάδα ελάτε να δοκιμάσετε τα φαγητά μας και να γνωριστούμε καλύτερα. Με μεράκι και αγάπη για το καλό φαγητό οι θαμώνες του είναι όλων των ηλικιών, το μαγαζί μετράει περίπου 40 χρόνια παρουσίας στην γειτονιά και έχει πολύ καλή φήμη.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΗ ΗΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ( 12:00 - 01:00)

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Σεπ 2018

Πώς τα πάτε στα τεστάκια και στα mind games; Πιάνετε ψηλό σκορ;
Αν νιώθετε να έχετε σκουριάσει να τα ξεκινήσετε άμεσα, γιατί το αίσθημα της επιβράβευσης είναι μοναδικό, και όταν μιλάμε για γευστικό άριστα, η επιτυχία είναι διπλή.

Καλό φθινόπωρο λοιπόν - αν και την απεχθάνομαι τη φράση αυτή, γιατί στο μυαλό μου είναι πάντα καλοκαίρι - με επιστροφή από υπέροχες old school διακοπές και μια old school κριτική για έναρξη, έτσι για να ζεσταθούν οι μηχανές μας για τη σεζόν που έρχεται.

Μέσα Ιουλίου, βραδάκι καθημερινής, κανονίστηκε η έξοδος της 4μελούς παρέας, που συζητιόταν επιμελώς εβδομάδες πριν, αλλά... χωρίς να γνωρίζω πού θα πάμε. Στις εκπλήξεις είμαι μέσα, στα τεστ είμαι καλή, η μαντική δεν με έχει εγκαταλείψει και η εμπιστοσύνη είναι δεδομένη. Το hint που μου δόθηκε, "old school". Ψάξε, συνδύασε, έχεις υλικό, θα το βρεις, και το βρήκα.

Το παρκάρισμα γύρω από την περιοχή Πανόρμου είναι θέμα τύχης, που εμείς ευτυχώς την είχαμε καθώς η Αθήνα ήταν ήδη άδεια από τους τσιτωμένους φευγάτους Αθηναίους, αλλά και επειδή μία συγκεκριμένη ημέρα της εβδομάδας εκεί βρίσκεις πάντοτε θέση - ε, αυτό το κρατάω για μένα!

Ο κατάλογος του μαγαζιού δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο, μην τον ψάξετε, σχεδόν κυκλοφορεί σαν σκονάκι ανάμεσά μας, και μάλλον είναι κιόλας, με αυτά που θα αντικρύσει το μάτι σου.

Το οίκημα είναι παλιό, σαν αυτά που είδα και φωτογράφισα στις διακοπές μου. Άλλη εποχή, άλλοι άνθρωποι, πρωτόγονη απλότητα. Η αυλή με το μπαλκονάκι της, ο μέσα χώρος με τα δωματιάκια του, σαν ένα σπίτι 70's με τα old school διακοσμητικά του. Να πω την αλήθεια, είδα τα κάδρα με τις φωτο των αείμνηστων τραγουδιστών, είδα τα καρώ τραπεζομάντηλα, είδα την ευγένεια των ιδιοκτητών, είδα τις πρασινάδες και τα λουλούδια που στεφανώνουν ολόγυρα την αυλή, το κόνσεπτ ΙΚΕΑ δεν το είδα ή δεν το πρόσεξα, κι αν υπάρχει, δεν με ενόχλησε πουθενά ούτε και σκάλωσε το μάτι μου. Είναι οι φορές που η παρέα και η ατμόσφαιρα λειτουργεί σαρωτικά.

Στο Λυχνίον οι εκπλήξεις είναι μόνο ευχάριστες. Η αγωνία αν θα φας καλά πάει περίπατο και απλά αφήνεσαι στην απόλαυση αληθινού φαγητού, άριστης πρώτης ύλης, σπιτικής φροντίδας και τιμολόγησης πιο τίμιας πεθαίνεις. Γίνεται; Ναι, γίνεται. Ευγενικό καλωσόρισμα και πάμε.

