ΑΚΡΙ (ΤΟ ΑΚΡΙ)

Τοπική ελλ. κουζίνα

Ακτή Θεμιστοκλέους 298, Πειραϊκή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κασιώτικο ταβερνάκι στην Πειραϊκή.
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Οι παρέες μας με το πέρασμα των χρόνων αλλάζουν... Αλλάζει και ο άνθρωπος όμως;Άλλους φίλους έχεις κάνει στο δημοτικό, άλλους στο πανεπιστήμιο, άλλους πχ σε κάποια αθλητική ομάδα και άλλους στον στρατό. Τελικά ποιοί μένουν;Δύσκολο ερώτημα που ΔΕΝ είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω. Το ζήτημα είναι να μην κάνεις δημόσιες σχέσεις για να τα έχεις καλά με όλους. Αυτό δύσκολα γίνεται. Όχι όμως και να φτάνεις στο σημείο μηδέν.

2 καλές φίλες που γνώρισα μέσω του ASK μου πρότειναν την Παρασκευή 31/3/2017 μετά τη δουλειά να βρεθούμε. Μέρος και ώρα επιλογής μου. Ακρί λοιπόν για 2η κοντινή επίσκεψη (πως θα γράψω πιο εμπεριστατωμένα;) και ώρα 14.50! Εγγλέζοι στην ώρα μας! Θέλω να το πω κομψά.... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο λαϊκό προσκύνημα στο ακριβώς διπλανό μαγαζί. Ίσως είμαι προκατειλημμένος με τα ευτράπελα που έζησα την Καθαρά Δευτέρα. Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

τατο γλυκό μόνο στην πρώτη μου επίσκεψη,3 βδομάδες νωρίτερα.
Το Ακρί βρίσκεται αρκετά χρόνια στη θέση του (σίγουρα πριν το 2004 που είχα ξανακάνει επίσκεψη) και έχει πάρει την ονομασία του από τη γειτονιά του χωριού Αγία Μαρίνα στην Κάσο. Από όσο γνωρίζω οι παλαιοί ιδιοκτήτες αποχώρησαν και πούλησαν την επιχείρηση. Ο κύριος (μάλλον ο ιδιοκτήτης) που αναλαμβάνει να σερβίρει και να πηγαινοέρχεται στα τραπέζια, είναι σχετικά αργός και ακόμα και με 4-5 τραπέζια χρειαζόταν τη βοήθεια δεύτερου ατόμου. Όλο κάτι θα ξεχνούσε, όλο κάτι θα αργούσε... πλην των πιάτων που ερχόντουσαν με ικανοποιητική ροή (ίσως λίγο πιο γρήγορα από όσο θέλαμε). Ούτε το έχει με την ομιλία ιδιαίτερα, φαίνεται απόμακρος ή.... βασικά όχι τόσο της πιάτσας της εστίασης. Αποδειξούλα πάλι κανονικά, κέρασμα ένα νοστιμό

Ο χώρος τίποτα απολύτως, απλοϊκός, σε νησιώτικο στυλ με μπλε καρέκλες, ελάχιστη διακόσμηση και μια τοιχογραφία της Κάσου (υποθέτω). Υπάρχει και πρώτος όροφο, σαφώς πιο χαλαρωτικός και όμορφος για να απολαύσετε την θέα στη θάλασσα. Φάουλ οι τουαλέτες που βρίσκονται πάνω στον όροφο γιατί αν υπάρχουν ηλικιωμένοι πελάτες δεν μπορώ να φανταστώ να ανεβαίνουν τις σκάλες. Σίγουρα λοιπόν δεν πας για τον χώρο. Και γιατί πας;

Υπάρχουν 2-3 πιάτα Κασιώτικα που σε αποζημιώνουν! Όλα τα υπόλοιπα είναι σαν του ανταγωνισμού με την πρωτοτυπία εδώ πως στην Πειραϊκή προσφέρουν και κρεατικά (Σνίτσελ, κεφτεδάκια, μπιφτέκι, μπριζόλα, κοτόπουλο πανέ). Παράταιρο;

Στις 2 επισκέψεις δοκίμασα:

- Σταμναγκάθι στα 5 ευρώ. Πικρούτσικο αλλά νόστιμο μαζί με το λεμόνι του.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Όσο είναι ζεστό είναι αρκετά νόστιμο, αν κρυώσει δεν είναι το ίδιο καλό. Παραπάνω αλμυρό από όσο περίμενα.

