Ελληνική κουζίνα με έμφαση στα κρεατικά.

05 Σεπ 2018

Μια επίσκεψη στα Καλύβια την κυνηγούσα πολύ καιρό!

Η κατάλληλη ευκαιρία δόθηκε ένα μεσημέρι Σαββάτου μέσα στο καλοκαίρι, με φίλη που πηγαίνει συχνά και φίλη που ήρθε από το εξωτερικό.

Εμείς επιλέξαμε τον Χριστόφορο επειδή τον είχε επισκεφτεί αρκετές φορές η φίλη-θαμώνας και τον πρότεινε σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ο χώρος κατ'αρχάς είναι μεγάλος μέσα-έξω με πολλά τραπέζια. Εμείς πήγαμε γύρω στις 17.00 οπότε δεν ήταν ώρα αιχμής, μας έβαλαν σε ένα μεγάλο τραπέζι, ούτως ώστε να χωρέσουν άνετα και τα τεράστια πιάτα. Οι τουαλέτες τους πολύ καθαρές και τα πάντα προσεγμένα, γενικά μην περιμένετε κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, μια ψησταριά.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, με ταχύτητα, μεγάλο κέρασμα, εάν έλλειπαν οι γνωστοί "κράχτες" και το εμφιαλωμένο νερό θα έπαιρνε 4.

3 άτομα λοιπόν που πεινούσαμε αρκετά και δοκιμάσαμε:
-ψωμάκι ψημένο με λαδάκι (αξιοπρεπές)
-τηγανόψωμο, με ζάχαρη άχνη από πάνω, χωρίς περιττά λάδια, ίσως το μόνο πιάτο που είχε φυσιολογικό μέγεθος.
-φέτα ψητή, γενναία μερίδα(όπως και όλα όσα θα ακολουθήσουν), με ντομάτα ψητή και πιπερίτσα λίγο καυτερή, φαγώθηκε πολύ ευχάριστα.
-πατάτες τηγανιτές, απαραίτητο συνοδευτικό, για τα κρέατα, αφού έρχονται χωρίς γαρνιτούρα, αξιοπρεπείς.
-χόρτα, σωστά βρασμένα είχαν και κανα-δύο κολοκυθάκια, πολύ καλά.
-λουκάνικο χωριάτικο ψητό, κέρασμα του μαγαζιού, ζουμερό καλοψημένο, φαγώθηκε ευχάριστα.
-κοντοσούβλι χοιρινό, γευστικό άψογο, χαρακτηρίστηκε "λουκούμι"
-μπιφτέκι, πραγματικά πολύ καλό αν και το φοβόμουν λόγω μεγέθους, ήταν σωστά ψημένο, χωρίς εμφανή περιττά λίπη.
-κέρασμα στο τέλος γιαούρτι με 3 διαφορετικά γλυκά του κουταλιού.
Ήπιαμε δυο μπύρες φιξ, και 1 εμφιαλωμένο νερό.
Το μπιφτέκι που ήρθε τελευταίο, το μισό κοντοσούβλι και τα μισά χόρτα πήγαν πακέτο.
Αντιλαμβάνεστε το επίπεδο του μεγέθους των μερίδων λοιπόν.

Για τα παραπάνω που χόρταιναν άνετα και 4ο άτομο, δώσαμε 17 ευρώ pp.
Δε θα πρωτοτυπήσω, με τη σειρά μου και θα σας προτείνω να πάτε με μεγάλη παρέα, αλλιώς ή θα περιοριστείτε ή θα φύγετε με φαγητό για την επόμενη μέρα.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ήταν καλύτερο από ότι το περίμενα σε πολλούς τομείς και μάλλον θα το επισκεφτώ ξανά, ίσως βέβαια να δώσω και μια ευκαιρία στον ανταγωνισμό.

