Μεζεδοπωλείο με ελληνικές γεύσεις. Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι.

11 Απρ 2018

Αρχικά έψαχνα για ένα σχετικά καλό εστιατόριο κοντά στη θάλασσα. Ήθελα όμως και να έχω τη σύμφωνη γνώμη των έμπιστων του ask4food, χωρίς αυτήν δεν πάω πουθενά πλέον. Κι'έτσι όπως το έψαχνα είδα "Τα καταρολάκια". Πάνω στην ακτή Μουτσοπούλου είναι, ωραίο μαγαζί φαίνοταν από τις φωτογραφίες, είδα και την αξιολόγηση 90%(! ), ε, λέω εδώ είμαστε! Πλήν όμως, μου διέφυγε κάτι εξαιρετικά σημαντικό: Η αξιλόγηση είχε βεβαιότητα μόλις 29%...

Τέλος πάντων πήγαμε δύο άτομα, αφού πρώτα κλείσαμε τραπέζι, ήταν Παρασκευή βραδάκι, τέλος τέλος Μαρτίου, με γλυκό καιρό και καθίσαμε στον ομολογουμένος υπέροχο πεζοδρόμιο, πάνω στο οποίο έχει απλωμένα τα τραπέζια του το εστιατόριο. Η θάλασσα από κάτω, τα σκάφη ήσυχα μέσα στον ασφαλή κολπίσκο, το φεγγάρι σχεδόν πανσέληνος και επιπλέον, λίγος κόσμος στα τραπέζια. Συνθήκες σχεδόν ειδυλλιακές. Ο νεαρός σερβιτόρος λίαν ευγενικός, που όμως δεν είχε το νού του και πολύ στους πελάτες. Κάπου τάξίδευε. Σκέψου, ότι στο τραπεζάκι που επιλέξαμε, είχε μείνει το ψωμάκι και το κουβέρ κάποιων προηγούμενων, που ενώ αρχικά έκατσαν να φάνε, το μετάνιωσαν και έφυγαν. Δε σκέφτηκε λοιπόν να αλλάξει το ψωμάκι των προηγούμενων και να φέρει καινούργιο. Το άφησε εκεί και μόνο όταν του ζητήσαμε να μας φέρει άλλο είπε "αμέσως". Τέλος πάντων μας άφησε καταλόγους και στη συνέχεια μας "άφησε" γενικώς και πηγε να κανει παρέα με κάποια άτομα εκεί κοντά. Όταν κλείσαμε τους καταλόγους δεν ήταν εκεί και έπρεπε να κάνουμε νόημα από μακριά για να έρθει. Ζητήσαμε:

-Σαλάτα τα κατσαρολάκια πράσινη. Αρκετά καλή, σχετικά μικρή ποσοτικά και με μία σος μελιού, όχι πολυ πετυχημένη κατά τη γνώμη μου.

-Πατάτες τηγανιτές. Φρεσκιες, λίγες όμως και ψιλοκρύες όταν έφτασαν στο τραπέζι.

-Μύδια αχνιστά με μουστάρδα και πιπεριά. Πολύ μικρή μερίδα με τα μύδια "πνιγμένα" στη μουστάρδα. Τα αχνιστά δε χρειάζονται πολλά πολλά, λίγο σκορδάκι, λίγο μαιντανό και ζουμάκι τους. Παρόλα αυτά ούτε και αυτό το πιάτο θα το έλεγες κακό.

-Μπακαλιάρος με σκορδαλιά και βλήτα. Αρκετα καλό το ψάρι αλλά κι'αυτό λίγο, η δε σκορδαλιά ελάχιστη και χωρίς ιδιαίτερη αξία γευστικά.

-100ml τσίπουρο και νεράκι εμφιαλωμένο(που ήρθε χωρίς να προηγηθεί ερώτηση ασφαλώς... )

-Τέλος για κερασματάκι λίγο τσισκέικ ετοιματζίδικο, αγορασμένο απ'έξω δηλαδή και μετριότατο.

