01 Ιούλ 2016

Επισκεφτήκαμε τις βαρκούλες την προηγούμενη πέμπτη το απόγευμα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι εξαιρετικός. Η εξυπηρέτηση φιλική και γρήγορη.

Παραγγείλαμε για 2 ατομα:
Πλευρώτους σχάρας στα 5,5 ευρώ. Καλή μερίδα. Εξαιρετικά ψημένα. Πολύ νόστιμα

Μύδια αχνιστά στα 5 ευρώ. Επαρκής μερίδα για τα χρήματα της. Ενώ το ζουμάκι ήταν πολύ εύγεστο, τα μύδια ήταν κάπως λαστιχωτά. Δεν ήταν μπαγιατικά, εκτιμώ ότι μάλλον είχαν παραψηθεί.

Σαρδέλες ψητές στα 6 ευρώ. Και εδώ επαρκής μερίδα. Οι σαρδέλες ήταν σωστά ψημένες, καλή γεύση χωρίς τίποτα το αξιομνημόνευτο.

Λιγκουίνι με καπνιστό σολομό, βότκα και πορτοκάλι στα 10 ευρώ. Πολύ πλούσιο πιάτο με δυνατή γεύση και γενναία μερίδα. Το πορτοκάλι δεν ακουγόταν καθόλου, νομίζω πως δεν είχε. Αντίθετα είχε πολύ έντονη τη γεύση του καπνιστού σολομού, ο οποίος δεν ήταν του εμπορίου αλλά χειροποίητος, και της βότκας. Βαρύ πιάτο

‘Ήπιαμε ένα εξαιρετικό λευκό κρασί στα 8 ευρώ το κιλό.

Το ψωμί, που ήρθε χωρίς να ρωτηθούμε, χρεώθηκε 1,20 το άτομο!

Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά, κορμό σοκολάτας και ένα σφηνάκι με παγωμένο κοκτέιλ. Πληρώσαμε 28,9 ευρώ χωρίς το κρασί και σκάσαμε. Και ενώ είναι ένα καλό value for money, χρειάζεται να πω ότι ο κατάλογος έχει και πολύ πιο ακριβά πιάτα, πράγμα που σημαίνει ότι αν κάποιος δεν είναι προσεκτικός στην παραγγελία του, ο λογαριασμός μπορεί να ξεφύγει πάρα πολύ (Εξ' ου και το 17-25 στην τιμή κατ' άτομο). Πχ έχει κριθαρώτο με γαρίδες, σολομό σχάρας και γαρίδες σαγανάκι στα 15 ευρώ έκαστο, μουσακά τόνου στα 17 ευρώ, κουτσομούρα στα 50 ευρώ το κιλό ενώ το φρέσκο ψάρι χρεώνεται έως και 60-70 ευρώ το κιλό.

25 Απρ 2016

Μέσος όρος γεύσης 76 % και μάλλον φαντάζει πολύ χαμηλός για ένα τόσο πετυχημένο και τίμιο μαγαζί σαν τις βαρκούλες. Και ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να ζητήσει κανείς από μια ψαροταβέρνα / μεζεδοπωλείο όταν όλα τα πιάτα είναι αξιοπρεπέστετα ενώ έχει και πιάτα αστεράτα όπως το κριθαρότο με τις γαρίδες ή τα λινγκουίνι με τη βότκα και το σολωμό.

Και όλα αυτά σε ένα περιβάλλον θελκτικό, απλό και καλαίσθητο, που μόνο άνεση μπορεί να σου προσφέρει και καλή διάθεση.
Στα θετικά / περίεργα ότι στο τέλος ήρθε και ο ίδιος ο σεφ να μας ρωτήσει τη γνώμη μας για το φαγητό (πιθανότατα βέβαια γιατί είχαμε παραγγείλει το μισό κατάλογο και ήθελε να βεβαιωθεί ότι δεν θα σκάσουμε).

Οι τιμές φυσιολογικές, όχι χαμηλές όχι πολύ ακριβές, καθιστούν τις βαρκούλες επιτακτική επιλογή για όσους αγαπάνε το καλό φαγητό και ειδικά τα θαλασσινά.

Τραγούδι για Κυριάκι μεσημέρι

Το δίκιο μου: Γιώτα Νέγκα - Θέμης Καραμουρατίδης

https: //www. youtube. com/watch?v=oiaRQQpMXoA

04 Μαι 2016

Kαλησπερα σας!!! Μετα απο καιρο επανερχομαι με τις εντυπωσεις μας απο την επισκεψη στις Βαρκουλες. Λογω πολλων προβληματων δεν ειχαμε κανει εγκαιρη κρατηση για το βραδυ της Μ. Παρασκευης (29/3/2016) και το απογευμα της Μ. Πεμπτης καναμε ενα τηλεφωνο στις Βαρκουλες.

