RAJA JEE
Μέση Ανατολή

Ψυρρή - Μοναστηράκι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: MALIK JEE, Σουβλάκι & Σχάρα, Ψυρρή - Μοναστηράκι

Aέρας Μέσης Ανατολής με κεμπαπ, φαλαφελ και όλα τα συνοδευτικά.

02 Φεβ 2016

Δυο ευρώ το φαλάφελ. Στο πιο αυθεντικό φαλαφελάδικο που έχω φάει. Από τα πιο νόστιμα. Οι λοιπές (αραβικές) πίτες (συκωτάκια πουλιών, ντονέρ, γύρος κοτόπουλο) κυμαίνονται από 1,80 έως 2,20. Έχουν προκάτ πατατούλα αλλά μπορεί να εξαιρεθεί. Μόνιμο ερώτημα αν θες καυτερό. Είναι καυτερό αλλά όχι κι ο Βεζούβιος. Εμένα μου αρέσει. Εγώ για αυτά τα φαλάφελ θα πλήρωνα κι άλλο χωρίς να επηρεαστεί το VfM αλλά αυτό είναι βαθιά υποκειμενικό.

Αν είστε μη εξοικειωμένοι με την πίσω από την Ομόνοια περιοχή του κέντρου ίσως δυσκολευτείτε λίγο, καίτοι έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, καθώς η μισή Ισλαμαμπάντ έχει μετακομίσει και εργάζεται ή απλά συχνάζει στα πέριξ του Raja Jee και βασικά καθώς τέρμα Σοφοκλέους, πριν την Πειραιώς, είναι ο χώρος διανομής συσσιτίου του Δήμου Αθηναίων. Υπάρχει και είναι κατ' ελάχιστο άβολο.

Η εξυπηρέτηση, δηλαδή το πώς σε αντιμετωπίζει το προσωπικό, είναι μια χαρά. Η καθαριότητα του χώρου, η έλλειψή της δηλαδή, όμως ξεπερνάει την κατηγορία "χώρος" και επηρεάζει την κατηγορία "εξυπηρέτηση". Αυτός καθεαυτός ο χώρος είναι αισθητικής συνοικιακού σουβλατζίδικου της Μέσης Ανατολής (ή κάπου έξω από το Αίγιο, δηλ. συνοικιακού σουβλατζίδικου της Εγγύς Ανατολής).

--------------

Τα ανωτέρω εγράφησαν πριν της 2-2-2016.

Σήμερα, 26-8-2016, διαπίστωσα τα κάτωθι:
α) Έκανε πλήρη ανακαίνιση. Με την δική του αισθητική μεν (πιο cult πεθαίνεις, μια πορτοκαλί bollywood βόμβα), ανακαίνιση δε. Όλα πλέον είναι από αξιοπρεπή ως πραγματικά καθαρά.
β) Το φαγητό είτε έμεινε το ίδιο είτε βελτιώθηκε (είτε είχα καιρό να πάω/φάω και μου είχε λείψει).
γ) Πλέον υπάρχει ένα αδιόρατο χαμόγελο. Ευγένεια υπήρχε πάντα. Ήρθε και το χαμόγελο.
δ) Άλλαξε διεύθυνση / αφεντικό και από RAJA JEE έγινε MALIK JEE.

Κατόπιν των ανωτέρω τελίκιασα τις ντοματούλες στην εξυπηρέτηση (που την είχα ρίξει αποκλειστικά λόγω καθαριότητας) και τσίμπησα τον χώρο κατά μία διότι ναι μεν μπράβο για την ανακαίνιση αλλά ίσως η αισθητική μου να μην συμφωνεί απόλυτα με αυτή του αγαπητού Malik.

03 Απρ 2015

Χωρίς πολλά λόγια καθώς έχουν ειπωθεί τα περισσότερα.

Τρως αυθεντικό φαγητό φτιαγμένο από ανθρώπους που το γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα. Το φαλάφελ(2€) αλλά και αυτό με το γύρο μοσχαριού (1,80€) που δοκιμάζω κάθε φορά είναι υπέρ-χορταστικά καθότι φωλιάζουν μέσα σε μια μεγάλη αραβική πίτα με κρεμμυδάκι, ντομάτα και σως (ταχινιού και σως αντίστοιχα) και τηγανητές πατάτες. Αυτό είναι και το μόνο αρνητικό καθώς είναι προτηγανισμένες αλλά όποιος δε θέλει ας μην τις προσθέσει.

