Σουπες και μαγειρευτα μεσα στην Βαρβακειο. Ανοιχτο 24 ωρες

27 Φεβ 2017

ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ Η ΗΠΕΙΡΟΣ

07/01/2017 Σάββατο. Από νωρίς το πρωΐ στο πόδι, με την ελπίδα τραβώντας την κουρτίνα του παραθύρου, ω του θαύματος, να δω στρωμένες τις στέγες, τα μπαλκόνια και τους δρόμους της γειτονιάς μου με ένα παχύ στρώμα χιονιού, όπως προέβλεπαν και διαλαλούσαν εδώ και μέρες οι μετεωρολόγοι σε όλα τα τηλεοπτικά δίκτυα.

Το αποτέλεσμα, πενιχρότατο και ιδιαίτερα απογοητευτικό. Μια αραιή πούδρα στροβιλιζόταν με εμμονή, πιστεύοντας ότι θα γίνει νιφάδα.
Μπήκε η ιδέα να αναχωρήσουμε για Πάρνηθα, μήπως η εικόνα εκεί ήταν τελικά πιο κοντά στις προσδοκίες μας.

Κανά χιλιόμετρο πριν το σημείο του τελεφερίκ το αδιαχώρητο. Άτακτα σταθμευμένα αυτοκίνητα αριστερά και δεξιά του δρόμου, πλήθος πολιτών σκορπισμένοι μέσα στα χωράφια πάλευαν να αγγίξουν το ελάχιστο του χιονιού που ήταν πασπαλισμένο σε κλαδιά και γρασίδι, αδιαφορώντας για την εύρυθμη διέλευση αυτών που επιθυμούσαν να συνεχίσουν τον δρόμο τους, δημιουργώντας μποτιλιάρισμα και απίστευτο εκνευρισμό. Εγκαταλείψαμε την ιδέα να πλησιάσουμε το βουνό. Απογοητευμένοι, αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στα πεδινά.

Η ώρα είχε φτάσει 15:00 μ. μ. τα δε στομάχια μας, άρχισαν να διαμαρτύρονται έντονα. Θες το κρύο, θες το περασμένο της ώρας. Εκδηλώθηκε επιθυμία για κάτι πολύ ζεστό και σουπέ. Ο φίλος μου εξέφρασε έντονα την επιθυμία για πατσά. Η περιοχή όπου βρισκόμασταν ήταν πλησίον της Βαρβακείου αγοράς. Είχα ακούσει ότι μέσα στην αγορά υπήρχε ένα κατάστημα που σερβίριζε τέτοιου είδους εδέσματα και τον ενημέρωσα. Σταθμεύσαμε σχετικά εύκολα και αφού ρωτήσαμε μας καθοδήγησαν, για το που ακριβώς βρισκόταν η συγκεκριμένη επιχείρηση.

Εισερχόμενοι από την οδό Αθηνάς, διασχίσαμε κατά μήκος ένα ολόκληρο στενό της αγοράς με τα μαγαζάκια των κρεοπωλών ακόμα εν λειτουργία, τους υπαλλήλους με τις αιματοβαμμένες ποδιές εργασίας να διαλαλούν παράφωνα την πραμάτεια και τα σφάγια άτσαλα πεταμένα πάνω σε πάγκους εκτεθειμένα στην κοινή θέα να σε προϊδεάζουν αρνητικά, ειδικά αν ο σκοπός της επισκέψεώς σου δεν ήταν να ψωνίσεις κρέας.

Στο τέλος του δρόμου με τις λεύκες, δεξιά και διαγώνια, το κατάστημα που αναζητούσαμε με αλουμινένιες τζαμαρίες περιμετρικά.
Μια συρόμενη πόρτα σε φέρνει στο εσωτερικό.
Στα αριστερά μια μεγάλη βιτρίνα με παρατεταγμένα μεγάλα σκεύη, γεμάτα με το φαγητό της ημέρας. Ακριβώς από πίσω οι εστίες και η κουζίνα όπου γίνεται η παρασκευή τους.

