ΤΑΒΕΡΝΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Μιχ. Καλαβρυτινού 11, Καλύβια [Χάρτης]

Ελληνική κουζίνα με έμφαση στα κρεατικά.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Με το που πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα μετά από ταξίδι αναψυχής, σκεφτήκαμε πως ήταν μια καλή ευκαιρία να συνεχίσουμε τις μάχες που ξεκινήσαμε στη Ρουμανία. Μη φοβάστε, η Ρουμάνικη κουζίνα δεν έχει και πολλές διαφορές, βασίζεται στα κρεατικά κυρίως με χαρακτηριστικό πιάτο τη μαμαλίγκα με βάση το καλαμπόκι για να συνοδεύει το φαγητό. Χυλό, πολέντα πείτε το όπως θέλετε. Μάλιστα δοκιμάσαμε μέχρι ζαρκάδι και αρκούδα όπως έλεγε ο κατάλογος. Οι τιμές δε εξευτελιστικές, όταν κατά κύριο λόγο τρως μερίδα με 5-6 ευρώ. Οι δε μπύρες μέχρι και με 1.15 ευρώ τα 400 μλ ντράφτ. Και επειδή η Ryanair έχει φθηνά εισιτήρια, πεταχτείτε μια βολτίτσα!

Μιας και ανέφερα την κουζίνα, δε μπορώ να μη θυμηθώ την κριτική του pass1 για ρουμάνικο εστιατόριο της Αθήνας που ήταν χαρακτηριστικότατη και είχε σχολιαστεί πολύ χιουμοριστικά από τους υπόλοιπους φίλους χρήστες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να γίνει μια συνάντηση στη Dorna όπως κάποτε είχε ακουστεί!

Όπως ανέφερα, περάσαμε πολύ καλά στη Ρουμανία και είπαμε με τη λήξη των διακοπών να πεταχτούμε μέχρι τα Καλύβια για μια τελευταία απόλαυση. Σαν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρωταθληματος ένα πράγμα. Τον Μουρούζη τον είχαμε επισκεφθεί και τελικά με λίγη δυσκολία κατάφερα να πείσω τους άλλους 2 να πάμε ακριβώς απέναντι, στον Χριστόφορο. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό... ΟΛΑ ήταν ίδια, πράγμα που δεν με χάλασε γιατί η ποιότητα ήταν καλή.

Ώρα 22.00, Τρίτη βράδυ στις 31/5/2016 και στην περιοχή λίγα πράγματα. Αρκετές γάτες ευννοημένες λόγω της γενναιοδωρίας των πελατών και των καταστημάτων... λίγες παρέες και πολλές τηλεοράσεις να δείχνουν τα play-ωχ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. ΠΑΟΚ-ΠΑΟ και Πανιώνιος-ΑΕΚ... Βέβαια μας είπαν πως νωρίτερα είχαν κάνει απόβαση 600-700 τουρίστες Ινδοί που είχαν φάει γεμιστά. Μάλιστα τα λιμπιστήκαμε στην παρέα και τα παραγγείλαμε!

Από τον χώρο μην περιμένετε και πολλά. Πάρα πολλά τραπέζια, στον δρόμο, μέσα, μέχρι και μια "κρυφή" αίθουσα δίπλα από τις τουαλέτες είδα. Σε επικοινωνία με τη φίλη tzia για να της πω πως πέρασα μου κάνει "γιατί δεν το κάνουν όλο ένα να τελειώνουμε;"... Δίκιο έχει, καμία διαφορά μεταξύ τους. Τις ώρες αιχμής μόνο φοβάμαι όταν οι ορδές των πεινασμένων θα διαμαρτύρονται. Όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το παρκάρισμα. Κατά τα άλλα τίποτα απολύτως, απλώς να καθίσεις. Μια χαρά αν έχεις παρέα, αφού θα επικεντρωθείς αλλού. Παρ'όλα αυτά εμένα μου δίνει μια αίσθηση εξοχής που τόσο μου αρέσει!

Η εξυπηρέτηση είναι η γνωστή. Μόλις σε δουν στον δρόμο προσπαθούν να σε "τσιμπήσουν" με τους κράχτες έξω από τα μαγαζιά. Κατά τα άλλα και το γνωστό κέρασμα θα κάνουν, βλέπε αρνάκι και για το τέλος γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού και γενικώς παραπονεμένους δεν θα σας αφήσουν. Έχουν θέμα με τις αποδείξεις, καθώς στο τέλος φέρνουν το δελτίο παραγγελίας με χειρόγραφες τις τιμές ενώ και όταν ζήτησα κατάλογο ο κύριος μου είπε "δεν χρειάζεται, θα σας τα πω όλα εγώ". Στο τέλος ψιλοχάθηκαν και τελικά πήγα στο ταμείο εγώ να πληρώσω. Ότι περίσσεψε μας το έκαναν πακέτο για το σπίτι.

Η παραγγελία μας προσπάθησε να κυμανθεί σε φυσιολογικά επίπεδα γιατί δεν πεινούσαμε και σαν λύκοι αλλά κυρίως γιατί γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι αρκετές για +1 άτομο από ότι αν πηγαίναμε σε άλλο κατάστημα.

Η παραγγελία μας:

- Ψημμένο ψωμί με λαδορίγανη που χρεώνεται 2.20 ευρώ. Δεν το τιμήσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.80 ευρώ. Σχεδόν 3 μερίδες, φρέσκες και καλοψημμένες με ρίγανη αλλά χωρίς αλάτι για να βάλεις κατά το δοκούν. Πόσες να φάμε πιά... έμειναν αρκετές.

- Χόρτα στα 4 ευρώ. Αρκετή ποσότητα και νόστιμα, ότι πρέπει για συνοδευτικό.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι στα 4.5 ευρώ. Τραγανή κρούστα και καλή ποσότητα, όπως πρέπει να περιμένεις ένα σαγανάκι. Αλμυρούτσικο.

