ΤΟ ΛΥΧΝΙΟΝ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Λουίζης Ριανκούρ 17, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΗ ΗΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ( 12:00 - 01:00)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Γραφικό παραδοσιακό περιβάλλον της παλιάς Αθήνας, το Λυχνίον κρατάει την παράδοση σε συνδυασμό με την καλή ποιότητα φαγητου. Το παλιό εναρμονίζεται με το καινούριο με μικρές μοντέρνες πινελιές που σε παραπέμπει σε παραμύθι. Γεμάτο λουλούδια και πρασινάδα ελάτε να δοκιμάσετε τα φαγητά μας και να γνωριστούμε καλύτερα. Με μεράκι και αγάπη για το καλό φαγητό οι θαμώνες του είναι όλων των ηλικιών, το μαγαζί μετράει περίπου 40 χρόνια παρουσίας στην γειτονιά και έχει πολύ καλή φήμη.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι τελος καλοκαιριου-αρχες Σεπτεμβρη, παλι σε αναζητηση μιας ευκολης λυσης προς αποφυγη του τηγανιου και του τσουκαλιου.

Ο χωρος μεσα δεν γνωριζω πως ειναι, μιας και δεν μπηκα, η πολυ μικρη αυλη ειναι συμπαθητικη.

Το σερβις καλυτερο απο πολλα μαγαζια περιωπης, αν και με αστοχιες, οπως τις τηγανητες πατατες που παραγγελθηκαν, χρεωθηκαν, αλλα δεν φτασανε ποτε στο τραπεζι, αλλα επισης αφαιρεθηκαν απο τον λογαριασμο μετα την επισημανση μας.
(Παντως ειναι κριμα να γινονται τετοια λαθη, αν δεν ειχαμε ριξει μια ματια στον λογαριασμο, ουτε που θα το παιρναμε χαμπαρι).

Το φαγητο πολυ καλο.
Απο την καλη σαλατα πατζαριων, στο καλο βαρβατο τζατζικι, οδηγηθηκαμε σε ενα πιατο κοκκορα με μακαρονια, λιγο στεγνο το πουλερικο αλλα νοστιμο, τα μακαρονια μαμαδιστικα με την πιπερατη γευση τους τυλιγμενη στην ντοματολαδιλα του μακαρονιου ενος τετοιου πιατου, το καταχαρηκα, σαν να ημουν καλεσμενος στην θεια μου.
Και φυσικα το μπιφτεκι, ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει. Οι κομμενες πιπεριες και ντοματες απο πανω εκαναν ενα ηδη ζουμερο μπιφτεκι ακομα πιο ζουμερο, επιτρεποντας μας να αναγνωρισουμε γιατι ενα τοσο συνοικιακο(?) μαγαζι εχει τοση περαση.

Δεν δωσαμε πανω απο 30 ευρω με δυο μπυρες και ενα κρασακι.

Συστηνεται ανετα αν ειστε εκει γυρω, και ισως για καποιους που ειναι λιγο πιο μακρυα.

Αυγ

Επιτελους τα κατάφερα!!!!
Εδώ και περίπου ένα χρόνο προσπαθώ να ¨οδηγήσω" την παρέα προς το Λυχνίον -για το οποίο οι κριτικές στο a4f μου έχουν προκαλέσει υπερβολικό ενδιαφέρον, μη σας πω ότι είχα κάνει και την εικόνα/γεύση του τρώω εκεί-αλλά λόγω διαφόρων δυσκολιών και μουρμούρας της συνηθισμένης παρέας μου (που να τρέχουμε τώρα Αμπελόκηπους, που να παρκάρουμε, που θα μας τρέχεις τώρα να δοκιμάζουμε νέα μαγαζιά κλπ... ) η οποία στο τέλος μου φιλάει το χέρι για τα διαμαντάκια που ανακαλύπτουμε- τους την έφερα γυριστή λίγες μέρες μετά τον 15Αύγουστο σε μία Αθήνα ιδανικών συνθηκών (με τόσους κατοίκους όσοι χρειάζονται για να έχεις άνεση κινήσεων και όχι μόνο) που πήγαμε θέατρο στο κέντρο και μετά θα πηγαίναμε για ένα κρασί.

Ως αναμενόταν μου ανατέθηκε το έργο επιλογής χώρου που θα πιούμε το κρασάκι (γιατί όπως είπα παραπάνω ναι μεν μουρμουράνε αλλά τελικά εμπιστεύονται τις επιλογές που κάνω μέσω του site a4f) και βρήκα την ευκαιρία που δε θα είχαν καμία μα καμία δικαιολογία να αρνηθούν (έτσι κι αλλιώς είμασταν κέντρο, οι δρόμοι άδειοι και το parking τόσο εύκολο) για να προτείνω το Λυχνίον.

Δεν έκανα κράτηση γιατί ντρεπόμουν να τηλεφωνήσω για reservation τραπεζιού στις 11:45 (μετά το θέατρο) και αποφάσισα να το αφήσω στην τύχη του -εάν δε μας σέρβιρε τόσο αργά κάπου αλλού θα πηγαίναμε (είχα και plan B & C).