Ο χώρος, λιτός και απέριττος, μουντός και μελαγχολικός, με ασπρόμαυρα κάδρα να ντύνουν τους τοίχους.
Η μόνη χρωματική αντίθεση ή παραφωνία η φωτεινή επιγραφή με την επωνυμία " οινομαγειρείο η Ήπειρος" απέναντι από την είσοδο του καταστήματος, η οποία έχοντας την χρησιμότητα GPS σε βεβαιώνει ότι έφτασες στον προορισμό σου.

Μπόλικα τραπεζοκαθίσματα γεμάτα με πελάτες. Ένας μίνι αγώνας ταχύτητας μου επέτρεψε να εξασφαλίσω το τελευταίο τραπέζι (πρώτο τραπέζι πίστα) με φαντασμαγορική θέα τις τσιγκελοκρεμασμένες, σιτεμένες, πήχτρα στο πηγμένο αίμα σάρκες και μέλη χοίρων και βοοειδών, πριν διεκδικηθεί από παρέα που μπήκε σχεδόν μαζί με μας. Δεν έπεφτε πλέον καρφίτσα.

Ένας νεαρός σερβιτόρος με ταχύτατους ρυθμούς τοποθέτησε μια λαδόκολλα και στην συνέχεια ποτήρια και κανάτα με φρέσκο νερό, ψωμί, κουταλομαχαιροπήρουνα. Επάνω στο τραπέζι ήδη υπήρχαν ένα γυάλινο μπολ με μπούκοβο και ένα σετ με ξύδι.
Στην συνέχεια μας ενημέρωσε για τα φαγητά που εκείνη την στιγμή υπήρχαν σε διαθεσιμότητα. Πατσάς, γίδα βραστή, μπιφτέκι με πατάτες, κοτόπουλο με κριθαράκι, σαλάτα ….. Πατσάάάά, εγώ θέλω πατσά αναφώνησε με αδημονία ο φίλος μου. Εγώ εξακολουθούσα να μένω μετέωρη ως προς το τι θα επιλέξω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξαναφάει πατσά.

Η επιθυμία μου όμως να έχω ιδία άποψη, με οδήγησε τελικά να παραγγείλω το ίδιο. Επίσης για σιγουριά, και με τον κίνδυνο να μείνω νηστική, σε περίπτωση που δεν μου άρεσε, επειδή έχω ακούσει ότι είναι ένα περίεργο φαγητό και λίγοι το προτιμούν (εμείς οι γυναίκες τσιρίζουμε με αποστροφή και μόνο στο άκουσμά του), επέλεξα για σωσίβιο και μπιφτέκι με πατάτες.

Σε πολύ σύντομο χρόνο μια κυρία που σχεδόν την κάλυπτε μια σκουρόχρωμη μακριά ποδιά έφερε με μεγάλη προσοχή, το πρώτο πιάτο και το εναπόθεσε μπροστά μου.
Παρατηρούσα με δέος το πιάτο μου, γενναίο σε ποσότητα, ξέχειλο, με μια πηχτή, ανοιχτόχρωμη σούπα με ψιλοκομμένα, σχεδόν αδιόρατα υλικά η οποία μύριζε πάρα, μα πάρα πολύ όμορφα. Το δίλημμα μου ήταν μεγάλο.
Πολύ γρήγορα ήρθε το δεύτερο και ακόμα πιο γρήγορα το τρίτο πιάτο.
Ο φίλος μου μοίρασε μπόλικο μπούκοβο και κομματάκια ψωμιού στα πιάτα μας και με προέτρεψε να ξεκινήσω.