- Γεμιστά στα 7 ευρώ. Eίπαμε... ότι περίσσεψε από τους Ινδούς! Από ένα μεγάλο τεμάχιο τομάτας και πιπεριάς, όχι πολύ γευστικά. Άγλυκη η τομάτα, περίσσεψε αρκετή ποσότητα (πριν έρθουν τα κρέατα και χορτάσουμε). Θα ήταν άδικο να κριθεί το μαγαζί από τα γεμιστά που στο κάτω-κάτω κιόλας δεν είναι το φόρτε τους!

- Φιλέτο μοσχαρίσιο στα 19.5 ευρώ. Ζουμερό, νόστιμο αν και κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Ίσως λίγο αλάτισμα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Ελαφρώς καλύτερο από του Μουρούζη στα σημεία.

- Κοντοσούβλι στα 10 ευρώ. Τσιμπημένη τιμή αν και αρκετή ποσότητα. Υπήρχαν κάποια κομμάτια πιο ξεροψημμένα, τρωγόταν ευχάριστα πάντως. Σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Αν το παραγγείλετε φροντίστε να το φάτε σαν μεζέ και όχι σαν κύριο πιάτο όπως εγώ.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας. Αρκετά νόστιμο και χωρίς να φείδεται σε ποσότητα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σας ξαναλέω λοιπόν να έχετε στα υπόψιν πως συνήθως έρχεται σαν κέρασμα, παραγγείλτε κάτι άλλο και με σύνεση.

- Νερό εμφιαλωμένο που ήρθε χωρίς να ζητηθεί στα 2 ευρώ.
- 4 μπύρες (2 Φιξ και 2 Φίσερ) στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι και κεράσι. Νοστιμότατο και ελαφρύ για να κλείσει η βραδιά. Δεν είναι στις ποσότητες που υπήρχε παλαιότερα, είναι ομως μια φυσιολογικότατη ποσότητα για να μη σκάσεις.

Σύνολο στα 65 ευρώ, χωρίς απόδειξη όπως είπα. Πακετάκι με πολύ κοντοσούβλι και αρκετό αρνάκι για την επόμενη μέρα.

Συμπερασματικά θα πω πως έχει γίνει στέκι κρεατοφαγίας η περιοχή. Αυτό το γνωρίζατε. Μετά από τόσα χρόνια, έστω και με δυσκολίες, τα μαγαζιά αυτά υπάρχουν και προσπαθούν να διατηρηθούν. Η ποιότητα είναι σε καλά επίπεδα, οι ποσότητες το ίδιο... φροντίστε λοιπόν να πάτε μεγάλη παρέα για να το ευχαριστηθείτε πραγματικά. δεν πρόκειται να βγείτε ρομαντικό ραντεβουδάκι εκεί πέρα.

Καλύβια λοιπόν... Ποσότητα κυρίως και μετά ποιότητα...

Κερδισμένες οι γάτες που με τόσο φαγητό εκεί γύρω αισθάνονται σαν πριγκίπισσες... ουπς! Απαγορευμένη λέξη σύμφωνα με τον κύριο Φίλη...

Δεν θα δείτε περίεργες κοπές κρεάτων, αυτά είναι για πιο αριστοκρατικούς. Θα δείτε όμως μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση με αρκετούς υπαλλήλους με διάθεση να περάσετε καλά. Αν βρεθείτε για κάποιον λόγο κοντά στο αεροδρόμιο και έχετε διάθεση, κάντε μια επίσκεψη. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Αγαπητοί φίλοι του site και όσοι έχετε υπομονή να διαβάσετε την κάτωθι κριτική…. θα σας πρότεινα πριν αρχίσετε την ανάγνωση να βγάλετε από τα σεντούκια σας ότι αντικείμενα της λαϊκής παράδοσης σας βρίσκονται, στρώστε κανένα υφαντό, κανέναν τσεβρέ, βάλτε και καμιά φουστανέλα ή τσαρούχια, αν και κατανοώ ότι τα τελευταία είναι δυσεύρετα και φυσικά μην ξεχάσετε να βάλετε το αγαπημένο σας cd με κλαρίνα να παίζει!

Τι να πούμε για τα Καλύβια? Είναι μία κατηγορία από μόνα τους! Βλάχικος γάμος, πανηγύρι στο χωριό, γλέντι σε καταυλισμό Ρομά…όλα αυτά μαζί.

Κατ’αρχάς πλησιάζοντας στο χωριό θα δείτε στήλες καπνού να υψώνονται. Μην τρομάξετε δεν έχει πιάσει φωτιά, είναι η τσίκνα από τις ψησταριές που δουλεύουν full time, σκορπίζοντας μια άκρως γαργαλιστική ευωδιά στον αέρα.
Αφού παρκάρετε πανεύκολα στα γύρω στενά ή σε κάποια αλάνα θα περπατήσετε καμιά 20αριά μέτρα και θα συναντήσετε τις δύο διάσημες ταβέρνες της περιοχής να απλώνονται σε διάφορες αίθουσες. Τώρα γιατί είναι δύο αποτελεί ένα ανεξήγητο μυστήριο για μένα αφού και τα εδέσματα που σερβίρουν και ο χώρος είναι παντελώς πανομοιότυπα, οπότε μην προβληματιστείτε ιδιαίτερα, για το που θα καθίσετε.

Παλιότερα ήταν η standard επιλογή μας για μεσημεριανό κυριακάτικο φαΐ αφού βρισκόμαστε στην περιοχή αλλά κάτι που τρώγαμε σαν βόες και νυστάζαμε στην επιστροφή, κάτι η αγαπημένη μας ταβέρνα δίπλα στο σπίτι, μας είχαν κάνει να εγκαταλείψουμε το σπορ.

Η ευκαιρία για μια εκ νέου επίσκεψη μας δόθηκε πριν από κανά δυο Κυριακές όταν μας έκαναν παρέα και ένα ζευγάρι φίλων με τα παιδιά τους και η τοποθεσία μας βόλευε όλους.

