Γραφικό παραδοσιακό περιβάλλον της παλιάς Αθήνας, το Λυχνίον κρατάει την παράδοση σε συνδυασμό με την καλή ποιότητα φαγητου. Το παλιό εναρμονίζεται με το καινούριο με μικρές μοντέρνες πινελιές που σε παραπέμπει σε παραμύθι. Γεμάτο λουλούδια και πρασινάδα ελάτε να δοκιμάσετε τα φαγητά μας και να γνωριστούμε καλύτερα. Με μεράκι και αγάπη για το καλό φαγητό οι θαμώνες του είναι όλων των ηλικιών, το μαγαζί μετράει περίπου 40 χρόνια παρουσίας στην γειτονιά και έχει πολύ καλή φήμη.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΗ ΗΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ( 12:00 - 01:00)

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

22 Μάρ 2019

Το Λυχνίον δεν χρειάζεται συστάσεις. Με 60 και βάλε κριτικές στο site και 100% ποστοστό στην κατηγορία “γεύση” το πράγμα μιλάει από μόνο του.

Η πρώτη μου επίσκεψη ήταν περίπου πριν τρία χρόνια και είχε προταθεί από έμπιστο χρήστη, η παρέα τότε 7μελής αν θυμάμαι καλά οπότε είχαμε δοκιμάσει τα περισσότερα από τα φαγητά που περιλαμβάνει ο μικρός κατάλογος.

Κλασικό ταβερνάκι σε μια πολύ δύσκολη -από άποψη κίνησης – περιοχή που όμως για όσους κινούνται με ΜΜΜ δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα καθώς είναι πολύ κοντά στο μετρό Πανόρμου.

Πρόκειται για μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με μικρή αυλή που υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ χαριτωμένη. Ο εσωτερικός χώρος έχει μείνει να θυμίζει την κάποτε οικία που υπήρχε εκεί, με το χωλ της εισόδου και τα επιμέρους δωματιάκια, στο βάθος απέναντι από το χωλ την κουζίνα με τον καναπέ που μαζεύονται στο τέλος της δουλειάς οι ιδιοκτήτες και οι εργαζόμενοι... και το μπάνιο που χρειάζεται οπωσδήποτε περισσότερη φροντίδα και απαραίτητες επισκευές.

Δεν με ενόχλησε ότι δεν έχει γίνει κάποια ανακαίνιση, αλλά το γεγονός ότι πρέπει να φας εφτά ψωμιά για ν’ ανοίξεις την πόρτα της τουαλέτας επειδή μαγκώνει, ή τη βρύση που από την πρώτη φορά που πήγα … ακόμα στάζει! Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να τα προσέξουν λίγο. Δέχομαι ότι είναι ένα κλασικό ταβερνείο που θέλει να κρατήσει συγκεκριμένο χαρακτήρα ως προς την κουζίνα του και το στυλ του, αλλά θέματα λειτουργικότητας του χώρου είναι άσχετα με αυτό και θέλουν προσοχή.

Η εξυπηρέτηση δεν μας απογοήτευσε αλλά δεν μας ενθουσίασε κι όλας. Ένας κύριος που μας πήρε την παραγγελία ήταν αγέλαστος και σχετικά υποτονικός. Δεν ξέρω αν είχε προηγηθεί δύσκολη μέρα, πάντως το συγκεκριμένο βράδυ που φτάσαμε εμείς (καθημερινή) υπήρχαν άλλες δύο παρέες κι άλλη μία που ήρθε μετά. Κατά τα άλλα πάντως ούτε καθυστερήσεις υπήρχαν ούτε άλλα θέματα.

Η πιο πρόσφατη λοιπόν επίσκεψη πραγματοποιήθηκε 17/1/2019 (τρία άτομα) ένα αρκετά κρύο βράδυ κι εδώ θα πω ότι ούτε το θέμα της θέρμανσης μας κάλυψε καθώς το κλιματιστικό που υπήρχε δεν λειτουργούσε σωστά και δεν υπήρχε ούτε κάποια σόμπα κοντά μας ώστε να ζεσταθούμε. Σε γενικές γραμμές αυτό με ενόχλησε ακόμα περισσότερο.

Παραγγείλαμε:

- Σαγανάκι χ 3,50€

Πολύ αλμυρό το τυρί, συμπαθητικό σε γενικές γραμμές αλλά όχι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Χρυσαφένιες στο χρώμα παρόλα αυτά δεν ήταν τραγανές όσο τις περίμενα, ήταν περισσότερο μαλακές. Θα ήθελα και λίγο μεγαλύτερη μερίδα.

- Κολοκυθοκεφτέδες χ 4€

Τέσσερα μετρίου μεγέθους τεμάχια χωρίς περιττά λάδια, αρκετά καλοί αλλά μέχρι εκεί.

- Σαλάτα λάχανο καρότο χ 4€

Κλασική επιλογή, με το λεμονάκι της για να προσθέσουμε όση οξύτητα θέλουμε εμείς. Όταν όμως βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο στεναχωριέμαι. Βάλτε ένα βαθύ πιατάκι να μπορέσουμε να την ανακατέψουμε και πιο εύκολα.

- Συκώτι σχάρας χ 7€

Νόστιμο και σε καλή μερίδα, συνοδευόμενο με λίγες πατατούλες τηγανιτές. Ήταν πάρα πολύ καλό αλλά όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Μπιφτέκι απλό χ 6€

Δύο τεμάχια νόστιμα και ζουμερά επίσης συνοδευόμενα από λίγες πατατούλες τηγανιτές.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ χ 6,50€

Δύο από τα πιο νόστιμα και ζουμερά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει σερβίρονται στην κάθε μερίδα με καρέ ντομάτας και πιπεριάς από πάνω. Ακούς σπέσιαλ και φαντάζεσαι κάτι πιο extreme, με λιωμένα τυριά και τα σχετικά, όμως πραγματικά αυτή η απλή συνταγή κάνει την γεύση τους μοναδική. Ούτε κρεμμυδίλα μυρίζουν ούτε τίποτα. Άψογα ψημένα όπως πρέπει και γευστικότατα. Νομίζω ότι είναι από τα must πιάτα στο Λυχνίον.

