09 Δεκ 2015

Σαββάτο βράδυ κι εγώ και η σύζυγος μας μαζί με την κουμπάρα μας επιλέξαμε να πάμε στο Διαχρονικό στο Χαιδάρι. Εγώ με τη συζυγό μου ξαναπήγαμε πρίν απο μερικά χρόνια στο ίδιο μαγαζί απλά σαν νέος χρήστης θα καταθέσω τη σημερινή εμπειρία μου (που δυστυχώς δεν είναι τόσο καλή). Φτάσαμε γύρω στις 20:15 στο μαγαζί (Σαββατόβραδο βλέπετε και χωρίς κράτηση πρέπει να ξεκινας από τις 18:00 από το σπίτι σου) το οποίο απολύτως φυσιολογικά ήταν άδειο μιας που άρχισε να γεμίζει μετά τις 21:00. Μας υποδέχτηκε ένας νεαρός που ήταν πολύ φιλικός και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Μέσα αυτό που αντίκρυσα ήταν ένας όμορφος χώρος με πολύ όμορφη και κλασσική διακόσμηση... Στα μείον είναι πως για τέτοιο μαγαζί έπαιζε σταθμός που απο την μια έπαιζε παλιά λαικά και το επόμενο τραγούδι ήταν Χατζηγιαννης πράγμα που δε σε εναρμόνιζε.

Στα του φαγητού τώρα... Παραγγείλαμε μια σαλάτα Νησιώτικη με ρόκα, ντομάτα παξιμάδι, κρεμμύδι και μους φέτας (Σημείωση: Η μαλακή φέτα που χρησημοποιούν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας ΔΕΝ είναι μους φέτας!!! ). Μας ήρθε μια σαλάτα σε ένα τεράστιο πιάτο που μέσα έψαχνες να βρεις σαλάτα... Καλη τη πίστη δώσαμε σχεδόν τη μισή στην κουμπάρα και εμείς με τη γυναίκα μου φάγαμε δυο κομμάτια ντομάτα, ένα κομματάκι παξιμάδι και την περιβόητη μους.

Παραγγείλαμε επίσης ένα τζατζίκι (πολύ καλό), μια μερίδα πατάτες (σημαντική λεπτομέρεια πως ήταν κομμένες στο χέρι αλλά και πάλι κάπως λίγες για τρία άτομα), ένα μοσχαράκι με μελιτζάνα στο πήλινο που ήταν αρκετά γευστικό, μια φέτα τηγανητή με μέλι λεβάντας και μαυροσούσαμο (το οποίο αγνοούταν πάνω της αλλά ευτυχώς σε κάλυπτε το μέλι που ήταν εξαιρετικό) και πήραμε και ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο που ήταν επι της ουσίας ένα μεγάλο καλαμάκι κοτόπουλο με 2-3 πατάτες τηγανητές απο δίπλα (το εν λόγω μάλιστα ήταν στο κυρίως).. Από ποτά ήπιαμε ένα κιλό ημίγλυκο κόκκινο που ήταν πολύ αξιόλογο..

Συνοψίζοντας λοιπόν

Θετικά

Όμορφο περιβάλλον
Γευστικό φαγητο
Εξυπηρετικό προσωπικό
Δεν κάπνιζε κανείς (τουλάχιστον εκεί που καθήσαμε πιο πέρα δεν είδα)

Αρνητικά

Πολύ μικρές μερίδες
Ακριβό φαγητό (σαλάτα 6,00, το "κοντοσούβλι" 8,00 και η φετα 5,50 εν ολιγοις δωσαμε σχεδόν ενα 50ρικο και δε φαγαμε)
Παράταιρη μουσική

24 Σεπ 2015

Επισκεφθήκαμε το διαχρονικό σάββατο βράδυ παρέα 7 ατόμων. Χωρίς να έχουμε κλείσει τραπέζι (22:00) περιμένωντας γυρω στα 20 λεπτα οι σερβιτοροι μας τοποθέτησαν αμεσως σε ενα τραπεζακι επάνω στη ταρατσα που ηταν τελεια.

