Καθημερινά ανοιχτα μονο βράδυ. Σάββατο όλη μέρα. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτερα κλειστα.

22 Μάρ 2017

Επισκεφθηκαμε το μαγαζι αυτο καθημερινη βραδακι τρια ατομα, μεσα στα μεγαλα κρυα το Γεναρη.

Ο λογος που ο χωρος παιρνει 4 δεν αφορα καποια ιδιαιτερη διακοσμηση, το λες απλα ευχαριστο και ανετο στο ματι, και με καλες αποστασεις αναμεσα στα τραπεζια.
Το σημαντικο ειναι πως, αν και προσωπικα καπνιστης και ξεβολευομαι, υπαρχει τηρηση του αντικαπνιστικου νομου, κι επισης, ενω το καταστημα φιλοξενουσε ελαχιστες μικρες παρεες οταν πηγαμε, υπηρχε θερμανση και παρα το εξωφρενικο κρυο δεν νιωσαμε ουτε στιγμη αβολα μεσα στη σαλα.
Οι τουαλετες καθαρες.

Ο σερβιτορος ευγενικος και ενημερωμενος, μας εξηγησε τα διαφορα ειδη κοπης και ποιοτητας κρεατος που υπηρχαν, ολα καλα.

Στην αρχη καταφτανει ψωμι, τιποτα ιδιαιτερο, και νερο εμφιαλωμενο -0,50/ατομο και 2,00 αντιστοιχα.
Πηραμε σαλατα με διαφορες πρασιναδες και φρεσκα μανιταρια με σαλτσα μπαλσαμικου, φρεσκια και πολυ νοστιμη -8,50.
Μια μεριδα κεφτεδακια, σωστα τηγανισμενα αλλα δεν ειχαν κατι να τα απογειωσουν, ενω μου "αρεσαν", δεν μου αρεσαν -8,00.
Μεζες μελιτζανα με κοκκινη σαλτσα και φετα, καλο -6,50.
Μπολικες και καλες τηγανητες πατατες -3,50.

Και παμε στην κατηγορια που με τοση αξιοσυνη υπηρετει το μαγαζι, το κρεας.
Ανηκοντας στην κατηγορια αυτων που απολαμβανουν το φαγητο τους, αλλα πανε στον κρεοπωλη και ζητανε "1 κιλο μοσχαρι για σουπα/κοκκινιστο κτλ", διοτι απο τα κομματια δεν εχω ιδεα, η εναρξη του σερβιτορου με καταιγισμο αναφορων κοπων και ειδων κρεατος προκαλεσε εναν μικρο πανικο, αλλα τελικα με την βοηθεια (χωρις παντως να ειμαστε απολυτως σιγουροι για το τι να περιμενουμε) του καταληξαμε στα εξης:

Μια μικρη μπριζολα (μιση μεριδα νομιζω) απο black angus, ολοσωστα ψημενη, η οποια ομως προσωπικα δεν με ενθουσιασε -11,50.

Διαφραγμα, για το οποιο θα πηγαινα ξανα και ξανα. Κατεφθασαν δυο μακροστενα κομματια (λογικα ειχε χωριστει κατα μηκος στα δυο), απιστευτης νοστιμιας και καταπληκτικα ψημενα, ζουμερα και τρυφερα, οποιαδηποτε περιγραφη νομιζω αδικει το πιατο, πρεπει να το φας για να νιωσεις -20,00!

Καθ'υποδειξη του σερβιτορου τα πηραμε μετρια ψημενα και παρολο το αιμα που ειχε, μιας και δεν ειμαστε και πολυ συνηθισμενοι, υποψιαζομαστε οτι ειναι ο ιδανικος τροπος ψησιματος για τετοιο αποτελεσμα, τουλαχιστον για τα γουστα μας.

Με τρεις πρασινες x3,50 και 2 μισοκιλα καλο κρασι x4,50, το συνολο του λογαριασμου ανηλθε στα 82,50ευρω με αποδειξη κανονικοτατα, κερασμα γλυκακι στο τελος.

Υπαρχουν λογοι που αναφερω τοσο αναλυτικα τις τιμες.
Πρωτον, ουτε στο μαγαζι ειδαμε καποιον καταλογο, ουτε μετα απο λιγη ερευνα στο διαδικτυο εντοπισα κατι αντιστοιχο.
Δευτερον, οπως γινεται ευκολα αντιληπτο, τα πρωτα και τα παρελκομενα κινουνται σε σχετικα φυσιολογικες τιμες, ισως ελαχιστα τσιμπημενες, αλλα ας συνυπολογισουμε την περιοχη και το κοινο στο οποιο απευθυνεται.
Τριτο και τελευταιο, και εκει υπαρχει ζητημα, επισης γινεται ευκολα αντιληπτο οτι στο κρεας δεν ξερεις απο που θα σου'ρθει. Εγω ημουν προετοιμασμενος, οι φιλοι ομως ενα κοκομπλοκο το παθανε! Ευχαριστως θα ξαναεδινα το εικοσαρικο για το διαφραγμα τωρα που το ξερω, καλο ομως θα ηταν περα απο τις καλες συμβουλες ο σερβιτορος να εδινε και καμια ενδειξη για το κοστος.
Δεδομενου παντως πως η υπαρξη καταλογων ειναι υποχρεωτικη, την επομενη φορα θα ζητησω.

Το συστηνω, με την προτροπη να επικεντρωθειτε στα εξαιρετικα κρεατα του.

