ΜΠΙΕΛΑ

Ελληνική κουζίνα

Κορυτσάς 14 και Πέλλης 22, Βοτανικός [Χάρτης]

Δευτέρα εως Παρασκευή 7:30 έως 02:00 Σαββατο κ Κυριακη 11:00 έως 03:00 Για τις μουσικες βραδιες,καλεστε μας στο 210 3456110.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί για καφέ. Από το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ μεζεδάκια και μαγειρευτά.Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με σως ροκφόρ,χειροποίητο κεμπάπ,τυροκαυτερή,φάβα κ πολλά άλλα...Ξεχωρίζει για την ρακή κ το ρακόμελο!!

Ελληνική κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Μετά από πρόταση φίλου για τσιπουροκρασοκατάνυξη μετά μουσικής σε αμφιλεγόμενο κατά την γνώμη μου μαγαζί άλλης περιοχής, βρέθηκα λόγω της ανήσυχης ask4foodντιανής φύσης μου, να ψάχνω εναλλακτικές για να μη φάμε φόλα.

Αφού όμως η παρέα ήθελε διασκέδαση μετά μουσικής και το βάρος θα έπεφτε περισσότερο εκεί και λιγότερο στο φαγητό, είπα να μη ζοριστώ ιδιαίτερα στο ψάξιμο. Και κάπου εκεί… ντιννν … μου κατέβηκε η ιδέα! Και δεν πάμε στη Μπιέλα που πρόσφατα διάβασα ότι θα τραγουδάει η Μαρία (συγγενής και συγχωριανή). Ευκαιρία να την δούμε κι όλας. Το στυλάκι της το ξέρω… στο στυλάκι μας! Έντεχνα, ρεμπέτικα… σίγουρα όμως όχι σκυλέ. Ρίχνω την πρόταση λοιπόν και οι πιστοί μου φίλοι συμφωνούν φυσικά.

Μια από τις κολλητές μου λέει… εντάξει από φαγητό δεν λέει τίποτα να ξέρεις, έχω φάει παλαιότερα. Καλά το φαντάζομαι της απαντάω… διάβασα και κάποιες κριτικές φίλων στο ask και το πήρα το μήνυμα αλλά οκ, πάμε για την παρέα και το τραγούδι.

Έτσι λοιπόν φτάνουμε στη Μπιέλα παρέα πέντε ατόμων, Σάββατο βράδυ 12/11/16.
Ο χώρος δεν μου είναι εντελώς άγνωστος γιατί το έχω ξαναεπισκεφθεί στο φεστιβάλ Κεραμεικού που είχε μια εκδήλωση με Κρητική μουσική στον πεζόδρομο και καθίσαμε έξω μόνο για μπύρα. Άρα δεν είχα ολοκληρωμένη εικόνα.

Ένας μικρός καφενές είναι -έτσι άλλωστε αυτοπροσδιορίζεται κι όλας- (παραδοσιακό καφενείο) με ένα παταράκι επάνω που εκείνο το βράδυ ήταν γεμάτο παντού. Μικρά τραπεζάκια ενωμένα μεταξύ τους για τις μεγαλύτερες παρέες, ανοιχτή κουζίνα, χαμηλός σχετικά φωτισμός… τίποτα ιδιαίτερο από πλευράς διακόσμησης.
Η Μαρία λοιπόν μαζί με δυο νέα παιδιά (ένα μπουζούκι και μια κιθάρα), έκαναν εκείνο το βράδυ ένα πρόγραμμα πολύ ωραίο και αξιοπρεπές, στα μέτρα και στα γούστα μας.

Η εξυπηρέτηση από δυο σβέλτες κοπέλες οι οποίες έτρεχαν κυριολεκτικά. Η μια εκ των δύο μάλιστα ήταν ιδιαιτέρως χαμογελαστή και επικοινωνιακή.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός και περιλαμβάνει οικονομικούς μεζέδες μεταξύ 4,00-6,50€ κατά μέσο όρο, πράγμα που σε βάζει στο κλίμα από την αρχή ότι οι μερίδες δεν θα είναι μεγάλες. Άρα αμέσως-αμέσως κάνω παιχνίδι εγώ και παραγγέλνω σχεδόν απ’ όλα συν δύο πιάτα ημέρας.

Αναλυτικά:

- Μακαρονοσαλάτα σαν σαλάτα ημέρας χ 5,00€
Δροσερή και αρωματική με ζαμπόν και μπόλικο άνηθο.

