Ελληνική κουζίνα με έμφαση στα κρεατικά.

26 Σεπ 2017

Εχουν περάσει χρόνια από τότε που επισκεφτόμασταν τακτικά την Ταβέρνα του Χριστόφορου στα Καλύβια και τότε για μας το μαγαζί ήταν κάτι το εξαιρέτικό, οι μερίδες γενναίες (ΧΧΧ L) και το 20άρικο ανά άτομο με μπύρες η κρασί ασήμαντο.

Αρχές Σεπτέμβρη 2017 και με αφόρμη τη βραδιά ανδρών (μπατσελορ) πριν το γάμο του αγαπητού μου ξάδερφου καταλήξαμε πάλι εκεί. Παρασκευή και το μαγαζί ήταν γεμάτο (τελικά έχει η δεν έχει αγγίξει η κρίση τον Ελληνα;). Χωρίς να προηγηθεί κράτηση μας βάλανε μέσα, σε μια μεγάλη (αλλά αδιάφορη αισθητικά αίθουσα), με φωτογραφίες στους τοίχους απο καλλιτέχνες.

Για όσους δεν έχουν πάει Καλύβια, το κέντρο του χωριού καταλαμβάνουν δύο μεγάλες ταβέρνες ο Χριστόφορος και ο Μουρούζης με άπειρες καρέκλες και τραπέζια μέσα στις δαιδαλώδες αίθουσες τους αλλά και αμέτρητα στους γύρω δρόμους. Συνολικά χωρίς υπερβολή να φιλοξενούνται ταυτόχρονα και 500-600 άτομα στα δυο μαγαζία. Φανταστείτε οτι στο βαθμό που το Las Vegas είναι ο παράδεισος του λατρη του τζόγου, στον ίδιο βαθμό και τα Καλύβια είναι ο παράδεισος του κρεατοφαγά (και όχι αναγκαστικά του καλοφαγά).

Επτα (7) αντρες παραγγείλαμε λίγο από τα πάντα, μερικά από τα οποία έφτασαν γρήγορα, ενώ άλλα λόγω του ιδιαίτερου ψησίματος (πχ. σταβλίσιες μπριζόλες) αργησαν λίγο. Σχολιάζοντας λοιπον τις γέυσεις:

-Σαλάτα χωριάτικη (εις διπλουν): ΧΧΧL σερβίρεται σε σκάφη με ένα τεράστιο χοντροκομένο τυρί φέτας πάνω και γενικώς ολά τα υλικά της ήταν σε μεγάλα κομμάτια (πραγμα που δεν μου αρέσει προσωπικά). Το ότι ήταν μεγάλη δεν σήμαινε οτί ήταν εξαιρετική απλά καλή (3/4)
- Πατάτες τηγανιτές (2 σκάφες): Τεράστια μερίδα (2Χ) όπως άλλωστε όλες μέτριες σε ποιότητα και πολύ λαδίλα. (1,5/4)
- Κολοκυθάκια τηγανιτά: 2Χ σε ποσότητα, μέτρια σε γέυση και κακό τηγάνισμα (λαδίλα και δω) (1,5/4)
- Τζατζίκι (3/4)
- Λουκάνικο χωριάτικο (3/4). Συνιθισμένο στις περισσότερες ταβέρνες και σίγουρα δεν ξεχώριζε
- Χορινή Μπριζόλα (3/4). Τεράστιο κομμάτι στην ανάλογη τιμή. Νόστιμη αλλά με μεγάλα κομμάτια λίπους
- Κοντοσούβλι (3,5/4). Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα. Αρκετά καλοψημένο και νόστιμο. 'Εφτασε και γρήγορα.
- Μοσχαρίσια Σταβλίσια Σπαλομπριζόλα (4/4). Εξαιρετική σε ψήσιμο (όπως παντου στην Ελλάδα έτσι και στα Καλύβια, κανεις δε σε ρωτάει πόσο να την ψήσει και πάντα έρχεται Medium-Well, ενώ η τελειότερη γεύση σε καλό σιτεμένο κρέας έρχεται σε Raw-Medium ψησιμο) και άψογη σε γεύση. Μπορεί άνετα να την μοιραστεί ένα ζευγάρι. Νομίζω πάντως ότι το ζώο δεν ήταν μοσχάρι αλλά μεγάλο βόδι.
- Μοσχαρίσια Τ-bone (2,5/4). Για κάποιο λόγο ήταν μέτρια σε γέυση και με πολύ λίπος

- Κερασμένη τεράστια ποσότητα γιαουρτιού με γλυκά του κουταλιού (απαραίτητα για καλη χώνευση)

Το κρασί ηταν απλα καλο (κοκκινο).

Δεν θύμαμαι τι άλλο παραγγείλαμε πάντως με 22 ευρώ το άτομο φάγαμε του σκασμού.

Το σέρβις καλούτσικο, διαικπεραιωτικό θα έλεγα (μόνη ένσταση η μη αναφορά στο βαθμό ψησίματος του βοδινού)

Συμπέρασμα.

Νομίζω ότι η ποιότητα του φαγητού έχει υποβαθμιστεί για χάρη του κέρδους και το μαγαζί στηρίζεται στη φήμη. Έχω εντός (αλλα και κυρίως εκτός) Αττικής, εναλλακτικες προτάσεις για κρεατοφαγία (πχ. Μανδρα, Φυλή, Πολυδένδρι).