12 Απρ 2017

Επισκεφτήκαμε την ταβέρνα οικογενειακώς για πρώτη φορά Σάββατο μεσημέρι. Ο λόγος που θελήσαμε να δοκιμάσουμε την ταβέρνα ήταν οι προηγούμενες κριτικές που είχαμε δει στο ask for food, οι οποίες ήταν θετικές (α) για το φιλικό προς οικογένειες περιβάλλον, και (β) για της πολύ καλής ποιότητας κρεατικών. Μείναμε ευχαριστημένοι ως προς το (α), αλλά δυστυχώς όχι και προς το (β).

Αν και ώρα αιχμής, η ταβέρνα δεν ήταν ασφυκτικά γεμάτη. Το περιβάλλον είναι φιλικό για οικογένειες, υπάρχει χώρος για μη καπνίζοντες, και οι τουαλέτες είναι καθαρές. Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, με όλα τα πιάτα να έρχονται τάχιστα και σχεδόν ταυτόχρονα (με αποτέλεσμα κάποια από τα ορεκτικά ήρθαν μαζί με τα κυρίως πιάτα). Ένας σερβιτόρος μας έφερε ένα δίσκο με σαλάτες και κάποια ορεκτικά προς επιλογή. Επιλέξαμε μια μεγάλη σαλάτα με μαρούλι, μανιτάρια μανούρι και σως μελιού (8.50 ευρώ) η οποία ήταν αξιοπρεπής ως προς τη γεύση και σε μεγάλη ποσότητα σερβιρισμένη σε ένα βαθύ πιάτο. Μας σέρβιραν και ένα μπουκάλι μεταλλικό νερό (2 Ευρώ), χωρίς να ερωτηθούμε, και ψωμί (ψωμί φούρνου, φρέσκο, αλλά χωρίς ιδιαίτερη γεύση). Εν συνεχεία, παραγγείλαμε μια τυρόπιτα τηγανητή (7 Ευρώ). Ήταν μεγάλη σε ποσότητα, επαρκούσε για 4 άτομα, είχε ωραίο σπιτικό φύλο και τυρί είχε λιώσει όμορφα σαν κρέμα, αλλά το φύλο είχε κρατήσει παραπάνω λάδι από όσο θα έπρεπε. Από κυρίως πιάτα, παραγγείλαμε ένα κοτόπουλου φιλέτο (10 Ευρώ) και μια μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα για δύο άτομα (20 Ευρώ, δεν αναγραφόταν το βάρος της, οπότε δεν μπορούμε να πούμε εάν ήταν φτηνή ή ακριβή- ο σερβιτόρος μας είπε ότι είναι 600-700 γραμμάρια, έχω την αίσθηση ότι ήταν μικρότερη). Το κοτόπουλο ήταν ψημένο και νόστιμο, ενώ συνοδεύονταν και από πολύ νόστιμες ψιλοκομμένες τηγανητές πατάτες.

Όμως απογοητευτήκαμε από τη σπαλομπριζόλα (συνοδευόταν επίσης από πολύ νόστιμες τηγανητές πατάτες). Το κρέας ήταν τελείως άνοστο, και εξαιρετικά σκληρό γεμάτο ίνες (δεν κοβόταν ούτε από τα ειδικά μαχαίρια που μας προμήθευσαν). Υποτίθεται ότι η μπριζόλα δεν ήταν ιδιαίτερα ψημένη (είχε αίμα στο εσωτερικό της και σε πολλά σημεία), για να είναι μαλακή, όπως μας είχε προειδοποιήσει ο σερβιτόρος. Η απογοήτευση μας ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς ο σερβιτόρος μας το είχε εκθειάσει κατά την περιγραφή του μενού (ήταν «εξαιρετικό κρέας» μας είχε πει, Ελληνικό, από τη Μυτιλήνη). Εξαιτίας της κακής ποιότητας του κρέατος, μπορέσαμε να φάμε μόνο τη μισή σπαλομπριζόλα, και η υπόλοιπη έμεινε στο πιάτο.

Θα ήθελα να σημειώσω ακόμα τρία σημεία. Πρώτον, ο σερβιτόρος κατά την περιγραφή των κρεατικών, τα εξυμνούσε όλα και χρησιμοποιούσε ξένη ορολογία, όπως black angus, rib eye, flap, κλπ, και όρους όπως ταλιάτα, ψημένη medium, κλπ., μας μιλούσε για κρέας εξ Αφρικής, εξ Αμερικής, κλπ, κάτι το οποίο προσέδινε βαρύγδουπο τόνο, αλλά και μια αίσθηση «δήθεν». Στην ταβέρνα πήγαμε για να φάμε καλό (φρέσκο και άρα Ελληνικό) κρέας κάτι που τελικά δυστυχώς δεν συνέβη. Δεν θέλαμε δήθεν περιγραφές, θέλαμε μια απλή περιγραφή με Ελληνικούς όρους, και η απογοήτευση μας μεγάλωσε γιατί ακριβώς η περιγραφή του μενού ήταν τόσο βαρύγδουπη και τελικά άνευ ουσίας όπως αποδείχτηκε τελικά. Υποτίθεται ότι πήγαμε σε μια συνοικιακή ταβέρνα και όχι σε «δήθεν» νεοελληνικό εστιατόριο.

Δεύτερον, από Ελληνικά κρέατα η ταβέρνα δεν έχει μεγάλη ποικιλία.
Τρίτον, το εστιατόριο δεν προσφέρει τιμοκατάλογο (μενού), ενώ θα έπρεπε να το κάνει αυτό για να γνωρίζει ο πελάτης τι υπάρχει και σε τι τιμή. Επίσης, θα πρέπει να αναγράφεται το βάρος των κρεατικών και στο λογαριασμό. Το εστιατόριο κερνάει και γλυκό (χαλβά ή κρεμ καραμελέ, τα οποία όμως δεν δοκιμάσαμε).

Δεν είμαι σίγουρος εάν θα δώσω ακόμα μια ευκαιρία στο εστιατόριο.