Πληρώσαμε 36,50€ ήτοι 12,17€/άτομο και χορτάσαμε μια χαρά. (Στα 36,50€ τα 2€ στα τρία άτομα μάλλον χρεώθηκε το ψωμί που ούτε καν το θυμάμαι). Κέρασμα δεν υπήρχε όπως διάβασα σε άλλες κριτικές.

Συμπερασματικά εγώ δεν θα σας πω ότι το Λυχνίον είναι το καλύτερο ταβερνάκι της Αθήνας και μάλιστα θεωρώ πως τα ορεκτικά του θα μπορούσαν να δεχθούν αρκετές βελτιώσεις. Θα σας πω όμως ότι είναι τίμιο, έχει καλές τιμές, έχει καλά κρέατα και τα πιο γευστικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει.

Προτείνεται, κι όταν λέω προτείνεται… μου έρχεται στο μυαλό η λέξη μπιφτέκι σπέσιαλ!!!

03 Απρ 2019

Θα προσπαθήσω να μη γινω κουραστική γράφοντας ότι έχετε διαβάσει σε προηγούμενες κριτικές για το Λυχνίον.
Ο χώρος έχει περιγραφεί αρκετά και παρότι είχα αρκετές περιγραφές είχα σχηματίσει άλλη εικόνα. Μεγαλούτσικος χώρος που σε μένα θύμισε ταβέρνα άλλης δεκαετίας και όχι κουτούκι. Σχετικά φροντισμένος, σε καμία περίπτωση κακός. Το καλό είναι ότι τα τραπέζια είναι έτσι τοποθετημένα, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα, τουλάχιστον το συγκεκριμένο Σαββατόβραδο που πήγαμε εμείς, που η προσέλευση ήταν μειωμένη, ίσως λόγω σαρακοστής.

Η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα, σωστοί χρόνοι, νερο (φυσικά) σε κανάτα και κέρασμα χαλβαδάκι στο τέλος.

Στα του φαγητού, παλαιότερα είχα δοκιμάσει, συκώτι σε πακέτο και είχα ενθουσιαστεί. Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία ένα Σάββατο του Μαρτίου έκλεισα τραπέζι και πήγαμε 3 άτομα.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Tζατζίκι, καλό και αρκούντως δυνατό ότι πρέπει για να συνοδεύσει τα υπόλοιπα
-Πατάτες τηγανίτες χεράτες καλοτηγανισμένες και απαραίτητες γιατί κάποια κυρίως δεν έχουν συνοδευτικό
-φάβα μεγάλη μερίδα αρκετά επαρκής, δεν είμαι αντικειμενική γιατί αποτελεί ένα αγαπημένο μου πιάτο.
-κολοκυθάκια τηγανιτά, χωρίς περιττά λάδια, ίσως να τα ήθελα με λιγότερο αλάτι
-μπιφτέκι σπέσιαλ, όντως από τα πιο ωραία μπιφτέκια που εχω δοκιμάσει σε ταβέρνες
-παϊδάκια συνοδεύονται με λίγες πατατούλες τηγανιτες, ειναι ζουμερά καλοψημένα.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ψημένο και στο τέλος κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος νόστιμος.

Τα παραπάνω κόστισαν 30ευρώ περίπου και ήταν αρκετά επαρκή για 3 άτομα οπότε το vfm είναι σε πολύ καλό επίπεδο όλες οι μερίδες είναι μεγάλες. Ισως να χρειαστεί κάτι παραπάνω, αλλά εμείς είχαμε συνέχεια.

Σίγουρα εγώ θα το επισκεφτώ ξανά να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου, εάν σας αρέσουν τα ταβερνάκια που είναι βγαλμένα απο το παρελθόν κάντε το ίδιο και εσεις!

23 Οκτ 2018

Τη γαστρονομική πιάτσα των Αμπελοκήπων αν και βρίσκεται κοντά στα Ιλίσια, τη σημερινή μου γειτονιά, δεν την έχω εξερευνήσει αρκετά. Έτσι, την Τρίτη 9/10 πήγαμε με μια φίλη στο ιστορικό ΛΥΧΝΙΟΝ (Λ), το παραδοσιακό ταβερνείο της οδού Λ. Ριανκούρ που λειτουργεί απ’ τη χρονιά της Μεταπολίτευσης, το 1974, και που ήταν παλιότερα γνωστό με την επωνυμία Κωστής.

Απ’ το σάιτ μας το έχουν επισκεφθεί αρκετοί καλοφαγάδες, οι οποίοι ήδη με 60 κριτικές τους το έχουν αξιολογήσει με ποσοστό 92% και βεβαιότητα 60% περίπου. Θεωρώ ότι το Λ, ένα λιτό ταβερνάκι σε μια παλιά μονοκατοικία, μοναδική ανάμεσα στις θεόρατες πολυκατοικίες που την περιτριγυρίζουν, είναι δικαιολογημένα ξακουστό για τα μοναδικής νοστιμιάς κρεατικά του (το θρυλικό μπιφτέκι σπέσιαλ, το συκώτι, τα παϊδάκια) και όχι μόνο…

Το μαγαζί λειτουργεί καθημερινά τα βράδια, από 19.00 μέχρι τα μεσάνυχτα. Η εξωτερική του αυλή, σε τρία επίπεδα, είναι γεμάτη πρασινάδες και αναρριχώμενα φυτά, με παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα και καρό τραπεζομάντιλα για καμιά 50αριά θαμώνες. Λόγω φθινοπωρινής ψύχρας και σχετικής υγρασίας, η αυλή - ιδανική για τη θερινή περίοδο- ήταν άδεια στις 9.30 το βράδυ που φθάσαμε, και οι πελάτες έτρωγαν όλοι μέσα, στους τρεις εσωτερικούς χώρους, υπολογίζω δυναμικότητας 50-60 ακόμη ατόμων.

