Μεζεδοπωλείο με ελληνικές γεύσεις. Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι.

20 Φεβ 2017

Βρεθήκαμε μετά καιρό στον Πειραία Κυριακή μεσημέρι για καφέ και την ώρα του φαγητού αρχίσαμε να σκεφτόμαστε την εκδοχή του να πάμε κάπου κοντά για φαγητό. Το μαγαζί το βρήκαμε μέσω του e-table και το μοναδικό κριτήριο για την επιλογή του ήταν πως βρισκόμασταν τόσο κοντά που πήγαμε με τα πόδια. Αρχικά το σκεφτόμασταν αν πρέπει να πάμε ή όχι, μιας και στις κριτικές των επισκεπτών του όλοι μιλούσαν για τα υπέροχα πιάτα του με θαλασσινά, και εμείς θέλαμε να φάμε κρεατικό. Τελικά ύστερα απο εκτενέστερη αναζήτηση είδαμε πως έχει και κρεατικά. Πήγαμε με ένα δισταγμό για να είμαι ειλικρινής.

Φτάνοντας λοιπόν έξω απο τα μαγαζί, μας υποδέχτηκε με χαμόγελο ένα κύριος. Μπαίνοντας μέσα βρήκαμε μερικές παρέες να τρώνε και μια μικρή ορχήστρα να τους κρατάει συντροφιά. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και περιποιημένος. Μας έκανε πάρα μα πάρα πολύ καλή εντύπωση.

Ο σερβιτόρος ήρθε αμέσως να μας εξυπηρετήσει, και ήταν ευγενικότατος.
Παραγγείλαμε φέτα μελένια που ήταν εκπληκτική, σαλάτα χωριάτικη που ήταν αρκετά μεγάλη σε ποσότητα, πατατούλες τηγανητές που ήταν φρέσκιες, και τυροκαυτερή που και αυτή ήταν νοστιμότατη. Απο κυρίως επιλέξαμε κεμπάμπ και αρνάκι με λαχανικά στη λαδόκκολα. Και τα δύο ήταν εξίσου ωραία.

Το ημίγλυκο κρασί τους ήταν εξαιρετικό και δεν μας ζάλισε καθόλου.
Οι μουσικοί ήταν πολύ καλοί επαγγελματίες και πάντα με το χαμόγελο.

Στο τέλος μας κεράσανε και σοκολατόπιτα εξίσου ωραία.

Αν και καταλήξαμε εκεί κατά λάθος λοιπόν, το σίγουρο είναι πως ήδη έχει μπει στη λίστα με τα αγαπημένα μας εστιατόρια!

14 Απρ 2017

Το μαγαζι το εχουμε επισκεφθει 2 φορες και εχει καταφερει να ικανοποιησει τις προσδοκιες μας για αυτο. Ο Πειραιας και ιδιαιτερα το πασαλιμανι εχει βομβαρδιστει με μπυραριες, καφετεριες και μπαρακια χωρις να προσφερει μαγαζια με ποιοτικο φαγητο και τιμιες τιμες. Η κριτικη θα ειναι συντομη.

Το φαγητο ηταν πολυ καλο. Οι σαλατες ειναι νοστιμες και χρησιμοποιουν φρεσκα υλικα, τα ορεκτικα πρεπει να μειωθουν και να προσφερουν λιγοτερες επιλογες καθως υπαρχουν πολλες κλασσικες επιλογες ταβερνας που σου χαριζουν μια ασχημη αισθητικη. Τα κυριως που πηραμε ηταν ολα σωστα ψημενα, σε σωστους χρονους με πολυ νοστιμα συνοδευτικα οπως το ταμπουλε που θα ηθελα λιγο περισσοτερο. Το ψωμι που μας ηρθε στην αρχη της 2ης επισκεψης ηταν φρεσκο ( Σββατο) ενω στην 1η επισκεψη ( Παρασκευη) ηταν καπως μπαγιατικο
Ο χωρος ειναι ομορφος και ευκολα προσβασιμος με τα ΜΜΜ. Δεν ειναι ομως και μοντερνος.

Η εξυπηρετηση ηταν παντα καλη και γρηγορη. Δεν υπηρξε ποτε διαφωνια ουτε ειρωνεια παρα μονο καλη διαθεση και επαγγελματισμος.
Η σχεση τιμης ποιοτητας ειναι ιδιαιτερα αποδοτικη. Με την μειωση πληρωσαμε 19 απο 34.
Αν θα ξαναπηγαινα? Σιγουρα

Έκπτωση μέχρι 20%