Η αλήθεια είναι ότι μια ανησυχία την είχα η γυναίκα διαβάζοντας κριτικές που μιλούσαν για πολύ κόσμο και τραγικές καθυστερήσεις οπότε και έψηνα τον καλό μου να πάρει τηλέφωνο για κράτηση τραπεζιού. Ο Ικαριώτης όμως δεν μασάει με κάτι τέτοια και η απάντησή του ήταν “σιγά μη δε βρούμε” οπότε αριβάραμε επτά, ζωή να’χουμε, άτομα, κατά τις δύο, χωρίς κράτηση.

Μόλις είδα το πλήθος τα χρειάστηκα! Είπα μέσα μου ότι αποκλείεται να βρούμε τραπέζι και ακόμα αν κάτι τέτοιο συνέβαινε…θα φάμε τα Χριστούγεννα! Ευτυχώς, προς μεγάλης μου χαράς, διαψεύστηκα πανηγυρικά και έτσι μπόρεσε και ο σύζυγος να διατηρήσει την σωματική του ακεραιότητα!

Άμα τη εμφανίσει μας λοιπόν και ενώ κοιτάμε σαστισμένοι γύρω γύρω, μας τσιμπά ο γάτος, αεικίνητος σερβιτόρος, μας βάζει σε μία εκ των αιθουσών και μας καθίζει μάνι, μάνι σε ένα ανετότατο τραπέζι των δέκα, τουλάχιστον, ατόμων.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά. Τεράστια αίθουσα με παρατεταγμένα γαμοτράπεζα (εκ του γάμου και ουχί του γαμώτο) χωρίς καμία ιδιαίτερη διακόσμηση. Το μόνο ενδιαφέρον που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι το πώς ήταν, αρχικά, τα κτίσματα. Βλέπετε, πρόκειται για παλιά χωριάτικα σπίτια τα οποία έχουν επεκταθεί πανταχόθεν, με την αρχική τους μορφή όμως να είναι ακόμα και σήμερα, εμφανής. Εκεί που καθίσαμε εμείς, ας πούμε, ήταν η αυλή του παλιού σπιτιού, με το τοιχάκι να υπάρχει ακόμα και τα τότε δωμάτια να διακρίνονται ευκρινώς. Ακόμα και από το χρώμα των τοίχων καταλάβαινες τη χρήση του κάθε δωματίου.

Για την εξυπηρέτηση από την άλλη έχω να πω πολλά. Οι άνθρωποι που σερβίρουν εκεί, μόνο ως ήρωες μπορούν να χαρακτηριστούν. Ο κύριος που εξυπηρέτησε εμάς, συγκεκριμένα, υπήρξε ταχύτατος και ευγενέστατος κάνοντας και δύο κινήσεις που εμένα, προσωπικά, με σκλάβωσαν.

Για το φαγητό δεν είχα και μεγάλες προσδοκίες κι εκεί όμως εξεπλάγην ευχάριστα. Η μαμούθ παραγγελία μας περιελάμβανε

- Σαλάτα χωριάτικη. Μια γαβάθα με υπεράφθονα λαχανικά συμπαθούς ποιότητας και ένα τεράστιο κομμάτι φέτας. Μίνιμουμ για 4 με 6 άτομα.

- Σαλάτα λάχανο/καρότο. Ίδίου μεγέθους, με τραγανά λαχανικά και νοστιμότερη από την πρώτη, λόγω εποχής.

- Τζατζίκι. Σερβίρεται σε μεγάλο πιάτο. Ωραίο και πηχτό το γιαούρτι, απαλό όμως για τα δικά μου γούστα. Οι μη συμπαθούντες το σκόρδο θα το λατρέψουν.

- Σαγανάκι. Ευμέγεθες κομμάτι κεφαλοτυριού, καυτού από το τηγάνι και μαστιχωτού. Ίσως ένα τσικ πιο αλμυρό από ότι θα ήθελα.

- Πατάτες τηγανητές. Μόλις είχαν βγει από το τηγάνι και προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν φρέσκιες. Δεδομένου του πλήθους που καλούνται να εξυπηρετήσουν πίστευα ότι θα χρησιμοποιούσαν προκάτ. Όχι οι καλύτερες που έχω φάει πάντως αξιοπρεπέστατες.

- Κοκορέτσι. Μερίδα τεράστια. Όταν το είδα χοντρούτσικο, φοβήθηκα ότι δε θα είναι καλά ψημένο και ίσως να έχει βαριά μυρωδιά, το γευστικό όμως αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Καλοψημένο, ζουμερό, καθόλου μυρωδιά με τόσα όσα μπαχαρικά χρειαζόταν.

- 2 χοιρινές μπριζόλες μεγέθους βροντόσαυρου. Παρόλο το μέγεθός τους ήταν μαλακές, καλοψημένες και από ότι είπαν τα δύο παιδιά που τις παρήγγειλαν, πολύ νόστιμες.

- 2 σπαλομπριζόλες για μένα και την κορούλα. Όσο κι αν γίνομαι κουραστική με το μέγεθος θα το ξαναπώ. Μέγεθος μαμούθ!! Βουτυρένιες και πολύ νόστιμες και, επιτέλους, ψημένες όπως ακριβώς ήθελα. Εδώ ήταν η πρώτη κίνηση από το σερβιτόρο μας που με κέρδισε. Όταν τις παραγγέλναμε του είπα επί λέξει …“να βελάζουν”. Βλέπετε και σε μένα και στην κόρη, που ο άντρας μου λέει ότι την έχω κάνει σαν τα μούτρα μου στο συγκεκριμένο ζήτημα, μας αρέσει το κρέας μας medium αλλά στα περισσότερα μαγαζιά λες medium και έρχεται very, very well done, οπότε λέω και εγώ άψητη, μπας και σώσω τίποτα. Όταν λοιπόν ήρθαν σκύβει ο σερβιτόρος στο αυτί και μου λέει “ της μικρής την έψησα λίγο παραπάνω μήπως και δεν άρεσε του παιδιού τόσο ωμή”. Τελικά και το παιδί και η μαμά τις έφαγαν με μεγάλη ευχαρίστηση.

- 1 κιλό παϊδάκια για τους υπόλοιπους τρεις. Νοστιμότατα και λαχταριστά όμως υπολείπονται αυτών, του αγαπημένου μου μαγαζιού.