Η λαϊκή μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν απόλυτα ταιριαστή με το όλο περιβάλλον, οι δε αίθουσες ήταν γεμάτες κατά τα 2/3 περίπου, από κόσμο κάθε ηλικίας. Εμείς καθίσαμε στο πιο μεγάλο δωμάτιο στο βάθος, μπαίνοντας αριστερά. Οι τοίχοι ήταν γεμάτοι από φωτογραφίες όλων των μεγάλων της λαϊκής και ρεμπέτικης μουσικής που ακούγαμε. Παραδίπλα, βλέπαμε φωτογραφίες και καρτ ποστάλ της παλιάς Αθήνας, όπως μας τη θυμίζουν πλέον οι παλιές κινηματογραφικές ταινίες, κάποιους μεθύστακες με τα κρασοπότηρά τους, και άλλα συναφή θέματα. Τριγύρω πολλά ραφάκια με λουλούδια και πληθώρα διακοσμητικών στοιχείων συμπλήρωναν το όλο περιβάλλον.
Υπήρχε ένα καθαρό WC στη δεξιά πλευρά του χώρου, πριν την κουζίνα, ταιριαστό με το παλιομοδίτικο αυτό το σπίτι, πιθανόν της δεκαετίας του 60.

Η εξυπηρέτηση γινόταν άψογα και μέσα στους σωστούς χρόνους από έναν ευγενικό κύριο, καθώς και μια ξανθή κυρία, που από ό, τι διάβασα σε προηγούμενες κριτικές, θα ήταν μάλλον κόρη του ώριμου ζευγαριού των ιδιοκτητών, οι οποίοι όμως απουσίαζαν τη συγκεκριμένη βραδιά.

Το μενού της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας ήταν εξίσου απλό με το σπίτι και την όλη ατμόσφαιρα περασμένων δεκαετιών. Το ΛΥΧΝΙΟΝ είναι απ’ αυτά τα διαμαντάκια που εκλείπουν πλέον, τουλάχιστον απ’ το κέντρο της Πρωτεύουσας!
Περιλαμβάνει 5 σαλάτες και 13 ορεκτικά, γύρω στα 4 €, κι ανάμεσά τους χωριάτικη, παντζάρια, λουκάνικα, φάβα, τυροπιτάκια, κ. λπ. Επίσης, σερβίρουν 13 κύρια πιάτα, όπως το απλό μπιφτέκι στα 6 €, το ξακουστό και παινεμένο σπέσιαλ μπιφτέκι στα 6.50 €, το εξίσου φανταστικό συκώτι στα 7 €, παϊδάκια φοβερά στη μοναδική τιμή των 25 € το κιλό (ή σε μερίδα), μοσχαρίσια μπριζόλα στα 9.50 €, καλαμαράκια τηγανιτά στα 7.50 €, μπακαλιάρο, στα 8 €, κ. λπ.
Επίσης, από μαγειρευτά σερβίρουν γίγαντες στα 4.50 €, που τους απολάμβαναν στο διπλανό μας τραπέζι!

Το χύμα κρασί είναι το μεν λευκό ποικιλία Ροδίτης στα 6 € το κιλό, το δε κόκκινο είναι Cabernet της Αχάια, σε τιμή 7 € το κιλό. Οι μπύρες στα 3 €, και σε ανάλογα προσιτές τιμές αναψυκτικά και αποστάγματα.

Έτσι, δεν δυσκολευτήκαμε να παραγγείλουμε κάποια χαρακτηριστικά πιάτα της ταβέρνας.

• Στην αρχή μάς έφεραν σε πανεράκι φρυγανισμένες φέτες λευκού ψωμιού με λαδορίγανη, μαζί με τις μεγάλες κόκκινες καρό χαρτοπετσέτες. Τιμή 1 €.

• Απ’ τις σαλάτες δοκιμάσαμε τα παντζάρια, που ήταν μια χορταστική μερίδα με κρύα κομμάτια παντζαριών, στα 3.50 €.

• Από ορεκτικά πήραμε τα τυροπιτάκια. Ήταν τέσσερα νοστιμότατα κομμάτια, σχήματος μισοφέγγαρου, που τα τσακίσαμε πάραυτα. Τιμή 4 €.

• Για κύριο πιάτο δοκιμάσαμε μια μερίδα ντοματοκεφτέδες, τέσσερις κεφτέδες εξίσου καλούς με τα υπόλοιπα φαγητά μας, στα 4 €.

• Φυσικά, δεν θα μπορούσε να λείπει απ’ το τραπέζι μας το θρυλικό τους μπιφτέκι σπέσιαλ, ένα χορταστικότατο και τρυφερότατο μπιφτέκι, το οποίο ξεχείλιζε στο πιάτο, μαζί με τα άπειρα μικρά κομματάκια φρέσκιας ντομάτας και λιγότερα, πράσινης πιπεριάς. Τιμή απίστευτη, στα 6.50 €!