- Μακαρόνια σιτάκα Κάσου στα 7 ευρώ. Θα προτιμούσα ένα πιο παραδοσιακό ζυμαρικό από τις κοινές πένες του εμπορίου. Φοβερή κρέμα που μαζί με το γλυκό κρεμμύδι δίνουν ένα πολύ νόστιμο αποτέλεσμα. Αποτελεί ναυαρχίδα του μαγαζιού.

* Για να σας "πριζώσω" θα σας πω πως η σιτάκα είναι μαλακό, αλοιφώδες, με νόστιμη δυνατή γεύση τυρί. Στην Κάσο την έφτιαχναν παραδοσιακά από πρόβειο γάλα (ή κατσικίσιο, ανάλογα με την εποχή) το οποίο αφηνόταν να ζυμωθεί και να ξινίσει ελαφρά, κατόπιν αλατιζόταν και έμπαινε σε μεγάλο καζάνι. Εκεί, ο τυροκόμος το ανακάτευε με ξύλινο ειδικό ραβδί επί 7-8 ώρες επάνω σε φωτιά από ξύλα, μέχρι να αφυδατωθεί και να μείνει μια κοκκώδης κρέμα.

- Κεφτεδάκια στα 5 ευρώ. Γύρω στα 12 τεμάχια, νόστιμα μεν αλλά βαριά γεύση σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Αρκετά κρεατένια.

- Καλτσούνια με τυρί στα 4 ευρώ. Χωρίς λαδίλα, καλή γέμιση και νόστιμα. Ωραίο φύλλο, δεν έμειναν πολλή ώρα στο τραπέζι.

- Γαριδάκι Σύμης στα 9 ευρώ. Καλοτηγανισμένο, νόστιμο και όπως είναι φυσικό... φαγώθηκε. Σε κέρδιζε από την όψη και μόνο. Μια πολύ μικρή τριχούλα που βρέθηκε στο πιάτο θεωρείται ως ανθρώπινο λάθος.

- Μύδια αχνιστά για τις φίλες που παρά το ότι είχαμε σκάσει, λίγο λίγο τα κατάφεραν και μια χαρά τα έφαγαν. Μάλλον άρεσαν δηλαδή. Στα 6 ευρώ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.4 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας και νόστιμες. Χεράτες.

- Καβουροσαλάτα. Όχι κάτι ιδιαίτερο. Η γέμιση φαινόταν ξεψαχνισμένη, με αρκετή μαγιονέζα αλλά αμφιβάλω αν ήταν πραγματικό καβούρι. Επίσης η προσθήκη του αρακά εμένα προσωπικα με ξένισε. Όπως και να έχει, δεν μπορώ να το κρίνω ως επιτυχημένο πιάτο.

- Γαύρος τηγανιτός στα 5 ευρώ. Δεν φαγώθηκε γιατί είχαμε σκάσει, ενώ φαινόταν καλής ποιότητος, η κρούστα ήταν αποτρεπτική καθώς θα με χάλαγε και θα μου έκαιγε το στομάχι. Δεν φαινόταν αέρινος δηλαδή.

- Ντολμαδάκια Κάσου στα 7.5 ευρώ. Πολύ μικρά ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο που έρχονται σε μεγάλη ποσότητα και ενώ τρως συνεχώς δεν τελειώνουν. Η γέμιση τους είναι με ρύζι και κιμά. Νομίζω πως τα στέλνουν από το νησί κατευθείαν.