Η τοπ επιλογή είναι να πας Ραφήνα ενα Σάββατο η Κυριακή, να πάρεις το πλοίο (εισητήρια με αυθυμερόν επιστροφή -30%) για Άνδρο και νοικιασμένο ΙΧ για μπάνιο στο Ζόρκο και φαί στου Κόσση την Ταβέρνα μετά. Θα φάτε Ανδριώτικο κατσίκι στη λαδόκολα, τα πιο νόστιμα αρνίσια παιδάκια, την καλύτερη τοπική χοιρινή και εξαιρετικά ψημένες μοσχαρίες, κερασμένο τσίπουρο και γιαούρτι στο τέλος. Και φυσικά το καλύτερο κοκκινο κρασι.
Επιστροφή στις 19.00 η με το βραδυνο τοπικό δρομολόγιο. Οταν χειμωνιάσει αφήστε το μπάνιο και κάντε τα υπόλοιπα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.

06 Ιουν 2016

Με το που πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα μετά από ταξίδι αναψυχής, σκεφτήκαμε πως ήταν μια καλή ευκαιρία να συνεχίσουμε τις μάχες που ξεκινήσαμε στη Ρουμανία. Μη φοβάστε, η Ρουμάνικη κουζίνα δεν έχει και πολλές διαφορές, βασίζεται στα κρεατικά κυρίως με χαρακτηριστικό πιάτο τη μαμαλίγκα με βάση το καλαμπόκι για να συνοδεύει το φαγητό. Χυλό, πολέντα πείτε το όπως θέλετε. Μάλιστα δοκιμάσαμε μέχρι ζαρκάδι και αρκούδα όπως έλεγε ο κατάλογος. Οι τιμές δε εξευτελιστικές, όταν κατά κύριο λόγο τρως μερίδα με 5-6 ευρώ. Οι δε μπύρες μέχρι και με 1.15 ευρώ τα 400 μλ ντράφτ. Και επειδή η Ryanair έχει φθηνά εισιτήρια, πεταχτείτε μια βολτίτσα!

Μιας και ανέφερα την κουζίνα, δε μπορώ να μη θυμηθώ την κριτική του pass1 για ρουμάνικο εστιατόριο της Αθήνας που ήταν χαρακτηριστικότατη και είχε σχολιαστεί πολύ χιουμοριστικά από τους υπόλοιπους φίλους χρήστες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να γίνει μια συνάντηση στη Dorna όπως κάποτε είχε ακουστεί!

Όπως ανέφερα, περάσαμε πολύ καλά στη Ρουμανία και είπαμε με τη λήξη των διακοπών να πεταχτούμε μέχρι τα Καλύβια για μια τελευταία απόλαυση. Σαν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρωταθληματος ένα πράγμα. Τον Μουρούζη τον είχαμε επισκεφθεί και τελικά με λίγη δυσκολία κατάφερα να πείσω τους άλλους 2 να πάμε ακριβώς απέναντι, στον Χριστόφορο. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό... ΟΛΑ ήταν ίδια, πράγμα που δεν με χάλασε γιατί η ποιότητα ήταν καλή.

Ώρα 22.00, Τρίτη βράδυ στις 31/5/2016 και στην περιοχή λίγα πράγματα. Αρκετές γάτες ευννοημένες λόγω της γενναιοδωρίας των πελατών και των καταστημάτων... λίγες παρέες και πολλές τηλεοράσεις να δείχνουν τα play-ωχ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. ΠΑΟΚ-ΠΑΟ και Πανιώνιος-ΑΕΚ... Βέβαια μας είπαν πως νωρίτερα είχαν κάνει απόβαση 600-700 τουρίστες Ινδοί που είχαν φάει γεμιστά. Μάλιστα τα λιμπιστήκαμε στην παρέα και τα παραγγείλαμε!

Από τον χώρο μην περιμένετε και πολλά. Πάρα πολλά τραπέζια, στον δρόμο, μέσα, μέχρι και μια "κρυφή" αίθουσα δίπλα από τις τουαλέτες είδα. Σε επικοινωνία με τη φίλη tzia για να της πω πως πέρασα μου κάνει "γιατί δεν το κάνουν όλο ένα να τελειώνουμε;"... Δίκιο έχει, καμία διαφορά μεταξύ τους. Τις ώρες αιχμής μόνο φοβάμαι όταν οι ορδές των πεινασμένων θα διαμαρτύρονται. Όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το παρκάρισμα. Κατά τα άλλα τίποτα απολύτως, απλώς να καθίσεις. Μια χαρά αν έχεις παρέα, αφού θα επικεντρωθείς αλλού. Παρ'όλα αυτά εμένα μου δίνει μια αίσθηση εξοχής που τόσο μου αρέσει!

Η εξυπηρέτηση είναι η γνωστή. Μόλις σε δουν στον δρόμο προσπαθούν να σε "τσιμπήσουν" με τους κράχτες έξω από τα μαγαζιά. Κατά τα άλλα και το γνωστό κέρασμα θα κάνουν, βλέπε αρνάκι και για το τέλος γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού και γενικώς παραπονεμένους δεν θα σας αφήσουν. Έχουν θέμα με τις αποδείξεις, καθώς στο τέλος φέρνουν το δελτίο παραγγελίας με χειρόγραφες τις τιμές ενώ και όταν ζήτησα κατάλογο ο κύριος μου είπε "δεν χρειάζεται, θα σας τα πω όλα εγώ". Στο τέλος ψιλοχάθηκαν και τελικά πήγα στο ταμείο εγώ να πληρώσω. Ότι περίσσεψε μας το έκαναν πακέτο για το σπίτι.