- Σαλάτα Μπιέλα γιατί κάποιοι ήθελαν και πράσινη χ 5,50€

Μαρούλι, λόλα κόκκινη, καραμελωμένα φλέικς αμυγδάλου, γραβιέρα και βινεγκρέτ. Φρέσκια και ενδιαφέρουσα γευστικά με τα παιχνιδίσματα του καραμελωμένου φιλέ αμυγδάλου και τη βινεγκρέτ στην κατάλληλη ποσότητα

- Σφακιανή πίτα με μέλι (2 μερίδες) χ 4,50€

Από τις ωραιότερες μυζηθρόπιτες που έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο! Κομμένη σε 8 τρίγωνα κομμάτια περιχυμένη με μέλι φυσικά. Όλοι ενθουσιάστηκαν και εννοείται ότι επαναλήφθηκε άμεσα.

- Μαραθόπιτα χ 4,50€

Επίσης εξαιρετική, με το ίδιο φύλλο όπως και στη σφακιανή, χωρίς περιττά λάδια και ίδια φιλοσοφία σερβιρίσματος σε 8 τριγωνικά κομμάτια. Αρωματική απο τη φύση της λόγω μάραθου.

- Συκωτάκια μοσχαρίσια ριγανάτα κατσαρόλας χ 6,50€

Μαμαδίστικη γεύση εντελώς, ιδανικός κρασομεζές με μπόλικη σαλτσούλα για πολλά μακροβούτια.

- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με σως ροκφόρ χ 6,50€

Τρία μεγάλα μπιφτέκια με μια ωραία σαλτσούλα από πάνω χωρίς να είναι πολύ έντονη για μένα που δεν συμπαθώ το ροκφόρ. Το τελικό αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ παρότι δεν ήταν ιδιαιτέρως αφράτα αλλά δεν τα έλεγες και σκληρά με τίποτα.

- Χοιρινό κατσαρόλας με πιπεριές και μανιτάρια χ 6,50€

Άλλη μια σπιτική εκτέλεση, νόστιμη με μαλακό το χοιρινό και μπόλικη σαλτσούλα. Αξιοπρεπέστατο και αυτό.

- Πατάτα ψητή χ 4,00€

Πατάτες με την φλούδα τους κομμένες σε ροδέλες, χρυσαφένιες στην όψη σαν να έχουν ψηθεί σε τοστιέρα, με μυρωδικά και στη μέση μπόλικη σάλτσα γιαουρτιού. Πολύ καλό πιάτο κατά τη γνώμη μου που αντικαθιστά επάξια τις τηγανιτές πατάτες που δεν υπάρχουν στον κατάλογο.

- Σουτζούκι με αυγά μάτια και σάλτσα ντομάτας χ 7,00€

Νομίζω ότι ήταν πιάτο ημέρας γιατί δεν το βλέπω στον κατάλογο. Επίσης πολύ ωραίος κρασομεζές και όχι μόνο. Καλής ποιότητας το σουτζούκι, ωραία γλυκίζουσα η σαλτσούλα που ισορροπεί με το μπούκοβο και τη γεύση του σουτζουκιού και φυσικά τ’ αυγά έρχονται να ολοκληρώσουν την ηδονή του ουρανίσκου. Θα πρότεινα να μπει στον κατάλογο.

- Κοτόπουλο φιλέτο ψητό χ 6,50€

Καλοψημένο και ταυτόχρονα ζουμερό. Πολύ καλή μερίδα που συνοδεύεται από αρκετή νοστιμότατη πατατοσαλάτα.

- Λουκάνικο Μυκόνου χ 6,00€

Δύο μεγαλούτσικα λουκάνικα κομμένα κατά μήκος έκαστο, με λίγες πιτούλες και μια ωραία μουσταρδένια σάλτσα.

- Κεμπάπ μπεγιεντί χ 7,00€

Πρωτότυπη εκτέλεση με νόστιμο ζουμερό κιμά επάνω σε κομμένες πιτούλες και από πάνω του πουρές καπνιστής μελιτζάνας με λίγο τυρί τριμμένο και μυρωδικά! Απλά τέλειο!!! Επίσης πιάτο ημέρας που επιβάλλεται να μπει στον κατάλογο μόνιμα. Ενθουσιάστηκε όλη η παρέα με αυτόν τον μεζέ, που παρότι ήρθε προς το τέλος και είχαμε ήδη χορτάσει, συνεχίσαμε ακάθεκτοι να τον τρώμε μουγκρίζοντας.