παραγγείλαμε

απο φαγητο: σαγανακι με μαρμελάδα (τελειο, καλοσωριζει το στομαχι και σου φτιαχνει τη διαθεση), κολοκυθοκεφτεδες με σως (μετριοι), σαλατα ροκα με προσουτο (καλη), κοτοπουλο με σιναποσπορο και μουσταρδα(πολυ καλο), μοσχαρακι ριγανατο(πραγματικα αφρος με μια τελεια σαλτσουλα και καροτακια), κοτοπουλο με μους απο φετα(μεσα σε μια σαλτσα απαιχτη καλυτερη και απο ινδικο). μερικα απο αυτα φυσικα απο δυο μεριδες γιατι ηταν τελεια.

απο κρασι: 1,5 κιλο ημιγλυκο και αυτο επίσης πολυ ωραιο. Βέβαια εντύπωση μου έκανε που ζητησα οινόμελο και ουτε καν το ειχε ακούσει ο σερβιτόρος (13 χρονια φουρναρης στο συγκεκριμένο μαγαζι κανενας δεν του το ζητησε).

Πληρωσαμε γυρω στα 14 ευρω το ατομο συνολικα μαζι με το κρασι αλλα πραγματικα το ευχαριστηθήκαμε και περιέργως ολη την ωρα μας ειχε πιάσει ενα νευρικο γέλιο που δε μπορουσαμε να σταματησουμε - εμας και τα μισα τραπέζια. Η αλήθεια είναι οτι είδα καποια περίεργα φυτα κατω στην αυλή μεσα σε γλάστρες αλλα δεν εδωσα πολυ σημασία τωρα πραγματικα μπορει να ήταν κ τυχαιο: -)))). Σίγουρα θα ξαναπάω και ελπίζω να βαλουν οινομελο και καποιο κέρασμα με γλυκο στο τελος που θα ηταν καλοδεχούμενο.

Αν κ εσεις παντως θελετε ενα γλυκακι μετα το φαγητο, σας προτείνω οπως προχωρατε στην ευθεια προς τα πίσω ειναι ενα μαγαζι με παγωτα μπειτε μεσα και δοκιμαστε θα με θυμηθειτε(τελειο).

26 Αυγ 2015

Πηγαμε στο Διαχρονικο 3 ατομα Σαββατο βραδυ και λογω Αυγουστου βρηκαμε ευκολα τραπεζι. Ο χωρος ηταν πολυ ομορφος, μια ωραια διακοσμημενη ταρατσα.

Πηραμε 2 πρωτα, μια σαλατα και 3 κυριως.
Τα δυο πρωτα (κολοκυθοκεφτεδες και ψητη φετα), ηταν πολυ νοστιμα.
Η χωριατικη σαλατα ηταν μαλλον αδιαφορη και λιγο μικρη σε μεγεθος, τα δε κυριως (κοτοπουλο πανε, κοντοσουβλι κοτοπουλο και χοιρινα μπριζολακια) δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο σε γευση, τα δε μπριζολακια ηταν λιγα και οι πατατες τους κρυες.

Το service παντως ηταν γρηγορο και ο σερβιτορος μας πολυ ευγενικος.

Για το φαγητο αυτο και 3 αναψυκτικα πληρωσαμε 50e το οποιο με δεδομενη την μετρια ποιοτητα δεν θεωρουμε φτηνο.

Μια παρατηρηση, το μαγαζι δεν δεχεται πληρωμη με καρτα, κατι που θα εξυπηρετουσε πολυ, ιδιαιτερα αυτη την εποχη.

12 Φεβ 2015

Ειχαμε ακουσει καλες κριτικες γι αυτο το μαγαζι και ετσι πηγαμε ενα σαββατο βραδυ, ειχε αρκετο κοσμο βολευτηκαμε σ ενα τραπεζακι μικρο (2 ατομα ημασταν) που απο εκει δυστυχως περνουσαν οι σερβιτοροι.

Ηταν αρκετα ενοχλητικο ολο αυτο.. Ενοχλητικο επισης ηταν το οτι ελεγες στους σερβιτορους 3 φορες το ιδιο πραγμα για να το πεις στο τελος σε καποιον 4η φορα κ να στο φερει (ψωμι τελικα δεν μας εφεραν! ). το μενου τωρα δεν ηταν κατι αξιολογο το μονο που ισως ηταν καλο γευστικα ηταν το παναρισμενο κοτοπουλο. Η πατατου ηταν πουρες αντι για πατατες με κρεμα γαλακτος. Ο συσχετισμος τιμης γευσης, χωρου και εξυπηρετησης πιστευω ειναι απογοητευτικος και δεν νομιζω πως θα ξαναπαω.