Η παραγγελία μας προσπάθησε να κυμανθεί σε φυσιολογικά επίπεδα γιατί δεν πεινούσαμε και σαν λύκοι αλλά κυρίως γιατί γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι αρκετές για +1 άτομο από ότι αν πηγαίναμε σε άλλο κατάστημα.

Η παραγγελία μας:

- Ψημμένο ψωμί με λαδορίγανη που χρεώνεται 2.20 ευρώ. Δεν το τιμήσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.80 ευρώ. Σχεδόν 3 μερίδες, φρέσκες και καλοψημμένες με ρίγανη αλλά χωρίς αλάτι για να βάλεις κατά το δοκούν. Πόσες να φάμε πιά... έμειναν αρκετές.

- Χόρτα στα 4 ευρώ. Αρκετή ποσότητα και νόστιμα, ότι πρέπει για συνοδευτικό.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι στα 4.5 ευρώ. Τραγανή κρούστα και καλή ποσότητα, όπως πρέπει να περιμένεις ένα σαγανάκι. Αλμυρούτσικο.

- Γεμιστά στα 7 ευρώ. Eίπαμε... ότι περίσσεψε από τους Ινδούς! Από ένα μεγάλο τεμάχιο τομάτας και πιπεριάς, όχι πολύ γευστικά. Άγλυκη η τομάτα, περίσσεψε αρκετή ποσότητα (πριν έρθουν τα κρέατα και χορτάσουμε). Θα ήταν άδικο να κριθεί το μαγαζί από τα γεμιστά που στο κάτω-κάτω κιόλας δεν είναι το φόρτε τους!

- Φιλέτο μοσχαρίσιο στα 19.5 ευρώ. Ζουμερό, νόστιμο αν και κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Ίσως λίγο αλάτισμα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Ελαφρώς καλύτερο από του Μουρούζη στα σημεία.

- Κοντοσούβλι στα 10 ευρώ. Τσιμπημένη τιμή αν και αρκετή ποσότητα. Υπήρχαν κάποια κομμάτια πιο ξεροψημμένα, τρωγόταν ευχάριστα πάντως. Σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Αν το παραγγείλετε φροντίστε να το φάτε σαν μεζέ και όχι σαν κύριο πιάτο όπως εγώ.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας. Αρκετά νόστιμο και χωρίς να φείδεται σε ποσότητα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σας ξαναλέω λοιπόν να έχετε στα υπόψιν πως συνήθως έρχεται σαν κέρασμα, παραγγείλτε κάτι άλλο και με σύνεση.

- Νερό εμφιαλωμένο που ήρθε χωρίς να ζητηθεί στα 2 ευρώ.
- 4 μπύρες (2 Φιξ και 2 Φίσερ) στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι και κεράσι. Νοστιμότατο και ελαφρύ για να κλείσει η βραδιά. Δεν είναι στις ποσότητες που υπήρχε παλαιότερα, είναι ομως μια φυσιολογικότατη ποσότητα για να μη σκάσεις.

Σύνολο στα 65 ευρώ, χωρίς απόδειξη όπως είπα. Πακετάκι με πολύ κοντοσούβλι και αρκετό αρνάκι για την επόμενη μέρα.

Συμπερασματικά θα πω πως έχει γίνει στέκι κρεατοφαγίας η περιοχή. Αυτό το γνωρίζατε. Μετά από τόσα χρόνια, έστω και με δυσκολίες, τα μαγαζιά αυτά υπάρχουν και προσπαθούν να διατηρηθούν. Η ποιότητα είναι σε καλά επίπεδα, οι ποσότητες το ίδιο... φροντίστε λοιπόν να πάτε μεγάλη παρέα για να το ευχαριστηθείτε πραγματικά. δεν πρόκειται να βγείτε ρομαντικό ραντεβουδάκι εκεί πέρα.

Καλύβια λοιπόν... Ποσότητα κυρίως και μετά ποιότητα...

Κερδισμένες οι γάτες που με τόσο φαγητό εκεί γύρω αισθάνονται σαν πριγκίπισσες... ουπς! Απαγορευμένη λέξη σύμφωνα με τον κύριο Φίλη...

Δεν θα δείτε περίεργες κοπές κρεάτων, αυτά είναι για πιο αριστοκρατικούς. Θα δείτε όμως μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση με αρκετούς υπαλλήλους με διάθεση να περάσετε καλά. Αν βρεθείτε για κάποιον λόγο κοντά στο αεροδρόμιο και έχετε διάθεση, κάντε μια επίσκεψη. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας!