Έδιωξα τον αρχικό δισταγμό μου, μονολογώντας τι στο καλό, δεν θα πάθω και τίποτα από μια μπουκιά και βύθισα το κουτάλι μου σε αυτό το άγνωστο υλικό παίρνοντας μια μικρή ποσότητα. Το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας αλίμονο, οδήγησε στο να μετουσιωθώ στον Γούντυ τον Τρυποκάρυδο. Οι ορθοπεταλιές και τα μουγκρίσματα ανείπωτης ευχαρίστησης έδιναν και έπαιρναν χωρίς σταματημό.

Ο ουρανίσκος μου βρισκόταν σε ντελίριο και προς στιγμήν πίστεψα ότι έφταιγε η ψύξη που μάλλον είχα αρπάξει στον πηγαιμό για την Πάρνηθα με το ανοιχτό παράθυρο και ότι ο εγκέφαλος μου, μου έστελνε αλλοπρόσαλλες πληροφορίες και μηνύματα. Τα διθυραμβικά σχόλια της παρέας μου όμως για το συγκεκριμένο πιάτο με καθησύχασαν ότι όλα βαίνουν καλώς.

Η σούπα με φίνα υφή, εύληπτη, μυρωδάτη, απόλυτα γευστική, απογειωτική, ανεπανάληπτη, θεϊκή, εξαφανίσθη εν ριπή οφθαλμού. Θα μπορούσα να καταναλώσω μια ολόκληρη κατσαρόλα, αλλά προσπαθώντας να κρατήσω τα προσχήματα και να διατηρήσω τον μύθο ότι οι κυρίες δεν τρώνε πολύ και αν είναι και ευτραφείς οφείλεται στον αέρα που αναπνέουν, εμπόδισα τον εαυτό μου να επαναλάβει την παραγγελία.

Εξ ανάγκης στράφηκα στο τρίτο πιάτο με το μπιφτέκι που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να καταναλωθεί κάποια στιγμή και το μοιράστηκα με την παρέα μου.
Οι εντυπώσεις μας χλιαρές μέχρι αδιάφορες. Μέτριο σε γεύση, σχεδόν άνοστο και μικρό σε μέγεθος το μπιφτέκι με λίγες πατατούλες φούρνου σε μικρά κυβάκια, τόσο μικρά λες και ήταν προορισμένες να καταναλωθούν από μικρό παιδί.
Στο σύνολό του το συγκεκριμένο πιάτο, επάξια θα μπορούσε να σερβιριστεί σε ασθενείς νοσοκομείου που αναρρώνουν.

Η υποχρέωση που είχαμε προς το σώμα μας να το ικανοποιήσουμε διατροφικά ήρθε σε πέρας, οπότε αναζητήσαμε τον υπάλληλο για την λυπητερή. Μας παρέπεμψε στην κυρία που μας είχε σερβίρει.
Μέχρι να την εντοπίσουμε αναπτύξαμε μια συζήτηση για το ύψος του ποσού που θεωρούσαμε ότι θα ήταν λογικό να πληρώσουμε, για αυτά τα τρία πιάτα χωρίς κρασί και καταλήξαμε στα 15€.

Στο άκουσμα των 19,90€ και χωρίς απόδειξη, έπεσε νεκρική σιγή.
Όσο υπέροχη και αν ήταν η σούπα που λίγη ώρα πριν είχαμε καταναλώσει και εκθειάσει, το ως άνω ποσό μας ξένισε πάρα πολύ.

Σημείωση:
Οι αναφορές των τιμών παρακάτω είναι κατά προσέγγιση για το κάθε πιάτο εν ελλείψει τιμοκαταλόγου και αποδείξεως. Το γενικό συμπέρασμα βγήκε όταν ως ακούσιοι ωτακουστές, καθήμενοι στον χώρο λίγο ακόμα και μέχρι να συνέλθουμε από την κεραμίδα που μας χτύπησε από το ποσό που μόλις είχαμε ξοδέψει, λάβαμε την πληροφορία από διπλανή παρέα που για 2 μερίδες πατσά κατέβαλε το ποσό των 13€

Επομένως έχουμε και λέμε:
2 μερίδες πατσά (6,50€ έκαστος χ 2 ) 13€