Τελικα δωσαμε κατι λιγοτερο απο 40 ευρω για 5 πιατα, ενα κυριως και κρασι. Τελος η χωροταξια-διαρρυθμιση του μαγαζιου και το οτι προσπαθουν να χωρεσουν οσα περισσοτερα τραπεζακια μπορουν σε τοσο μικρους χωρους κανει το περιβαλλον ακαταλληλο για κλειστοφοβικους.

04 Φεβ 2015

πηγαμε μια παρέα 5 ατομων την παρασκευη 16/01/2015

πολύ όμορφο μαγαζί τελεια διακοσμηση και ομορφο περιβαλλον, νόστιμα φαγητά αλλά εξυπηρετηση κακη

ο σερβιτορος ηταν αγενεστατος νευρικός και μας επιτεθηκε γιατι τον φωνάζαμε να παραγγείλουμε γλυκα, μιλήσαμε μετα στην σερβιτορα μας απαντησε πως δεν γνωριζε,,,,, τι γλυκά έχει το μαγαζι απορώ τόσο καλo μαγαζι κραταει τέτοια άτομα για δουλεια;με τέτοια συμπεριφορά δεν ξανα παμε,,,,,,,,,,

01 Οκτ 2014

Πολύ ωραιος χώρος, αρκετά καλές τιμές.

Πήγαμε χτες το βράδυ 2 άτομα.

Πήραμε μια φέτα ψητή, φωλιά κοτόπουλου, κεφτεδάκια με σως φέτας και μισο κικλο κρασι.

Φέτα ψητή και φωλιά κοτόπουλου πολύ ωραια, τα κεφτεδάκια με σως όχι ιδιαίτερα, αν και σκέτα θα ήταν νοστιμα η σως τα χαλούσε λιγακι.

Για αυτά δώσαμε σύνολο 22€.

Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι απο το μαγαζι και θα ξαναπηγαίναμε ευχαρίστως.

22 Φεβ 2014

Καλήσπερα...Τσικνοπέμπτη μεσημεράκι λοιπόν μαζί με 6 φίλους επισκευθήκαμε το Διαχρονικό..

Ο Χώρος αρκετά ζεστός και όμορφος σαν να είσαι στο σπίτι σου..
Μας υποδέχτηκε η ιδιοκτήτρια χαμογελαστή και καλοσυνάτη και μας έβαλε σε ένα ωραίο τραπεζάκι 7 ατόμων..είμασταν αρκετά πεινασμένοι οπότε ετοιμαζόμασταν για τρελό φαγοπότι...

Ορεκτικα *φέτα τηγανιτή με σουσάμι και μέλι λεβάντας (αρκετα νόστιμη)
*κολοκυθάκια τηγανιτά με σως γιαουρτιού (νοστινα και πρωτότυπα κομμένα)
*μανιτάρια σχάρας με βαλσάμικο(γενικά τρελαίνομαι για μανιτάρια αλλά δεν μου πολύαρεσαν)
*τζατζίκι-τυροκαυτερή(απλά)
*φέτα ψητή με πιπεριές(συνηθισμένο σερβίρισμα)

(Βαζω 7 στα ορεκτικά)

Σαλατες *Ντακος (δεν μου πολυάρεσε και δύσκολα βρίσκει κανείς έναν περιποιημένο ντάκο..
*ρόκα με σταφίδες μέλι και κουκουνάρι (απλη αλλά γευστική την προτείνω)

(Στις σαλάτες βάζω 6)