12 Μάρ 2018

Πασιγνωστη ταβερνα κυριως για τις τεραστιες μεριδες τους, κλασσικο φαγητο ταβερνας καλο κρεας αλλο οχι και τελειο απο εκει και περα για μενα αξζει καποιος να την επισκεφτει αν ειναι μεγαλη παρεα καθως αν πανε 2 ατομα οι μεριδες τους ειναι τοσες μεγαλες που ειναι υπερβολικες και αυτο εχει σαν προβλημα να σε περιοριζει στις επιλογες σου

πχ πιστευω πως με ενα μπιφτεκι χορταινουν 3 ατομα αλλα θα φανε και οι 3 μπιφτεκι με αυτο το σκεπτικο το αναφερω(περιορισμος επιλογων ) απο εκει και περα το θεμα τιμης ποσοτητας θα λεγα οτι ειναι νορμαλ για την ποσοτητα που πουλανε βεβαια λιγο πιο ακριβα απο τις ταβερνες με πιο φυσιολογιλες μεριδες...

10 Φεβ 2018

Τετάρτη βραδάκι του Γενάρη, ξεκινήσαμε να δούμε το πολυσυζητημένο "ματωμένο φεγγάρι" στα ανατολικά και τελικά καταλήξαμε στα... 'ματωμένα' Καλύβια! (μάλλον μετά την ηλικία των 40 η πείνα υπερισχύει του ρομαντισμού... ). Καθώς με το Τρίγωνο δεν ήμασταν πια ευχαριστημένοι, πήραμε τη βοήθεια του... κοινού από το ask4food και καταλήξαμε στο Χριστόφορο.

Για λίγο βέβαια ήμασταν αναποφάσιστοι ενώ περνούσαμε το δρόμο-πεζόδρομο που έχει κυριολεκτικά κατακλυστεί από το Μουρούζη -του οποίου οι χώροι φαίνονταν αρκετά όμορφοι- αλλά αυτό που μας έκανε να αποφασίσουμε τελικά υπέρ του Χριστόφορου, ήταν ότι δεν είχε κράχτες να έρχονται καταπάνω μας (αυτή δυστυχώς η παλιομοδίτικη τακτική πολλών Ελλήνων καταστηματαρχών, που εξακολουθούν να την υιοθετούν, μην μπορώντας ίσως να αντιληφθούν ότι πιο πολύ αγχώνουν και αποθαρρύνουν τον αναποφάσιστο πελάτη παρά τον προσελκύουν). Τελοσπάντων, στο θέμα μας...

Μας υποδέχτηκε μια ευγενική μορφή στην είσοδο, ένας ηλικιωμένος κύριος (πιθανόν ο ιδιοκτήτης?), μας άφησαν να κάτσουμε όπου θέλουμε (σημαντικό για μένα) και σχεδόν αμέσως, άρχισαν να μας εξυπηρετούν. Ο χώρος όμορφος και ζεστός, με λίγα λαμπάκια στα παράθυρα κι ένα μεγάλο τζάκι που γλύκαιναν πολύ την ατμόσφαιρα. Έκαναν το -κλασσικό πλέον- φάουλ, των περισσότερων εστιατορίων (δεν το μετράω πια, γιατί δυστυχώς το κάνουν σχεδόν παντού -απλά το αναφέρω μήπως κάποτε αλλάξει), έφεραν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσουμε ή να μας ρωτήσουν, αλλά το πήραν και αμέσως και αδιαμαρτύρητα πίσω...

Οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, γρήγοροι και φιλικοί. Κατάλογο δε ζητήσαμε γιατί πήγαμε αποφασισμένοι... 1 μπιφτέκι, 1 κοκορέτσι, μια μερίδα κολοκύθια τηγανιτά, 1/4 κρασί ημίγλυκο. Ήρθε ψωμί καλής ποιότητας, μπόλικο, ψημένο, λαδωμένο με ριγανούλα κλπ., κολοκύθια στικς καλοτηγανισμένα σε κουρκούτι, τεράστια μερίδα (θα ήθελα ιδανικά να έχουν ρουφήξει λίγο λιγότερο λαδάκι) και ωραίο μυρωδάτο κρασάκι. Έπειτα το κοκορέτσι το οποίο ήταν σαν 2 μερίδες, ζουμερό και νόστιμο κι έπειτα ένα κοντοσούβλι κέρασμα από το μαγαζί!!! (πολύ ευχάριστη έκπληξη -ακόμα αναρωτιόμαστε γιατί... ήταν επειδή είχα πάει και κοιτούσα τις σούβλες και έκανα ερωτήσεις στον κύριο επί της υποδοχής, ήταν επειδή κατάλαβαν ότι πήγαμε πρώτη φορά, είναι μόνιμη τακτική του μαγαζιού? άγνωστο το γιατί, πάντως πήραν πολλούς πόντους από αυτό, καθώς επιπλέον το κοντοσούβλι ήταν...
βελούδο! ).

Τέλος ήρθε το μπιφτέκι, πιο μεγάλο από το κεφάλι μου! Κυριολεκτικά! Νόστιμο και καλοψημένο. Όπως καταλαβαίνετε, πήραμε όσα δε μπορούσαμε να φάμε επιτόπου, σε πακέτο και τρώγαμε και τις επόμενες 2 μέρες! Όταν ζητήσαμε λογαριασμό προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας 2 μεγάλα μπωλ με γιαούρτι, 2 μπολ με γλυκό κουταλιού κυδώνι και κεράσι κι ένα καραφάκι παγωμένο λικέρ μαστίχα! Με όλα αυτά πληρώσαμε 32 ευρώ (και τρώγαμε 3 μέρες... ). Νομίζω είναι τίμιο και γενναιόδωρο μαγαζί που θα ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα στο μέλλον με τους φίλους μας αυτή τη φορά για να καταφέρουμε να τα φάμε όλα!

