Ελληνική κουζίνα με έμφαση στα κρεατικά.

26 Σεπ 2017

Εχουν περάσει χρόνια από τότε που επισκεφτόμασταν τακτικά την Ταβέρνα του Χριστόφορου στα Καλύβια και τότε για μας το μαγαζί ήταν κάτι το εξαιρέτικό, οι μερίδες γενναίες (ΧΧΧ L) και το 20άρικο ανά άτομο με μπύρες η κρασί ασήμαντο.

Αρχές Σεπτέμβρη 2017 και με αφόρμη τη βραδιά ανδρών (μπατσελορ) πριν το γάμο του αγαπητού μου ξάδερφου καταλήξαμε πάλι εκεί. Παρασκευή και το μαγαζί ήταν γεμάτο (τελικά έχει η δεν έχει αγγίξει η κρίση τον Ελληνα;). Χωρίς να προηγηθεί κράτηση μας βάλανε μέσα, σε μια μεγάλη (αλλά αδιάφορη αισθητικά αίθουσα), με φωτογραφίες στους τοίχους απο καλλιτέχνες.

Για όσους δεν έχουν πάει Καλύβια, το κέντρο του χωριού καταλαμβάνουν δύο μεγάλες ταβέρνες ο Χριστόφορος και ο Μουρούζης με άπειρες καρέκλες και τραπέζια μέσα στις δαιδαλώδες αίθουσες τους αλλά και αμέτρητα στους γύρω δρόμους. Συνολικά χωρίς υπερβολή να φιλοξενούνται ταυτόχρονα και 500-600 άτομα στα δυο μαγαζία. Φανταστείτε οτι στο βαθμό που το Las Vegas είναι ο παράδεισος του λατρη του τζόγου, στον ίδιο βαθμό και τα Καλύβια είναι ο παράδεισος του κρεατοφαγά (και όχι αναγκαστικά του καλοφαγά).

Επτα (7) αντρες παραγγείλαμε λίγο από τα πάντα, μερικά από τα οποία έφτασαν γρήγορα, ενώ άλλα λόγω του ιδιαίτερου ψησίματος (πχ. σταβλίσιες μπριζόλες) αργησαν λίγο. Σχολιάζοντας λοιπον τις γέυσεις:

-Σαλάτα χωριάτικη (εις διπλουν): ΧΧΧL σερβίρεται σε σκάφη με ένα τεράστιο χοντροκομένο τυρί φέτας πάνω και γενικώς ολά τα υλικά της ήταν σε μεγάλα κομμάτια (πραγμα που δεν μου αρέσει προσωπικά). Το ότι ήταν μεγάλη δεν σήμαινε οτί ήταν εξαιρετική απλά καλή (3/4)
- Πατάτες τηγανιτές (2 σκάφες): Τεράστια μερίδα (2Χ) όπως άλλωστε όλες μέτριες σε ποιότητα και πολύ λαδίλα. (1,5/4)
- Κολοκυθάκια τηγανιτά: 2Χ σε ποσότητα, μέτρια σε γέυση και κακό τηγάνισμα (λαδίλα και δω) (1,5/4)
- Τζατζίκι (3/4)
- Λουκάνικο χωριάτικο (3/4). Συνιθισμένο στις περισσότερες ταβέρνες και σίγουρα δεν ξεχώριζε
- Χορινή Μπριζόλα (3/4). Τεράστιο κομμάτι στην ανάλογη τιμή. Νόστιμη αλλά με μεγάλα κομμάτια λίπους
- Κοντοσούβλι (3,5/4). Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα. Αρκετά καλοψημένο και νόστιμο. 'Εφτασε και γρήγορα.
- Μοσχαρίσια Σταβλίσια Σπαλομπριζόλα (4/4). Εξαιρετική σε ψήσιμο (όπως παντου στην Ελλάδα έτσι και στα Καλύβια, κανεις δε σε ρωτάει πόσο να την ψήσει και πάντα έρχεται Medium-Well, ενώ η τελειότερη γεύση σε καλό σιτεμένο κρέας έρχεται σε Raw-Medium ψησιμο) και άψογη σε γεύση. Μπορεί άνετα να την μοιραστεί ένα ζευγάρι. Νομίζω πάντως ότι το ζώο δεν ήταν μοσχάρι αλλά μεγάλο βόδι.
- Μοσχαρίσια Τ-bone (2,5/4). Για κάποιο λόγο ήταν μέτρια σε γέυση και με πολύ λίπος

- Κερασμένη τεράστια ποσότητα γιαουρτιού με γλυκά του κουταλιού (απαραίτητα για καλη χώνευση)

Το κρασί ηταν απλα καλο (κοκκινο).

Δεν θύμαμαι τι άλλο παραγγείλαμε πάντως με 22 ευρώ το άτομο φάγαμε του σκασμού.

Το σέρβις καλούτσικο, διαικπεραιωτικό θα έλεγα (μόνη ένσταση η μη αναφορά στο βαθμό ψησίματος του βοδινού)

Συμπέρασμα.

Νομίζω ότι η ποιότητα του φαγητού έχει υποβαθμιστεί για χάρη του κέρδους και το μαγαζί στηρίζεται στη φήμη. Έχω εντός (αλλα και κυρίως εκτός) Αττικής, εναλλακτικες προτάσεις για κρεατοφαγία (πχ. Μανδρα, Φυλή, Πολυδένδρι).

Η τοπ επιλογή είναι να πας Ραφήνα ενα Σάββατο η Κυριακή, να πάρεις το πλοίο (εισητήρια με αυθυμερόν επιστροφή -30%) για Άνδρο και νοικιασμένο ΙΧ για μπάνιο στο Ζόρκο και φαί στου Κόσση την Ταβέρνα μετά. Θα φάτε Ανδριώτικο κατσίκι στη λαδόκολα, τα πιο νόστιμα αρνίσια παιδάκια, την καλύτερη τοπική χοιρινή και εξαιρετικά ψημένες μοσχαρίες, κερασμένο τσίπουρο και γιαούρτι στο τέλος. Και φυσικά το καλύτερο κοκκινο κρασι.
Επιστροφή στις 19.00 η με το βραδυνο τοπικό δρομολόγιο. Οταν χειμωνιάσει αφήστε το μπάνιο και κάντε τα υπόλοιπα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.

06 Ιουν 2016

Με το που πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα μετά από ταξίδι αναψυχής, σκεφτήκαμε πως ήταν μια καλή ευκαιρία να συνεχίσουμε τις μάχες που ξεκινήσαμε στη Ρουμανία. Μη φοβάστε, η Ρουμάνικη κουζίνα δεν έχει και πολλές διαφορές, βασίζεται στα κρεατικά κυρίως με χαρακτηριστικό πιάτο τη μαμαλίγκα με βάση το καλαμπόκι για να συνοδεύει το φαγητό. Χυλό, πολέντα πείτε το όπως θέλετε. Μάλιστα δοκιμάσαμε μέχρι ζαρκάδι και αρκούδα όπως έλεγε ο κατάλογος. Οι τιμές δε εξευτελιστικές, όταν κατά κύριο λόγο τρως μερίδα με 5-6 ευρώ. Οι δε μπύρες μέχρι και με 1.15 ευρώ τα 400 μλ ντράφτ. Και επειδή η Ryanair έχει φθηνά εισιτήρια, πεταχτείτε μια βολτίτσα!