Το μπιφτέκι αυτό που γίνεται στα κάρβουνα, με το σχετικό αλάτι και κάποια μπαχαρικά, ήταν εξωτερικά ξεροψημένο, ενώ εσωτερικά ήτανε φοβερά μαλακό, τόσο που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα μας! Υποθέτω πως ίσως το τελευταίο λεπτό του ψησίματος προσθέτουν την ψιλοκομμένη ντοματο-πιπεριά, που μάλλον το διαποτίζει με τα υγρά της. Για μένα, είναι μακράν το καλύτερο μπιφτέκι του Αθηναϊκού μας κέντρου, γνώμη που συμμερίζονται, άλλωστε κι οι περισσότεροι καλοφαγάδες μας!

Για κάποιους που ισχυρίζονται ότι υστερούσε επειδή δήθεν δεν είχε τυρί, υπενθυμίζω, για να μην ξεχνιόμαστε, ότι το cheeseburger είναι Αμερικανιά του Μεσοπολέμου, που στην Ευρώπη και τη χώρα μας ήρθε δισταχτικά τη δεκαετία του 60 και 70, σαν μπιφτέκι γεμιστό. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, λοιπόν, και για cheeseburger, δόξα τω Θεώ, η χώρα μας βρίθει από McDonald’s, TGI Friday’s, Goodies και πληθώρα μπεργκεράδικων. Ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα…

Στο τέλος, μας κέρασαν έναν εξαιρετικό και ζεστό σιμιγδαλένιο χαλβά, κομμένο σε πρωτότυπο ρομβοειδές σχήμα!

Πληρώσαμε μόνον 19 € για όλα αυτά τα καλούδια (κατηγορία 1/9 έκαστος!! ) και φυσικά σκοπεύουμε να ξαναπάμε, τώρα που χειμωνιάζει, για να δοκιμάσουμε τόσο το συκώτι τους όσο και τα παϊδάκια, για τα οποία δεν χρειάζεται πια να ξεκινήσουμε για άλλα στέκια στα προάστιά μας!

Εξυπακούεται πως το ίδιο θα έπρεπε να κάνει κάθε καλοφαγάς μας, τουλάχιστον Αθηναίος, απ’ τους πολλούς που δεν έχουν ακόμα τιμήσει το μοναδικό και σεμνό ΛΥΧΝΙΟΝ, ένα παραδοσιακό φανάρι της πολύτιμης ελληνικής γαστρονομίας μας!!

09 Νοε 2018

Πριν από πολλά χρόνια το πέρασμα μου από την Λουίζης Ριανκούρ στους Αμπελόκηπους αποτελούσε σχεδόν καθημερινή ρουτίνα. Ωστόσο, μέχρι να το ανακαλύψουν τα λαγωνικά του site μας, ποτέ δεν είχα παρατηρήσει το "Λυχνίον". Ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι κάπου εκεί κρυβόταν ένα (και μοναδικό.. ) ταβερνάκι - διαμάντι που πραγματικά σε ξεσηκώνει τόσο με τη σπιτική μαγειρική του όσο και με τη φιλοξενία του, χωρίς πολλά πολλά αλλά με γνήσια και ουσιαστική περιποίηση του πελάτη. Την παράσταση για πολλούς κλέβει το εντυπωσιακό σπέσιαλ μπιφτέκι!!

Όχι βέβαια ότι τα υπόλοιπα πιάτα, κυρίως ή ορεκτικά, υστερούν γευστικά.... Μάλιστα, μετά από κάποια επίσκεψή στο εν λόγω εστιατόριο θα διαπιστώσετε πως η δυσκολία της εύρεσης θέσης παρκαρίσματος θα έχει ξεχαστεί μέσα σε λίγα λεπτά μετά την πρώτη μπουκιά σας! Βέβαια υπάρχει και η στάση Πανόρμου του Μετρό, σε σχετικά κοντινή απόσταση. Κατά συνέπεια, από μια άλλη σκοπιά, το λίγο περπάτημα θα συμβάλει στο κάψιμο αρκετών από τις πολλές θερμίδες των λαίμαργων μπουκιών σας! Διαλέξτε και πάρτε..

Επιπλέον, τολμώ να αφιερώσω στο "Λυχνίον " ένα θεϊκό τραγούδι του πενταγράμμου ( θα μπορούσε να είναι και του Πενταγώνου, ειδικά την σήμερον )........ το: '' Η Ζωή " του Δ. Μπάση.....!! Έτσι λοιπόν, το πρώτο που θα αναρωτηθείτε μόλις αντικρίσετε αυτό το ξεχωριστό μαγέρικο είναι το πώς τη θέση αυτής της παλιάς μονοκατοικίας δεν την έχει πάρει ακόμη κάποια ιδιόκτητη πολυκατοικία ή μία από εκείνες που "σάρωσαν " στην κυριολεξία την Αθήνα μας, και όχι μόνο, με εκείνο τον τραγελαφικό νόμο της αντιπαροχής... που οι συνέπειές του γίνονται ορατές πλέον, τόσο σε κοινωνικό όσο σε οικονομικό και περιβαλλοντικό επίπεδο.

Από κει και πέρα, όταν καθίσετε στις εσωτερικές αίθουσες, θα τσιμπιέστε για τον άκρως λειτουργικό εξαερισμό του χώρου. Και όμως είναι αλήθεια....!! Οι χώροι δεν μυρίζουν μπιτ φαγητίλα....!!!!
Εν συνεχεία, ο άνετος εξωτερικός χώρος, παρόλο που βρίσκεται ανάμεσα σε τόσο τσιμέντο, φαντάζει ιδιαίτερα ζεστός και εξοχικός: αρκετό πράσινο, γλαστράκια, συνηθισμένα τραπέζια ταβέρνας στρωμένα ομοιόμορφα με πεντακάθαρα καρώ τραπεζομάντηλα και χρωματιστά φαναράκια - μπιμπλό.