24 Αυγ 2017

Πήγαμε με την παρέα 15αύγουστο ορμώμενοι απο φίλους για τις μεγάλες μερίδες του και διαβάζωντας κριτικές.
Καταρχήν ήταν πολύ δύσκολο να βρεθεί τραπέζι και κανένας δεν φροντιζέ για αυτό παρά μονό η καλή σου τύχη να αδειάσει κάποιο μπροστά σου η να είσαι πιό γρήγορος απο τον διπλανό σου.

Αφού στους δρόμους ταχύτητας προκριθήκαμε κάτσαμε σε τραπέζι και ποτέ δεν είδαμε το κέρασμα που είχα διαβάσει σε άλλες κριτικές.

Α δεν είδαμε και σερβιτόρο επί 55 λεπτά παρόλο που με πίεση σε αλλοδαπό που δεν γνώριζε ελληνικά είχαμε καθαρισμένο τραπέζι στο 20 λεπτο.

η παραγγελία μας 2 χοιρινες μπριζόλες 1 μερίδα πανσέτες 1 πατατες 1 σαλάτα (παρά τις παραινέσεις για αγγουροντομάτα ήθελε σώνει και καλά να μην μπεί στο κόπο να βγάλει τα κρεμμύδια και την πιπεριά) και 2 μπύρες.
ολά αυτά στο μιλητό γιατί κατάλογος δεν υπήρχε αλλά και αν ζητάγες ο θεός ξέρει αν θα είχαμε φάει έως σήμερα.

το φαγητό δεν άργησε να έρθει αλλά οι χοιρινές εκτός απο σχετικά μεγάλες (δεν τις λες τεράστιες) ήταν οι πιό άνοστες και πιό στεγνές μπριζόλες που έχω φάει ποτέ ενώ και οι πανσέτες παρόλο που λόγω λίπους και μονό έπρεπε να είναι ζουμερές δεν το κατάφεραν. να σημειώσω οτι μας έφεραν και μία μερίδα πανσέτες επιπλέον δηλαδή 4 μερίδες για τρία άτομα και επέμεναν οτι τις παραγγείλαμε.

Αποτέλεσμα να μην φαγωθούν ποτέ ενώ και εμείς φάγαμε ολίγο απο μπριζόλα και φύγαμε κακήν κακώς καθώς η τσίκνα μας είχε πνίξει (απορώ οι γείτονές μπορούν και ζούν με αυτή την μπόχα)

Σύνολο τιμής 52 εύρω δεν το λές και φτηνό.

Συμπερασματικά η ταβέρνα μυρίζει δεν έχει εξυπηρέτηση δεν έχει καταλόγους δεν έχει καλό φαγητό και μην κάνετε το κόπο να φτάσετε εώς εκει στο δρόμο σας εγγυώμαι οτι σίγουρα θα βρεθεί κάτι καλύτερο για να φάτε.

13 Ιουν 2017

Επισκέφτηκα πρόσφατα δύο φορές τον Χριστόφορο. Η μία ήταν στις 27 Μάη με πολύ μεγάλη παρέα, η άλλη του Αγίου Πνεύματος (5 Ιούνη) με τριμελή παρέα (εμού συμπεριλαμβανομένου), μετά από το πρώτο φετινό μπάνιο.

Η πρώτη επίσκεψη κρίνεται ως σχετικώς επιτυχημένη. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, πιθανότατα λόγω μεγέθους παρέας και θέσης (καθόμασταν μπροστά στην έξοδο του μαγαζιού δίπλα στις σούβλες, οπότε μπαινόβγαινε συνεχώς προσωπικό). Όλα τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα (γενικώς φαίνονται οργανωμένοι όσον αφορά το ψήσιμό τους). Η εκ των προτέρων ανησυχία μου ήταν μήπως λόγω βιασύνης (μιας και εξυπηρετούν εκατοντάδες κόσμου και ψήνονται τόνοι κρέατος) τύχει να φέρουν κάποια κρέατα προς το άψητο, αλλά ευτυχώς δεν έτυχε κάτι τέτοιο.

Μας έφεραν ψημένο ψωμί, από σαλάτες πήραμε χωριάτικη και πατζάρια (αξιοπρεπείς και οι δύο), ενώ από ορεκτικά πατάτες, τζατζίκι και τυροκαυτερή (κοντά στον μέσο όρο). Από ψητά παραγγείλαμε κοκορέτσι (όχι σαν το σπιτικό πασχαλινό, αλλά καλό), χοιρινό κοντοσούβλι (πολύ νόστιμο), αρνίσια παϊδάκια (καλοψημένα), λουκάνικο (συμπαθές), χοιρινή (προσωπικά έφαγα το κόκκαλο μόνο, όπως κάνω πάντα, δε μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος), μπιφτέκι (δεν είμαι φαν γενικώς, οπότε δεν κρίνω). Οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες, αλλά η τιμή ήταν αντίστοιχη (π. χ. η μερίδα χοιρινό κοντοσούβλι είχε τιμή 12 ευρώ).