Λογαριασμός κάτι παραπάνω από 27 ευρώ μετά την έκπτωση 20% που δίνει το σάιτ.

Συμπέρασμα: Ωραίο σημείο για να φάς, ιδίως όταν έχει καλό καιρό για να κάτσεις έξω. Ο εσωτερικός χώρος αρκετά προσεγμένος και καθαρός, η δε τουαλέτες τέλειες και πεντακάθαρες. Σχετικά ταχεία και ευγενική η εξυπηρέτηση, αρκεί να διορθωθούν ορισμένες ατέλειες. Φαγητό μέτριο από κάθε άποψη, τουλάχιστον όχι απαράδεκτο όμως(και αυτό είναι κάτι που μετράει αν το καλοσκεφτείς). Τιμές αρκετά καλές, αρκεί πάρεις την έκπτωση(αλλιώς με τίποτα).

Αν θα ξαναπάω? Το συζητάμε αλλά όχι ότι το έχω και σίγουρο!

06 Απρ 2018

Επισκεπτήκαμε το κατάστημα την 25η Μαρτίου με τα περισσότερα τραπέζια γεμάτα. Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό.

Ο χώρος θα μπορούσε να είναι πολύ καλός, αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και μάλλον κακόγουστα παλιομοδίτικος. Γενικά είναι προτιμότερος ο εξωτερικός χώρος επί του πεζοδρομίου όπου τουλάχιστον υπάρχει και θέα. Μέσα έχει πολύ φασαρία και τηγανίλα. Το τραπεζομάντιλο ήταν πλαστικό (δεν το θεωρώ σωστό για κατάστημα που θέλει να πουλάει σε τέτοιες τιμές) και είχε μια μικρή αλλά εμφανή τρύπα στο κέντρο του τραπεζιού (απαράδεκτο για οποιουδήποτε επιπέδου κατάστημα).

Το χειρότερο από όλα είναι ότι κατάλογος είναι παραπλανητικός. Τα "γεμιστά μπιφτέκια" δεν είναι πραγματικά γεμιστά. Αφού η γέμιση τους στην πραγματικότητα είναι περιχυμένη σάλτσα. Στην ερώτηση μας γιατί τα λένε γεμιστά, η απάντηση ήταν ότι δεν ξέραμε πως αλλιώς να τα περιγράψουμε. Τα χοιρινά φυλετάκια, αν και κάποιος θα ανέμενε ψαρονέφρι, στην πραγματικότητα ήταν χοιρινό σνίτσελ. Η σάλτσα τους ανέδυε μια έντονη προκάτ μυρωδιά "νοστιμιάς Knorr".

Η συνοδευκτική σαλάτα ήταν μια (! ) κουταλιά αδιάφορου ταμπουλέ και δύο λεπτές καταθλιπτικές φέτες παγωμένης ψητής πατάτας. Όλα υπερβολικά αλμυρά και μαγειρικού επιπέδου "κουζίνα της γιαγιάς", το οποίο προσβάλει τη γιαγιά, γιατί αυτή θα φρόντιζε τουλάχιστον τα υλικά της να είναι καλής ποιότητας. Στις τουαλέτες τα καλάθια ξεχύλιζαν χρησιμοποιημένα χαρτιά και όλη τους η εικόνα σε ωθούσε στο να επισκεπτείς τις τουαλέτες των Μικέλ παρακάτω.

Γενικά είναι κρίμα, καθώς τα παιδιά εργάζονται σκληρά και με ευγένεια προς τον πελάτη, αλλά το μαγάζι είναι γενικά κατώτερο των προσδοκιών.