** Τον Δεκαπενταύγουστο χιλιάδες ντολμαδάκια διπλώνονται και μοιράζοναι την ημέρα της Παναγίας στην Κάσο. Τα Κασιώτικα Ντολμαδάκια διαφέρουν από την υπόλοιπη Ελλάδα, όχι μόνο στη γεύση, αλλά και στο μέγεθος. Κάθε αμπελόφυλλο κόβεται στα 3 και τυλίγεται από την μια πλευρά σαν ένα μικρό τριγωνάκι. Οι κασιώτικοι ντολμάδες ντανιάζονται μέσα στην κατσαρόλα και σκεπάζονται με ένα αναποδογυρισμένο πιάτο για να μην ξεδιπλωθούν καθώς βράζουν για 20 λεπτά. Το νερό τους πρέπει «να φαίνεται και να μην φαίνεται» όταν κουνάς την κατσαρόλα.

- Οι μπύρες κοστίζουν 2.5 ευρώ τα 500 μλ και γενικότερα οι τιμές είναι στον μέσο όρο του ανταγωνισμού.

Συνολικά και στις 2 επισκέψεις μου το κόστος ήταν στα 20 ευρώ το άτομο. Ποσοτικά και ποιοτικά είναι μια χαρά, το μόνο που δεν σε τρελαίνει είναι το σέρβις που δείχνει Ικαριώτικο και όχι Κασιώτικο, ενώ ο χώρος είναι ας πούμε οκ, πάνω κάτω όπως στα διπλανά μαγαζιά που βασίζονται στη θέα της θάλασσας.

Υπάρχουν φανατικοί θαμώνες λόγω των Κασιώτικων σπεσιαλιτέ. Είναι το διαφοροποιημένο προϊόν τους από τον ανταγωνισμό. Δεν έχω δοκιμάσει και το πιλάφι τους, όμως οι ναυαρχίδες τους που είναι οι ντολμάδες και τα μακαρόνια με τη σιτάκα θα τους εξασφαλίζουν πελατεία. Και αν θυμάμαι καλά είδα και τουρίστες να γευματίζουν.

Σε πρώτη φάση το προτείνω για τα Κασιώτικα! Επικεντρωθείτε εκεί πρώτα!

2017

Σας έχω ξαναπεί για τις αλλαγές και τα έργα στο κέντρο του Πειραιά, ότι με κάνουν να τον αποφεύγω! Η μόνη λογική αλλαγή κατά την προσωπική ταπεινή μου γνώμη είναι η μονοδρομηση της Πειραϊκης, έτσι έχει γίνει πολύ πιο εύκολα προσβάσιμη, παρκάρει κάνεις αρκετά πιο ανετα, η κίνηση των οχημάτων​ είναι πιο ομαλή και τώρα που καλοκαίριαζει, προτείνω να αφήσετε το αυτοκίνητο στη σχολή δοκίμων και να περπατήσετε.

Οι επιλογές στην περιοχή λιγο ή πολύ γνωστές στους περισσότερους ψαροταβέρνες με πολλές ομοιότητες όλες μεταξύ τους, από τις τιμές έως τη γεύση και από το χώρο έως την εξυπηρέτηση.

Στη θάλασσα δεν μπορώ να αντισταθω την αγαπώ, οπότε τον τελευταίο καιρό θα έχετε παρατηρήσει ότι αυξήθηκαν οι επισκέψεις μου στην περιοχή.

Το ακρί το προτεινε το αγόρι της παρέας που το είχε ξαναεπισκεφτει σχετικά πρόσφατα. Ο Καιρος ήταν καλος και καθησαμε σε ένα τραπεζάκι μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού χώρου. Θα σας πρότεινα όμως να ρίξετε μία ματιά στον επάνω χώρο που ήταν αρκετά όμορφος.

Ο χώρος όπως όλα τα αντίστοιχα της περιοχής ευαρος και ευηλιος, σχετικά καθαρός χωρίς κάτι ιδιαίτερο αρνητικο ή θετικο.

Η εξυπηρέτηση πολύ αργή και διαδικαστική, χωρίς ένα χαμόγελο και χωρίς κεράσμα στην επίσκεψη μας. Δεν μπορώ να πω ότι μας χάλασε κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είχε κάτι που να μας ευχαριστήσει κιόλας.