Με όλα τα παραπάνω λοιπόν και μαζί με τις δύο τεράστιες φρατζόλες ψημένου ψωμιού που ήρθαν στην αρχή καθώς και με κρασί, μπύρες, αναψυκτικά και τις απαραίτητες σόδες, ο λογαριασμός ήταν 130 ευρώ και η απόδειξη ήρθε κανονικότατα. Για την ποσότητα μια χαρά τα βρήκα, χωρίς να έχω παράπονο και για την ποιότητα και τη νοστιμιά. Βέβαια θα μπορούσαν να μειώσουν τις μερίδες κατεβάζοντας, αντίστοιχα, και τις τιμές γιαυτό και το 3 στο vmf. Πάντως να έχετε υπόψη σας ότι όσο μεγαλύτερη η παρέα…. τόσο μικρότερος θα είναι, αναλογικά, ο λογαριασμός.

Καθώς, λοιπόν, έχουμε πληρώσει, ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να φύγουμε. Το άγρυπνο μάτι του σερβιτόρου πιάνει την κίνηση και έρχεται τρέχοντας στο τραπέζι μας λέγοντας “ που πάτε? Σας φέρνω το γιαουρτάκι σας”. Η δεύτερη κίνηση που σας έλεγα. Επέστρεψε άμεσα με 1 κιλό γιαούρτι, χωρίς υπερβολή, και 3-4 μπολ με μέλι και διάφορα γλυκά του κουταλιού. Δεν είναι ότι το γιαούρτι και τα γλυκά ήταν αξέχαστα, η κίνηση όμως και ο τρόπος που προσφέρθηκαν εμένα με κέρδισαν. Αφού λοιπόν τα Καλύβια ξαναμπήκαν στο γαστρονομικό μας χάρτη θα ξαναπάω μία από τις επόμενες Κυριακές και, ειλικρινά, θα ψάξω τον ίδιο σερβιτόρο να μας εξυπηρετήσει.

Αγαπημένοι μου φίλοι δεν πιστεύω να έχετε παράπονο…. από τα πλέον κυριλάτα στα πιο sui generis πεθαίνεις, μαγαζιά σας πάω. Αλλά όπως λέει κι η μαμά μου…. ” Τέτοια ήσουν από μικρή”!

Καλά Χριστούγεννα σε σας και τους αγαπημένους σας! Να περάσετε τέλεια αυτές τις γιορτινές μέρες!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Κυριακή 27 Μαρτίου και μετά από μια βόλτα πρός Κερατέα ( συγκεκριμένα στο βρωμοπούσι.... κλαίω με το όνομα χχααχχα) για κάτι δουλίτσες που είχαμε και αφού μας έπιασε βρόχη και αναγκαστήκαμε να φύγουμε γρήγορα, αποφασίσαμε να πάμε για φαΐ. Αφού οι ντόπιοι εκεί μας είπαν να μην κάτσουμε γαι φαΐ στο βρωμοπούσι γιατί και ακρηβά είναι και όχι κάτι σπουδαίο, έριξα την ιδέα να πάμε πρός Καλύβια που είναι σταθερή αξία... και έτσι καταλήξαμε 4 άτομα 3 η ώρα το μεσημέρι στον Χριστόφορο.

Ο χαμός δεν περιγράφεται εκείνης της μέρας, ακόμη και με καταρακτώδη βρόχη μιλιούνια ανθρώπων κατεύθαναν από παντού για μάσα. Ευτυχώς έχουν παρκαδόρους και τους δίνεις το αμάξι και το βάζουν αυτοί στο πάρκινγκ αν έχει θέσεις ή κάπου στα στενά γύρω από το μαγαζί.

Ο χώρος του μαγαζίου είναι τεράστιος, μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 400-500 άτομα. Όπως μπαίνεις από την κύρια είσοδο στο δεξί σου χέρι είναι οι σούβλες με όλα τα εδέσματα, μπαίνοντας είναι ένας χώρος αρκετά μεγάλος με μωσαικό κάτω και ξύλο σε τοίχους και ταβάνι όπως είναι δηλαδή η διακόσμηση σε όλο το μαγαζί, με λίγα διακοσμητικά σε διάφορα σημεία. Συνεχίζοντας προς τα μέσα και περνώντας από την κουζίνα που είναι κλειστή συναντάς άλλους 2 χώρους για να κάτσεις, την μέρα που πήγαμε όλοι αυτοί οι χώροι ήταν γεμάτοι και να σηκωνόταν κανένας περιμέναν σαν τα κοράκια από πάνω άλλοι για να κάτσουν και έτσι μετά από παρότρυνση ένος σερβιτόρου ανεβήκαμε στον επάνω όροφο που μας είπε ότι είναι πιο χαλαρά, αγγούρια χαλαρά ήταν, τίγκα ήταν και του είπα έχουμε άρρωστο άνθρωπο μαζί δεν μπόρει με ευκολία να ανέβει σκάλες ούτε να περιμένει άλλο όρθια, πείτε μας αν έχει τραπέζι αλλιώς να πάμε σε άλλο μαγαζι και μου είπε ακολουθήστε με πάνω και θα βρούμε, ε βρήκαμε μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε ένα ζευγάρι που καθότανε δίπλα στις τουαλέτες (τελειααααα).

Η εξυπηρέτηση τώρα εκτός από αυτό το αλαλούμ που έγινε μέχρι να καθήσουμε ήταν πολύ καλή, αν και γινότανε χαμός και οι περισσότεροι πελάτες είχαν έρθει εκείνη την ώρα, όλα κύλισαν ρολόι (χαράς τα κουράγια τους με τέτοιον πανικό), λίγο τους ψάχναμε κανά δυο φορές αλλά είμαι της άποψης ότι όταν επικρατεί τέτοιος χαμός δικαιολογούντε εν μέρει, μπόρουν και καλύτερα πάντως και λίγο χαμόγελο δεν βλάπτει... ααα επίσης ούτε να δώσεις απόδειξη και να μην στη ζητάω βλάπτει..