Ψωμάκι ψημένο άφθονο και νερό σε κανάτα παγωμένο, καταφθάνουν άμεσα. Τα χόρτα καλοβρασμένα και ζωντανά, ζεστά, σε πιάτο βαθύ με το λάδι και το λεμόνι τους - δεν συζητώ καν την ποιότητα του λαδιού (4€).
Η τυροκαυτερή πάει για βραβείο. Λευκή, πυκνή, δυνατή, όπως πρέπει να είναι και να απλώνεται πάνω στο ψωμί (3,50€) και τα τυροπιτάκια καυτά από το τηγάνι, φουσκωτά και γεμάτα κρεμώδες τυρί - φέτα και κάτι ακόμη -, καταπίνονται σαν λουκουμαδάκια κι ας καείς (4€).

Οι πατάτες εννοείται φρέσκιες και ξανθιές, τηγανισμένες σε καθαρό λάδι, αλατισμένες όσο χρειάζεται. Κρατάνε λίγο λάδι, αλλά το συγχωρείς (3,50€).
Τα κολοκυθάκια σχεδόν άψογα, γλύκισμα σωστό και μαστόρικα τηγανισμένα, χωρίς κουρκούτι και περιττές βλακείες, όπως τα φτιάχνουν και οι μαμάδες μας (4€).

Στα κυρίως πιάτα οι επιλογές μας ήταν κι αυτές από το γνωστό σκονάκι: η μία κυρία της παρέας πήρε μοσχαρίσιο συκώτι σχάρας με πατάτες (7€).
Δεν έχω δει ούτε και δοκιμάσει πιο άρτια ψημένο συκώτι ποτέ πουθενά. Το πιο απίθανο; Δεν υπήρχε ίνα ούτε ως ίχνος, για τέτοια επιμέλεια μιλάμε. Μου παραχώρησε πολύ ευγενικά ένα μεγάλο κομμάτι της τεράστιας μερίδας και ανασύροντάς το αυτή τη στιγμή από τη μνήμη μου, δεν μπορώ να το περιγράψω. Ο μόνος ίσως χαρακτηρισμός που του ταιριάζει: αφρός.

Η άλλη κυρία ευτυχώς με άκουσε και πήρε το ψαρονέφρι, με πατάτες και αυτό, που αποδείχτηκε το πιο λουκουμαδιάρικο που έχει φάει ποτέ, όπως παραδέχτηκε. Ανοιγμένο στη μέση, ψημένο ιδανικά, ζουμερό, με την απαράμιλλη εσάνς του κάρβουνου, δοκίμασα κι εγώ και ήταν απίθανο (8,50€).

Για εμένα και τον κύριο της παρέας μας, η επιλογή ήταν μονόδρομος, και πώς αλλιώς άλλωστε, όταν ο ίδιος θα μπορούσε άνετα να καταναλώσει και δεύτερη μερίδα, και εγώ τους φίλους τους εμπιστεύομαι. Να δώσω επομένως με τη σειρά μου το 1ο βραβείο στο ξακουστό σπέσιαλ μπιφτέκι με την ψιλοκομμένη ντοματοπιπεριά, που γεμίζει ολόκληρο το πιάτο που προσγειώνεται μπροστά σου.

Οι λάτρεις του μπιφτεκιού παρακαλώ να σπεύσουν να δοκιμάσουν το πιο καθαρό, νόστιμο, απολαυστικά καρβουνομυρισμένο και ζουμεροαφράτο μπιφτέκι των Αθηνών. Όποιος δισταγμός με κατέτρεχε προσωπικά για το μπιφτέκι εκτός σπιτιού, κάμφθηκε μπροστά του. Όλα ήταν στον ιδανικό βαθμό: ψήσιμο, αλατομπαχάρια, καθαρότητα κρέατος, μέγεθος μερίδας, ζουμερότητα... τιμή; Ντρέπεσαι και να το πεις. 6,50€. Δεν συνοδεύεται από πατάτες, πάρτε μια μερίδα στη μέση.