Γενικώς το ψήσιμό τους ήταν ικανοποιητικό, αν και θα μπορούσε να είναι λιγότερο ουδέτερο και να έχει έναν πιο ιδιαίτερο χαρακτήρα. Βέβαια ομολογώ ότι δεν πήγα με την προσδοκία για κάτι εξωτικό, μιας και εκ των πραγμάτων είναι μαγαζί που απευθύνεται σε πολύ κόσμο, οπότε δεν υπάρχει πολύς χώρος για καλώς εννοούμενες παραξενιές. Καλά φάγαμε πάντως, δεν έχω παράπονο.

Στα συν το γεγονός πως όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν από μόνοι τους απόδειξη, όπως και φορητό pos, μιας και ζητήσαμε να γίνει η πληρωμή με κάρτα. Για την ακρίβεια, δεν έφεραν μία απόδειξη, αλλά 4-5 πιασμένες μεταξύ τους, καθώς κάθε φορά που παραγγέλναμε κάτι, προφανώς χτυπούσαν επιτόπου την αντίστοιχη απόδειξη στα ενδότερα του μαγαζίου. Το αναφέρω μιας και είναι το μόλις δεύτερο μαγαζί που μου έχει τύχει το ίδιο πράγμα. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι, πάντως και στην δεύτερη πρόσφατη επίσκεψη, έγινε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Επίσης, στο τέλος έφεραν να κεράσουν γιαουρτάκι (όχι κάτι το ιδιαίτερο) με γλυκό του κουταλιού, συν λικέρ μαστίχα (που πάντα εκτιμάται).

Δυστυχώς η δεύτερη επίσκεψη ήταν τουλάχιστον απογοητευτική, σχεδόν εκνευριστική. Δε θέλω να αναφέρω τα ελάχιστα που πιστεύω πως πρέπει να πληροί ένα σοβαρό μαγαζί (που είναι και υποκειμενικά στο κάτω κάτω της γραφής), αλλά η εξυπηρέτηση ήταν μακράν ό, τι χειρότερο έχω βιώσει ποτέ στη ζωή μου.

Κάτσαμε κατόπιν υπόδειξης από μέλος τους προσωπικού σε τραπέζι που ήταν ακόμα γεμάτο με αποφάγια από την προηγούμενη παρέα. Γενικώς δε μπορώ να πω ότι είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα, μιας και το θεωρώ φυσιολογικό σε κάποιες περιπτώσεις να συμβαίνει. Εξάλλου μέσα σε ένα λεπτό ήρθε κάποιος και το καθάρισε, όπως τέλος καλό, όλα καλά θα έλεγα. Έλα όμως που παρατηρήσαμε στις επόμενες 2+ ώρες που πέρασαν μέχρι να φύγουμε ότι δεν ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Για την ακρίβεια συνέβαινε σε όλα τα τραπέζια, οπότε μάλλον ήταν οδηγία τα τραπέζια να καθαρίζονται μόνο όταν ερχόταν κάποια νέα παρέα να κάτσει. Αν ο σκοπός ήταν να κερδίσουν χρόνο ώστε να αφιερωθεί το προσωπικό σε πιο σημαντικά καθήκοντα, θα ήταν κατανοητό. Αλλά ακόμα και όταν η κίνηση δεν ήταν τόση πολλή, δεν άλλαξε κάτι. Η ιδέα που μας δημιουργήθηκε είναι ότι γίνεται επίτηδες για να δίνει η όλη εικόνα την εντύπωση στους περαστικούς ότι μόλις έφυγε η παρέα που έτρωγε στο εκάστοτε τραπέζι και κατ' επέκταση ότι το μαγαζί είναι μονίμως γεμάτο από κόσμο. Τέλος πάντων, ζήτημα μικρής σημασίας, αλλά δε μου άρεσε καθόλου η εικόνα.

Είπα προηγουμένως ότι ένα λεπτό αφού κάτσαμε ήρθαν και καθάρισαν το τραπέζι. Αυτή ήταν δυστυχώς και η μόνη γρήγορη εμπειρία εξυπηρέτησης για μας εκείνη τη μέρα. Έπειτα πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτά μέχρι να καταφέρουμε να παραγγείλουμε… Μέχρι τότε:
- Ήρθε πρώτα ένας σερβιτόρος και μας έφερε μπουκάλι νερό χωρίς να ρωτήσει μήπως θέλουμε κανάτα (οκ, παραξενιά μου). Δεν είπαμε κάτι.
- Ήρθε άλλος σερβιτόρος για να μας στρώσει το χάρτινο τραπεζομάντηλο, από τον οποίο ζητήσαμε κατάλογο, για να πάρουμε την απάντηση πως θα έρθει άλλος σερβιτόρος για να παραγγείλουμε (οκ, κατάλογο ζητήσαμε, έτερον, εκάτερον…).
- Ήρθε τρίτος σερβιτόρος για να μας φέρει 3 σερβίτσια και 2 ποτήρια, εκ των οποίων το ένα ήταν άπλυτο (δεν τα έλεγξε καν πριν τα ακουμπήσει στο τραπέζι). Μετά από ένα λεπτό ξαναπέρασε και του ζητήσαμε 2 καθαρά ποτήρια (του δώσαμε και το βρώμικο πίσω, αλλά προτίμησε να μας το αφήσει για συντροφιά), καθώς και κατάλογο. Τα δεύτερα ποτήρια τουλάχιστον ήταν πεντακάθαρα.
- Για να μην τα πολυλογώ, μετά από την παρέλαση των σερβιτόρων (αναρωτιέμαι, δε θα έπρεπε να αναλαμβάνει ένας μόνο μια περιοχή, ή έστω κάποια συγκεκριμένα τραπέζια;) και αφού ζητήσαμε συνολικά 3 φορές κατάλογο, καταφέραμε με τα πολλά να παραγγείλουμε. Όλα αυτά ενώ και οι 5 παρέες που ήρθαν μετά από εμάς στο μαγαζί και κάθισαν στα γειτονικά τραπέζια, είχαν ήδη παραγγείλει (2 εξ αυτών μάλιστα απολάμβαναν ήδη τα ψητά τους πριν καν εμείς παραγγείλουμε). Εμείς το ψημένο ψωμί το φάγαμε κρύο πάντως. Θα αναφερθώ στα φαγητά παρακάτω.