Στη μάσα τώρα όλα ήταν τεράστια και λαχταριστά, αφού μου τρέχουν τα σάλια τώρα που τα σκέφτομαι, πάμε λοιπόν.

Στην αρχή μας φέρανε ψητό ψωμί( περίπου μισή φρατζόλα) με λαδάκι και ριγανη, χωρίς να μας ρωτήσουν. Νομίζω από ότι είδα στον κατάλογο 2,20€ το κοστολογούσε το τραπέζι.

Μια χόρτα (ραδίκια πήραμε εμείς είχε και 1 είδος ακόμα που δεν το θυμάμαι τώρα), τέλεια, φρέσκα, βρασμένα όσο πρέπει και πολύ μεγάλη μερίδα (4/4) (3,80€)

Πατάτες τηγανιτές, οι απόψεις διίστανται αν ήταν προκάτ ή όχι, εγώ δεν είμαι μεγάλος φάν της πατάτας τηγανιτής αλλά μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν και ήταν πολύ καλά τηγανισμένες ούτε πολύ λαδίλα, ούτε καρβουνιασμένες, όπως πρέπει. Σε όλους άρεσαν πάντως και επίσης μεγάλη μερίδα. (4/4) (3,80€)

Κολοκυθάκια τηγανητά, εδώ έγινε χαμός ήρθε μια πιατάρα τεράστια γεμάτη με κολοκυθάκια στίκς και πραγματικά πέσανε κορμιά, παραλίγο η κοπέλα μου να χάσει το χέρι της... ήταν αποθέωση, ( πραγματικά απορώ πως τα τηγανιτά τους δεν έχουν ίχνος λαδίλας ενώ ετοιμάζονται εκείνη την ώρα για τόσα άτομα).. τεσπά να τα πάρετε οπωσδήποτε αν πάτε (4/4) (3,80€)

Τυροκαυτερή, φανταστική, άφησε εποχή, για μένα ήταν έτσι ακριβώς όπως την ήθελα (4/4) (4,00€)

Κοκορέτσι, ίσως το πιο μέτριο απ όλα τα πιάτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, τρωγότανε με μεγάλη άνεση, δεν μύριζε καθόλου, είχε λιγο ψηθει παραπάνω το εξωτερικο του και ήταν χοντρό μέσα, εμένα μου αρέσει να το κανω μουκίτσες. πάντως ήταν καλή συκωταριά που φτιάχτηκε, για κάποιες λεπτομέρειες δεν παίρνει 4 (3/4) (10,90€)

Μισό κιλό παΐδάκια αρνήσια, γλειφιτζουράκια θα τα έλεγα καλύτερα, πεντανόστημα ήταν τα άτιμα, θέλω να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον ψήστη. (32€ το κιλό, το μισό 16€) (4/4)

Μισό κιλό παΐδάκια κοτόπουλο, νταα νταν ντα νταααααν... τι κοτοπουλάρα ήταν αυτή ? τι κοτοπουλαρά ήταν αυτή? τι να πώ ότι έλιωνε στο στόμα, ότι από γεύση δεν παιζότανε, τι σώς μαγίκη ήταν αυτη που το περιχήνουνε θεε μουυυυ? (4/4) (8,00€)

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασάκι κόκκινο, που δεν θυμάμαι πόσο έχει, άλλα ήταν πολύ καλό και αυτό, γλυκόπιοτο.

Στο τέλος μας κεράσανε γιαούρτι με 2 γλυκά του κουταλιού, το ένα κεράσι και το άλλο κυδώνι.

Η έξοδος μας στεύθηκε με απιτυχία, φάγαμε σαν κτήνοι, πληρώσαμε αν θυμαμαι καλά κάπου 17€ το άτομο. λίγο ταλαιπωρηθήκαμε να κάτσουμε στην αρχή, αλλά από δω και πέρα θα το ξέρω να μην πηγαίνω τόσο μεσημέρι ή να κλείνω τραπέζι εξαρχής.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ορμάτεεεεε...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Ειχα ακουσει για αυτη την ταβερνα απο ένα φιλο μου που την επισκεπτεται συχνα και μολις ειδα φωτο ειδικα απο το μεγεθος του περιβόητου πλεον μπιφτεκιου του, ειπα πρέπει να το επισκεφτουμε. Πηρα 2 καλοφαγαδες φιλους μου που αντεχουν και το πολυ φαγητο και πηγαμε απογευμα καθημερινής. Η τοποθεσια ηταν σε ενα μεγαλο δρομο των καλυβιων γεματο με ομοειδείς ταβερνες.

Στα συν οτι το μαγαζι εχει δικο του πάρκινγκ δωρεαν για τους πελάτες του και σου παρκαρουν το αυτοκίνητο παρκαδοροι. σα χωρος εχει τραπεζακια πανω στο πεζοδρόμιο και μεσα στο μαγαζι. οχι κατι ιδιαίτερο. κινειται στα κλασικα πλαισια αυτου του ειδους. Παρα την εποχη ειχε ηλιο και ζεστη οποτε καθησαμε εξω.

Αρχικα μεχρι να αποφασίσουμε απο τον καταλογο τι θα παρουμε και για να συνοδευσουμε το κρασακι που ειχαμε προπαραγγειλει, μας εφεραν κερασμα 1 μεγάλη μεριδα κοντοσουβλι. Αυτοματα μας ειχαν κερδισει σα πελατες καθοτι και το κρεας ηταν καλοψημενο. παραγγειλαμε λοιπον 2 απο τα περιφημα γεμιστα μπιφτεκια και εγω πηρα 1 μεριδα παϊδάκια καθως και φετα ψητη. μολις ηρθαν τα πιατα τοτε καταλαβα περι τίνος επροκειτο. τα μπιφτεκια ξεπερνουσαν κατα πολυ το πιατο σε μεγεθος!! δε το συναντας ευκολα αυτο.

