ΒΑΡΚΟΥΛΕΣ

Ψαροταβέρνες

Αλάϊας 2, Νέα Ιωνία [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Μέσος όρος γεύσης 76 % και μάλλον φαντάζει πολύ χαμηλός για ένα τόσο πετυχημένο και τίμιο μαγαζί σαν τις βαρκούλες. Και ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να ζητήσει κανείς από μια ψαροταβέρνα / μεζεδοπωλείο όταν όλα τα πιάτα είναι αξιοπρεπέστετα ενώ έχει και πιάτα αστεράτα όπως το κριθαρότο με τις γαρίδες ή τα λινγκουίνι με τη βότκα και το σολωμό.

Και όλα αυτά σε ένα περιβάλλον θελκτικό, απλό και καλαίσθητο, που μόνο άνεση μπορεί να σου προσφέρει και καλή διάθεση.
Στα θετικά / περίεργα ότι στο τέλος ήρθε και ο ίδιος ο σεφ να μας ρωτήσει τη γνώμη μας για το φαγητό (πιθανότατα βέβαια γιατί είχαμε παραγγείλει το μισό κατάλογο και ήθελε να βεβαιωθεί ότι δεν θα σκάσουμε).

Οι τιμές φυσιολογικές, όχι χαμηλές όχι πολύ ακριβές, καθιστούν τις βαρκούλες επιτακτική επιλογή για όσους αγαπάνε το καλό φαγητό και ειδικά τα θαλασσινά.

Τραγούδι για Κυριάκι μεσημέρι

Το δίκιο μου: Γιώτα Νέγκα - Θέμης Καραμουρατίδης

https: //www. youtube. com/watch?v=oiaRQQpMXoA

Ιούλ

Επισκεφτήκαμε τις βαρκούλες την προηγούμενη πέμπτη το απόγευμα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι εξαιρετικός. Η εξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη.

Παραγγείλαμε για 2 ατομα:
Πλευρώτους σχάρας στα 5,5 ευρώ. Καλή μερίδα. Εξαιρετικά ψημένα. Πολύ νόστιμα

Μύδια αχνιστά στα 5 ευρώ. Επαρκής μερίδα για τα χρήματα της. Ενώ το ζουμάκι ήταν πολύ εύγεστο, τα μύδια ήταν κάπως λαστιχωτά. Δεν ήταν μπαγιατικά, εκτιμώ ότι μάλλον είχαν παραψηθεί.

Σαρδέλες ψητές στα 6 ευρώ. Και εδώ επαρκής μερίδα. Οι σαρδέλες ήταν σωστά ψημένες, καλή γεύση χωρίς τίποτα το αξιομνημόνευτο.

Λιγκουίνι με καπνιστό σολομό, βότκα και πορτοκάλι στα 10 ευρώ. Πολύ πλούσιο πιάτο με δυνατή γεύση και γενναία μερίδα. Το πορτοκάλι δεν ακουγόταν καθόλου, νομίζω πως δεν είχε. Αντίθετα είχε πολύ έντονη τη γεύση του καπνιστού σολομού, ο οποίος δεν ήταν του εμπορίου αλλά χειροποίητος, και της βότκας. Βαρύ πιάτο

‘Ήπιαμε ένα εξαιρετικό λευκό κρασί στα 8 ευρώ το κιλό.

Το ψωμί, που ήρθε χωρίς να ρωτηθούμε, χρεώθηκε 1,20 το άτομο!

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά, κορμό σοκολάτας και ένα σφηνάκι με παγωμένο κοκτέιλ. Πληρώσαμε 28,9 ευρώ χωρίς το κρασί και σκάσαμε. Και ενώ είναι ένα καλό value for money, χρειάζεται να πω ότι ο κατάλογος έχει και πολύ πιο ακριβά πιάτα, πράγμα που σημαίνει ότι αν κάποιος δεν είναι προσεκτικός στην παραγγελία του, ο λογαριασμός μπορεί να ξεφύγει πάρα πολύ (Εξ' ου και το 17-25 στην τιμή κατ' άτομο). Πχ έχει κριθαρώτο με γαρίδες, σολομό σχάρας και γαρίδες σαγανάκι στα 15 ευρώ έκαστο, μουσακά τόνου στα 17 ευρώ, κουτσομούρα στα 50 ευρώ το κιλό ενώ το φρέσκο ψάρι χρεώνεται έως και 60-70 ευρώ το κιλό.