Κρασί κόκκινο χύμα Cabernet Αχαϊας, μπύρα Kaiser και ένα αναψυκτικό συνόδευσαν το δείπνο μας, ενώ ζεστός σιμιγδαλένιος χαλβάς που άχνιζε μόλις βγήκε από την κατσαρόλα, κεράστηκε σε ατομικό μπωλ για τον καθένα με μια συγνώμη... που δεν πρόλαβε να κρυώσει. Για τέτοιους ανθρώπους σας μιλώ, καθώς με θυμάμαι να κουταλιάζω τον χαλβά που ήταν πασπαλισμένος με κανέλα και καστανή ζάχαρη που κριτσάνιζε στο στόμα. (έλεος με την περιγραφή μου, το ξέρω! )

Check please, στα 55€ ο λογαριασμός, για 4 άτομα. Κάντε τη διαίρεση να δείτε το vfm γιατί εγώ ντρέπομαι.

Δεν θα πω τίποτε άλλο. Είναι τόσο σπάνιο όλο αυτό που περιγράφω, που δεν χρειάζεται τον δικό μου έπαινο. Ήδη απόψε που γράφεται η κριτική, έχει προγραμματιστεί εορτασμός γενεθλίων εκεί. Αισθάνομαι τυχερή, για την επιλογή των φίλων που με πήγαν και το ανακάλυψα έστω και λίγο αργά. Το καλό φαγητό και οι σωστοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν μόδες.

Μακάρι να στέκει εκεί αγέρωχο για άλλα 40 χρόνια, για τις επόμενες γενιές, όταν εμείς θα έχουμε πλέον γίνει χορτάτη και ευτυχισμένη αστρόσκονη.

update: απίθανα και τα παιδάκια κοτόπουλο. Αποκαλύπτω και το μυστικό συστατικό στο μπιφτέκι που δεν είναι το πιπέρι, αλλά το ταμπάσκο!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!

09 Αυγ 2018

Το Λύχνιον έχει γίνει πλέον ένα από τα αγαπημένα στέκια για φαγητό!

Πήγα πρώτη φορά πριν από δύο χρόνια και με εντυπωσιασε πραγματικά!
Όχι, δεν έχει γκουρμέ κουζίνα, ούτε πολυτελείς χώρους. Έχει όμως ποιοτικό και νόστιμο φαγητό, ιστορία, ζεστούς ανθρώπους και καλές τιμές! Άψογος συνδιασμός!

Προτείνω να δοκιμάσετε το σπέσιαλ μπιφτέκι. Έρχονται στο πιάτο σας δύο τεράστια μπιφτέκια πεντανόστιμα και ζουμερά με φρέσκια ντομάτα σε μικρά κυβάκια από πάνω και πιπεριά. Είναι καταπληκτικό! Επίσης, από το νοστιμότερο, μαλακότερο συκώτι που έχω φάει! Απίθανοι ντοματοκεφτέδες (λίγο πικάντικοι) και δυνατό τζατζίκι!

Οι τιμές σπάνια να ξεπεράσουν τα 15€ το άτομο και θα έχετε φάει πολυ καλά!

Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό. Πέρισυ μια από τις φορές που το επισκέφτηκα μου φάνηκε λίγο αλμυρό το μπιφτέκι και δεν το έφαγα όλο. Με ρώτησαν αμέσως τι συνέβη και μου πρότειναν να μου κάνουν άλλο.

Την επόμενη φορά (μετά από 1-2 μήνες) που ξαναπήγα με θυμήθηκε ο ιδιοκτήτης και με ρώτησε αν το μπιφτέκι και εκείνη τη φορά μου φάνηκε αλμυρό. Μου έκανε τρομερά καλή εντύπωση. Ενδιαφέρονται πραγματικά για τον πελάτη!!

Το Λύχνιον θα σας κερδίσει!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Lilly.

27 Μάρ 2018

Ο ένας από τους δύο Φαγάνες λείπει στην Κρήτη, ταξίδι για δουλειά. Γυρίζει αύριο και θα μας ζαλίσει πάλι με το φοβερό σαγανάκι φλαμπέ που σερβίρουν στα Χανιά, λες και δεν τρώμε καλά και στη γειτονιά μας!

Πήρα κι εγώ τη μανούλα μου Σάββατο απόγευμα προς βραδάκι και να 'μαστε στο γειτονικό Λυχνίον. Έχουμε έρθει πολλές φορές στο παρελθόν, θα έρθουμε τόσες κι άλλες τόσες στο μέλλον.