Φτάσαμε πράγματι τόσο αργά, στην αυλή υπήρχαν 3-4 παρέες, ρωτήσαμε εάν σερβίρουν τέτοια ώρα και η απάντηση ήταν "ε, ακόμη νωρίς είναι-φυσικά και σερβίρουμε".
Η περιγραφή κυρίως του μέσα χώρου έχει ήδη γίνει από προηγούμενους χρήστες, λιτός χώρος παλιάς μονοκατοικίας και συμπαθητική αυλή -ίσως λιγότερο φροντισμένος από όσο θα έπρεπε (το ίδιο και η τουαλέτα η οποία όμως ήταν πεντακάθαρη) φυσικά καθίσαμε στην αυλή.

Η εξυπηρέτηση αμεσότατη! Το ζευγάρι των ιδιοκτητών έσπευσε να μας στρώσει το τραπέζι, να πάρει παραγγελία (καμιά δυσκολία, είχα ήδη ξεσηκώσει τα SOS από τις κριτικές) και να μας φέρει γρήγορα το πρώτο μισόκιλο λευκό κρασάκι.

Παραγγείλαμε 1 σαλάτα χωριάτικη η οποία ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος με φρέσκα υλικά, απλώς μία σαλάτα, μία πατζάρια το ίδιο καλή σε ποσότητα και φρεσκάδα-σημειώνω ότι και από τα δύο σαλατικά/ζαρζαβατικά έλειπε λίγο ξύδι ή/και αλάτι κάτι τέλος πάντων για να δώσει αυτή την τέλεια γεύση, φυσικά αυτό είναι στην ευγενική διάθεση του κάθενός μας -αφού αυτά τα υλικά μπορούν άνετα να συμπληρωθούν εκ των υστέρων.
Μία ντοματοκεφτέδες - ήρθαν ακριβώς 4 μικροί κεφτέδες νοστιμότατοι, αλλά η γεύση με παρέπεμπε σε κολοκυθοκεφτέδες, τέλος πάντων φαγώθηκαν μια χαρά.
Το κλασσικό μπιφτέκι με το βουνό πιπεριές και ψιλοκομμένη ντοματούλα το οποίο ήταν πεντανόστιμο (η αλήθεια είναι ότι στο μπιφτέκι έχω πολύ ψηλά τον πήχη της γεύσης) και ψημένο τόσο μα τόσο σωστά ώστε να κρατάει το ζουμάκι του και τέλος το ψητό συκώτι (δεν το δοκιμάζω κάν) το οποίο σερβίρεται με λίγες πατατούλες κομμένες στο χέρι. Οι υπόλοιποι 3 της παρέας μούγκριζαν από ευχαρίστηση σε κάθε μπουκιά συκωτιού, οπότε υποθέτω (!! ) ότι τους άρεσε.
Σημειώνω ότι όλα τα πιάτα ήρθαν με σωστή σειρά και χρονική απόσταση μεταξύ τους -κάτι που το θεωρώ πολύ σημαντικό στην απόλαυση ενός γεύματος.
Συμπληρώσαμε με ακόμη 2-3 μισόκιλα λευκό κρασάκι -αρκετά συμπαθητικό- το οποίο σερβιριζόταν στη σωστή θερμοκρασία.

Η αλήθεια είναι ότι κατά τις 1:00 καταλάβαμε ότι είχαμε μείνει μόνοι μας στο μαγαζί και ζητήσαμε λογαριασμό - όμως ο ιδιοκτήτης ο οποίος είχε καθίσει σε απόσταση 5 μέτρων από το τραπέζι μας μπήκε στην συζήτησή μας (οικονομικο_πολιτικο_κοινωνικο_γεωπολιτικών εξελίξεων) και από εκεί που λέγαμε να φύγουμε για να μην τον ξενυχτήσουμε, πιάσαμε κουβέντα μαζί του και το πήγαμε αρκετά παραπέρα και φυσικά με αυτή την ευκαιρία επιβεβαίωσα την αγνή απλότητα των ανθρώπων αυτών που διατηρούν το Λυχνίον -σπάνιο πράγμα σήμερα.

Μας ζήτησε συγνώμη (?) που δεν είχε ετοιμάσει χαλβά για κέρασμα, υποσχέθηκε διπλή μερίδα στην επόμενη επίσκεψή μας και μας ετοίμασε το λογαριασμό ο οποίος ανήλθε στα euro 44,00 για 4 άτομα.

Φυσικά και μπήκε στη λίστα των αγαπημένων!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Λίγο πριν ποστάρω την συγκεκριμένη κριτική και κάνοντας μια βόλτα στο ask, το μάτι μου έπεσε επάνω στην κριτική του World. Διαβάζοντας την, γύρισα χρόνια πίσω, τότε που έκανα τα πρώτα μου βήματα στο site, αρχικά διαβάζοντας τις κριτικές των παλαιών χρηστών και στη συνέχεια αρχίζοντας δειλά δειλά να γράφω τις δικές μου.

Βήματα αργά αλλά σταθερά χωρίς να είναι οι κριτικές αυτοσκοπός μου, έχοντας ως υπόδειγμα τον μεστό και τεκμηριωμένο λόγο των πρώτων στη λίστα Fratello και World, οι κριτικές των οποίων με βοήθησαν να βελτιωθώ και να φτάσω εδώ που έφτασα.