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

- Και πώς πέρασες στις Βαρκούλες χωρίς την παρουσία μου; Ρώτησε η γυναίκα μου, μια βδομάδα μετά.

- Κοίτα είχα πολύ καλή παρέα και πέρασα υπέροχα.

- Το ότι είχες καλή παρέα το ξέρω, ρωτάω όμως άλλα πράγματα όπως καταλαβαίνεις.

- Να σου πω για τον υπέροχο μέσα χώρο που θυμίζει μοντέρνα ψαροταβέρνα, με την ταπετσαρία με τα βότσαλα, τα καραβάκια και τους γλάρους στον τοίχο, τον ανισόπεδο χώρο, τις εσοχές στον τοίχο που θυμίζουν κομμάτι βυθού, γενικά βγάζει θαλασσινή αύρα, αυτά θες να σου πω;

- Έτσι μπράβο, ωραίο ακούγεται.

- Και είναι ωραίο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ζεστός ο καιρός ακόμα και εμείς καθίσαμε έξω. Όπου έξω υπάρχει ένα ανύπαρκτο πεζοδρόμιο. Θυμάσαι το Μαύρο πρόβατο στο Παγκράτι; Καμία σχέση, εκείνο είναι τεράστιο σε σχέση με αυτό που καθίσαμε. Αλλά παράπονο κανένα. Η περιοχή αν και είναι πολύ κοντά στη πολύβουη Λ. Ηρακλείου, εν τούτοις με το που προχωράς αριστερά στην 28ης Οκτωβρίου αλλάζει το τοπίο. Στοιχεία παλιάς Αθήνας. Μπήκες στα προσφυγικά της Ν. Ιωνίας. Χαμηλά σπιτάκια, στενά δρομάκια, λαμαρίνες, κεραμίδια, ξύλινα πατζούρια, αυλές και πεζοδρόμια με κόσμο. Θα σ’ άρεσε. Δεν θα σ’ άρεσε όμως ο τύπος στο απέναντι σπίτι, που με ανοικτά παράθυρα και τέρμα τη μουσική θεωρούσε ότι είναι ανερχόμενος singer και τραγουδούσε βαριά λαϊκά!!!!!!! Ευτυχώς το μαρτύριο δεν κράτησε πολύ. Η μουσική που πάλι δεν θα σ’ άρεσε, θεωρώ όμως ότι ταίριαζε στο στυλ του μαγαζιού, ήταν παλιά λαϊκά. Έδενε και με το μέρος και με την περιοχή.

- Θα πάω με τις συναδέρφους μου, σε λίγο που θα κρυώσει ο καιρός για να καθίσουμε μέσα. Από εξυπηρέτηση τι λέει;

- Έχει κάποια θεματάκια αλλά όπως γνωρίζεις όλα διορθώνονται. Στη αρχή η σερβιτόρα, συμπαθής κατά τα άλλα, έφερε λιγότερα ψωμιά και καλωσόρισμα απ’ όσοι ήμασταν. Όχι ότι μας πείραξε, γιατί ήταν αρκετά γλυκό για τα γούστα μας. Είχε πλιγούρι με ψιλοκομμένη τομάτα, κρεμμύδι και κρέμα μπαλσάμικο με αποτέλεσμα να γλυκίζει υπερβολικά. Το ψωμί καλό, αλλά τι το θες!!! Έφερε βαριά 5 - 6 φέτες αλλά χρεώθηκε σαν αυτό που έπιανε ο Μίδας και γινόταν χρυσό, 1.2 ευρώ το κεφάλι. Και ήμασταν αρκετά κεφάλια. Κάποια λαθάκια επίσης στην παραγγελία. Κέρασμα στο τέλος γλυκάκια δεν ήρθαν ποτέ. Μάλλον φταίει ο ‘’έρωτας’’. Την πατήσαμε όπως η tzia.

