ΣΤΟΑ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Θεμιστοκλέους 11 (εντός στοάς) [Χάρτης]

Ουζερι με ειδικοτητα στις θαλασσινες γευσεις.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Ένα κλασικό καθημερνό εστιατόριο είναι και η "Στοά " που λίαν προσφάτως μου ξαναθύμισε ο χρήστης Τρώγων ο οποίος μάλιστα περιέγραψε το μέρος αυτό με κάθε λεπτομέρεια και σαφήνεια. Το φαγητό που σερβίρεται είναι ικανοποιητικό και σίγουρα το μέρος αυτό αποτελεί ένα στέκι παραδοσιακών γεύσεων για όσους βέβαια βρεθούν στα πέριξ του κέντρου.

Ο χώρος δεν αποτελεί το φόρτε του εστιατορίου, όμως δε διαφέρει και ιδιαίτερα από παρεμφερή μέρη στην περιοχή. Πριν τρία χρόνια η "Στοά " ανακαινίστηκε, ενώ λειτουργεί εδώ και είκοσι περίπου χρόνια ασταμάτητα εξυπηρετώντας κυρίως τους εργαζόμενους της γύρω περιοχής. Αρχικά, υπήρχαν τραπέζια μόνο στο βάθος του βασικού χώρου και κάποια άλλα μέσα στη στοά. Μετά την ανακαίνιση το εστιατόριο απέκτησε έναν επιπλέον χώρο προς τη Θεμιστοκλέους. Η κουζίνα δεν έρχεται σε επαφή με τους κυρίως χώρους φαγητού, καθώς βρίσκεται στο βάθος-βάθος της στοάς.
Όμορφα κάδρα και καδράκια με ναυτικά θέματα υπάρχουν διάσπαρτα στο χώρο. Την προσοχή μου τράβηξε και κάποια ζωγραφιά του αγαπημένου Van Gogh!
Γενικά, για τα δεδομένα του χώρου, έχει γίνει μια αρμονική και αξιόλογη προσπάθεια αναβάθμισης του εστιατορίου αισθητικά.

Εδώ όμως έρχεται κάποιος κυρίως για να φάει σπιτικά και να βρεθεί με την παρέα του ή τους συναδέλφους του μέσα σε ένα άκρως καθημερινό και φιλικό περιβάλλον. Ψυχή του εστιατορίου αποτελεί ο γιός του ενός ιδιοκτήτη και ο συνέταιρος του προσφάτως εκλιπόντος πατέρα του.
Οι σερβιτόροι είναι ευγενέστατοι, ντυμένοι με στολές που γράφουν στη πλάτη το πρωτότυπο "σερβιτοραίος"...

Εγώ επισκέφθηκα το μέρος Παρασκευή απογευματάκι, αφού φίλος που εργάζεται και γνωρίζει καλά την περιοχή το ενέκρινε με μεγάλη ευχαρίστηση, καθώς αποτελεί περιστασιακό πελάτη της "Στοάς" εδώ και πολλά χρόνια.

Τα τραπέζια είναι στρωμένα με απλά λευκά χάρτινα καλύμματα και έχουν όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ φαγητού. Ο κατάλογος είναι εντελώς απλώς με θαλασσινά κυρίως πιάτα.

Δεν αργήσαμε πολύ στο να καταλήξουμε στο τι θα παραγγείλουμε καθώς το άλλο άτομο γνώριζε καλά τα δυνατά σημεία της κουζίνας.

Έτσι λοιπόν η παραγγελία μας αποτελούνταν από:

Βραστά λαχανικά (τη μεγάλη μερίδα) η οποία όπως κατάλαβα αλλάζει κάθε φορά ανάλογα με την εποχή και τη σοδειά. Σε μια μεγάλη πιατέλα δοκιμάσαμε φρέσκα και νόστιμα εδέσματα όπως παντζάρι, φασόλια μαυρομάτικα, πατάτες βραστές, κολοκυθάκια και μπρόκολο.
ΕΥΡΩ 7,50 (υπάρχει και μικρή μερίδα στα 5,00).

Γαύρο φούρνου, μπόλικα καλομαγειρεμένα γαυράκια σερβιρισμένα σε μικρή πιατελίτσα με λίγο άνηθο. Τα λεμονάκια ήρθαν σε ξεχωριστό πιάτο. Πολύ νόστιμα και φρεσκότατα ψαράκια! ΕΥΡΩ 7,00

Σαρδέλες πλακί (7,50), πρόκειται για μια πλούσια ποσότητα σαρδέλας με τα μυρωδικά της και την ανάλογη ποσότητα ντομάτας. Καλή γεύση, χωρίς όμως να κάνει τη διαφορά!