Κυριως στιν μέση μεζεδοκατάσταση *χοιρινή τηγανιά (καλοτηγανισμένη απλά δεν με ξετρέλανε η σάλτσα)
*Πυρομάδα με πανσέτα, μανιτάρια και διάφορα τυριά (πολύ ωραίο πιατο μαζί με ψωμάκι απλά πολύ μικρή μερίδα αλλά το προτείνω σαν γεύση)
*Φωλιά κοτόπουλου (είναι στην ουσία μια τάρτα με γέμιση κοτόπουλου,πιπεριάς και μια ωραία σαλτσούλα)
*κεφτεδάκια τα γνωστά (απλά κεφτεδάκια πιο μικρά απτα σπιτικά με 7 πατατούλες ΜΗΝ το πάρετε)
*Φιλέτο κοτόπουλου με σως παρμεζάνας(δεν μου αρεσε και πολυ η σως τιην περίμενα πιο αρωματική
*και τελος ένα mix grill(απλό εως αδιάφορο)

(Βάζω 7 στα κύριως επειδή είδα ωραίες προσπάθειες)

στο τέλος μας κεράσαν μους σοκολάτας μέσα σε πολύ ωραία vintage φλιτζανάκια και καραμελίτσες...

μαζι με 3 καραφάκια τσίπουρο πληρώσαμμε 130ευρώ..(για 7 άτομα πιστέυω πως είναι οκ) Η εξυπηρέτιση αρκετά καλή και φιλόξενο περιβάλλον..ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΜΕΖΕΔΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ..

03 Νοε 2013

Πολύ ωραίος χώρος, αρκετά ικανοποιητικά σε γεύση τα πιάτα του. Το
service θα μπορούσε να είναι λίγο πιο ευγενικό/φιλικό και οι τιμές του είναι ελαφρώς τσιμπημένες.

05 Ιούλ 2013

Το επισκευτηκα πριν από λίγες μέρες!
φοβέρη διακόσμηση και ατμόσφαιρα!
το service πολυ καλο!

και το φαγητό πολύ καλό και αρκετά καλή η αναλογία ποιότητας- χρημάτων.

13 Μαι 2013

Τελευταία επισκεφτήκαμε το μαγαζί την Παρασκευή (10-05-13), μία παρέα 4 ατόμων και περάσαμε μία όμορφη και χαλαρή βραδιά.

Το μαγαζί είναι πέτρινο εξωτερικά και εσωτερικά χωρισμένο σε δωμάτια. Μοιάζει σαν ένα παλιό καλοδιατηρημένο σπίτι. Το χρώμα που επικρατεί είναι το λευκό και έτσι δεν υπάρχει η αίσθηση του «κλειστού- σκοτεινού» χώρου. Η ατμόσφαιρα είναι φιλόξενη και η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική.

Η ποιότητα του φαγητού είναι αρκετά καλή. Οι γεύσεις είναι ελληνικές, παραδοσιακές αλλά και μοντέρνες. Το ψαρονέφρι με σως μπάρμπεκιου που δοκίμασα ήταν καλοψημένο και αρκετό σε ποσότητα, ενώ παρόμοιες ήταν και οι εντυπώσεις της παρέας για τα φαγητά που δοκίμασε ο καθένας.

Η κουζίνα είναι ανοιχτή σε κάποιες μεριές (έχει μεγάλα παράθυρα) και φαίνεται καθαρή. Το WC είναι μικρό αλλά επίσης καθαρό και περιποιημένο.

Παραγγείλαμε τη σαλάτα του μαγαζιού, ένα τυρί σαγανάκι, ένα ορεκτικό με κοτόπουλο (νομίζω μεθυσμένο κοτόπουλο ή κάπως έτσι), 4 κυρίως με κρέας και 2 μπύρες και πληρώσαμε περίπου 73€. Τελικά μας κέρασαν κρύα μους σοκολάτα σε σφηνάκι.
Έχω επισκεφτεί το μαγαζί στο παρελθόν και σίγουρα θα ξαναπάω.

Το καλοκαίρι πρέπει να είναι όμορφα και στην ταράτσα αλλά δεν έχει τύχει να πάω.

Υ.Γ. Συνήθως τα Σαββατόβραδα χρειάζεται κράτηση για να βρει κανείς τραπέζι. Το αρνητικό είναι ότι τέτοια βράδια με πολύ κόσμο, το μαγαζί φαίνεται πιο μικρό και «στριμωγμένο». Έτσι Σάββατο βράδυ είναι προτιμότερο να ζητήσετε… παράθυρο!