- Ποια είναι η tzia;

- Αααα πολλά ρωτάς. Άνοιξε το ask4food να μάθεις.

- Φάγατε τουλάχιστον καλά;

- Ναι δεν έχω παράπονο. Από σαλάτες πήραμε την Νάξου με ντομάτα ρόκα, και ξυνομυζήθρα, δροσερή με φρέσκα υλικά και την ξυνομυζήθρα σε επαρκέστατη ποσότητα και την σαλάτα του ‘’Γιώργου’’ με ντομάτα, κρεμμύδι, σκόρδο και καυτερή πιπεριά. Φυσικά αν και η ντομάτα ήταν δροσιστική, την κάψα της πιπεριάς την καταλάβαινες σε υπερθετικό βαθμό. Επίσης μια φοβερή φάβα με κρεμμυδάκι από πάνω και το απαραίτητο λαδάκι. Μάστορας ο chef για να πετύχει τέλεια γεύση και υφή. Κολοκυθάκια τηγανιτά κομμένα σε sticks με δροσερή sauce γιαουρτιού με άνηθο, εκπληκτικά. Και εδώ τα εύσημα στον chef, διότι αν δεν κατέχεις την τέχνη του τηγανίσματος ή θα τα κάψεις ή θα τα κάνεις πολύ μαλακά. Όπως εκπληκτικοί ήταν και οι χταποδοκεφτέδες που αν δεν σου έλεγαν θα νόμιζες ότι ήταν κιμαδίσιοι. Σωστό και ανάλαφρο τηγάνι, βασικό σε κάθε μαγαζί που σέβεται τον κόσμο του. Γενικά η κουζίνα του έχει πολλές δεξιότητες.

- Έχεις πολλά ακόμη να μου πεις;

- Φυσικά ούτε στη μέση δεν φτάσαμε. Συνεχίζω με υπέροχο χταπόδι στη σχάρα σωστά καψαλισμένο, λεμονάτο, μικρό το πλοκάμι όμως. Από τα ελάχιστα είδη του μαγαζιού που δεν ήταν φρέσκο. Συμιακό γαριδάκι – δεν περιγράφω άλλο - έφυγε με την μια. Αν τα συνδύαζες με τα sticks κολοκυθιού ένα μόνιμο χαμόγελο έμενε στο πρόσωπο σου. Βέβαια θα μου πεις που το κατάλαβα ότι ήταν από Σύμη. Τι να σου πω, δεν το κατάλαβα αλλά εδώ είναι που εμπιστεύεσαι το μαγαζί.
Ριζότο και κριθαρότο με γαρίδες, το ένα καλύτερο από το άλλο. Σωστά μελωμένα, χυλωμένα και ομογενοποιημένα και τα 2, αρωματισμένα, δεμένα με παρμεζάνα, φρέσκια ντοματούλα και γαρίδες τεράστιες 4 τον αριθμό. Τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού να τα πάρετε οπωσδήποτε.

Τώρα τα υπόλοιπα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Καλά μεν αλλά έχω φάει και καλύτερα, τουτέστιν πάνε σε 2η κατανομή όταν θα πάτε. Και αναφέρομαι σε πλευρώτους σχάρας, καλαμάρι γόνο, σαρδέλες κλασσικά παντρεμένες και μύδια αχνιστά σκορδάτα. Αλλά έτσι κι αλλιώς τόσα σου είπα, έχεις να διαλέξεις.
Και μιας και θα με ρωτήσεις, να πιείς λευκό κρασί χύμα, ήταν πολύ καλό λίγο που δοκίμασα. Η τσικουδιά που έπινα εγώ δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε, αντιθέτως είχα και ένα light πονοκέφαλο την άλλη μέρα. Έχει πολλές ετικέτες σε τσίπουρα και ούζα να δοκιμάσετε, όπως και κάποια κρασιά.