Το νερό ήρθε σε κανάτα και το ψωμί (1,00 ) ήταν εντελώς απλό.

Ήπιαμε δύο ποτηράκια τσίπουρο ( 2,00 έκαστο ).

Στο τέλος μας κέρασαν πολύ νόστιμο ψητό μήλο, 4-5 κατακόκκινα κομματάκια ζεστού μήλου. Υπήρχε και η επιλογή του χαλβά σιμιγδάλι.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει ακόμα: μπακαλιαράκια (30,00/κιλό), μπαρμπούνια (40,00/κιλό), αθερίνα τηγανητή (7,00/μερίδα), σουπιές κρασάτες (7,00/μερίδα), μύδια αχνιστά (8,00/μερίδα) κ. ά. Για τα μύδια άκουσα πολύ καλά σχόλια!

Το φαγητό μας συνόδευσαν μουσικές "έντεχνες" και λαϊκές από τα μεγάφωνα.

Οι τιμές σηκώνουν κάποια μείωση αν κρίνουμε από τα δεδομένα του χώρου και της περιοχής, αλλά δε βαριέσαι..... έχουμε συναντήσει και πολύ χειρότερα!

Σίγουρα προτείνεται για όσους θέλουν να φάνε παρείστικα και σπιτικά, αφού και εφόσον βρεθούν στα πέριξ της Ομόνοιας.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

α) Το μαγαζί λέγεται Στοά.
β) Είναι ανακαινισμένο σχετικά πρόσφατα αλλά παλιό στέκι.
γ) Είναι ένα από τα κλασικά ουζερί της Θεμιστοκλέους/Μπενάκη (βλ. Αθηναϊκό, Τράτα, Ανδρέας, Μυτιληνιός) που συμπληρώνουν το μεγάλο παλμαρέ των ουζερί του κέντρου (όλως ενδεικτικά: εντός της Βαρβακείου, Λέκκα, πλ. Θεάτρου, Μπούσγου κτλ).

Γαστρονομικά καθαρά μιλώντας είναι σε όλα άνω του μετρίου αλλά πουθενά -από ό, τι έχω καταναλώσει- φοβερό. Έχει ωραία βραστή σαλάτα (να μην λειώνουν τα λαχανικά αλλά όχι "αμερικάνικα" ήγουν άβραστα-στον ατμό), καλά μαυρομάτικα, κλασικά γαύρο-μαρίδα στο τηγάνι, φάβα, πολύ καλό και άνω του μέσου όρου χταποδάκι σχάρας, συμπαθέστατες κατεψυγμένες καραβιδοουρές με κετσαπομαγιονέζα, σωστές κουτσομουρίτσες, τηγανιτή γαρίδα ΟΚ, σαρδέλα ψητή νόστιμη, πολύ καλή ταραμοσαλάτα με άσπρο ταραμά. Στα ούζα δεν υφίσταται καμιά φοβερή ποικιλία. Υπάρχουν safe choices.

Το service είναι το κλασικό γρήγορο αλλά διεκπεραιωτικό, αν και πρόσφατα (προ εικοσαημέρου-μηνός) είχαμε και μια άτυχη στιγμή: καθότι θα βρισκόμασταν μεγάλη παρέα δύο εξ ημών πήγαν από 'κει να πουν "κράτα ένα τραπέζι για οκτώ άτομα στις 2:30". Όχι μόνο το είχε δώσει στις 2:40 (ναι, αργήσαμε 10 ολόκληρα λεπτά) αλλά ήταν και της λογικής "να ήσασταν σωστοί εσείς, εγώ καλά έκανα αφού στις 2:30 δεν ήσασταν εδώ". Κάτσαμε διότι έτυχε να φύγει μια παρέα. Σε κάθε περίπτωση είναι από τα μαγαζιά που παίζει το μάτι των εργαζόμενων και δεν ανάβεις κερί στον Άη Φανούρη για ένα ουζάκι ακόμα. Το χαλβαδάκι θα έρθει μόνο του κατά τα ειωθότα. Η απόδειξη επίσης.