20 Φεβ 2017

Βρεθήκαμε μετά καιρό στον Πειραία Κυριακή μεσημέρι για καφέ και την ώρα του φαγητού αρχίσαμε να σκεφτόμαστε την εκδοχή του να πάμε κάπου κοντά για φαγητό. Το μαγαζί το βρήκαμε μέσω του e-table και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή του ήταν πως βρισκόμασταν τόσο κοντά που πήγαμε με τα πόδια. Αρχικά το σκεφτόμασταν αν πρέπει να πάμε ή όχι, μιας και στις κριτικές των επισκεπτών του όλοι μιλούσαν για τα υπέροχα πιάτα του με θαλασσινά, και εμείς θέλαμε να φάμε κρεατικό. Τελικά ύστερα απο εκτενέστερη αναζήτηση είδαμε πως έχει και κρεατικά. Πήγαμε με ένα δισταγμό για να είμαι ειλικρινής.

Φτάνοντας λοιπόν έξω απο τα μαγαζί, μας υποδέχτηκε με χαμόγελο ένα κύριος. Μπαίνοντας μέσα βρήκαμε μερικές παρέες να τρώνε και μια μικρή ορχήστρα να τους κρατάει συντροφιά. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος. Μας έκανε πάρα μα πάρα πολύ καλή εντύπωση.

Ο σερβιτόρος ήρθε αμέσως να μας εξυπηρετήσει, και ήταν ευγενικότατος.
Παραγγείλαμε φέτα μελένια που ήταν εκπληκτική, σαλάτα χωριάτικη που ήταν αρκετά μεγάλη σε ποσότητα, πατατούλες τηγανητές που ήταν φρέσκιες, και τυροκαυτερή που και αυτή ήταν νοστιμότατη. Απο κυρίως επιλέξαμε κεμπάμπ και αρνάκι με λαχανικά στη λαδόκκολα. Και τα δύο ήταν εξίσου ωραία.

Το ημίγλυκο κρασί τους ήταν εξαιρετικό και δεν μας ζάλισε καθόλου.
Οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί επαγγελματίες και πάντα με το χαμόγελο.

Στο τέλος μας κεράσανε και σοκολατόπιτα εξίσου ωραία.

Αν και καταλήξαμε εκεί κατά λάθος λοιπόν, το σίγουρο είναι πως ήδη έχει μπει στη λίστα με τα αγαπημένα μας εστιατόρια!

14 Απρ 2017

Το μαγαζι το εχουμε επισκεφθει 2 φορες και εχει καταφερει να ικανοποιησει τις προσδοκιες μας για αυτο. Ο Πειραιας και ιδιαιτερα το πασαλιμανι εχει βομβαρδιστει με μπυραριες, καφετεριες και μπαρακια χωρις να προσφερει μαγαζια με ποιοτικο φαγητο και τιμιες τιμες. Η κριτικη θα ειναι συντομη.

Το φαγητο ηταν πολυ καλο. Οι σαλατες ειναι νοστιμες και χρησιμοποιουν φρεσκα υλικα, τα ορεκτικα πρεπει να μειωθουν και να προσφερουν λιγοτερες επιλογες καθως υπαρχουν πολλες κλασσικες επιλογες ταβερνας που σου χαριζουν μια ασχημη αισθητικη. Τα κυριως που πηραμε ηταν ολα σωστα ψημενα, σε σωστους χρονους με πολυ νοστιμα συνοδευτικα οπως το ταμπουλε που θα ηθελα λιγο περισσοτερο. Το ψωμι που μας ηρθε στην αρχη της 2ης επισκεψης ηταν φρεσκο ( Σββατο) ενω στην 1η επισκεψη ( Παρασκευη) ηταν καπως μπαγιατικο
Ο χωρος ειναι ομορφος και ευκολα προσβασιμος με τα ΜΜΜ. Δεν ειναι ομως και μοντερνος.

Η εξυπηρετηση ηταν παντα καλη και γρηγορη. Δεν υπηρξε ποτε διαφωνια ουτε ειρωνεια παρα μονο καλη διαθεση και επαγγελματισμος.
Η σχεση τιμης ποιοτητας ειναι ιδιαιτερα αποδοτικη. Με την μειωση πληρωσαμε 19 απο 34.
Αν θα ξαναπηγαινα? Σιγουρα

Έκπτωση μέχρι 20%