03 Οκτ 2018

Στις Βαρκούλες που αρμένιζαν καιρό στο μυαλό μου, κατάφερα να πάω με έναν καλό μου φίλο στις 10 Αυγούστου, λίγο πριν κλείσουν και αυτοί για τις αυγουστιάτικες διακοπές τους. Φυσικά με κράτηση, αλλιώς δεν θα είχαμε καμία τύχη.

Εύκολος εντοπισμός όπως και πάρκινγκ, ένεκα της άδειας Αθήνας, όμως τα τραπέζια τους, στο στενό πεζοδρόμιο σε συνδυασμό με τον υποφωτισμένο μέσα χώρο, τουλάχιστον ως πρώτη εντύπωση δεν είναι ή δεν μου φάνηκαν θελκτικά. Ας πούμε ότι οι ακροβατικές ικανότητες εδώ σε κάτι θα σου χρησιμέψουν.
Για κάποιον λόγο όμως μόλις καθήσαμε, ένιωσα μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα σε αυτό το μικρό στενάκι, που μου θύμισε κάτι οικεία γραφικό. Ο μέσα χώρος πάλι, ίσως το χειμώνα δείχνει αλλιώς, πάντως σε ένα πέρασμά μου που τον είδα στα κλεφτά, μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικός. Στα πλην, ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.

Το μαγαζί όντας έξω γεμάτο και μέσα κατά το ήμισυ, προφανώς σφύζει από σταθερή πελατεία. Ο κόσμος που συνεχώς ερχόταν εκείνη την Παρασκευή ήρθε και κούμπωσε με μια αρκετά νευρώδη - ίσως και λίγο αγχωτική - εξυπηρέτηση από το σέρβις. Μάλιστα ο κύριος που μας εξυπηρέτησε μας συστήθηκε με το όνομά του, σε μια προσπάθεια - επιτυχή - για πιο φιλική προσέγγιση σε ό, τι χρειαστήκαμε. ΠΣΚ σίγουρα είναι λίγο της υπομονής, οπότε οπλιστείτε ανάλογα.
Με πλήθος εδώ τις κριτικές και τον τιμολογημένο κατάλογό τους στην ιστοσελίδα τους, έ πήγα κι εγώ διαβασμένη.

Αγκάθι, βέβαια, αποτελεί σε κάθε περίπτωση η de facto χρέωση του ψωμιού 1,20 pp, παρά τα συνεχή και διαχρονικά παράπονα σε ώτα μη ακουόντων. Πριν καλά καλά καθήσουμε, ένα αόρατο χέρι εναπόθεσε ένα καλάθι με 3-4 φέτες αδιάφορου και όχι φρέσκου ψωμιού που συνοδευόταν από μικροποσότητα σαλάτας ταμπουλέ, πριν καν φτάσει στο τραπέζι μας η κανάτα με το νερό!

Διαφωνώ κάθετα με την τακτική "αποφασίζω και διατάζω": μήπως, λέω εγώ τώρα, το ψωμάκι κάθεται κομμένο και ξεραίνεται στο καλάθι του πολλή ώρα πριν καθήσουν οι πελάτες και τους σερβιριστεί μαραμένο, μήπως;
Κανονικά δεν είμαι ο άνθρωπος που θα σκαλώσει τόσο πολύ σε κάτι τέτοιο, αλλά θα συμφωνήσω και πάλι με το PONTIKI. Ξεπεράστε κάποτε το καμουφλαρισμένο κουβέρ. Έχει καταργηθεί εδώ και αιώνες και είναι μια απαράδεκτη τακτική που ενοχλεί, για μεγάλες παρέες δεν το συζητώ καν, δείχνει κουτοπονηριά κερδοσκοπική - για να μην εκφραστώ αλλιώς - χαλώντας την εικόνα ενός μαγαζιού με αξιόλογο κατά τα άλλα φαγητό σε ικανή ποικιλία και συμπαθητικές τιμές.

Γκρίνιας τέλος, πάμε τώρα στα καλά. Οι γεύσεις σε αυτά που δοκιμάσαμε μας κέρδισαν απόλυτα, εξ ου και βάζω το 4άρι μου ταυτιζόμενη με την άποψη του φίλου που με συνόδευε. Για τη συρρίκνωση των άλλοτε μεγαλύτερων μερίδων, δυστυχώς δεν έχω άποψη, στα δικά μας 4 πιάτα μόνο το 1 μου φάνηκε ελαφρώς... λειψό.