- Από τιμές ήταν νορμάλ ή θα με κράξουν οι συνάδελφοι;

- Χμμμμ!!!! Εδώ χωράει αρκετή συζήτηση. Φθηνό δεν το λες. Γέρνει προς το ακριβό. Το χταπόδι στα 10 ευρώ κατεψυγμένο είναι ψηλή τιμή. Τα κριθαροτο – ριζότο στα 16 ευρώ, ναι μεν μεγάλη μερίδα που μπορούν άνετα να την φάνε 2 άτομα αν βολευτούν με 2 γαρίδες ο καθένας αλλά η κολλητή σου η Χριστίνα την καταφέρνει μόνη της. Και αν βάλεις και τον άνδρα της, θέλουν μόνο 32 ευρώ για τα 2 πιάτα. Γενικά να υπολογίσετε 25 με 35 με ποτό χωρίς φυσικά μεγάλο ψάρι.

- Θα τους πάω μιας και είμαστε κοντά και απότι κατάλαβα αξίζει. Βέβαια η Ντόρα δεν νομίζω να έρθει που μένει Νότια Προάστια. Έχει παρόμοια μαγαζιά στην περιοχή της που βλέπουν και θάλασσα.
Εσένα όμως στο κρατάω. Παλιά με έβγαζες πιο συχνά έξω. Τώρα ούτε Βαρκούλες δεν με πας.

Υ. Γ. Special thanks to pass1 διότι το concept του γραψίματος ήταν δικό του. Ελπίζω μόνο να μην μου ζητήσει πνευματικά δικαιώματα!!!!!!!

Αυγ

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι!
Βλέπω ότι έχει περάσει ένας μήνας από την τελευταία μου κριτική αλλά κάτι το συμμάζεμα του νέου σπιτιού, κάτι οι ολιγοήμερες διακοπές στα πάτρια εδάφη και ή θερινή ραστώνη, εύθυνονται γιαυτό.

Παρόλα αυτά και βγήκαμε και καινούργια μαγαζιά ανακαλύψαμε και σημειώσεις κρατήσαμε οπότε τον Σεπτέμβριο θα επιστρέψω δριμύτερη. Ελπίζω ή ανωτέρω δήλωση να μην εκλειφθεί ως απειλή!

Θα ήθελα όμως να σας αποχαιρετήσω για το υπόλοιπο του καλοκαιριού, με μια φρεσκότατη κριτική, αφού αναφέρεται στη χτεσινοβραδινή μας επίσκεψη στις Βαρκούλες, μαγαζί που νομίζω ότι αξίζει της προσοχής σας.
Παρασκευή λοιπόν με την παρέα στα κανονίσματα για χαλαρό φαγητό και κουβέντα. Με τρία από τα κορίτσια να νηστεύουμε, τα θαλασσινά ήταν μονόδρομος.

Εγώ τις Βαρκούλες δεν τις ήξερα αλλά εμπιστεύθηκα τη φιλενάδα που το πρότεινε αφού οι επιλογές της είναι πάντα αστεράτες!

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα στενό κοντά στον κεντρικό δρόμο της Ν. Ιωνίας οπότε η εύρεση και το παρκάρισμα δεν θα αποτελέσουν πρόβλημα.
Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός αλλά χαριτωμένος, μου άρεσε πολύ ή ταπετσαρία με τα βότσαλα, εξωτερικός χώρος δεν υφίσταται αφού τα λιγοστά τραπεζάκια παρατάσσονται στο πεζόδρομιο μπροστά του.

Το φαγητό υπήρξε απρόσμενα καλό με 2_3 φάουλ που του στερούν, δυστυχώς, το τεσσάρι, αλλά και που εύκολα διορθώνονται.

Ή αρχή έγινε με φρέσκο ψωμί, νομίζω ζυμωτού και ενός συνοδευτικού με πλιγούρι, ντομάτα, κρεμμύδι και μπαλσάμικο.

_ 2 σαλάτες, μια Νάξου με ρόκα, ντομάτα και ξινομυζήθρα και την George (sic) με ντομάτα, καρέ κρεμμυδιού, ροδέλες καυτερούτσικης πιπεριάς και λαδόξυδο με σκόρδο. Και οι δύο ήταν φρεσκότατες, δροσιστικές και με εξαιρετική ποιότητα υλικών.