Πάντα σε ρωτάνε αν το θες καυτερό. Δεν έτυχε να δοκιμάσω ακόμα παρ' ότι λατρεύω τα πικάντικα καθώς φοβήθηκα με προηγούμενες κριτικές και δεν ήξερα το πόσο καυτερό θα αποδειχθεί

Για να συνοδεύσεις το φαγητό σου προσφέρεται χυμός μάνγκο και αιράνι. Θα δοκιμαστούν και αυτά όταν πάρω καυτερό γιατί σε βοηθούν να μετριάσεις το κάψιμο.

Τώρα όσο αφορά την υγιεινή που πολλοί θα έφερναν αντιρρήσεις, θεωρώ πως έχουν προσαρμοστεί στα ελληνικά πρότυπα (γάντια, καθαροί πάγκοι και ψησταριές) πολύ περισσότερο από άλλα μαγαζιά που δε θα τα κατηγορούσαμε ποτέ, και μην ξεχνάμε ότι έρχονται από ένα άλλο μέρος με άλλα στοιχεία.

Οπότε όποιος βρεθεί στην περιοχή ας κάνει τον κόπο να το επισκεφθεί γιατί θα γευτεί κάτι αυθεντικό, φτηνό και χορταστικό.

21 Μάρ 2015

Νωρίς το βραδάκι της Κυριακής δοκιμάσαμε φαλάφελ α λα… αυθεντικά στο Raja Jee.

Ο χώρος είναι όντως μικρός και παλιός. Ωστόσο εκτίμησα τις φιλότιμες προσπάθειες του προσωπικού για την καθαριότητα του χώρου, οι οποίες απ’ ότι συγκρίνω με προηγούμενες κριτικές έχουν βελτιωθεί αρκετά.

Ο ψήστης πλέον φορούσε γάντια (τα οποία έβγαλε επιμελώς την ώρα που πληρώσαμε) και ενώ ετοιμαζόταν η παραγγελία μας, ο βοηθός του σκούπιζε σχολαστικά το μαγαζί. Όταν δε τους ανακοινώσαμε ότι θα καθίσουμε σε ένα από τα λιγοστά τραπεζάκια, μαζί με τους θαμώνες του μαγαζιού, έσπευσαν να καθαρίσουν καλά το τραπέζι μας, να ανανεώσουν τις χαρτοπετσέτες και να μας σερβίρουν όσο το δυνατόν καλύτερα.

Οι τυλιχτές αραβικές πίτες (δικής τους παραγωγής) με κεμπάπ ή φαλάφελ, συνοδεύτηκαν από μια υπέροχα καυτερή σαλτσούλα από πράσινα πιπέρια και γιαούρτι. Αν δεν αντέχετε τα καυτερά μπορείτε να την αποφύγετε, εφόσον σας δίνεται από την αρχή δυνατότητα επιλογής.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η μέθοδος παρασκευής. Αν και ο ψήστης φαινόταν ιδιαίτερα έμπειρος, ετοίμαζε το φαγητό μας με πολύ προσοχή. Μετά το τύλιγμα της αραβικής πίτας, την επανατοποθέτησε στην πλάκα ψησίματος και τη σέρβιρε αφού τη ζέστανε καλά γύρω γύρω.

Με τα σπαστά ελληνικά του ήταν πρόθυμος να μας απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις μας και αυτό το εκτίμησα πολύ.
Τα φαλάφελ του ήταν εξαιρετικά. Η μερίδα των ~6 (αν θυμάμαι καλά), συνοδευόταν από σαλατούλα στην άκρη του πιάτου, κομμένες αραβικές πίτες, ένα πιάτο τηγανητές πατάτες (προκάτ), ένα μπωλάκι με την καυτερή σάλτσα γιαουρτιού με τα πράσινα πιπέρια και ένα άλλο με μια σάλτσα από ταχίνι.