Δοκιμάσαμε:
- Tα τηγανητά κολοκυθάκια, κομμένα σε στικς, με δροσερό γιαουρτένιο ντιπ. Καλή ποσότητα, αγαπησιάρικο ορεκτικό στην εποχή του, σε μικρό πιατάκι βέβαια, γευστικά, τραγανά, άλαδα, ωραία αλατισμένα, αντικαθιστούν ανετότατα τις τηγανιτές πατάτες που θέλαμε να αποφύγουμε και δεν παραγγείλαμε (4e).

- Φάβα με ξερό κρεμμύδι, μαιντανό και ποιοτικότατο λάδι/ λεμόνι (4e). Αναγράφεται Σαντορίνης και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω γιατί γευστικά διέφερε πάρα πολύ - προς το καλύτερο - από άλλες που έχω δοκιμάσει. Η υφή της ανεπανάληπτη, η πυκνότητα και η θερμοκρασία υποδειγματικές. Το μόνο που λίγο με παραξενεύει είναι ότι στη Σαντορίνη δεν βρίσκεις σε κανένα εστιατόριο αυτή τη φάβα σε τιμή κάτω των 7 ευρώ και στην μισή ποσότητα από αυτή που σερβίρεται εδώ. Χωρίς ρίσκο, η καλύτερη που έχω δοκιμάσει έξω.

- Καλαμαράκια τηγανιτά, αυτά με τον αστερίσκο (τιμή 8e. Υπάρχουν και τα φρέσκα με 12e). Ήταν το πιάτο που του έβαλα την ταμπέλα "λειψό και μίζερο". Η κακή αυτή εντύπωση αντισταθμίστηκε από το πολύ καλό τηγάνι. Τραγανά, μαλακά, εύγευστα, καθόλου λαστιχένια, καμία σχέση με τα κακής ποιότητας τέρατα που έχω πετύχει αλλού. Αλλά, λίγα.

- Κριθαρότο γαρίδας (15e). Το δίχως άλλο, εντυπωσιαστήκαμε. Μας διευκρινίστηκε ότι καλύπτει 2-3 άτομα και η φωτογραφία είναι απατηλή αν δεν το δεις εσύ ο ίδιος με τα μάτια σου. Τελικώς περίσσεψε κάποια ποσότητα, την οποία κοιτούσαμε με απορία όταν διαβάστηκε η σκέψη μας πριν την αρθρώσουμε και μας το έκαναν πακέτο.
Το κρασί στο σβήσιμο και το τυρί στο τελείωμα, αυτά το ανέβασαν γευστικά από άλλα παρόμοια έτσι που έμεινε στο μυαλό μου. Σωστό και το χύλωμά του, ούτε ζουμάτο ούτε στεγνό ούτε ξέφυγε στο βρασμό. Οι 4 μεγάλες γαρίδες, νοστιμότατες μα λίγες. Αν το μοιραστούν τα άτομα για τα οποία προορίζεται ποιός θα πρωτοφάει; Απορίες. Εμάς μας κάλυψε πάντως.
Για το "σκεύος" στο οποίο σερβίρεται αυτό το θαύμα (λέγεται πίνα και είναι όστρακο) πήρα τις πληροφορίες μου εκ των υστέρων, καθώς ο μπαμπάς του φίλου είναι και ψαράς. Πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψετε αν πάτε στις Βαρκούλες.

Συνοδεύσαμε το δείπνο μας με 1/2 lt χύμα κρασάκι λευκό (Κτήμα Μίγας αναγράφει ο κατάλογος) στα 4e, ενώ στο τελείωμα μας έφεραν γενναιόδωρη ποσότητα παγωμένο (και γλυκό) καρπούζι και μια συμπαθητική κρεμ καραμελέ, για τον γλυκατζή που σνομπάρει τα φρούτα!

Πληρωμή με κάρτα σε ενσύρματο POS στα 37,40 ευρώ, φυσικά με απόδειξη.

Οι Βαρκούλες, στην κοντινή μου Ν. Ιωνία που ολοένα ανακαλύπτω τώρα τελευταία, έχουν χτίσει όνομα και σταθερή πελατεία από ό, τι κατάλαβα. Κι εμάς μας άρεσαν πολύ, αν εξαιρέσω το αγκαθάκι που ανέφερα πιο πάνω.