_ Γαύρο μαρινάτο. Δε δοκίμασα αλλά στους υπόλοιπους άρεσε πολύ, όσο δηλαδή πρόλαβαν να δοκιμάσουν, αφού η μικρά μας έφαγε το περισσότερο.

_ 2 πλευρώτους. Νόστιμα, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και μικρή μερίδα.

_ 2 Κολοκυθάκια τηγανητά σε sticks. Ή ελληνική απάντηση στη γιαπωνέζικη tempura. Από τα πιο ωραία που έχω φάει.

_ 2 πατάτες τηγανητές. Φρέσκες και χεράτες, μια χαρά.

_ Φάβα. Αλατισμένη όσο έπρεπε και βελούδινη! Σας συμβουλεύω να την παραγγείλετε.

_ 2 Μύδια αχνιστά! Φρεσκότατα, με ζουμί όνειρο για βούτες, όχι πολύ ψωμωμένα, όμως.

_ Γυαλιστερές. Φρεσκότατες ως όφειλαν, αλλά όχι πολύ νόστιμες και μικρές. Ίσως να μην είναι η εποχή τους.

_ 2 Γαριδάκια Σύμης. Μικρούτσικα, τραγανά, σωστό γλύκισμα. Φαγώθηκαν, απνευστί, ως τσιπς!

_ Χταπόδι ψητό. Μια χαρά αλλά μικρή μερίδα, ειδικά για τα 10€ που χρεώνεται.

_ 2 Καλαμαράκια γόνος φρέσκα. Ενώ ήταν σωστά ετοιμασμένα δεν κατάλαβα καμμιά διαφορά από τα κατεψυγμένα. Για τα 12€ που κόστιζαν περίμενα κάτι καλύτερο.

_ Σαρδέλλες παντρεμένες. Επίσης δεν έφαγα, στους υπόλοιπους άρεσαν πολύ.

_ 2 Χταποδοκεφτέδες. Όταν δοκιμάσαμε αναρωτηθήκαμε αν ήταν όντως με χταπόδι ή κανονικοί. Στρουμπουλοί, τραγανοί απέξω και αφράτοι μέσα, απλά τέλειοι!

_ Ριζότο με γαρίδες. Ολόσωστα βρασμένο και χυλωμένο το ρύζι, με νοστιμότατες και ζουμερές γαρίδες. Αν και τσιμπημένο στα 16€, μεγάλη μερίδα που θεωρώ ότι καλύπτει δύο άτομα. Εξαιρετικό πιάτο!

_ And last but not at all least... Κριθαρότο με γαρίδες. Μελωμένο το κριθαράκι βρασμένο όσο έπρεπε και με μια ελαφρά σάλτσα ντομάτας που δεν κάλυπτε την θαλασσινή ευωδιά και τη λεπτή γεύση της γαρίδας. Όλο έλεγα ότι χόρτασα και δε μπορώ να φάω κι άλλο κι όλο επέστρεφα, ένοχα, για μια ακόμα κουταλιά, μέχρι που το έγλυψα και ησύχασα! Και αυτό στα 16€, αλλά, επίσης, αρκετό για δύο, νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του!

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1,5 λίτρο λευκού κρασιού, ρακί, 2 μπουκάλια ούζο Πλωμαρίου, αναψυκτικό και σόδες.

Ο λογαριασμός για 8 άτομα ήταν 210€ και ενώ στην αρχή μου φάνηκε λίγο τσιμπημένος, τώρα που βλέπω τι πήραμε μάλλον τίμιος μου φαίνεται! Θεωρώ ότι αν δεν παραγγείλετε την Άρτα και τα Γιάννενα όπως κάναμε εμείς, θα καλοφάτε με 20€ το άτομο.