Και το βασικο ηταν νοστιμοτατα. περιττο να πω ο ενας φιλος μου πηρε τα 2/3 σε πακετο για το σπιτι και ο αλλος που το εφαγε υπεφερε ολη την υπολοιπη μερα!!! τα παϊδάκια ομως που παρήγγειλα εγω ειχαν αρκετο λιπος και δε μου αρεσαν ιδιαιτερα. για τα παραπανω πληρωσαμε 54 ευρω. Ατο τελος μας εφεραν εναν δισκο με γλυκα του κουταλιου και γιαουρτακι. Όλα εξαιρετικά. το προτεινω σαν μαγαζι γιατι σεβεται τον πελατη που θα σηκωθει προφανως απο την αλλη ακρη της αττικης και θα το επισκεφτεί.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Ειναι η δευτερη φορα που επισκεπτομαι τον ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ και απο γευση ηταν οπως και την προηγουμενη φορα, ολα πολυ νοστιμα.

Πηραμε μια χωριατικη, ενα κιλο αρνι σουβλας, μια μεριδα κοκορετσι, μια μεριδα χορτα και μια πατατες (ολα σε μεγαλες μεριδες οπως παντα). Μισο κιλο χυμα κρασι, μια κολα και μια σπραιτ. Μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο και ψητο ψωμι και μας κερασαν μια μεριδα χοιρινο κοντοσουβλι.

Στο τελος μας κερασαν γιαουρτι με γλυκο κερασι και γλυκο κυδωνι. Ολα πολυ ωραια και ο λογαριασμος στα 68 ευρω.

Το αρνητικο στα ολα καλα ήταν δυστυχως οτι ο λογαριασμος ηρθε σε αθεώρητο δελτιο παραγγελιας και οταν ζητησα νομιμη αποδειξη, ο σερβοτορος κυριολεκτικα εκανε ενα μορφασμο, "ξινησε" οπως λεμε στο χωριο μου και δεν ειπε ουτε ευχαριστω!!! Επισης η βοηθεια για το παρκινγκ θα ηταν σωστη αν οταν πηγα να παραλαβω το αυτοκινητο ειχαν αφησει κλειστο το παραθυρο οπως τους το παρεδωσα και δεν γεμιζε σκονη το εσωτερικο του αυτοκινητου! Γι αυτα τα δυο λαθη και η μια τοματουλα στην εξυπηρετηση!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Τα Καλυβια σαν περιοχη ειχαν παντα στο μυαλο μου, μιαν αυρα επαρχιας εντος Αττικης, διασημης για τις Β κατηγοριας ταβερνες κρεατοφαγιας της. Αν και βρεθηκα συχνα στα περιξ δεν πηγαινα ως εκει για φαγητο, το θεωρουσα -ουτως ειπειν- κατωτερο των προσδοκιων μου. Η πρωτη δοκιμη μου απεδειξε πως εσφαλλα σοβαρα...

Φτασαμε τρια ατομα σε ενα κεντρικο σημειο της κωμοπολης (η χωριου, δυσκολο να πω τι απο τα δυο) οπου υπηρχαν δυο βασικες ταβερνες, η μια απεναντι στην αλλη. Μονο που δεν ηταν μονο δυο, γιατι στην πραγματικοτητα η καθε μια απ'αυτες διεθετε 3-4 αιθουσες τη μια διπλα στην αλλη. Σουπερ φωταγωγημενες, με αρκετους κραχτες απ'εξω και με μια εντονη κινητικοτητα γυρω-γυρω, παρα το γεγονος οτι ηταν βραδυ καθημερινης. Οι κραχτες των δυο ταβερνων προσπαθουσαν να μας τραβηξουν στη μερια της δικης τους, εμεις τελικα επιλεξαμε τον "Χριστοφορο".

Ο χωρος, ενω ειναι απλος, στην πραγματικοτητα εχει και μια εσανς "πολυτελειας". Τα τραπεζια αρκετα καλοβαλμενα, οι καρεκλες πολυ καλυτερες απο τις κλασσικες ψαθινες μιας συνηθισμενης ταβερνας, η σαλα ευρυχωρη και -πολυ σημαντικο- χωρις εντονες οσμες απο την κουζινα. Το δε σερβις ηταν με μια λεξη αυτο που θα λεγαμε "επαγγελματικο" (και θεωρω μεγαλο προσον τον επαγγελματισμο στην Ελλαδα... ). Μολις πηραμε τους καταλογους στα χερια μας παραξενευτηκαμε αρκετα γιατι οι τιμες μας φανηκαν ακριβες. Π. χ. η χοιρινη μπριζολα 9 ευρω και το μπιφτεκι 8,50. Επιπλεον μας απογοητευσε αυτο που μας ειπε ο σερβιτορος οτι οι μεριδες ερχονται σκετες, χωρις κανενα συνοδευτικο.
Τελικα παραγγειλαμε:

-Μια σαλατα μαρουλι. Πολυ μεγαλη, αρκετα φρεσκια αλλα πολυ απλη.
-Μια σαλατα λαχανο-καροτο παρομοιως.
-Μια μεριδα πατατες τηγανιτες. Οταν ειδαμε την πιατελα να καταφθανει, πιστεψαμε οτι θα εγινε καποιο λαθος. Ειτε ηταν τριπλη μεριδα και πηγαινε σε αλλο τραπεζι ειτε νομιζε ο σερβιτορος πως δεν παραγγειλαμε μονο μια. Κι ομως εκεινοι που δεν καταλαβαν ειμασταν εμεις. Η πιατελα τεραστια, και οι πατατες βουνο. Σωστα τηγανισμενες, στη σωστη θερμοκρασια και επιπλεον φρεσκιες (οχι προτηγανισμενες). Ηταν η πρωτη μεγαλη εκπληξη.
-Μια μπριζολα χοιρινη. Μονο που δεν εμοιαζε με Καμια αλλη μπριζολα απ'αυτες(τις χιλιαδες μαλλον) που εχω φαει στη ζωη μου. Ηταν θεορατη! Ανετα θα μπορουσε να καλυψει τις αναγκες δυο (ισως και παραπανω) ατομων. Δε γνωριζα καν οτι μπορεις να βγαλεις τοσο μεγαλη μπριζολα απο ενα γουρουνι! Επιπλεον μαλακη και πεντανοστιμη!

