Πολυχώρος ανοιχτός από το πρωί καθημερινά για καφέ και βιολογικά προϊόντα.

06 Νοε 2013

Μια Κυριακή του Οκτώβρη, μετά από αθλητική δραστηριότητα, είπαμε 5 άτομα να πάμε για brunch πρώτη φορά στην Αθήνα..

Μετά από έρευνα στο ίντερνετ, διαβάσαμε ότι το συγκεκριμένο καφέ-τσαγερί προσφέρει κυριακάτικο μενού κι έτσι κάτσαμε σε ένα τραπεζάκι έξω στον πεζόδρομο.

Ο σερβιτόρος μας έφερε τον κατάλογο με τις επιλογές για brunch κι επιλέξαμε διάφορα γλυκά και αλμυρά. Θα αναφέρω αυτά που μας έκαναν την καλύτερη εντύπωση:
-αυγά benedict
-quiche loraine με σπανάκι (και τάρτα βρώμης)
-muffin με κολοκυθάκι, που μας ενθουσίασε και παραγγείλαμε 3-4 συνολικά

Μαζί με τους καφέδες-χυμούς, μας πήγε στα 15 ευρώ το άτομο.
Το μόνο αρνητικό ήταν το σέρβις, χωρίς να φταίει ο σερβιτόρος, κάθε άλλο, αυτός έτρεχε μέσα-έξω συνεχώς.

Πρέπει το μαγαζί να σκεφτεί σοβαρά να δώσει δουλειά σε ένα ακόμα άτομο (είτε για κουζίνα είτε για σερβίρισμα), ώστε να εξυπηρετεί πιο γρήγορα.

06 Οκτ 2013

Μια φορά την εβδομάδα το τελευταίο καιρό πάμε κέντρο και έχουμε σαν ιεροτελεστία να πίνουμε καφεδάκι η' κρασί μετά τη δουλειά σε αυτό το ιδιαίτερο μαγαζί.

Είναι λίγο ακριβό αλλά έχει μια απίστευτη γαλήνη και ηρεμία ο χώρος που πραγματι το αξίζει.

Δεν τρελαίνομαι τόσο για το καφέ αλλά για την αρκετά μεγάλη ποικιλία για κρασί σε ποτήρι σε σχέση με άλλα μαγαζιά που συνήθως επιλέγεις μόνο λευκό η κόκκινο :( εδώ στο Bliss σου δίνει την επιλογή σε διαφορές ποικιλίες κρασιού ανάλογα τις προτιμήσεις σου και το κέφι σου.

Τα γλυκά του είναι γευστικά(σοκολατένια μπισκότα,γιαμ!! και το ιδιαίτερο κλαμπ σάντουιτς!
Τώρα που χειμωνιάζει έχει και ωραία γευστική ποικιλία σε ζεστά ροφήματα και αφεψήματα.

Η εξυπηρέτηση είναι πάντα με χαμόγελο κατα τ'αλλα όχι κάτι ιδιαίτερο.

Άλλο ένα που πρέπει να σχολιάσω είναι η πώληση προϊόντων από πανέμορφα τσαγιερά και κούπες μέχρι ποικιλίες σε τσάι, μαρμελάδες τα οποία μοιάζει να έχουν επιλεχτεί ένα και ένα.

Με λίγα λόγια είναι ένας χώρος χίπικος που σε κάνει να ξεχνιέσαι και να χαλαρώνεις και σε αυτό βοηθάνε και τα παχιά μαξιλάρια και μαξιλάρες... άντε μετά να σηκωθείς...

Το προτείνω σε όσους έχουν βαρεθεί τα μοντέρνα καφέ με δυνατή μουσική!

24 Οκτ 2011

Πηγαίνω μερικές φορές για ποτό. Είναι πολυχώρος με διάφορα επίπεδα. Και τώρα ώρα για γκρίνια. Γιατί καλέ μου άνθρωπε αφού προσπαθείς να φτιάξεις ένα τρόπον τινά εναλλακτικό στέκι δεν έχεις και ανάλογες τιμές?Κάποια στιγμή πείνασα!και είπα να δοκιμάσω μια τάρτα(ευρώ 8)!

Τάρτα είναι(και δεν ήταν και καλή). Πόσο κόστος έχει? Δεν θυμάμαι τι πήραν οι υπόλοιποι αλλά για φαγητό δεν το ξαναπήγαμε ποτέ στο συγκεκριμένο μαγαζί.

14 Μάρ 2011

Πρόκειται για μοντέρνο - εναλλακτικο πολυχώρο. Κυριαρχούν οι αποχρώσεις του φωτεινού πράσινου.
Είναι τέλεια διακοσμημένος και έχει πολύ κόσμο συνεχώς (τουλάχιστον τις ώρες που έχω πάει εγώ)
Βιολογικά πιάτα, τυπικό σέρβις, αρκετή βαβούρα λόγω του μεγάλου χώρου.

Το φαγητό του αρκετά καλό.

Οι τιμές κανονικές για το είδος του μαγαζιού.

13 Μάρ 2011

Έχω επισκεφθεί πολλές φορές τον συγκεκριμένο χώρο είτε για καφέ είτε για καφέ και σνακ. Θέλω να πω ότι είναι ένας πολύ ιδιαίτερος , εκτός από καλαίσθητος. Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο σου, να παίξεις κάποιο επιτραπέζιο παιχνίδι έως και να φιλοσοφίσεις ώρες ατελείωτες. Έχει γωνιές διαφορετικές, ο όροφος εκθέτει γλυκίσματα και γενικά με βιολογικά προιόντα καθώς και ιδιαίτερα δώρα. Διαθέτει και χώρο εστιατορίου τον οποίο όμως δεν έχω επισκεφθεί. Ακόμη και οι τουαλέτες έχουν κάτι το ιδιαίτερο.

Η εξυπηρέτηση εξαρτάται από το πλήθος των πελατών.
Αν και προσφέρει βιολογικά προιόντα οι τιμές του είναι τσιμπιμένες.
Είναι ο αγαπημένος μου χώρος για το κέντρο της πόλης μας και είναι ο χώρος όπου δεν θέλεις μόνο να πιείς ένα καφέ στα γρήγορα.