Μιας και ανέφερα την κουζίνα, δε μπορώ να μη θυμηθώ την κριτική του pass1 για ρουμάνικο εστιατόριο της Αθήνας που ήταν χαρακτηριστικότατη και είχε σχολιαστεί πολύ χιουμοριστικά από τους υπόλοιπους φίλους χρήστες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να γίνει μια συνάντηση στη Dorna όπως κάποτε είχε ακουστεί!

Όπως ανέφερα, περάσαμε πολύ καλά στη Ρουμανία και είπαμε με τη λήξη των διακοπών να πεταχτούμε μέχρι τα Καλύβια για μια τελευταία απόλαυση. Σαν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρωταθληματος ένα πράγμα. Τον Μουρούζη τον είχαμε επισκεφθεί και τελικά με λίγη δυσκολία κατάφερα να πείσω τους άλλους 2 να πάμε ακριβώς απέναντι, στον Χριστόφορο. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό... ΟΛΑ ήταν ίδια, πράγμα που δεν με χάλασε γιατί η ποιότητα ήταν καλή.

Ώρα 22.00, Τρίτη βράδυ στις 31/5/2016 και στην περιοχή λίγα πράγματα. Αρκετές γάτες ευννοημένες λόγω της γενναιοδωρίας των πελατών και των καταστημάτων... λίγες παρέες και πολλές τηλεοράσεις να δείχνουν τα play-ωχ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. ΠΑΟΚ-ΠΑΟ και Πανιώνιος-ΑΕΚ... Βέβαια μας είπαν πως νωρίτερα είχαν κάνει απόβαση 600-700 τουρίστες Ινδοί που είχαν φάει γεμιστά. Μάλιστα τα λιμπιστήκαμε στην παρέα και τα παραγγείλαμε!

Από τον χώρο μην περιμένετε και πολλά. Πάρα πολλά τραπέζια, στον δρόμο, μέσα, μέχρι και μια "κρυφή" αίθουσα δίπλα από τις τουαλέτες είδα. Σε επικοινωνία με τη φίλη tzia για να της πω πως πέρασα μου κάνει "γιατί δεν το κάνουν όλο ένα να τελειώνουμε;"... Δίκιο έχει, καμία διαφορά μεταξύ τους. Τις ώρες αιχμής μόνο φοβάμαι όταν οι ορδές των πεινασμένων θα διαμαρτύρονται. Όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το παρκάρισμα. Κατά τα άλλα τίποτα απολύτως, απλώς να καθίσεις. Μια χαρά αν έχεις παρέα, αφού θα επικεντρωθείς αλλού. Παρ'όλα αυτά εμένα μου δίνει μια αίσθηση εξοχής που τόσο μου αρέσει!

Η εξυπηρέτηση είναι η γνωστή. Μόλις σε δουν στον δρόμο προσπαθούν να σε "τσιμπήσουν" με τους κράχτες έξω από τα μαγαζιά. Κατά τα άλλα και το γνωστό κέρασμα θα κάνουν, βλέπε αρνάκι και για το τέλος γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού και γενικώς παραπονεμένους δεν θα σας αφήσουν. Έχουν θέμα με τις αποδείξεις, καθώς στο τέλος φέρνουν το δελτίο παραγγελίας με χειρόγραφες τις τιμές ενώ και όταν ζήτησα κατάλογο ο κύριος μου είπε "δεν χρειάζεται, θα σας τα πω όλα εγώ". Στο τέλος ψιλοχάθηκαν και τελικά πήγα στο ταμείο εγώ να πληρώσω. Ότι περίσσεψε μας το έκαναν πακέτο για το σπίτι.

Η παραγγελία μας προσπάθησε να κυμανθεί σε φυσιολογικά επίπεδα γιατί δεν πεινούσαμε και σαν λύκοι αλλά κυρίως γιατί γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι αρκετές για +1 άτομο από ότι αν πηγαίναμε σε άλλο κατάστημα.

Η παραγγελία μας:

- Ψημμένο ψωμί με λαδορίγανη που χρεώνεται 2.20 ευρώ. Δεν το τιμήσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.80 ευρώ. Σχεδόν 3 μερίδες, φρέσκες και καλοψημμένες με ρίγανη αλλά χωρίς αλάτι για να βάλεις κατά το δοκούν. Πόσες να φάμε πιά... έμειναν αρκετές.

- Χόρτα στα 4 ευρώ. Αρκετή ποσότητα και νόστιμα, ότι πρέπει για συνοδευτικό.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι στα 4.5 ευρώ. Τραγανή κρούστα και καλή ποσότητα, όπως πρέπει να περιμένεις ένα σαγανάκι. Αλμυρούτσικο.

- Γεμιστά στα 7 ευρώ. Eίπαμε... ότι περίσσεψε από τους Ινδούς! Από ένα μεγάλο τεμάχιο τομάτας και πιπεριάς, όχι πολύ γευστικά. Άγλυκη η τομάτα, περίσσεψε αρκετή ποσότητα (πριν έρθουν τα κρέατα και χορτάσουμε). Θα ήταν άδικο να κριθεί το μαγαζί από τα γεμιστά που στο κάτω-κάτω κιόλας δεν είναι το φόρτε τους!

- Φιλέτο μοσχαρίσιο στα 19.5 ευρώ. Ζουμερό, νόστιμο αν και κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Ίσως λίγο αλάτισμα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Ελαφρώς καλύτερο από του Μουρούζη στα σημεία.

- Κοντοσούβλι στα 10 ευρώ. Τσιμπημένη τιμή αν και αρκετή ποσότητα. Υπήρχαν κάποια κομμάτια πιο ξεροψημμένα, τρωγόταν ευχάριστα πάντως. Σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Αν το παραγγείλετε φροντίστε να το φάτε σαν μεζέ και όχι σαν κύριο πιάτο όπως εγώ.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας. Αρκετά νόστιμο και χωρίς να φείδεται σε ποσότητα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σας ξαναλέω λοιπόν να έχετε στα υπόψιν πως συνήθως έρχεται σαν κέρασμα, παραγγείλτε κάτι άλλο και με σύνεση.

- Νερό εμφιαλωμένο που ήρθε χωρίς να ζητηθεί στα 2 ευρώ.
- 4 μπύρες (2 Φιξ και 2 Φίσερ) στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι και κεράσι. Νοστιμότατο και ελαφρύ για να κλείσει η βραδιά. Δεν είναι στις ποσότητες που υπήρχε παλαιότερα, είναι ομως μια φυσιολογικότατη ποσότητα για να μη σκάσεις.

Σύνολο στα 65 ευρώ, χωρίς απόδειξη όπως είπα. Πακετάκι με πολύ κοντοσούβλι και αρκετό αρνάκι για την επόμενη μέρα.