Μάλιστα σκεφτόμουν να ξαναπάω σύντομα, πριν ανεβάσω αυτή την κριτική. Δεν αλλάζει αυτό, απλά μετατίθεται για αργότερα. Έχει ποιότητα, έχει εύρος επιλογών για μεσαία ή και πιο υψηλά βαλάντια, αν προσέξει και λίγο παραπάνω αυτό που ενοχλεί, θα το πρότεινα κι εγώ πιο ένθερμα.

20 Σεπ 2018

Ένα update μετά από επτά ολόκληρα χρόνια για τις Βαρκούλες είναι απαραίτητο. Τόσα είναι άλλωστε και τα χρόνια που μετρώ σαν χρήστης αυτού εδώ του site. Ήταν η τέταρτη μόλις κριτική για την ψαροταβέρνα αυτή. Από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα… ιδιοκτησία, μάγειρες, προσωπικό. Τι δεν έχει αλλάξει; Ευτυχώς η ποιότητα και οι καλές γεύσεις.

Για να τα πάρω με τη σειρά θα ξεκινήσω αντιγράφοντας ένα κομμάτι από την τότε κριτική μου. «Μικρό, συμπαθητικό, συνοικιακό ταβερνάκι, σε σοκάκι της Ν. Ιωνίας που δεν το "πιάνει το μάτι σου" αλλά ακόμα και καθημερινές είναι γεμάτο»!!! Αυτά εξακολουθούν να ισχύουν.

Ο μέσα χώρος σε δύο επίπεδα είναι ευχάριστος με θαλασσινές νότες αφού φινιστρίνια, μεταλλικοί γλάροι, βότσαλα και άγκυρες συνθέτουν τα κύρια διακοσμητικά στοιχεία.

Στην εξυπηρέτηση θα είμαι λίγο αυστηρή αυτή τη φορά. Και όχι σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά που την τρέχουν με περισσή προθυμία και ταχύτητα. Αλλά σε ότι έχει να κάνει με τον Θέμη που είναι ο ιδιοκτήτης και μάγειρας παράλληλα. Ναι μεν είναι ευγενικός και δείχνει επίσης υπέρ πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους πάντες, όμως κρίνοντας από κάποιες βασικές λεπτομέρειες από προσωπική πάντα εμπειρία έχω την αίσθηση ότι σε κάποια πράγματα εθελοτυφλεί καθώς παρά τις επισημάνσεις, σε βάθος χρόνου, κάποια πράγματα παραμένουν ίδια.

Δύο πράγματα λοιπόν θα μειώσουν την βαθμολογία μου σε αυτή την κατηγορία,
α) Το ψωμί που μετά λύπης μου και παρά τις προσωπικές επισημάνσεις κατά το παρελθόν εξακολουθεί να το χρεώνει χ 1,20€/άτομο χωρίς προηγουμένως έστω να ερωτηθούμε αν το θέλουμε. Και θεωρώ πως είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να εισπράττει 10 plus ευρώ από κάθε 10μελή για παράδειγμα παρέα, για ένα ψωμί που αφενός μεν δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον να παρουσιάσει και αφετέρου δεν έχει καν συνοδευτικό ντιπάκι όπως διαπίστωσα στην πρόσφατη επίσκεψη.

β) Το γεγονός ότι οι μερίδες έχουν μικρύνει σε σχέση με παλαιότερα και ειδικά σε πιάτα που δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο… όπως τα υπέροχα κολοκυθάκια. Κάποτε σερβίρονταν σε μεγάλη οβάλ πιατέλα και τώρα σε πιάτο ορεκτικού. Δεν πιστεύω ότι έχουν τραγικό κόστος ώστε να μην κρατήσει την ίδια ποσότητα.

Στην τελευταία επίσκεψη άτομα 2, την πρώτη του Σεπτέμβρη παραγγείλαμε:

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς χ 4€

Η ωραιότερη εκδοχή κολοκυθιών κατά τη γνώμη μου. Τραγανά sticks με καλό τηγάνισμα χωρίς καμία αίσθηση λαδίλας, αντικαθιστούν άνετα τηγανιτές πατάτες και αποτελούν σταθερή αξία στις Βαρκούλες. Παλαιότερα είχαν και λίγο άνηθο που τους ταίριαζε πάρα πολύ και κακώς αφαιρέθηκε πιστεύω. Συνοδεύονται από ντιπ γιαουρτιού που εμείς παραλείψαμε λόγω νηστείας. Η μερίδα όμως -όπως προανέφερα- έχει μικρύνει χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου. Φάουλ.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3€

Σωστό τηγάνισμα κι εδώ, χρυσαφένιες και τραγανές, σε ίδιο πιάτο και ποσότητα με τα κολοκύθια.