Φυσικά, από τη πρώτη στιγμή, σε προδιαθέτει θετικά για το τι θα επακολουθήσει η καφετιά κυρίως είσοδος, μια καγκελόπορτα, πάνω στην οποία είναι κρεμασμένο ένα μικρό λευκό ποτιστήρι με λίγα κόκκινα άνθη, καθώς και ο μαυροπίνακας που αναφέρει κάποιο πιάτο ημέρας. Συγκεκριμένα, την 28η Οκτωβρίου το μεσημέρι που επισκεφθήκαμε εμείς το μέρος αναφερόταν ο Μπακαλιάρος Σκορδαλιά...

Ο μεγάλος εσωτερικός χώρος είναι εντελώς απλός με πολλά μπιμπλό, ραφάκια και βιτρίνες με μαγειρικά υλικά και σκεύη, καθρέφτες, λίγα μπουκάλια κρασιών, πολλά καδράκια με λαϊκούς τραγουδιστές και ηθοποιούς από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο, καθώς και με εικόνες από την παλιά Αθήνα που φαντάζουν εντελώς εξωπραγματικές σε μας τους νεώτερους. Τα τραπέζια εδώ είναι στρωμένα με χάρτινα τραπεζομάντηλα. Ακόμα, υπάρχει ένα μικρό δωμάτιο, δεξιά της εισόδου ( όπως μπαίνετε ). Εκεί οι τοίχοι είναι γεμάτοι με τις χαρακτηριστικές έγχρωμες διαφημίσεις διαφόρων προϊόντων των δεκαετιών 1950 - 1960. Έντονη είναι η εντελώς ξέγνοιαστη φιγούρα ενός πληθωρικού μουστακαλή μπεκροκαλοφαγά που προφανώς πίνει εις υγείαν της λεύτερης ζωής και των κορόιδων...!

Η μουσική έρχεται από ένα δωμάτιο δίπλα στην εντελώς μακρόστενη και old fashioned τουαλέτα και παραπέμπει στην μουσική επένδυση ταινιών με τον γόη - φτωχόπαιδο του τότε δημοφιλούς μελό ελληνικού κινηματογράφου - Νίκο Ξανθόπουλο.

Ευτυχώς, το μενού δεν είναι μεγάλο. Μας φάνηκε όμως ιδιαίτερα περιεκτικό.

Τρία άτομα, παραγγείλαμε τα εξής:

Μελιτζάνες τηγανιτές (3,50), τέσσερα μεγάλα και πλατιά κομμάτια μελιτζάνες, ελαφριά τηγανισμένες, χωρίς καθόλου περιττή λαδίλα. Επιτέλους!

Κολοκυθοκεφτέδες (4,00), τέσσερις μικροί, ανάλαφροι και αφράτοι κεφτέδες!

Μερίδα Παϊδάκια Αρνίσια (7,50 ), τέσσερα - πέντε μεγαλούτσικα κομμάτια κρέατος που συνοδεύονται από αυθεντικές πατάτες τηγανιτές και φυσικά το απαραίτητο λεμονάκι. Ωστόσο, αυτό το πιάτο ήταν κάπως ξερό καθώς έλειπε η απαραίτητη υγρασία - τρυφεράδα στο αρνάκι και δη παϊδάκι!.

Συκώτι σχάρας (7,00), η φήμη του ιδιοκτήτη - ψήστη φαίνεται πάνω απ' όλα σε αυτό το λιτό και εύθραυστο έδεσμα!! Κρέας που είχε τρυφερή υφή, χωρίς υπερβάσεις στην οσμή του, προφανώς καλομαγειρεμένο και σίγουρα φρεσκότατο!! ΙΩΓΙΑΝΝΗ Βουρ για "Λυχνίον"... Συνοδεύεται και αυτό από λεμονάκι και πατάτες τηγανιτές.

Σπέσιαλ Μπιφτέκι (6,50). Ακριβώς όπως το ακούτε... ΣΠΕΣΙΑΛ! Και εδώ ο ψήστης κάνει θαύματα... Πρόκειται για ένα μεγάλο μπιφτέκι, μη εμφανώς κομμένο στα τέσσερα, ζουμερότατο και πικάντικο. Η αλμυρή γεύση αυτού του αριστουργήματος εξισορροπείται επάξια από την ψιλοκομμένη δροσερή ντομάτα που καλύπτει το μπιφτέκι απ΄άκρη σ΄άκρη!

Στην αρχή έρχονται νερό βρύσης και φρεσκότατες φέτες λευκού ψωμιού.
Στο τέλος προσφέρεται πολύ καλός χαλβάς σιμιγδαλένιος ( όλα τα κομμάτια σερβίρονται μέσα σε ένα και μόνο πιάτο )!

Ήπιαμε 1 μπύρα FIX ξανθιά (3,00 ).

Ο λογαριασμός ήρθε με το συνολικό ποσό, όχι με αναλυτική περιγραφή και χρέωση των φαγητών, ως είθισται.
Το σύνολο ήταν ΕΥΡΩ 33,00.... Υποθέτω λοιπόν ότι το ψωμί χρεώθηκε ΕΥΡΩ 1,50....

Ανυπομονώ να ξαναπάω...!

13 Σεπ 2018

Πώς τα πάτε στα τεστάκια και στα mind games; Πιάνετε ψηλό σκορ;
Αν νιώθετε να έχετε σκουριάσει να τα ξεκινήσετε άμεσα, γιατί το αίσθημα της επιβράβευσης είναι μοναδικό, και όταν μιλάμε για γευστικό άριστα, η επιτυχία είναι διπλή.

Καλό φθινόπωρο λοιπόν - αν και την απεχθάνομαι τη φράση αυτή, γιατί στο μυαλό μου είναι πάντα καλοκαίρι - με επιστροφή από υπέροχες old school διακοπές και μια old school κριτική για έναρξη, έτσι για να ζεσταθούν οι μηχανές μας για τη σεζόν που έρχεται.