Συμπερασματικά θα πω πως έχει γίνει στέκι κρεατοφαγίας η περιοχή. Αυτό το γνωρίζατε. Μετά από τόσα χρόνια, έστω και με δυσκολίες, τα μαγαζιά αυτά υπάρχουν και προσπαθούν να διατηρηθούν. Η ποιότητα είναι σε καλά επίπεδα, οι ποσότητες το ίδιο... φροντίστε λοιπόν να πάτε μεγάλη παρέα για να το ευχαριστηθείτε πραγματικά. δεν πρόκειται να βγείτε ρομαντικό ραντεβουδάκι εκεί πέρα.

Καλύβια λοιπόν... Ποσότητα κυρίως και μετά ποιότητα...

Κερδισμένες οι γάτες που με τόσο φαγητό εκεί γύρω αισθάνονται σαν πριγκίπισσες... ουπς! Απαγορευμένη λέξη σύμφωνα με τον κύριο Φίλη...

Δεν θα δείτε περίεργες κοπές κρεάτων, αυτά είναι για πιο αριστοκρατικούς. Θα δείτε όμως μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση με αρκετούς υπαλλήλους με διάθεση να περάσετε καλά. Αν βρεθείτε για κάποιον λόγο κοντά στο αεροδρόμιο και έχετε διάθεση, κάντε μια επίσκεψη. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας!

21 Δεκ 2015

Αγαπητοί φίλοι του site και όσοι έχετε υπομονή να διαβάσετε την κάτωθι κριτική…. θα σας πρότεινα πριν αρχίσετε την ανάγνωση να βγάλετε από τα σεντούκια σας ότι αντικείμενα της λαϊκής παράδοσης σας βρίσκονται, στρώστε κανένα υφαντό, κανέναν τσεβρέ, βάλτε και καμιά φουστανέλα ή τσαρούχια, αν και κατανοώ ότι τα τελευταία είναι δυσεύρετα και φυσικά μην ξεχάσετε να βάλετε το αγαπημένο σας cd με κλαρίνα να παίζει!

Τι να πούμε για τα Καλύβια? Είναι μία κατηγορία από μόνα τους! Βλάχικος γάμος, πανηγύρι στο χωριό, γλέντι σε καταυλισμό Ρομά…όλα αυτά μαζί.

Κατ’αρχάς πλησιάζοντας στο χωριό θα δείτε στήλες καπνού να υψώνονται. Μην τρομάξετε δεν έχει πιάσει φωτιά, είναι η τσίκνα από τις ψησταριές που δουλεύουν full time, σκορπίζοντας μια άκρως γαργαλιστική ευωδιά στον αέρα.
Αφού παρκάρετε πανεύκολα στα γύρω στενά ή σε κάποια αλάνα θα περπατήσετε καμιά 20αριά μέτρα και θα συναντήσετε τις δύο διάσημες ταβέρνες της περιοχής να απλώνονται σε διάφορες αίθουσες. Τώρα γιατί είναι δύο αποτελεί ένα ανεξήγητο μυστήριο για μένα αφού και τα εδέσματα που σερβίρουν και ο χώρος είναι παντελώς πανομοιότυπα, οπότε μην προβληματιστείτε ιδιαίτερα, για το που θα καθίσετε.

Παλιότερα ήταν η standard επιλογή μας για μεσημεριανό κυριακάτικο φαΐ αφού βρισκόμαστε στην περιοχή αλλά κάτι που τρώγαμε σαν βόες και νυστάζαμε στην επιστροφή, κάτι η αγαπημένη μας ταβέρνα δίπλα στο σπίτι, μας είχαν κάνει να εγκαταλείψουμε το σπορ.

Η ευκαιρία για μια εκ νέου επίσκεψη μας δόθηκε πριν από κανά δυο Κυριακές όταν μας έκαναν παρέα και ένα ζευγάρι φίλων με τα παιδιά τους και η τοποθεσία μας βόλευε όλους.

Η αλήθεια είναι ότι μια ανησυχία την είχα η γυναίκα διαβάζοντας κριτικές που μιλούσαν για πολύ κόσμο και τραγικές καθυστερήσεις οπότε και έψηνα τον καλό μου να πάρει τηλέφωνο για κράτηση τραπεζιού. Ο Ικαριώτης όμως δεν μασάει με κάτι τέτοια και η απάντησή του ήταν “σιγά μη δε βρούμε” οπότε αριβάραμε επτά, ζωή να’χουμε, άτομα, κατά τις δύο, χωρίς κράτηση.

Μόλις είδα το πλήθος τα χρειάστηκα! Είπα μέσα μου ότι αποκλείεται να βρούμε τραπέζι και ακόμα αν κάτι τέτοιο συνέβαινε…θα φάμε τα Χριστούγεννα! Ευτυχώς, προς μεγάλης μου χαράς, διαψεύστηκα πανηγυρικά και έτσι μπόρεσε και ο σύζυγος να διατηρήσει την σωματική του ακεραιότητα!

Άμα τη εμφανίσει μας λοιπόν και ενώ κοιτάμε σαστισμένοι γύρω γύρω, μας τσιμπά ο γάτος, αεικίνητος σερβιτόρος, μας βάζει σε μία εκ των αιθουσών και μας καθίζει μάνι, μάνι σε ένα ανετότατο τραπέζι των δέκα, τουλάχιστον, ατόμων.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά. Τεράστια αίθουσα με παρατεταγμένα γαμοτράπεζα (εκ του γάμου και ουχί του γαμώτο) χωρίς καμία ιδιαίτερη διακόσμηση. Το μόνο ενδιαφέρον που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος είναι το πώς ήταν, αρχικά, τα κτίσματα. Βλέπετε, πρόκειται για παλιά χωριάτικα σπίτια τα οποία έχουν επεκταθεί πανταχόθεν, με την αρχική τους μορφή όμως να είναι ακόμα και σήμερα, εμφανής. Εκεί που καθίσαμε εμείς, ας πούμε, ήταν η αυλή του παλιού σπιτιού, με το τοιχάκι να υπάρχει ακόμα και τα τότε δωμάτια να διακρίνονται ευκρινώς. Ακόμα και από το χρώμα των τοίχων καταλάβαινες τη χρήση του κάθε δωματίου.

Για την εξυπηρέτηση από την άλλη έχω να πω πολλά. Οι άνθρωποι που σερβίρουν εκεί, μόνο ως ήρωες μπορούν να χαρακτηριστούν. Ο κύριος που εξυπηρέτησε εμάς, συγκεκριμένα, υπήρξε ταχύτατος και ευγενέστατος κάνοντας και δύο κινήσεις που εμένα, προσωπικά, με σκλάβωσαν.

Για το φαγητό δεν είχα και μεγάλες προσδοκίες κι εκεί όμως εξεπλάγην ευχάριστα. Η μαμούθ παραγγελία μας περιελάμβανε

- Σαλάτα χωριάτικη. Μια γαβάθα με υπεράφθονα λαχανικά συμπαθούς ποιότητας και ένα τεράστιο κομμάτι φέτας. Μίνιμουμ για 4 με 6 άτομα.

- Σαλάτα λάχανο/καρότο. Ίδίου μεγέθους, με τραγανά λαχανικά και νοστιμότερη από την πρώτη, λόγω εποχής.

- Τζατζίκι. Σερβίρεται σε μεγάλο πιάτο. Ωραίο και πηχτό το γιαούρτι, απαλό όμως για τα δικά μου γούστα. Οι μη συμπαθούντες το σκόρδο θα το λατρέψουν.