Ειμασταν τρία άτομα και η q ria της παρέας νήστευε οπότε δοκιμάσαμε:
-Σταμναγκαθι αξιοπρεπές και σωστά βρασμένο.
-Πατατες τηγανιτές μεγάλη μερίδα, κομμενες στο χέρι Βέβαια.
-καβουροσαλατα, η κλασική με τη μαγιονέζα και σουριμι μάλλον δε θα την επελεγα ξανά.
-Γαυρος τηγανιτος ήρθε τελευταίος και δε μας ενθουσίασε.
-Μυδια αχνιστα ήθελα λίγη περισσότερη ένταση στο ζουμακι, αλλά γενικά ήταν αξιοπρεπεστατα
-Γαριδακι τύπου συμιακο* χωρίς πολλά λάδια τραγανό γευστικο.
-ντολμαδακια κασιωτικα, τεράστια μερίδα, προσοχή είναι με κιμά αλλά τόσο μικρά που τρως και ξανατρως...
- Και μακαρουνες με σιτακα και τσιγαρισμενο κρεμμύδι πραγματικά για αυτό το πιάτο αξίζει μία επίσκεψη στο μαγαζι.
Ήπιαμε δυο μπύρες και 1 ούζο.

Όλα αυτά που ήταν υπεραρκετα για να χορτάσουν 4 και όχι 3 άτομα κόστισαν 60€ περίπου ποσό αρκετά ικανοποιητικό για όσα φαγαμε. Οι μερίδες τους είναι αρκετά μεγάλες!

Εν ολίγοις θα συμφωνήσω απόλυτα με το Vageli αξίζει μόνο για τα κασιωτικα πιάτα, όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε στα ίδια επίπεδα και στον ανταγωνισμό.

* Το συμιακο γαριδάκι το αυθεντικό δυστυχώς είναι δυσεύρετο, αλλά απίστευτα γευστικό και δε συγκρίνεται με αυτά που κυκλοφορούν στα περισσότερα μαγαζια τέτοιου είδους.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σαββατόβραδο με ελαφρύ αεράκι είναι ότι πρέπει για μια βόλτα στον Πειραιά παραλιακά. Το μαγαζί κλασικά επιλογή από το site. Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ένα μικρό μαγαζί το οποίο έχει τραπεζοκαθίσματα και στο πεζοδρόμιο, όμως ο βασικός λόγος που πάει κάποιος σε αυτό το εστιατόριο είναι η ΘΕΑ ΘΑΛΑΣΣΑ που έχεις πιάτο μπροστά σου.

Από διαφόρους καλοφαγάδες είχα ακούσει για τα κασιώτικα ντολμαδάκια και δεν το μετάνιωσα πολύ απίστευτο πιάτο και σε γεύση και σε ποσότητα.
Πέραν αυτού πήραμε καλαμαράκια τηγανιτά, χταπόδι ψητό κομμένο σε φετούλες και μαστιχωτό όπως μ αρέσει, γαλέο σκορδαλιά αδιάφορη η σκορδαλιά αλλά ο γαλέος μίλαγε είχε τέλειο τηγάνισμα νοστιμότατος, κάτι τυποπιτάκια με γλυκιά γέμιση προφανώς μυζήθρα εξαιρετικά, ένας γαύρος μαρινάτος δεν με ενθουσίασε διότι ήταν πολύ λύσσα, και μία σαλάτα χωριάτικη μεγάλη ζόρικια και μόνο 5 €.

Μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά κάτι με έτρωγε...... λέω κάποια στιγμή στο παιδί να μου φέρει απόδειξη (όχι λογαριασμό ) φέρνουν και ένα πολύ ωραίο γλυκάκι με παγωτό και μου λέει 42 € τέλειο, αλλά απόδειξη κουκουρούκου και εκεί σου χαλάει όλη την εικόνα.

Και λες μετά, ξανάρχομαι η δεν ξανάρχομαι.... και άμα ξαναέρθω δεν πάω στα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ που είναι ακριβώς δίπλα και δίνει και απόδειξη!!!!!!!!!!

Παρασκευη βραδυ.