Και τώρα στα λαθάκια της βραδιάς. Κατ αρχάς έγινε κάποιο λάθος στην παραγγελία και μας έφερε επιπλέον πιάτα από αυτά που είχαμε παραγγείλει. Βέβαια και εμείς με τη σειρά μας όχι μόνο δεν τα γυρίσαμε πίσω αλλά τα φάγαμε ωραιότατα, οπότε μικρό το κακό! Το πραγματικά απαράδεκτο είναι η χρέωση του ψωμιού προς 1.20€ το άτομο! για μισή φέτα στον καθένα μας καθώς επίσης και ή έλλειψη κεράσματος. Ενώ μαζεύοντας τα πιάτα μας ρώτησαν αν θέλαμε φρούτο ή/και κρέμα καραμελέ και είπαμε ναι, _ή μικρή μας τρελαίνεται για καραμελέ_, επειδή είχαμε πάει τούρτα λόγω γενεθλίων ενός εκ των αγοριών της παρέας, τα κεράσματα δεν ήρθαν ποτέ!

Βέβαια ή φίλη που μας πήγε και που είναι πελάτισσα, φώναξε τον ιδιοκτήτη και του τα έψαλε και προς τιμήν του το παλληκάρι τα παραδέχθηκε, οπότε θεωρώ ότι ήταν αβλεψία και δεν θα επαναληφθεί!

Πάντως το μαγαζί προτείνεται για μια χαλαρή βραδιά με νόστιμα θαλασσινά! Εγώ πάντως για κάποια από τα πιάτα του θα επιστρέψω σίγουρα! Αυτό το κριθαρότο ακόμα το σκέφτομαι! Σκέφτομαι βέβαια και τα γέλια της παρέας, τα τσουγκρίσματα, το κουτσομπολάκι που κάναμε, τη χαλαρή ατμόσφαιρα, όλα αυτά που για μένα αποτελούν την πεμπτουσία του ελληνικού καλοκαιριού!

ΥΓ. Βαγγέλη... την πόρτα! Αξέχαστη ατάκα ελληνικής ταινίας!
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει..... ? Έχει τόση όση και οι περιγραφές one night stands στο παρόν site!

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Kαλησπερα σας!!! Μετα απο καιρο επανερχομαι με τις εντυπωσεις μας απο την επισκεψη στις Βαρκουλες. Λογω πολλων προβληματων δεν ειχαμε κανει εγκαιρη κρατηση για το βραδυ της Μ. Παρασκευης (29/3/2016) και το απογευμα της Μ. Πεμπτης καναμε ενα τηλεφωνο στις Βαρκουλες.

Μας ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο αλλα κρατησαν το τηλεφωνο μας. Και με εκπληξη μας το επομενο απογευμα ακουσαμε τον ιδιοκτητη του καταστηματος να μας λεει οτι μπορει να μας διαθεσει τραπεζι. Το θεωρω παρα πολυ θετικο και παρα πολυ επαγγελματικο απο μερους του μια και ειδαμε οτι ειχε τοση ζητηση που σιγουρα θα καλυπτε το τραπεζι.
Πηγαινοντας στο μαγαζι αργησαμε αρκετα (τους ειχαμε ενημερωσει) και ομως μας δεχτηκαν εγκαρδια και πολυ ζεστα.

Ο χωρος τους βρισκεται σε ενα δρομακι της Ν. Ιωνιας ησυχο αλλα στενο. Ειναι καλοφτιαγμενος με κομψη διακοσμηση αλλα πολυ μικρος. Εξωτερικος χωρος σχεδον ανυπαρκτος (τραπεζια σε ενα στενο πεζοδρομιο)αλλα.. σου δινει λιγο την αισθηση πως εισαι σε νησακι το καλοκαιρι ή πως βρισκεσαι στην παλια Αθηνα που οι γειτονες εβγαζαν εξω τα τραπεζια τους τα καλοκαιρινα βραδια.
Η μερα που πηγαμε ισως δεν προσφερεται για σωστη κριτικη μια και ηταν παρα πολυς ο κοσμος και μερος των αναγραφομενων στην καρτα δεν υπηρχαν. Ομως ειδαμε οτι λειτουργουν αψογα σχεδον κατω απο εντονοτατη πιεση χωρις κανεις τους να χασει το χαμογελο του. Στο τραπεζι μας περιμενε για το καλωσορισμα ενα πιατακι ταμπουλε, νοστιμη ιδεα.