- Χταποδοκεφτέδες χ 5€

Άλλη μια σταθερή αξία που αποτελεί και πολύ ωραίο ξεκίνημα. Ισχύει ό, τι και πριν χρόνια… είναι τόσο νόστιμοι και αφράτοι που αν σου κλείσουν τα μάτια και δεν σου πουν τι είναι, τους περνάς άνετα για κλασσικούς κρεατένιους κεφτέδες. Πέντε στο σύνολο τεμάχια με το λεμονάκι τους.

- Μύδια αχνιστά χ 5€

Μπόλικος και γευστικός ζωμός, ελάχιστα σκορδάτος τόσο που δεν ενοχλεί ούτε κι εμένα, που με την προσθήκη του λεμονιού που τα συνοδεύει αποτελούν τον τέλειο μεζέ για το ούζο. Καλή η τιμή τους όμως και εδώ διαπίστωσα σμίκρυνση της μερίδας…

- Καλαμάρι τηγανιτό χ 8€

Ωραίο τηγάνισμα, αφράτο και νόστιμο.

- Κριθαρότο γαρίδας χ 15€

Άριστο βράσιμο στο κριθαράκι, άψογο χύλωμα, ξεχωριστή γεύση και αρκετά ενδιαφέρουσα. Αυτό που σίγουρα το κάνει να διαφέρει από τα άλλα είναι η προσθήκη τυριού στο δέσιμο που παρόλα αυτά προσωπικά το θεωρώ περιττό σε ένα πιάτο θαλασσινών. Για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκε ότι η ποσότητα του τυριού ήταν τέτοια που “καπέλωνε” τη γεύση των θαλασσινών. Σερβιρίστηκε μέσα σε μεγάλο, οβάλ, οστρακοειδές σερβίτσιο με τέσσερεις ευμεγέθεις γαρίδες που όμως είχαν μάλλον παραβράσει.

Στο σημείο αυτό θα σημειώσω ένα μεγάλο φάουλ που θα χρεωθεί ο κύριος που μας πήρε την παραγγελία. Ενημερώσαμε από την αρχή ότι νηστεύουμε και ενώ σε όλα μας έδειξε πως το πρόσεξε και το σημείωσε, ποτέ δεν μας ανέφερε πως έχει τυρί το κριθαρότο.
Δεν είπαμε τίποτα (πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο) και κάναμε τους χαζούς γιατί μας είχε αγγίξει το πνεύμα της καλοσύνης και είπαμε την αμαρτία να την επωμιστούμε γενναιόδωρα εμείς χωρίς να το κάνουμε θέμα και να φέρουμε σε δύσκολη θέση τον υπάλληλο. Αλλά έτσι για την ιστορία… το καταλάβαμε. Δεν έφτασε ακόμα η ώρα που δεν καταλαβαίνουμε τι μας ταΐζουν.

Ήπιαμε ένα μπουκαλάκι ούζο Πλωμάρι για το οποίο δεν μας έφεραν τιμοκατάλογο (κι αυτό φάουλ) αλλά από τον τελικό λογαριασμό και δια της ατόπου απαγωγής πρέπει να χρεώνεται γύρω στα 7€.

Να σημειώσω εδώ ακόμα κάποια πιάτα που αξίζει να δοκιμάσετε στις Βαρκούλες και είναι το άριστα τηγανισμένο γαριδάκι Σύμης, η τέλειας υφής και γεύσης φάβα, το θράψαλο ψητό, τα όστρακά του γενικά (πετροσωλήνες, γυαλιστερές κτλ), τα χόρτα του που πάντα έχουν σωστό βράσιμο κ. α. Για φρέσκο ψάρι δε μπορώ να σας πω εγώ καθώς συνήθως πηγαίνουμε περιόδους νηστείας και περιοριζόμαστε στα θαλασσινά.