- Σαγανάκι. Ευμέγεθες κομμάτι κεφαλοτυριού, καυτού από το τηγάνι και μαστιχωτού. Ίσως ένα τσικ πιο αλμυρό από ότι θα ήθελα.

- Πατάτες τηγανητές. Μόλις είχαν βγει από το τηγάνι και προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν φρέσκιες. Δεδομένου του πλήθους που καλούνται να εξυπηρετήσουν πίστευα ότι θα χρησιμοποιούσαν προκάτ. Όχι οι καλύτερες που έχω φάει πάντως αξιοπρεπέστατες.

- Κοκορέτσι. Μερίδα τεράστια. Όταν το είδα χοντρούτσικο, φοβήθηκα ότι δε θα είναι καλά ψημένο και ίσως να έχει βαριά μυρωδιά, το γευστικό όμως αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Καλοψημένο, ζουμερό, καθόλου μυρωδιά με τόσα όσα μπαχαρικά χρειαζόταν.

- 2 χοιρινές μπριζόλες μεγέθους βροντόσαυρου. Παρόλο το μέγεθός τους ήταν μαλακές, καλοψημένες και από ότι είπαν τα δύο παιδιά που τις παρήγγειλαν, πολύ νόστιμες.

- 2 σπαλομπριζόλες για μένα και την κορούλα. Όσο κι αν γίνομαι κουραστική με το μέγεθος θα το ξαναπώ. Μέγεθος μαμούθ!! Βουτυρένιες και πολύ νόστιμες και, επιτέλους, ψημένες όπως ακριβώς ήθελα. Εδώ ήταν η πρώτη κίνηση από το σερβιτόρο μας που με κέρδισε. Όταν τις παραγγέλναμε του είπα επί λέξει …“να βελάζουν”. Βλέπετε και σε μένα και στην κόρη, που ο άντρας μου λέει ότι την έχω κάνει σαν τα μούτρα μου στο συγκεκριμένο ζήτημα, μας αρέσει το κρέας μας medium αλλά στα περισσότερα μαγαζιά λες medium και έρχεται very, very well done, οπότε λέω και εγώ άψητη, μπας και σώσω τίποτα. Όταν λοιπόν ήρθαν σκύβει ο σερβιτόρος στο αυτί και μου λέει “ της μικρής την έψησα λίγο παραπάνω μήπως και δεν άρεσε του παιδιού τόσο ωμή”. Τελικά και το παιδί και η μαμά τις έφαγαν με μεγάλη ευχαρίστηση.

- 1 κιλό παϊδάκια για τους υπόλοιπους τρεις. Νοστιμότατα και λαχταριστά όμως υπολείπονται αυτών, του αγαπημένου μου μαγαζιού.

Με όλα τα παραπάνω λοιπόν και μαζί με τις δύο τεράστιες φρατζόλες ψημένου ψωμιού που ήρθαν στην αρχή καθώς και με κρασί, μπύρες, αναψυκτικά και τις απαραίτητες σόδες, ο λογαριασμός ήταν 130 ευρώ και η απόδειξη ήρθε κανονικότατα. Για την ποσότητα μια χαρά τα βρήκα, χωρίς να έχω παράπονο και για την ποιότητα και τη νοστιμιά. Βέβαια θα μπορούσαν να μειώσουν τις μερίδες κατεβάζοντας, αντίστοιχα, και τις τιμές γιαυτό και το 3 στο vmf. Πάντως να έχετε υπόψη σας ότι όσο μεγαλύτερη η παρέα…. τόσο μικρότερος θα είναι, αναλογικά, ο λογαριασμός.

Καθώς, λοιπόν, έχουμε πληρώσει, ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να φύγουμε. Το άγρυπνο μάτι του σερβιτόρου πιάνει την κίνηση και έρχεται τρέχοντας στο τραπέζι μας λέγοντας “ που πάτε? Σας φέρνω το γιαουρτάκι σας”. Η δεύτερη κίνηση που σας έλεγα. Επέστρεψε άμεσα με 1 κιλό γιαούρτι, χωρίς υπερβολή, και 3-4 μπολ με μέλι και διάφορα γλυκά του κουταλιού. Δεν είναι ότι το γιαούρτι και τα γλυκά ήταν αξέχαστα, η κίνηση όμως και ο τρόπος που προσφέρθηκαν εμένα με κέρδισαν. Αφού λοιπόν τα Καλύβια ξαναμπήκαν στο γαστρονομικό μας χάρτη θα ξαναπάω μία από τις επόμενες Κυριακές και, ειλικρινά, θα ψάξω τον ίδιο σερβιτόρο να μας εξυπηρετήσει.

Αγαπημένοι μου φίλοι δεν πιστεύω να έχετε παράπονο…. από τα πλέον κυριλάτα στα πιο sui generis πεθαίνεις, μαγαζιά σας πάω. Αλλά όπως λέει κι η μαμά μου…. ” Τέτοια ήσουν από μικρή”!

Καλά Χριστούγεννα σε σας και τους αγαπημένους σας! Να περάσετε τέλεια αυτές τις γιορτινές μέρες!

24 Αυγ 2017

Πήγαμε με την παρέα 15αύγουστο ορμώμενοι απο φίλους για τις μεγάλες μερίδες του και διαβάζωντας κριτικές.
Καταρχήν ήταν πολύ δύσκολο να βρεθεί τραπέζι και κανένας δεν φροντιζέ για αυτό παρά μονό η καλή σου τύχη να αδειάσει κάποιο μπροστά σου η να είσαι πιό γρήγορος απο τον διπλανό σου.

Αφού στους δρόμους ταχύτητας προκριθήκαμε κάτσαμε σε τραπέζι και ποτέ δεν είδαμε το κέρασμα που είχα διαβάσει σε άλλες κριτικές.

Α δεν είδαμε και σερβιτόρο επί 55 λεπτά παρόλο που με πίεση σε αλλοδαπό που δεν γνώριζε ελληνικά είχαμε καθαρισμένο τραπέζι στο 20 λεπτο.

η παραγγελία μας 2 χοιρινες μπριζόλες 1 μερίδα πανσέτες 1 πατατες 1 σαλάτα (παρά τις παραινέσεις για αγγουροντομάτα ήθελε σώνει και καλά να μην μπεί στο κόπο να βγάλει τα κρεμμύδια και την πιπεριά) και 2 μπύρες.
ολά αυτά στο μιλητό γιατί κατάλογος δεν υπήρχε αλλά και αν ζητάγες ο θεός ξέρει αν θα είχαμε φάει έως σήμερα.

το φαγητό δεν άργησε να έρθει αλλά οι χοιρινές εκτός απο σχετικά μεγάλες (δεν τις λες τεράστιες) ήταν οι πιό άνοστες και πιό στεγνές μπριζόλες που έχω φάει ποτέ ενώ και οι πανσέτες παρόλο που λόγω λίπους και μονό έπρεπε να είναι ζουμερές δεν το κατάφεραν. να σημειώσω οτι μας έφεραν και μία μερίδα πανσέτες επιπλέον δηλαδή 4 μερίδες για τρία άτομα και επέμεναν οτι τις παραγγείλαμε.