Μέσα Ιουλίου, βραδάκι καθημερινής, κανονίστηκε η έξοδος της 4μελούς παρέας, που συζητιόταν επιμελώς εβδομάδες πριν, αλλά... χωρίς να γνωρίζω πού θα πάμε. Στις εκπλήξεις είμαι μέσα, στα τεστ είμαι καλή, η μαντική δεν με έχει εγκαταλείψει και η εμπιστοσύνη είναι δεδομένη. Το hint που μου δόθηκε, "old school". Ψάξε, συνδύασε, έχεις υλικό, θα το βρεις, και το βρήκα.

Το παρκάρισμα γύρω από την περιοχή Πανόρμου είναι θέμα τύχης, που εμείς ευτυχώς την είχαμε καθώς η Αθήνα ήταν ήδη άδεια από τους τσιτωμένους φευγάτους Αθηναίους, αλλά και επειδή μία συγκεκριμένη ημέρα της εβδομάδας εκεί βρίσκεις πάντοτε θέση - ε, αυτό το κρατάω για μένα!

Ο κατάλογος του μαγαζιού δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυο, μην τον ψάξετε, σχεδόν κυκλοφορεί σαν σκονάκι ανάμεσά μας, και μάλλον είναι κιόλας, με αυτά που θα αντικρύσει το μάτι σου.

Το οίκημα είναι παλιό, σαν αυτά που είδα και φωτογράφισα στις διακοπές μου. Άλλη εποχή, άλλοι άνθρωποι, πρωτόγονη απλότητα. Η αυλή με το μπαλκονάκι της, ο μέσα χώρος με τα δωματιάκια του, σαν ένα σπίτι 70's με τα old school διακοσμητικά του. Να πω την αλήθεια, είδα τα κάδρα με τις φωτο των αείμνηστων τραγουδιστών, είδα τα καρώ τραπεζομάντηλα, είδα την ευγένεια των ιδιοκτητών, είδα τις πρασινάδες και τα λουλούδια που στεφανώνουν ολόγυρα την αυλή, το κόνσεπτ ΙΚΕΑ δεν το είδα ή δεν το πρόσεξα, κι αν υπάρχει, δεν με ενόχλησε πουθενά ούτε και σκάλωσε το μάτι μου. Είναι οι φορές που η παρέα και η ατμόσφαιρα λειτουργεί σαρωτικά.

Στο Λυχνίον οι εκπλήξεις είναι μόνο ευχάριστες. Η αγωνία αν θα φας καλά πάει περίπατο και απλά αφήνεσαι στην απόλαυση αληθινού φαγητού, άριστης πρώτης ύλης, σπιτικής φροντίδας και τιμολόγησης πιο τίμιας πεθαίνεις. Γίνεται; Ναι, γίνεται. Ευγενικό καλωσόρισμα και πάμε.

Ψωμάκι ψημένο άφθονο και νερό σε κανάτα παγωμένο, καταφθάνουν άμεσα. Τα χόρτα καλοβρασμένα και ζωντανά, ζεστά, σε πιάτο βαθύ με το λάδι και το λεμόνι τους - δεν συζητώ καν την ποιότητα του λαδιού (4€).
Η τυροκαυτερή πάει για βραβείο. Λευκή, πυκνή, δυνατή, όπως πρέπει να είναι και να απλώνεται πάνω στο ψωμί (3,50€) και τα τυροπιτάκια καυτά από το τηγάνι, φουσκωτά και γεμάτα κρεμώδες τυρί - φέτα και κάτι ακόμη -, καταπίνονται σαν λουκουμαδάκια κι ας καείς (4€).

Οι πατάτες εννοείται φρέσκιες και ξανθιές, τηγανισμένες σε καθαρό λάδι, αλατισμένες όσο χρειάζεται. Κρατάνε λίγο λάδι, αλλά το συγχωρείς (3,50€).
Τα κολοκυθάκια σχεδόν άψογα, γλύκισμα σωστό και μαστόρικα τηγανισμένα, χωρίς κουρκούτι και περιττές βλακείες, όπως τα φτιάχνουν και οι μαμάδες μας (4€).

Στα κυρίως πιάτα οι επιλογές μας ήταν κι αυτές από το γνωστό σκονάκι: η μία κυρία της παρέας πήρε μοσχαρίσιο συκώτι σχάρας με πατάτες (7€).
Δεν έχω δει ούτε και δοκιμάσει πιο άρτια ψημένο συκώτι ποτέ πουθενά. Το πιο απίθανο; Δεν υπήρχε ίνα ούτε ως ίχνος, για τέτοια επιμέλεια μιλάμε. Μου παραχώρησε πολύ ευγενικά ένα μεγάλο κομμάτι της τεράστιας μερίδας και ανασύροντάς το αυτή τη στιγμή από τη μνήμη μου, δεν μπορώ να το περιγράψω. Ο μόνος ίσως χαρακτηρισμός που του ταιριάζει: αφρός.

Η άλλη κυρία ευτυχώς με άκουσε και πήρε το ψαρονέφρι, με πατάτες και αυτό, που αποδείχτηκε το πιο λουκουμαδιάρικο που έχει φάει ποτέ, όπως παραδέχτηκε. Ανοιγμένο στη μέση, ψημένο ιδανικά, ζουμερό, με την απαράμιλλη εσάνς του κάρβουνου, δοκίμασα κι εγώ και ήταν απίθανο (8,50€).

Για εμένα και τον κύριο της παρέας μας, η επιλογή ήταν μονόδρομος, και πώς αλλιώς άλλωστε, όταν ο ίδιος θα μπορούσε άνετα να καταναλώσει και δεύτερη μερίδα, και εγώ τους φίλους τους εμπιστεύομαι. Να δώσω επομένως με τη σειρά μου το 1ο βραβείο στο ξακουστό σπέσιαλ μπιφτέκι με την ψιλοκομμένη ντοματοπιπεριά, που γεμίζει ολόκληρο το πιάτο που προσγειώνεται μπροστά σου.