Αναμνησιακή λοιπόν και η παρούσα κριτική, μιας και η επίσκεψη στο Λυχνίο μόνο αναμνήσεις σου ξυπνάει. Κατοικοεδρεύει δίπλα στις άχαρες πολυκατοικίες της Ριανκούρ και αντιστέκεται σθεναρά σε κάθε ανακαίνιση, θέλοντας να κρατήσει αυτό το αγνό, λιτό και απέριττο της παλιάς Αθήνας. Μικρή αυλή, σιδερένια κάγκελα, σιδερένια βαριά πόρτα στην είσοδο και παλιά μαρμάρινα σκαλιά που σε οδηγούν στο εσωτερικό του μαγαζιού. Εκεί ο χώρος χωρίζεται σε δωμάτια με κλασσικές καρέκλες και τραπέζια, ανοιχτόχρωμους τοίχους γεμάτους με καδράκια από ταινίες ή διαφημίσεις του παρελθόντος.

Ο ιδιοκτήτης μας κέρδισε με γκολ από τα αποδυτήρια. Μια κυρία της παρέας νήστευε και το μάθαμε αφού είχαμε κλείσει το τραπέζι. Εκ νέου τηλέφωνο και λύθηκε άμεσα το πρόβλημα μας. Ο ιδιοκτήτης φρόντισε και είχε και μια μερίδα φρέσκα καλαμαράκια.
Μιας και ήμαστε μεγάλη παρέα, ένα δωμάτιο του μαγαζιού ήταν κλεισμένο για μας, οπότε νοιώσαμε άκρως οικογενειακά, Κυριακή μεσημέρι στο σπίτι της γιαγιάς, έτοιμοι να γευτούμε τα καλούδια της που ήταν γλύκισμα για όλους μας, αλλά ο παππούς γκρίνιαζε για να την πειράξει.

Ψωμάκι με λαδορίγανη ψημένο στη σχάρα. Καψάλα το ζητούσαμε στη γιαγιά μου και εκείνη δεν μας χαλούσε χατίρι.

Σπέσιαλ μπιφτέκι στη σχάρα. Εδώ αρχίζω και πιστεύω ότι το συγκεκριμένο έδεσμα είναι το παραδοσιακό πιάτο των Αθηνών. Το έχω συναντήσει σε πολλές ταβέρνες με ελάχιστες διαφορές. 2 μπιφτέκια μεσαίου μεγέθους στη σχάρα, φουλ κιμαδίσια, γευστικά και ζουμερά, ολίγον spicy, σκεπασμένα από ψιλοκομμένη ντομάτα και πιπεριά, για την γεύση και την δροσιά.
Κολοκυθάκια τηγανιτά χωρίς ίχνος λαδίλας, τραγανά και μαεστρικά τηγανισμένα όπως και οι πατάτες. Συνοδεία σκορδάτου τζατζικιού ήταν απόλαυση διαχρονική.

Στα ίδια επίπεδα και η τυροκαυτερή, που δικαίωσε το όνομα της στο κάψιμο.

Κολοκυθοκεφτέδες και τοματοκεφτέδες, αφράτοι μέσα τραγανοί έξω, με αρκετά μυρωδικά και τυράκι και εδώ τα εύσημα στο τηγάνισμα.

Χόρτα εποχής, σαν να μαζεύτηκαν από τον παππού στον πρωινό του περίπατο, σε θερμοκρασία δωματίου που απογειώθηκαν με το λαδολέμονο.

Λουκάνικο στη σχάρα, μικρό κομμάτι μόνο για ορεκτικό, καλή η γεύση του.

Τυροπιτάκια σπιτικά πλούσια σε τυρί φέτα, ωραία τηγανισμένα και στεγνά από λάδι.

Για τα καλαμαράκια που έκανα μνεία στην αρχή, συμπληρώνω ότι ο μάγειρας είναι άριστος ψήστης, σωστός καλλιτέχνης.

Αρνί στον φούρνο, ωραία μαγειρεμένο συνοδεία από κυδωνάτες πατάτες, το οποίο ήταν πιάτο ημέρας και με αποζημίωσε πλήρως. Έλιωνε στο στόμα, ελαφρά σκορδάτη γεύση, με λίγο λίπος μόνο για την γεύση.

Για το τέλος, επειδή όσο νάναι μια λιγούρα την είχαμε και έπρεπε να συνοδεύσουμε με κάτι το γευστικό λευκό κρασί αλλά και το ρακί, πήραμε και ½ παιδάκια τα οποία ήταν γλύκισμα. Και εδώ να υπενθυμίσω ότι τα παιδάκια τρώγονται με τα χέρια διότι αλλιώς, εκτός των άλλων, χάνεται και η μισή απόλαυση.

Μας κέρασαν σπιτική καρυδόπιτα την γνωστή μελαχρινή, η οποία ήταν νόστιμη και σωστά σιροπιασμένη.

Δώσαμε 17 ευρώ το άτομο, ποσό νορμάλ αφού φύγαμε σκασμένοι από φαγητό και φυσικά ευχαριστημένοι.
Για να φρεσκαριστούν οι αναμνήσεις των παιδικών μας χρόνων, σίγουρα το Λυχνίο μπαίνει σημαιοφόρος στις ταβέρνες παλαιάς κοπής. Είναι αυτό που γράφει, γι’ αυτό άλλωστε αντέχει και 40 χρόνια.

