24 Σεπ 2015

Επισκεφθήκαμε το διαχρονικό σάββατο βράδυ παρέα 7 ατόμων. Χωρίς να έχουμε κλείσει τραπέζι (22:00) περιμένωντας γυρω στα 20 λεπτα οι σερβιτοροι μας τοποθέτησαν αμεσως σε ενα τραπεζακι επάνω στη ταρατσα που ηταν τελεια.

παραγγείλαμε

απο φαγητο: σαγανακι με μαρμελάδα (τελειο, καλοσωριζει το στομαχι και σου φτιαχνει τη διαθεση), κολοκυθοκεφτεδες με σως (μετριοι), σαλατα ροκα με προσουτο (καλη), κοτοπουλο με σιναποσπορο και μουσταρδα(πολυ καλο), μοσχαρακι ριγανατο(πραγματικα αφρος με μια τελεια σαλτσουλα και καροτακια), κοτοπουλο με μους απο φετα(μεσα σε μια σαλτσα απαιχτη καλυτερη και απο ινδικο). μερικα απο αυτα φυσικα απο δυο μεριδες γιατι ηταν τελεια.

απο κρασι: 1,5 κιλο ημιγλυκο και αυτο επίσης πολυ ωραιο. Βέβαια εντύπωση μου έκανε που ζητησα οινόμελο και ουτε καν το ειχε ακούσει ο σερβιτόρος (13 χρονια φουρναρης στο συγκεκριμένο μαγαζι κανενας δεν του το ζητησε).

Πληρωσαμε γυρω στα 14 ευρω το ατομο συνολικα μαζι με το κρασι αλλα πραγματικα το ευχαριστηθήκαμε και περιέργως ολη την ωρα μας ειχε πιάσει ενα νευρικο γέλιο που δε μπορουσαμε να σταματησουμε - εμας και τα μισα τραπέζια. Η αλήθεια είναι οτι είδα καποια περίεργα φυτα κατω στην αυλή μεσα σε γλάστρες αλλα δεν εδωσα πολυ σημασία τωρα πραγματικα μπορει να ήταν κ τυχαιο: -)))). Σίγουρα θα ξαναπάω και ελπίζω να βαλουν οινομελο και καποιο κέρασμα με γλυκο στο τελος που θα ηταν καλοδεχούμενο.

Αν κ εσεις παντως θελετε ενα γλυκακι μετα το φαγητο, σας προτείνω οπως προχωρατε στην ευθεια προς τα πίσω ειναι ενα μαγαζι με παγωτα μπειτε μεσα και δοκιμαστε θα με θυμηθειτε(τελειο).

26 Αυγ 2015

Πηγαμε στο Διαχρονικο 3 ατομα Σαββατο βραδυ και λογω Αυγουστου βρηκαμε ευκολα τραπεζι. Ο χωρος ηταν πολυ ομορφος, μια ωραια διακοσμημενη ταρατσα.

Πηραμε 2 πρωτα, μια σαλατα και 3 κυριως.
Τα δυο πρωτα (κολοκυθοκεφτεδες και ψητη φετα), ηταν πολυ νοστιμα.
Η χωριατικη σαλατα ηταν μαλλον αδιαφορη και λιγο μικρη σε μεγεθος, τα δε κυριως (κοτοπουλο πανε, κοντοσουβλι κοτοπουλο και χοιρινα μπριζολακια) δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο σε γευση, τα δε μπριζολακια ηταν λιγα και οι πατατες τους κρυες.

Το service παντως ηταν γρηγορο και ο σερβιτορος μας πολυ ευγενικος.

Για το φαγητο αυτο και 3 αναψυκτικα πληρωσαμε 50e το οποιο με δεδομενη την μετρια ποιοτητα δεν θεωρουμε φτηνο.

Μια παρατηρηση, το μαγαζι δεν δεχεται πληρωμη με καρτα, κατι που θα εξυπηρετουσε πολυ, ιδιαιτερα αυτη την εποχη.

09 Δεκ 2015

Σαββάτο βράδυ κι εγώ και η σύζυγος μας μαζί με την κουμπάρα μας επιλέξαμε να πάμε στο Διαχρονικό στο Χαιδάρι. Εγώ με τη συζυγό μου ξαναπήγαμε πρίν απο μερικά χρόνια στο ίδιο μαγαζί απλά σαν νέος χρήστης θα καταθέσω τη σημερινή εμπειρία μου (που δυστυχώς δεν είναι τόσο καλή). Φτάσαμε γύρω στις 20:15 στο μαγαζί (Σαββατόβραδο βλέπετε και χωρίς κράτηση πρέπει να ξεκινας από τις 18:00 από το σπίτι σου) το οποίο απολύτως φυσιολογικά ήταν άδειο μιας που άρχισε να γεμίζει μετά τις 21:00. Μας υποδέχτηκε ένας νεαρός που ήταν πολύ φιλικός και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Μέσα αυτό που αντίκρυσα ήταν ένας όμορφος χώρος με πολύ όμορφη και κλασσική διακόσμηση... Στα μείον είναι πως για τέτοιο μαγαζί έπαιζε σταθμός που απο την μια έπαιζε παλιά λαικά και το επόμενο τραγούδι ήταν Χατζηγιαννης πράγμα που δε σε εναρμόνιζε.

Στα του φαγητού τώρα... Παραγγείλαμε μια σαλάτα Νησιώτικη με ρόκα, ντομάτα παξιμάδι, κρεμμύδι και μους φέτας (Σημείωση: Η μαλακή φέτα που χρησημοποιούν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας ΔΕΝ είναι μους φέτας!!! ). Μας ήρθε μια σαλάτα σε ένα τεράστιο πιάτο που μέσα έψαχνες να βρεις σαλάτα... Καλη τη πίστη δώσαμε σχεδόν τη μισή στην κουμπάρα και εμείς με τη γυναίκα μου φάγαμε δυο κομμάτια ντομάτα, ένα κομματάκι παξιμάδι και την περιβόητη μους.

Παραγγείλαμε επίσης ένα τζατζίκι (πολύ καλό), μια μερίδα πατάτες (σημαντική λεπτομέρεια πως ήταν κομμένες στο χέρι αλλά και πάλι κάπως λίγες για τρία άτομα), ένα μοσχαράκι με μελιτζάνα στο πήλινο που ήταν αρκετά γευστικό, μια φέτα τηγανητή με μέλι λεβάντας και μαυροσούσαμο (το οποίο αγνοούταν πάνω της αλλά ευτυχώς σε κάλυπτε το μέλι που ήταν εξαιρετικό) και πήραμε και ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο που ήταν επι της ουσίας ένα μεγάλο καλαμάκι κοτόπουλο με 2-3 πατάτες τηγανητές απο δίπλα (το εν λόγω μάλιστα ήταν στο κυρίως).. Από ποτά ήπιαμε ένα κιλό ημίγλυκο κόκκινο που ήταν πολύ αξιόλογο..

Συνοψίζοντας λοιπόν

Θετικά

Όμορφο περιβάλλον
Γευστικό φαγητο
Εξυπηρετικό προσωπικό
Δεν κάπνιζε κανείς (τουλάχιστον εκεί που καθήσαμε πιο πέρα δεν είδα)

Αρνητικά

Πολύ μικρές μερίδες
Ακριβό φαγητό (σαλάτα 6,00, το "κοντοσούβλι" 8,00 και η φετα 5,50 εν ολιγοις δωσαμε σχεδόν ενα 50ρικο και δε φαγαμε)
Παράταιρη μουσική