Ήπιαμε 3 μπύρες Kaiser x 3€ και 5 καραφάκια (ωραία ευκολόπιοτη) ρακή νομίζω απο Ιεράπετρα (250ml) x 6,00 € έκαστη κι ένα ρακόμελο που κεράσαμε την ορχήστρα χ 5€. Στο τέλος ρωτήσαμε για γλυκό και μας είπαν ότι τελείωσε η μους σοκολάτας κι ότι έχουν μόνο κορμό τον οποίο και μας έφεραν και δεν χρεώθηκε.

Ο συνολικός λογαριασμός ήρθε στα 118€ χωρίς απόδειξη και αυτό είναι κάτι που δεν αναφέρω ποτέ γιατί δεν μ’ ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Ο λόγος είναι γιατί όταν την θέλουμε την ζητάμε. Όπως και κάναμε και στη Μπιέλα και ήρθε άμεσα. Για να είμαι ειλικρινής δεν θα την ζητάγαμε, αλλά το κάναμε για τον μοναδικό λόγο που αποτελεί και το μοναδικό παράπονο εκείνης της βραδιάς.

Κάναμε λογαριασμό στη Μπιέλα που δεν κάνει εύκολα σε τέτοιου είδους μαγαζί κάποιος. Και το διαπιστώσαμε επί τόπου κοιτώντας τα γύρω τραπέζια που έπαιρναν δυο τρία μεζεδάκια στη μέση μαζί με το κρασάκι ή το ρακάκι τους ποσότητες που δεν θεωρώ πως ξεπερνούν τα 15€/άτομο. Εμείς δώσαμε 23,60€ έκαστος (επαναλαμβάνω στη Μπιέλα) και δεν κεράστηκε ένα καραφάκι ρακή ή ένας μεζές κάτι.

Δεν είναι ότι το έχεις ανάγκη βρε αδερφέ, αλλά είναι η κίνηση που μετράει και είναι αυτή που φτιάχνει ή χαλάει το συνολικό αποτέλεσμα. Κάποιοι το λένε και marketing αυτό… στο χωριό μου το λέμε με απλά λόγια φιλοξενία! Κι επειδή οι Κρητικοί το έχουν αυτό το αίσθημα αυξημένο και οι ιδιοκτήτριες είναι από την Κρήτη, περιμέναμε κάτι ανάλογο... αλλά ήταν το κερασάκι που τελικά δε μπήκε στην τούρτα. Δεν πειράζει, απλά όταν γυρίζεις όλη την Αθήνα για να φας… έχεις και μέτρα σύγκρισης. Άρα λοιπόν ας μπει στα υπόψιν.

Συμπερασματικά στη Μπιέλα περάσαμε πολύ ωραία χάρη στη μουσική βραδιά και φάγαμε πάρα πολύ καλά! Τόσο που δεν το φανταζόμασταν. Ήταν που δεν είχαμε πολλές προσδοκίες; Πάντως, αντικειμενικά οι μερίδες ήταν πολύ καλές για τις τιμές και την φιλοσοφία του μαγαζιού και το σημαντικότερο απ’ όλα είναι ότι ήταν και γευστικές και ποιοτικές. Προφανώς κάτι έχει αλλάξει στην κουζίνα σε σχέση με παλαιότερα και αυτό είναι πολύ θετικό. Τίμια προσπάθεια.

Θα ξαναπήγαινα ναι και το προτείνω!

Ιούλ

Συμπαθητικό μαγαζί σε μια γειτονιά του Βοτανικού. Πρόσφατα επεκτάθηκε και μεγάλωσε, κυρίως το εσωτερικό του.

Έχει μερικά συμπαθητικά πιάτα, αλλά το θεωρώ ακριβό για το είδος και την περιοχή. To σέρβις, αναλόγως την μέρα, μπορεί να είναι αργό. Αν είστε κατα 'κει είναι μία νορμάλ επιλογή, αρκεί να θέλετε να τσιμπήσετε και όχι να φάτε ποσότητες.

Έχω δει και ζωντανή μουσική κάποιο βράδυ, δεν ξέρω αν είναι κάτι μόνιμο.