Ο χώρος συμπαθητικός, όταν ο καιρός είναι κρύος όμως η θέρμανση θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη. Το καλοκαίρι η αυλή του είναι γλυκύτατη. Α, η τουαλέτα είναι μία για κοριτσάκια κι αγοράκια, καθαρή πάντως.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και τυπικά ευγενική, αν και φίλοι αξιόπιστοι μας έχουν αναφέρει έναν κάποιον... εκνευρισμό βράδια με γεμάτα όλα τα τραπέζια. Στην ουσία, που για εμάς είναι το φαγητό. Αυτήν τη φορά δεν πήραμε το λατρεμένο μπιφτέκι, που σίγουρα είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει έξω.

Λέω έξω, γιατί σαν της μανούλας κανένα! Το δε φημισμένο σπέσιαλ μπιφτέκι του δεν το έχουμε δοκιμάσει, γιατί ο Φαγάνας αποφεύγει την τομάτα όπως ο διάολος το λιβάνι.

Πήραμε για πρώτη φορά κολοκυθοκεφτέδες, οι οποίοι ήταν ποίημα, πα'ι'δάκια κοτόπουλου, που κι αυτά τα θεωρώ τα καλύτερα που έχω φάει, κι εξαιρετικό ψαρονέφρι. Η ποιότητα σταθερή, όσες φορές κι αν έχουμε πάει. Ίσως σας φανεί ελάχιστα παραπάνω απ' όσο πρέπει το λάδι στα τηγανιτά, πατάτες, μελιτζάνες, κολοκύθια. Στο τέλος κερνάνε πολύ ωραίο χαλβά. Οι τιμές κατά την άποψή μας είναι ο ορισμός του value for money. Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα! Και μία συμβουλή, αν μου επιτρέπετε, κορίτσια. Τις μανούλες και τα μάτια σας!!!

Επιτελους τα κατάφερα!!!!
Εδώ και περίπου ένα χρόνο προσπαθώ να ¨οδηγήσω" την παρέα προς το Λυχνίον -για το οποίο οι κριτικές στο a4f μου έχουν προκαλέσει υπερβολικό ενδιαφέρον, μη σας πω ότι είχα κάνει και την εικόνα/γεύση του τρώω εκεί-αλλά λόγω διαφόρων δυσκολιών και μουρμούρας της συνηθισμένης παρέας μου (που να τρέχουμε τώρα Αμπελόκηπους, που να παρκάρουμε, που θα μας τρέχεις τώρα να δοκιμάζουμε νέα μαγαζιά κλπ... ) η οποία στο τέλος μου φιλάει το χέρι για τα διαμαντάκια που ανακαλύπτουμε- τους την έφερα γυριστή λίγες μέρες μετά τον 15Αύγουστο σε μία Αθήνα ιδανικών συνθηκών (με τόσους κατοίκους όσοι χρειάζονται για να έχεις άνεση κινήσεων και όχι μόνο) που πήγαμε θέατρο στο κέντρο και μετά θα πηγαίναμε για ένα κρασί.

Ως αναμενόταν μου ανατέθηκε το έργο επιλογής χώρου που θα πιούμε το κρασάκι (γιατί όπως είπα παραπάνω ναι μεν μουρμουράνε αλλά τελικά εμπιστεύονται τις επιλογές που κάνω μέσω του site a4f) και βρήκα την ευκαιρία που δε θα είχαν καμία μα καμία δικαιολογία να αρνηθούν (έτσι κι αλλιώς είμασταν κέντρο, οι δρόμοι άδειοι και το parking τόσο εύκολο) για να προτείνω το Λυχνίον.

Δεν έκανα κράτηση γιατί ντρεπόμουν να τηλεφωνήσω για reservation τραπεζιού στις 11:45 (μετά το θέατρο) και αποφάσισα να το αφήσω στην τύχη του -εάν δε μας σέρβιρε τόσο αργά κάπου αλλού θα πηγαίναμε (είχα και plan B & C).