Οι λάτρεις του μπιφτεκιού παρακαλώ να σπεύσουν να δοκιμάσουν το πιο καθαρό, νόστιμο, απολαυστικά καρβουνομυρισμένο και ζουμεροαφράτο μπιφτέκι των Αθηνών. Όποιος δισταγμός με κατέτρεχε προσωπικά για το μπιφτέκι εκτός σπιτιού, κάμφθηκε μπροστά του. Όλα ήταν στον ιδανικό βαθμό: ψήσιμο, αλατομπαχάρια, καθαρότητα κρέατος, μέγεθος μερίδας, ζουμερότητα... τιμή; Ντρέπεσαι και να το πεις. 6,50€. Δεν συνοδεύεται από πατάτες, πάρτε μια μερίδα στη μέση.

Κρασί κόκκινο χύμα Cabernet Αχαϊας, μπύρα Kaiser και ένα αναψυκτικό συνόδευσαν το δείπνο μας, ενώ ζεστός σιμιγδαλένιος χαλβάς που άχνιζε μόλις βγήκε από την κατσαρόλα, κεράστηκε σε ατομικό μπωλ για τον καθένα με μια συγνώμη... που δεν πρόλαβε να κρυώσει. Για τέτοιους ανθρώπους σας μιλώ, καθώς με θυμάμαι να κουταλιάζω τον χαλβά που ήταν πασπαλισμένος με κανέλα και καστανή ζάχαρη που κριτσάνιζε στο στόμα. (έλεος με την περιγραφή μου, το ξέρω! )

Check please, στα 55€ ο λογαριασμός, για 4 άτομα. Κάντε τη διαίρεση να δείτε το vfm γιατί εγώ ντρέπομαι.

Δεν θα πω τίποτε άλλο. Είναι τόσο σπάνιο όλο αυτό που περιγράφω, που δεν χρειάζεται τον δικό μου έπαινο. Ήδη απόψε που γράφεται η κριτική, έχει προγραμματιστεί εορτασμός γενεθλίων εκεί. Αισθάνομαι τυχερή, για την επιλογή των φίλων που με πήγαν και το ανακάλυψα έστω και λίγο αργά. Το καλό φαγητό και οι σωστοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν μόδες.

Μακάρι να στέκει εκεί αγέρωχο για άλλα 40 χρόνια, για τις επόμενες γενιές, όταν εμείς θα έχουμε πλέον γίνει χορτάτη και ευτυχισμένη αστρόσκονη.

update: απίθανα και τα παιδάκια κοτόπουλο. Αποκαλύπτω και το μυστικό συστατικό στο μπιφτέκι που δεν είναι το πιπέρι, αλλά το ταμπάσκο!

Προτείνεται ανεπιφύλακτα!!

20 Δεκ 2018

Πριν από λίγο καιρό Τρίτη βράδυ, παρέα 8 ατόμων, μετά από πρόταση φίλου που πηγαίνει χρόνια εκεί, επισκεφτήκαμε "ΤΟ ΛΥΧΝΙΟΝ", στην οδό Λουίζης Ριανκούρ στους Αμπελόκηπους. Πρόκειται για μια παραδοσιακή ταβέρνα που λειτουργεί στο εσωτερικό και την αυλή μιας μονοκατοικίας που έχει μείνει όρθια, ανάμεσα στις πάμπολλες πολυκατοικίες της περιοχής.

Ο χώρος είναι αρκετά ζεστός και συμπαθητικά διακοσμημένος, έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι καλεσμένος σε σπίτι. Μόνο μειονέκτημα ότι λόγω της διαρρύθμισης, μερικές φορές οι πελάτες στριμώχνονται αναγκαστικά στα τραπεζοκαθίσματα.

Μας υποδέχτηκε μια πολύ ευγενική κυρία, η οποία μας βοήθησε να τοποθετηθούμε σε ένα τραπέζι για οκτώ άτομα, μας έφερε καταλόγους και νεράκι από τη βρύση σε κανάτα. Η ίδια, μετά από λίγο πήρε και την παραγγελία.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Χωριάτικη σαλάτα: Μεγάλη μερίδα, φρεσκοκομμένα τα σαλατικά, πολύ εύγευστη η φέτα, την τιμήσαμε δεόντως, δεν έμεινε τίποτα!

- Παντζάρια: Πολύ σωστά βρασμένα και εύγευστα, μας άρεσαν πολύ.

- Κολοκυθοκεφτέδες: Καλοτηγανισμένοι, νόστιμοι.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Κι αυτά καλοτηγανισμένα και σε μεγάλη μερίδα, τιμήθηκαν δεόντως απ' όλους μας!

- Πατάτες τηγανιτές: Φρεσκοτηγανισμένες, δεν άφηναν αίσθηση λαδίλας. πολύ νόστιμες.

- Παΐδάκια αρνίσια: Ζουμερά, καλοψημένα, άρεσαν σε όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ: Σερβίρεται καλυμμένο με ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι σίγουρα το απόλυτο must του καταστήματος! Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε ακόμα δύο μερίδες, οι οποίες καταναλώθηκαν εν ριπή οφθαλμού.

- Κοτόπουλο φιλέτο: Καλής ποιότητας φιλέτο, πολύ σωστά ψημένο.

Μας έφεραν φέτες ψημένου ψωμιού με λίγο λάδι, κι αυτές ήταν εύγευστες.

Ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασί, το οποίο άφησε καλή επίγευση και δεν ζάλισε κανέναν από μας.