Πληρώσαμε 49,50€ ήτοι 24,75€/άτομο για τα παραπάνω χωρίς κανένα κέρασμα λόγω νηστείας. Συνήθως κερνάνε κάποια γλυκάκια στο τέλος, παρόλα αυτά ένα φρούτο ή έστω ένα λικεράκι ή μια ρακή βρε αδερφέ ως εναλλακτική μιας και η καταγωγή του Θέμη είναι από την Κρήτη, θα ήταν μια πολύ καλή και φιλόξενη κίνηση προς αυτούς που δεν θέλουν να αρτυθούν.

Εν κατακλείδι οι Βαρκούλες είναι μια αξιόλογη ψαροταβέρνα στην περιοχή της Νέας Ιωνίας γι’ αυτό και παρά το μη κεντρικό σημείο στο οποίο βρίσκεται έχει καταφέρει από την αρχή της λειτουργίας να ριζώσει στην περιοχή και έχει εδραιωθεί τόσα χρόνια. Έχει αρκετές επιλογές σε πρώτα αλλά και κυρίως πιάτα που πάντα είναι καλής ποιότητας και πολύ καλής εκτέλεσης. Αν προσεχθούν και οι λεπτομέρειες που ανέφερα παραπάνω τότε θα μπορώ να βάλω την απόλυτη βαθμολογία σε όλους τους τομείς. Μέχρι τότε και εφόσον σας βγάλει ο δρόμος σας δοκιμάστε το.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