Κλείνοντας, μιας και ο χρόνος φεύγει γιατί δεν μας αντέχει, αλλά και για να δώσει τη θέση του στον νέο, εύχομαι υγεία και ευτυχία για το 2016 και ένα μεγάλο μπράβο στους γνωστούς - άγνωστους (ξέρουν αυτοί) χρήστες του ask, που κοπιάζουν γράφοντας κριτικές και προσπαθούν να βελτιώσουν την παροχή υπηρεσιών των χώρων εστίασης χωρίς να κόπτονται χρόνου και χωρίς να είναι το μοναδικό πράγμα που δίνει νόημα στη ζωή τους.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

1 μερίδα τζατζίκι-τυροκαυτερή (1/2 τζατζίκι, 1/2 τυροκαυτερή)
1 σαγανάκι
1/2 κιλό κόκκινο χύμα
1/4 ρακή
1 coca
-1 κολοκυθάκια τηγανιτά που ξεχάστηκαν
(3 σιμιγδαλένιοι χαλβάδες κερασμένοι)
----------------------------------------------------
62,50 € / 3 (άτομα) = 20,83 €

Θα ξεκινήσω από τα αρνητικά για να τελειώσω με τα θετικά.

Όταν βγαίνω δεν κρατώ μαζί μου ούτε αριθμομηχανή με κορδέλα, ούτε κομπιουτεράκι, ούτε τις μανσέτες μου, ούτε το εκκαθαριστικό μου, ούτε βγάζω excelάκια με τιμές. Χαλαρώνω. Κακώς ίσως αλλά χαλαρώνω. Ασχέτως ποιότητας (θα γίνει μνεία παρακάτω) νομίζω ότι 62,50 έουροζ για τα ως άνω είναι πολλά. Δεν λέω πανάκριβα. Λέω πολλά. Σαφές;

Αναφορικά με τον χώρο έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα από τους ηλεκτρονικούς συν-τρόφους και συνδαιτυμόνες. Εγώ έχω να κάνω μόνο δυο-τρεις προσθήκες στα ήδη λεχθέντα. Δυο σχόλια: πλαστικό πλακάκι δαπέδου και διακοσμητικά ΙΚΕΑ. Αν το πρώτο είναι μια οικονομική επιταγή την οποία δεν θα έπρεπε να σχολιάσω περαιτέρω, το δεύτερο είναι μια αισθητική επιλογή που νομίζω ότι πρέπει.

Ας διευκρινίσω εδώ ότι δεν είμαι φίλος μιας μη μου άπτου αισθητικής. Το αντίθετο θα έλεγα. Μου αρέσουν τα κουτούκια, οι χασαποταβέρνες, οι υπόγες, τα ουζερί της Βαρβακείου. Αλλά τα κριτήριά μου είναι σαφή και όχι ανακατωμένα. Άλλο fusion κι άλλο ταραχή. Αναγνωρίζω, με απόλυτο σεβασμό, την αναγκαιότητα (και συνεπαγόμενα και την αισθητική) και του κουτουκιού και του έθνικ και του μαγειρείου και του καλού και ακριβού εστιατορίου και του μοντέρνου και του λαϊκού. Το λαϊκομοντέρνο όμως παραπέμπει σε Μολιέρο, αν με εννοείς. Δεν πάει στη σάλα του φαγητού δίπλα στην φωτοτυπία-αφίσα του Καζαντζίδη η κρεμασμένη σειρά από κουτάλες του ΙΚΕΑ. Ή Τζίτζικας και Μέρμηγκας ή Δίπορτο. Τζιτζικόπορτο δεν πάει.

Κατά τα λοιπά ο χώρος είναι ιδιαίτερος και αυτό τον κάνει ευχάριστο. Η ατμόσφαιρα βαριά. Μύριζε φαγητίλα/λαδίλα παρόλο που ήμασταν οι πρώτοι πελάτες (6:30-7:00 το απόγευμα) και που υπήρχε ένας σωλήνας εξαερισμού επαρκής για πυρηνικό καταφύγιο που διέτρεχε όλο το ταβάνι. Ίσως λογίζεται παραξενιά αλλά όταν πάω κάπου θέλω να αναπνέω απρόσκοπτα και -κυρίως- να μην μυρίζω μετά σαν φίλτρο απορροφητήρα.

Πέραν των ανωτέρω μου άρεσε η μουσική υπόκρουση (από Καφάση μέχρι Περπινιάδη) και σέβομαι πάντα τα μαγαζιά με καθαρές τουαλέτες.

Κατά τα λοιπά η ανάλυση έχει ως κάτωθι:

* τζατζίκι-τυροκαυτερή: το τζατζίκι τίμιο, με μπόλικο (ή πιο σωστά με βαρύ) σκόρδο, γιαούρτι και όχι επιδόρπιο γιαουρτιού. Δικό τους. Καλό αλλά μάλλον όχι το καλλίτερο που έχεις φάει. Η τυροκαυτερή α) είναι καυτερή, β) είναι η καλλίτερη που έχεις φάει. Σίγουρα. Είναι λόγος να ξαναπάς.

* σαγανάκι: καλό και τίμιο. Αυτά.

* πατάτες τηγανιτές: χεράτες, τηγανισμένες σε καθαρό λάδι (σπανιότερο και ακριβότερο από όσο νομίζουμε). Ορθώς αλατισμένες. Ίσως θέλαν λίγο στράγγισμα να φύγει το έξτρα λαδάκι.

