ΖΥΜΟΜΕΛΙ
Τσιπουράδικα - Ουζερί

Κεραμεικός

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Παραδοσιακό τσιπουράδικο με πολλά μεζεδάκια. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Κυριακή από το μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

05 Απρ 2011

Eίχα ακούσει για το συμπαθητικό αυτό μαγαζάκι στον Κεραμεικό από κάτι φίλους που το βρήκαν τυχαία ένα βράδυ που περνούσαν από τον πεζόδρομο της Σαλαμίνος.

Έκτοτε το κάναν στέκι τους και μου μεταφέραν πολύ καλές κριτικές τόσο για τα μεζεδάκια όσο και για την ποιότητα του τσίπουρου.
Έτσι άποφασισαμε ενα βράδυ Παρασκευής να το επισκεφτούμε με την παρέα μου.

Εκ πρώτης ο χώρος του σου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση ενός παρε'ί'στικου τσιπουράδικου πλήρως εναρμονισμένου με το ύφος της περιοχής.Είχε αρκετό κόσμο αλλά σταθήκαμε τυχεροί γιατί βρήκαμε τραπέζι.Τα παιδιά που έχουν το μαγαζί είναι πρόθυμα να μας εξυπηρετήσουν ενώ μας άρεσε η κουζίνα η οποία βρίσκεται σε κοινή θέα.(Δεν έχουν να κρύψουν τίποτα από οτι συμπεράναμε).

Τα μεζεδάκια που δοκιμάσαμε ήταν αρκετά νόστιμα και με μια δόση φαντασίας όσον αφορά τον τρόπο παρασκευής τους.Ενδεικτικά αναφέρω την ρεβιθοσαλάτα με τριμμένη φέτα και πάπρικα,την δροσερή πατζαροσαλάτα με γιαούρτι και φιλέτο πορτοκαλιού,τα υπέροχα γεμιστά μανιτάρια φούρνου με λιωμένη γραβιέρα Νάξου.

Επιλέξαμε ανάμεσα σε διάφορες ποικιλίες να πιούμε τσίπουρο Ιωαννίνων που όπως μας εξήγησε το παιδί που μας σέρβιρε(και ένας από τους ιδιοκτήτες,ο άλλος όπως μάθαμε είναι ο μάγειρας)αποτελεί και το σήμα κατατεθέν του μαγαζιού.Και αυτό ωραία...

Όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε - ύστερα από αρκετά τσίπουρα - εκπλαγήκαμε ευχάριστα γιατί πέντε άτομα για έξι μεζέδες και έξι καραφάκια τσίπουρου χρεωθήκαμε σαρανταοχτώ ευρώ.

Γενικά φύγαμε ευχαριστημένοι από το μαγαζί αλλά η μικρή του σάλα σε συνδυασμό με τον πολύ κόσμο κάποιες στιγμές μας ενοχλούσε. Αλλά από την άλλη σκεφτήκαμε οτι είναι Παρασκευή....

Θα ξαναπάμε σίγουρα ειδικά όταν μάλιστα μας είπαν οτι σε λίγο καιρό θα ανοίξει και η αυλή του.Μπράβο στα παίδια για την προσπάθειά τους.Αξίζει να το επισκεφτείτε.....

21 Μάρ 2011

Θετικα: Απλος χωρος (οπως μου αρεσει) θυμιζει περιποιημενο καφενειο-τσιπουραδικο. Ευγενεστατα τα παιδια που μας σερβιρανε και ωραια η μουσικη απο τα μεγαφωνα. Χαλαρη και φιλικη ατμοσφαιρα. Ωραιο τσιπουρο.

Αρνητικα: Υπερβολικα μικρες μεριδες (τα κεφτεδακια εκτος του οτι ητανε καμενα, ητανε μινιατουρες σε μεγεθος και μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου). Ενα πιατο με μελιτζανα και πατατα νομιζω που παραγγειλαμε ητανε απο κακο ως αδιαφορο. Γενικοτερα δεν μου αρεσε το φαγητο ουτε σε γευση και κυριως σε ποσοτητα.

Περασα καλα, εφυγα νηστικος, δεν θα ξαναπαω.

29 Ιαν 2011

Στον χώρο βάζω 1 λόγω τσιγάρου. Επιτρέπεται. Τέρμα. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι μικρός, αν έχει εξαερισμό κλπ. Δεν μπορώ να τρώω και να μυρίζει τσιγαρίλα, ενώ πλέον είναι και απαγορευμένο.
Πάμε στα καλά τώρα. Η εξυπηρέτηση άψογη, τα παιδιά υπομονετικά, επεξηγηματικά, αποτελεσματικά.

Το φαγητό ήταν πάρα πολύ γευστικό, φρέσκο (εκείνη την ώρα ετοιμάζουν τα περισσότερα) και πρωτότυπο.
Οι τιμές λογικότατες, 3,5 θα ταίριαζε καλύτερα.
Θα ξαναπήγαινα αλλά με αντιασφυξιογόνα μάσκα :Ρ

28 Οκτ 2010

Μεζεδοπωλείο που το βρίσκεις εύκολα, στο πεζόδρομο της Σαλαμινος. Μπαίνοντας διασχίζουμε ένα χωλ σε νεοκλασσικό στυλ. Αριστερά του χολ υπάρχει η χειμωνιάτικη σάλα. Στο πίσω μέρος, και διασχίζοντας το χολ,οδηγούμαστε σε μία όμορφη αυλίτσα με λίγα τραπεζάκια.

Από τα ηχεία ακούγονται έντεχνα ελληνικά και jazzoειδή άσματα. Καθόμαστε στο μαρμάρινο τραπεζάκι και περιεργαζόμαστε το χώρο. Λίγα τραπεζάκια με απόσταση το ένα από το άλλο (ευτυχώς), ένα δεντράκι, αναρριχητικά φυτά στις γλάστρες.

Ο κατάλογος έχει ταξινομημένα τα μεζεδάκια ανά τιμή. Η ποικιλία τόσο σε τσίπουρα όσο και σε μεζέδες αρκετά μεγάλη. Άκρως ενδιαφέροντα, τόσο τα πιάτα όσο και τα τσίπουρα.
Το παιδί που παραγγείλαμε είχε πολύ ευγενικό και όμορφο χαμόγελο και τρόπους.

Τα πιάτα που παραγγείλαμε (σαλάτα φασόλια μαυρομάτικα, τουρλού κατσαρόλας και μπεκρή μεζέ πειραγμένο, με διάφορα μυρωδικά) ήρθαν ετεροχρονισμένα, αλλά προσωπικά δε με χάλασε γιατί ήταν πολύ διαφορετικά μεταξύ τους γευστικά. Το μπεκρή μεζέ ήταν νοστμότατο, η σαλατούλα επίσης καλή, το τουρλού μέτριο, αν και προσεγμένο και αυτό στην εκτέλεση (συνοδεύονταν από μία σάλτσα ροκφόρ).

Το τσίπουρο (Καβάλας νομίζω διαλέξαμε)εύγευστο και καθαρό.
Για τρεις μεζέδες (μεγάλου μεγέθους) ψωμί νερό και δύο καραφάκια δώσαμε 20 ευρώ.
Η επίσκεψη μου άφησε γενικά θετικές εντυπώσεις και σκοπεύω να ξαναπάω!