Φτάσαμε πράγματι τόσο αργά, στην αυλή υπήρχαν 3-4 παρέες, ρωτήσαμε εάν σερβίρουν τέτοια ώρα και η απάντηση ήταν "ε, ακόμη νωρίς είναι-φυσικά και σερβίρουμε".
Η περιγραφή κυρίως του μέσα χώρου έχει ήδη γίνει από προηγούμενους χρήστες, λιτός χώρος παλιάς μονοκατοικίας και συμπαθητική αυλή -ίσως λιγότερο φροντισμένος από όσο θα έπρεπε (το ίδιο και η τουαλέτα η οποία όμως ήταν πεντακάθαρη) φυσικά καθίσαμε στην αυλή.

Η εξυπηρέτηση αμεσότατη! Το ζευγάρι των ιδιοκτητών έσπευσε να μας στρώσει το τραπέζι, να πάρει παραγγελία (καμιά δυσκολία, είχα ήδη ξεσηκώσει τα SOS από τις κριτικές) και να μας φέρει γρήγορα το πρώτο μισόκιλο λευκό κρασάκι.

Παραγγείλαμε 1 σαλάτα χωριάτικη η οποία ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος με φρέσκα υλικά, απλώς μία σαλάτα, μία πατζάρια το ίδιο καλή σε ποσότητα και φρεσκάδα-σημειώνω ότι και από τα δύο σαλατικά/ζαρζαβατικά έλειπε λίγο ξύδι ή/και αλάτι κάτι τέλος πάντων για να δώσει αυτή την τέλεια γεύση, φυσικά αυτό είναι στην ευγενική διάθεση του κάθενός μας -αφού αυτά τα υλικά μπορούν άνετα να συμπληρωθούν εκ των υστέρων.
Μία ντοματοκεφτέδες - ήρθαν ακριβώς 4 μικροί κεφτέδες νοστιμότατοι, αλλά η γεύση με παρέπεμπε σε κολοκυθοκεφτέδες, τέλος πάντων φαγώθηκαν μια χαρά.
Το κλασσικό μπιφτέκι με το βουνό πιπεριές και ψιλοκομμένη ντοματούλα το οποίο ήταν πεντανόστιμο (η αλήθεια είναι ότι στο μπιφτέκι έχω πολύ ψηλά τον πήχη της γεύσης) και ψημένο τόσο μα τόσο σωστά ώστε να κρατάει το ζουμάκι του και τέλος το ψητό συκώτι (δεν το δοκιμάζω κάν) το οποίο σερβίρεται με λίγες πατατούλες κομμένες στο χέρι. Οι υπόλοιποι 3 της παρέας μούγκριζαν από ευχαρίστηση σε κάθε μπουκιά συκωτιού, οπότε υποθέτω (!! ) ότι τους άρεσε.
Σημειώνω ότι όλα τα πιάτα ήρθαν με σωστή σειρά και χρονική απόσταση μεταξύ τους -κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό στην απόλαυση ενός γεύματος.
Συμπληρώσαμε με ακόμη 2-3 μισόκιλα λευκό κρασάκι -αρκετά συμπαθητικό- το οποίο σερβιριζόταν στη σωστή θερμοκρασία.

Η αλήθεια είναι ότι κατά τις 1:00 καταλάβαμε ότι είχαμε μείνει μόνοι μας στο μαγαζί και ζητήσαμε λογαριασμό - όμως ο ιδιοκτήτης ο οποίος είχε καθίσει σε απόσταση 5 μέτρων από το τραπέζι μας μπήκε στην συζήτησή μας (οικονομικο_πολιτικο_κοινωνικο_γεωπολιτικών εξελίξεων) και από εκεί που λέγαμε να φύγουμε για να μην τον ξενυχτήσουμε, πιάσαμε κουβέντα μαζί του και το πήγαμε αρκετά παραπέρα και φυσικά με αυτή την ευκαιρία επιβεβαίωσα την αγνή απλότητα των ανθρώπων αυτών που διατηρούν το Λυχνίον -σπάνιο πράγμα σήμερα.

Μας ζήτησε συγνώμη (?) που δεν είχε ετοιμάσει χαλβά για κέρασμα, υποσχέθηκε διπλή μερίδα στην επόμενη επίσκεψή μας και μας ετοίμασε το λογαριασμό ο οποίος ανήλθε στα euro 44,00 για 4 άτομα.