-Ενα μπιφτεκι. Δευτερο σοκ! Γιγαντιο! Ποσοτικα ανταποκρινεται σε τρεις μεριδες μια απλης ταβερνας. Ζουμερο, νοστιμο, καλοψημενο και κυριως, φτιαγμενο Μονο απο κρεας μοσχαρισιο - χωρις ψωμι δηλαδη!
-Μια μεριδα παϊδακια κοτοπουλου. Αυτο ηταν ενα κανονικο πιατο. Σωστα ψημενα τα παϊδακια, αλλα η μεριδα φυσιολογικη, σαν αυτη που θα ετρωγες και οπουδηποτε αλλου. Παρ'ολα αυτα ομως, η τεχνη στο ψησιμο ηταν εμφανης και εδω.
-Μισο κιλο κοκκινο κρασακι χυμα, αρκετα καλο ποιοτικα.

Για αρχη μας εφεραν μια πιατελα ψωμι σε χοντρες φετες (εν ειδει κουβερ, αξιας 2 ευρω), ψημενο και με λαδοριγανη απο πανω. Να μην παραλειψω να γραψω οτι μαζι με τα ψωμια ηρθε ενα πιατο με 5-6 λεμονια κομμενα, ωστε να εχουμε αφθονα μολις ερθει το κρεας. Επισης, τα δυο μπουκαλακια με λαδι και ξυδι ηταν γεματα για να μπορεις να χρησιμοποιησεις οσο χρειαστεις. Μοναδικο "φαουλ" κατα τη γνωμη μου, το εμφιαλωμενο νερο που ηρθε χωρις να ερωτηθουμε και χρεωθηκε τελικα 2 ευρω. Τελος, να προσθεσω οτι μαζι με το λογαριασμο μας εφεραν ατομικες μεριδες γιαουρτι με δυο μπολακια, ενα με γλυκο κερασι και ενα με κυδωνι, ωστε να βαλουμε οποιο απο τα δυο προτιμουσαμε. Επισης απο ενα σφηνακι τεντουρα χωνευτικη.

Συνολικος λογαριασμος 43,50 ευρω. Μονο που πηραμε μαζι μας σε πακετο οτι περισσεψε γιατι ηταν αδυνατον να φαγωθουν ολα αυτα απο 3 ατομα. Συνοπτικα θα ελεγα οτι με 35 ευρω μπορουν να φανε 3 ανθρωποι και να "σκασουν" στο φαγητο. Καθε μεριδα κρεας αναλογει σε δυο πολυ μεγαλες μεριδες, οπως τις ξερουμε, η σε τρεις κανονικες. Αυτο θα το εχουμε στο μυαλο μας την επομενη φορα. Η οποια μαλιστα, ελπιζω να ειναι συντομα. Εφαγα βλεπεις πολλες φορες σε ταβερνες της ευρυτερης περιοχης και στο τελος εκλαψα τα λεφτα μου.

Τελικα φαινεται πως οτι γινεται διασημο εχει λογο, δεν γινεται στην τυχη. Πλεον τον γνωριζω για τα Καλυβια. Και πλεον ξερω που θα παω την επομενη φορα που θα θελω να φαω καλο και οικονομικο κρεας.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Σαββατο μεσημερι ατομα 4 ξεκινησαμε για Καλυβια, και συγκεκριμενα για τον Χριστοφορο.

Στη συγκεκριμενη κριτικη δεν θα μπω σε λεπτομερειες μιας και αυτες που προηγηθηκαν ειναι πολυ κατατοπιστικες, αυτο που θα σχολιασω ειναι η σταυλισια μπριζολα που παραγγειλαμε και η οποια δεν ηταν μεγεθους αναλογου, και χρεωθηκε 16 ευρω.
Πληρωσαμε 64 ευρω και γενικα ηταν καλα.
Εχω ομως να σημειωσω το νερο που ερχεται χωρις να ζητηθει καιχρεωνεται 2ευρω και το ψωμι στα2,20.

ετσι με το που καθεσαι 4,20.
Ο λογαριασμος σε μπλοκ παραγγελιας, ποσο φπα στα 64 ευρω?
Τελικα το κερασμα μηπως δεν ειναι και τοσο κερασμα?
Καλα θα ηταν να τα προσεχουμε ολα και μαλιστα μαγαζια με τοση δουλεια!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Μετά από χρόνια "επένδυσης" χρημάτων στις ταβέρνες της Βάρης, στα "βλάχικα" είπα να πάω και στα Καλύβια μιας και μου το πρότειναν πολύ καιρό και είχα να τα επισκεφτώ πάνω από 15χρόνια. Έτσι λοιπόν μετά το μπάνιο μας στο Λαγονήσι πήγαμε στον Χριστόφορο. Οι ταβέρνες απέχουν 10-15 λεπτά από τις παραλίες του Λαγονησίου.

Μας είχαν προειδεάσει οι φίλοι ότι είναι τεράστιες οι μερίδες κτλ οπότε πήραμε "λίγα".

1 μπιφτέκι γεμιστό με τυρί το οποίο είναι τουλάχιστον τεράστιο, 1 μοσχαρίσια μπριζόλα νόστημι μαλακή και είναι σαν αυτές που έτρωγε ο Fred(?) στους Flinstones, 1 χωριάτικη σαλάτα με ένα κομμάτι φέτα από πάνω όσο είναι 3 μερίδες φέτα και σε πιάτο για να χωράει 2 κιλά ντομάτες κρεμμύδι και πιπεριά(και κάπαρη), 1 σαγανάκι το οποίο ήταν νόστιμο αλλά μικρό σε σχέση μετα υπόιοιπα πιάτα, 1 "μερίδα" πατάτες και βάζω εισαγωγικά γιατί ήταν αντίστοιχα 3 κλασσικές μερίδες ταβέρνας, 1 τυροσαλάτα και 1 τζατζίκι επίσης σε μεγάλες ποσότητες.
Από ποτό πήραμε 500ml κρασί λευκό και 5 coca cola.