Κι όλα αυτά σερβιρίστηκαν σε σωστούς χρόνους και με χαμόγελο! Μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση, ότι δεν μας προσφέρθηκε κέρασμα, καθώς, όπως εξήγησε η ευγενική υπεύθυνη, ο χαλβάς είχε τελειώσει...

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 11-12 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική για όσα δοκιμάσαμε.

Συμπέρασμα: Αξίζει απόλυτα και προτείνεται ανεπιφύλακτα η επίσκεψη στο "ΛΥΧΝΙΟΝ"! Καλής ποιότητας φαγητό παραδοσιακής ελληνικής ταβέρνας, ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος (και είμαι σίγουρος ότι, όταν ο καιρός είναι καλός, η αυλή θα προσφέρεται για να καθίσετε με την παρέα σας), ευγενική εξυπηρέτηση και καλές τιμές αποτελούν τα συστατικά της επιτυχίας!

ΥΓ. Εύχομαι σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food Καλά Χριστούγεννα! Ειδικότερα, στις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, να είναι καλά με τις οικογένειές τους και το 2019 να φέρει ακόμα πιο γευστικά ταξίδια και αναγέννηση του σάιτ που ελπίζω να ξεπεράσει τα σημάδια κόπωσης που πρόσφατα επεσήμανε ο αγαπητός fratello!

27 Μάρ 2018

Ο ένας από τους δύο Φαγάνες λείπει στην Κρήτη, ταξίδι για δουλειά. Γυρίζει αύριο και θα μας ζαλίσει πάλι με το φοβερό σαγανάκι φλαμπέ που σερβίρουν στα Χανιά, λες και δεν τρώμε καλά και στη γειτονιά μας!

Πήρα κι εγώ τη μανούλα μου Σάββατο απόγευμα προς βραδάκι και να 'μαστε στο γειτονικό Λυχνίον. Έχουμε έρθει πολλές φορές στο παρελθόν, θα έρθουμε τόσες κι άλλες τόσες στο μέλλον.

Ο χώρος συμπαθητικός, όταν ο καιρός είναι κρύος όμως η θέρμανση θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη. Το καλοκαίρι η αυλή του είναι γλυκύτατη. Α, η τουαλέτα είναι μία για κοριτσάκια κι αγοράκια, καθαρή πάντως.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και τυπικά ευγενική, αν και φίλοι αξιόπιστοι μας έχουν αναφέρει έναν κάποιον... εκνευρισμό βράδια με γεμάτα όλα τα τραπέζια. Στην ουσία, που για εμάς είναι το φαγητό. Αυτήν τη φορά δεν πήραμε το λατρεμένο μπιφτέκι, που σίγουρα είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει έξω.

Λέω έξω, γιατί σαν της μανούλας κανένα! Το δε φημισμένο σπέσιαλ μπιφτέκι του δεν το έχουμε δοκιμάσει, γιατί ο Φαγάνας αποφεύγει την τομάτα όπως ο διάολος το λιβάνι.

Πήραμε για πρώτη φορά κολοκυθοκεφτέδες, οι οποίοι ήταν ποίημα, πα'ι'δάκια κοτόπουλου, που κι αυτά τα θεωρώ τα καλύτερα που έχω φάει, κι εξαιρετικό ψαρονέφρι. Η ποιότητα σταθερή, όσες φορές κι αν έχουμε πάει. Ίσως σας φανεί ελάχιστα παραπάνω απ' όσο πρέπει το λάδι στα τηγανιτά, πατάτες, μελιτζάνες, κολοκύθια. Στο τέλος κερνάνε πολύ ωραίο χαλβά. Οι τιμές κατά την άποψή μας είναι ο ορισμός του value for money. Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα! Και μία συμβουλή, αν μου επιτρέπετε, κορίτσια. Τις μανούλες και τα μάτια σας!!!

09 Αυγ 2018

Το Λύχνιον έχει γίνει πλέον ένα από τα αγαπημένα στέκια για φαγητό!

Πήγα πρώτη φορά πριν από δύο χρόνια και με εντυπωσιασε πραγματικά!
Όχι, δεν έχει γκουρμέ κουζίνα, ούτε πολυτελείς χώρους. Έχει όμως ποιοτικό και νόστιμο φαγητό, ιστορία, ζεστούς ανθρώπους και καλές τιμές! Άψογος συνδιασμός!

Προτείνω να δοκιμάσετε το σπέσιαλ μπιφτέκι. Έρχονται στο πιάτο σας δύο τεράστια μπιφτέκια πεντανόστιμα και ζουμερά με φρέσκια ντομάτα σε μικρά κυβάκια από πάνω και πιπεριά. Είναι καταπληκτικό! Επίσης, από το νοστιμότερο, μαλακότερο συκώτι που έχω φάει! Απίθανοι ντοματοκεφτέδες (λίγο πικάντικοι) και δυνατό τζατζίκι!

Οι τιμές σπάνια να ξεπεράσουν τα 15€ το άτομο και θα έχετε φάει πολυ καλά!

Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό. Πέρισυ μια από τις φορές που το επισκέφτηκα μου φάνηκε λίγο αλμυρό το μπιφτέκι και δεν το έφαγα όλο. Με ρώτησαν αμέσως τι συνέβη και μου πρότειναν να μου κάνουν άλλο.

Την επόμενη φορά (μετά από 1-2 μήνες) που ξαναπήγα με θυμήθηκε ο ιδιοκτήτης και με ρώτησε αν το μπιφτέκι και εκείνη τη φορά μου φάνηκε αλμυρό. Μου έκανε τρομερά καλή εντύπωση. Ενδιαφέρονται πραγματικά για τον πελάτη!!

Το Λύχνιον θα σας κερδίσει!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Lilly.