12 Μάρ 2018

Πασιγνωστη ταβερνα κυριως για τις τεραστιες μεριδες τους, κλασσικο φαγητο ταβερνας καλο κρεας αλλο οχι και τελειο απο εκει και περα για μενα αξζει καποιος να την επισκεφτει αν ειναι μεγαλη παρεα καθως αν πανε 2 ατομα οι μεριδες τους ειναι τοσες μεγαλες που ειναι υπερβολικες και αυτο εχει σαν προβλημα να σε περιοριζει στις επιλογες σου

πχ πιστευω πως με ενα μπιφτεκι χορταινουν 3 ατομα αλλα θα φανε και οι 3 μπιφτεκι με αυτο το σκεπτικο το αναφερω(περιορισμος επιλογων ) απο εκει και περα το θεμα τιμης ποσοτητας θα λεγα οτι ειναι νορμαλ για την ποσοτητα που πουλανε βεβαια λιγο πιο ακριβα απο τις ταβερνες με πιο φυσιολογιλες μεριδες...

10 Φεβ 2018

Τετάρτη βραδάκι του Γενάρη, ξεκινήσαμε να δούμε το πολυσυζητημένο "ματωμένο φεγγάρι" στα ανατολικά και τελικά καταλήξαμε στα... 'ματωμένα' Καλύβια! (μάλλον μετά την ηλικία των 40 η πείνα υπερισχύει του ρομαντισμού... ). Καθώς με το Τρίγωνο δεν ήμασταν πια ευχαριστημένοι, πήραμε τη βοήθεια του... κοινού από το ask4food και καταλήξαμε στο Χριστόφορο.

Για λίγο βέβαια ήμασταν αναποφάσιστοι ενώ περνούσαμε το δρόμο-πεζόδρομο που έχει κυριολεκτικά κατακλυστεί από το Μουρούζη -του οποίου οι χώροι φαίνονταν αρκετά όμορφοι- αλλά αυτό που μας έκανε να αποφασίσουμε τελικά υπέρ του Χριστόφορου, ήταν ότι δεν είχε κράχτες να έρχονται καταπάνω μας (αυτή δυστυχώς η παλιομοδίτικη τακτική πολλών Ελλήνων καταστηματαρχών, που εξακολουθούν να την υιοθετούν, μην μπορώντας ίσως να αντιληφθούν ότι πιο πολύ αγχώνουν και αποθαρρύνουν τον αναποφάσιστο πελάτη παρά τον προσελκύουν). Τελοσπάντων, στο θέμα μας...

Μας υποδέχτηκε μια ευγενική μορφή στην είσοδο, ένας ηλικιωμένος κύριος (πιθανόν ο ιδιοκτήτης?), μας άφησαν να κάτσουμε όπου θέλουμε (σημαντικό για μένα) και σχεδόν αμέσως, άρχισαν να μας εξυπηρετούν. Ο χώρος όμορφος και ζεστός, με λίγα λαμπάκια στα παράθυρα κι ένα μεγάλο τζάκι που γλύκαιναν πολύ την ατμόσφαιρα. Έκαναν το -κλασσικό πλέον- φάουλ, των περισσότερων εστιατορίων (δεν το μετράω πια, γιατί δυστυχώς το κάνουν σχεδόν παντού -απλά το αναφέρω μήπως κάποτε αλλάξει), έφεραν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να το ζητήσουμε ή να μας ρωτήσουν, αλλά το πήραν και αμέσως και αδιαμαρτύρητα πίσω...

Οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, γρήγοροι και φιλικοί. Κατάλογο δε ζητήσαμε γιατί πήγαμε αποφασισμένοι... 1 μπιφτέκι, 1 κοκορέτσι, μια μερίδα κολοκύθια τηγανιτά, 1/4 κρασί ημίγλυκο. Ήρθε ψωμί καλής ποιότητας, μπόλικο, ψημένο, λαδωμένο με ριγανούλα κλπ., κολοκύθια στικς καλοτηγανισμένα σε κουρκούτι, τεράστια μερίδα (θα ήθελα ιδανικά να έχουν ρουφήξει λίγο λιγότερο λαδάκι) και ωραίο μυρωδάτο κρασάκι. Έπειτα το κοκορέτσι το οποίο ήταν σαν 2 μερίδες, ζουμερό και νόστιμο κι έπειτα ένα κοντοσούβλι κέρασμα από το μαγαζί!!! (πολύ ευχάριστη έκπληξη -ακόμα αναρωτιόμαστε γιατί... ήταν επειδή είχα πάει και κοιτούσα τις σούβλες και έκανα ερωτήσεις στον κύριο επί της υποδοχής, ήταν επειδή κατάλαβαν ότι πήγαμε πρώτη φορά, είναι μόνιμη τακτική του μαγαζιού? άγνωστο το γιατί, πάντως πήραν πολλούς πόντους από αυτό, καθώς επιπλέον το κοντοσούβλι ήταν...
βελούδο! ).

Τέλος ήρθε το μπιφτέκι, πιο μεγάλο από το κεφάλι μου! Κυριολεκτικά! Νόστιμο και καλοψημένο. Όπως καταλαβαίνετε, πήραμε όσα δε μπορούσαμε να φάμε επιτόπου, σε πακέτο και τρώγαμε και τις επόμενες 2 μέρες! Όταν ζητήσαμε λογαριασμό προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας 2 μεγάλα μπωλ με γιαούρτι, 2 μπολ με γλυκό κουταλιού κυδώνι και κεράσι κι ένα καραφάκι παγωμένο λικέρ μαστίχα! Με όλα αυτά πληρώσαμε 32 ευρώ (και τρώγαμε 3 μέρες... ). Νομίζω είναι τίμιο και γενναιόδωρο μαγαζί που θα ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα στο μέλλον με τους φίλους μας αυτή τη φορά για να καταφέρουμε να τα φάμε όλα!

18 Απρ 2018

Κυριακή μεσημέρι ξεκινήσαμε 6 άτομα και καταλήξαμε στον φημισμένο Χριστόφορο!!
Για λίγο βέβαια ήμασταν αναποφάσιστοι ενώ περνούσαμε το δρόμο-πεζόδρομο που έχει κυριολεκτικά κατακλυστεί από το Μουρούζη -του οποίου οι χώροι φαίνονταν αρκετά όμορφοι- αλλά αυτό που μας έκανε να αποφασίσουμε τελικά υπέρ του Χριστόφορου, ήταν ότι δεν είχε κράχτες να έρχονται καταπάνω μας!!

Οι σερβιτόροι πολύ ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, γρήγοροι και φιλικοί. Παραγγειλαμε 2μεριδες μπιφτέκια(7/10)2 μερίδες κοκορέτσια (9/10)1 μερίδα κοντοσουβλι(8/10) μια μερίδα κολοκύθια τηγανιτά,1κιλο παιδάκια αρνισια, 1/4 κρασί ημίγλυκο. Ήρθε ψωμί καλής ποιότητας, μπόλικο, ψημένο, λαδωμένο με ριγανούλα κλπ., κολοκύθια στικς καλοτηγανισμένα σε κουρκούτι, τεράστια μερίδα (θα ήθελα ιδανικά να έχουν ρουφήξει λίγο λιγότερο λαδάκι) και ωραίο μυρωδάτο κρασάκι.

Έπειτα το κοκορέτσι το οποίο ήταν σαν 2 μερίδες, ζουμερό και νόστιμο κι έπειτα ένα κοντοσούβλι κέρασμα από το μαγαζί!!! Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας κέρασαν 2 μεγάλα μπωλ με γιαούρτι, 2 μπολ με γλυκό κουταλιού κυδώνι και κεράσι κι ένα καραφάκι παγωμένο λικέρ!! Νομίζω είναι τίμιο και γενναιόδωρο μαγαζί που θα ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα στο μέλλον!!