Μοναδικό μειονέκτημα: Φτάσαμε λίγο πριν το κλείσιμο του μαγαζιού και τα φαλάφελ δεν ήταν ζεστά…

Για δυο μεγάλες αραβικές πίτες με κεμπάπ, μια με φαλάφελ, μια μερίδα φαλάφελ, ένα αναψυκτικό και ένα αϊράν πληρώσαμε €13,5.
Είναι αλήθεια ότι δύσκολα θα βγάλει κάποιον ο δρόμος του εκεί, αλλά αξίζει να περάσετε για να δοκιμάσετε το πιο αυθεντικό φαλάφελ της πόλης! Εμείς σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε!

09 Δεκ 2013

Έχω πάει πολλες φορές τον τελευταίο χρόνο - από τότε που το έμαθα μέσω του site.

Ο χώρος έχει περιγραφεί εκτενώς και με ακρίβεια από τους προλαλήσαντες, συμφωνώ με ό,τι έγραψαν,

Η Ομόνοια και τα πέριξ θεωρούνται δύσκολες-επικίνδυνες περιοχές, Για μένα επειδή μεγάλωσα σχετικά κοντά και κυκλοφορώ σ'αυτές από μικρή, μου είναι οικείες και δε μ'ενοχλούν οι αλλοδαποί των τελευταίων ετών όπως δε μ'ενοχλούσαν οι ημεδαποί των προηγούμενων.

Εν κατακλείδι θεωρώ ότι αφήνοντας τα χρυσαφικά στο σπίτι, και κυκλοφορώντας κανείς με τη στοιχειώδη προσοχή που επιδεικνύει πλέον στις περισσότερες γειτονιές των Αθηνών, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Το φαγητό που σερβίρει το μαγαζί είναι τυλιχτά με φαλάφελ, κεμπαπ, γύρο κοτόπουλο και γύρο αρνίσιο ή μερίδες των παραπάνω αντί για πίτα - με τη μερίδα φαλάφελ ζητήστε και τη σχετική σως, είναι αρκετά ιδιαίτερη. Νομίζω ότι σερβίρει και συκώτι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει καθότι δε μου αρέσει. Επίσης μου άρεσε ο χυμός μάνγκο και το ξυνόγαλα.

Οι πίτες τιμολογούνται 1,80 - 2,00 ευρώ αν θυμάμαι καλά, είναι πολύ μεγάλες και χορταίνεις άνετα με μία - τρώω μιάμιση γιατί είμαι λαίμαργος άνθρωπος, και μια φορά που κατάφερα να φάω δύο παραλίγο να μου βγουν τα φαλάφελ από τ'αυτιά.

Έχω δοκιμάσει όλες τις πίτες και μου άρεσαν όλες - βέβαια μου αρέσουν τα πικάντικα, και γενικά η ινδική/λιβανέζικη κουζίνα. Στο θέμα "πικάντικο" ρωτούν αν θέλετε την καυτερή σως, οπότε αν δε σας αρέσει μπορείτε να την αποφύγετε.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα είτε για take away είτε για dine-in. Απόλυτο value for money, πολύ καλές γεύσεις, και καλή εξυπηρέτηση (όσο περνάει ο καιρός βελτιώνονται και τα ελληνικά τους - γιατί για τα ινδικά/πακιστανικά μου δεν υπάρχει ελπίδα - οπότε ανταλάσσουμε κάθε φορά και μια πρόταση επιπλέον}.

10 Δεκ 2012

Κάτι πήγε στραβά στην επίσκεψή μου στο RAJA JEE, ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά:
Ανήμερα του Αγίου Νικολάου, μεγάλη η χάρη του, η Αθήνα σε κατάσταση πολιορκίας.

14:37 Κλειστή η Πειραιώς από τη διασταύρωση με Ιερά Οδό και πάνω, αφήνω το αυτοκίνητο στη γυναίκα μου, παίρνω επ’ ώμου το σακίδιο και ξεκινώ την fratellou ανάβαση προς Ακαδημίας.
14:44 Ο καλός καιρός και η πεζοπορία μού ανοίγουν την όρεξη. Σκέφτομαι ότι αν πάω από Σοφοκλέους θα κόψω δρόμο και θα μπορέσω να δοκιμάσω επιτέλους (μόνος) τα τυλιχτά του RAJA JEE που τόσες φορές έχουν επαινεθεί από διάφορους φίλους του μπλογκ. Αναδρομικά αποδεικνύεται πως όλες οι καταστροφές ξεκινούν σαν καλές ιδέες.

