Ανοιχτό κάθε βράδυ. Δευτέρα και μεσημέρι.

04 Ιαν 2018

Πριν μερικές μέρες θελήσαμε με τον άντρα μου να επισκεφθούμε το Sale Bianco για να το δοκιμάσω και εγώ γιατί ο ίδιος είχε πάει επαγγελματικά και του άρεσε. Ευτυχώς αν και ήταν κράτηση της τελευταίας στιγμής βρήκαμε τραπέζι.
Ο χώρος λιτός αλλά καλαίσθητος. Μου άρεσε η Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση που και αυτή ήταν απέριττη και ταιριαστή. Ο χώρος δεν είναι ευρύχωρος και παρατηρείται κάποια δυσκολία αλλά βρήκα τα καθίσματα εξαιρετικά αναπαυτικά. Ομολογώ ότι μου άρεσε που υπήρχε χώρος καπνιζόντων, καπνίζουσα γαρ.
Ως προς την παραγγελία ακολουθήσαμε περισσότερο τις προτάσεις του σερβιτόρου και όχι τόσο του καταλόγου.
Στην αρχή έρχεται ένα καλάθι με νόστιμα ζεστά ψωμάκια που φτιάχνονται εκεί. Τα συνόδευε ένα μπολ με τριμμένη ντομάτα με μια ελαφριά γεύση σκόρδου και φρέσκο βασιλικό η οποία έδενε πολύ ωραία με το ζεστό ψωμάκι. Υπήρχε επίσης και ένα μπολ με ελιές.
Σαν πρώτο πήραμε ψητό μοσχάρι wagyu το οποίο ήρθε σε πολύ λεπτές φέτες με σαλάτα από baby ρόκα και τοματίνια. Το μοσχάρι ήταν μια έκρηξη γεύσης. Το πιάτο ήταν πραγματικά εξαιρετικό.
Συνεχίσαμε με Fettuccine Alfredo. Τα ζυμαρικά όπως έπρεπε al dente και τα υλικά της σάλτσας δεμένα υπέροχα. Ένα πολύ εύγευστο πιάτο.
Για κυρίως μοιραστήκαμε μια tagliata black angus. Άλλο ένα υπέροχο πιάτο, ζουμερό και μαλακό, ψημένο ακριβώς όπως έπρεπε. Συνοδευόταν από πουρέ πατάτας, ψητά λαχανικά και ήταν πάνω σε ένα στρώμα από baby ρόκα. Ομολογώ ότι είχα πολύ καιρό να φάω τόσο νόστιμο πουρέ. Η υφή του ήταν βελούδινη και ελαφριά και η γεύση του υπέροχη. Το ίδιο θα πω και για τα ψητά λαχανικά κυρίως κολοκυθάκια και πολύχρωμες πιπεριές. Ήταν ελαφρώς ψημένα και ένοιωθες την πραγματική γεύση της εξαιρετικής πρώτης ύλης. Επίσης μου άρεσε το γεγονός ότι δεν ήταν πνιγμένα στο βαλσάμικο ή στο λάδι.
Τελειώσαμε με μια πανακότα με καραμέλα. Επίσης υπέροχη υφή και γεύση με μια ιδέα εσπεριδοειδών.

Θα πρέπει επίσης να αναφέρω την πολύ ωραία παρουσίαση των πιάτων και τα ωραία λευκά σερβίτσια με ποικιλία σχεδίων και μεγεθών.
Το προσωπικό φιλικό και γρήγορο, ήξερε τη δουλειά του και είχε καλή γνώση των πιάτων, καθώς μπορούσε να κάνει σωστές προτάσεις και να λύσει τυχόν απορίες.
Οι τιμές είναι όντως τσουχτερές, με ένα μπουκάλι κρασί, πληρώσαμε περίπου 120 ευρώ τα δύο άτομα. Παρόλα αυτά τα πιάτα ήταν εξαιρετικά και γενικά δεν βρήκα κάποιο ψεγάδι ώστε να νοιώσω εξαπατημένη.

11 Δεκ 2017

Πήγαμε το Σαββατο 2 Δεκεμβριου 2017 στις 21.30, παρέα 6 ατομων, με κρατηση αφου το μαγαζι ειναι παντα γεματο τα σ/κ.

ο χωρος περιποιημένος, χωρις κατι ιδιαιτερο αρνητικό ή θετικό. Τα τραπεζια ειναι σχετικά στριμωγμένα, αλλα στα κανονικα πλαισια.

από την αρχή μέχρι το τέλος το σέρβις ήταν πολύ καλό και όλοι ήταν προθυμοι να εξυπηρετήσουν και να κουβεντιάσουν μαζί μας.

για τη μεση πήραμε 2 σαλάτες, 1 πιτσα και αλλα 2 ορεκτικά, ενώ σε πιάτα πήραμε 3 ζυμαρικά και 3 κρεατικά. Όλα ήταν εξαιρετικά, τόσο σε γεύση όσο και σε μέγεθος μερίδας, ενώ στο τέλος μας κέρασαν τα γλυκά. Με 1-2 ποτά ο καθένας, ο λογαριασμός ήρθε στα 40 ευρώ ανά άτομο

Πολύ ευχαριστη βραδιά, θα ξαναπάμε σίγουρα.

Μάρκου Μπότσαρη 10Α, Γλυφάδα