Φυσικά και μπήκε στη λίστα των αγαπημένων!!

18 Αυγ 2017

Ειχα ξαναγραψει κριτικη πριν χρονια για το μαγαζι αλλα οταν κρατας ποιοτητα πρεπει να υπενθυμιζεις!!!
Πηγα παλι πριν καμια βδομαδα?Ενα μαγαζι σε μονοκατοικια στους αμπελοκηπους με συμπαθητικο κηπο, λιγο πιο λιτο μεσα.
Οι ιδιωκτητες ευγενεστατοι και με το χαμογελο, ο γιος που ειναι στο σερβις πιο συγκρατημενος αλλα παντα ευγενικος απλα πιο τυπικος.
Οποτε παμε, παμε και τρωμε αρνισια παιδακια! χεχε... Εγω δεν εχω φαει κατι αλλο σε κρεατικο απο εκει! Κι εχω παει πανω απο 10 φορες σιγουρα. Ειναι τα πιο τιμια παιδακια που εχω παραγγειλει στην Αθηνα ολη τοσα χρονια.1)Ειναι απο αρνι! Δε θα σου πουλησουν αρνι σε τιμη αρνιου και να ερθουν κομματαρες απο προβατινα(οπου νοστιμη αλλα πολυ πιο φτηνη κανονικα), και τα κομματια ειναι παιδακια και οχι συν μισο κιλο αλλα κομματια ασχετα. Πολυ καλοψημενα, οπως πρεπει, με τα αλατοπιπερα που πρεπει. Λατρευω τα παιδακια κι εκει μιαμ!! τα ευχαριστιεμαι!! πεντανοστημα!
Οτι αλλο εχω παρει ειναι καλο, απο το τζατζικι τις σαλατες τις πατατες, κολοκυθακια τηγανιτα, ο αντρας μου εχει φαει μπιφτεκι μου ειπε φοβερο, ολα πολυ καλα. Δυστυχως δε θυμαμαι τιμες αλλα ειναι σωστες. Αν θυμαμαι καλα την τελευταια φορα πηραμε παιδακια και ολα τα συναφη 6 ατομα και πρεπει να δωσαμε απο 15 το ατομο??Πολυ καλα για παιδακι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη RINI.

27 Οκτ 2016

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι τελος καλοκαιριου-αρχες Σεπτεμβρη, παλι σε αναζητηση μιας ευκολης λυσης προς αποφυγη του τηγανιου και του τσουκαλιου.

Ο χωρος μεσα δεν γνωριζω πως ειναι, μιας και δεν μπηκα, η πολυ μικρη αυλη ειναι συμπαθητικη.

Το σερβις καλυτερο απο πολλα μαγαζια περιωπης, αν και με αστοχιες, οπως τις τηγανητες πατατες που παραγγελθηκαν, χρεωθηκαν, αλλα δεν φτασανε ποτε στο τραπεζι, αλλα επισης αφαιρεθηκαν απο τον λογαριασμο μετα την επισημανση μας.
(Παντως ειναι κριμα να γινονται τετοια λαθη, αν δεν ειχαμε ριξει μια ματια στον λογαριασμο, ουτε που θα το παιρναμε χαμπαρι).

Το φαγητο πολυ καλο.
Απο την καλη σαλατα πατζαριων, στο καλο βαρβατο τζατζικι, οδηγηθηκαμε σε ενα πιατο κοκκορα με μακαρονια, λιγο στεγνο το πουλερικο αλλα νοστιμο, τα μακαρονια μαμαδιστικα με την πιπερατη γευση τους τυλιγμενη στην ντοματολαδιλα του μακαρονιου ενος τετοιου πιατου, το καταχαρηκα, σαν να ημουν καλεσμενος στην θεια μου.
Και φυσικα το μπιφτεκι, ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει. Οι κομμενες πιπεριες και ντοματες απο πανω εκαναν ενα ηδη ζουμερο μπιφτεκι ακομα πιο ζουμερο, επιτρεποντας μας να αναγνωρισουμε γιατι ενα τοσο συνοικιακο(?) μαγαζι εχει τοση περαση.