14:51 Μπαίνω στο RAJA JEE. Σαν να πέρασα μια πόρτα και βρέθηκα κάπου ανάμεσα στο Αλγέρι και τη Συρία. Ξένα ακούσματα από τους θαμώνες, την τηλεόραση, με δυσκολία η συνεννόηση με τον ψήστη. Παραγγέλνω δύο τυλιχτά με γύρο από αρνί και ρίχνω μια ματιά γύρω. Ψιλοθλιβερός «διάκοσμος» με φωτογραφίες και αραβικές επιγραφές. Λίγδα και βρομιά διάχυτη. Αρχίζουν να μου μπαίνουν ψύλλοι στ’ αυτιά. Λέω του ψήστη να μη μου βάλει κρεμμύδι, όμως στην ερώτηση «Καυτερό;» απαντώ – κακώς, όπως αποδεικνύεται – καταφατικά. Παίρνω τα δύο τυλιχτά, πληρώνω κάτι λιγότερο από 4 ευρώ, και συνεχίζω το δρόμο μου.

15:09 Φθάνω στον προορισμό μου, έχοντας διασχίσει το κέντρο της πόλης χωρίς να σταματήσω σε κανένα φανάρι. Αστυνομία παντού. Βάζω ένα μεγάλο ποτήρι νερό και χτυπώ το πρώτο. Κατά βάση νόστιμο, η πίτα μαλακή και χωρίς λάδι, το περιεχόμενο όμως τίποτε το συναρπαστικό, έχω την εντύπωση ότι είναι μάλλον κιμάς από αρνί και όχι κρέας, μολονότι από όσο ξέρω απαγορεύεται ο γύρος από κιμά, οι πατάτες προκάτ, αντί ντομάτα μαρουλάκι ψιλοκομμένο, και όντως καυτερό, όχι όμως σε βαθμό ενοχλητικό. Το δεύτερο ποτήρι με βοηθά να τελειώσω και το δεύτερο τυλιχτό. Στρώνομαι στη δουλειά.

15:57 Με πιάνει ακατάσχετο φτάρνισμα. Για δέκα λεπτά φταρνίζομαι συνεχώς. Υποθέτω ότι ευθύνεται η σκόνη από το «καυτερό», που λειτούργησε προφανώς βραδυφλεγώς.
17:33 Νιώθω έντονη καούρα στο στομάχι. Ο καφές δεν βοηθά να φύγει. Παίρνω ένα Maalox super, που έχω πάντα μαζί μου. Περνούν από μπροστά μου όλα τα σπέσιαλ ελληνικά σουβλατζίδικα που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου, τους ζητώ συγνώμη που αλλαξοπίστησα.
18:40 Φαντασιώνομαι. Βλέπω τον Μπαϊρακτάρη να με κοιτάζει κοροϊδευτικά και να ρωτά «Εδώ τώρα πόσους άσσους θα βάλεις;» Παίρνω δεύτερο Maalox. Έξω επικρατεί ησυχία, στο βάθος όμως ακούγονται κρότοι. Βεβαιώνομαι πως δεν προέρχονται από το πεπτικό μου σύστημα και κάνω υπομονή.

19:05 Επιτέλους ανακούφιση. Ξαφνικά νιώθω να αδειάζει το στομάχι μου, προφανώς κατάφερε να σπρώξει το περιεχόμενό του στο έντερο. Αποφασίζω να καταγράψω την εμπειρία μου όσο την έχω φρέσκια στη μνήμη.
20:03 Ολοκληρώνω την καταγραφή των συμβάντων, ορκίζομαι να μην ξαναφάω σ' ένα μαγαζί που κανονικά από καμιά υγειονομική υπηρεσία της υφηλίου δεν θα έπαιρνε άδεια λειτουργίας.
Ηθικό δίδαγμα: Παπούτσι από τον τόπο σου κι’ ας είναι μπαλωμένο. Και μη μου το παίξετε υπεράνω οι προηγούμενοι 17 που έχετε γράψει ήδη κριτικές για το RAJA JEE. Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, το δικό σας στομάχι αλέθει σίδερα!

16 Οκτ 2012

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω απο τους φίλους που έχουν γράψει κριτικές πριν απο εμένα για αυτό το μαγαζί.

