Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι με τοπικές ελληνικές λιχουδιές και διάφορους μεζέδες.

01 Ιούλ 2016

Επισκεφτήκαμε το Κουρδιστήρι μετά από πολύ καιρό 2 φορές με διαφορά 15 ημερών και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και τις 2 φορές. Τη 2η φορά είχε αλλάξει το μενού για να γίνει πιο καλοκαιρινό, όπως μας είπαν.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, κυρίως με τα τραπεζάκια στην καταπράσινη αυλή(δεν φαίνεται καν από το δρόμο) και το βράδυ έχει αρκετή δροσιά. Το σέρβις ήταν πολύ φιλικό και γρήγορο σχετικά, αν και ήταν μόνο μία κοπέλα και τις 2 φορές(καθημερινές).
Το μενού δεν είναι μεγάλο, αλλά περιλαμβάνει ενδιαφέροντα πιάτα μεζέδων και κρεατικών. Στα πλην η έλλειψη επιλογής στις σαλάτες, ενώ στα συν η δυνατότητα να παραγγείλεις τα περισσότερα πιάτα σε μικρότερη ατομική μερίδα κι έτσι να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις με λιγότερα χρήματα. Και τις 2 φορές πληρώσαμε περίπου 35 Ε(2 άτομα) με ένα κιλό χύμα κρασί(9 ευρώ) και πραγματικά ήταν πολύ χορταστικά.
Στην καλοκαιρινή εκδοχή παραγγείλαμε:

- σαλάτα αλμύρα αρωματισμένη με δυόσμο και με ψητό μανούρι(πολύ νόστιμη και δροσερή, αλλά μικρή για 5,95Ε)
- τηγανιτές πατάτες ατομ. μερ. ( καταπληκτικές, τραγανές σαν κροκέτες και αλάδωτες)
- τυροκαφτερή ατομ. μερ. ( νόστιμη, αλλά μας άρεσε η χειμερινή εκδοχή που ήταν πιο καφτερή)
- κολοκυθοκεφτέδες με κινόα και δροσερή σως γιαουρτιού ατομ. μερ. ( αν και δεν καταλαβαίνεις το κινόα ήταν πολύ γευστικοί)
-λαχματζούν με κιμά και γιαούρτι(μεγάλη μερίδα και πεντανόστιμο)
- φιλέτο κοτόπουλο σε στικς παναρισμένα με κορν φλέικς και κάρυ συνοδευμένο με σως μουστάρδας και κάρυ(το καλύτερο πιάτο απλά τέλειο και τραγανό)
Μας φέρανε νερό σε κανάτα, προζυμένιο ψωμί και το κρασί ήταν αρωματικό, κρύο και εύγεστο.

Συνολικά το Κουρδιστήρι μας άρεσε πολύ και είναι μία πολύ δροσερή και νόστιμη επιλογή για το καλοκαίρι. Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο οικονομικό, αλλά με τις ατομικές μερίδες μπορείς να ρυθμίσεις τι θα ξοδέψεις.

05 Αυγ 2015

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο το βράδυ της Κυριακής, δεν είχε πολύ κόσμο και η εξυπηρέτηση ήταν καλή, το φαγητό όμως ήταν τραγικό, όλα ήταν καμένα και στεγνά σε σημείο να μην τρώγονται, ιδίως οι φτερούγες κοτόπουλο και το εξοχικό.

Οι μερίδες πολύ μικρές, εννέα ευρώ για τρία κομματάκια κεμπάπ και σαν γεύση τα ποιο πολλά πιάτα ήταν αδιάφορα. Σίγουρα δεν αξίζει τα χρήματα που πληρώνεις.

16 Απρ 2016

Μεγάλη απογοήτευση... Είχα να πάω στο Κουρδιστήρι καναδυό χρόνια και -δυστυχώς- αποφάσισα να πάω πάλι χθες.

Δεν ξέρω αν φταίει που ήταν καθημερινή (Τετάρτη), αλλά ο κατάλογός τους ήταν πενιχρός - ούτε σαλάτες δεν είχαν, μόνο μία με λάχανο (οι ντάκοι με ντομάτα και ανθότυρο που τους είχαν στις σαλάτες νομίζω δεν πιάνονται).

Παραγγείλαμε τους ντάκους (υποφερτοί), μανιτάρια πλευρώτους ψητά (μέτρια) και κάτι που το λέγανε "κοντοσούβλι με καραμελωμένα κρεμμύδια". Αυτό το τελευταίο ήταν πραγματικά τρισάθλιο: το κρέας ήταν σίγουρα ξαναζεσταμένο (από μέσα κρύο κι απέξω μισοκαμένο), τα κρεμμύδια σχεδόν ωμά, ενώ όλο το πιάτο ήταν πνιγμένο σε μια άθλια κόκκινη σάλτσα.

Φωνάξαμε τη σερβιτόρα για να το στείλουμε πίσω και η άπελπις προσπάθειά της να μας πείσει ότι το πιάτο ήταν εντάξει τουλάχιστον προσέβαλε τη νοημοσύνη -και τους γευστικούς κάλυκές- μας.

Εις αντικατάστασιν του ατυχούς κοντοσουβλιού, πήραμε το κεμπάπ, φροντίζοντας να διευκρινίσουμε ότι το θέλαμε χωρίς τις συνοδευτικές σάλτσες (μπας και καταφέρουμε να το φάμε). Τουλάχιστον αυτό ήταν υποφερτό, ενώ και οι πιτούλες του ήταν ωραίες.

Μαζί με μισό κιλό κρασί, πληρώσαμε 21 ευρώ, που θα τα κλαίω για καιρό (ευτυχώς το -ο Θεός να το κάνει- κοντοσούβλι δεν μας το χρέωσαν).

Ξαναλέω, μεγάλη απογοήτευση - και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου, αν και Ηλιουπολίτισσα.

11 Δεκ 2015

Εχω παει αρκετες φορες στο Κουρδιστηρι. Οσον αφορα το χωρο ειναι αρκετα συμπαθητικος. Εχει ξυλινα τραπεζια και καρεκλες καφενειου και παντα καπου εκει τριγυριζουν συμπαθεστατες γατουλες. Το σερβις ειναι παντα γρηγορο και αρκετα φιλικο.

Το φαγητο ωστοσο ειναι το πιο δυνατο του χαρτι καθως οι γευσεις του δε θα σας απογοητευσουν! Στα αρνητικα, δεν ανανεωνουν πολυ συχνα το μενου τους. Οι τιμες ειναι καλες σε σχεση με την ποιοτητα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη kontro.

Πριάμου & Κων.Καραμανλή 3, Ηλιούπολη

ΑΜΠΑΚΟΣ