08 Ιαν 2019

Στα απομεινάρια του Τηλέμαχου (καλά με αυτές τις αμερικανιές και τους γελοίους βλαχοπιθηκισμούς ανακατεύομαι για να το θέσω ευγενικά αλλά τι να γίνει τα λουστήκαμε κι αυτά) με το χιόνι να με έχει αποκλείσει σε εξωτικό προάστειο, μη έχοντας και πολλά πολλά να κάνω αφού ούτε στη δουλειά μπόρεσα να πάω ούτε να ξεμυτίσω γενικώς, είπα να αποτελιεώσω την κριτική για τις Βαρκούλες που επισκέφθηκα λίαν προσφάτως μεσημέρι αμέσως μετά την πρωτοχρονιά έχοντας κάνει κράτηση μέσω της γνωστής ιστοσελίδας μαζί με τη μαμά μου.
Δεν ήταν τυχαία η επιλογή για δύο λόγους: πρώτον γιατί το είχα υποσχεθεί έπειτα και από πολλές καλές κριτικές του a4f στη μαμά μου και δεύτερον γιατί η μέρα ήταν κατάλληλη αφενός γιατί θα μπορούσε κανείς να παρκάρει στο στενό δρόμο με την αγορά της Ν. Ιωνίας κλειστή, αφετέρου διότι μιά αποτοξίνωση με θαλασσινά μετά την συνεχή κρεατοφαγία που είχε προηγηθεί ήταν ότι έπρεπε.
Ετσι πρώτη φορά στις Βαρκούλες (Β) φτάσαμε σχεδόν σε χρόνο dt και παρκάραμε κυριολεκτικά απέξω. Σε γενικές γραμμές ήξερα τι να περιμένω αφού είχα πάει διαβασμένη και ομολογώ ότι οι Β μου άρεσαν πάρα πολύ από όλες τις απόψεις.
Ξεκινώντας από την ώρα που πήγαμε, ομολογώ ότι ήμουνα αρχικά επιφυλακτική γιατί πίστευα ότι θα ήμασταν οι μόνοι πελάτες στο μαγαζί, αλλά επειδή η μαμά μου δεν αρέσκεται στην ηλικία της να τρώει βαριά και μάλιστα το βράδυ, συμφώνησα ασυζητητί να πάμε μεσημέρι.
Ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι δεν ήμασταν μόνες μας, υπήρχαν άλλες δύο παρέες και αργότερα κατέφθασαν και άλλες δύο. Σε ότι αφορά το χώρο εμείς πήγαμε για πρώτη φορά αλλά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είχε βαφτεί πρόσφατα και να είχε γίνει κάποια μικρή ανακαίνηση.
Το λέω αυτό γιατί το μαγαζί κυριολεκτικά έλαμπε και από καθαριότητα και από την αίσθηση του απολύτως καινούριου. Εξέταζα όση ώρα μείναμε, πολύ προσεκτικά, το χρώμα στους τοίχους και άλλες λεπτομέριες πχ φωτιστικά, κάτι γυάλινες προθήκες με ναυτικά είδη και πραγματικά αστραποβολούσαν όλα, σαν να τα είχαν γυαλίσει και ξεσκονίσει εκείνη τη στιγμή. Μου φαινόταν σα να πήγαινα σε εγκαίνια.
Ο χώρος είναι ένας χώρος ισόγειος με είσοδο στο πεζοδρόμιο που εσωτερικά έχει διαμορφωθεί σε 2 επίπεδα το κάτω με την κουζίνα από πίσω και το άνω που είναι αποκλειστικά σάλα. Επίσης βγάζει και μία σειρά τραπέζια στο πεζοδρόμιο για τις καλές μέρες. Το χρώμα που κυριαρχεί είναι άσπρο και ένα γκρι σιέλ πολύ πολύ ευχάριστο. Η διακόσμηση, φωτιστικά λάμπες θυέλλης και άλλα θαλασσινά είναι λιτή και σωστή δε σε πνίγει.
Στην υποδοχή ήταν μία ευγενέστατη κοπέλλα η οποία ήταν και αυτή που μας εξυπηρέτησε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, η οποία πραγματικά μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αφού φαινόταν ότι είναι πολύ καλή επαγγελματίας, αλλά ταυτόχρονα εξαιρετικά φιλική, γρήγορη και ενημερωμένη. Γενικά το επίπεδό της ήταν gourmet εστιατορίου αρκετών αστεριών.
Μας έβαλε σε ένα τραπέζι για τέσσερεις στον επάνω χώρο, πράγμα ζωτικής σημασίας για να ευχαριστηθούμε το φαγητό και αμέσως μας έφερε τους καταλόγους καθώς και μία κανάτα νερό και το ψωμί μαζί με ένα πιατάκι με σαλάτα ταμπουλέ.
Επειδή διάβασα τα σχετικά με τις χρεώσεις του κουβέρ νομίζω ότι δεν χρεώνεται 1,20 πιά αλλά κάτι λιγότερο. Βέβαια εμάς δεν μας πείραξε διότι είμαστε του ψωμιού και μάλιστα ζητήσαμε και συμπλήρωμα.
Στα της παραγγελίας τώρα πέρα από τον πολύ κατατοπισμένο κατάλογο σε ούζα και τσίπουρα, ο κατάλογος των φαγητών ήταν και αυτός πλούσιος και επειδή υπάρχει και στην ιστοσελίδα του μαγαζιού και μάλιστα με τις τιμές, δεν θα αναφερθώ περαιτέρω παρά μόνο για να πώ ότι σε γενικές γραμμές η ποικιλία είναι αυτή που συναντά κανείς στα περισσότερα αντίστοιχα μεζεδοπωλεία με θαλασσινά, με θετικό την ύπαρξη οστράκων.