Ελληνική κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Υπαρχει μια παραξενη μοδα που εχει ανθισει τα τελευταια χρονια στην Αθηνα. Απο το πουθενα, σε μικροσκοπικους χωρους ανοιγουν μικρα μαγαζακια, περιπου στα προτυπα ενος παλιου καφενειου που μπορεις να φας και εναν μεζε. Βεβαια αυτα τα μαγαζακια, δεν ειναι ακριβως σαν τα παλια καφενεια, ειναι "νεου τυπου". Ειναι πιο καλαισθητα, πιο καθαρα, πιο χαριτωμενα αλλα κυριως, πιο Ακριβα! Θελω να πω, οτι οταν πηγαινεις στο συνοικιακουλι καφενεδακι-εστιατοριακι, περιμενεις και οι τιμες να ειναι αναλογες, να ειναι "τιμουλες" δηλαδη. Δυστυχως ομως, στα περισσοτερα απ'αυτα, οι τιμες ειναι Τιμες(με Τ κεφαλαιο! )

Καπως ετσι θα περιεγραφα και το συγκεκριμενο. Μικρο, ομορφουλι, με μικρουλικα και πολυχρωμα τραπεζακια και επισης πολυχρωμες κλασσικες καρεκλες καφενειου. Καθισαμε δυο ατομα και διαπιστωσαμε οτι το τραπεζακι, χωραει-δεν χωραει 2 με 3 πιατακια.

Πηραμε:
-Μια σαλατα "Μπιελα". Ειχε πρασινα λαχανικα και γραβιερα. Ηταν δροσερη, νοστιμη και αρκετη ποσοτηκα.

-Μαραθοπιττα. Αρκετα καλη γευστικα, χωρις να μπορω να πω οτι ενθουσιατηκα ομως. Μικρο πιατακι, μικρη ποσοτητα.

-Χοιρινο στην κατσαρολα με πιπεριες και μανιταρια. Μικροσκοπικο πιατο, με χοιρινο σχετικα καλο γευστικα, αρκετες πιπεριες και σχεδον καθολου μανιταρια. Ψιλοαπογοητευση δηλαδη. Ουτε χορταινεις, ουτε χαιρεσαι ιδιαιτερα με τη γευση.

-Μισο κιλο κρασι κοκκινο. Εδω ειχαμε δυο φαουλ: Καταρχην ηρθε παγωμενο. Δηλωνει ερασιτεχνισμο να σερβιρεις το κοκκινο κρασι παγωμενο. Ζητησαμε να μας το φερει αν υπαρχει απάγωτο. Ο σερβιτορος βγηκε απο το μαγαζι, πηγε μαλλον σε καποια αποθηκη, εφερε ενα απ'αυτα τα πεντοκιλα στα οποια πωλουνται τα χυμα κρασια και μας σερβιρε απ'αυτο. Δεν εχω κατι με τα χυμα κρασια, αλλωστε πολλες φορες εχω δοκιμασει αξιοπρεπεστατα τετοια. Ομως, Δεν επιτρεπεται σε ενα τετοιο καφενειο το κρασι αυτης της ποιοτητας να κοστιζει 9(! ) ευρω το κιλο! Οταν το αγοραζεις το κρασακι το χυμα 2 ευρω το κιλο(τοσο περιπου κοστιζουν οι συσκευασιες αυτες), ειναι απαραδεκτο να το χρεωνεις στον πελατη σου εννεα!

Μια ακομα παρατηρηση: Ο σερβιτορος ηταν ενας. Ταυτοχρονα ηταν και σεφ και καφετζης και οτιδηποτε αλλο. Αυτο ηταν μαλλον που εφταιγε για το γεγονος οτι το ψωμακι μας το εφερε σχεδον οταν ειχαμε τελειωσει το φαγητο μας, γιατι "μας ξεχασε". Γενικα θα ειχα να κανω μια παρατηρηση. Ο ερασιτεχνισμος με μια σχετικη προχειροτητα, καθως και μικρες μεριδουλες φαγητου, ειναι πραγματα που μπορουν να δικαιολογηθουν Μονο με μια προυποθεση: Τις χαμηλες τιμες! Εμεις για μια σαλατουλα, ενα μικρο ορεκτικο και μια ακομα μικροτερη μεριδα φαγητου, πληρωσαμε 21 ευρω. Ειναι Πολλα σε σχεση με το μεγεθος, την εξυπηρετηση και την ποιοτητα του μαγαζιου. Απλως Πολλα!

Με δυο-τρια ευρω παραπανω μπορεις να φας πολυ καλυτερα, σε ανετους χωρους, με καλη εξυπηρετηση, καλυτερες γευσεις και με κανονικες μεριδες. Αυτο καθιστα τη συγκεκριμενη επιλογη Μη καταλληλη, τουλαχιστον για τα προσωπικα μου κριτηρια. Συνεπως μια φορα εφτασε και περισσεψε.

Στην επομενη βολτα μου στην περιοχη θα ψαξω για κατι αλλο...