Μας ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο αλλα κρατησαν το τηλεφωνο μας. Και με εκπληξη μας το επομενο απογευμα ακουσαμε τον ιδιοκτητη του καταστηματος να μας λεει οτι μπορει να μας διαθεσει τραπεζι. Το θεωρω παρα πολυ θετικο και παρα πολυ επαγγελματικο απο μερους του μια και ειδαμε οτι ειχε τοση ζητηση που σιγουρα θα καλυπτε το τραπεζι.
Πηγαινοντας στο μαγαζι αργησαμε αρκετα (τους ειχαμε ενημερωσει) και ομως μας δεχτηκαν εγκαρδια και πολυ ζεστα.

Ο χωρος τους βρισκεται σε ενα δρομακι της Ν. Ιωνιας ησυχο αλλα στενο. Ειναι καλοφτιαγμενος με κομψη διακοσμηση αλλα πολυ μικρος. Εξωτερικος χωρος σχεδον ανυπαρκτος (τραπεζια σε ενα στενο πεζοδρομιο)αλλα.. σου δινει λιγο την αισθηση πως εισαι σε νησακι το καλοκαιρι ή πως βρισκεσαι στην παλια Αθηνα που οι γειτονες εβγαζαν εξω τα τραπεζια τους τα καλοκαιρινα βραδια.
Η μερα που πηγαμε ισως δεν προσφερεται για σωστη κριτικη μια και ηταν παρα πολυς ο κοσμος και μερος των αναγραφομενων στην καρτα δεν υπηρχαν. Ομως ειδαμε οτι λειτουργουν αψογα σχεδον κατω απο εντονοτατη πιεση χωρις κανεις τους να χασει το χαμογελο του. Στο τραπεζι μας περιμενε για το καλωσορισμα ενα πιατακι ταμπουλε, νοστιμη ιδεα.

Παραγγειλαμε: μια (τεραστια ) σαλατα με πρασιναδες και καπνιστο σολωμο (8 ευρω). Νοστιμοτατη, προσωπικα ανετα θα την επελεγα για κανονικο φαγητο μου. Κυδωνια και γυαλιστερες απο μια μεριδα. Μπολικα σε ποσοτητα, φρεσκοτατα ολα, μοσχοβολουσαν θαλασσα ( 6 ευρω η καθε μεριδα). Μυδια αχνιστα (5 ευρω).
Κουτσομουρακι τηγανητο, παναλαφρο (υπεροχο τηγανι χωρις μυρωδιες και χωρις λαδιλα)(13,5 ευρω η μεριδα).

Ηπιαμε ενα μπουκαλακι ουζο Βαρβαγιαννη (8 ευρω).
Μας κερασαν χαλβαδακι του μπακαλη στο τελος (ειδα ομως οτι σε ολα τα αλλα τραπεζια κερνουσαν και ενα σφηνακι, εμας μας ξεχασαν! ).
Στην καρτα αναφερουν ταρταρ και καρπατσιο τονου, εκεινο το βραδυ δεν ηταν διαθεσιμα και θα ειναι η αιτια για την επομενη επισκεψη μας μαζι με καποια αλλα πολυ.. ξεσηκωτικα πιατα!!

Φευγοντας με χαμογελο μας ρωτησαν εαν ικανοποιηθηκαμε και μας ευχαριστησαν θερμοτατα. Εκτιμησαμε ιδιαιτερα τον επαγγελματισμο και την συμπεριφορα τους.
Ενα ομορφο μαγαζι με νοστιμο φαγητο!! Θα ξαναπαμε σιγουρα!!!
(Και η παντοτινη μου γκρινια... καπνιζαν στον εσωτερικο χωρο.... γιατι;;;;;).

03 Νοε 2015

Νομιζω το καλυτερο εστιατοριο της ευρυτερης περιοχης για ψαρικα μετα το Ψαριστον, με πολυ καλυτερο ομως value for money.

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να μπεις μεσα δε σου γεμιζει το ματι για εστιατοριο... οταν μπεις και γευτεις τα πιατα του ομως ειναι το κατι αλλο!

Ολα τα πιατα ειναι υπεροχα και σε σχετικα καλη σχεση τιμης/ποσοτητας. Θα συμφωνησω με προηγουμενους οτι το χταποδι θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερο. Εχει αρκετες επιλογες, κυριως κλασσικες και λιγες ψαγμενες (πολυ ωραιο το καρπατσιο τονου).

Μust τα κολοκυθακια στικς, το καπνιστο σκουμπρι κ φυσικα το απιστευτο κριθαρωτο με γαριδες!

Έκπτωση μέχρι 15%