Βέβαια εκείνο που τελικά κάνει τη διαφορά είναι ο συνδυασμός γεύσης-ποιότητας καθώς και το τρίπτυχο ψήσιμο-τηγάνισμα-μαγείρεμα. Και εδώ οι Β τα πάνε αρκετά καλά από ότι φάινεται.
Συγκεκριμένα και κατόπιν επηρεασμού μου από την κριτική της Ucook που συνήθως ανταποκρίνεται στα γευστικά γούστα μου πήραμε τα παρακάτω:
1) Φάβα σαντορίνης με κρεμμυδάκι και μαιντανό Χ 4 ευρώ, η οποία πραγματικά ήταν μακράν από τις καλύτερες που έχω φάει. Ηρθε σε βαθύ πιάτο με έξτρα λάδι και λεμόνια δίπλα, ήταν ελαφρά ζεστή και βελούδινη και την εξαφανίσαμε, του ψωμιού στο πανεράκι υποβοηθούντος, ούτως ώστε να μην μέινει ούτε δείγμα.
2) Ενα γαριδάκι συμιακό Χ 9 ευρώ, το οποίο ήταν αριστούργημα αν και αρκετά μικρή ποσότητα σε ένα πιατάκι-βαρκάκι το οποίο δεν είχε καμμία λαδίλα και ήταν κατάφρεσκο.
Ισως το μόνο πιάτο σε τόσο μικρή μερίδα, κυριολεκτικά κάτω κι από μισή μερίδα. Μάλλον θα έπρεπε να το χεώνουν 12 ευρώ αλλά να βάζουν μία κανονική μερίδα γιατί έτσι είναι σα να χρεώνουν 18 ευρώ τη μερίδα!!
3) Χταποδοκεφτέδες Χ 5 ευρώ, τηγανητοί με δυόσμο και μαιντανό, πολύ καλοί φρεσκοτηγανισμένοι και νόστιμοι, μόνο λίγο παραπάνω αλατισμένοι, κάτι που τους έκανε να χρειάζονται απαραιτήτως λίγες σταγόνες από το λεμονάκι που τους συνόδευε.
4) και τέλος αυτό για το οποίο πήγαμε κυρίως, το κριθαρώτο γαρίδας Χ 15 ευρώ, που σερβιρίστηκε μέσα στο όστρακο της πίνας και που η εικόνα του ήταν τουλάχιστον επική.
Πραγματικά πολύ έξυπνη ιδέα ο τρόπος σερβιρίσματος και μιά και μιλάμε για πίνες πολύ θα ήθελα να κάνω μία παρένθεση και να προτείνω στις Β να σερβίρουν -όταν είναι δυνατό- τον πιό ωραίο θαλασσινό μεζέ που έχω φάει ποτέ (στη Ν. Λάμψακο εννοείται) τηγανητή πίνα μέσα στο όστρακό της- δεν υπάρχουν λόγια για αυτόν τον μεζέ.
Στο κριθαρώτο τώρα, μετά την αναπόληση της τηγανητής πίνας, πραγματικά μερίδα για 2-3 άτομα με 4 τεράστιες γαρίδες, κατεψυγμένες αλλά πολύ ζουμερές και αρκετά νόστιμες, με το κριθαράκι μαγειρεμένο με πολύ ψιλοκομμένα λαχανικά αλλά χωρίς καθόλου τυρί για κακή μου τύχη. Ισως κάτι ψύγματα από τριμμένο τυρί που μάλον κατά λάθος βρέθηκαν εκεί, αντίθετα είχε πασπαλιστεί με μαιντανό και πάπρικα. Μας άρεσε πάρα πολύ και βέβαια σχεδόν το περισσότερο το πήραμε πακέτο αφού ήταν αδύνατο να το τελειώσουμε. Ευτυχώς δεν παραγγείλαμε κι άλλα, όπως λογικά θα κάναμε, γιατί από Uccok, Pontiki κλπ γνώριζα προκαταβολικά το μέγεθος του πιάτου.
Ολα τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με νερό και τσίπουρο Αποστολάκη Χ 7,5 ευρώ νομίζω, (το οποίο έτσι κι αλλιώς εγώ δεν ήπια αλλά από την μαμά μου που είναι το αγαπημένο της ξέρω ότι γενικά δεν πειράζει στο κεφάλι) και τέλος μας κέρασαν πανακότα με μέλι και κρεμ καραμελέ μαζί με 2 σφηνάκια γρανίτα λεμόνι.
Στο κέρασμα θα σταθώ, γιατί η παρουσίασή του ήταν επίσης καταπληκτική. Ηρθε ένα μεγάλο μαύρο τετράγωνο πιάτο που διαγωνίως είχε τα δύο γλυκά πασπαλισμένα με τριμένο μπισκότο (τα οποία ήταν απίθανα) και στη μέση τα σφηνάκια γρανίτας λεμόνι με δύο μικρά κουταλάκια η οποία επίσης ήταν πολύ δροσιστική γιατί δεν ήταν του εμπορίου με προσθήκη χρώματος, αλλά μάλλον καταδική τους λευκή και υπόξινη.
Για όλα τα παραπάνω με μία έκπτωση που υπήρχε με την κράτηση και που δεν χρειάστηκε καν να την αναφέρουμε ή να την υπενθυμίσουμε (διότι ην έκαναν μόνοι τους), πληρώσαμε 38 ευρώ παρά κάτι.
Γενική εντύπωση? Αν όχι άριστη πάρα πάρα πολύ καλή. Ενας χώρος που θα ήθελα πολύ να ξαναπάω και ελπίζω να παραμείνει έτσι και να συνεχίζει να εξελίσσεται ακόμα προς το καλύτερο, με άριστο service, αξιοπρεπέστατες γεύσεις και πολύ καλές προοπτικές.