Μέχρι να φτάσει η ώρα του λογαριασμού, μας έκανε φοβερή εντύπωση το γεγονός πως δεν είχαν οι σερβιτόροι καθόλου το νου τους για να πάρουν τα άδεια πιάτα από τα τραπέζι, ακόμα κι αν τα αφήναμε για δική τους διευκόλυνση προς τις άκρες του τραπεζιού. Πόσο μάλλον ενώ γνωρίζουν ότι φέρνουν τα περισσότερα φαγητά σχεδόν μαζί, και πως τα περισσότερα πιάτα τους είναι πολύ μεγάλα και υφίσταται de facto πρόβλημα χώρου. Ψιλά γράμματα θα μου πείτε…

Για να κλείσω με τα της εξυπηρέτησης, από όταν αποφασίσαμε να ζητήσουμε λογαριασμό, μέχρι να καταφέρουμε να φύγουμε από το μαγαζί, πέρασε σχεδόν μισή ώρα! Και θα ήταν παραπάνω αν δε μας έβλεπε από μακριά ένας σερβιτόρος (που δεν περιλαμβανόταν σε όσους αναφέρθηκαν πιο πριν), ο οποίος αποφάσισε μάλλον από μόνος του να μας εξυπηρετήσει εν τέλει. Σηκώναμε χέρια, έκαναν πως δε μας έβλεπαν, ή όντως δε μας έβλεπαν από τα 3 μέτρα. Ζητούσαμε λογαριασμό, τι το λέγαμε, τι δεν το λέγαμε, το ίδιο και το αυτό.

Το αποκορύφωμα ήταν που μετά από τις 2 πρώτες απόπειρες και σχεδόν ένα τετάρτο που είχε παρέλθει, τολμήσαμε και ζητήσαμε λογαριασμό από ένα μέλος του προσωπικού ακόμα (από αυτούς που πηγαινοέρχονταν μες το μαγαζί, όχι από τους αμιγώς εξωτερικούς), ο οποίος μας απάντησε το αμίμητο «βρείτε το σερβιτόρο σας και ζητήστε τον από αυτόν». Κατά πρώτον, σε ποιον από όλους τους σερβιτόρους μας αναφέρεσαι;;; Κατά δεύτερον, συγγνώμη κιόλας, αλλά αν είσαι σοβαρό μαγαζί, δε λες τίποτα, πας και βρίσκεις εσύ τον υποτιθέμενο σερβιτόρο μας και μας φέρνετε την απόδειξη. Τουλάχιστον θλιβερή εξυπηρέτηση. Ε, το ένα μέλος της παρέας δεν άντεξε από τη συνεχιζόμενη κοροϊδία και ξέσπασε βοερά εν τέλει. Πάντως δεν ήρθε κανένας για να ζητήσει μια έστω και τυπική συγγνώμη για την ερασιτεχνική εξυπηρέτηση, παρά μόνον ο σερβιτόρος που από την άλλη άκρη του μαγαζιού είδε το σκηνικό και έσπευσε να διορθώσει τα αδιόρθωτα, χωρίς ο ίδιος να φέρει την παραμικρή ευθύνη.

Στα φαγητά τώρα, από ψητά πήραμε χοιρινό κοντοσούβλι (το οποίο ήταν και πάλι νόστιμο, 2 στα 2, οπότε προτείνεται), προβατίνα (να γλύφεις και τα δάχτυλά σου, καλύτερη κατ΄εμέ από τα αρνίσια παϊδάκια τους, αλλά έχετε υπ’ όψιν ότι έχει περισσότερο λίπος), και παϊδάκια κοτόπουλου (μου φάνηκε άσχημα κομμένο και χτυπημένο το κρέας, ένιωθες ότι είχαν σπάσει τα κόκκαλα σε μικρά κοκαλάκια και δεν ήταν ευχάριστη η αίσθηση, αν και δεν έφαγα πολύ από αυτό, οπότε…).

Συμπέρασμα: Η εξυπηρέτηση ήταν μια του ύψους, μια του (πολύ) βάθους. Συνηθίζω να δίνω δεύτερες ευκαιρίες μετά από ατοπήματα, αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση όσα βίωσα στην δεύτερη επίσκεψη, μου έδωσαν την εντύπωση ότι η καλή εξυπηρέτηση ήταν συγκυριακή. Από φαγητά ξεχώρισα την προβατίνα, το χοιρινό κοντοσούβλι και τα αρνίσια παϊδάκια.