* χωριάτικη: αξιοπρεπείς ντομάτες για Μάρτη μήνα, λίγο λάδι, πολύ αγγούρι, εξαιρετική φέτα. Όλο μαζί μια συμπαθής και δροσερή χωριάτικη.

* παϊδάκια: ψωμωμένα μα λεπτά (ο σωστός συνδυασμός). Σωστά ψημένα. Αγγίζαν την τελειότητα. (σ. σ. στον χασάπη έχουν 5,50-7,50 το κιλό, για ποιο λόγο πρέπει να τετραπλασιάζεται η τιμή τους όταν ψηθούν;)

* μπιφτέκι σπέσιαλ: θέτει στάνταρ για την έννοια μπιφτέκι. Μέχρι νεωτέρας το συγκεκριμένο μπιφτέκι είναι το μέτρο σύγκρισης για όλα τα μπιφτέκια του κόσμου. Personal favorite: η spicy ψιλοκομμένη πιπερίτσα (μαζί με την ντομάτα και την πράσινη πιπεριά) πάνω στο μπιφτέκι. Το ίδιο το μπιφτέκι απλά σαρωτικό. Ο λόγος για να ξαναπάς.

* κόκκινο χύμα: αυτοπροσδιορίζεται ως cabernet Αχαΐας. Εγώ θα πω ωραίο κρασί ταβέρνας (από τα καλλίτερα χύμα της Αθήνας που βασανίζεται από κακούς ξυδιάδες) με υποψία ρετσινιού.

* ρακή: καλή αλλά πολύ light. Μάλλον είχε λάβει χώρα προσθήκη ύδατος σε κάποιο στάδιο της εμπορίας-παρασκευής της.

* κολοκυθάκια τηγανιτά: δεν ήρθαν ποτέ. Δεν τα υπενθύμισα διότι μάλλον δεν χρειάζονταν. Τρεις ήμασταν, πόσο να τρώγαμε πια;

* χαλβάς σιμιγδαλένιος: αν γενικά σου αρέσει είναι πολύ καλός, αν όχι, είναι απλά καλός. Με μαύρη πασπαλισμένη ζάχαρη για το κριτς-κρατς της υπόθεσης. Ο μοναδικός καλλίτερος που έχω φάει έξω (γιατί κάποτε η γιαγιά μου ζούσε και μεγαλουργούσε) ήταν στο Πέταλο στην Κυψέλη (έχει κλείσει, άρε Νίκο! ) που ήταν με βούτυρο αντί για λάδι (πολίτικος).

Η εξυπηρέτηση ήταν εγκάρδια. Τα ξεχασμένα κολοκυθάκια δεν με νοιάξαν. Οι ιδιοκτήτες, ένας μεγαλωμένος κύριος με την κυρία του, φαίνονται γλυκείς άνθρωποι.

Εκ των ανωτέρω ελευθέρως συνάγεται αναφορικά με τα φαγητά α) τίποτα κακό, β) όλα από άνω του μετρίου έως η ενσάρκωση του άριστα (ναι μπιφτέκι, για σένα το λέω). Ο χώρος αν αερίζετο (με το μπαρδόν) και διάλεγε τι θέλει να είναι θα έλεγα καλός για κλασικό κουτούκι. Τιμές ψαροταβέρνας. Ίσως και με θέα θάλασσα.

Θα ξαναπάω οπωσδήποτε καλοκαιράκι να κάτσω έξω και να διαφύγω του 'αμφί' χώρου και της περιπλανώμενης λαδίλας. Θέλω να δοκιμάσω και κανένα μαγειρευτό (που δεν είχε) γιατί η ευγενική κυρία με εμπνέει για μαγείρισσα. Πάντως το τρίπτυχο σπέσιαλ μπιφτέκι-πατάτες-τυροκαυτερή είναι όραμα και οπτασία.

ΥΓ Ποιος είναι ο Κωστής;;;;;

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το φθινόπωρο, μία από τις πρώτες ταβέρνες που με πήγε μια φίλη μου εδώ στην Αθήνα, ήτανε το ΛΥΧΝΙΟΝ, just to taste the local colour here in Athens!!

Η ταβέρνα λειτουργεί από τα 70's σε ένα όμορφο παλαιό σπίτι, μονοκατοικία όπως λέτε εδώ, που μας φάνηκε καλά διατηρημένο για τα χρόνια του. Βρίσκεται στους Αμπελόκηπους, περίπου στο intersection Λουίζης Ριανκούρ & Φθιώτιδος, και είναι 3 minutes walk από το Μετρό Αμπελοκήπων! Είναι ένα φθηνό τελικά οικογενειακό ταβερνάκι της παλιάς καλής εποχής...

Έχει 3 αίθουσες και ένα παλαιού τύπου WC που όμως ήτανε πεντακάθαρο.

Tο service το πραγματοποιούσε ένα ζευγάρι ώριμων ανθρώπων, με ιδιαίτερη περιποίηση αλλά και ευγενική συμπεριφορά. Εμείς φάγαμε:

1 τυροπιτάκια, νόστιμα και χορταστικά,
1 φάβα, εξαιρετική και μεγάλη μερίδα,
1 κολοκυθάκια τηγανιτά, καλοτηγανισμένα και γευστικά!
1 μπιφτέκι σπέσιαλ, τεράστιο και πολύ ζουμερό. Excellent burger indeed!
1 κόκορας κρασάτος με λαζάνια, just like the one at home!