Αποτέλεσμα να μην φαγωθούν ποτέ ενώ και εμείς φάγαμε ολίγο απο μπριζόλα και φύγαμε κακήν κακώς καθώς η τσίκνα μας είχε πνίξει (απορώ οι γείτονές μπορούν και ζούν με αυτή την μπόχα)

Σύνολο τιμής 52 εύρω δεν το λές και φτηνό.

Συμπερασματικά η ταβέρνα μυρίζει δεν έχει εξυπηρέτηση δεν έχει καταλόγους δεν έχει καλό φαγητό και μην κάνετε το κόπο να φτάσετε εώς εκει στο δρόμο σας εγγυώμαι οτι σίγουρα θα βρεθεί κάτι καλύτερο για να φάτε.

13 Ιουν 2017

Επισκέφτηκα πρόσφατα δύο φορές τον Χριστόφορο. Η μία ήταν στις 27 Μάη με πολύ μεγάλη παρέα, η άλλη του Αγίου Πνεύματος (5 Ιούνη) με τριμελή παρέα (εμού συμπεριλαμβανομένου), μετά από το πρώτο φετινό μπάνιο.

Η πρώτη επίσκεψη κρίνεται ως σχετικώς επιτυχημένη. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, πιθανότατα λόγω μεγέθους παρέας και θέσης (καθόμασταν μπροστά στην έξοδο του μαγαζιού δίπλα στις σούβλες, οπότε μπαινόβγαινε συνεχώς προσωπικό). Όλα τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα (γενικώς φαίνονται οργανωμένοι όσον αφορά το ψήσιμό τους). Η εκ των προτέρων ανησυχία μου ήταν μήπως λόγω βιασύνης (μιας και εξυπηρετούν εκατοντάδες κόσμου και ψήνονται τόνοι κρέατος) τύχει να φέρουν κάποια κρέατα προς το άψητο, αλλά ευτυχώς δεν έτυχε κάτι τέτοιο.

Μας έφεραν ψημένο ψωμί, από σαλάτες πήραμε χωριάτικη και πατζάρια (αξιοπρεπείς και οι δύο), ενώ από ορεκτικά πατάτες, τζατζίκι και τυροκαυτερή (κοντά στον μέσο όρο). Από ψητά παραγγείλαμε κοκορέτσι (όχι σαν το σπιτικό πασχαλινό, αλλά καλό), χοιρινό κοντοσούβλι (πολύ νόστιμο), αρνίσια παϊδάκια (καλοψημένα), λουκάνικο (συμπαθές), χοιρινή (προσωπικά έφαγα το κόκκαλο μόνο, όπως κάνω πάντα, δε μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος), μπιφτέκι (δεν είμαι φαν γενικώς, οπότε δεν κρίνω). Οι μερίδες ήταν πολύ μεγάλες, αλλά η τιμή ήταν αντίστοιχη (π. χ. η μερίδα χοιρινό κοντοσούβλι είχε τιμή 12 ευρώ).

Γενικώς το ψήσιμό τους ήταν ικανοποιητικό, αν και θα μπορούσε να είναι λιγότερο ουδέτερο και να έχει έναν πιο ιδιαίτερο χαρακτήρα. Βέβαια ομολογώ ότι δεν πήγα με την προσδοκία για κάτι εξωτικό, μιας και εκ των πραγμάτων είναι μαγαζί που απευθύνεται σε πολύ κόσμο, οπότε δεν υπάρχει πολύς χώρος για καλώς εννοούμενες παραξενιές. Καλά φάγαμε πάντως, δεν έχω παράπονο.

Στα συν το γεγονός πως όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν από μόνοι τους απόδειξη, όπως και φορητό pos, μιας και ζητήσαμε να γίνει η πληρωμή με κάρτα. Για την ακρίβεια, δεν έφεραν μία απόδειξη, αλλά 4-5 πιασμένες μεταξύ τους, καθώς κάθε φορά που παραγγέλναμε κάτι, προφανώς χτυπούσαν επιτόπου την αντίστοιχη απόδειξη στα ενδότερα του μαγαζίου. Το αναφέρω μιας και είναι το μόλις δεύτερο μαγαζί που μου έχει τύχει το ίδιο πράγμα. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι, πάντως και στην δεύτερη πρόσφατη επίσκεψη, έγινε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Επίσης, στο τέλος έφεραν να κεράσουν γιαουρτάκι (όχι κάτι το ιδιαίτερο) με γλυκό του κουταλιού, συν λικέρ μαστίχα (που πάντα εκτιμάται).

Δυστυχώς η δεύτερη επίσκεψη ήταν τουλάχιστον απογοητευτική, σχεδόν εκνευριστική. Δε θέλω να αναφέρω τα ελάχιστα που πιστεύω πως πρέπει να πληροί ένα σοβαρό μαγαζί (που είναι και υποκειμενικά στο κάτω κάτω της γραφής), αλλά η εξυπηρέτηση ήταν μακράν ό, τι χειρότερο έχω βιώσει ποτέ στη ζωή μου.

Κάτσαμε κατόπιν υπόδειξης από μέλος τους προσωπικού σε τραπέζι που ήταν ακόμα γεμάτο με αποφάγια από την προηγούμενη παρέα. Γενικώς δε μπορώ να πω ότι είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα, μιας και το θεωρώ φυσιολογικό σε κάποιες περιπτώσεις να συμβαίνει. Εξάλλου μέσα σε ένα λεπτό ήρθε κάποιος και το καθάρισε, όπως τέλος καλό, όλα καλά θα έλεγα. Έλα όμως που παρατηρήσαμε στις επόμενες 2+ ώρες που πέρασαν μέχρι να φύγουμε ότι δεν ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Για την ακρίβεια συνέβαινε σε όλα τα τραπέζια, οπότε μάλλον ήταν οδηγία τα τραπέζια να καθαρίζονται μόνο όταν ερχόταν κάποια νέα παρέα να κάτσει. Αν ο σκοπός ήταν να κερδίσουν χρόνο ώστε να αφιερωθεί το προσωπικό σε πιο σημαντικά καθήκοντα, θα ήταν κατανοητό. Αλλά ακόμα και όταν η κίνηση δεν ήταν τόση πολλή, δεν άλλαξε κάτι. Η ιδέα που μας δημιουργήθηκε είναι ότι γίνεται επίτηδες για να δίνει η όλη εικόνα την εντύπωση στους περαστικούς ότι μόλις έφυγε η παρέα που έτρωγε στο εκάστοτε τραπέζι και κατ' επέκταση ότι το μαγαζί είναι μονίμως γεμάτο από κόσμο. Τέλος πάντων, ζήτημα μικρής σημασίας, αλλά δε μου άρεσε καθόλου η εικόνα.