27 Μάρ 2018

Αυτό, που χρόνια θέλεις να επισκεφτείς ένα εστιατόριο που βρίσκεται στη γειτονιά σου κι όλο το αναβάλλεις και τελικά, μετά την επίσκεψή σου, μετανιώνεις που δεν το έπραξες νωρίτερα, δεν μπορεί, θα το 'χετε πάθει κι εσείς!

Οι Βαρκούλες βρίσκονται χρόνια στη wish list μου, αλλά πρόσφατα αξιώθηκα να πάω.
Βρίσκονται στο κέντρο της Νέας Ιωνίας, κοντά στο άγαλμα του Καζαντζίδη και στο ίδιο στενό με το σπίτι του.

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, αλλά ζεστός και συμπαθητικός, σε ανοιχτά χρώματα. Στο πάτωμα υπάρχει σανίδι και στους τοίχους φιλιστρίνια, παλάγγοι, και ψαράκια από αλουμίνιο. Από το ταβάνι κρέμονται "ναυτικά" φωτιστικά. Αν χρειαστεί κι αν ο καιρός το επιτρέπει, τα τραπεζάκια βγαίνουν στο πεζοδρόμιο. Είναι λίγο στριμωγμένα, αλλά ο δρόμος έχει ελάχιστη κίνηση κι η κατάσταση σώζεται.

Η μουσική, σε πολύ καλή ένταση, είναι ελληνική, με λαϊκό κι έντεχνο ρεπερτόριο. Το κάπνισμα, δυστυχώς, επιτρέπεται...

Τέσσερα άτομα, σαββατόβραδο, έχουμε κλείσει τραπέζι και στρογγυλοκαθόμαστε. Το μαγαζί γεμάτο. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Το νερό σε κανάτα, το ψωμάκι σε πανεράκι. Το λευκό χύμα κρασί (8€/κιλό) εξαιρετικό!
Παραγγέλνουμε σαλάτα με ντομάτα, ρόκα και μυζήθρα Νάξου. Καλή ποσότητα, ωραία, φρεσκοκομμένη ντομάτα που δένει άψογα με το τυράκι, νόστιμο το λάδι!
Η αφράτη σκορδαλιά με μηλόξιδο έγινε ανάρπαστη! Καταπληκτική, βελούδινη κι απαλή στη γεύση, είναι θεϊκή!

Η σαντορινιά φάβα, με το κρεμμύδι της, έφτασε σε μεγάλο πιάτο - είναι σχεδόν διπλή μερίδα! Της βάλαμε μπόλικο λάδι κι αναδείχτηκε η μεστή γεύση της. Εννοείται ότι γλείψαμε και το πιάτο...
Οι ψητές σαρδέλες ήταν νόστιμες και ζουμερές!

Για κυρίως πήραμε κριθαρότο με γαρίδες (15€) και μυδοπίλαφο (12€). Να επισημάνω ότι και τα δύο πιάτα είναι διπλή μερίδα σε ποσότητα. Το κριθαρότο έφτασε αχνιστό, σερβιρισμένο σε μία πίνα, με 4 μεγάλες γαρίδες από πάνω. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για κορυφαίο πιάτο! Είναι αρωματικό - αρωματισμένο με ούζο, αν δεν κάνω λάθος - πολύ γευστικό, πεντανόστιμο! Μπροστά του, το, επίσης πολύ καλό μυδοπίλαφο, αλλά πιο ντελικάτο, έχανε. Προσθέσαμε λίγο λεμόνι, για ένταση και μας φάνηκε καλύτερο. Θα μπορούσαμε να πάρουμε μόνο το ένα από τα δύο, όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων, αφού σκάσαμε, μέχρι να καταφέρουμε να τα αδειάσουμε.

Για επιδόρπιο μας κέρασαν χαλβά, πανακότα και το καταπληκτικό σορμπέ λεμόνι, που πολύ θα ήθελα να μάθω να το φτιάχνω!

Πληρώσαμε σχεδόν 60€, ποσό τίμιο για την ποσότητα και την ποιότητα του φαγητού που καταναλώσαμε.

Εν κατακλείδι, ωραίο περιβάλλον, σωστή εξυπηρέτηση, νόστιμο, φαγητό, λογικές τιμές!
Δε χρειάζεται κάτι άλλο, για να γεμίσει το μαγαζί με ευχαριστημένο κόσμο που ξαναγυρνάει.