'Ηπιαμε 1 λίτρο κοκκινέλι χύμα, καλής ποιότητας και μας εφέρανε νεράκι σε κανάτα.

Κέρασμα στο τέλος, ο κλασικός σας χαλβάς σιμιγκνταλένιος...

Η απόδειξη κανονικά, everything O. K.! The bill was 35 €, με μικρό tip. Perfect value for money!!

Είναι νομίζω μια καλή και οικονομική πρόταση για τα ελληνικά δεδομένα, και ειδικά άμα βρίσκεστε στην τριγύρω περιοχή.

It's one of the oldies but goodies!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Κλασσικό ταβερνάκι παλαιάς κοπής.
Κυριακή απογευματάκι πήγαμε 4 άτομα αφού πριν είχα κάνει τη γνωστή έρευνα στο ask4food που μέχρι στιγμής δε με έχει απογοητεύσει.
Σε μια συμπαθητική αυλίτσα χωρισμένη σε επίπεδα φάγαμε εξαιρετικά.
Ευγενέστατη και άμεση εξυπηρέτηση.

Από ψητά πήραμε 2 χοιρινές, 1 καπνιστή χοιρινή, 1 μοσχαρίσια και 1 μπιφτέκι.
Όλα ήταν νόστιμα και σωστά αλατισμένα. Το μοσχάρι δε είχε το τέλειο ψήσιμο. Το χοιρινό ήταν ελαφρώς στεγνό αλλά πολύ νόστιμο. Το μπιφτέκι εντελώς σπιτικό, κρεατένιο με λίγα λόγια πολύ ωραίο.

Επιπλέον πήραμε πατάτες τηγανητές -δεν έφαγα αλλά η παρέα τις τίμησε δεόντως-, μια σαλάτα λάχανο-καρότο -νόστιμη-, 2 φέτες -πολύ ωραία σκληρή χωρίς να παραμέμπει σε έδεσμα που χρησιμοπουούν τα περισσότερα μαγαζιά-, τυροκαυτερή -κόλαση, καυτερή όσο πρέπει, συμπαγής, απλά υπέροχη- και πιάτο ημέρας......2 μερίδες σουτζουκάκια -πολύ ωραία δεμένη σάλτσα, σφιχτός κιμάς, πάρα πολύ νόστιμα-.

Ήπιαμε 1 κιλό κρασί και 4 αναψυκτικά.

Ναι, είμαστε καλοφαγάδες και πολυφαγάδες!!
Μας κεράσανε τον κλασσικό χαλβά ο οποίος ήταν απλά καλός.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 84,5 ευρώ. Αν σκεφτεί κανείς ότι το φαγητό αναλογούσε σε 6 άτομα και όχι σε 4 που ήμασταν εμείς, οι τιμές είναι επίσης εξαιρετικές.

Σημειώνω ότι μας φέρανε απόδειξη χωρίς να τη ζητήσουμε όπως συνηθίζεται σε πολλά μαγαζιά.

Να πάτε!! Επιχειρήσεις που σέβονται τον ουρανίσκο και την τσέπη του πελάτη πρέπει να τις στηρίζουμε. Θα φάτε καλά και θα νοιώσετε όμορφα γιατί ο χώρος και οι άνθρωποι εκεί αποπνέουν μια αύρα αμεσότητας και οικειότητας.

Ιούλ

Μεσημερι Κυριακης 28-6-2015. Ψαχνοντας για ΑΤΜ να παντελονιασω κανενα 200 ευρω για να βγει η βδομαδα. Στο καπακι να εχω χασει και τον αναπτηρα, και να μη μπορω να θεριακλεψω μια τσιγαρουκλα, για να πανε τα φαρμακια κατω.

Καθοτι αναποδος σαν χαρακτηρας, ξορκιζω το κακο, παρκαρω διπλα και βουρ στο Λυχνιον, για να φυτιλιασω το τελευταιο 50 νταρικο που βαραινει την τσεπη μου. Και η γυναικα διπλα μου να αναφωνει "οτι του φανει του Λωλοστεφανη", και εγω να απαντω εμεις για αλλου κινησαμε, και αλλου η ζωη μας παει.

Τραπεζακι διπλα και δεξια οπως μπαινουμε απο την εισοδο αυτης της ξεχασμενης απο τα παλια μονοκατοικιας στη σκια και διπλα στον τοιχο, μου θυμισε" θαρθω βραδυ τοιχο τοιχο και για συνθημα θα βηχω. "

. Σερβιτορος ευγενικος με μπουκαλι κρυο νερο, και αναπτηρακι να το κρατησω καθ ολη τη διαρκεια του γευματος, για να αναψω τον καρκινο. Κοσμος λιγος, και παγωμενος με τις εξελιξεις, προσπαθει να φαει το φαγακι του.

Παραγγελια, το μπιφτεκι το σπεσιαλ, το συκωτι, η χωριατικη σαλατα, τα κολοκυθακια τα τηγανητα, και το σατζικακι. Απο ποτο μια παγωμενη FIX.

Η μεριδα αποτελειται απο δυο αφρατα μπιφτεκια, οχι ξεροψημενα, που κραταγανε το ζουμακι τους, και ητο πολυ νοστιμα. Απο πανω ψιλοκομενη τοματουλα, και πρασινη πιπερια. Ταμαμ.