Είπα προηγουμένως ότι ένα λεπτό αφού κάτσαμε ήρθαν και καθάρισαν το τραπέζι. Αυτή ήταν δυστυχώς και η μόνη γρήγορη εμπειρία εξυπηρέτησης για μας εκείνη τη μέρα. Έπειτα πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτά μέχρι να καταφέρουμε να παραγγείλουμε… Μέχρι τότε:
- Ήρθε πρώτα ένας σερβιτόρος και μας έφερε μπουκάλι νερό χωρίς να ρωτήσει μήπως θέλουμε κανάτα (οκ, παραξενιά μου). Δεν είπαμε κάτι.
- Ήρθε άλλος σερβιτόρος για να μας στρώσει το χάρτινο τραπεζομάντηλο, από τον οποίο ζητήσαμε κατάλογο, για να πάρουμε την απάντηση πως θα έρθει άλλος σερβιτόρος για να παραγγείλουμε (οκ, κατάλογο ζητήσαμε, έτερον, εκάτερον…).
- Ήρθε τρίτος σερβιτόρος για να μας φέρει 3 σερβίτσια και 2 ποτήρια, εκ των οποίων το ένα ήταν άπλυτο (δεν τα έλεγξε καν πριν τα ακουμπήσει στο τραπέζι). Μετά από ένα λεπτό ξαναπέρασε και του ζητήσαμε 2 καθαρά ποτήρια (του δώσαμε και το βρώμικο πίσω, αλλά προτίμησε να μας το αφήσει για συντροφιά), καθώς και κατάλογο. Τα δεύτερα ποτήρια τουλάχιστον ήταν πεντακάθαρα.
- Για να μην τα πολυλογώ, μετά από την παρέλαση των σερβιτόρων (αναρωτιέμαι, δε θα έπρεπε να αναλαμβάνει ένας μόνο μια περιοχή, ή έστω κάποια συγκεκριμένα τραπέζια;) και αφού ζητήσαμε συνολικά 3 φορές κατάλογο, καταφέραμε με τα πολλά να παραγγείλουμε. Όλα αυτά ενώ και οι 5 παρέες που ήρθαν μετά από εμάς στο μαγαζί και κάθισαν στα γειτονικά τραπέζια, είχαν ήδη παραγγείλει (2 εξ αυτών μάλιστα απολάμβαναν ήδη τα ψητά τους πριν καν εμείς παραγγείλουμε). Εμείς το ψημένο ψωμί το φάγαμε κρύο πάντως. Θα αναφερθώ στα φαγητά παρακάτω.

Μέχρι να φτάσει η ώρα του λογαριασμού, μας έκανε φοβερή εντύπωση το γεγονός πως δεν είχαν οι σερβιτόροι καθόλου το νου τους για να πάρουν τα άδεια πιάτα από τα τραπέζι, ακόμα κι αν τα αφήναμε για δική τους διευκόλυνση προς τις άκρες του τραπεζιού. Πόσο μάλλον ενώ γνωρίζουν ότι φέρνουν τα περισσότερα φαγητά σχεδόν μαζί, και πως τα περισσότερα πιάτα τους είναι πολύ μεγάλα και υφίσταται de facto πρόβλημα χώρου. Ψιλά γράμματα θα μου πείτε…

Για να κλείσω με τα της εξυπηρέτησης, από όταν αποφασίσαμε να ζητήσουμε λογαριασμό, μέχρι να καταφέρουμε να φύγουμε από το μαγαζί, πέρασε σχεδόν μισή ώρα! Και θα ήταν παραπάνω αν δε μας έβλεπε από μακριά ένας σερβιτόρος (που δεν περιλαμβανόταν σε όσους αναφέρθηκαν πιο πριν), ο οποίος αποφάσισε μάλλον από μόνος του να μας εξυπηρετήσει εν τέλει. Σηκώναμε χέρια, έκαναν πως δε μας έβλεπαν, ή όντως δε μας έβλεπαν από τα 3 μέτρα. Ζητούσαμε λογαριασμό, τι το λέγαμε, τι δεν το λέγαμε, το ίδιο και το αυτό.

Το αποκορύφωμα ήταν που μετά από τις 2 πρώτες απόπειρες και σχεδόν ένα τετάρτο που είχε παρέλθει, τολμήσαμε και ζητήσαμε λογαριασμό από ένα μέλος του προσωπικού ακόμα (από αυτούς που πηγαινοέρχονταν μες το μαγαζί, όχι από τους αμιγώς εξωτερικούς), ο οποίος μας απάντησε το αμίμητο «βρείτε το σερβιτόρο σας και ζητήστε τον από αυτόν». Κατά πρώτον, σε ποιον από όλους τους σερβιτόρους μας αναφέρεσαι;;; Κατά δεύτερον, συγγνώμη κιόλας, αλλά αν είσαι σοβαρό μαγαζί, δε λες τίποτα, πας και βρίσκεις εσύ τον υποτιθέμενο σερβιτόρο μας και μας φέρνετε την απόδειξη. Τουλάχιστον θλιβερή εξυπηρέτηση. Ε, το ένα μέλος της παρέας δεν άντεξε από τη συνεχιζόμενη κοροϊδία και ξέσπασε βοερά εν τέλει. Πάντως δεν ήρθε κανένας για να ζητήσει μια έστω και τυπική συγγνώμη για την ερασιτεχνική εξυπηρέτηση, παρά μόνον ο σερβιτόρος που από την άλλη άκρη του μαγαζιού είδε το σκηνικό και έσπευσε να διορθώσει τα αδιόρθωτα, χωρίς ο ίδιος να φέρει την παραμικρή ευθύνη.

Στα φαγητά τώρα, από ψητά πήραμε χοιρινό κοντοσούβλι (το οποίο ήταν και πάλι νόστιμο, 2 στα 2, οπότε προτείνεται), προβατίνα (να γλύφεις και τα δάχτυλά σου, καλύτερη κατ΄εμέ από τα αρνίσια παϊδάκια τους, αλλά έχετε υπ’ όψιν ότι έχει περισσότερο λίπος), και παϊδάκια κοτόπουλου (μου φάνηκε άσχημα κομμένο και χτυπημένο το κρέας, ένιωθες ότι είχαν σπάσει τα κόκκαλα σε μικρά κοκαλάκια και δεν ήταν ευχάριστη η αίσθηση, αν και δεν έφαγα πολύ από αυτό, οπότε…).

Συμπέρασμα: Η εξυπηρέτηση ήταν μια του ύψους, μια του (πολύ) βάθους. Συνηθίζω να δίνω δεύτερες ευκαιρίες μετά από ατοπήματα, αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση όσα βίωσα στην δεύτερη επίσκεψη, μου έδωσαν την εντύπωση ότι η καλή εξυπηρέτηση ήταν συγκυριακή. Από φαγητά ξεχώρισα την προβατίνα, το χοιρινό κοντοσούβλι και τα αρνίσια παϊδάκια.

13 Ιουν 2016

Σαββατο μεσημερι ατομα 4 ξεκινησαμε για Καλυβια, και συγκεκριμενα για τον Χριστοφορο.

Στη συγκεκριμενη κριτικη δεν θα μπω σε λεπτομερειες μιας και αυτες που προηγηθηκαν ειναι πολυ κατατοπιστικες, αυτο που θα σχολιασω ειναι η σταυλισια μπριζολα που παραγγειλαμε και η οποια δεν ηταν μεγεθους αναλογου, και χρεωθηκε 16 ευρω.
Πληρωσαμε 64 ευρω και γενικα ηταν καλα.
Εχω ομως να σημειωσω το νερο που ερχεται χωρις να ζητηθει καιχρεωνεται 2ευρω και το ψωμι στα2,20.