Ηταν το τελος μιας λιαν δυσκολης εβδομαδας επαγγελματικα και εγω λυσσαγα να βγω να ξεσκασω! Γεγονος ειναι οτι ειχα κανονισει κατι, αλλα δυστυχως την τελευταια στιγμη ακυρωθηκε. Εκανα δυο-τρεις προσπαθειες ακομα, αλλα τι κριμα, στεφθηκαν με απολυτη αποτυχια! Εφαγα πορτα, κατα το κοινως λεγομενον... Και ετσι μισοαπογοητευμενος οπως ημουν και ετοιμαζομουν να γυρισω σπιτι, ετσι, εντελως αναπαντεχα και αουτ οφ δε μπλου (που θα'λεγαν και στην πατριδα μου, τα ορεινα Καλαβρυτα), χτυπαει το τηλεφωνο. Ηταν η καλη φιλη μου η Μανια απο τον Πειραια. Μολις μου προτεινε βολτα στα μερη της, δεν εφερα καμια αντιρρηση.

Γεγονος ειναι πως απο στεκια φαγητου η ποτου στον Πειραια, εχει μαυρα μεσανυχτα. Στα φαναρια της Συγγρου κατεβαινοντας προς την παραλια, εψαξα στο ask4food. Ηθελα κατι απλο, με καλες γευσεις και σχετικα οικονομικο (αν γινεται... ). Αρκετα ψηλα στις αξιολογησεις υπηρχε "το ακρι", ενα μικρο μαγαζακι στην Ακτη Θεμιστοκλεους, μπροστα στη θαλασσα, οπως πολλα ακομα εκει κοντα, με βασικο αντικειμενο το ψαρι. Η αγαπητη Τζια αλλα και αρκετοι ακομα εμπιστοι απο τους χρηστες ειχαν δωσει καλες κριτικες. Λεω, Οκ. Το'χουμε!

Ο χωρος δεν ειναι κατι αξιο λογου, ειδικα για χειμωνα καιρο, μεσα δηλαδη. Καθεσαι σε καθαρα και νοικοκυρεμενα μεν τραπεζοκαθισματα, αλλα απο την αλλη, δεν υπαρχει και κατι εκει μεσα να σου τραβηξει το ματι. Ασε δε που η θαλασσα τα βραδια δε φαινεται, κι'ας καθεσαι σχεδον ακριβως μπροστα της. Αξιζει εδω να σημειωσω, οτι αν καποιος θελει θεα, πολυ καλυτερη επιλογη ειναι το παταρακι του μαγαζιου, απο κει φαινεται ενα αρκετα μεγαλο κομματι του λιμανιου. Δυστυχως αυτο το ειδα, αρκετα αργοτερα, οταν θελησα να κατευθυνθω προς την(καθαρη και νοικοκυρεμενη επισης)τουαλετα. Στα του φαγητου, εμεις πηραμε:

-Παντζαρια. Δε θα σου πω πως τρελαθηκα, αλλα ηταν και αρκετα ποσοτικα και νοστιμα. Με αριστα το 10, ενα 7 ειναι οκ.

-Γαυρος μαρινατος. Γεγονος ειναι πως δε θεωρω τον εαυτο μου πολυ φαν, ομως η παρεα σχεδον ξετρελαθηκε! Αρα 8 στα 10 εδω.

-Μακαρουνες με σιτάκα Κασσου και καραμελωμενα κρεμυδια. Πολυ νοστιμο το παραδοσιακο ζυμαρικο, βρασμενο οσο πρεπει και δεμενο τελεια με την Κασσιωτικη σιτακα (ενα ειδος μαλακου, λευκου τυριου). Τα κρεμμυδια τα καραμελωμενα θα μπορουσαν να ειναι λιγοτερα, τονιζαν τη γευση με εναν τροπο μαλλον αποθαρρυντικο, τουλαχιστον για τα γουστα μου. Παρολα αυτα θα αξιζε στο πιατο ενα 8 στα 10.

-Μυδια αχνιστα. Εδω το θεμα θελει συζητηση. Ποσοτικα θα ελεγα οκ, τα μυδια παντα σερβιρονται σε μεγαλη πιατελα, δε γινεται αλλιως διοτι το οστρακο δε χωραει σε κατι μικρο. Το ζουμακι τους (παρα το σκορδακι και τον μαιντανο του)δε θα το ελεγα αξιοπροσεκτο, εχω δοκιμασει πολλες φορες αρκετα καλυτερους συνδυασμους. Επιπλεον, ειχε πολυ εντονο το αρωμα του ουζου (που δεν συμπαθω), ενω εγω προτιμω το τσιπουρο η το λευκο κρασακι. 6 στα 10 λοιπον.