Παραγγειλαμε: μια (τεραστια ) σαλατα με πρασιναδες και καπνιστο σολωμο (8 ευρω). Νοστιμοτατη, προσωπικα ανετα θα την επελεγα για κανονικο φαγητο μου. Κυδωνια και γυαλιστερες απο μια μεριδα. Μπολικα σε ποσοτητα, φρεσκοτατα ολα, μοσχοβολουσαν θαλασσα ( 6 ευρω η καθε μεριδα). Μυδια αχνιστα (5 ευρω).
Κουτσομουρακι τηγανητο, παναλαφρο (υπεροχο τηγανι χωρις μυρωδιες και χωρις λαδιλα)(13,5 ευρω η μεριδα).

Ηπιαμε ενα μπουκαλακι ουζο Βαρβαγιαννη (8 ευρω).
Μας κερασαν χαλβαδακι του μπακαλη στο τελος (ειδα ομως οτι σε ολα τα αλλα τραπεζια κερνουσαν και ενα σφηνακι, εμας μας ξεχασαν! ).
Στην καρτα αναφερουν ταρταρ και καρπατσιο τονου, εκεινο το βραδυ δεν ηταν διαθεσιμα και θα ειναι η αιτια για την επομενη επισκεψη μας μαζι με καποια αλλα πολυ.. ξεσηκωτικα πιατα!!

Φευγοντας με χαμογελο μας ρωτησαν εαν ικανοποιηθηκαμε και μας ευχαριστησαν θερμοτατα. Εκτιμησαμε ιδιαιτερα τον επαγγελματισμο και την συμπεριφορα τους.
Ενα ομορφο μαγαζι με νοστιμο φαγητο!! Θα ξαναπαμε σιγουρα!!!
(Και η παντοτινη μου γκρινια... καπνιζαν στον εσωτερικο χωρο.... γιατι;;;;;).

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο μαγαζί 3-4 φορές και σίγουρα αυτό που έχω να θυμάμαι είναι το πολύ καλό κριθαρότο με γαρίδες, το οποίο ποτέ δεν παραλείπω...

Γενικά το φαγητό του είναι αρκετά καλό για να είμαι δίκαιη...
Κατά τα άλλα όμως δεν μπορώ να πω πως και στους υπόλοιπους τομείς μπορεί να με αφήσει ικανοποιημένη...

Ο χώρος θυμίζει παλιό συνοικιακό καφενείο... Μεγάλες παλιές τζαμαρίες εξωτερικά, μικρός ο εσωτερικός του χώρος και το χειρότερο πολύ κακές μουσικές επιλογές και σε λάθος ένταση...

Το σέρβις αν και γρήγορο σχετικά, τίποτα το ιδιαίτερο... Λείπει λίγο το χαμόγελο νομίζω...

Αυτό όμως που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως πολύ δύσκολα κάποιος που θέλει να φάει καλό ψαράκι θα βρεί κάτι... Τις 2 τελευταίες φορές είχε μόνο μπακαλιάρο και μπαρμπούνια, πράγμα αρνητικό για μια ψαροταβέρνα...

Οσον αφορά τις τιμές είναι σχετικα καλές και νομίζω πως με γύρω στα 25-30 ευρώ το άτομο χορταίνεις...
Θα το συνιστούσα σιγουρα για το κριθαρότο του αλλά όχι για καλό ψαρι....

Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Νομιζω το καλυτερο εστιατοριο της ευρυτερης περιοχης για ψαρικα μετα το Ψαριστον, με πολυ καλυτερο ομως value for money.

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να μπεις μεσα δε σου γεμιζει το ματι για εστιατοριο... οταν μπεις και γευτεις τα πιατα του ομως ειναι το κατι αλλο!

Ολα τα πιατα ειναι υπεροχα και σε σχετικα καλη σχεση τιμης/ποσοτητας. Θα συμφωνησω με προηγουμενους οτι το χταποδι θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο. Εχει αρκετες επιλογες, κυριως κλασσικες και λιγες ψαγμενες (πολυ ωραιο το καρπατσιο τονου).

Μust τα κολοκυθακια στικς, το καπνιστο σκουμπρι κ φυσικα το απιστευτο κριθαρωτο με γαριδες!