13 Ιουν 2016

Σαββατο μεσημερι ατομα 4 ξεκινησαμε για Καλυβια, και συγκεκριμενα για τον Χριστοφορο.

Στη συγκεκριμενη κριτικη δεν θα μπω σε λεπτομερειες μιας και αυτες που προηγηθηκαν ειναι πολυ κατατοπιστικες, αυτο που θα σχολιασω ειναι η σταυλισια μπριζολα που παραγγειλαμε και η οποια δεν ηταν μεγεθους αναλογου, και χρεωθηκε 16 ευρω.
Πληρωσαμε 64 ευρω και γενικα ηταν καλα.
Εχω ομως να σημειωσω το νερο που ερχεται χωρις να ζητηθει καιχρεωνεται 2ευρω και το ψωμι στα2,20.

ετσι με το που καθεσαι 4,20.
Ο λογαριασμος σε μπλοκ παραγγελιας, ποσο φπα στα 64 ευρω?
Τελικα το κερασμα μηπως δεν ειναι και τοσο κερασμα?
Καλα θα ηταν να τα προσεχουμε ολα και μαλιστα μαγαζια με τοση δουλεια!

22 Σεπ 2016

Γεια σας και από εμένα.. έχοντας άκουσει καλές κριτικές για την ταβέρνα θέλησα να την επισκεφθω με την κοπέλα μ.. Κυριακή βράδυ είχε πολύ κόσμο, μας βαλανε σε ένα τραπέζι το οποίο ήτανε στο δρόμο.. επειδή πήγαμε πεινασμένοι δεν δώσαμε σημασία.. Μετά το απαραίτητο κουβερ παράγγειλαμε τα εξής:
Αγγούροντοματα σαλάτα.. μεγαλη και χορταστικη
Τζατζίκι και αυτό σε μεγάλη μερίδα αλλά σχετικά μέτρια ποιότητα
Πατάτες ένα κλασικό πιάτο ζεστές πατάτες
Κοντοσουβλι εδώ απογοητευτικάμε πλήρως.. ήρθε ένα πιάτο με καμένα κομάτια κρέατος και ξερά από το πολύ ψήσιμο.. αν και μ αρέσουν τα παραψημενα, σε αυτό είχε παραγινει. καποια ήταν σκληρά και υπήρχαν αρκετά τρίμματα κρέατος. σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούσε την τιμή που ήταν 10 ευρώ περίπου
Λουκάνικο μία από τα ίδια ένα κλασικό λουκάνικο το οποίο δεν ήταν παραδοσιακό αλλά θύμιζε αυτά του σουπερμάρκετ. τιποτα ιδιαίτερο
Επίσης πήραμε και μπυρα και το ψωμί ήταν ζεστό και με. λαδοριγανη

Όταν πας σε μία ταβέρνα για κρέας περιμένεις η ποιότητα να είναι στο κρέας δεδομένη και όχι στα επιμέρους που τα φτιαχνεις σπίτι σ..
Συνολικό κόστος 36 ευρώ τα δύο άτομα. δεν άξιζε ο κόπος και τα χιλιόμετρα για να φαμε και φυσικά ή τιμή..
Για κέρασμα προσφέρθηκε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού όχι σπιτικού αλλά αυτά τα έτοιμα.

18 Απρ 2018

Κυριακή μεσημέρι ξεκινήσαμε 6 άτομα και καταλήξαμε στον φημισμένο Χριστόφορο!!
Για λίγο βέβαια ήμασταν αναποφάσιστοι ενώ περνούσαμε το δρόμο-πεζόδρομο που έχει κυριολεκτικά κατακλυστεί από το Μουρούζη -του οποίου οι χώροι φαίνονταν αρκετά όμορφοι- αλλά αυτό που μας έκανε να αποφασίσουμε τελικά υπέρ του Χριστόφορου, ήταν ότι δεν είχε κράχτες να έρχονται καταπάνω μας!!

Οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, γρήγοροι και φιλικοί. Παραγγειλαμε 2μεριδες μπιφτέκια(7/10)2 μερίδες κοκορέτσια (9/10)1 μερίδα κοντοσουβλι(8/10) μια μερίδα κολοκύθια τηγανιτά,1κιλο παιδάκια αρνισια, 1/4 κρασί ημίγλυκο. Ήρθε ψωμί καλής ποιότητας, μπόλικο, ψημένο, λαδωμένο με ριγανούλα κλπ., κολοκύθια στικς καλοτηγανισμένα σε κουρκούτι, τεράστια μερίδα (θα ήθελα ιδανικά να έχουν ρουφήξει λίγο λιγότερο λαδάκι) και ωραίο μυρωδάτο κρασάκι.

Έπειτα το κοκορέτσι το οποίο ήταν σαν 2 μερίδες, ζουμερό και νόστιμο κι έπειτα ένα κοντοσούβλι κέρασμα από το μαγαζί!!! Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας κέρασαν 2 μεγάλα μπωλ με γιαούρτι, 2 μπολ με γλυκό κουταλιού κυδώνι και κεράσι κι ένα καραφάκι παγωμένο λικέρ!! Νομίζω είναι τίμιο και γενναιόδωρο μαγαζί που θα ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα στο μέλλον!!