-Σαγανακι με γαριδες. Πολυ μεγαλη μεριδα, με αφθονο λευκο τυρι λιωμενο σε νοστιμη κοκκινη σαλτσα και αρκετες ευμεγεθεις γαριδες. 7 στα 10.

-Μισο κιλο λευκο κρασακι. Τιποτα ιδιαιτερο, 5 στα 10 ειναι μια χαρα.

-Λουκουμαδακια για κερασμα. Μαλλον αποτυχυμενα απο αποψης υφης, μιας και ηταν μαλακα και οχι τραγανα οπως θα επρεπε, πραγμα που τα καθιστουσε μετρια και σαν γευση. Να πω ομως πως ηταν πολυ νοστιμο το μειγμα μελιου το οποιο τα καλυπτε.

Για ολα αυτα (με τη Μανια εχουμε αυτο το κακο ελαττωμα: παραγγελνουμε πολλα και τελικα μενει αρκετο φαγητο στα πιατα), πληρωσαμε 36,90. Δε γραφω τις τιμες αναλυτικα, γιατι αν διαβασεις την αποδειξη που μας εφεραν θα τρελαθεις, αποκλειεται να καταλαβεις τι κοστιζε το καθε τι. Δεν προσπαθησα να ζητησω εξηγησεις γι'αυτο (πραγμα που θα εκανα καπου αλλου), γιατι σεβάστηκα το γεγονος οτι ο σερβιτορος, ο κυριος "πορτοκαλαδα θετε?" (οπως λιαν επιτυχημενα τον χαρακτηρισε και η Τζια σε προηγουμενη κριτικη) ισως να μην ηταν σε θεση να το κανει με ευχερεια...

Ωστοσο, οτι και να πεις, ο λογαριασμος για ολα αυτα ηταν μια χαρα. Αν ειχαμε παρει ενα πιατο λιγοτερο (που θα μπορουσαμε ανετα να κανουμε), ισως να πληρωναμε κατω και απο 30. Στο V4M δηλαδη το μαγαζι τα σπαει. Στα μειονεκτηματα του μαγαζιου, οι οσμες της κουζινας. Μετα απο κει τα ρουχα πανε κατευθειαν για πλυσιμο! Στα θετικα ομως η θεση του. Μια χαλαρη βολτα μετα το φαγητο, διπλα στη θαλασσα, στα βραχια της Πειραικης οπως τα λενε, αποτελει εξαιρετικο επιλογο.

Θα ξαναπηγαινα ευχαριστως! Ιδιως το καλοκαιρι στη συμπαθεστατη βεραντουλα!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι βόλτα στην Πειραϊκή και προτάσεις για το πού να κάτσουμε. Η φίλη μου προτείνει το Ακρί, κασσιώτικο και οικογενειακό μαγαζί. Είχε μεν κόσμο, αλλά όταν η παρέα είναι μικρή και μόνο 2 άτομα είναι πάντα πιο εύκολο να βρεις τραπέζι.

Προλάβαμε στην εξωτερική πλευρά με τον ήλιο και τη θάλασσα μπροστά μας και λίγο δροσερό αεράκι. Τι άλλο να ζητήσεις; Ζητήσαμε αρχικά ουζάκι αλλά με την τρίτη τελικά ήρθε.

Πήραμε για συνοδεία ένα σαγανάκι, ένα χταπόδι στα κάρβουνα και ντολμαδάκια κασσιώτικα. Μετά πήρα και μια μπύρα. Όλα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά, το χταπόδι στα 9 ευρώ δεν το βρίσκεις εύκολα δίπλα στη θάλασσα και σε ικανοποιητική ποσότητα.