Το συκωτι μαλακο, μεγαλη μεριδα, ψημενο στα μετρα του, συνοδευομενο απο πατατουλα τηγανητη. Τα κολοκυθακια, με λιγο οπως πρεπει κουρκουτι, χρειαζεται να βαζουν αποροφητικο χαρτι μολις τα βγαζουν γιατι κραταγανε το λαδακι τους.

Σαλατα φρεσκοκομενη, ολα τα περιβολιαρικα εκτος ψυγειου, με εξαιρεση τη φετα. Καλο ελαιολαδο επισης, την χαρηκα. Και το σατζικακι καλο να καταλαβαινεις το σκορδακι, φανερα χειροποιητο, και οχι ετοιματζιδικο. Ευγενεια απο το σερβιτορο, καλο φαγητο, ολα τα παραπανω 29,50 ευρω, τι αλλο να θελεις εκεινη τη στιγμη.

Φαγαμε καλα, ηπιαμε το παγωμενο μπυρονι μας, μας κερασαν δυο αξιοπρεπη κοματια σιμιγδαλενιου χαλβα, να πανε τα ζαφειρια κατω, αφησαμε και 1,5 ευρω μπερμπουαρ, για την φροντιδα και την παροχη του αναπτηρα, που ντεμεκ δεν το ξεχασα και τον αφησα πισω μου ειδοποιοντας τους, και πισω στο αμαξι για να βρουμε τραπεζα.

Στο δρομο για το αμαξι, παω να βγαλω απο την τσεπα μου την κομπολογα (φατουραν μπορντο για τους γνωστες), βρισκω και το αναπτηρακι μου. Ε ' ρε γλεντια ".

Το προγραμμα τωρα ελεγε για ψαξιμο τραπεζας, σησιμο στη ουρα, και αναληψη κασαδουρας.Αυτα ελεγε το προγραμμα, η πραγματικοτητα ομως ειχε σταματημα στο περιπτερο, αγορα 2 πακετων σιγαρεττων, συνοδευομενα απο δυο ξυλακια παγωτο.

Η τσεπη μου τωρα εμοιαζε σαν την τσετσεπουντος Καραγκιοζουντος, ητοι 7 ορφανα ευρωπουλακια, αρκετα ομως για την πρωινη καπουτσινο φρεντο καφεδια μου, της σημερον ημερας. Ολα καλα και τα σκυλια δεμενα.

Φθανοντας στο σπιτι για να ριξω τις τουφες μου, το τσαχπινικο αυτι μου επιασε την συμβια μου να μονολογει ΜΕΡΕΛΑ Ε ΜΕΡΕΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΑΒΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ (Τρελλε ε τρελλε ολο παλαβωμαρες εισαι).
Εικοσι ενα χρονια μαζι μου και δεν εχει μαθει τα δικα μου χουγια και τα φθυσικα(Μουφλουζελης Γιωργος).

Να ειστε ολοι καλα.
Και παρεπιπτοντως το Λυχνιον το εγκρινω, και θα ξαναπαω, γιατι ειναι τιμιο χωρις τσιριντζατζουλες

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Φτασαμε στο εστιατοριο παρεα τριων ατομων Κυριακη βραδακι. Προκειται για παλια καλαισθητη μονοκατοικια των Αμπελοκηπων, που σου δινει την εντυπωση οτι ισως καποτε να ηταν ενα αρχοντικο της περιοχης. Ο χωρος εσωτερικα ειναι καλοφτιαγμενος, ανετος και ευχαριστος, χωρις ομως εξαρσεις διακοσμητικες-περιβαλλον ταβερνας αλλα στο ποιοτικο του. Το μονο ενοχλητικο ηταν οτι θα περιμεναμε καλυτερη θερμανση για μια κρυα χειμωνιατικη νυχτα.
Πηραμε:

-Χορτα. Τα γνωστα σε ολους χορτα, σωστα βρασμενα και με καλη αναλογια λαδιου και λεμονιου.
-Ενα λαχανο-καροτο. Ικανοποιητικο.
-Μια μεριδα μπριζολακια κοτοπουλου σχαρας. Μεγαλη ποσοτητα(μισο κιλο), καλοψημμενα και νοστιμα.
-Μια μπριζολα χοιρινη. Μεγαλουτσικη και ζουμερη.
-Κοκκορας κρασατος με λαζανια. Νοστιμο πιατο αλλα μας χαλασε το γεγονος οτι ηρθε κρυο-και ο κοκκορας και τα λαζανια. Τα επιστρεψαμε να μας τα ζεστανουν.
-Πατατες τηγανιτες. Σωστα τηγανισμενες και νοστιμες.
-Μισο κιλο κοκκινο κρασι. Οχι τιποτα ιδιαιτερο, αλλα για τα δεδομενα μιας απλης ταβερνας οκ.

Για τα παραπανω πληρωσαμε 35 ευρω. Στο τελος ρωτησαμε για γλυκο και μας ειπαν πως υπαρχει μονο χαλβας σιμιγδαλενιος, τον οποιο μας φερανε (μετριος γευστικα, θα περιμενα κατι καλυτερο) και μαλιστα χωρις να τον χρεωσουν. Εκεινο που εχω να πω ομως ειναι οτι το εστιατοριο εχει ανακοινωση και μαλιστα μεσα στην παρουσα σελιδα (ask4food) οπου γραφει επι λεξει:

"Έτσι και το Λυχνίον μεταμόρφωσε τον χώρο του με χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και με γλυκιά διάθεση προσφέροντας ποικιλία από χειροποίητα γλυκά και διάφορα ποτάκια φτιαγμένα από εμάς. "

Για ποτακια δεν ρωτησαμε, τα γλυκακια πως και εξαφανιστηκαν? Θεωρω οτι ολο αυτο δειχνει ανακολουθια στην καλυτερη περιπτωση, τσαπατσουλια και γραφικοτητα στην χειροτερη.