Μακρόστενος εσωτερικός χώρος σε ισόγειο πολυκατοικίας με μεγάλη τζαμαρία να χαζεύεις την Θεμιστοκλέους μην και χάσεις κανένα ιστορικό γεγονός... Δεν έχει εξωτερικό χώρο αλλά το πλάι (όχι η πρόσοψη δηλαδή) έχει ανοιχτή τζαμαρία στον εσωτερικό κοινόχρηστο (;) χώρο της πολυκατοικίας. Σε έναν διάδρομο δηλαδή. Δεν είναι πηγμένα τα τραπέζια. Σε κάθε περίπτωση είναι φρέσκο το μαγαζί, βαμμένο προ διετίας σε λευκό-μπλε τύπου θαλασσινό, η ατμόσφαιρα είναι -ακόμα και σε ώρα μέγιστου φόρτου- άνετα ανεκτή. Υποκειμενικώς μου λείπει "κάτι" αν και αγαπώ το κέντρο της Αθήνας καθολοκληρία και η κουζίνα του σίγουρα δεν είναι κακή.

VfM: έχει το ίδιο πρόβλημα που έχουν όλα τα ουζερί. Πουλάει ούζο, το οποίο -ως εμφιαλωμένο- ενσωματώνει φόρους και επιβαρύνσεις που δεν έχουν τα χύμα τσίπουρα/κρασιά/ρακές. Δηλαδή ΜΕ τα ουζάκια σας και να φάτε (όχι να τσιμπήσετε) υπολογίστε περί τα 15-18 ευρώ κατά κεφαλήν. Νομίζω ότι είναι λίγο κάτω από τον συνοικιακό ανταγωνισμό σε τιμές.

Γενικό σχόλιο: είναι όλα του ΟΚ, τίποτα δεν είναι φοβερό. Κάποιοι το λατρεύουν και το έχουν στέκι -κυρίως Παρασκευή απομεσήμερο. Εμένα μου κάνει ότι στερείται κάτι ιδιαίτερου για να γουστάρεις γι' αυτό και η βαθμολογία που του έχω δώσει είναι μεγαλύτερη από το πόσο αρέσει σε εμένα. Ενδείκνυται για χειμώνα οπότε ο εσωτερικός χώρος είναι καλλίτερος από άποψη τηγανίλας/τεκεδιάσματος σε σχέση με την πλειοψηφία του ανταγωνισμού. Overall τίμιο και αν δεν ψάχνεις "κάτι" στα μαγαζιά που πας, σίγουρα είναι πολύ καλό. Ή ίσως για σένα έχει αυτό το κάτι.

Περιφερειακά σχόλια: παρκάρισμα μόνο βράδυ, πρωί/μεσημέρι (ώρες γραφείων) ούτε κατά διάνοια. Είναι δυο λεπτά με τα πόδια από τον ηλεκτρικό της Ομόνοιας. Το κοινό είναι κοινό (χοχο) με αυτό των λοιπών ουζερί της Θεμιστοκλέους/Μπενάκη: επαγγελματίες της περιοχής με πρώτους και καλλίτερους δικηγόρους και συμβολαιογράφους, παλιοί Αθηναίοι με τσάντες από ψώνια και νεαρόκοσμος που ψάχνεται. Αξίζει σίγουρα δοκιμή.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Η Στοα στη Θεμιστοκλεους εχει καταληξει να ειναι η νεα μας σαββατιατικη μεσημεριανη συνηθεια μετα τη δουλεια για ενα αξιοπιστο γευμα.

Ο χωρος οπως εχει περιγραφει απο αλλους χρηστες, ψηλοταβανος, μακροστενος και σχετικα απομωνομενος απο την βαβουρα του κεντρου, λογω μικρης προσοψης, τα τραπεζια σε ανετη αποσταση το ενα απο το αλλο, ταιριαστη "εντεχνολαϊκη" μουσικη υποκρουση, καθαρος, καθαρες και οι τουαλετες, επιτρεπεται το καπνισμα με την επισημανση οτι σε παρατηρηση αλλου πελατη πρεπει να σβησει.

Η εξυπηρετηση γρηγορη απο δυο νεαρα ευγενικα παιδια τα οποια κρατουν τις αποστασεις τους, αλλα εαν ρωτησεις κατι ειναι προθυμα να σου εξηγησουν ο, τι θες.

Στα του φαγητου τωρα,
σαλατες φρεσκες και χορτα καλοβρασμενα,
αρωματικοι κολοκυθοκεφτεδες,
πατατες ρηγανητες φρεσκιες,
πραγματικα πολυ καλο χταποδι σχαρας,
ακριβες γαριδες-σαγανακι αλλα με πολυ νοστιμη κανελατη σαλτσα και μεγαλες γαριδες,
παρα πολυ νοστιμη ψαροσουπα,
μπακαλιαρος με δυνατη σκορδαλια ευχαριστος,
καλο τηγανι στα μικροψαρα (αν κι εγω τα προτιμω λιγο πιο ξεροψημενα, ισως το ζητησω την επομενη φορα),
εξαιρετικα φρεσκα μπακαλιαρακια.