Για τα ντολμαδάκια συνιστά έγκλημα να τα αγνοήσεις. Και το λέω εγώ που σπάνια τα τρώω όπως και κιμά επίσης. Για αυτά τα λίγα πιάτα λοιπόν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος αν σκεφτείς επίσης και ότι κόστισαν κάτι λιγότερο από 30 ευρώ μαζί με το καραφάκι και την μπύρα. Σίγουρα θα ξαναπάω.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Αγαπημένοι μου φίλοι...... σε περίπτωση που θέλετε να γιορτάσετε μια ιδιαίτερη περίσταση και ο εορτασμός πέφτει Δευτέρα.... σας προτείνω να αρχίσετε το ψάξιμο πολύ νωρίτερα!!!

Έτσι, λοιπόν, την περασμένη Δευτέρα στις 15/6 βρέθηκα να ψάχνω μαγαζί για να γιορτάσουμε την επέτειο του γάμου μας με τον καλό μου αλλά και την επιτυχή ολοκλήρωση των πρώτων προαγωγικών εξετάσεων της μικρής μας. Πρώτη μου επιλογή ο Δρυίδης.... κλειστός, δεύτερη οι Λεύκες... τα ίδια, μετά ρίχνει την ιδέα ο σύζυγος για Πειραϊκή, Ηλίας... κλειστός, Ξιφίας..... μαντέψτε... ναι κλειστός κι αυτός!!! Ευτυχώς μου ήρθαν στο μυαλό οι κριτικές για το Ακρί που είχα διαβάσει και είχαν μείνει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και ω του θαύματος! όχι μόνο, το βρήκαμε ανοιχτό αλλά και δεν μετανοιώσαμε καθόλου για την, έστω και αναγκαστική, επιλογή μας!

Ο χώρος μπορώ να πω ότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Ένα μικρό, ταπεινό μαγαζάκι στην ακρούλα. Μου θυμίζει πολύ τα ταβερνάκια που βρίσκονται στον Εύδηλο στην Ικαρία. Βέβαια, είδα να έχει και πρώτο όροφο από όπου, φαντάζομαι, ότι η θέα και τον χειμώνα θα είναι ωραία αλλά τώρα η θέα στη θάλασσα, αποζημιώνει για πολλά.

Σε παλιότερες, είναι αλήθεια, κριτικές είχα διαβάσει για έναν κύριο μεγάλης ηλικίας και κάποια θέματα που είχαν προκύψει οφείλω όμως να πω ότι εμείς δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Μας εξυπηρέτησε ένας κύριος που δεν τον λες και πρότυπο ζωντάνιας και αλεγρίας.... αλλά νομίζω ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας του ανθρώπου, ο οποίος επίσης μου θύμισε, αφενός, εξυπηρέτηση Ικαριώτη μαγαζάτορα, αφετέρου δε, τον Γκιωνάκη στην ταινία Κίτρινα γάντια, με την κλασσική ατάκα..... Πορτοκαλάδα θέτε???.... δε θέτε! Πάντως ευγενικός ήταν, γρήγορος ήταν, όλα στην ώρα τους ήρθαν, νεράκι βρύσης, κατάλογος, απόδειξη κανονικά, μας κέρασε και λουκουμάδες στο τέλος, κανένα παράπονο.

Ας πάμε τώρα και στο φαγητό που είναι ένας λόγος, μαζί με το vmf, που πιστεύω ότι θα σας κερδίσει και θα σας κάνει να ξαναπάτε.
- Σαλάτα χωριάτικη. Αρκετή σε ποσότητα με φρέσκα λαχανικά, ωραία φέτα και καλό λάδι.
- Ντοματοκεφτέδες. Ελαφρύ τηγάνι, τραγανοί εξωτερικά, ζουμεροί μέσα, μυρωδάτοι, νοστιμότατοι.
- Πατάτες τηγανητές. Φρέσκιες, χεράτες, καυτές από το τηγάνι.
- Μύδια αχνιστά. Δικαιώνουν απόλυτα τις καλές κριτικές που έχουν πάρει. Βαθύ πιάτο με ψωμωμένα μύδια σε μια ελαφριά σάλτσα χωρίς περιττά μυρωδικά, πιάτο για πολλές βούτες.