Μας κέρασαν επίσης μία μερίδα κοντοσούβλι πεντανόστιμο ζουμερό και μαλακό με τραγανή πέτσα και μας έφεραν και ψωμί με λαδορίγανι στα κάρβουνα και σε ενα μπωλάκι μια σως μουστάρδας.

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας είπαν μόνοι να μας δώσουν σε πακέτο ότι μας έμεινε και μας έφεραν για επιδόρπιο γιαούρτι με διάφορα γλυκά του κουταλιού (κεράσι και κυδώνι μας έφεραν συγκεκριμένα) και ένα μπουκαλάκι με λικέρ μαστίχας.

Σύνολο 60€. 15€ το άτομο. Σκάσαμε, πήραμε για το σπίτι και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι για επόμενη φορά.

Τα μαγαζία της περιοχής έχουν και πάρκινγκ!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Αποφασίσαμε με την παρέα μου να πάμε μια βόλτα προς Καλύβια μεριά μιας και οι 2 από τους 4 της παρέας είναι μισοί Αρβανίτες!

Που θα πάμε? Στον Χριστόφορο είπαμε ομόφωνα και πολύ σωστά πράξαμε!

Καταφτάσαμε μια καλοκαιρινή καθημερινή και η αλήθεια είναι ότι είχε γύρω στις 5 παρεούλες που τελικά γίνανε 8 ή 10 δεν θυμάμαι καλά, ικανοποιητικός αριθμός αν αναλογιστεί κανείς ότι τις καθημερινές οι ταβέρνες βαράνε μύγες.

-Παραγγείλαμε μία χωριάτικη (ούτε τη μισή δεν καταφέραμε να φάμε), Τζατζίκι (όχι πολύ βαρύ αλλά καλό γευστικά -πολύ μεγάλη ποσότητα), λουκάνικο σχάρας (μέτριο) πατάτες τηγανιτές (φρέσκότατες και της ώρας, όχι μία απλή μερίδα αλλά ένα βουνό από πατάτες), σαγανάκι (μέτριο, λίγο αλμυρό). Και κάποια στιγμή ο σερβιτόρος μας πλησίασε με ένα πιάτο ανά χείρας και μας είπε ότι ήτανε προσφορά του μαγαζιού (αρνάκι μπούτι σούβλας, φαγώθηκε ευχάριστα)

-Σαν λάτρεις του "παιδακίου" και το τονίζω αυτό επισημάναμε στον σερβιτόρο ότι θέλουμε αποκλειστικά και μόνο παιδάκι αρνίσιο. (Καλό είναι να το τονίζουμε γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που οι ταβέρνες στην εποχή μας βάζουν μια στρώση μπούτι και από πάνω στην πιατέλα 5-6 παϊδάκια για ξεκάρφωμα, γεγονός που δεν θεωρώ τίμιο. Επίσης επειδή δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πέρα από κρέατα στην σχάρα που σιγοψήνονται στα κάρβουνα κρατώντας τα ζουμιά τους. Κεραμικές πλάκες και φούρνοι απαγορεύονται... Αλλά αυτό το κεφάλαιο θα το ανοίξω σε κριτική που θα αναρτήσω για κάποιο άλλο μαγαζί.

- Παραγγείλαμε 2 κιλά παιδάκια αρνίσια (μπορεί να μην ήταν γάλακτος αλλά ήταν ένα βουνό από παιδάκια καλοψημένα και αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι έχουμε μια υποψία ότι μας βάλανε και παραπάνω από 2 κιλά...

-Οι άντρες της παρέας ήπιαμε μπύρες kaiser αρκετά δροσερές και οι γυναίκες νεράκι.

-Στο τέλος όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας κέρασαν γιαούρτι με διάφορα γλυκά του κουταλιού.

-Το κουστούμι μας βγήκε στα 20€ το άτομο για την ακρίβεια ηταν κάτι λιγότερο απο 20 αλλά επειδή η εξυπηρέτηση ήταν άριστη είπαμε να αφήσουμε και ένα μικροποσό σαν tips!

-Θα μου πείτε "Που πας ρε Καραμίτρο?4 άτομο 2 κιλά κρέας είναι υπερβολή! )... Ναι Οκ! Συμφωνώ αλλά έχουμε τις αδυναμίες μας!

-Θα ξαναπάμε σίγουρα μιάς και μείναμε πάρα πολύ ικανοποιημένοι.

Μπράβο στον Χριστόφορο και στο προσωπικό του!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Θέλετε να φάτε μέχρι σκασμού? Αν ναι ο Χριστόφορος είναι το μαγαζί σας. Μια πλατείτσα με 2-3 μαγαζιά χασαποταβέρνες. Το επισκέφτηκα πριν λίγο με άλλα δυο φιλικά ζευγάρια και μια κοπέλα.

Τεράστιος χώρος και ιδού η παραγγελία μας: 1 κοκορέτσι, 1 κοντοσούβλι νόστιμα καλοψημένα και τα δύο, 4 μερίδες μπιφτέκια μοσχαρίσια τιτάνες (έχω και φωτό γι απόδειξη), νόστιμα αλλά με πολλά μπαχάρια λίγο βαριά, 1 χωριάτικη τεράστια μερίδα, 1 πατάτες τηγανητές τεράστια μερίδα τραγανές, 1 κοτόπουλο φιλέτο δε δοκίμασα πρέπει να ταν καλό, 1 μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος μπαμπάκι κι εξίσου νόστιμη.

2 μισόκιλα κρασί κόκκινο καλό, κέρασμα του μαγαζιού μερίδα αρνί πολύ καλό, ψωμί ψημένο με λάδι και για το τέλος το κέρασμα μια τεράστια γαβάθα γιαούρτι με γλυκά κουταλιού περγαμόντο, κεράσι, κυδώνι και λιμοντσέλο.

Με 2 μπουκάλια νερό ο λογαριασμός στα 79 ευρώ,13 ευρώ το άτομο!!! Και με το αναμενόμενο πακέτο για το σπίτι. Δεν είναι για κάθε μέρα λόγω απόστασης αλλά για μια φορά στο τόσο οπωσδήποτε θα το καταφχαριστηθείτε. Ηλία πότε θα ξαναπάμε?