Γενικα το τηγανι του μαγαζιου ειναι πολυ μαστορικο.
Απο τις πολλες φορες που το εχουμε επισκεφθει, δεν ειχαμε παραπονο ουτε μια φορα για την φρεσκαδα και το μαγειρεμα των πιατων.

Στα συν το ροζε κρασι του με απαλο αρωμα τριανταφυλλο.

Κερασμα γλυκακι, συνηθως χαλβας, στο τελος -μιας και σπανια τρωω γλυκα, δεν μπορω να κρινω.

Προτεινεται ανεπιφυλακτα για την νοστιμια και τιμιοτητα του, το μονο αρνητικο ειναι η σχετικα περιορισμενη ποικιλια και εναλλαγη στα πιατα σε αυτο που λεμε αυστηρα ψαρικα.

Δυο ατομα με χορταστικη παραγγελια και ποτα (2-3 μπυρες και μισο κιλο κρασι) δυσκολα ξεπερνα κανεις τα 20ευρω το ατομο, με μεγαλυτερη παρεα ή λιγοτερο ποτο κατεβαινει το ποσο.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Το εν λόγω ουζερί το είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, καθώς όποτε περνούσα ήταν σχεδόν πάντα γεμάτο με αρκετό κόσμο, οπότε όταν σε μια συνάντηση παλαιών συμφοιτητών για μεσημεριανό ουζάκι και τσιμπολόγημα έπεσε η σχετική πρόταση, δέχθηκα αμέσως.

ΧΩΡΟΣ:
Ο ΚΑΦΕΝΕΣ - ΟΥΖΕΡΙ (κατά τη διάρκεια της παραμονής μου όντως δεν διαπίστωσα να φέρει κάποια άλλη ονομασία) βρίσκεται στην οδό Θεμιστοκλέους στην Ομόνοια, μεταξύ Ακαδημίας και Πανεπιστημίου. Η τοποθεσία του σίγουρα το βοηθά, για αυτό είναι εξάλλου σχεδόν πάντα γεμάτο, υποθέτω ότι θα είναι στέκι για αρκετούς εργαζόμενους, όπως δικηγόρους κλπ., που κινούνται στην περιοχή του κέντρου.
Ο εσωτερικός χώρος μου φάνηκε σχετικά πρόσφατα ανακαινισμένος. Φρεσκοβαμμένοι τοίχοι, καινούρια τραπεζοκαθίσματα (σε στυλ καφενείου βέβαια), διάφορα διακοσμητικά στους τοίχους, κυρίως πίνακες και ζωγραφιές, γενικά η ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη. Στον εξωτερικό χώρο της παρακείμενης στοάς υπάρχουν επιπλέον κάποια τραπεζάκια, όταν ο καιρός το επιτρέπει, όλα καλά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service επίσης από δύο νεαρά παιδιά ήταν ικανοποιητικότατο. Παρά το πολυπληθές της παρέας, μας τακτοποίησαν άμεσα σε 3-4 τραπεζάκια, η παραγγελία έγινε αμέσως, τα πιάτα επίσης σε σωστή ροή, στα επιπλέον ποτά που ζητούσαμε η ανταπόκρισή τους ήταν άμεση, όλα καλά, αποδειξούλα κανονικά με το λογαριασμό, μόνο κάποιο κέρασμα στο τέλος δεν θυμάμαι να προσφέρθηκε (ένα φρούτο ή ένα γλυκό θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτο).

ΦΑΓΗΤΟ:
Ο κατάλογος περιέχει τα τυπικά πιάτα που θα περίμενε να συναντήσει κανείς, χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις. Η παραγγελία μας, όπως ήταν φυσικό, περιελάμβανε αρκετά από αυτά, καθώς η παρέα μας αποτελείτο από περίπου 10 με 12 άτομα. Ωστόσο, θα πρέπει να τονίσω ότι η παραγγελία περιορίστηκε σε λίγα σχετικά πιάτα, συγκριτικά με τον αριθμό των ατόμων, κυρίως για να συνοδεύσουν αυτά το τσίπουρο και το κρασί.
Λοιπόν από όσα θυμάμαι να παραγγείλαμε, δοκίμασα τα εξής (δεν νομίζω να μου ξέφυγε κάποιο πιάτο, έστω μια πιρουνιά την πρόλαβα σε όλα):
- γαύρος τηγανιτός, νόστιμος και καλοτηγανισμένος
- γαύρος μαρινάτος, νορμάλ