Δεν δωσαμε πανω απο 30 ευρω με δυο μπυρες και ενα κρασακι.

Συστηνεται ανετα αν ειστε εκει γυρω, και ισως για καποιους που ειναι λιγο πιο μακρυα.

25 Φεβ 2017

Το βρήκαμε τυχαία ψάχνοντας εστιατόρια στο ιντερνετ. Άξιζε την επίσκεψη και με το παραπάνω!

Πρόκειται για ένα χώρο που θυμίζει παλιά ταβέρνα, όμορφα διακοσμημένος σε στυλ παλιού παντοπωλείου.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή, το service αρκετά γρήγορο επίσης. Γευστικά ήταν ΟΛΑ σε πολύ υψηλό επίπεδο. Ωραίες παραδοσιακές γεύσεις, όχι ιδιαιτέρως fancy-gourmet, άλλωστε δεν εκπροσωπεί αυτό το είδος.

Θεωρώ πως είναι ένα εστιατόριο, που πας για να φας ΠΟΛΥ καλά.
Συγκεκριμένα παραγγείλαμε 2 κιλά παϊδάκια, 5 πατάτες, τυροκαυτερές, και άλλα ορεκτικά, σαλάτα και κόκκινο κρασί (το οποίο ήταν επίσης καλό και γλυκόπιοτο) και πληρώσαμε 16€/άτομο με κέρασμα γλυκού (χαλβά) στο τέλος.

Μείναμε άκρως ικανοποιημένοι και θα ξαναπάμε σίγουρα!

Κλασσικό ταβερνάκι παλαιάς κοπής.
Κυριακή απογευματάκι πήγαμε 4 άτομα αφού πριν είχα κάνει τη γνωστή έρευνα στο ask4food που μέχρι στιγμής δε με έχει απογοητεύσει.
Σε μια συμπαθητική αυλίτσα χωρισμένη σε επίπεδα φάγαμε εξαιρετικά.
Ευγενέστατη και άμεση εξυπηρέτηση.

Από ψητά πήραμε 2 χοιρινές, 1 καπνιστή χοιρινή, 1 μοσχαρίσια και 1 μπιφτέκι.
Όλα ήταν νόστιμα και σωστά αλατισμένα. Το μοσχάρι δε είχε το τέλειο ψήσιμο. Το χοιρινό ήταν ελαφρώς στεγνό αλλά πολύ νόστιμο. Το μπιφτέκι εντελώς σπιτικό, κρεατένιο με λίγα λόγια πολύ ωραίο.

Επιπλέον πήραμε πατάτες τηγανητές -δεν έφαγα αλλά η παρέα τις τίμησε δεόντως-, μια σαλάτα λάχανο-καρότο -νόστιμη-, 2 φέτες -πολύ ωραία σκληρή χωρίς να παραμέμπει σε έδεσμα που χρησιμοπουούν τα περισσότερα μαγαζιά-, τυροκαυτερή -κόλαση, καυτερή όσο πρέπει, συμπαγής, απλά υπέροχη- και πιάτο ημέρας......2 μερίδες σουτζουκάκια -πολύ ωραία δεμένη σάλτσα, σφιχτός κιμάς, πάρα πολύ νόστιμα-.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί και 4 αναψυκτικά.

Ναι, είμαστε καλοφαγάδες και πολυφαγάδες!!
Μας κεράσανε τον κλασσικό χαλβά ο οποίος ήταν απλά καλός.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 84,5 ευρώ. Αν σκεφτεί κανείς ότι το φαγητό αναλογούσε σε 6 άτομα και όχι σε 4 που ήμασταν εμείς, οι τιμές είναι επίσης εξαιρετικές.

Σημειώνω ότι μας φέρανε απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε όπως συνηθίζεται σε πολλά μαγαζιά.

Να πάτε!! Επιχειρήσεις που σέβονται τον ουρανίσκο και την τσέπη του πελάτη πρέπει να τις στηρίζουμε. Θα φάτε καλά και θα νοιώσετε όμορφα γιατί ο χώρος και οι άνθρωποι εκεί αποπνέουν μια αύρα αμεσότητας και οικειότητας.