Οι επιλογές μου είναι πάντα γύρος κοτόπουλο ή συκωτάκια (όποτε έχει) μαζί με φαλάφελ σε αραβική πίτα και συνοδευτικό αριάνι. 2 τέτοια σάντουιτς και ένα αριάνι κοστίζουν 6 ευρώ.

Επιπλέον όποτε έχω πάει (γύρω στις 18.00 συνήθως) δεν έχω νιώσει αυτόν τον φόβο για την ζώνη-Καμπούλ που περιγράφουν οι προλαλήσαντες. Επίσης τα πράγματα έχουν βελτιωθεί το τελευταίο διάστημα με τις επιχειρήσεις της αστυνομίας και στην Σοφοκλέους δεν υπάρχουν πια πόρνες, έμποροι ναρκωτικών, παρα μόνο άνθρωποι που εργάζονται στα παρακείμενα μαγαζιά.

09 Σεπ 2012

Είχα γράψει μια παλαιότερη κριτική και το είχα βαθμολογήσει με άριστα όσο αφορά την ποιότητα φαγητού ορμώμενος από τις καλές κριτικές ίσως. Τελευταία φορά που δοκίμασα με τη γυναίκα μου ορκιστήκαμε να μην ξαναφάμε!

Ο λόγος είναι ότι είχαμε και οι δύο τα ίδια συμπτώματα με τον fratello. Οφείλω λοιπόν να αναιρέσω την παλιά καλή κριτική και να παραδεχτώ το λάθος μου..

05 Σεπ 2012

Εξαιρετικό,διαφορετικό, οικονομικό(για την ποσότητα που είναι).Αν δεν είστε του καυτερού αποφύγετε τις σάλτσες. Αγαπώ τα καυτερά αλλά πραγματικά δεν άντεξα τη σάλτσα!

υπέροχος και ο χυμός μάνγκο!Αν είστε μόνο κοπέλες δεν θα το πρότεινα η περιοχή είναι χάλια,αλλοδαποί, ναρκομανείς και πόρνες!

28 Ιούλ 2012

Πεντανόστιμα φαλάφελ, με πολυ καθαρά υλικά και φρέσκα. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ γρήγορη. Στην ατμόσφαιρα/χώρο έβαλα 3 γιατί πάντα παίρνω στο χέρι τα φαλάφελ αλλά πιστεύω οτι αντισταθμίζεται απο τις πολυ νόστιμες γεύσεις και τις οικονομικές τιμές. Με 2 ευρώ παίρνεις νοστιμότατο φαλάφελ και κυρίως χορταστικό.

02 Ιουν 2012

Πέρασα σήμερα από το σουβλατζίδικο για να δοκιμάσω τα προϊόντα του έχοντας διαβάσει πολύ θετικά σχόλια στο παρόν ιστοχώρο. Η περιοχή είναι κάπως δύσβατη αν και για να είμαι ειλικρινής παρά την δυσφορία μου η όλη θέα μιας άλλης πόλης μου άρεσε κατά βάθος. Ενα σουβλατζίδικο πρόχειρο σε μια περιοχή που βρίσκεις έλληνα με το κυάλι. Το μέρος δεν είναι για να κάτσεις να πάρεις σαλάτα, κρασί κτλ.

Πήρα φαλάφελ και κεμπάμπ. Τυλιγμένα σε αράβικη πίτα και αρκετά μεγάλα σε μέγεθος. Η γεύση τους ήταν ικανοποιητική. Ίσως, να μπορουσα να τα γευτώ περισσότερο αν τους είχα πει να μην μου βάλουν καθόλου από τα καυτερά που αυτοί συνηθίζουν. Για αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν δεν είστε λάτρεις των καυτερών πείτε το από την αρχή. Αν και δεν σας εγγυώμαι ότι θα σας καταλάβουν κιόλας.

Οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και έκοψαν και κανονικότατα απόδειξη. Μου έδειξαν και τον καρπό από τον οποίο φτιάχνουν το φαλάφελ. Ευγενέστατοι άνθρωποι. Αν τύχει να περάσω από την περιοχή θα ξαναφάω. Νομίζω ότι είναι ένα σουβλατζίδικο όαση για την Αθήνα δεδομένου ότι σαν Θεσσαλονικιός η εμπειρία μου με τα γυράδικα της Αθήνας δεν είναι και η καλύτερη.

Σοφοκλέους 47, Ψυρρή