- λουκάνικο, μια χαρά, ελαφρώς πικάντικο και καλοψημένο
- χοιρινά πανσετάκια, αρκετά λεπτά και καλοψημένα, εμένα προσωπικά μου άρεσαν πολύ, σε κάποιος της παρέας φάνηκαν κάπως λιπαρά.
- καγιανάς με παστό, γνωστή σε όλους στραπατσάδα, ανακατεμένα αβγά με ντομάτα συνοδεία παστού χοιρινού, πολύ νόστιμο πιάτο, καταναλώθηκε από όλους.
- πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες και όχι προκάτ, μια χαρά
- σαλάτες (μπρόκολο, χόρτα, λάχανο - καρότο). Οι σαλάτες ήταν επίσης νόστιμες και περιποιημένες, τα χόρτα και το μπρόκολο σωστά βρασμένα, το λάχανο φρεσκοκομμένο.
- τσίπουρο χύμα, χωρίς γλυκάνισο. Το βρήκα αρκετά ελαφρύ στη γεύση, καταναλώθηκε πολύ ευχάριστα.
- κρασί χύμα λευκό. Δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη, στους φίλους της παρέας που το προτίμησαν πάντως άρεσε.

Συνολικά, το φαγητό, δίχως να διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας, τουλάχιστον ως προς τα περισσότερα πιάτα, και αποτέλεσε μια χαρά συνοδευτικό για το ποτό.

Οπότε, ο ΚΑΦΕΝΕΣ – ΟΥΖΕΡΙ, χωρίς να είναι η ιδανικότερη επιλογή του είδους (σε κοντινή εξάλλου απόσταση βρίσκονται το ΑΡΑ…ΖΩ, η ΚΡΗΤΗ και ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ, αγαπημένα μου στέκια προσωπικά), δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να το επισκεφθεί. Το τίμιο και προσεγμένο φαγητό, σε συνδυασμό με το προσεγμένο περιβάλλον και την γρήγορη εξυπηρέτηση, το καθιστούν άξιο αναφοράς. Η μοναδική μου ένσταση έγκειται στις τιμές του, που μου φάνηκαν ελαφρώς τσιμπημένες. Και εξηγούμαι:

VALUE FOR MONEY:
Για την παραγγελία μας, ο λογαριασμό ήρθε στα 10 με 11 € κατ΄ άτομο, χαμηλός με μια πρώτη ματιά, εμένα ωστόσο μου φάνηκε κάπως φουσκωμένος, καθώς, όπως προανέφερα, τα πιάτα που παραγγείλαμε ήταν πολύ λίγα σε σχέση με τον αριθμό των ατόμων της παρέας. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι μόνο οι πατάτες παραγγέλθηκαν εις τριπλούν, τα υπόλοιπα πιάτα ήταν επί 2 ή και κάποια από αυτά από μία μερίδα (π. χ. γαύρος τηγανιτός και μαρινάτος, καθώς και κάποιες από τις σαλάτες).

Επίσης, η ποσότητα σε ορισμένα πιάτα μου φάνηκε υπερβολικά μικρή, ιδίως σε σχέση με κάποιες τιμές που ενδεικτικά θυμάμαι. Λ. χ. ο καγιανάς με παστό (7,50 €), σίγουρα πολύ νόστιμος, όπως προανέφερα, με το ζόρι μια μερίδα κάλυπτε τις ανάγκες 3 ατόμων. Επίσης το μπρόκολο (που αν θυμάμαι καλά στοίχιζε 3.50 με 4 €) αποτελείτο από λίγες φουντίτσες που έφθαναν για 3 – 4 πιρουνιές. Αν σκεφτείτε, μάλιστα, ότι στην παρέα υπήρχαν και αρκετές γυναίκες, και η κατανάλωση ποτού δεν ξέφυγε σε υπερβολική ποσότητα.

Συμπερασματικά, με μια μικρή έστω βελτίωση στις τιμές του, ο ΚΑΦΕΝΕΣ – ΟΥΖΕΡΙ θα ήταν σίγουρα στις επιλογές μου για χαλαρό τσιμπολόγημα συνοδεία ποτού στο κέντρο της Αθήνας. Με τα τωρινά ωστόσο δεδομένα, το βλέπω δύσκολο να το ξαναεπισκεφτώ, στην περιοχή εξάλλου υπάρχει πληθώρα επιλογών, όπως προανέφερα.