- Κασσιώτικα ντολμαδάκια. Κορυφαίο πιάτο, θα σας πρότεινα να μην το χάσετε. Μικροσκοπικά ντολμαδάκια -χαρά στην υπομονή αυτού που τα τυλίγει- με ζουμερό κιμά και λίγο ρύζι, χωρίς αυγολέμονο, ξινούστικα όσο πρέπει, έλιωναν πραγματικά στο στόμα. Ο καλός μου τα λάτρεψε παρόλο που είναι φαν των γιαλαντζί και ξέρει και από καλό ντολμαδάκι, σαν τη θεία Λόλα ένα πράγμα!
- Γαρίδες τηγανητές. Θέλαμε συμιακό γαριδάκι αλλά δεν είχε. Αντ αυτού μας τηγάνησε ωραιότατες μεγαλούτσικες γαρίδες που ήταν νοστιμότατες, καθόλου λαδοπιωμένες, τραγανές απέξω και ζουμερές μέσα.
- 1/4 κουτσομουρίτσες φρεσκότατες, μικρούλες που τρωγόντουσαν ολόκληρες απνευστί.
- 2 μπυρίτσες και ένα αναψυκτικό
- Μια πιατέλα ωραιότατους λουκουμάδες με παγωτό ως κέρασμα.
Δεν ξέρω τι λέει η σχάρα του μαγαζιού πάντως το τηγάνι του τα σπάει. Ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο και παρότι βράδυ και σχεδόν όλα τηγανητά, τίποτα δεν μας έπεσε βαρύ.

Check please! 50 ευρώ για φαγητό που κάλυπτε ανετότατα και τέταρτο άτομο. Μια χαρά!

Αν λοιπόν θέλετε απλό και τίμιο φαγάκι με καλές πρώτες ύλες, ελαφρύ τηγάνι, ανεπητίδευτο περιβάλλον και εξυπηρέτηση, καλές τιμές και bonus τη θέα της Πειραϊκής να πάτε καλοί μου φίλοι. Εμείς θα επιστρέψουμε προς δοκιμή και άλλων Κασσιώτικων σπεσιαλιτέ που είδαμε στον κατάλογο και μας έκαναν κλικ. Περιμένω εντυπώσεις!

ΥΓ. Θα μου επιτρέψετε να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τους διαχειριστές του ask4food για ακόμα ένα υπέροχο βράδυ. Much oblized gentlemen!!!!
Εννοείται ότι θα επανέλθω με κριτική και εντυπώσεις για τη βραδιά.... απλώς είπα να κάνω την καλή.... και να αφήσω τους νέους μου φίλους να σχολιάσουν πρώτοι.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε 2 ατομα το ουζερί Κυριακή μεσημέρι. Πολύ δύσκολη ώρα καθώς το κατάστημα όπως και τα παρακείμενα ήταν τιγκα με αρκετό κόσμο να αναμένει όρθιος, μπας και σηκωθεί κανείς.

Εμείς τα καταφέραμε και πετύχαμε και πεζοδρόμιο!
Ο εσωτερικός χώρος είναι αδιάφορος με έντονη οσμή από το τηγάνι της κουζίνας αλλά στο πεζοδρόμιο ήταν στριμωχτά μεν αλλά καλύτερα.
Φάγαμε πατζαρια (οκ)
Τσίρο ( μέτριο )
πατάτες τηγανιτές (μέτριες προκατ)
Κασιωτικα ντολμαδάκια (πολύ νόστιμα, πλούσια μερίδα)
μπακαλιάρο κουρκούτι (οκ)
Αθερίνα (αρκετα καλή)

Συνολικά με ένα καραφάκι ούζο πληρώσαμε 34 ευρώ τα οποία ήταν πολύ ικανοποιητικά για την ποσότητα και την ικανοποιητική ποιότητα των πιάτων.
Το πρόβλημα από την συνολικότερη επίσκεψη ήταν ότι οι ανθρωποι οι οποίοι σέρβιραν ήταν λίγοι και πελαγωμένοι από τον κόσμο με αποτέλεσμα να αναμένεις αρκετά για σερβίρισμα και λογαριασμό