ετσι με το που καθεσαι 4,20.
Ο λογαριασμος σε μπλοκ παραγγελιας, ποσο φπα στα 64 ευρω?
Τελικα το κερασμα μηπως δεν ειναι και τοσο κερασμα?
Καλα θα ηταν να τα προσεχουμε ολα και μαλιστα μαγαζια με τοση δουλεια!

06 Απρ 2016

Κυριακή 27 Μαρτίου και μετά από μια βόλτα πρός Κερατέα ( συγκεκριμένα στο βρωμοπούσι.... κλαίω με το όνομα χχααχχα) για κάτι δουλίτσες που είχαμε και αφού μας έπιασε βρόχη και αναγκαστήκαμε να φύγουμε γρήγορα, αποφασίσαμε να πάμε για φαΐ. Αφού οι ντόπιοι εκεί μας είπαν να μην κάτσουμε γαι φαΐ στο βρωμοπούσι γιατί και ακρηβά είναι και όχι κάτι σπουδαίο, έριξα την ιδέα να πάμε πρός Καλύβια που είναι σταθερή αξία... και έτσι καταλήξαμε 4 άτομα 3 η ώρα το μεσημέρι στον Χριστόφορο.

Ο χαμός δεν περιγράφεται εκείνης της μέρας, ακόμη και με καταρακτώδη βρόχη μιλιούνια ανθρώπων κατεύθαναν από παντού για μάσα. Ευτυχώς έχουν παρκαδόρους και τους δίνεις το αμάξι και το βάζουν αυτοί στο πάρκινγκ αν έχει θέσεις ή κάπου στα στενά γύρω από το μαγαζί.

Ο χώρος του μαγαζίου είναι τεράστιος, μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 400-500 άτομα. Όπως μπαίνεις από την κύρια είσοδο στο δεξί σου χέρι είναι οι σούβλες με όλα τα εδέσματα, μπαίνοντας είναι ένας χώρος αρκετά μεγάλος με μωσαικό κάτω και ξύλο σε τοίχους και ταβάνι όπως είναι δηλαδή η διακόσμηση σε όλο το μαγαζί, με λίγα διακοσμητικά σε διάφορα σημεία. Συνεχίζοντας προς τα μέσα και περνώντας από την κουζίνα που είναι κλειστή συναντάς άλλους 2 χώρους για να κάτσεις, την μέρα που πήγαμε όλοι αυτοί οι χώροι ήταν γεμάτοι και να σηκωνόταν κανένας περιμέναν σαν τα κοράκια από πάνω άλλοι για να κάτσουν και έτσι μετά από παρότρυνση ένος σερβιτόρου ανεβήκαμε στον επάνω όροφο που μας είπε ότι είναι πιο χαλαρά, αγγούρια χαλαρά ήταν, τίγκα ήταν και του είπα έχουμε άρρωστο άνθρωπο μαζί δεν μπόρει με ευκολία να ανέβει σκάλες ούτε να περιμένει άλλο όρθια, πείτε μας αν έχει τραπέζι αλλιώς να πάμε σε άλλο μαγαζι και μου είπε ακολουθήστε με πάνω και θα βρούμε, ε βρήκαμε μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε ένα ζευγάρι που καθότανε δίπλα στις τουαλέτες (τελειααααα).

Η εξυπηρέτηση τώρα εκτός από αυτό το αλαλούμ που έγινε μέχρι να καθήσουμε ήταν πολύ καλή, αν και γινότανε χαμός και οι περισσότεροι πελάτες είχαν έρθει εκείνη την ώρα, όλα κύλισαν ρολόι (χαράς τα κουράγια τους με τέτοιον πανικό), λίγο τους ψάχναμε κανά δυο φορές αλλά είμαι της άποψης ότι όταν επικρατεί τέτοιος χαμός δικαιολογούντε εν μέρει, μπόρουν και καλύτερα πάντως και λίγο χαμόγελο δεν βλάπτει... ααα επίσης ούτε να δώσεις απόδειξη και να μην στη ζητάω βλάπτει..

Στη μάσα τώρα όλα ήταν τεράστια και λαχταριστά, αφού μου τρέχουν τα σάλια τώρα που τα σκέφτομαι, πάμε λοιπόν.

Στην αρχή μας φέρανε ψητό ψωμί( περίπου μισή φρατζόλα) με λαδάκι και ριγανη, χωρίς να μας ρωτήσουν. Νομίζω από ότι είδα στον κατάλογο 2,20€ το κοστολογούσε το τραπέζι.

Μια χόρτα (ραδίκια πήραμε εμείς είχε και 1 είδος ακόμα που δεν το θυμάμαι τώρα), τέλεια, φρέσκα, βρασμένα όσο πρέπει και πολύ μεγάλη μερίδα (4/4) (3,80€)

Πατάτες τηγανιτές, οι απόψεις διίστανται αν ήταν προκάτ ή όχι, εγώ δεν είμαι μεγάλος φάν της πατάτας τηγανιτής αλλά μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν και ήταν πολύ καλά τηγανισμένες ούτε πολύ λαδίλα, ούτε καρβουνιασμένες, όπως πρέπει. Σε όλους άρεσαν πάντως και επίσης μεγάλη μερίδα. (4/4) (3,80€)

Κολοκυθάκια τηγανητά, εδώ έγινε χαμός ήρθε μια πιατάρα τεράστια γεμάτη με κολοκυθάκια στίκς και πραγματικά πέσανε κορμιά, παραλίγο η κοπέλα μου να χάσει το χέρι της... ήταν αποθέωση, ( πραγματικά απορώ πως τα τηγανιτά τους δεν έχουν ίχνος λαδίλας ενώ ετοιμάζονται εκείνη την ώρα για τόσα άτομα).. τεσπά να τα πάρετε οπωσδήποτε αν πάτε (4/4) (3,80€)

Τυροκαυτερή, φανταστική, άφησε εποχή, για μένα ήταν έτσι ακριβώς όπως την ήθελα (4/4) (4,00€)

Κοκορέτσι, ίσως το πιο μέτριο απ όλα τα πιάτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, τρωγότανε με μεγάλη άνεση, δεν μύριζε καθόλου, είχε λιγο ψηθει παραπάνω το εξωτερικο του και ήταν χοντρό μέσα, εμένα μου αρέσει να το κανω μουκίτσες. πάντως ήταν καλή συκωταριά που φτιάχτηκε, για κάποιες λεπτομέρειες δεν παίρνει 4 (3/4) (10,90€)

Μισό κιλό παΐδάκια αρνήσια, γλειφιτζουράκια θα τα έλεγα καλύτερα, πεντανόστημα ήταν τα άτιμα, θέλω να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον ψήστη. (32€ το κιλό, το μισό 16€) (4/4)

Μισό κιλό παΐδάκια κοτόπουλο, νταα νταν ντα νταααααν... τι κοτοπουλάρα ήταν αυτή ? τι κοτοπουλαρά ήταν αυτή? τι να πώ ότι έλιωνε στο στόμα, ότι από γεύση δεν παιζότανε, τι σώς μαγίκη ήταν αυτη που το περιχήνουνε θεε μουυυυ? (4/4) (8,00€)

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασάκι κόκκινο, που δεν θυμάμαι πόσο έχει, άλλα ήταν πολύ καλό και αυτό, γλυκόπιοτο.