Παρολα αυτα, θα πρεπει να πω οτι το μαγαζι προσφερει αρκετα καλο φαγητο σε ικανοποιητικες τιμες. Αυτο απο μονο του αρκει για να αξιζει κι'αλλως ευκαιριων.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το «Λυχνίον» την περασμένη Κυριακή, 7 άτομα.

Καθίσαμε στον κήπο του, που είναι από τους ελάχιστους που έχουν μείνει μετά τη λαίλαπα της αντιπαροχής. Απλός χώρος, ανεπιτήδευτος, είχε και σκιά από τα δέντρα. Ο μέσα χώρος φαίνεται κλασικός στιλ ταβέρνας, αλλά δεν έχω κάτσει για να εκφέρω άποψη. Το παρκινγκ στην περιοχή γενικά είναι ζόρικο, πάντως εμείς βρήκαμε να σταθμεύσουμε ακριβώς απ’ έξω και υπήρχαν για πλάκα άλλες 4-5 θέσεις σε ακτίνα 20 μέτρων.

Εξυπηρέτηση σβέλτη και σωστή. Ταχύτητα στη λήψη της παραγγελίας και σε κάθε αίτημα, σωστοί χρόνοι στο σερβίρισμα.

Φαγητό εμφανώς καλύτερο από το μέσο όρο των αθηναϊκών ταβερνείων-μεζεδοπωλείων. Για αρχή ψωμί στα κάρβουνα με ελαιόλαδο και ρίγανη και νερό φυσικά σε κανάτα, αμφότερα με απεριόριστα refill. Πήραμε για τη μέση 2 σαλάτες φρεσκοκομμένες, 2 πατάτες τηγανιτές πράγματι «στο χέρι», 1 τζατζίκι όχι εμπορίου, 1 τυροκαυτερή αληθινά καυτερή και επίσης χειροποίητη, 1 σαγανάκι απλά καλό, 1 κολοκυθάκια τηγανιτά εξαίσια και 1 μελιτζάνες τηγανιτές ομοίως πολύ καλές. Στα τηγανιτά είναι αντιληπτό ότι οι άνθρωποι χρησιμοποιούν καλής ποιότητας λάδι και – πρωτίστως – όχι για πολλά «τηγάνια».

Για κυρίως πιάτα παραγγείλαμε 2 μπιφτέκια σπέσιαλ με ψιλοκομμένη ντοματοπιπεριά όντως άψογα, 2 μπιφτέκια κλασικά (ειδική μνεία στο ότι ήταν 3 μεγάλα ανά μερίδα, όχι τσιγκουνιές), 2 παϊδάκια κοτόπουλου πολύ νόστιμα και ελαφρά και 1 χοιρινή μπριζόλα καλοψημένη, με ελάχιστο λίπος για τη νοστιμιά. Ήπιαμε 1 κιλό λευκό και 2 μπύρες.

Σύνολο λογαριασμού 93,50 ευρώ, ήτοι 13 και κάτι ψιλά ανά άτομο. Υψηλότατο VFM σαφώς, διότι ο συνδυασμός ποσότητα-ποιότητα-σέρβις και η αναλογία της οικονομικής επιβάρυνσης είναι ευκρινώς υπέρ του πελάτη.

Συμπέρασμα: Το μαγαζί είναι αμιγώς οικογενειακό και οι άνθρωποι που το «τρέχουν» φαίνεται ότι το αγαπούν και δουλεύουν ευσυνείδητα. Τα φαγητά τους είναι περιποιημένα, σε «γενναίες» μερίδες και με απολύτως προσιτές τιμές. Πηγαίνετε άφοβα, σε καμία περίπτωση δεν θα αισθανθείτε ότι «σας κλέβουν».

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Αφού το είχα ακούσει αρετές φορές από φίλους και γνωστούς (όπως και για το σπέσιαλ μπιφτέκι του) αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε μια παρέα 3 άτομα Παρασκευή 10:00μμ. Είχε άλλες 4 παρέες.
5 λεπτά από τον στ. μετρό Πανόρμου σε μία ήσυχη περιοχή. Ένα παλιό σπίτι το οποίο έγινε μαγαζάκι με αυλή γύρω του. Προσωπικά μου αρέσουν τέτοιου είδους μαγαζιά.

Πήραμε:
3 μπιφτέκια σπέσιαλ (2 ζουμερά μεγαλούτσικα μπιφτέκια με μεγάλη ποσότητα κομμένης ντομάτας και πιπεριάς από πάνω τους) τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και κόστιζουν 6.5€!!
1 σαγανάκι το οποίο ήταν μια χαρά
1 πατάτες τηγανιτές επίσης πολύ καλές
3 μπύρες Κάιζερ και στο τέλος μας κεράσαν χαλβά ο οποίος ήταν κρύος και χαλούσε την γεύση του.

Σύνολο 35€!

Σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα!