Κασιώτικο ταβερνάκι στην Πειραϊκή.

06 Απρ 2017

Οι παρέες μας με το πέρασμα των χρόνων αλλάζουν... Αλλάζει και ο άνθρωπος όμως;Άλλους φίλους έχεις κάνει στο δημοτικό, άλλους στο πανεπιστήμιο, άλλους πχ σε κάποια αθλητική ομάδα και άλλους στον στρατό. Τελικά ποιοί μένουν;Δύσκολο ερώτημα που ΔΕΝ είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω. Το ζήτημα είναι να μην κάνεις δημόσιες σχέσεις για να τα έχεις καλά με όλους. Αυτό δύσκολα γίνεται. Όχι όμως και να φτάνεις στο σημείο μηδέν.

2 καλές φίλες που γνώρισα μέσω του ASK μου πρότειναν την Παρασκευή 31/3/2017 μετά τη δουλειά να βρεθούμε. Μέρος και ώρα επιλογής μου. Ακρί λοιπόν για 2η κοντινή επίσκεψη (πως θα γράψω πιο εμπεριστατωμένα;) και ώρα 14.50! Εγγλέζοι στην ώρα μας! Θέλω να το πω κομψά.... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο λαϊκό προσκύνημα στο ακριβώς διπλανό μαγαζί. Ίσως είμαι προκατειλημμένος με τα ευτράπελα που έζησα την Καθαρά Δευτέρα. Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

τατο γλυκό μόνο στην πρώτη μου επίσκεψη,3 βδομάδες νωρίτερα.
Το Ακρί βρίσκεται αρκετά χρόνια στη θέση του (σίγουρα πριν το 2004 που είχα ξανακάνει επίσκεψη) και έχει πάρει την ονομασία του από τη γειτονιά του χωριού Αγία Μαρίνα στην Κάσο. Από όσο γνωρίζω οι παλαιοί ιδιοκτήτες αποχώρησαν και πούλησαν την επιχείρηση. Ο κύριος (μάλλον ο ιδιοκτήτης) που αναλαμβάνει να σερβίρει και να πηγαινοέρχεται στα τραπέζια, είναι σχετικά αργός και ακόμα και με 4-5 τραπέζια χρειαζόταν τη βοήθεια δεύτερου ατόμου. Όλο κάτι θα ξεχνούσε, όλο κάτι θα αργούσε... πλην των πιάτων που ερχόντουσαν με ικανοποιητική ροή (ίσως λίγο πιο γρήγορα από όσο θέλαμε). Ούτε το έχει με την ομιλία ιδιαίτερα, φαίνεται απόμακρος ή.... βασικά όχι τόσο της πιάτσας της εστίασης. Αποδειξούλα πάλι κανονικά, κέρασμα ένα νοστιμό

Ο χώρος τίποτα απολύτως, απλοϊκός, σε νησιώτικο στυλ με μπλε καρέκλες, ελάχιστη διακόσμηση και μια τοιχογραφία της Κάσου (υποθέτω). Υπάρχει και πρώτος όροφο, σαφώς πιο χαλαρωτικός και όμορφος για να απολαύσετε την θέα στη θάλασσα. Φάουλ οι τουαλέτες που βρίσκονται πάνω στον όροφο γιατί αν υπάρχουν ηλικιωμένοι πελάτες δεν μπορώ να φανταστώ να ανεβαίνουν τις σκάλες. Σίγουρα λοιπόν δεν πας για τον χώρο. Και γιατί πας;

Υπάρχουν 2-3 πιάτα Κασιώτικα που σε αποζημιώνουν! Όλα τα υπόλοιπα είναι σαν του ανταγωνισμού με την πρωτοτυπία εδώ πως στην Πειραϊκή προσφέρουν και κρεατικά (Σνίτσελ, κεφτεδάκια, μπιφτέκι, μπριζόλα, κοτόπουλο πανέ). Παράταιρο;

Στις 2 επισκέψεις δοκίμασα:

- Σταμναγκάθι στα 5 ευρώ. Πικρούτσικο αλλά νόστιμο μαζί με το λεμόνι του.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Όσο είναι ζεστό είναι αρκετά νόστιμο, αν κρυώσει δεν είναι το ίδιο καλό. Παραπάνω αλμυρό από όσο περίμενα.

- Μακαρόνια σιτάκα Κάσου στα 7 ευρώ. Θα προτιμούσα ένα πιο παραδοσιακό ζυμαρικό από τις κοινές πένες του εμπορίου. Φοβερή κρέμα που μαζί με το γλυκό κρεμμύδι δίνουν ένα πολύ νόστιμο αποτέλεσμα. Αποτελεί ναυαρχίδα του μαγαζιού.

* Για να σας "πριζώσω" θα σας πω πως η σιτάκα είναι μαλακό, αλοιφώδες, με νόστιμη δυνατή γεύση τυρί. Στην Κάσο την έφτιαχναν παραδοσιακά από πρόβειο γάλα (ή κατσικίσιο, ανάλογα με την εποχή) το οποίο αφηνόταν να ζυμωθεί και να ξινίσει ελαφρά, κατόπιν αλατιζόταν και έμπαινε σε μεγάλο καζάνι. Εκεί, ο τυροκόμος το ανακάτευε με ξύλινο ειδικό ραβδί επί 7-8 ώρες επάνω σε φωτιά από ξύλα, μέχρι να αφυδατωθεί και να μείνει μια κοκκώδης κρέμα.

- Κεφτεδάκια στα 5 ευρώ. Γύρω στα 12 τεμάχια, νόστιμα μεν αλλά βαριά γεύση σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Αρκετά κρεατένια.

- Καλτσούνια με τυρί στα 4 ευρώ. Χωρίς λαδίλα, καλή γέμιση και νόστιμα. Ωραίο φύλλο, δεν έμειναν πολλή ώρα στο τραπέζι.

- Γαριδάκι Σύμης στα 9 ευρώ. Καλοτηγανισμένο, νόστιμο και όπως είναι φυσικό... φαγώθηκε. Σε κέρδιζε από την όψη και μόνο. Μια πολύ μικρή τριχούλα που βρέθηκε στο πιάτο θεωρείται ως ανθρώπινο λάθος.

- Μύδια αχνιστά για τις φίλες που παρά το ότι είχαμε σκάσει, λίγο λίγο τα κατάφεραν και μια χαρά τα έφαγαν. Μάλλον άρεσαν δηλαδή. Στα 6 ευρώ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.4 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας και νόστιμες. Χεράτες.

- Καβουροσαλάτα. Όχι κάτι ιδιαίτερο. Η γέμιση φαινόταν ξεψαχνισμένη, με αρκετή μαγιονέζα αλλά αμφιβάλω αν ήταν πραγματικό καβούρι. Επίσης η προσθήκη του αρακά εμένα προσωπικα με ξένισε. Όπως και να έχει, δεν μπορώ να το κρίνω ως επιτυχημένο πιάτο.

- Γαύρος τηγανιτός στα 5 ευρώ. Δεν φαγώθηκε γιατί είχαμε σκάσει, ενώ φαινόταν καλής ποιότητος, η κρούστα ήταν αποτρεπτική καθώς θα με χάλαγε και θα μου έκαιγε το στομάχι. Δεν φαινόταν αέρινος δηλαδή.

- Ντολμαδάκια Κάσου στα 7.5 ευρώ. Πολύ μικρά ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο που έρχονται σε μεγάλη ποσότητα και ενώ τρως συνεχώς δεν τελειώνουν. Η γέμιση τους είναι με ρύζι και κιμά. Νομίζω πως τα στέλνουν από το νησί κατευθείαν.

** Τον Δεκαπενταύγουστο χιλιάδες ντολμαδάκια διπλώνονται και μοιράζοναι την ημέρα της Παναγίας στην Κάσο. Τα Κασιώτικα Ντολμαδάκια διαφέρουν από την υπόλοιπη Ελλάδα, όχι μόνο στη γεύση, αλλά και στο μέγεθος. Κάθε αμπελόφυλλο κόβεται στα 3 και τυλίγεται από την μια πλευρά σαν ένα μικρό τριγωνάκι. Οι κασιώτικοι ντολμάδες ντανιάζονται μέσα στην κατσαρόλα και σκεπάζονται με ένα αναποδογυρισμένο πιάτο για να μην ξεδιπλωθούν καθώς βράζουν για 20 λεπτά. Το νερό τους πρέπει «να φαίνεται και να μην φαίνεται» όταν κουνάς την κατσαρόλα.

- Οι μπύρες κοστίζουν 2.5 ευρώ τα 500 μλ και γενικότερα οι τιμές είναι στον μέσο όρο του ανταγωνισμού.

Συνολικά και στις 2 επισκέψεις μου το κόστος ήταν στα 20 ευρώ το άτομο. Ποσοτικά και ποιοτικά είναι μια χαρά, το μόνο που δεν σε τρελαίνει είναι το σέρβις που δείχνει Ικαριώτικο και όχι Κασιώτικο, ενώ ο χώρος είναι ας πούμε οκ, πάνω κάτω όπως στα διπλανά μαγαζιά που βασίζονται στη θέα της θάλασσας.

Υπάρχουν φανατικοί θαμώνες λόγω των Κασιώτικων σπεσιαλιτέ. Είναι το διαφοροποιημένο προϊόν τους από τον ανταγωνισμό. Δεν έχω δοκιμάσει και το πιλάφι τους, όμως οι ναυαρχίδες τους που είναι οι ντολμάδες και τα μακαρόνια με τη σιτάκα θα τους εξασφαλίζουν πελατεία. Και αν θυμάμαι καλά είδα και τουρίστες να γευματίζουν.

Σε πρώτη φάση το προτείνω για τα Κασιώτικα! Επικεντρωθείτε εκεί πρώτα!

13 Απρ 2017

Σας έχω ξαναπεί για τις αλλαγές και τα έργα στο κέντρο του Πειραιά, ότι με κάνουν να τον αποφεύγω! Η μόνη λογική αλλαγή κατά την προσωπική ταπεινή μου γνώμη είναι η μονοδρομηση της Πειραϊκης, έτσι έχει γίνει πολύ πιο εύκολα προσβάσιμη, παρκάρει κάνεις αρκετά πιο ανετα, η κίνηση των οχημάτων​ είναι πιο ομαλή και τώρα που καλοκαίριαζει, προτείνω να αφήσετε το αυτοκίνητο στη σχολή δοκίμων και να περπατήσετε.

Οι επιλογές στην περιοχή λιγο ή πολύ γνωστές στους περισσότερους ψαροταβέρνες με πολλές ομοιότητες όλες μεταξύ τους, από τις τιμές έως τη γεύση και από το χώρο έως την εξυπηρέτηση.

Στη θάλασσα δεν μπορώ να αντισταθω την αγαπώ, οπότε τον τελευταίο καιρό θα έχετε παρατηρήσει ότι αυξήθηκαν οι επισκέψεις μου στην περιοχή.

Το ακρί το προτεινε το αγόρι της παρέας που το είχε ξαναεπισκεφτει σχετικά πρόσφατα. Ο Καιρος ήταν καλος και καθησαμε σε ένα τραπεζάκι μεταξύ του εσωτερικού και του εξωτερικού χώρου. Θα σας πρότεινα όμως να ρίξετε μία ματιά στον επάνω χώρο που ήταν αρκετά όμορφος.

Ο χώρος όπως όλα τα αντίστοιχα της περιοχής ευαρος και ευηλιος, σχετικά καθαρός χωρίς κάτι ιδιαίτερο αρνητικο ή θετικο.

Η εξυπηρέτηση πολύ αργή και διαδικαστική, χωρίς ένα χαμόγελο και χωρίς κεράσμα στην επίσκεψη μας. Δεν μπορώ να πω ότι μας χάλασε κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είχε κάτι που να μας ευχαριστήσει κιόλας.

Ειμασταν τρία άτομα και η q ria της παρέας νήστευε οπότε δοκιμάσαμε:
-Σταμναγκαθι αξιοπρεπές και σωστά βρασμένο.
-Πατατες τηγανιτές μεγάλη μερίδα, κομμενες στο χέρι Βέβαια.
-καβουροσαλατα, η κλασική με τη μαγιονέζα και σουριμι μάλλον δε θα την επελεγα ξανά.
-Γαυρος τηγανιτος ήρθε τελευταίος και δε μας ενθουσίασε.
-Μυδια αχνιστα ήθελα λίγη περισσότερη ένταση στο ζουμακι, αλλά γενικά ήταν αξιοπρεπεστατα
-Γαριδακι τύπου συμιακο* χωρίς πολλά λάδια τραγανό γευστικο.
-ντολμαδακια κασιωτικα, τεράστια μερίδα, προσοχή είναι με κιμά αλλά τόσο μικρά που τρως και ξανατρως...
- Και μακαρουνες με σιτακα και τσιγαρισμενο κρεμμύδι πραγματικά για αυτό το πιάτο αξίζει μία επίσκεψη στο μαγαζι.
Ήπιαμε δυο μπύρες και 1 ούζο.

Όλα αυτά που ήταν υπεραρκετα για να χορτάσουν 4 και όχι 3 άτομα κόστισαν 60€ περίπου ποσό αρκετά ικανοποιητικό για όσα φαγαμε. Οι μερίδες τους είναι αρκετά μεγάλες!

Εν ολίγοις θα συμφωνήσω απόλυτα με το Vageli αξίζει μόνο για τα κασιωτικα πιάτα, όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα βρείτε στα ίδια επίπεδα και στον ανταγωνισμό.

* Το συμιακο γαριδάκι το αυθεντικό δυστυχώς είναι δυσεύρετο, αλλά απίστευτα γευστικό και δε συγκρίνεται με αυτά που κυκλοφορούν στα περισσότερα μαγαζια τέτοιου είδους.