Στο τέλος μας κεράσανε γιαούρτι με 2 γλυκά του κουταλιού, το ένα κεράσι και το άλλο κυδώνι.

Η έξοδος μας στεύθηκε με απιτυχία, φάγαμε σαν κτήνοι, πληρώσαμε αν θυμαμαι καλά κάπου 17€ το άτομο. λίγο ταλαιπωρηθήκαμε να κάτσουμε στην αρχή, αλλά από δω και πέρα θα το ξέρω να μην πηγαίνω τόσο μεσημέρι ή να κλείνω τραπέζι εξαρχής.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ορμάτεεεεε...

31 Οκτ 2015

Ειχα ακουσει για αυτη την ταβερνα απο ένα φιλο μου που την επισκεπτεται συχνα και μολις ειδα φωτο ειδικα απο το μεγεθος του περιβόητου πλεον μπιφτεκιου του, ειπα πρέπει να το επισκεφτουμε. Πηρα 2 καλοφαγαδες φιλους μου που αντεχουν και το πολυ φαγητο και πηγαμε απογευμα καθημερινής. Η τοποθεσια ηταν σε ενα μεγαλο δρομο των καλυβιων γεματο με ομοειδείς ταβερνες.

Στα συν οτι το μαγαζι εχει δικο του πάρκινγκ δωρεαν για τους πελάτες του και σου παρκαρουν το αυτοκίνητο παρκαδοροι. σα χωρος εχει τραπεζακια πανω στο πεζοδρόμιο και μεσα στο μαγαζι. οχι κατι ιδιαίτερο. κινειται στα κλασικα πλαισια αυτου του ειδους. Παρα την εποχη ειχε ηλιο και ζεστη οποτε καθησαμε εξω.

Αρχικα μεχρι να αποφασίσουμε απο τον καταλογο τι θα παρουμε και για να συνοδευσουμε το κρασακι που ειχαμε προπαραγγειλει, μας εφεραν κερασμα 1 μεγάλη μεριδα κοντοσουβλι. Αυτοματα μας ειχαν κερδισει σα πελατες καθοτι και το κρεας ηταν καλοψημενο. παραγγειλαμε λοιπον 2 απο τα περιφημα γεμιστα μπιφτεκια και εγω πηρα 1 μεριδα παϊδάκια καθως και φετα ψητη. μολις ηρθαν τα πιατα τοτε καταλαβα περι τίνος επροκειτο. τα μπιφτεκια ξεπερνουσαν κατα πολυ το πιατο σε μεγεθος!! δε το συναντας ευκολα αυτο.

Και το βασικο ηταν νοστιμοτατα. περιττο να πω ο ενας φιλος μου πηρε τα 2/3 σε πακετο για το σπιτι και ο αλλος που το εφαγε υπεφερε ολη την υπολοιπη μερα!!! τα παϊδάκια ομως που παρήγγειλα εγω ειχαν αρκετο λιπος και δε μου αρεσαν ιδιαιτερα. για τα παραπανω πληρωσαμε 54 ευρω. Ατο τελος μας εφεραν εναν δισκο με γλυκα του κουταλιου και γιαουρτακι. Όλα εξαιρετικά. το προτεινω σαν μαγαζι γιατι σεβεται τον πελατη που θα σηκωθει προφανως απο την αλλη ακρη της αττικης και θα το επισκεφτεί.

22 Σεπ 2016

Γεια σας και από εμένα.. έχοντας άκουσει καλές κριτικές για την ταβέρνα θέλησα να την επισκεφθω με την κοπέλα μ.. Κυριακή βράδυ είχε πολύ κόσμο, μας βαλανε σε ένα τραπέζι το οποίο ήτανε στο δρόμο.. επειδή πήγαμε πεινασμένοι δεν δώσαμε σημασία.. Μετά το απαραίτητο κουβερ παράγγειλαμε τα εξής:
Αγγούροντοματα σαλάτα.. μεγαλη και χορταστικη
Τζατζίκι και αυτό σε μεγάλη μερίδα αλλά σχετικά μέτρια ποιότητα
Πατάτες ένα κλασικό πιάτο ζεστές πατάτες
Κοντοσουβλι εδώ απογοητευτικάμε πλήρως.. ήρθε ένα πιάτο με καμένα κομάτια κρέατος και ξερά από το πολύ ψήσιμο.. αν και μ αρέσουν τα παραψημενα, σε αυτό είχε παραγινει. καποια ήταν σκληρά και υπήρχαν αρκετά τρίμματα κρέατος. σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούσε την τιμή που ήταν 10 ευρώ περίπου
Λουκάνικο μία από τα ίδια ένα κλασικό λουκάνικο το οποίο δεν ήταν παραδοσιακό αλλά θύμιζε αυτά του σουπερμάρκετ. τιποτα ιδιαίτερο
Επίσης πήραμε και μπυρα και το ψωμί ήταν ζεστό και με. λαδοριγανη

Όταν πας σε μία ταβέρνα για κρέας περιμένεις η ποιότητα να είναι στο κρέας δεδομένη και όχι στα επιμέρους που τα φτιαχνεις σπίτι σ..
Συνολικό κόστος 36 ευρώ τα δύο άτομα. δεν άξιζε ο κόπος και τα χιλιόμετρα για να φαμε και φυσικά ή τιμή..
Για κέρασμα προσφέρθηκε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού όχι σπιτικού αλλά αυτά τα έτοιμα.

26 Νοε 2015

Ειναι η δευτερη φορα που επισκεπτομαι τον ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ και απο γευση ηταν οπως και την προηγουμενη φορα, ολα πολυ νοστιμα.

Πηραμε μια χωριατικη, ενα κιλο αρνι σουβλας, μια μεριδα κοκορετσι, μια μεριδα χορτα και μια πατατες (ολα σε μεγαλες μεριδες οπως παντα). Μισο κιλο χυμα κρασι, μια κολα και μια σπραιτ. Μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο και ψητο ψωμι και μας κερασαν μια μεριδα χοιρινο κοντοσουβλι.

Στο τελος μας κερασαν γιαουρτι με γλυκο κερασι και γλυκο κυδωνι. Ολα πολυ ωραια και ο λογαριασμος στα 68 ευρω.

Το αρνητικο στα ολα καλα ήταν δυστυχως οτι ο λογαριασμος ηρθε σε αθεώρητο δελτιο παραγγελιας και οταν ζητησα νομιμη αποδειξη, ο σερβοτορος κυριολεκτικα εκανε ενα μορφασμο, "ξινησε" οπως λεμε στο χωριο μου και δεν ειπε ουτε ευχαριστω!!! Επισης η βοηθεια για το παρκινγκ θα ηταν σωστη αν οταν πηγα να παραλαβω το αυτοκινητο ειχαν αφησει κλειστο το παραθυρο οπως τους το παρεδωσα και δεν γεμιζε σκονη το εσωτερικο του αυτοκινητου! Γι αυτα τα δυο λαθη και η μια τοματουλα στην εξυπηρετηση!

Μιχ. Καλαβρυτινού 11, Καλύβια